Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Mehmet Bayrak’la Dersim ve Koçgiri-Hülya Yetişen  


8-12-2012, 15:56 Kategori: Yazarlar » Hülya Yetişen  
Mehmet Bayrak’la Dersim ve Koçgiri-Hülya Yetişen

Mehmet Bayrak’la Dersim ve Koçgiri -Hülya Yetişen

Dersim! Acı ve hüznün kadim şehri

Bu coğrafyada analar her gece ölü oğullarının üstünü örterken, yaslarını kayıp bir uygarlık gibi içlerinde taşırlar.

Mehmet Bayrak'ın Dersim-Koçgiri - Te’dip-Tenkil- Taqtil-Tehcir-Temsil-Temdin-Tasfiye adlı kitabının genişletilmiş ikinci baskısı Özge Yayınları’ndan 2012 yılında çıktı. Önsözünü Baskın Oran’ın yazmış olduğu 700 sayfalık kitap yedi ana başlıktan oluşuyor.

Mehmet Bey’le geçtiğimiz ağustos ayında Türkiye’de karşılaştık. Dersim-Koçgiri kitabını hediye etti.

Yoğun uğraşlardan dolayı kitabı ancak bitirebildim. Kitap bittiğinde sevgiyle andığım rahmetli kayınbabam Mehmet Yağan’ın bana anlattıklarını birebir hissedip yaşadım. Yazmakla onu hem yâd etmek hem de ona vefa borcumu yerine getirmek istedim.

Bayrak’ın kitabı Cumhuriyet döneminde işlenen suçların aydınlatılmasında önemli bir kaynak.

Mehmet Bayrak kitabında ‘Dersim ve Koçgiri Katliamları Üstüne Şöyleşiler bölümünde Şark İslahat Planı ‘yla ilgili kendisiyle 8 Ocak 2010 tarihinde yaptığım röportaja da yer vermiş.

http://eu.kurdistan-post.eu/roportaj/97-mehmet-bayrak-le-syle.html


Mehmet Bayrak 40 yıla yakın bir zamandır Kürdler ve Alevilik üzerine araştırmalar yapıyor. Bu alanda yayınlanmış 40’a yakın kitabı da bulunuyor.

Mehmet Bayrak’la Dersim ve Koçgiri-Hülya Yetişen

Tarih, bir halkın hafızasıdır. Tarihini bilmeyen bir halk, hafızasını yitirmiş bir insana benzer’ der Goethe. Dünya ancak öğrenen çocukların soluklarıyla ayakta kalır.

Bilindiği üzere yakın Kürdistan tarihinde soykırım niteliğinde iki olay var.

Bunlardan birincisi Dersim Alevi Kürdlere yönelik “Dersim jenosidi” ikincisi ise Güney Kürdistan’daki ‘Enfal Olayı’ dır.

Türkiye Başbakanı Erdoğan, Dersim Katliamı’nda 13 bin kişinin öldürüldüğünü söylüyor. Bu sayı 1938 katliamında sadece bir aya tekabül eden rakamdır. Katliamı yaşayan tanıkların anlatımında, Devlet 60 bin sivil insanı çocuk- kadın demeden vahşice öldürmüştür. Hamile kadınlar vurularak karınları deşilmiş, bebekler süngü uçlarına takılmıştır. Sağ kalanların ise, dehşet ve vahşet karşısında korkudan kayıtsız şartsız teslim olmaları amaçlanmıştır.

Bu süreçte Dersim ’de 400’ü aşkın köy yakılmış veya boşaltılarak tahrip edilmiştir. 12 bin kişi de sürgüne gönderilmiştir.

1988 yılında 125 bini Barzani aşiretinden olmak üzere Saddam 182 bin Kürdü katletmiştir. Bunlardan bir kısmı kimyasal silahlarla katledilmiş, çoğu ise canlı canlı kumlara gömdürülmüştür. 3.000 Kürd kızını ise Arap şeylerine cariye olarak satmıştır.

Baas Rejimi genç Kürd kızlarını Arap Şeyhlerine satarken, Dersim’de katledilenlerin kız çocukları da Türk subaylarına peşkeş çekilmiştir.

Baas Rejimi 1988’de Halepçe’de Kürdlere kimyasal silah kullanırken, Kemalistler de Dersim’de mağaraya gizlenen halka karşı zehirli gaz kullanmıştır. İki sistemin Kürdlere yönelik uygulamasında müthiş benzerlikler vardır. Her iki system de insanlığa karşı suç işlemiştir.

Dersim olayı Türk Devleti’nin Alevi Kürdlere yönelik planlı katliamı ve tasfiyesidir.

Mustafa Kemal, İsviçreli gazeteci Emile Hüderbrand’a 1926’da yaptığı açıklamada şunları der:

Geçmişte birçok durumlarda Kürdistan’a ve Anadolu’nun diğer içbölgelerinde, Cumhuriyet’in iradesine karşı çıkmak eğilimi gösterdikleri zaman, onları demirden bir elle ezdim. Örneğin bir defasında önderlerinin altmışını şafakta astırdım. O unsur(Kürdler) dersini almıştır. Ve bir daha benimle kılıç ölçüştürmeye kalkışamayacaktır.’
(Dersim-Koçgiri-sayfa 121)

Bayrak burada Mustafa Kemal’in 1925’teki Kürd ulusal direniş hareketinden bahsettiğini, bu hareketin 1924’te Türk’ün süngüsünün göründüğü yerde Kürdlük biter tehdidi karşısında kendini dışa vuran bir hareket olduğunu, Mustafa Kemal’in bu demeci verdiği dönemde, binlerce evin yakılıp yüzlerce köyün yok edildiğini, 15 bini aşkın insanın katledildiğini yazar.

Mehmet Bayrak, Dersim’in ‘fetih’ hazırlığının 1925’lerde başladığını söyler. Bu ‘fetih’ hazırlığının ‘1938’de Atatürk hastaydı, olup bitenden haberi yoktu ‘ diyenlere de bir cevap olduğunu hatırlatır.

Ankara’nın Dersim’de ıslahat yerine fütuhat yapmayı tercih ettiği için bu olay patladı. Bu fütuhat 12 yıl boyunca santim santim planlandı ve isyan yokken planlandı. Dersim de canlı organizmaların ortak özelliğini sergiledi: Savunma refleksi. (Dersim-Koçgiri sayfa:23)

Başbakan İsmet İnönü ve Adliye vekili M.E. Bozkurt, 1930’larda Dersim fütuhatını meşru kılacak şu açıklamalarda bulunurlar.

Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. Dost ve düşman hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler (Adliye Vekili M.E.Bozkurt -Milliyet,19/09/1930-Dağlara Dikkat) –A.g.e 24

Başbakan İsmet İnönü de ‘Bu ülkede sadece Türk ulusu ırksal haklar talep etme hakkına sahiptir. Başka hiçkimsenin böyle bir hakkı yoktur.’ Milliyet, 31/08/1930 a.g.e.24

Bayrak, kitabında Dersim ‘Fethi’nin 4 ayağı olduğunu söyler.. 1923-1950 yıllarında yapılan 3578 km lik demir yollarının inşası, 1927 ve 1934 İskân Yasaları, 1935 Tunceli Kanunu ve 1937 Sadabad Paktı.

Mehmet Bayrak, 3578 km’lik demir yollarının 3208 km’sinin,1940’lara kadar tamamlandığını, Cumhuriyet döneminde yapılan demir yollarının yüzde 78.6’sının Ankara’nın doğusuna yapıldığına, 1927-1934 de İskân Yasaları’yla da Kürdlerin yerlerinden yurtlarından uzaklaştırılıp Batı’ya sürüldüklerini, Dersim’in etrafının boşaltığını, Kürdçe konuşmanın yasaklandığını bununla fütuhatın toplumsal boyutunun tamamlandığına dikkat çeker.

1935 Tunceli Kanunu ise, ilde askeri bir yönetimin oluşturulup, valiye geniş yetkilerin verildiği bir kanun hükmüdür. Vali istediği kişiyi ilden sürebilmekte, idam cezasını meclisin onayını almadan rahatça uygulayabilmektedir. 12 Eylül’deki OHAL (Olağan üstü Hal)’lerin daha kötü bir benzeridir. Bayrak, bu kanun maddesiyle fütuhatın hukuk ayağının oluşturulduğunu söyler.

1937’deki Sadabat Paktı’yla da Kürd Aşiretlerine karşı Irak ve İran’la ortak hareket etmek amaçlanır. Bu da fütühatın uluslar arası boyutudur.

Mustafa Kemal 1936’larda yaptığı bir açıklamada ‘İçişlerimizde en önemli bir safha varsa, o da Dersim sorunudur. İçte bulunan iş bu yarayı, bu korkunç çıbanı temizleyip koparmak ve kökünden kesmek, iş ne pahasına olursa olsun yapılmalı, ve bu hususta en acil kararların alınması için, hükümete tam ve geniş yetkiler verilmelidir.’ der.

Katliamın devam ettiği 14 Eylül 1937’de Kürd aydınlarından Dr. Nuri Dersimi, Suriye’ye geçer ve burada bulunan çok sayıda Dersim aşiret reisinin mühürleriyle uluslar arası kuruluşlara mektup gönderir. Ancak bu kuruluşlardan ve ülkelerden yardım gelmez. Üstelik İngiltere yardım etmediğini Türk Dışişlerine bildirir.

Nuri Dersimi, daha önce de Seyid Rıza adına Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler Cemiyeti’ne mektup göndermiş, Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in Dersim’e havadan bombalar yağdırdığını ve bu saldırıda çok sayıda kadın ve çocuğun öldürüldüğünü bildirerek Milletler Cemiyeti'’nden yardım istemiştir.

Dünya devletlerinin katliam karşısındaki sessizliği, yetmiş yaşındaki Seyid Rıza’nın idam edilmesinde belki de etkili olmuştur. Atatürk, Seyid Rıza’nın idam edilmesinden sonra Dersime gider.

1938’te mahalli kuvvetlerin yanı sıra tam teçhizatlı üç kolordu ile iki süvari Tümeni’nin katılımıyla büyük bir katliam, daha doğrusu, soykırım gerçekleştirilir. (Dersim-Koçgiri-sayfa 127)

‘Bu aşamada ve sonrasında te’dip-hizaya getirme, tenkil-cezalandırma, taqtil-katletme, tehcir-sürme, temdin-medenileştirme, temsil-asimile etme- ve tasfiye- imha etme türü askeri yöntemlerin tümü kullanılmıştır.’.(M.Bayrak-a.g.e.sayfa 127)

Devlet, 40.000 kişilik bir orduyla 31 Ağustos 1938’de Harput’ta gövde gösterisi yapmış, resmi geçit törenine Orgeneraller Fevzi Çakmak,Kazım Orbay, İzzettin Çalışlar, Fahrettin Altay,Korgeneraller A.Alpdoğan, ve Ergüder katılmışlardır. İngiliz, Yunan, Bulgar Hava ve Kara Askeri Ataşeleri ile Sovyet, Fransız, İtalyan, Yugoslav ve Romen Askeri Ataşeleri de törende hazır bulunmuşlardır.

Bayrak’ın dediği gibi Bu da Dersim katliamını ‘ Hatay’ sorununa bağlayan ve altında ‘yabancı’ parmağı arayanların kulağına küpe olsun!

Atatürk 1 Kasım 1938’de, ölümünden dokuz gün önce Başbakanı Celal Bayar aracılığıyla Meclis’e bir mesaj gönderir ve katliamın tamamlandığını şu sözlerle açıklar.

Uzun yıllardan beri süregelen ve zaman zaman gergin bir şekil alan Tunceli’deki toplu haydutluk olayları belli bir program içindeki çalışmalar sonucu ortadan kaldırılmış, bölgede bu gibi olaylar bir daha tekrarlanmamak üzere tarihe aktarılmıştır. (Hıdır Göktaş: Kürdler/İsyan-Tenkil,1991,sayfa 141) Bayrak-a.g.e sayfa:120

Celal Bayar da katliamı şu sözleriyle açıkça itiraf eder.

Dersim’de birtakım hareketler olduğunu duyuyorduk. O sıralar askeri manevralar vardı. Mareşal Fevzi Çakmak bu manevraları idare ediyordu. Bir haber geldi. Eşkiyâ bir karakolumuzu basmış; bazı askerlerimizin ,jandarmanın tüfeklerini almış.Durumu Atatürk duymuş…Beni çağırdı. Durumu biliyorsun, gereğini yap. Dedi..Hemen işe başladım.O gün Dersim’i vurduk.’(Akis Dergisi Sayı:13/1987) A.g.e- sayfa: 117.

Bayrak, Dersim olayını 1987’lerde eşkiyâlık olarak niteleyen Celal Bayar’ın 10/09/1986 tarihinde Tercüman Gazetesi’ne verdiği demeçte, ‘Dersim İsyanı tamamen Kürdlerin siyasi düşünceleridir.Bunlar ne anarşist ne şudur budur..Bunlar doğrudan müstakil Kürd Hükümetini kurmak istiyorlardı dediğini yazar. (a.g.e-118)

Jandarma Umum Kumandanlığı’nın 1938 Dersim katliamından birkaç yıl önce yayınladığı ‘Dersim’ adlı gizli raporunda ise şöyle yazar.

..Yavuz Sultan Selim’in gazabı olmasaydı bugün güzel Türkiyemiz tek bir sunni’ye tesadüf etmek imkânı belki de mümkün olmayacaktı. Eğer Yavuz’un garazı Dersim’in yalçın dağları içine girebilmiş olsaydı, herhalde Dersim’i bugün maddi ve manevi başka bir yol üstünde görürdük.

Ape Musa kitaplarının birinde Dersim katliamıyla ilgili anısını anlatır.

Ben İstanbul’da öğrenci iken bir hamal eşyalarımı taşıyordu. Ancak hamalın sağ el parmakları yoktu. Sebebini sordum. Bana “Dersim’de askerdim, o kadar çok insan vuruyorlardı ki ben halkımın canına kıymamak için parmaklarımı kestim” dedi ve ben parmakları olmayan o eli öpüp başıma koydum.

Bayrak, Dersim Soykırımı’nın sunduğu Gerçekler adlı 18.bölümünde, (a.g.e.-sayfa:252)

Dersim Toplu kırımını ve soykırımını irdelemek neden önemli? alt başlığıyla sorduğu soruya şöyle cevap verir..

Dersim bölgesi çok eski dönemlerden bu yana(kesin tarih bilinmiyor) birçok halka ve inanca, kültüre yataklık etmiş her dönem yönetimlere iktidarlara ters düşmüş bunların tahakküm etme çabalarına direnmiş bir bölgedir.

Zerdüştilik başta olmak üzere farklı inanç ve kültürle Kızılbaş kurmanc ve Dimili Kürdler’le, Müslüman Kürdler’le ve Hiristiyan Ermeniler’le iç içe yaşamıştır. 17 yüzyıl ortalarına kadar Safevi egemenliğinde olan Dersim, Safevilerden aldığı bazı dinsel-inançsal kurum ve yetkileri Osmanlı döneminde de yaşata gelmiştir.
Yöredeki en önemli Kızılbaş ocaklarının kuramcıları Hallac-ı Mansur ve baba ahir Uryan Yaresan ınancının kutsal kişilikleridir. Yani çoğunluğu 7/8.yüzyıldan başlıyarak, 13/14.yüzyıla kadar devam eden ve günümüzde de Sorser, Kızılbaş, Ahlê Haq, Raê haq, Kakai, Ali-İlahi, Yarsanizm gibi adlarla devam eden Yaresan inancının “Baba” ve “Dayê » unvanlı kadınlı erkekli derviş şair öncülerinin ismiyle anılmaktadır.

Bundan dolayıdır ki, 37/38 Dersim Katliamı öncesinde hazırlanan raporlarda da vurgulandığı gibi; yörede Türk ile Sünni, Kürd ile Kızılbaş sözcükleri aynı telakki edilmektedir.

Bu özelliklerinden dolayı en az 200 yıldan bu yana Dersim’e yönelik bir etno-dinsel arındırma ve Türk-İslamlaştırma politikası sürdürülmektedir
.

Lozan Antlaşması’nın 38-45.maddelerinde; Kürdlere ve Alevilere çeşitli kültürel ve dinsel haklar tanınır. Kemalistler bu hakları kabul etmiştir. Fakat aynı Kemalistler, 24 Eylül 1925’te gizliden uygulamaya koydukları Şark Islahat Planı ile daha önce kabul ettikleri bu hakları yok sayarlar.

Şark Islahat Planı’nın 14, 15, 16, 17’inci maddelerinde ‘Kürd dilinin yasaklanması ve eğitim yoluyla Kürdler’in asimilasyonu hüküm altına alınmıştır.

Mehmet Bayrak, Şark Islahat Planı’’nda Alevilere ‘Saz çalma ’ yasağının uygulandığından, 1930-40 yılları arasındaki İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın asimilasyona yönelik ideolojik temellerini attığı gizli Genelgede Kürdler’in ve Aleviler’in öncelikli olarak nasıl hedef alındığından bahseder.

1930’ta yayımlanan gizli Genelge’nin 12.maddesi şöyledir:

..Kıyafetin, şarkıların, oyunların, düğün ve toplum gelenek ve göreneklerinin de milliyet ve ırk hislerini daima uyanık tutan ve toplumları geçmişlere bağlayan, bağlar olduğu unutulmamalı; bundan dolayı lehçeyle birlikte bu gibi aykırı gelenekleri de fena ve zararlı görmek ve bilhassa kötü göstermek ve hiçbir surette rağbet edilmeyerek, ve cesaretlendirilmeyerek, adi ve ilkel özellikleri her vesileyle sergilenerek kötülenmeli ve ayıplanmalı; o lehçeyi konuşan zümrelere mensup kişilerin ve ailelerin isim ve lakaplarını Türkçeleştirmek,nüfustaki kayıtlarını ve künyelerini fırsat düştükçe düzeltmek.’

Adı Güney-Batı dersim olarak geçen Koçgirinin tarihi Dersim tarihinden soyutlanmaz.

Mehmet Bayrak 1921 Koçgiri hadisesine kadar 30 bin hanenin mevcut olduğunu, Koçgiri Aşiretleri’nin Yavuz Sultan Selim döneminde zorla göçürtülerek bu bölgeye gelmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyler. Ve ekler: Fakat bu aşiret Osmanlının nüfusuna asla girmemiştir. Daima silahlıdırlar ve çok miktarda savaş tüfekleri ve cephaneleri vardır.

Koçgiri direnişinin lideri Alişer daha 1914 Dünya Savaşı’nda Kürdistan’ın özgürlüğünü sağlamak amacıyla , Erzincan’a kadar gelen Rus ordusuna katılmış; Koçgiri, Sivas, Malatya, ve Dersim Bölgeleri’nin Kürd temsilcisi sıfatıyla özerk bir Kürdistan yönetimi kurulması için çalışmıştır.(Nuri Dersimi - Kürdistan tarihinde Dersim- sayfa 280)

Alişer, bir halk lideri olma dışında Kürdçe ve Türkçe şiirler yazan önemli bir halk şairidir.

Doğan Munzuroğlu Alişer ve eşi Zarife’nin anısına adadığı ‘Dağlara Şeçere Yazan Adam adlı kitabında Alişer’in Dersim mebusu Hasan Hayri Bey’le karşılaşmasını ve ona söylediklerini şöyle anlatır. Dersim mebusu Hasan Hayri Bey bu görüşmeden 5 yıl sonra sonra idam edilir.Alişer haklı çıkmıştır.

Alişer şöyle der:

Ağalar! demir tavanda dövülür. Osmanlı hanedanlığından birçok milli devlet çıktı. Çağ milli ayaklanmalar çağıdır. Kürdler milli benliğine sahip değil de Türkler çok mu sahip? Allah’ın izni keremiyle, biz de akıllı davranırsak, bağımsız bir devlet olarak çıkarız. Siyasette acımak yoktur, akıl vardır. Biz kimseden bir şey almıyoruz, her milletin hak telakki ettiğini talep ediyoruz. Hasan Hayri Efendi’nin söylediği belki başka bir toplum için doğrudur. Ama İttihad ve Terakki’nin mirasçılarıyla çuvala girilmez. Hayri Efendi’nin Cumhuriyete bunca hizmetinden sonra korkarım ki beni gibi bir asiyle Hayri Efendi’nin sonu aynı olsun. Bunlar için en iyi kürd, ölü Kürdtür….’( Aktaran M.Bayrak-a.g.e-sayfa 75)

Alişer 24 Nisan 1921’de Devletin Koçgiri direnişini bastırmasıyla Dersim’e sığınır. Ölüm tarihi 9 Temmuz 1937’ye kadar Seyid Rıza’nın yanında kalır. Alişer ve karısı Zarife, Kafat köyü yakınındaki bir mağarada Zeynel, Rehber ve Efendi adında ihanetçiler tarafından öldürülür. Alişer’in başı, Zeynel tarafından kesilip, Albay Nazmi Sevgen’e verilir. O da bu kesik başın fotoğrafını çeker.

Sevgen şöyle anlatır:

Alişer’in kesik başının resmini ben aldım. Fakat kesik başın, resmini alırken ürperdim, tüylerim diken diken oldu. Günlerce o baş, gündüz hayalimde gece rüyamda yaşadı.(Yeni İnci- sayı: 44/1953)

Zeynel, Alişer’i katlettiği için, Devletten 100 altın alır. Sonrasında Türk Devleti onu da idam eder. Zeynel’in ölüm anında ufaldığı anlatılır.

Dönemin Sivas Valisi Ebu Bekir Hazım Tepeyran, Merkez Ordusu Komutanı Sakallı Nurettin Paşa ve Laz Topal Osman’ın çeteleri tarafından Koçgiri bölgesinde büyük bir katliam gerçekleşir. Sivas Valisi Tepeyran anılarında; toplam 132 köyün yakılıp boşaltıldığını, yüzlerce insanın öldürüldüğünü, binlercesinin de dağlarda açlıktan öldüğünü anlatır. Sakallı Nurettin Paşa 1922’de Mustafa Kemal tarafından 1. Ordu Komutanlığı’na getirilir.

Sakallı Nurettin Paşa, 1921’lerde Koçgiri’yi vururken, Kurmay Başkanı ve damadı Abdullah Alpdoğan da 1937/38’de Dersimi vurur.

Dersim karanlıkta kalmış bir trajedi değil artık. Hakikatin peşinde olanlara bir fener ışığı,kendi çağının ruhundan bi haber olanlara ise bir uyarı ateşidir.

Belki bir gün yüreklerimiz uğuldar…

Hülya Yetişen

07/12/ 2012


« Bir yandan dağlar tuzak kurar öz çocuklarına
Bir yanda ser verip sır vermeyen önder ölüsü
Çarpar yüreğini aşiret kayalıklarına
Alişer'den Zarife'ye kol nasıl uzanır
Peri Çayıdan Seyhan nehrine yol nasıl
Zulümden yana tok-aşktan yana aç
Biraz Dımıli biraz Kurmanç
Hep aynı türkü dolaşır diline
Dêrsim dört dağ içinde - gülü var bağ içinde
»

Sular Tanıktır Aşkımıza, Adnan Yücel


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 22)
  |   Okuma: 107046   |   Yorum: (8651)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #211  | 6 Nisan 2014 20:09 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
what is tizanidine hydrochloride 4 mgtizanidine 6 mg tizanidine 4 mg street price tizanidine 2 mg brands in indiatizanidine 4 mg and alcohol
GmyyAUBq1
 Yorum #213  | 6 Nisan 2014 20:29 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
is tizanidine hcl 2 mg a narcoticcan tizanidine hydrochloride 4 mg get you high tizanidine 4 mg drug test tizanidine 4 mg erowidtizanidine hcl 1 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #215  | 6 Nisan 2014 20:38 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hcl 4 mg capsuletizanidine 10 mg tizanidine 4 mg information is tizanidine 4 mg a narcotictizanidine hydrochloride 8 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #217  | 6 Nisan 2014 20:43 | Alıntı     

antonbychkov

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71, Kayıtlı: 26.03.2014
   ICQ: 4881954106,
 Yorum #219  | 6 Nisan 2014 20:48 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
is tizanidine hcl 4 mg a narcotictizanidine 2 mg oral tablet tizanidine 4 mg half life can tizanidine 4 mg get you hightizanidine 4 mg picture
GmyyAUBq1
 Yorum #221  | 6 Nisan 2014 20:56 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hydrochloride 6 mgtizanidine hcl 4 mg overdose tizanidine 4 mg and xanax tizanidine dosage mgtizanidine hcl 4 mg drug interactions
GmyyAUBq1
 Yorum #223  | 6 Nisan 2014 21:05 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 6 mgside effects of tizanidine 2 mg how strong is 4 mg of tizanidine tizanidine 6 mg capsuleside effects of tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #225  | 6 Nisan 2014 21:15 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg vs cyclobenzaprine 10mgtizanidine 6 mg capsule tizanidine 4 mg for sleep tizanidine 2 mg oral tablettizanidine 25 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #227  | 6 Nisan 2014 21:23 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hcl 4 mg get you hightizanidine 4 mg cena tizanidine hcl 4 mg ingredients tizanidine 4 mg vs cyclobenzaprine 10mgtizanidine 4 mg interactions
GmyyAUBq1
 Yorum #228  | 6 Nisan 2014 21:29 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #229  | 6 Nisan 2014 21:34 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
buy tizanidine hcltizanidine hydrochloride 4 mg dosage tizanidine hcl 4 mg get you high will tizanidine 4 mg get you highcan tizanidine hcl 4 mg get you high
GmyyAUBq1
 Yorum #230  | 6 Nisan 2014 21:51 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #231  | 6 Nisan 2014 21:53 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
8 mg of tizanidinetizanidine hcl 4 mg prescribed tizanidine 2 mg reviews can you get high off tizanidine hydrochloride 4 mgcan you get high off of tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #233  | 6 Nisan 2014 22:28 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
how strong is 4 mg of tizanidinetizanidine 4 mg erowid tizanidine 4 mg any good tizanidine 5 mgbuy tizanidine 4mg
GmyyAUBq1
 Yorum #235  | 6 Nisan 2014 22:36 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
what mg does tizanidine come intizanidine overdose mg tizanidine hcl 4 mg ingredients tizanidine 4 mg get you hightizanidine (zanaflex) 4 mg oral tab
GmyyAUBq1
 Yorum #237  | 6 Nisan 2014 22:46 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
will tizanidine hydrochloride 4 mg get you hightizanidine 4 mg half life is tizanidine hcl 4 mg a narcotic tizanidine hydrochloride 4 mg street valuetizanidine hcl 4 mg recreational
GmyyAUBq1
 Yorum #238  | 6 Nisan 2014 22:53 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #239  | 6 Nisan 2014 22:55 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
will tizanidine hydrochloride 4 mg get you hightizanidine teva 2 mg tizanidine 4 mg dosage can i take 8 mg of tizanidinetizanidine 4 mg dr reddy's
GmyyAUBq1

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: