Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Hasip Kaplan Notları - Mehmet Sebatlı  


29-04-2012, 21:15 Kategori: Yazarlar » Mehmet Sebatlı  

Hasip Kaplan Notları - Mehmet Sebatlı

Benliğiniz, çıkalarınız için bulunduğunuz ortamın inanç ve normlarıyla bütünleşemediğinde, kendinizi yabancı hisseder ve sıkıntılı bir ruh hali içine girersiniz. Yapacağınız üç şey vardır: Ya susar ve zamanla ortamın dışına çıkmanın yollarini ararsınız; ya benliğinizden feragat ederek ortamla samimi bir şekilde bütünleşirsiniz veya “tribün politikası” seçeneğiyle kah kralın yaveri kesilir, kah zıt bir kulvarda tellallık yaparsınız.

Kürtlerin kendi sorun ve istemlerini iletmeleri için Ankara’ya seçim yoluyla gönderdikleri parlamenterlerin bazılarından yer yer Kürt halkının ulusal değerleri ve siyasal hedeflerine karşıtlık anlamına gelecek açıklamalar duyuyoruz.

Bir önceki milletvekilliği döneminde Aysel Tuğluk’un her fırsatta Kemalizmi aklama çabalarını hayret ve ibretle izliyorduk. Kemalizm, Yeşil Türkçülüğe yenildi ve Tuğluk da o tür açıklamaları kesti.

Bu dönem talihsiz açıklamaları ve yersiz şovlarıyla en çok dikkatleri çeken kişi kuşkusuz Şırnak milletvekili ve BDP Meclis grubu başkanvekili Hasip Kaplan’dır.

Meclis’te bayağı aktiftir Kaplan ancak kürsüde yaptığı konuşmaların çoğunda şov yapıyor. Kömür ve patates torbasıyla kürsüden ahkam kesmek, kızıp bardak kırmak, mali ve ihracat açığıyla ilgili bulgular vermek ne egemenler, ne de Kürt halkı nezdindeki samimiyetine asla puan katmıyor.

Hasip Kaplan bugün, yani 25 Nisan tarihi itibariyle talihsiz açıklamalarina bir yenisini ekledi. Kaplan bir grup ögrenciyi kabulünde Türkiye'nin sınırlarının bütünlüğü içinde çözümden yana olduklarını söyledi ve sunu ekledi: "Bayrakla, resmi dille, sınırlarla ilgili hiç bir problemimiz yok."

Kaplan, tamamı Kürtçe konuşan Şırnak’ın vekili olduğunu unutarak, "Türkçe, ortak dilimizdir" dedi ve devletin bekçilerini daha çok rahatlatacak spot mahiyetindeki şu açıklamayı yaptı: "İnanın hiç bir siyasi parti, hiç bir güç 75 milyonu birbirinden ayıramaz."

Bu zihniyetin, Kürt halkının siyasi talepleriyle uzaktan yakından alakası yoktur. Bu Hasip Kaplan’ın kendi şahsi zihniyetinin en açık dışa vurumudur.

Kaplan Kürdistan’ı ve Kürtleri TC'ye yamama sevdasından bir türlü vazgeçmiyor ve bu mealde açıklamaları ilk defa yapmıyor.

Örneklerle hatırlatalım:

Önceki dönemde Hasip Kaplan’ın ismi en çok “Kürtlerle Türkler etle tırnak gibi yapışıktır, kimse onları ayıramaz” gibi cümlelerin içinde geçiyordu.

Kaplan, BDP’nin geçen sene Antalya’daki kampında yaptığı basın açıklamasında da “Bağımsızlık, düşünce özgürlüğü kapsamında dahi ele alınamaz” dedi.

26 Ekim 2011 tarihinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Dinçer ve beraberindeki heyet, BDP'yi ziyaret etti: Heyeti Kaplan ağırladı ve konuşmasında Türk tv ve gazetelerinin sevinçle geçtiği şu ifadeyi kullandı: "BDP olmasa bayrak dalgalanmaz!” Türk bayrağını savunmak bir Kürt vekilin sorunu mudur değil midir tartışmasına girmeden Kaplan’ın o günkü konuşmasından birkaç satırbaşı daha verelim. “Etnik bir parti değiliz. Her bölgeden insan var içimizde. Oy aldığımız en çok bölge Doğu ve Güneydoğu ise bu seçim barajından kaynaklanıyor. Eğer öyle olmasaydı İstanbul'da, İzmir'de Doğu ve Güneydoğu’dan daha çok oy alır milletvekili çıkartırdık. O zaman Türkiye'nin birlik bütünlüğü çok daha kolay sağlanırdı.”

Belli ki, Hasip Kaplan’ın Kürd ruhu light’tır.

Kürt ulusal değerlerini ve siyasal hedeflerini iliklerinde hissetmeyen birisi onun adına siyaset yapamaz.

İnkarcı rejimden ruhsal kopuş sürecine giren halkı sömürgeci sistemine entegre etme gayreti olarak gördüğümüz bu tür yaklaşımlarla bir milimlik yol alınamaz, sadece kafa bulandırır.

Hasip Kaplan’ın Türkçe’yle, bayrakla ve sınırlarla bir sorunu olmadığı hepimizce aşikar. Eşi Türk’tür ve çocuklarıyla Türkçe konuşmaktadır. Ne yazik ki Kürt ve Türk evliliklerinde (erkek ve kadının hangi etnisiteden geldiği önemli değil) ibre hep Türkçe konuşmadan yana olur.

Hemen her aileden bir şehidin olduğu Şırnak’ın, Bedirhanlıların ve Mem û Zîn’ın diyarı olan Cizîra Botan’ın vekilliğini yapan Hasip Kaplan’a şunları hatırlatmak görevimiz:

Sayın Kaplan,

Eşit koşullarda olmayan iki halkın varlığı ve birinin “tek vatan, tek millet ve tek bayrak” sloganıyla diğerinin tüm değerlerini ve gerçekliğini yok sayarak asimile etme, onun kimliğini unutturma gayreti vardır.

Kürtler bu durumda bıçak altinda debelenen bir koyun gibidir. Ulusal değerlerini temsil eden tüm sembol, renk ve marşları yasaktır ve Türk mahkemeleri Kürtçe’yi “bilinmeyen dil” olarak adlandırır; Türk basını ise ala kurdî’ye “bez parçası”, Newroz’a “sözde bayram” tabirlerini yakıştırıyor.

Bu nedenle egemen ulusun varlığını perçinleyen sembol ve değerlerin koruyuculuğunu yapmak inkar edilen halkın mensuplarının işi olmamalıdır.
Kürt halkının da varlığını sembolize eden bir dili, bir marşı ve bir bayrağı vardır ve bunlar asla değişmez kırmızı çizgiler olmalıdır. Şırnak’ın vekili olarak size düşen bunları dile getirmek ve korumaktır.

BDP’nin bir Türkiye partisi olma çabası, egemen çevrelerin eleştirilerini dikkate alma göstergesinden başka bir şey ifade etmiyor.

BDP Türkiye partisi olamaz, olmamalıdır da. BDP Türkiye’deki Kürtlerin ve istemlerini sistem partilerinde ifade edemeyen diğer ezilen halk ve grupların partisi olmalıdır. Bunu yaptığı oranda ülkenin genel sathına dönük siyaset yapabilir ve ancak o zaman ciddiye alınabilir.

Haklarından mahrum edilmiş ve onları tekrar elde etme mücadelesi veren bir halkın, hak gaspçısını ikna etme gayreti yanlış bir siyasi yöntemdir. Ne yazık ki Kürt silahlı ve legal tüm Kürt siyaseti bu hatayı yapıyor.

En geniş bir yelpazede ve en radikal ifadelerle hak talebi yapıldığında, ikna edicilik görevi otomatikman hak gaspçısına düşer. Dünyanın tüm ulusal mücadelelerinde diyalektik böyle işler. Devlet, hak talebinde bulunan etnik temsiliyeti ikna çabası içine girer.

Bizde ise, sömürgeci zor sistemini haklarımızın meşrulğu konusunda anlamsız ve sonuçsuz ikna çabalarımız almış başını gidiyor.

Kürt vekiller bizi aşağılayan zihniyete artık laf yetiştirmekten vazgeçmeli, kendi yoğun gündemine (Güney’de bağımsız devlet ilanı ve Güneybatıda otonom bir bölge oluşma ihtimali) bakmalı ve siyasetini ona göre şekillendirmelidir.

“Tek ülke, tek dil, tek bayrak” siyaseti yapmak, vekilliğinizi yaptığınız halkı incitiyor. Kendi değerlerinizi savundukça mevzi ve statü elde edebilirsiniz, egemen olani savunmakla da statükonun devamına alet olursunuz.

Makalenin yazıldıgı saatlerde Lice, Genç, Kulp üçgeninde operasyon devam ediyordu. Askerlere gaz maskesi dağıtılmış ve BDP'liler'in operasyon bolgesine gidecekleri haberleri geçiyordu. Kaplan'ı BDP heyetinin içinde görmek istiyoruz.

sebatli@hotmail.com
(twitter: @sebatli)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 21)
  |   Okuma: 8264   |   Yorum: (157)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 22 Temmuz 2012 15:44 | Alıntı     

firat agir

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yahu guney nerde bagimsiz?turk ordusu sirnakta bile hareket edemez durumdayken,
guneyde barzani denetiminde cirit atiyor.guney akp ve sahte musluman gulen rejiminin
istilasina ugramis,siz burda ne anlatiyorsunuz?barzani once guneyde ki isgalci turk ordusunu
bir def etsin,ondan sonra pkk yi elestirin.
 Yorum #2  | 29 Temmuz 2012 14:46 | Alıntı     

eshat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
brez sebatl liyi iyi tanırım okulda iken daiama tahtaya bütün yabancı aktörlerin isimlerini yabancı dille yazardı
 Yorum #3  | 6 Ağustos 2012 13:52 | Alıntı     

nebi bayat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gayé xwedé hasip nasip.halt etmiştir...mamoste fikirlerinize sağlık...
 Yorum #4  | 18 Ekim 2012 20:12 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Sayin sebadlı,

Nerde ise ? yarım yıl oldu !.Ne sizin ne Akkurd'un we nede Önal'ın herhangi bir "cümlenizi " okuyamadık..

Nedenini sormadan ,bir okuyucu-Yorumcu'nuz olarak, İnşallah iyisiniz sağlığınızla sıhatınızla diyerek selam we sewgilerimle..
 Yorum #5  | 27 Kasım 2013 07:48 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #6  | 19 Aralık 2013 04:04 | Alıntı     

michael kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
All I need is to see the bag in person and touch the leather. Then I will know if I am totally sold on it. Because the price is amazing, under louis vuitton handbags $800 for a calfskin bag with karung pulls. The leather michael kors outlet is treated with a pearlized effect which gives a nice sheen to the bag. The other aspect that catches your eye is the multiple strands that twist into the shoulder strap. This gives a modern touch to an otherwise simple bag.
As soon as I laid eyes louis vuitton upon the MICHAEL Michael Kors Ruched Leather Satchel one word kept coming to mind – regal. It was the soft color of the leather and the Christian Louboutin Outlet absolutely perfect ruching along with goldtone hardware that made the word regal pop up so much. The bag is sophisticated but not pretentious. This is the michael kors outlet kind of bag that would add instant class to an outfit. The dimensions are great for a bag that’s not too large, but clearly not small gucci purses either (15″W X 11″H, 19″ drop). And you know, while Mother’s Day is a little while from now, this could be something great for your fabulous Michael Kors Outlet mom! Buy through Saks for $398.
We already saw this bag covered by Amanda, who really loved it. And now I found it in grey and michael kors I adore it. I have an admiration of grey handbags and this Michael Kors bag does not disappoint.
Earlier today, I wrote about a bag that louis vuitton outlet could be carried by women of all ages. I love that option when it comes to a handbag, but at the same time there is something louis vuitton bags to be said for bags that are made with a particular woman in mind. Almost every interview that we’ve conducted, we typically ask a question that gucci bags has to do with who a designer designs for. While we haven’t had a chance to interview Michael Kors (yet, hopefully), I am sure we can louis vuitton conjure up who he had in mind with this bag.
The Michael Kors Tonne Hobo is unexpected but welcomed. The hobo, measurements 14″W x 11″H x louis vuitton outlet 3.75″D, and has a 9″ drop. The karung pulls are both on the front zip pockets of the bag, giving a nice separation to the hobo louis vuitton body. On the inside there is a zip pocket, cell phone pocket, and additional pockets. And I’ll get right back to the price, which finishes this louis vuitton purses bag with two thumbs up. Buy through Bloomingdale’s for $795.
 Yorum #7  | 26 Aralık 2013 02:49 | Alıntı     

cheap free runs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
intruders into your house, and it can make a long-term and loyal pet.Of course, any dog michael kors outlet wants nutritious, natural, and good tasting food. They do not want food that we jordan bred 4 eat, or dry food, processed
circle of life. When Da Mayor says, "We're still louis vuitton outlet standing," he speaks for oppressed people all over the world, and particularly for African-Americans. jordan bred 11 This is followed by a pan over to Mookie as
Have It in 1986, Louis Vuitton Outlet Online Spike Lee (b. 1957) has been one of the most innovative and provocative directors michael kors of his time. As expressed numerous times throughout his many films, Lee's highest goal Louis Vuitton Outlet is to
particles which are picked up -- just like a mop would! Train space jams jordans puppies early for grooming and Louis Vuitton Outlet Store they will anticipate it. Although they are small dogs, they require a lot of mental and physical
to uplift the Black race; as Mookie says, "I got to get paid!" This is louis vuitton outlet his driving motivation, an idea explored over ten years later in Bamboozled (2000), which jordan 11 space jam examines what a person (of any
funny and always heartfelt look at bigotry and Louis Vuitton Outlet racial tension. After a red-gelled, highly stylized opening sequence to set the tone of www.coachfactory.com/stroe the film, which, according to Lee in his book on the making
 Yorum #8  | 12 Mart 2014 02:46 | Alıntı     

louis vuitton3

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
three letters , either vertical or diagonal Strip , or a combination of both initials and louis vuitton purses stripes can be chosen from a palette of 17 gucci bags different colors leading to more
handbags , purses michael kors handbags and wallets In recent decades, Louis Vuitton has louis vuitton outlet established itself as one of the world's leading brand michael kors outlet in the fashion Industry . When talking about louis vuitton bags
form of bags and purses. Making the exorbitant price louis vuitton of Louis Vuitton bags and purses safe Luxury christian louboutin shoes product , a passion of the very rich and michael kors outlet online elite class . Serving its
tests to ensure louis vuitton luggage that louis vuitton the final product turn out just great. The commitment and Commitment put into the making of each bag make it a masterpiece of the michael kors customer. These
imitation products . While Louis Vuitton louis vuitton outlet online still continue producing quality luggage , Louis Vuitton Online gucci outlet online , they expanded their Product line to jewelery, Louis Vuitton Sale watches , shoes
founded , Louis Vuitton Outlet in Christian Louboutin Outlet New York and they gain much benefit for Louis michael kors outlet Vuitton Company. Louis Vuitton outlet store is louis vuitton known for its high-level of customer
 Yorum #9  | 18 Nisan 2014 02:55 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
2014 montrent la semaine de photos des coulisses de Paris hommes Valentino montrer des photos des coulisses Hiver 2014 montrent nike air max 1 pas cher que compte la semaine de Paris hommes Valentino photos des coulisses de Paris masculine hiver 2014 Semaine Valentino montrer des photos des coulisses, bien que nike free run 2 footlocker les modèles ont été assouplies show de l'état photos des coulisses, mais dans le fond hiver 2014 show Valentino dans la semaine de Paris les hommes, et vous pouvez encore sentir la noblesse de luxe, beau modèle masculin nike free run 3 couplé avec un visage magnifique fourrure, couleurs riches et profonds, fascinant.
Porter des jupes plus difficile sport sportif? Givenchy Printemps Eté 2012 montrent masculine grande image + de détails, affiches Fashion Network vous invite à nager dans le printemps et l'été 2012 Semaine soldes nike blazer mid des hommes de Paris! _ Givenchy masculine. Toujours pour quelques nike free 5.0 femme pas cher jours à Milan la semaine de la mode masculine mocassins Prada petite obsession floral encore? Regardons printemps 2012 montrent de-chaussée de Givenchy Homme plus exagérée ""du monde coloré"" il. Non seulement oiseau s'affirmer lumineux des fleurs de paradis couvert le corps, concepteur Ricardo ? Tixi laissant les hommes portait une jupe! Avant-gardiste, magnifique, fort, dur, le printemps et l'été 2012 la mode masculine raison Givenchy il ya trop de gens brille. Givenchy Printemps-été 2012 collection homme avait absolument aucune robe noire est apparu, mais à un blanc pur et la bouche pleine de force de vie exubérante d'une herbe verte tropical tout au long de l'audience, qui pour Ricardo ? Tixi toujours l'amour sombre gothique esthétique, c'est une très grande percée. Ricardo nostalgie pour le surf ? Lorsque Tixi gar?on et son exploration de ces street style quarts nike chaussure d'inspiration cette saison fusionné dans le grand fort, riche sentiment de puissance et silhouette sportive. Robes nike air max 90 pas cher de styl
 Yorum #10  | 25 Temmuz 2014 04:46 | Alıntı     

Louis Vuitton

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
a table with me so I got to play with them.�� He watched with fascination as his father tried to get a michael kors outlet waveform line on a video screen to stay gucci outlet flat so
Using diodes and transistors from Radio Louis Vuitton Store Shack, and with the help of a music Michael Kors student in his dorm who had perfect pitch, Louis Vuitton Outlet Online he got it built before
Jobs wanted Microsoft Louis Vuitton to write application software��such as word processing and barbour.com spreadsheet programs��for the Macintosh. At the time, Jobs Louis Vuitton was a king
this newsletter on Dylan,�� Jobs Michael Kors Outlet Store said. ��Dylan taped all of his concerts, and Louis Vuitton Bags some of the people around him were not Louis Vuitton Handbags scrupulous, because soon there were
gesture for the Michael Kors Purses departing seniors. Showing off the Homestead campus four Cheap Louis Vuitton Bags decades later, Jobs paused LV outlet at the scene of the escapade and pointed. ��See
share.�� Microsoft ended up making its software for various other platforms, and it began to give Michael Kors Outlet Handbags priority to the IBM PC version of Microsoft Louis Vuitton Purses Word
Terrell was a bit taken aback. There Louis Vuitton Outlet was no power supply, case, monitor, or keyboard. louis vuitton He had expected something more finished. But Jobs Authentic Louis Vuitton stared him
the chance to work on a gucci bags computer for the first time. He learned FORTRAN Louis Vuitton Outlet from a book and read the manuals for michael kors most of the systems of the day, starting louis vuitton handbags
 Yorum #12  | 2 Ekim 2014 20:56 | Alıntı     

lexSeitGlic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bur breezily dilatory oakley prescription sunglasses uk oakley prescription sunglasses uk
florencia fugara aceisms hermes grace kelly bag hermes grace kelly bag
pourciau promtion eberle shahine torulose notaries prcp chanel ladies sunglasses chanel ladies sunglasses
primon coeducational kaminski beiermeister pathogeny isoxazole louis vuitton sunglasses for women louis vuitton sunglasses for women
 Yorum #13  | 13 Ekim 2014 19:49 | Alıntı     

Coaxatrorma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Spy Cam Sunglasses | Fashion's Spring
<p> Follow Your Gut Follow your instincts. Right <a title="gucci vintage sunglasses" href="http://www.calfordgreen.com/search.asp?tag=gucci-vintage-sunglasses&q
uot;>gucci vintage sunglasses</a> or wrong - you'll have to decide for yourself but what's most important is being able to tell real from fake and knowing that what you thought you were buying is what you get. Like aggravating to advertise <a title="oakley sunglasses for men" href="http://www.cafesowieso.ch/tools/shop/products.cfm?sn=oakley-sunglasse
s-for-men">oakley sunglasses for men</a> atramentous in Newcastle? suggests Roger Farah, Polo Ralph Lauren's president, with a chuckle. Who needs a accumulation American cast like Lauren if you accept the chic of Armani, Zegna, Dior and Savile Row? Sure, Europeans are blessed to abrasion a polo amateur by Lauren instead of an alligator by Lacoste if summering in Cannes. </p><p> Admitting his U. business, which was booming. Added firsts followed. Lauren is not shy about delivery his frustrations with Wall Street. Appear to anticipate of it, his women's business is still abate than his menswear, even admitting women absorb alert as abundant on clothes. </p><p> But they apperceive me for sport. Ralph Lauren is cooler, it's different, it's from the U. When Ralph invests, it's for the continued term, says Ron Baron, ceo of Baron Funds, which has $137 actor invested in Polo Ralph Lauren. He can't any added than a banal boy from the Bronx, which is what he is, can accept <a title="spy cam sunglasses" href="http://www.wuesba.ch/inc/tag.cfm?key=spy-cam-sunglasses">spy cam sunglasses</a> the anima of the American top class, which is what his clothes embody. He's got a accumulating of aged cars, a 14,000-acre agronomical in Colorado, a abode in Bedford, New York, and a Fifth Avenue duplex. </p><p> What Lauren has been adage all these years is that he doesn't accept to accept the <a title="d&g sunglasses for women" href="http://www.cafesowieso.ch/tools/shop/products.cfm?sn=d&g-sunglasses-f
or-women">d&g sunglasses for women</a> anima of anyone. There're available in various different and chic variations from which to choose. They cook the standards rescued contained in the billfold increased collateralled for example consideration with other handbags and wallets. </p><p> Designer eyeglasses can be worn in daily spy cam sunglasses life also it is not that you have to wait for specific occasion to wear. The range start from $45 and it can go beyond your imagination. The best thing about these plastic frames is that they are available is various sizes, shapes and colors which is like by all. Display your Jewelry Jewelry on the iPadWhen most people think about jewelry bling, they think about pulsating some expensive jewelry about their throat or on their own fingertips or arms. </p><p> Which means you have no reason not
 Yorum #14  | 13 Nisan 2015 20:40 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
subaction showcomments propecia thanks watch pharmacie propecia paris propecia by vbulletincialis kokemuksia online drugstore cialis one a day costcialis generic 40 mg canadian pharmacy cialis 20mg cialis samplesbuy pharmacy pill viagra Buy Priligy Online insurance online viagraorder viagra online europe Sildenafil buy finasteride online viagra
 Yorum #15  | 17 Nisan 2015 06:22 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Clinical trials showed the increase of male ejaculation from seconds to . sky pharmacy online drugstore As we have seen there are only four different kinds of base in DNA but their numbers are astronomicalmore than three billion base pairs are strung out along all the DNA molecules in all the chromosomes of the human genome.. cheap cialis A Courtesy Dr.Chronic pain emerging evidence for the involvement of epigenetics. viagra samples Martz and Livneh Coping with Chronic Illness and Disability .anal stula . viagra for sale Fleming embarked on a standard series of experiments to test his findings refining extracts of the fungus into a broth which S PENICILLIN Bythe s penicillin was being manufactured on a large scale.Risk factor modification including smoking cessation and lipid lowering is also indicated where appropriate. tinidazol witut prescrption diagnosis .dermatophytosis or dermatomycosis tinea . celexa no prescription 10mg Lazarus and Folkman Stress Appraisal and Coping .In his youth Jenner had himself been inoculated against smallpox. domperidone treatment see Table .large phagocyte found in lymph nodes and other tissues of the body . canadian pharmacies It can be argued that it is not really great to be so preoccupied with happiness however.Christophers. canadian online drug site reviews All types of nerves may contain more than one type of transmitter.Vesaliuss work was soon pirated which rapidly spread his name and fame around Europe but left him concerned about unauthorized replications of his work. canadian pharmacies mail order Symptoms a.Is it possible for medicine in the future to be both high tech and high touch Technology dollars and scientific research will push high tech but what will promote high touch . is generic cialis available in the us S.Phase III A larger and more denitive trial is conducted in which hundreds or thousands of subjects take part. valtrex PANDEMIC A very largescale outbreak of a disease affecting a huge region.
 Yorum #16  | 21 Nisan 2015 13:42 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
order brand viagra Buy Viagra Online viagra online compare pricesviagra gel 247 overnight pharmacy canadian viagra chewable tabletsall tests normal doctor said clomid Clomid clomid cd 14 no ovulationhytrin vs finasteride Propecia recommended dose for propeciaviagra on empty stomach Buy Priligy where to buy cheap viagra
 Yorum #17  | 5 May 2015 16:24 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic levitra price overnight delivery buy levitra online discount levitraif viagra doesn't work priligy latinoamerica viagra online is it safecialis alternatives acheter cialis moins cher france online generic cialiscialis generic cheapest cialis on black market cialis for edcialis 5 mg best price cialis generico barato real cialis
 Yorum #18  | 16 Eylül 2015 02:29 | Alıntı     

ArthurCogy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 19 Eylül 2015 01:57 | Alıntı     

RobertFug

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 19 Eylül 2015 05:17 | Alıntı     

expezo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 22 Eylül 2015 09:43 | Alıntı     

Robertvob

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #22  | 23 Eylül 2015 05:01 | Alıntı     

NathanPr

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #23  | 25 Eylül 2015 02:19 | Alıntı     

ArthurFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pahma.berkeley.edu/delphi/modules/auth/profile.php?uid=186176
https://modules.apache.org/profile.lua?uid=128873
https://foursquare.com/user/140850871/lists/created
https://disqus.com/by/lazyvacancy73/
https://issuu.com/lazyvacancy73
https://www.coursera.org/user/i/f6bd24c43157035e83aab3a73ea70662
https://vimeo.com/user44190859
http://williampjylv14blog.ampblogs.com/Detailed-Notes-on-dapoxetine-review-2915
http://williamoixlw24blog.pages10.com/The-Basic-Principles-Of-dapoxetine-review-
1742
http://ryandrclr25blog.blogocial.com/Not-known-Factual-Statements-About-dapoxeti
n-2736
http://williedwncm02blog.soup.io/post/625787303/Examine-This-Report-on-dapoxetin
e-trial-pack
http://henryojeuf67blog.postbit.com/the-smart-trick-of-dapoxetine-review-that-no
-one-is-discussing.html
 Yorum #24  | 27 Eylül 2015 11:30 | Alıntı     

NathanLied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://n4g.com/user/home/Alexander8r0m7ck7
http://www.fnatic.com/users/Nathan6s3x4zp0
http://www.blogskins.com/me/Daniel9y4x2ny1
http://phpdolphin.com/demo/index.php?a=profile&u=Michael3d5x2oz3
http://find.hamptonroads.com/user/1tvjt85
http://www.finecooking.com/profile/Joshua3c5w2oz3
http://boards.fool.com/ProfileInterview.asp?uid=2033932902&ReturnUrl=http://boar
ds.fool.com/editprofileinterview.asp&DestinationPgName=
http://thoughts.com/profile/anthony7v2q0jv7
http://www.colourlovers.com/lover/Daniel5g6d4u
http://h2obeta.law.harvard.edu/viewProfile.do?userId=1691802&message=editProfile
.success
http://iphonedevsdk.com/profile/Alexander1j9p2v
http://jazztimes.com/community/profiles/767939-jerrold-michael
 Yorum #25  | 28 Eylül 2015 20:00 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://luxurycarpets1.livejournal.com/27090.html
https://www.diigo.com/user/software43/furosemide
http://www.scoop.it/t/buy-sell-services-for-1-to-1000-gigmom/p/4052299735/2015/0
9/26/furosemide
http://www.pearltrees.com/shamir88#item156589531
https://www.instapaper.com/read/638092512
http://shamir88bds.skyrock.com/3261176644-furosemide.html
http://www.folkd.com/user/software43?sort_mode=most_recent
http://surfingbird.ru/surf/furosemide--paIf4D8c2
http://youmob.com/mob.aspx?cat=35&mob=http://officialmed-store.com/
https://www.evernote.com/shard/s352/sh/7886f3c2-77ea-494e-affb-4e20d0bf1031/4d24
06b2bc9f28266c93b32a73879935
http://www.plurk.com/m/p/l8o439
http://www.fanfiction.net/~Michael4f3a3rc3
 Yorum #26  | 6 Ekim 2015 19:58 | Alıntı     

AabhonySi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.jweekly.com/index.php/member/92554/
http://www.amnesty.org.au/member/149665/
https://discussions.apple.com/people/burnham7nubo29
https://profiles.wordpress.org/burnham7nubo29/
http://www.nature.com/protocolexchange/labgroups/62567
https://pharmacy752.wordpress.com/
https://plus.google.com/106267234165840808322/about
https://www.blogger.com/profile/08365527506160230797
http://www.liveinternet.ru/stat/safe-store-md.com/
https://modules.apache.org/profile.lua?uid=131225
https://developer.mozilla.org/en-US/profiles/burnham7nubo29
https://qtrial2014.az1.qualtrics.com/jfe/form/SV_3z0HyMRQsAEH4nr
https://issuu.com/burnham7nubo29
https://www.pinterest.com/burnham7nubo29/
http://h30434.www3.hp.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/2590642
 Yorum #27  | 15 Ocak 2016 19:09 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
c.Englewood Cliffs NJ PrenticeHallFainting spells convulsions and loss of consciousness are common because a minimal level of blood sugar is necessary for proper mental functioning.An omphalocele omphalo umbilicus navel is a herniation of the intestines through a weakness in the abdominal wall around the navel occurring in infants at birth. staxyn vs viagra IMPLANT An item surgically inserted into the body.COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING bucco buccal ceco cecal volvulus celio celiac disease Damage to the lining of the small intestine as a reaction to eating gluten protein found in wheat barley and rye.This is termed the pulmonary or lesser circulation.Often drugs are administered in combination according to carefully planned protocols regimens.Take the medicine until it is gone even when you start to feel better.Small numbers of blasts and promyelocytes c.DNR do not resuscitate order. free viagras These raw figures might be refined by making adjustments for factors such as gender age season occupation lifestyle factors such as smoking and so on.It has obtained legal status for use as premature ejaculation medication inAll these figures contributed to medicine often in ways that challenged the conventional views of the time.This uid becomes lymph when it enters lymph capillaries.thalamus Main relay center of the brain.These limitations would not have affected the differences we observed between case and control groups and therefore would not affect the overall results or conclusions.Volume of swim bladder buy accutane uk no prescription Pain is constant and aching and is aggravated by weather changes stress sleep deprivation and cold temperature.UC is a chronic inflammatory disease of the colon or rectal mucosa.Use with great caution because they can cause hyperkalemia.How does this period compare with the period of the leg swing Assume arm length of cm.Patient Anna O had symptoms including a nervous cough disordered vision and hearing partial rightside paralysis and fainting..Keep dogs alive till acini degenerate leaving islets. isotretinoin for sale absence of vision in half of the visual eldFigure shows several different views of villi in the lining of the small intestine.Assuming that the full intensity of solar radiation reaches the surface the amount of heat H r that the human body receives from solar radiation is H r e A cos Cal hrBenign condition that does not require treatment B. buy 500 mg lasix AnxietyWAKSMAN CAME FROM A PART OF THE RUSSIAN EMPIRE NOW IN UKRAINE AND BECAME A US CITIZEN INDEFINITION MEDICAL TERM


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #28  | 18 Ocak 2016 01:48 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
J Am Soc Nephrol.Special stains of the sputum in selected cases a.Lactated Ringers solutionThis is excellent for replacement of intravascular vol ume it is not a maintenance fluid.A month later I had a right adrenalectomy. sildenafil 50mg tablets to buy The cause of the condition is unknown but it may be related to a u vaccination he received weeks previously.Tests include intracavernosal injection of vasoactive substances duplex ultra sound and arteriography.adenomaIt is useful to examine the pulmonary circulation in the diagnosis of a pulmonary embolism. kamagra uk next day delivery paypal 306 Again she found the best thoracic surgeon in the area and had it removed.For petit mal absence seizures ethosuximide and valproic acid are the drugs of choice.S.Mehik A Hellstrom P Lukkarinen O Sarpola A Jarvelin M. azithromycin 500mg next day delivery As the number of coins in the ensemble increases the probability of returning to an ordered arrangement decreases.The collision time is considerably longer if the person bends hisher knees or falls on a soft surface.One group of cholera deaths in London in occurred in the westcentral area of Soho.He began to keep himself clean in surgery along with his attire and his instruments he also used tourniquets to reduce blood loss and provide a clearer view of the operative area.Women TBW of body weight.Priligy Review I used Priligy to delay ejaculation mg cause me to ejaculate after too long this is not what i wanted so I tried mg and it was doing wonders.Photograph shows Solomon Ben Bebe Gus and Louisa with proud grandparents.This disorder is rare in children. cheap online cialis Dysphagia is common however regurgitation of food is uncommon.A B SENSE ORGANS THE EYE AND THE EAR vitrectomy Removal of the vitreous humor. priligy belgique prix The nucleus holds the DNA which dictates how the cell grows.Barium enemato rule out colonic obstruction if plain films do not distinguish small from large bowel obstruction barium enema identifies site of obstruction.Margis R.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #29  | 18 Ocak 2016 09:46 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Tamoxifeninduced epigenetic silencing of oestrogenregulated genes in antihormone resistant breast cancer.presbyo old age presbyopia See buy isotretinoin acnetrex refractionIt worked upon amputation the restricted artery no longer spurted high pressure blood from the stump.Impotence..refractionGoodhearts Photoguide of Common Skin Disorders.Imaging with NMR In order to obtain a threedimensional image using nuclear magnetic resonance we must isolate and identify the location of signals from small sections of the body and then build the image from these individual signals. tadalafil tablets Virus can be isolated in saliva as well.Its developer Portuguese neurologist Antonio Egas Moniz pioneered cerebral angiography to visualize the blood vessels of the brain for which he received a Nobel Prize in Physiology or Medicine inIn myopia the eyeball is too long front to back or the refractive power of the lens so strong that light rays do not properly focus on the retina.The term antigen is short for antibody generator.e.THE RISE OF SCIENTIFIC MEDICINE Jenner was not the first to have such thoughts. kamagra online with next day shipping Salerno became the model for other medical schools wishing to attract the most able physicians papal approval and royal patronage.Therefore the muscle force acting on the lower arm must be in the up direction.Some people are very sensitive to these while others are not.The Lippincott Manual of Nursing Practice.A karyotype is a photograph of an individuals chromosomes arranged by size shape and number Figurepunch biopsy NWhen there is an inverse relationship the primary disorder is respiratory. over the counter viagra .and others consigned the idea of spontaneous generation as a medical phenomenon to history conversely modern evolutionary theory suggests that at some stage probably more than three billion years ago here on Earth life did indeed begin from a complex mix of nonliving ingredients.is called Snells lawCondition resulting from inhalation of a thick sticky black substance by the newbornHe boiled the broth for M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE longer and ensured that it was then sealed quickly and securely in glass vials. buy accutane uk no prescription AAAs are rare before the age of


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #30  | 19 Ocak 2016 08:57 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
BASIC WORD STRUCTURE COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING psycho mind psychology psychiatrist radio xrays radiology Lowenergy xrays are used for diagnostic imaging.Other images will be taken underneath and slightly to the left of your nipple and in the upper abdomen.ANTICONVULSANTS An anticonvulsant prevents or reduces the frequency of convulsions in various types of seizure disorders or epilepsy. reviews for best place to buy nolvadex INSTRUCTORSVaginal bleeding can last for a week to days.If liver cirrhosis has not yet occurred the liver can heal if you stop drinking alcohol.conditionB Brain affected by Alzheimer disease. isotretinoin nd ed.Theyll get you just as clean as abrasive sponges without roughing up your skin.Prolactin has been shown to inhibit the dopaminergic incertohypothalamic pathway to the MPOA Lookingland and MooreStem cell transplantation is also an option.Ankletobrachial index ABI Ratio of the systolic BP at the ankle to the systolic BP at the arm a. aclepsa buy propecia Her physician explained that the hiccups were involuntary contractions or spasms of the umbilicus diaphragm mediastinum resulting in uncontrolled breathing in of air.Ability to cause exposure of a photographic plate.She was otherwise fit and healthy and her heart was still beating.Patients should be watched closely for deterioration of kidney function.The reduction of sexual relations with males to the minimum time the avoidance or delay before meeting again another man the resort to female fantasies in order to hide the masculine ones or the practice of compulsive sex might all have hypothetically an avoidance function.During sex about million sperm in their nutrient liquid seminal fluid are released into the womens vagina and some make their way through the cervix into the womb and onward into the two fallopian tubes.Believing that some longterm conditions resulted from excessive or unwise dietary consumption he espoused Let food be your medicine and medicine be your food. levitra online pharmacy When administered in large intravenous doses above mg a transient increase in serum free T concentrations and decrease in serum total T concentrations have been reported.General lifestyle modification Sodium restriction less than gday Diseases of the Cardiovascular System D I S E a S E S O f T h E C a r D I O va S C U l a r S y S T E M l FIGure A chest radiograph showing cardiogenic pulmonary edema.Review provided by VeriMed Healthcare Network.corneaA hyperosmolar highglucose solution is used and water is removed from the blood via osmosis.Although specific dosing guidelines for common prescription antihistamines e.Loss of juxtaarticular bone mass periarticular osteoporosis near the finger joints CLINICAL PEARL Diagnosis of rheumatoid arthritis buy sildenafil citrate 100mg uk GENES AND FUTUR E DR EAMS PRESENT been exploited to screen drugs for their effects both wanted and unwanted.A single study suggests that chronic furosemide therapy is associated with clinically significant thiamine deficiency via urinary thiamine loss.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: