Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Mehmet Bayrak’la Dersim ve Koçgiri-Hülya Yetişen  


8-12-2012, 15:56 Kategori: Yazarlar » Hülya Yetişen  
Mehmet Bayrak’la Dersim ve Koçgiri-Hülya Yetişen

Mehmet Bayrak’la Dersim ve Koçgiri -Hülya Yetişen

Dersim! Acı ve hüznün kadim şehri

Bu coğrafyada analar her gece ölü oğullarının üstünü örterken, yaslarını kayıp bir uygarlık gibi içlerinde taşırlar.

Mehmet Bayrak'ın Dersim-Koçgiri - Te’dip-Tenkil- Taqtil-Tehcir-Temsil-Temdin-Tasfiye adlı kitabının genişletilmiş ikinci baskısı Özge Yayınları’ndan 2012 yılında çıktı. Önsözünü Baskın Oran’ın yazmış olduğu 700 sayfalık kitap yedi ana başlıktan oluşuyor.

Mehmet Bey’le geçtiğimiz ağustos ayında Türkiye’de karşılaştık. Dersim-Koçgiri kitabını hediye etti.

Yoğun uğraşlardan dolayı kitabı ancak bitirebildim. Kitap bittiğinde sevgiyle andığım rahmetli kayınbabam Mehmet Yağan’ın bana anlattıklarını birebir hissedip yaşadım. Yazmakla onu hem yâd etmek hem de ona vefa borcumu yerine getirmek istedim.

Bayrak’ın kitabı Cumhuriyet döneminde işlenen suçların aydınlatılmasında önemli bir kaynak.

Mehmet Bayrak kitabında ‘Dersim ve Koçgiri Katliamları Üstüne Şöyleşiler bölümünde Şark İslahat Planı ‘yla ilgili kendisiyle 8 Ocak 2010 tarihinde yaptığım röportaja da yer vermiş.

http://eu.kurdistan-post.eu/roportaj/97-mehmet-bayrak-le-syle.html


Mehmet Bayrak 40 yıla yakın bir zamandır Kürdler ve Alevilik üzerine araştırmalar yapıyor. Bu alanda yayınlanmış 40’a yakın kitabı da bulunuyor.

Mehmet Bayrak’la Dersim ve Koçgiri-Hülya Yetişen

Tarih, bir halkın hafızasıdır. Tarihini bilmeyen bir halk, hafızasını yitirmiş bir insana benzer’ der Goethe. Dünya ancak öğrenen çocukların soluklarıyla ayakta kalır.

Bilindiği üzere yakın Kürdistan tarihinde soykırım niteliğinde iki olay var.

Bunlardan birincisi Dersim Alevi Kürdlere yönelik “Dersim jenosidi” ikincisi ise Güney Kürdistan’daki ‘Enfal Olayı’ dır.

Türkiye Başbakanı Erdoğan, Dersim Katliamı’nda 13 bin kişinin öldürüldüğünü söylüyor. Bu sayı 1938 katliamında sadece bir aya tekabül eden rakamdır. Katliamı yaşayan tanıkların anlatımında, Devlet 60 bin sivil insanı çocuk- kadın demeden vahşice öldürmüştür. Hamile kadınlar vurularak karınları deşilmiş, bebekler süngü uçlarına takılmıştır. Sağ kalanların ise, dehşet ve vahşet karşısında korkudan kayıtsız şartsız teslim olmaları amaçlanmıştır.

Bu süreçte Dersim ’de 400’ü aşkın köy yakılmış veya boşaltılarak tahrip edilmiştir. 12 bin kişi de sürgüne gönderilmiştir.

1988 yılında 125 bini Barzani aşiretinden olmak üzere Saddam 182 bin Kürdü katletmiştir. Bunlardan bir kısmı kimyasal silahlarla katledilmiş, çoğu ise canlı canlı kumlara gömdürülmüştür. 3.000 Kürd kızını ise Arap şeylerine cariye olarak satmıştır.

Baas Rejimi genç Kürd kızlarını Arap Şeyhlerine satarken, Dersim’de katledilenlerin kız çocukları da Türk subaylarına peşkeş çekilmiştir.

Baas Rejimi 1988’de Halepçe’de Kürdlere kimyasal silah kullanırken, Kemalistler de Dersim’de mağaraya gizlenen halka karşı zehirli gaz kullanmıştır. İki sistemin Kürdlere yönelik uygulamasında müthiş benzerlikler vardır. Her iki system de insanlığa karşı suç işlemiştir.

Dersim olayı Türk Devleti’nin Alevi Kürdlere yönelik planlı katliamı ve tasfiyesidir.

Mustafa Kemal, İsviçreli gazeteci Emile Hüderbrand’a 1926’da yaptığı açıklamada şunları der:

Geçmişte birçok durumlarda Kürdistan’a ve Anadolu’nun diğer içbölgelerinde, Cumhuriyet’in iradesine karşı çıkmak eğilimi gösterdikleri zaman, onları demirden bir elle ezdim. Örneğin bir defasında önderlerinin altmışını şafakta astırdım. O unsur(Kürdler) dersini almıştır. Ve bir daha benimle kılıç ölçüştürmeye kalkışamayacaktır.’
(Dersim-Koçgiri-sayfa 121)

Bayrak burada Mustafa Kemal’in 1925’teki Kürd ulusal direniş hareketinden bahsettiğini, bu hareketin 1924’te Türk’ün süngüsünün göründüğü yerde Kürdlük biter tehdidi karşısında kendini dışa vuran bir hareket olduğunu, Mustafa Kemal’in bu demeci verdiği dönemde, binlerce evin yakılıp yüzlerce köyün yok edildiğini, 15 bini aşkın insanın katledildiğini yazar.

Mehmet Bayrak, Dersim’in ‘fetih’ hazırlığının 1925’lerde başladığını söyler. Bu ‘fetih’ hazırlığının ‘1938’de Atatürk hastaydı, olup bitenden haberi yoktu ‘ diyenlere de bir cevap olduğunu hatırlatır.

Ankara’nın Dersim’de ıslahat yerine fütuhat yapmayı tercih ettiği için bu olay patladı. Bu fütuhat 12 yıl boyunca santim santim planlandı ve isyan yokken planlandı. Dersim de canlı organizmaların ortak özelliğini sergiledi: Savunma refleksi. (Dersim-Koçgiri sayfa:23)

Başbakan İsmet İnönü ve Adliye vekili M.E. Bozkurt, 1930’larda Dersim fütuhatını meşru kılacak şu açıklamalarda bulunurlar.

Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. Dost ve düşman hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler (Adliye Vekili M.E.Bozkurt -Milliyet,19/09/1930-Dağlara Dikkat) –A.g.e 24

Başbakan İsmet İnönü de ‘Bu ülkede sadece Türk ulusu ırksal haklar talep etme hakkına sahiptir. Başka hiçkimsenin böyle bir hakkı yoktur.’ Milliyet, 31/08/1930 a.g.e.24

Bayrak, kitabında Dersim ‘Fethi’nin 4 ayağı olduğunu söyler.. 1923-1950 yıllarında yapılan 3578 km lik demir yollarının inşası, 1927 ve 1934 İskân Yasaları, 1935 Tunceli Kanunu ve 1937 Sadabad Paktı.

Mehmet Bayrak, 3578 km’lik demir yollarının 3208 km’sinin,1940’lara kadar tamamlandığını, Cumhuriyet döneminde yapılan demir yollarının yüzde 78.6’sının Ankara’nın doğusuna yapıldığına, 1927-1934 de İskân Yasaları’yla da Kürdlerin yerlerinden yurtlarından uzaklaştırılıp Batı’ya sürüldüklerini, Dersim’in etrafının boşaltığını, Kürdçe konuşmanın yasaklandığını bununla fütuhatın toplumsal boyutunun tamamlandığına dikkat çeker.

1935 Tunceli Kanunu ise, ilde askeri bir yönetimin oluşturulup, valiye geniş yetkilerin verildiği bir kanun hükmüdür. Vali istediği kişiyi ilden sürebilmekte, idam cezasını meclisin onayını almadan rahatça uygulayabilmektedir. 12 Eylül’deki OHAL (Olağan üstü Hal)’lerin daha kötü bir benzeridir. Bayrak, bu kanun maddesiyle fütuhatın hukuk ayağının oluşturulduğunu söyler.

1937’deki Sadabat Paktı’yla da Kürd Aşiretlerine karşı Irak ve İran’la ortak hareket etmek amaçlanır. Bu da fütühatın uluslar arası boyutudur.

Mustafa Kemal 1936’larda yaptığı bir açıklamada ‘İçişlerimizde en önemli bir safha varsa, o da Dersim sorunudur. İçte bulunan iş bu yarayı, bu korkunç çıbanı temizleyip koparmak ve kökünden kesmek, iş ne pahasına olursa olsun yapılmalı, ve bu hususta en acil kararların alınması için, hükümete tam ve geniş yetkiler verilmelidir.’ der.

Katliamın devam ettiği 14 Eylül 1937’de Kürd aydınlarından Dr. Nuri Dersimi, Suriye’ye geçer ve burada bulunan çok sayıda Dersim aşiret reisinin mühürleriyle uluslar arası kuruluşlara mektup gönderir. Ancak bu kuruluşlardan ve ülkelerden yardım gelmez. Üstelik İngiltere yardım etmediğini Türk Dışişlerine bildirir.

Nuri Dersimi, daha önce de Seyid Rıza adına Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler Cemiyeti’ne mektup göndermiş, Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in Dersim’e havadan bombalar yağdırdığını ve bu saldırıda çok sayıda kadın ve çocuğun öldürüldüğünü bildirerek Milletler Cemiyeti'’nden yardım istemiştir.

Dünya devletlerinin katliam karşısındaki sessizliği, yetmiş yaşındaki Seyid Rıza’nın idam edilmesinde belki de etkili olmuştur. Atatürk, Seyid Rıza’nın idam edilmesinden sonra Dersime gider.

1938’te mahalli kuvvetlerin yanı sıra tam teçhizatlı üç kolordu ile iki süvari Tümeni’nin katılımıyla büyük bir katliam, daha doğrusu, soykırım gerçekleştirilir. (Dersim-Koçgiri-sayfa 127)

‘Bu aşamada ve sonrasında te’dip-hizaya getirme, tenkil-cezalandırma, taqtil-katletme, tehcir-sürme, temdin-medenileştirme, temsil-asimile etme- ve tasfiye- imha etme türü askeri yöntemlerin tümü kullanılmıştır.’.(M.Bayrak-a.g.e.sayfa 127)

Devlet, 40.000 kişilik bir orduyla 31 Ağustos 1938’de Harput’ta gövde gösterisi yapmış, resmi geçit törenine Orgeneraller Fevzi Çakmak,Kazım Orbay, İzzettin Çalışlar, Fahrettin Altay,Korgeneraller A.Alpdoğan, ve Ergüder katılmışlardır. İngiliz, Yunan, Bulgar Hava ve Kara Askeri Ataşeleri ile Sovyet, Fransız, İtalyan, Yugoslav ve Romen Askeri Ataşeleri de törende hazır bulunmuşlardır.

Bayrak’ın dediği gibi Bu da Dersim katliamını ‘ Hatay’ sorununa bağlayan ve altında ‘yabancı’ parmağı arayanların kulağına küpe olsun!

Atatürk 1 Kasım 1938’de, ölümünden dokuz gün önce Başbakanı Celal Bayar aracılığıyla Meclis’e bir mesaj gönderir ve katliamın tamamlandığını şu sözlerle açıklar.

Uzun yıllardan beri süregelen ve zaman zaman gergin bir şekil alan Tunceli’deki toplu haydutluk olayları belli bir program içindeki çalışmalar sonucu ortadan kaldırılmış, bölgede bu gibi olaylar bir daha tekrarlanmamak üzere tarihe aktarılmıştır. (Hıdır Göktaş: Kürdler/İsyan-Tenkil,1991,sayfa 141) Bayrak-a.g.e sayfa:120

Celal Bayar da katliamı şu sözleriyle açıkça itiraf eder.

Dersim’de birtakım hareketler olduğunu duyuyorduk. O sıralar askeri manevralar vardı. Mareşal Fevzi Çakmak bu manevraları idare ediyordu. Bir haber geldi. Eşkiyâ bir karakolumuzu basmış; bazı askerlerimizin ,jandarmanın tüfeklerini almış.Durumu Atatürk duymuş…Beni çağırdı. Durumu biliyorsun, gereğini yap. Dedi..Hemen işe başladım.O gün Dersim’i vurduk.’(Akis Dergisi Sayı:13/1987) A.g.e- sayfa: 117.

Bayrak, Dersim olayını 1987’lerde eşkiyâlık olarak niteleyen Celal Bayar’ın 10/09/1986 tarihinde Tercüman Gazetesi’ne verdiği demeçte, ‘Dersim İsyanı tamamen Kürdlerin siyasi düşünceleridir.Bunlar ne anarşist ne şudur budur..Bunlar doğrudan müstakil Kürd Hükümetini kurmak istiyorlardı dediğini yazar. (a.g.e-118)

Jandarma Umum Kumandanlığı’nın 1938 Dersim katliamından birkaç yıl önce yayınladığı ‘Dersim’ adlı gizli raporunda ise şöyle yazar.

..Yavuz Sultan Selim’in gazabı olmasaydı bugün güzel Türkiyemiz tek bir sunni’ye tesadüf etmek imkânı belki de mümkün olmayacaktı. Eğer Yavuz’un garazı Dersim’in yalçın dağları içine girebilmiş olsaydı, herhalde Dersim’i bugün maddi ve manevi başka bir yol üstünde görürdük.

Ape Musa kitaplarının birinde Dersim katliamıyla ilgili anısını anlatır.

Ben İstanbul’da öğrenci iken bir hamal eşyalarımı taşıyordu. Ancak hamalın sağ el parmakları yoktu. Sebebini sordum. Bana “Dersim’de askerdim, o kadar çok insan vuruyorlardı ki ben halkımın canına kıymamak için parmaklarımı kestim” dedi ve ben parmakları olmayan o eli öpüp başıma koydum.

Bayrak, Dersim Soykırımı’nın sunduğu Gerçekler adlı 18.bölümünde, (a.g.e.-sayfa:252)

Dersim Toplu kırımını ve soykırımını irdelemek neden önemli? alt başlığıyla sorduğu soruya şöyle cevap verir..

Dersim bölgesi çok eski dönemlerden bu yana(kesin tarih bilinmiyor) birçok halka ve inanca, kültüre yataklık etmiş her dönem yönetimlere iktidarlara ters düşmüş bunların tahakküm etme çabalarına direnmiş bir bölgedir.

Zerdüştilik başta olmak üzere farklı inanç ve kültürle Kızılbaş kurmanc ve Dimili Kürdler’le, Müslüman Kürdler’le ve Hiristiyan Ermeniler’le iç içe yaşamıştır. 17 yüzyıl ortalarına kadar Safevi egemenliğinde olan Dersim, Safevilerden aldığı bazı dinsel-inançsal kurum ve yetkileri Osmanlı döneminde de yaşata gelmiştir.
Yöredeki en önemli Kızılbaş ocaklarının kuramcıları Hallac-ı Mansur ve baba ahir Uryan Yaresan ınancının kutsal kişilikleridir. Yani çoğunluğu 7/8.yüzyıldan başlıyarak, 13/14.yüzyıla kadar devam eden ve günümüzde de Sorser, Kızılbaş, Ahlê Haq, Raê haq, Kakai, Ali-İlahi, Yarsanizm gibi adlarla devam eden Yaresan inancının “Baba” ve “Dayê » unvanlı kadınlı erkekli derviş şair öncülerinin ismiyle anılmaktadır.

Bundan dolayıdır ki, 37/38 Dersim Katliamı öncesinde hazırlanan raporlarda da vurgulandığı gibi; yörede Türk ile Sünni, Kürd ile Kızılbaş sözcükleri aynı telakki edilmektedir.

Bu özelliklerinden dolayı en az 200 yıldan bu yana Dersim’e yönelik bir etno-dinsel arındırma ve Türk-İslamlaştırma politikası sürdürülmektedir
.

Lozan Antlaşması’nın 38-45.maddelerinde; Kürdlere ve Alevilere çeşitli kültürel ve dinsel haklar tanınır. Kemalistler bu hakları kabul etmiştir. Fakat aynı Kemalistler, 24 Eylül 1925’te gizliden uygulamaya koydukları Şark Islahat Planı ile daha önce kabul ettikleri bu hakları yok sayarlar.

Şark Islahat Planı’nın 14, 15, 16, 17’inci maddelerinde ‘Kürd dilinin yasaklanması ve eğitim yoluyla Kürdler’in asimilasyonu hüküm altına alınmıştır.

Mehmet Bayrak, Şark Islahat Planı’’nda Alevilere ‘Saz çalma ’ yasağının uygulandığından, 1930-40 yılları arasındaki İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın asimilasyona yönelik ideolojik temellerini attığı gizli Genelgede Kürdler’in ve Aleviler’in öncelikli olarak nasıl hedef alındığından bahseder.

1930’ta yayımlanan gizli Genelge’nin 12.maddesi şöyledir:

..Kıyafetin, şarkıların, oyunların, düğün ve toplum gelenek ve göreneklerinin de milliyet ve ırk hislerini daima uyanık tutan ve toplumları geçmişlere bağlayan, bağlar olduğu unutulmamalı; bundan dolayı lehçeyle birlikte bu gibi aykırı gelenekleri de fena ve zararlı görmek ve bilhassa kötü göstermek ve hiçbir surette rağbet edilmeyerek, ve cesaretlendirilmeyerek, adi ve ilkel özellikleri her vesileyle sergilenerek kötülenmeli ve ayıplanmalı; o lehçeyi konuşan zümrelere mensup kişilerin ve ailelerin isim ve lakaplarını Türkçeleştirmek,nüfustaki kayıtlarını ve künyelerini fırsat düştükçe düzeltmek.’

Adı Güney-Batı dersim olarak geçen Koçgirinin tarihi Dersim tarihinden soyutlanmaz.

Mehmet Bayrak 1921 Koçgiri hadisesine kadar 30 bin hanenin mevcut olduğunu, Koçgiri Aşiretleri’nin Yavuz Sultan Selim döneminde zorla göçürtülerek bu bölgeye gelmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyler. Ve ekler: Fakat bu aşiret Osmanlının nüfusuna asla girmemiştir. Daima silahlıdırlar ve çok miktarda savaş tüfekleri ve cephaneleri vardır.

Koçgiri direnişinin lideri Alişer daha 1914 Dünya Savaşı’nda Kürdistan’ın özgürlüğünü sağlamak amacıyla , Erzincan’a kadar gelen Rus ordusuna katılmış; Koçgiri, Sivas, Malatya, ve Dersim Bölgeleri’nin Kürd temsilcisi sıfatıyla özerk bir Kürdistan yönetimi kurulması için çalışmıştır.(Nuri Dersimi - Kürdistan tarihinde Dersim- sayfa 280)

Alişer, bir halk lideri olma dışında Kürdçe ve Türkçe şiirler yazan önemli bir halk şairidir.

Doğan Munzuroğlu Alişer ve eşi Zarife’nin anısına adadığı ‘Dağlara Şeçere Yazan Adam adlı kitabında Alişer’in Dersim mebusu Hasan Hayri Bey’le karşılaşmasını ve ona söylediklerini şöyle anlatır. Dersim mebusu Hasan Hayri Bey bu görüşmeden 5 yıl sonra sonra idam edilir.Alişer haklı çıkmıştır.

Alişer şöyle der:

Ağalar! demir tavanda dövülür. Osmanlı hanedanlığından birçok milli devlet çıktı. Çağ milli ayaklanmalar çağıdır. Kürdler milli benliğine sahip değil de Türkler çok mu sahip? Allah’ın izni keremiyle, biz de akıllı davranırsak, bağımsız bir devlet olarak çıkarız. Siyasette acımak yoktur, akıl vardır. Biz kimseden bir şey almıyoruz, her milletin hak telakki ettiğini talep ediyoruz. Hasan Hayri Efendi’nin söylediği belki başka bir toplum için doğrudur. Ama İttihad ve Terakki’nin mirasçılarıyla çuvala girilmez. Hayri Efendi’nin Cumhuriyete bunca hizmetinden sonra korkarım ki beni gibi bir asiyle Hayri Efendi’nin sonu aynı olsun. Bunlar için en iyi kürd, ölü Kürdtür….’( Aktaran M.Bayrak-a.g.e-sayfa 75)

Alişer 24 Nisan 1921’de Devletin Koçgiri direnişini bastırmasıyla Dersim’e sığınır. Ölüm tarihi 9 Temmuz 1937’ye kadar Seyid Rıza’nın yanında kalır. Alişer ve karısı Zarife, Kafat köyü yakınındaki bir mağarada Zeynel, Rehber ve Efendi adında ihanetçiler tarafından öldürülür. Alişer’in başı, Zeynel tarafından kesilip, Albay Nazmi Sevgen’e verilir. O da bu kesik başın fotoğrafını çeker.

Sevgen şöyle anlatır:

Alişer’in kesik başının resmini ben aldım. Fakat kesik başın, resmini alırken ürperdim, tüylerim diken diken oldu. Günlerce o baş, gündüz hayalimde gece rüyamda yaşadı.(Yeni İnci- sayı: 44/1953)

Zeynel, Alişer’i katlettiği için, Devletten 100 altın alır. Sonrasında Türk Devleti onu da idam eder. Zeynel’in ölüm anında ufaldığı anlatılır.

Dönemin Sivas Valisi Ebu Bekir Hazım Tepeyran, Merkez Ordusu Komutanı Sakallı Nurettin Paşa ve Laz Topal Osman’ın çeteleri tarafından Koçgiri bölgesinde büyük bir katliam gerçekleşir. Sivas Valisi Tepeyran anılarında; toplam 132 köyün yakılıp boşaltıldığını, yüzlerce insanın öldürüldüğünü, binlercesinin de dağlarda açlıktan öldüğünü anlatır. Sakallı Nurettin Paşa 1922’de Mustafa Kemal tarafından 1. Ordu Komutanlığı’na getirilir.

Sakallı Nurettin Paşa, 1921’lerde Koçgiri’yi vururken, Kurmay Başkanı ve damadı Abdullah Alpdoğan da 1937/38’de Dersimi vurur.

Dersim karanlıkta kalmış bir trajedi değil artık. Hakikatin peşinde olanlara bir fener ışığı,kendi çağının ruhundan bi haber olanlara ise bir uyarı ateşidir.

Belki bir gün yüreklerimiz uğuldar…

Hülya Yetişen

07/12/ 2012


« Bir yandan dağlar tuzak kurar öz çocuklarına
Bir yanda ser verip sır vermeyen önder ölüsü
Çarpar yüreğini aşiret kayalıklarına
Alişer'den Zarife'ye kol nasıl uzanır
Peri Çayıdan Seyhan nehrine yol nasıl
Zulümden yana tok-aşktan yana aç
Biraz Dımıli biraz Kurmanç
Hep aynı türkü dolaşır diline
Dêrsim dört dağ içinde - gülü var bağ içinde
»

Sular Tanıktır Aşkımıza, Adnan Yücel


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 22)
  |   Okuma: 106898   |   Yorum: (8573)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 7 Aralık 2012 13:45 | Alıntı     

Remzan Orak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Tebrikler Hülya Hanım.

Güzel bir derleme ve değerlendirme.

Saygılar
 Yorum #2  | 7 Aralık 2012 18:18 | Alıntı     

Mamoste

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Irkçı ulusçu rejimlerin uygulamaları etnik temizliğe dayanmaktadır. Hedefine aldığı halkların dini inancı, dil ve kültürü ne olursa olsun kitlesel olarak imha etmiştir. Bu katliamlara değişik halkları ortak etmiştir. Kirli ve insanlık dışı politikalar dünyada en yoğun bir biçimde ortadoğu bölgesinde ve kürt halkı üzerinde uygulanmıştır.
Bölge halkları, bölge müslümanları bu katliamlara ortak edilmöiştir.
Bugün de ırkçı ulusçu rejimler etnik temizlik ve katliamlarına devam etmektedir.
 Yorum #3  | 18 Haziran 2013 14:16 | Alıntı     

devochkakarinna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Известный сайт знакомств для интимных отношений дмитров знакомства без регистрации в Интернете в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Ищите партнера! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в знакомства для интима
 Yorum #4  | 21 Temmuz 2013 19:29 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Популярный сайт для знакомств реальные секс знакомства приглашает вас принять участие в конкурсе обоятельных девушек и конечно же парней, разнообразные розыгрыши и призы ожидают всех, а самое интересное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе привлекательного партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам знакомства и сразу секс


--------------------
 Yorum #5  | 16 Ekim 2013 23:33 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Сайт знакомств для интимных отношений знакомства ру моя страница в паутине Интернета в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Давайте знакомиться! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в секс знакомства моск обл


--------------------
 Yorum #6  | 22 Ekim 2013 01:47 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Портал для интимных знакомств хочу познакомиться с красивой девушкой в Интернете в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Давайте знакомиться! - это классно! Добро пожаловать в сайт знакомств гарем


--------------------
 Yorum #7  | 4 Kasım 2013 12:05 | Alıntı     

ekaterrinnana

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 89, Kayıtlı: 3.11.2013
   ICQ: 81281696,
Сайт для интимных знакомств знакомство аська секс в мировой паутине в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Давайте знакомиться! - это так замечательно! Добро пожаловать в знакомства mail ru


--------------------
 Yorum #8  | 17 Kasım 2013 19:10 | Alıntı     

krisstinanovay

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 77, Kayıtlı: 17.11.2013
   ICQ: 78690188,
Портал сексуальных знакомств калуга знакомства занятие сексом в Интернете в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Ищите партнера! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в знакомства mail ru


--------------------
 Yorum #10  | 28 Aralık 2013 23:50 | Alıntı     

PlaniksBes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Полезная единица Latia
 Yorum #12  | 9 Şubat 2014 12:25 | Alıntı     

maxemyders

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Can i buy generic viagra in the us viagra kampanyalarд± http://ecostatob.skku.edu/web/buyviagra/cheapest-canadian-viagra.html
Se necesita receta para comprar viagra en peru plants that act like viagra http://ecostatob.skku.edu/web/buyviagra/741.html
Cheap generic viagra co uk view cart current cost of viagra http://ecostatob.skku.edu/web/buyviagra/10-2012951.html
Buy viagra prague viagra korea http://ecostatob.skku.edu/web/buyviagra/346.html
Where to buy viagra without prescriptions uk otc viagra alternatives http://ecostatob.skku.edu/web/buyviagra/04-2012382.html
Order viagra online cheap do you stay hard after coming on viagra http://ecostatob.skku.edu/web/buyviagra/09-2012897.html
Where to buy viagra in angeles city philippines how old do you have to be to buy viagra in the uk http://ecostatob.skku.edu/web/buyviagra/order-viagra.html
Trusted site to buy viagra lil wayne up like viagra http://ecostatob.skku.edu/web/buyviagra/buying-viagra-online-without-a-prescript
ion.html
 Yorum #13  | 16 Şubat 2014 04:23 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
23 марта, деревня Вязынка (Молодечненский р-н), 13.00 - 17.00. Т.(029) 275-27-71, (029) 778-01-00. http://lastroy.ru/contacts.html Грациозно
На календаре почти конец марта, а за окном до сих пор снежные сугробы. Но даже в такую погоду можно устроить интересные выходные. Например, провести день под крышей спорткомплекса в душевной компании с грациозными породистыми лошадьми. Выставка-шоу будет идти два дня. Зрителей ждет завораживающее шоу арабских скакунов, выступление милашек пони, костюмированная выездка и показ старинных экспонатов музея упряжи и карет. А еще мы увидим самого большого коня в Европе!


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #14  | 19 Şubat 2014 10:14 | Alıntı     

Merlinhor

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347588481,
ЕЩЕ МНЕНИЕ ЭКСПЕРТА http://turprof.ru/plastikovyie-okna-ufa-ot...-chingiz-1.html Поможет ли удаление груди Анджелине Джоли избежать рака?
- Разумеется, мы не вправе обсуждать то, правильно ли сделала Анджелина, что удалила грудь. Значит, на то были веские медицинские основания. Наследственная предрасположенность к раку груди была доказана еще в 80-х годах 20-го века. Что тогда, кстати, спровоцировало в США целую эпидемию мастэктомий (то есть операций по удалению груди). Даже вполне здоровые женщины настаивали на операции. Сейчас знаний о раке прибавилось, и подобные операции проводятся только по особым показаниям (читать дальше)


--------------------
Merlinandrey
 Yorum #15  | 23 Şubat 2014 23:54 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Рособрнадзор уже сообщал, что за весь первый ЕГЭ было зафиксировано около 30 нарушений. Львиная доля из них зафиксирована в Дагестане. Там аннулировали 20 работ. Нарушителям придется пересдавать госэкзамен в резервные дни. http://vesstroika.ru/ Группа экспертов от Минобрнауки посетила 11 районов Дагестана и 21 пункт проведения экзамена. Зарегистрировано 61 нарушение (в прошлые годы не было ни одного). При этом районы для посещения выбирались не случайно. Некоторые выпускники из Махачкалы имеют милую традицию - переводиться на последний год учебы в сельские школы. Вот эти учебные заведения и привлекли внимание проверяющих в первую очередь. http://newwoomen.ru/salony-krasoty/wella/
Больше всего нареканий вызвали организаторы ЕГЭ. Их комиссия уличила в 43 нарушениях процедуры проведения экзаменов. На руководителей пунктов проведения ЕГЭ составлено 16 протоколов.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #16  | 26 Şubat 2014 12:02 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
Я не могу осуждать Джоли, которая удалила свою пока здоровую грудь и собирается удалить свои пока здоровые яичники. Для того чтобы ее осуждать, нужно побывать в ее шкуре - похоронить 56-летнюю мать, которая много лет боролась с раком. http://aluslugi.ru/vodyanoy-teplyiy-pol-le...ya-sistema.html Но я не могу и осуждать русских женщин, которые не бегут себе ничего отрезать. Хотя бы потому, что каждая из них приходит к этому страшному диагнозу совсем с другим багажом, нежели Джоли. Без международного признания секс-символом, без миллионных контрактов, без Брэда Питта в конце концов. Лишиться груди и лишиться жизни для них почти одно и то же.
Печально, что такая тема послужила в основном для того, чтобы одни женщины попинали и пообзывались дурами на других и немного покозыряли, от чего умерла чья мама. А мужчины остались опять как бы ни при чем. А давайте спросим у них: многие ли готовы отрезать себе что-нибудь дорогое при наличии 87-процентной угрозы рака?


--------------------
Serpimolot
 Yorum #17  | 27 Şubat 2014 09:51 | Alıntı     

DanielMymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello. And Bye.

mr fitz
 Yorum #18  | 1 Mart 2014 09:49 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
- Десять лет назад была ситуация - я бы усыновила, - ответила Пугачева, так и не раскрыв никакие подробности этой «ситуации». Правда, продолжая тему, Алла Борисовна отметила, что усыновление требует большой ответственности. http://alvse.ru/kryisha-mansarda-1.html - Нужны люди, которые физически и нравственно очень здоровы, - добавила певица. - Нравственно я еще ничего, а физически - сомневаюсь.
Кстати, по поводу воспитания детей однополыми семьями, звезда высказалась неодобрительно, отметив, что против геев ничего не имеет, но идею усыновления ими детей не одобряет, передает ИТАР-ТАСС.


--------------------
Jugakos
 Yorum #19  | 8 Mart 2014 05:35 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Одновременно с этим еще один крупный разработчик средств для фильтрации спама - организация Sophos - назвала Беларусь «худшей страной в плане распространения спама за последние 30 дней». По их данным, сейчас на Беларусь приходится 16,3% мирового спама, на США - 15,1%, на Украину - 7,45% и 5,78% на Китай. http://tutnew.ru Фото: сайта blogs.appriver.comВпрочем, белорусские IT-специалисты считают эти цифры сильно преувеличенными:
- Заявленный объем рассылки - мизерный, - считает ведущий инженер-программист одной из крупных белорусских IT-компаний Андрей Богданович. - Судя по графику, это всего 14 миллионов писем в сутки. К примеру, в 2008 году в мире в сутки отправлялось 150 миллиардов писем. Даже сейчас крупные спамеры шлют миллиарды писем в сутки, а тут речь всего о десятках миллионов. Такое количество писем можно отправить из маленькой бот-сети (сети зараженных компьютеров рядовых пользователей интернета. - Ред.) или даже с одного сервера всего за сутки. Мировым лидером с таким объемом стать невозможно. Именно поэтому мне кажется, что эта новость сильно раздута. Кстати, упоминания Беларуси как крупнейшего спамера в отчетах других крупных организаций я не нашел.


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #20  | 13 Mart 2014 20:11 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
- А он отрицает вину? http://tutotdih.ru/xmlrpc.php?rsd Голуб: http://tutvesty.ru/stati/page/9/
- Да, он отрицает вину.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #21  | 18 Mart 2014 08:30 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
- Да нет. Все новые команды ничем не отличаются друг от друга. Во многих организациях есть свои турниры по «Что? Где? Когда?», но к нам приходят не победители этих турниров, а сборные - по одному-два игрока от команды. Как и любые новички, они тренируются, готовятся, отвечают на вопросы. Хотя, повторяюсь, учитывая высокий интеллектуальный потенциал атомщиков, в предстоящей игре заложена интрига. http://alwoomen.ru/stat/sovety-mamam/muzhs...omu-eto-nuzhno/ - Вам интересно с любителями?
- Вы знаете, нас часто приглашают провести турнир в какой-нибудь организации. И какие там кипят страсти! Причем люди вообще не подготовлены, из разных подразделений, не знакомые друг с другом. У них за время игры завязываются отношения. Кто-то начинает очень дружить, кто-то - наоборот. Так что как разовая акция игра любителей - это очень захватывающе.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #22  | 19 Mart 2014 15:10 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
Эскин: - Я думаю, что это одна из целей Гозмана - вызвать антисемитскую реакцию, принести это кому-то на стол и сказать: дайте нам бюджет на борьбу с антисемитизмом в России. Не сомневаюсь, что это продуманная акция с его стороны. Считаю, что это одна из причин, по которой именно мы должны первыми реагировать на это. Не надо ждать, пока нас кто-то об этом попросит. Надо самим встать и выключить им микрофон. http://alvsestroy.ru/terminal-po-raschetu-...yn-proekta.html Фото: Аца КОШТЭ.ИЗ ДОСЬЕ «КП»
Авигдор ЭСКИН - израильский политолог и публицист. Родился в 1960 году в Москве. Учился в Музыкальном училище им. Гнесиных. В 1979 г. переехал в Израиль, воевал в Ливане. С 1986 г. начал работать в израильских и американских СМИ. Выступал против передачи захваченных в 1967 г. территорий палестинцам. В 1997 г. задерживался спецслужбами по обвинению в желании закидать свиными головами мечеть.


--------------------
Jugakos
 Yorum #23  | 20 Mart 2014 22:29 | Alıntı     

Ternavskis

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
В дело вступили опера. Инициировали розыск пенсионера. http://stroikaproff.ru/steny.html - В конце февраля 2013 года сфабриковали официальное заявление в 37-й отдел полиции о якобы готовящемся мошенничестве в отношении потерпевшего, - рассказали в пресс-службе полиции. http://tut-rem.ru
Оперативники направили в Гатчину официальный запрос о необходимости сообщить, когда мужчина придет за пенсией.
 Yorum #24  | 22 Mart 2014 04:41 | Alıntı     

Misterkol

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 68, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347568481,
Чувствуете, повеяло Федором Михайловичем? Или на худой конец Антоном Макаренко. И это на канале, где много таких славных программ, как «Анекдоты», «Голые и смешные», «Улетные животные» и пр. Могут же, когда захотят. http://profstroikatut.ru/2013/08/dekorbish...a-otdelki/feed/ Фото: Анатолий ЖДАНОВКСТАТИ http://proff-stroika.ru/stroitelstvo-pod-k...-rossa-rakenne/
С момента съемок женского сезона прошел уже почти год. Никто из участниц не попал в тюрьму снова. Из участников двух мужских сезонов за решетку вернулись двое. А вообще, по официальной статистике, новые преступления совершают около 40 процентов освободившихся осужденных.


--------------------
Misterkol
 Yorum #25  | 23 Mart 2014 11:23 | Alıntı     

Figeredo

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347588421,
- Какие-либо документы, к которым я имела доступ во время этого бракоразводного процесса, не имеют никакого отношения к книге. Более того, обсуждать эту информацию я не могу себе позволить как по юридическим причинам, так и по моральным принципам. Все, что происходило во время этого развода между бывшими супругами, является и будет являться конфиденциальной информацией, говоря техническим языком. Говоря обычным языком, могу лишь сказать, что Галина и Борис так и не дошли до финального суда и, договорившись полюбовно, сохранили добрые отношения после развода. http://newsaity.ru/dushevaya-kabina-ido-sh...-b-k-s-g-m.html - Тогда же, во время развода Березовского и Бешаровой, вы заявили, что работаете над новой книгой, которая будет называться «Развод русского олигарха». Это что, тоже беллетристика и совпадение фактов? http://alvsestroy.ru/protopka-pechi-olimp-russkiy-par.html
- Я тогда действительно писала книгу о разводе. Хотя содержание и было задумано как беллетристический роман, центральную историю я основывала на разводе Галины с Борисом. Я так и не опубликовала эту книгу и думаю, что не буду, поскольку это просто неуместно. Уж слишком близко к реальным событиям и людям получился этот роман.


--------------------
Figeredo
 Yorum #26  | 25 Mart 2014 19:43 | Alıntı     

detenmansy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Интим косов сайт интим знакомств кашин http://ecostatob.skku.edu/web/dating/turi-znakomstv.html
Сайт интим знакомств мошково интим г кола http://ecostatob.skku.edu/web/dating/629.html
Сайт секс знакомств ленинское секс знакомства город суворовка http://ecostatob.skku.edu/web/dating/18-01-201275.html
Интим знакомства тасеево интим котово http://ecostatob.skku.edu/web/dating/801036.html
Секс знакомства г искитим сайт интим знакомств успенское http://ecostatob.skku.edu/web/dating/05-2012529.html
Знакомства шелопугино интим туринск http://ecostatob.skku.edu/web/dating/intim-znakomstva-vyazma.html
Сайт интим знакомств мошково познакомьтесь джо блек смотреть онлайн http://ecostatob.skku.edu/web/dating/723.html
Интим г февральское знакомства днепродзержинск интим http://ecostatob.skku.edu/web/dating/22-06-2012656.html

Сайт секс знакомств макарьев сайт секс знакомств белокуриха http://ecostatob.skku.edu/web/dating0/08-2012813.html
Интим знакомства сасово интим знакомства яшкуль http://ecostatob.skku.edu/web/dating1/416.html
Знакомства москаленки знкомства город оссора http://ecostatob.skku.edu/web/dating2/05-2012490.html
Сайт знакомств палана секс знакомства город вохма http://ecostatob.skku.edu/web/dating3/07-2012707.html
Знакомства г звеньевое знакомства для секса нурлаты http://ecostatob.skku.edu/web/dating4/21377.html
Секс знакомства г любань знакомство на улице секс видео http://ecostatob.skku.edu/web/dating5/26-08-2012925.html
Секс знакомства город демянск интим знакомства г визинга http://ecostatob.skku.edu/web/dating6/06-2012732.html
Сайт знакомств тейково сайт mail знакомства http://ecostatob.skku.edu/web/dating7/02-2012174.html
Секс знакомства г красноперекопск знакомства г палласовка http://ecostatob.skku.edu/web/dating8/znakomstva-kovrov.html
Сайт знакомств нива знакомства г струнино http://ecostatob.skku.edu/web/dating9/08-05-2012643.html
Знакомства для секса упорово сайт интим знакомств заовражное http://ecostatob.skku.edu/web/dating10/06-2012690.html
 Yorum #27  | 26 Mart 2014 10:28 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Хороший сайт, спасибо админу!
Каталог мужчин для знакомства
 Yorum #28  | 26 Mart 2014 20:59 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
how to take valtrex 500 mgvaltrex 500 mg during pregnancy valtrex 500 mg 42 tablet fiyat? is 2000 mg of valtrex safe1000 mg valtrex during pregnancy
GmyyAUBq1
 Yorum #29  | 2 Nisan 2014 14:17 | Alıntı     

OrvilleType

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 91, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: 178221462,
казино европейская рулетка казино с мгновенными выплатами форум форум азартных игр, а также казино онлайн бесплатно роял казино рулетка рубли казино император вход игры на деньги через qiwi visa card
 Yorum #30  | 3 Nisan 2014 21:04 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hydrochloride 4 mg snorttizanidine hcl 4 mg street price tizanidine hc1 4 mg tizanidine 4 mg capsuletizanidine 4 mg and alcohol
GmyyAUBq1

tizanidine 12 mgtizanidine 4 mg muscle relaxer tizanidine hcl 4 mg get you high tizanidine 4 mg reviewscan you get high off of tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1

is tizanidine hcl 2 mg a narcotictizanidine hcl 4 mg drug interactions tizanidine 12 mg where can i buy tizanidinecan i take two 4 mg tizanidine
GmyyAUBq1

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: