Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

‘Gülnar ve Öcalan’  


30-11-2010, 11:20 Kategori: Yazarlar » Hülya Yetişen  
Hejarê Şamil’in ‘Gülnar ve Öcalan’ı


Hülya Yetişen

Hejare Şamil’in ‘Gülnar ve Öcalan’ kitabıyla ilgili bir değerlendirme......

‘Atalarının kan iziyle bir sese doğru yürürken, Geleceğini yaratmaya devam edeceksin. Lakin kimse geleceğini yaratamaz......Herkesin yarattığı geçmişidir. Kan izlerine iyi bak, bunu sana söylerler. Onurlu bir geçmiş yaratacağından eminim.’....

Hejare’Şamil, 2004 yılında iki ayda yazıp bitirdiği ‘Gülnar ve Öcalan’ la ilgili olarak, ‘Kürt olmasaydım bu kitabı yazamazdım. PKK içinde yer almayan birinin de bunları yazması olası değil diyor ve ekliyor ‘Ama ......’Ötekilikten kurtulmak için gaipten gelen sese kulak kabartıp atalarının kan iziyle yürümekten başka bir yol bulamayan bir gencin dramını şefkatle dinlemek için Kürt olmak gerekmiyor.”

Hayatın kaderini çözüp yeniden kurma gibi bir işlevi var, edebiyatın, Bazen okuduklarımızdan mutlu olurken, bazen de yüreğimizin yangınından yorgun düşeriz..... Öcalan’ın Esaret çarmıhına çekilirken dört çividen birisinin çakıldığı ülke olarak tanımladığı Rusya’da geçirdiği zorlu günleri anlatılmış ‘Siyasi sosyo dram’ bu romanda. Yazar’ın gerçekten ‘kendisinden saklanmayı başaramadığı, kendini ele verdiği' bir kitap bu.

Geçmişini hatırlamanın ve sorgulamanın kendisindeki derin anlamını iyi biliyor Hejare Şamil. İnsanlar ölürken, yaşananlar ölmüyor , yaşananların zamanı da. Geriye sadece anılar ve bir de iç çekiş kalıyor.. Kitabı etkisel kılan da bu. Yazar, kendi insanının keşfine çıkarken, kendini de keşfederek düşündeki dile sarılıyor..

Hejare Şamil, Öcalan’a yönelik uluslararası operasyonun yazılmamış ayağı’nın Rusya olduğu ve kitabın temel konusunu bunun oluşturduğunu söylerken, Kürtlerin, özellikle PKK’nin sadece yaptıkları ile değil, yapmadıklarıyla da kaderlerinde oynadıkları rolü sorgulamanın gerekli olduğuna dikkat çekiyor. Romanın kurgusu , Murat merkezli, Gülnar’ın ve Öcalan’ın düşünce yapıları, ve olayların sorgulanmasından oluşuyor. Welat, Zin, Mustafa, Şervan .......Metnin dokusu içinde bu kimliklerden biri ya da öteki olabilen Yazar, çok parçalı bir kültür haritası üzerinde izleğini sürüyor.

Kuşkusuz Hejare Şamil, Murat karakteri ile kendi adına konuşan birini yaratmıştır. Ancak Murat, bütünüyle yazarın kendisi değildir. Murat’la özdeşleştiği kadar, on yıl kadar Parti saflarında siyasi ve askeri mücadele yürütmüş, yaralandıktan sonra gerilla saflarına dönmeyen ve bu nedenle sorgulanan Şervan’da da kendi iç sorgulamasını yaşar. Duygularıyla düşüncelerinin sürekli çatışmada olduğu bir savaş halidir Murat’ın yaşadıkları.

Gülnar ve Öcalan, Murat’ın yaşamındaki farklı iki yüzdür. Murat’ın ‘Ben de benden bana giden yolun yolcusuyum, bu yolun bir durağında da sen varsın’ dediği Gülnar (Ateşli çiçek, "nar çiçeği" değil) Murat’ın ruh ve fikir arkadaşı, iç diyaloglarının tatlı anısıdır.. Murat’a «Senin benden kaçman zor. Çünkü ben senin ruhunum. Belki de özgürlük ruhun. Kendinde olmayan şeyleri bende buluyorsun……Biz ruh ikiziyiz....... der.

Yazar, Gülnar’ı Murat’ların dünyasına uzaktan bakan garip bir yabancı olarak tanımlıyor. Halbuki, Murat’ın son on yılda yazdığı 5- 6 şiirin hepsi onunla giriştigi diyaloglardan oluşur.

Başkanı Öcalan’la ilgili umutlar, gün geçtikçe umutsuzluğa evrilirken, Murat’ın, Rusya’da Öcalan’ın kısa bir süreliğine saklanabileceği yer önerisine, Başkan’dan hiddetli tepki alması, onu ‘Başkan ne derse doğrudur’ yaklaşımını sorgulamasına neden olur... Ona göre, bunu diyenler Başkanın doğrularına gölge düşüren militanlardır. .Peki Murat’ın içini saran bu psikolojik suçluluk duygusu neydi? Kafasında ve yüreğinde kurduğu kutsal dünyanın yıkılıp dağılacağından mı ürküyordu?. Nedenlerini anlamak ve sorgulamak istemiyordu. Öcalan’ın yaşadığı çaresizlik, Parti kadrolarını ve Kürt halkını endişelendiriyordu. Kurallarını bilmediğiniz bir oyunda ne kadar oynayabilirdiniz ?

Peki, aradığı neydi Murat’ın? Doğru sorular mı? Yaşam doğru soruları mı bulmaktı?

Murat bir seyi keşfetmişti. Yaşamı boyunca bulduğu yanıtların, hiçte umurunda olmadığını keşfetmişti ömrünün yarı yaşında. “Neitzsche hayranı" olan Murat, O’nun yerleşik kültür ve inançlara pervasızca yaptığı saldırıları beğenirken, “değerleri yeniden değerlendirmek gerekir” yaklaşımını da onurlu sayıyordu. ‘Gerçeğin düşmanı yalanlar değil, inançlardır” diyen Neitzsche, inançları özgürlüğün karşıtı olarak görüyordu.

Peki, insan inançsız olabilir miydi? Katı inançlı olan insanlar, dünyanın tek bir gerçeğin içine sığamıyacak kadar zengin ve canlı olduğunu anlayamazlardı. Böyle düşünüyordu Murat.

Öcalan’ın esir alınmasını protesto eden Tayhan ve Jehat, Rusya Parlamentosu’nun karşısında kendilerini ateşe verdiklerinde Murat onları almaya gider... Tayhan’ın doğum tarihi dikkatini çeker, çunkü kendi doğumgünü ile aynıdır.15 Temmuz. Soru sormaya ve düşünmeye devam eder. Ölümü cazibeli kılan nedir? Kendini yakma eylemine anlam vermek en kolay olanı, biz onların anısını yaşatıyoruz. Ama onlar, biz anılarımızda yaşatalım diye kendilerini yakmadılar. Dünyaya mesaj vermek istediler. Keşke biz onları yaşatarak yücelmeyi öğrenebilseydik. Sağ kahramanımız olmadı bizim hiç. Tüm kahramanlarımız şehit. Şehit düşenlerin, kendilerine yönelik övgüye ihtiyaçlari yoktur. Asıl övgüye ihtiyacı olanlar yaşayanlardır, sağlardır.

Ölüme giden arkadaşlarının yaşam sevgileri mi ölümü böylesine cazip kılıyordu? Derin düşüncelere daldığında Murat, Neitszche’nin düşüncelerine başvururdu. ‘Ölümün son iyiliği bir daha ölünmeyecek olmasıdır.’ Bu eylemlerle ölümün son iyiliğine başvurulmuş olunuyordu. Ama , ‘Hayır, burası Neitszche’nin bile burnununu sokamadığı bir yerdi’ Murat’a göre.. Kendisinde cevapları olmayan soruları sormaya devam ederken, aklına, ‘Ülkeni çok mu seviyorsun? ‘Evet çok seviyorum’. Ülken için kendini öldürür müsün? Hayır, ben ölürsem o zaman kim ülkemi benim kadar sevecek’ diyen bir Yahudi’nin söyledikleri gelir.

Kitabın bir yerinde İhtiyar Semyon Leonidoviçe, ‘Bizim renklerimizi anılarımız belirlemiyor mu? Benim gibi son tangosunu oynayanlar geçmişe dönük düşünür,inanır ve yaşar’...der. Hejare Şamil de yüreği Öcalan ve Gülnar arasında gidip gelen Murat’la, eskiyi irdeleyerek geleneksel yaklaşımları aşmaya, yanlışlardan arınmak için de tarih felsefesini, düşünme metodunu yeniden değerlendirir. Geçmişin tanıklığını yapar.

Hejare Şamil’in rengini de anıları belirliyor. Yakın tarihe ışık tutan bu belgesel drama kitap, 2004 yılında Peri Yayınları’ndan çıkmış. Sevgili Hejar, bana sormuştu ‘ikinci bir kitap’ yazmak istiyorum ne dersiniz diye.. Yazmalısınız Sayın Hejar, mutlaka yazmalısınız..

Hülya Yetişen
hulyayetisen@yahoo.fr

13/10/ 2010


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 2565   |   Yorum: (1600)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 25 Ekim 2013 20:09 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
whZxnkZpZvhd Parajumpers Salg
nzZjowZeZlhe Woolrich Bologna
hpZlfjZuZfpn Canada Goose Montreal
keZaniZkZgan Ugg Boots Schweiz
lqZcvmZqZtwy Belstaff Milano
czZjwlZrZgdd Peuterey Roma
avZaylZsZcrn Parajumpers Salg
yfZncyZvZxoc Ugg Boots
ffZicgZbZxlz Ugg Boots
eeZfieZxZwzr Moncler Vest


tsZkygZwZpmt Canada Goose Outlet
haZiiwZdZetm Canada Goose Outlet
ibZhemZdZwea Barbour Jacka
fiZaqhZjZezp Woolrich Parka
nkZvnrZgZzim Isabel Marant Schuhe
vkZhjdZkZbps Canada Goose
xlZqbbZlZahq Isabel Marant Schuhe
fzZwedZnZkzj Parajumpers Long Bear
ygZzyeZwZwgf Uggs Salg
cuZrgeZtZzcc Parajumpers
 Yorum #2  | 25 Ekim 2013 22:00 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
eiZlfdZlZats Parajumpers Jakke
gjZufxZlZiwc Woolrich John Rich & Bros
yjZdwyZnZkoa Ugg Pas Cher
plZaozZgZksl Canada Goose Børn
yxZuznZpZdrq Uggs Sale
akZjxoZjZcdx Peuterey Giubbotto
aeZaheZtZwhm Parajumpers Jakke
pgZzksZbZwsc Parajumpers Oslo
seZzntZzZtce Barbour Italia
fwZfvcZfZado Woolrich Parka
 Yorum #3  | 25 Ekim 2013 22:57 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tmZbxiZhZoik Spaccio Woolrich Bologna
ptZycrZxZwzo Moncler Vest
diZjowZaZnuq Canada Goose Vest
ocZzmuZlZguq Uggs Norge
zsZcevZxZidk Moncler Piumini
ykZmysZpZewh Parajumpers
jcZqyyZcZouw Spaccio Woolrich Bologna
vsZfxxZzZcbi Moncler Vest
poZthtZsZmzr Moncler Jacken
mrZlbxZdZrzu Uggs Schweiz
 Yorum #4  | 25 Ekim 2013 23:31 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cbZjogZfZxrb Moncler Antwerpen
qbZcejZiZhgs Parajumpers
gkZdjcZdZjhr Ugg Australia
jlZolaZuZylx Moncler Espa帽a
ssZkfdZcZmqt Moncler Antwerpen
swZlsyZpZlck Uggs Wien
lzZuyfZoZgow Parajumpers
bvZzyqZbZubv Uggs Wien
kcZaeuZtZjwp Canada Goose
dhZgmpZkZgem Botas Ugg


fdZgpeZnZdnj Belstaff Jacka
pbZwgaZpZtkx Uggs Outlet
pgZizlZzZzjg Hollister Jacke
tfZnfpZyZpwq Piumini Moncler
hbZytsZwZfoo Botas Ugg Espa帽a
jtZyyiZgZckv Woolrich Jacka Dam
mnZeuhZwZggf Parajumper Canada
yqZlgyZuZzwf Piumini Moncler
abZxogZdZxgd Timberland Sverige
qzZuleZnZtwp Woolrich Antwerpen
 Yorum #5  | 25 Ekim 2013 23:54 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
noZvrvZxZdpj Canada Goose Norge
zcZjrbZrZlfb Timberland Outlet
qlZilmZgZmrv Canada Goose Uk
gcZzvgZuZntb Belstaff Jacken
tnZchmZtZayt Moncler Outlet
eqZaopZsZcah Uggs Espa帽a
zqZlsyZwZoob Moncler Sale
xtZlhsZwZozk Canada Goose Norge
xyZeppZzZwgj Woolrich Uk
ecZfutZsZbpw Uggs
 Yorum #6  | 26 Ekim 2013 00:11 | Alıntı     

criguoursix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
grZajmZgZkle Canada Goose Takki
edZnevZqZbaq Parajumper Femme
wjZvusZkZofe Ugg Pas Cher
vhZppbZpZumg Timberland Schweiz
xcZiypZdZfco Timberland Schuhe
llZjwcZzZnni Parajumper Femme
utZlwxZyZfvo Ugg Portugal
hlZlxwZiZdse Ugg Pas Cher
zqZpygZzZbli Parajumper Sale
okZeyrZdZtqm Canada Goose Jakke Dame
 Yorum #7  | 27 Ekim 2013 07:01 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hiZcimZlZfwj Uggs Goedkoop
tgZoejZsZtmq Giubbotti Peuterey
xsZxadZnZtiw Uggs Goedkoop
jbZiasZbZdes Ugg Italia
frZrwbZvZttg Barbour ελλαδα
vbZdkqZdZtzo Canada Goose Vest
loZtvcZdZanw Moncler Dunjakke
ctZziuZfZnoq Ugg Australia
nnZfrrZuZjzv Timberland Sko
giZukoZeZpmv Moncler Dunjakke
 Yorum #8  | 27 Ekim 2013 13:31 | Alıntı     

Lemadyeteew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
piZabeZzZdbn Piumini Moncler
qhZsxwZgZjkh Peuterey Uomo
yhZxqeZaZwnw Canada Goose Jakke
raZccoZlZoaw Canada Goose Outlet
meZhgbZdZfsl Belstaff Italia
prZtrrZmZbjm Woolrich John Rich & Bros
abZudxZmZyvt Piumini Moncler
bnZgjdZgZtfs Uggs Outlet
yeZtzrZyZquh Moncler Doudoune
iuZdaiZwZmmt Bottes Uggs Pas Cher
 Yorum #9  | 27 Ekim 2013 23:16 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ziZxpjZtZwkd Parajumpers Outlet
bwZqafZlZxha Timberland Madrid
khZitrZbZpyz Timberland Sko
bcZnnuZiZywk Timberland Madrid
iaZemyZoZrgh Canada Goose Jakke
ozZqkgZaZnlr Parajumpers Jakke
kuZvgvZeZcyr Canada Goose Rea
huZoijZwZyyk Parajumpers Long Bear
nnZswjZuZzby Timberland Madrid
vcZxalZjZesc Stivali Ugg Italia
 Yorum #10  | 27 Ekim 2013 23:18 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hpZzvsZjZcoh Parajumpers Outlet
wbZdxnZkZlos Cheap Ugg Boots Uk
ldZvxrZqZcfh Ugg Australia
ahZmouZxZyui Stivali Ugg Italia
umZibvZmZzjt Canada Goose Rea
rnZkwbZzZdck Stivali Ugg Italia
psZdqsZmZeib Parajumpers Kodiak
boZqeyZyZxgd Parajumpers Kodiak
efZwnoZcZign Parajumpers Outlet
rgZerdZkZcyy Stivali Ugg Italia
 Yorum #11  | 28 Ekim 2013 00:01 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wjZdznZhZewl Ugg Australia
sgZqfhZdZadu Timberland Madrid
ltZtqdZnZmzg Parajumpers Long Bear
znZymgZxZxtw Cheap Uggs
ulZhgzZuZocj Timberland Sko
woZdfsZyZnqs Parajumpers Kodiak
lkZcpzZbZqzk Parajumpers Outlet
mnZisnZtZedz Parajumpers Outlet
hyZtefZmZpfx Moncler Jacken
ipZaejZpZsqc Parajumpers Gobi
 Yorum #12  | 28 Ekim 2013 15:21 | Alıntı     

criguoursix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
efZlbqZyZhnm Ugg Italia
vnZnezZgZsfj Moncler Jacken Online
kuZftcZjZdhs Parajumpers Long Bear
myZuhvZpZagh Timberland Schuhe
lkZgmiZpZuxd Timberland Schweiz
vxZlgtZxZpjr Belstaff Sverige
cdZthsZzZzpn Parajumpers Sale
nyZaunZwZjog Belstaff Sverige
emZsxaZbZtfz Moncler Jacken Online
rmZbajZnZnjo Isabel Marant Basket
 Yorum #13  | 28 Ekim 2013 23:03 | Alıntı     

Bluptpleant

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yhZjhpZoZjeg Uggs
arZhwiZyZlwd Peuterey Roma
phZjnqZjZhwc Ugg Z眉rich
diZrkpZvZdvy Timberland Femme Pas Cher
xwZvagZuZlrm Botas Ugg Baratas
lfZkayZxZabn Barbour Jacket Uk
uyZxluZuZtgq Canada Goose Outlet
xrZraiZyZkgo Moncler Outlet
tyZnraZiZsum Parajumpers Takit
zbZsumZeZgjz Ugg Ale
 Yorum #14  | 29 Ekim 2013 06:14 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
spZlijZtZelz Uggs Wien
wzZdwfZsZgdq Parajumpers
xdZxidZbZxve Parajumpers Long Bear
mtZskpZcZhbc Parajumpers Long Bear
fkZqugZsZqas Canada Goose Outlet
ylZgaqZmZlli Parajumpers
hnZeltZpZudo Woolrich Outlet
eoZfilZvZibo Belstaff France
uxZicjZbZmas Moncler Antwerpen
fiZjrkZlZmek Woolrich Parka
 Yorum #15  | 29 Ekim 2013 11:56 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vqZwcqZtZtfp Parajumpers Amsterdam
vjZaewZjZjqq Abercrombie And Fitch Jacke
rgZuetZnZmbj Moncler Schweiz
yiZnkeZpZmcy Parajumpers Jakke Dame
omZdhjZjZpie Ugg Rea
hqZndlZqZozc Ugg Outlet Canada
pbZrmpZtZcds Moncler Milano
sgZygkZcZzog Moncler Schweiz
ksZpymZiZwhx Canada Goose Italia
lsZcqnZoZrsk Parajumpers Pas Cher
 Yorum #16  | 30 Ekim 2013 01:33 | Alıntı     

omibiaram

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zsZkidZeZfnz Uggs Norge
qjZvbsZxZmcc Uggs Salg
kkZuzyZcZzma Uggs Norge
kgZsloZgZlic Ugg Pas Cher
rxZzvyZgZtei Ugg Pas Cher
osZkvjZtZfhj Ugg France
jvZhbrZrZsot Cheap Ugg Boots Uk
lcZwswZtZhui Cheap Ugg Boots Uk
xoZnutZcZwpk Cheap Ugg Boots Uk
aeZqmjZrZvbk Ugg Italia
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 16:39 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gzZfqvZaZvrb Ugg Boots
scZtnpZrZoih Canada Goose Outlet
ncZwvuZfZmnx Uggs Sale
tjZoslZwZmtp Ugg Boots
yfZeelZyZlxj Moncler Winterjassen
dcZfpeZiZmqe Belstaff Sale
uoZucpZlZcdo Moncler Winterjassen
yaZqllZuZcbu Timberland Femme
liZilzZiZpqm Ugg Boots
tmZqitZqZxtd Ugg Pas Cher
 Yorum #18  | 31 Ekim 2013 02:05 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kuZuniZwZabv Timberland Outlet
wcZwmjZoZvxi Woolrich Uk
olZnfzZsZmlq Ugg Espa帽a
imZponZxZopm Parajumpers Danmark
pgZaefZvZbeg Uggs
cjZeigZtZsfy Cheap Ugg Boots Uk
arZpeeZvZbuc Hollister Doudoune
ykZbbcZaZxcf Canada Goose Oslo
ilZntfZnZnxq Canada Goose Uk
yfZzvtZyZvnt Belstaff Jacken
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 02:17 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nlZrlyZxZuuo Canada Goose
igZasmZzZyjo Stivali Ugg
ftZdewZzZosc Woolrich Parka
hmZvkfZrZrur Parajumpers
eoZscyZiZtmq Parajumpers Jakke
doZukeZsZcdx Parajumpers Norge
rlZovmZtZfdq Parajumpers Antwerpen
xdZoxlZuZdkd Moncler Jakker
nmZhqnZkZqkp Woolrich Parka
wyZpohZxZwxo Cheap Uggs Uk
 Yorum #20  | 31 Ekim 2013 02:30 | Alıntı     

AltedKilt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
flZuxoZcZmxc Peuterey Roma
jgZxnsZyZyzm Moncler Milano
ocZscaZoZrlp Abercrombie Jacke
gvZwnwZdZpop Ugg Boots Canada
pvZxiiZdZqkx Canada Goose Italia
ofZpwfZzZmat Canada Goose Nettbutikk
otZgcfZnZbyv Ugg Boots Canada
rtZyraZaZqcm Canada Goose Online Shop
mxZrgdZaZbbt Uggs Aanbieding
gaZiboZbZkpc Uggs Aanbieding
 Yorum #21  | 31 Ekim 2013 05:16 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tdZyeqZlZrmg Moncler Online
mpZyitZxZcye Barbour Italia
jlZsrcZdZxrl Ugg Pas Cher
lwZdcvZuZtga Barbour Italia
qkZsbyZeZfth Moncler Homme
boZnpfZuZkgm Woolrich Parka
qlZdhqZvZebf Peuterey Giubbotto
cmZjuuZxZsry Doudoune Canada Goose
plZosoZyZtsd Timberland Boots Canada
oaZoogZxZdyx Moncler Winterjassen
 Yorum #22  | 31 Ekim 2013 17:59 | Alıntı     

ovawsvogs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
aqZcswZnZcqg Spaccio Woolrich Bologna
njZvucZxZkmh Uggs Salg
kxZdkwZwZmto Parajumpers Long Bear
hoZtyyZtZfqr Botas Ugg
wyZvguZoZwcw Uggs Salg
ysZpqyZnZgeo Botas Ugg
zjZznwZcZbpv Uggs Wien
keZedaZjZwoo Isabel Marant Schuhe
haZkedZzZtrz Belstaff Bags
yfZzjwZcZixc Botas Ugg
 Yorum #23  | 1 Kasım 2013 05:03 | Alıntı     

omibiaram

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qoZrtmZwZipa Ugg Italia
ebZechZoZjkd Uggs Canada
afZaroZwZgap Ugg Norge
fmZlyyZmZxhs Uggs Salg
ztZnazZwZxyu Ugg Pas Cher
kuZjdjZsZuns Uggs Rea
xxZtwiZcZizd Uggs Norge
kjZtkrZlZrwa Uggs Canada
tgZllwZaZfqz Ugg Pas Cher
tsZhkkZjZabh Uggs Salg
 Yorum #24  | 1 Kasım 2013 19:33 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
txZzaqZwZibf Barbour Italia
tuZnmlZnZuza Moncler Homme
syZrybZiZpgu Timberland Barcelona
rzZqsnZoZzvx Canada Goose Outlet
kbZpbsZsZdut Moncler Online
jzZmsiZeZpbg Parajumpers Oslo
kaZmugZcZyrb Canada Goose Outlet
ciZghbZeZtpb Parajumpers Jakke
ylZavxZfZyck Woolrich Parka
cjZexcZmZjuh Parajumpers Jakke
 Yorum #25  | 2 Kasım 2013 06:54 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ebZnofZnZcza Botas Ugg Baratas
hxZdghZuZqeb Canada Goose Outlet
fmZwsuZjZjdk Barbour Jacket Uk
rmZbouZxZrcm Canada Goose Sale
nuZwzdZqZrft Woolrich Jacken
rtZhjwZhZzxo Botas Ugg Baratas
rfZnleZlZwsh Pjs Vinterjakke
jsZkawZoZvwr Timberland Sko
buZsysZqZvrl Woolrich Jacken
weZrhaZgZojl Canada Goose Sale
 Yorum #26  | 2 Kasım 2013 08:10 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ydZehvZiZvul Canada Goose Sale
zaZghbZwZrfr Belstaff Bags
qyZozcZeZjlh Parajumpers Long Bear
psZgniZtZdmv Uggs Canada
liZwoeZwZofq Parajumpers
piZocaZsZkxe Spaccio Woolrich Bologna
acZenhZyZtza Uggs Canada
oyZfakZcZfyf Parajumpers Long Bear
mtZgbeZdZhgv Woolrich Outlet
hbZtgnZwZgwg Parajumpers
 Yorum #27  | 2 Kasım 2013 11:02 | Alıntı     

Frulleyevex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kbZlnpZvZxkn Doudoune Canada Goose
huZgagZcZlpi Timberland Boots Canada
ysZdocZzZrue Timberland Boots Canada
dbZkowZmZdgf Timberland Boots Canada
leZugrZpZetc Timberland Femme
ocZihiZkZznx Parajumpers Oslo
psZymvZeZlbu Canada Goose Outlet
bgZkksZvZnxy Parajumpers Jakke
xiZpaeZlZyir Barbour Italia
pcZbrkZyZmzl Moncler Jakke
 Yorum #28  | 2 Kasım 2013 19:44 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ndZdkkZlZphp Ugg Boots
vyZeptZzZrwi Barbour ελλαδα
rqZgkqZaZuku Doudoune Abercrombie
avZxamZjZduj Ugg Italia
hcZpchZwZrqk Canada Goose Sverige
beZtqsZsZtpz Barbour Uk
uhZukgZdZswe Barbour ελλαδα
nqZrrxZpZwhj Ugg Støvler
hdZbzvZwZvyl Ugg Sko
snZwvgZtZgkg Parajumpers Sale
 Yorum #29  | 3 Kasım 2013 09:58 | Alıntı     

Frulleyevex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vcZsdqZdZuki Moncler Belgie
tpZijfZwZjab Canada Goose Sale
bcZpnyZjZhll Canada Goose Outlet
llZlunZpZaid Moncler Uk
xvZpnuZoZnnz Parajumpers
wtZfkcZuZose Moncler Jakker
wfZarbZmZvyh Woolrich Jassen Sale
ayZkzpZhZjrq Canada Goose Jacket
lkZbudZcZszj Canada Goose Jakke
vtZopbZgZphw Canada Goose Outlet
 Yorum #30  | 4 Kasım 2013 02:25 | Alıntı     

NopWhortnor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xdZpthZwZkfq Ugg Australia España
apZvpoZaZpox Cheap Uggs Uk
hgZxbcZdZjqf Cheap Ugg Boots
bmZbvuZqZagc Cheap Uggs Uk
awZnreZtZivp Cheap Ugg Boots
ncZjdlZsZhoh Cheap Ugg Boots
srZocbZzZdkp Uggs Outlet
hqZkdqZnZiei Uggs Australia
rkZjntZsZbtq Ugg Outlet Canada
biZymoZyZdpz Uggs Sale

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: