Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Sebatlı'nın romanları  


30-11-2010, 10:53 Kategori: Yazarlar » Hülya Yetişen  
Sebatlı'nın romanları-Hülya Yetişen

Mehmet Sebatlı’nın ‘Köprünün ortasında’ ve Ren’den Dicle’ye’ adlı romanlarını bitirdiğimde, geçmişe karışan yarım yaşanmış hayatların arasından çıkarılanların birer anı değil trajedinin ağıtları olduğunu düşündüm. ‘Bu topraklarda kadınlar gülmeyi unutmuş, erkekler ise sevmeyi’…

REN’DEN DİCLE’YE

Mehmet Sebatlı’nın Romanları üzerine bir değerlendirme

Hülya Yetişen

‘Gerçek olan neydi? Acı duyduğumuz şey en gerçek olanıdır.’

Mehmet Sebatlı’nın ‘Köprünün ortasında’ ve Ren’den Dicle’ye’ adlı romanlarını bitirdiğimde, geçmişe karışan yarım yaşanmış hayatların arasından çıkarılanların birer anı değil trajedinin ağıtları olduğunu düşündüm. ‘Bu topraklarda kadınlar gülmeyi unutmuş, erkekler ise sevmeyi’…

Sebatlı, birbirinin devamı bu iki romanda, okuyucuları Adair’in izini sürmeye, teşvik ediyor. Bizler de Sevda ile Adair’in peşinden sürükleniyoruz. Adair, bir düş: . Belki de bir gerçek. Adair’in ekseninde, ondan başlayarak, Cemşitler’in, Berzanlar’ın, Saniyeler’in, Güller’in, Şeyhmuslar’ın, Dozalar’ın, ve Ravzalarla, Veyseller’in hüzünlü yaşamlarına tanık oluyoruz. Onlar aramızda öylesine çoklar ki.

Adair’in arkasında acı anılarla yüklü ağır bir geçmiş, önünde de belirsiz bir gelecek var Romanın ilki olan ‘Köprünün ortasında’ ismini buradan alıyor. Okuyucu olarak, Adair’in köprünün öte yanına geçmesini arzuluyorsunuz.. Aslında köprünün ötesi var mı? Bilinmezliğe karşın yine de bunu düşlüyorsunuz hep. Onun başarması belki sizin umutlarınızın da gerçekleşmesi olacak. Onu okurken aslında kendinizi, kendi yaşamlarınızı sorguluyorsunuz. ‘Ben hiçbir şey olamadım, sadece varoldum.Heroklaites’in ırmağında değil bir veya iki defa yıkanmak, o ırmakta boğulmamak için bugüne kadar gelebildim. Hep aynıydım, aynıyım, aynı kalacağım derken eğer doğa yasalarına karşı saçma bir idealist kuram ileri sürmediğime kendimi ikna edebilirsem devamında şunları demek isterim: Hiçlik değil beni yiyip bitiren, varolma korkusu’… der Adair. Ve sözüne William Faulkner’in şu sözüyle devam eder. ‘Bilgeliğin doruğu, peşlerinden koşarken gözden kaybetmeyecek kadar büyük düşlere sahip olabilmektir.’ Yazar, psikolojik ve felsefi derinlik kazandırmış baş kahramanı Adair’e. Geçmişin ağırlığı altında ezilen bir kahramanı yaratmakla, Sebatlı, parçalanmiş yaşamları sürdürebilmenin tek mümkün yolunun o yaşama aynı parçalanmışlıkla yanıt vermek olduğunu düşünmüş kuşkusuz.

Şehirlerin, ve tarihlerin yaşamımızda önemli yer tuttuğuna ve yaşamımıza yön verdiğini düşünürüm. ‘Her insan kendi toprağına benzer,, bir kentte yaşıyorsan, orada büyümüşsen, o kentin genel özelliklerinden izler vardır üzerinde. İşte, bu izler o kentin yarattığı hikâyedir.’ Adair’in yaşamında da önemli mekân ve tarihler var. Mezre, Sason, ,Konya Cihanbeyli, ve Köln’deki Dom Klisesi. 25 Haziran tarihi, geçmişinin izini sürmek için yola çıkacağı ve sevdiği kız Sonnur’un evlendiği bir gün, 20 Mart 1999 tarihi, 27 yaşında Bubi tuzağındaki mayınlara bilerek basıp ayağının sakat kaldığı gün.

Diyarbakır - Almanya-, Ren ve Dicle. Bu iki ülke ve iki nehir, romanda Adair’in geçmişinin ve geleceğinin mekân izleğini taşıyor.

Annelerini yaşayamamış erkekler, sevdikleri kadınların yüzlerinde ve sözlerinde hep annelerini arar. Adair de en çok Lorin’i annesine benzetir. Annesinin ölümünden kendisini sorumlu tutarak, şöyle der: ‘Doğar doğmaz bir insanın ölümüne sebep olmuşum’ ….. Lorin’in doğum yeri, adı soyadı bile annesininkinin aynısıdır. Lorin’den geriye kalan tek şey Adair’in kafasında susmak bilmeyen çığlığıdır. Ellerini savaşta yitirmiş.Cemşit, Adair’e ‘Lorin yoktur, onu sen yarattın’ diyordu. Adair’in 33 yıllık hayatına sığan herkes ve herşey annesinin kendisinde sakladığı resmiyle başlamıştı. ‘Acıyı unutmanın üç yolu vardı’, Adair’e gore ‘Yazmak, içmek ve sevismek…

Roza, evinde en sevdiği köşesi olan kitaplığından sürekli ona, Adair’e bakmaktadır. Kendisine ihanet etmediğini, eve bayan arkadaşlarını bu nedenle davet etmediğini yazar bir mailinde Roza’ya. Sonrasında Sonnur ve Sevda girer yaşamına. Sonnur, Adair’le evliliği düşlerken, sevgisini sınırsız sunar. Adair geçmiş yaşam alışkanlıklarının etkisiyle bu sevgiye yanıt vermekte gecikince onu yitirir.Sonnur başkasıyla evlenmeye karar vermiştir. Sonnur’un bu kararı Adair’in tüm yaşamını alt üst eder ve kendinin bile tanımlayamadığı davranışlar sergilemesine neden olur.. Sevda ise hem dişiliği, hem de aklı ve zekasıyla Avrupa’da yetişmiş, eğitimli biridir. Adair’in izini takip eder. Diyarbakır’a kadar onun peşinden gider. Acılı ve güzel insanlarla tanışır. Yaşadıkları düş müdür gerçek midir kendisi de bilemez..

Sebatlı, savaş olgusunun insan üzerindeki psikolojisini ve izlerini öylesine derin resimlemiş ki, yaşananlar karşısında okur olarak sürekli üşüme halindesiniz. Savaşın acımasızlığı, aklınızın sınırlarını zorluyor. Yoldaşlarının ellerini, kollarını, ayaklarını kesmek zorunda kalan Adair, olay sonrası kusma duygusunu yaşıyor. Yazar, kendi tarzıyla zamanın ve değişimin sırrını çözmeye, zalimliğin ve adaletsizliğin dipsiz bucaksız kuyusunda sevgiyi, vefayı, gözler önüne sermeyi başarıyor. Aşkı için kulağını kesen Van Gogh ve annesinin memelerini keserek savaşı anlatan Dali’nin tabloları . Adair’in yaşamında önemli bir yer tutuyor. Munch’un Çığlık adlı tablosu da romanda yazarın çizdiği Adair’in şahsında, bireylerin atılmamış bir çığlığı olarak yerini alıyor.

‘General Korku, her savaşanın ezeli dişmanıdır.Aleksandr A.Beck’in askeri literature kazandırdığı bir terim bu….Her gerillanın, her askerin, her peşmergenin, mücahidin savaştığı bir karşıtı, onu yok etmeye çalışan düşmanı vardır: bir de içindeki düşmanı, yani korkusu. Alt üstünün direktifiyle General Korku’nun direktifleri arasında ikilemde kaldığında komutana, yani üste kendini ispatlama görevi düşer.

Uzun yıllar ulusal ve siyasi mücadele yürütmüş, sakatlanmış, elini, bacağını kaybetmiş insanları niçin yalnızlığa mahkum ettiğimizi, hatta daha da ileri giderek onları mücadeleye omuz vermedikleri için ihanet etmekle suçladığımızı düşündüm.. Sebatlı, romanında toplumun müzminlesmis bu sorununu da sorgulamaktadır..

Mehmet Sebatlı’nın entelektüel birikimi yazın dilinin akıcılığında, yaptığı alıntılamalarda kendini gösteriyor. Sebatlı’nın iki romanı da çok katmanlı romanlar. Romanlarında, felsefe, etnoloji, tarih, siyaset, antropoloji gibi tum unsurlar var. Romanlar, bu katmanlarla zenginleşip, hacim kazanıyor. Adair belki bir düş belki de bir gerçek!

Daha ilk satırlardan başlayarak kurulan gizemli, hüzünlü atmosfer, romanların sonuna kadar korunuyor. Sebatlı, bir yandan Adair’in anılarına ve düşüncelerine odaklanırken bir yandan da karakterlerin diyaloglarına ve iç monologlarına yer veriyor. Sebatlı bir olayın yazıcısından öte, tarihe güç veren olguları anlamaya çalışan bir düş yazıcısı.

Adair kendi isminin anlamını şöyle açıklıyor:

‘Mart ayına Kürtçe ADAR denir. Her ayın dört haftası, Adar’ın dört harfi var. Üçüncü haftanın sonunda anne rahmine düştüğümü farzet. Ben de üçüncü harfin sonuna bir ‘i’ harfi ekledim o kadar’

Ben Adair’ i sevdim. Düş ya da gerçek. Bunun ne önemi var. Adair hafızasını tazelemek için sessizliğe sığınır. O sessizlik içinde düşleri büyük bir yürek devrimcisi olur. ADAİR gibi yürek devrimcilerinin yüzlerinin gülmesi dileğiyle…..

Hülya Yetişen
26 Mart 2009


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 2061   |   Yorum: (473)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 25 Ekim 2013 12:33 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
igZsjaZlZzuo Uggs Bijenkorf
hiZlruZlZezb Moncler Vest
gaZhbvZeZysn Moncler Rea
cjZwbeZoZjsk Uggs Bijenkorf
xbZfebZiZsii Moncler Doudoune
leZqinZyZild Barbour Deutschland
xpZutoZpZxqx Bottes Uggs Pas Cher
maZjkzZaZbad Canada Goose Outlet
qcZzfkZaZnyz Woolrich John Rich & Bros
iuZsbnZzZvit Moncler Doudoune
 Yorum #2  | 25 Ekim 2013 12:41 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ijZdffZiZved Canada Goose Outlet
olZhqmZkZkkn Timberland Boots Canada
jaZuezZvZjxv Moncler Uomo
cyZsuwZiZctr Timberland Femme
wbZvwqZrZggi Ugg Saappaat
kdZcjxZoZpyd Timberland Boots Canada
hfZtppZfZkms Ugg Boots
cgZmozZpZgzt Ugg Pas Cher
seZigzZiZsbv Parajumpers Jakke
hpZkocZvZtcn Woolrich Parka
 Yorum #3  | 25 Ekim 2013 12:42 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
loZbbiZjZjof Barbour Uk
xvZqryZnZaig Ugg Italia
vqZpbwZzZlcf Woolrich Clothing
loZaypZgZfhc Peuterey Uomo
kkZjirZpZglz Parajumpers Sale
mwZlqvZmZulf Bottes Ugg
avZrqxZkZihj Doudoune Parajumpers
eqZjltZdZyqs Bottes Ugg
soZismZnZmuv Woolrich Jassen
qdZzfaZeZpss Woolrich Outlet


csZmaxZxZnoz Canada Goose
ekZdxqZvZufd Moncler Doudoune
bzZypjZhZfnj Uggs Skor
qeZvreZyZfwc Peuterey Uomo
pkZynwZiZfou Barbour Deutschland
ylZltwZlZahe Uggs Bijenkorf
lmZfaiZrZhio Parajumpers
njZaieZvZylr Uggs Bijenkorf
utZcszZvZbze Stivali Ugg Italia
lzZywzZbZaxr Canada Goose
 Yorum #4  | 25 Ekim 2013 12:57 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wcZetxZwZnmb Moncler Weste
ccZngnZyZoqs Moncler Online
szZkojZeZljx Parajumpers Sale
tgZwlwZdZopa Ugg Outlet
koZwdjZwZnef Moncler Outlet
ybZnugZrZruv Canada Goose Doudoune
ruZemwZxZbik Woolrich Parka
vfZcqbZxZayb Moncler Outlet
atZnuyZoZwmk Canada Goose Pas Cher
ajZerhZaZord Isabel Marant Sneakers Uk
 Yorum #5  | 25 Ekim 2013 13:03 | Alıntı     

Shooneves

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vaZofqZxZmyp Moncler Winterjassen
qgZnslZhZvlu Moncler Winterjassen
waZwwxZxZvdu Uggs
hxZwexZuZoxs Timberland Outlet
ptZcddZwZjlk Ugg Australia
psZognZxZktn Ugg Boots
akZtghZvZnzh Uggs
fsZnxmZtZyiw Ugg Espa帽a
kfZflyZjZyzk Parajumpers Jakke
mqZdklZoZxgi Canada Goose Sale
 Yorum #6  | 27 Ekim 2013 01:12 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
siZrfqZoZmmn Parajumpers Norge
ghZzlnZwZbyb Canada Goose
riZwmmZrZsmf Parajumpers Jacka
tuZojfZkZjvw Canada Goose Sale
ucZyadZdZzbs Canada Goose
wyZpywZpZgtg Canada Goose
hdZgzeZaZzmw Botas Ugg Portugal
hlZsxdZjZwzb Canada Goose
rvZybsZsZnlp Canada Goose
ktZsgsZbZjzt Abercrombie Doudoune


pcZjsrZiZdpi Moncler Jakke
nmZsbnZwZjpd Woolrich Rea
mlZivpZcZodq Canada Goose Børn
clZxwmZlZccc Canada Goose Outlet
xwZnfyZdZnud Parajumpers Oslo
ikZbnnZrZuay Timberland Barcelona
zyZbefZxZqss Barbour Italia
hfZyddZnZvhw Moncler Homme
aoZjzwZoZsjn Peuterey Giubbotto
bvZkxsZtZrqy Woolrich John Rich & Bros
 Yorum #7  | 27 Ekim 2013 02:16 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yeZgldZcZndj Ugg Sko
inZhftZiZjma Ugg Italia
kpZlxaZyZzxd Woolrich Outlet
uuZbwbZbZeyl Giubbotti Peuterey
rlZujpZgZtjb Canada Goose Vest
jbZaffZqZqlx Canada Goose Vest
upZehcZtZzun Ugg Sko
uhZlvxZoZmfi Woolrich Arctic Parka
coZdhuZzZpgv Giubbotti Peuterey
wyZryfZoZhha Woolrich Clothing


upZshcZfZaaj Ugg Rea
rdZphxZeZmnt Parajumpers Sale
yiZusaZxZzpd Ugg Greece
mgZncrZrZtcm Moncler 2014
vgZsqcZhZftv Ugg Outlet Canada
mkZhbxZnZzed Doudoune Canada Goose
doZfbbZgZtbo Canada Goose Jakke
feZunjZfZvbg Abercrombie And Fitch Jacke
jeZzujZsZauw Abercrombie And Fitch Jacke
rnZujuZoZvmb Parajumpers Pas Cher
 Yorum #8  | 27 Ekim 2013 18:26 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
eaZqbnZmZgzh Moncler Wien
tbZeztZjZjfh Woolrich Outlet
egZemgZiZgxg Canada Goose Norge
osZdtzZiZsla Canada Goose Jakke
gmZlcqZuZcyy Isabel Marant Sneakers Uk
bxZrlrZqZszx Ugg Boots
rjZmaoZxZifd Ugg Outlet
tuZtubZgZged Ugg Boots
epZyfzZyZbhx Moncler Online
xoZjmkZbZcko Moncler Wien
 Yorum #9  | 27 Ekim 2013 18:47 | Alıntı     

Shooneves

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
udZjhaZtZbua Moncler Sale
ilZsxvZnZakw Cheap Ugg Boots Uk
fjZkhlZwZwjq Chaquetas Moncler
hdZhonZrZlxo Ugg Australia
dkZwztZsZvjl Canada Goose Sale
ijZngcZpZrxk Belstaff Jacken
eeZwubZtZrio Ugg Australia
vjZdkiZdZdcz Moncler Outlet
weZrrlZnZfro Canada Goose Norge
wkZirwZgZpwe Ugg Suomi
 Yorum #10  | 28 Ekim 2013 02:23 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fhZefoZqZjdu Barbour Milano
nrZpwnZgZwqo Botas Ugg Espa帽a
waZqcdZwZgts Barbour Milano
zvZdwuZyZaiq Woolrich Jacken
vgZlkfZcZust Isabel Marant Uk
ydZyffZqZssn Piumini Moncler
loZidgZuZjjo Barbour Milano
akZojuZwZzmo Uggs Outlet
fhZenfZrZorp Belstaff Jacket Uk
edZukrZbZrug Woolrich Antwerpen
 Yorum #11  | 28 Ekim 2013 14:43 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hzZuqtZbZiih Moncler Doudoune
syZahpZkZmjd Belstaff Italia
wfZsujZhZmar Canada Goose Pas Cher
opZclbZlZegr Belstaff Italia
uuZcdwZhZdaa Timberland Støvler
toZbioZdZvbm Peuterey Uomo
pvZmhcZeZwhd Moncler Rea
hyZbpaZmZygy Canada Goose Jakke
zcZmgiZsZayc Moncler Vest
fxZihgZkZict Woolrich John Rich & Bros
 Yorum #12  | 29 Ekim 2013 02:50 | Alıntı     

Naherumma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jiZmdaZqZgyi Parajumpers Sale
vfZusqZmZjqi Parajumper Jacka
khZmalZlZyxl Canada Goose Sverige
abZjohZgZjkl Canada Goose Vest
mjZowhZpZjll Canada Goose Jacket
dpZjdrZkZgcw Parajumper Jacka
nqZhnrZcZihu Woolrich Clothing
wnZxpjZfZqli Ugg Australia
alZbxcZoZidj Woolrich Outlet
rkZjxoZnZneg Ugg Italia


qnZdrrZbZnac Botas Ugg
zyZsizZjZspz Uggs Skor
vfZwagZuZavq Canada Goose Outlet
kaZsxtZuZuog Moncler Doudoune
dtZoetZwZnlq Ugg Suomi
dqZtasZuZodv Belstaff Italia
puZxxxZoZysr Canada Goose Jakke
xrZldbZvZpvp Barbour Deutschland
bbZvbsZvZbxw Moncler Doudoune
xbZbkeZmZyrx Woolrich John Rich & Bros
 Yorum #13  | 30 Ekim 2013 03:34 | Alıntı     

silsmidaL

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pcZjjiZwZxpz Ugg Australia
vbZdmfZgZrvg Ugg Australia
hsZvxuZqZcfy Barbour Italia
ntZvbbZlZyxv Ugg Australia
prZineZxZoyq Canada Goose Italia
alZlqhZhZhpn Botas Ugg
biZyyuZeZvxy Canada Goose Italia
jeZulwZgZcnd Spaccio Woolrich Bologna
nhZrhuZsZmue Moncler Piumini
fxZooeZgZuez Barbour Italia
 Yorum #14  | 30 Ekim 2013 03:45 | Alıntı     

Pleaguelt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lzZlghZzZmni Cheap Ugg Boots
vnZwbuZbZhhf Uggs Australia
qvZkfgZwZwau Ugg Australia España
jpZwiaZvZinc Ugg Schweiz
ucZmwbZuZhco Uggs Sale
nlZtgeZqZpot Ugg Australia España
siZegmZqZfve Uggs Outlet
fvZmtyZqZlth Cheap Ugg Boots
xaZipfZeZptu Cheap Ugg Boots
nkZexjZwZdrf Ugg Schweiz
 Yorum #15  | 30 Ekim 2013 04:46 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vzZaejZzZhiv Ugg Outlet Italia
xoZcqkZiZxyk Ugg Baratas
onZqzqZaZacj Ugg Australia Italia
lfZtohZxZdfg Ugg Outlet Italia
joZjzyZdZheo Ugg Australia
lfZmmuZwZikb Ugg Baratas
guZdwkZiZitm Ugg Australia Pas Cher
ldZeinZfZpnj Ugg Australia
mnZpjeZvZrta Ugg Rea
pjZymuZqZrzs Ugg Outlet Italia
 Yorum #16  | 30 Ekim 2013 13:02 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jyZcbgZyZlqu Canada Goose Outlet
jwZiwmZfZqky Timberland Deutschland
uqZqbgZyZrlt Parajumpers Herren
bmZmbgZrZyve Parajumpers Long Bear
vjZdmdZiZgpf Canada Goose Takki
gnZishZrZsop Uggs
biZeihZxZjtp Parajumpers Sale
ooZevfZoZsle Ugg Schweiz
eqZachZfZohz Uggs
ntZphiZyZzmg Ugg Schweiz
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 14:34 | Alıntı     

coornedic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
prZhxfZrZmnw Doudoune Ralph Lauren
zsZfcpZoZwff Doudoune Hollister
zlZabqZgZmxs Canada Goose Sverige
vfZdsuZzZfiy Doudoune Ralph Lauren
cfZngmZiZbzi Woolrich Jacka
kbZjqtZkZyzl Doudoune Hollister
lqZyttZjZwjr Woolrich Jakke
jaZvbbZnZwrx Cheap Ugg Boots
soZajlZdZkci Canada Goose Jakke Dame
ftZnnxZcZzbs Uggs Belgie
 Yorum #18  | 30 Ekim 2013 16:24 | Alıntı     

AltedKilt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xiZloiZhZuhf Ugg Skor
wiZaybZiZpee Ugg Knokke
rsZgeoZyZtre Parajumpers Pas Cher
xgZkkgZyZvnh Moncler Jakker
tlZvhqZwZbzk Canada Goose Prix
shZfhvZgZtmn Canada Goose Online Shop
txZffjZwZzgi Ugg Outlet Schweiz
hmZlxsZkZzfo Woolrich Woolen Mills
sjZajkZjZzkg Ugg Australia
lkZbtlZvZyck Polo Ralph Lauren Jacke
 Yorum #19  | 30 Ekim 2013 20:18 | Alıntı     

Naherumma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hnZtygZcZmmy Canada Goose Suomi
fvZnrsZgZkka Uggs Sale
kaZhwsZgZksl Canada Goose Jacka
rjZqwyZkZntw Uggs Rea
nkZnwyZwZtnc Uggs Rea
mkZdjlZgZdjl Moncler Dunjakke
zeZdhxZzZtlr Moncler Jassen Dames
elZuxfZjZvel Peuterey Roma
shZcqaZuZukl Ugg Boots Greece
lfZsapZeZwak Moncler Rea
 Yorum #20  | 31 Ekim 2013 02:05 | Alıntı     

irorestmeft

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vwZmerZxZojd Barbour Italia
ycZybvZiZirr Moncler Milano
hvZgulZnZtik Canada Goose Takki
cqZdyeZeZalt Ugg Australia
upZqmsZmZkqa Canada Goose Italia
trZkoeZoZjwi Piumini Moncler
onZkqnZbZmyf Piumini Moncler
fdZxxfZeZzzg Barbour Milano
hwZpsoZkZyyg Canada Goose Jassen
svZkspZjZtvx Canada Goose Italia
 Yorum #21  | 1 Kasım 2013 12:22 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xuZvxlZmZnkl Ugg France
txZurrZmZgow Uggs Rea
gvZoklZbZdwm Ugg France
kyZzlzZoZhdz Uggs Salg
opZzexZnZnpl Ugg Italia
toZspmZpZfdk Ugg France
urZikqZsZymm Uggs Norge
inZehyZqZcsd Ugg Norge
heZysoZiZtlw Uggs Canada
urZsnsZbZpey Uggs Salg
 Yorum #22  | 1 Kasım 2013 13:03 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ntZcshZpZrry Moncler Doudoune
wiZmuvZaZvcl Canada Goose
vzZjruZdZaos Timberland Støvler
leZqryZiZvtc Belstaff Uk
yzZpgpZzZtuz Canada Goose Jakke
jcZycdZzZrda Botas Ugg
dvZqyfZoZnnb Parajumpers
vxZodeZrZrdy Botas Ugg
koZqvaZxZxry Stivali Ugg Italia
ztZhveZoZdwj Parajumpers
 Yorum #23  | 1 Kasım 2013 20:46 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xdZwarZnZzfz Ugg Outlet Schweiz
oaZcrqZrZtrv Cheap Ugg Boots
zjZgwlZtZukm Ugg Australia España
qmZnnyZsZrlg Ugg Australia España
jnZtaeZoZvjh Uggs Australia
pyZrfvZqZetf Uggs Sale
prZizcZgZlrj Ugg Outlet Canada
wgZzjzZtZgkp Cheap Ugg Boots
ggZgkvZiZgin Ugg Australia España
yaZcmrZkZuow Uggs Sale
 Yorum #24  | 1 Kasım 2013 20:50 | Alıntı     

irorestmeft

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qqZhkqZcZave Moncler Jakker
xmZwgxZuZijq Parajumpers Suomi
llZgxvZzZmpk Moncler Oslo
ixZzcdZwZnzi Canada Goose Norge
vsZvyaZsZisk Stivali Ugg Italia
bjZlvkZqZchf Ugg España
apZlzkZlZmih Woolrich Jacka
kpZwswZoZrcu Moncler Dunjakke
ltZbzxZiZjkz Woolrich Jacka
hpZtgdZnZfmz Canada Goose Italia
 Yorum #25  | 1 Kasım 2013 21:02 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qdZqrpZdZbmq Timberland Femme Pas Cher
qgZcojZcZqgv Barbour Jacket Uk
koZhgaZwZddb Timberland Sko
wzZwfzZlZagh Canada Goose Montreal
ugZbeuZkZuxl Ugg Boots
xsZutlZvZjje Belstaff Milano
wlZmsfZrZyxt Botas Ugg Baratas
lzZcanZtZskl Peuterey Roma
xnZqrpZzZybg Canada Goose Jacka
siZbuxZgZkfi Parajumpers Salg
 Yorum #26  | 1 Kasım 2013 21:37 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
doZikyZwZvmc Doudoune Canada Goose
cpZibcZwZlsz Doudoune Canada Goose
soZupxZfZirn Moncler Jacken
zuZveoZpZhin Nike Free Run
tjZphbZvZwxe Ugg Boots
ylZazbZnZuqe Moncler Jacken
bsZqkkZdZqnl Timberland Schweiz
jiZuxwZyZvew Doudoune Canada Goose
dqZftpZlZkzm Nike Air Max
eiZiqwZtZohx Nike Free Run
 Yorum #27  | 2 Kasım 2013 03:09 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wvZgjaZwZwzo Timberland Boots Canada
mvZexdZpZztc Woolrich John Rich & Bros
wqZcohZkZmnp Barbour Italia
lhZprlZaZkqt Doudoune Canada Goose
qlZqzqZeZkwc Timberland Femme
ylZtuiZvZzhb Timberland Femme
ikZzhjZaZxar Ugg Boots
irZbyaZsZjjo Parajumpers Oslo
ahZmycZoZsur Moncler Uomo
edZeciZwZmsy Canada Goose Outlet
 Yorum #28  | 2 Kasım 2013 23:41 | Alıntı     

MypetortHor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zeZgziZtZyts Cheap Ugg Boots
adZvjaZzZufg Ugg Outlet Canada
clZroxZbZmnu Uggs Sale
noZubrZfZvep Ugg Suomi
qoZykuZcZfdu Ugg Outlet Canada
cmZpsbZdZiax Cheap Uggs Uk
ljZdybZwZexy Cheap Uggs Uk
qpZtydZaZalc Uggs Outlet
sbZvssZgZqou Uggs Outlet
lbZrtjZhZnvj Uggs Australia
 Yorum #29  | 3 Kasım 2013 00:44 | Alıntı     

NopWhortnor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jzZeqeZpZmae Ugg Outlet Schweiz
znZkzwZsZjbg Ugg Outlet Canada
olZksiZyZptz Uggs Outlet
wtZjjkZaZayg Cheap Uggs Uk
sqZiakZiZotz Cheap Uggs Uk
cvZryvZbZezs Ugg Outlet Canada
ywZbqwZuZegi Cheap Ugg Boots
jqZjgtZwZlim Ugg Australia España
waZpiaZxZgbs Uggs Australia
mcZxjcZeZwrb Ugg Australia España
 Yorum #30  | 3 Kasım 2013 03:18 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zhZdvmZfZsue Ugg Outlet Schweiz
gxZqaxZoZfgr Ugg Outlet Canada
roZxgaZlZnjl Uggs Outlet
jfZstkZpZmdp Ugg Outlet Canada
zqZhinZlZxrc Ugg Outlet Canada
seZsyqZgZzpt Uggs Outlet
huZwoeZiZccf Uggs Outlet
xhZbmeZoZkxc Ugg Suomi
itZbyoZdZxdi Ugg Suomi
bsZoprZuZhqy Ugg Schweiz

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: