Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1330528724')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Çocuk Tutuklular ve BDP – Nizamettin Akkurt
DataLife Engine > Nizamettin Akkurt > Çocuk Tutuklular ve BDP – Nizamettin Akkurt

Çocuk Tutuklular ve BDP – Nizamettin Akkurt


29-02-2012, 16:18. Разместил: Nizamettin Akkurt
Çocuk Tutuklular ve BDP – Nizamettin Akkurt
Çocuk Tutuklular ve BDP – Nizamettin Akkurt
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi (UNCRC) dünya da çocuk haklarını teminat altına alan ve ABD ile Somali dışında tüm dünya devletlerinin altına imza attığı bir sözleşmedir.

Bu sözleşmenin altında Türkiye’nin de imzası var. Sözleşmenin içeriği genel çocuk haklarını içerir ve tüm ilkeleri bağlayıcı özelliği vardır.

Bu sözleşme 18 yaşından küçükleri çocuk olarak kabul eder ve bireysel, sosyal ve genel çocuk haklarını madde madde olarak sıralar.

Sözleşmede yer alan maddeler sağlık, iş, aile ve sosyal konuların yanısıra ifade özgürlüğü ve yargılama-tutuklama hallerine de açıklık getirir.

Hal bu iken bugün Türkiye’de 2400 civarında çocuk Terörle Mücadele Kanunu (TMK) mağduru olarak uyduruk ve veya uydurulmuş gerekçelerle cezaevlerindedirler.
Bu durum açık bir şekilde Türkiye’nin altına imza attığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine aykırıdır.

Ortada bir hak ve durum ihlali vardır ve dahası hak ve durum ihlalinin mağdurları 2400 gibi bir rakamla telafuz edilmektedir.

Buna cezaevlerinin çocukların psikolojisini bozan koşulları, son günlerde ortaya çıkan çocuk tutuklulara işkence ve tecavuz olayları eklendiğinde tüyler ürpertici bir durum ortaya çıkmaktadır.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre 18 yaşının altında olan çocukların herhangi bir suçun faili sıfatı ile yargılanamayacaklarını ve hapis cezasının ise en son çare olarak görülmesi gerektiğini belirtir.

Türkiye’deki resme baktığımız da ise yargılama bir tarafa tutukluluk hallerinin uzunluğu, işkence altında ifade verme, dayak, tecavuz olayları neredeyse toplum içinde olağanlaşmış bir durumda.

Türkiye’deki iç hukuk bu mağduriyeti daha da ağırlaştırmanın mekanizması haline gelmiştir.

BDP milletvekillerin bu konuda meclise verdikleri önergeler ilgili bakanlar tarafından pişkin pişkin cevaplandırılarak sanki tutuklu olanlar çocuk değilde hepsi 18 yaş üzeri ve dahası hukukiymiş gibi bir tablo ortaya konuluyor.

Türkiye’deki kanunlar, yargı ve mahkemeler sonucu ortaya çıkaran aygıtlardır. Devlet, hükumet ve bakanları da ek ağırlaştırılmış kanunlara imza atan aygıtın yürütücüleridir ve elbetteki çözümsüzlüğü yaratan nokta da budur.

Açık ki ortada Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine aykırı bir durum var.

Peki milletvekillerimiz ve neredeyse her yerde olan kurumlarımız neden bu duruma müdahale etmiyorlar? Neden Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları komitesine başvuru yapılmıyor?

Hadi ben o çok bağıran ve bir yerlerin şövalyeliğini yapan aydınları bir kenara bırakıyorum, peki BDP sen bu halkın seçilmiş milletvekillerinden oluşuyorsun, meclis önergeleri dışında ciddi bir şey yapmanız gerekmiyor mu?

Ben gerçekten bu durumu anlayamıyorum.
201.02.27

Вернуться назад