Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürtler Sistemin Neresinde? – Nizamettin Akkurt  


31-01-2012, 16:25 Kategori: Yazarlar » Nizamettin Akkurt  
Kürtler Sistemin Neresinde? – Nizamettin Akkurt


Kürtler Sistemin Neresinde? – Nizamettin Akkurt

Kürtlerin sistem karşısındaki duruşları, bir yüzyıla yakındır teslim edilmeyen mağduriyetlerinin en meşru halidir. Bu öyle bir durumdur ki yapma bozma kanunlar, duruma ve kişiye uygulanabilir hale getirilen hukuk bile bu meşru olma halini büyük çaba ve uğraşlarına rağmen engelleyemiyor. Özellikle kürtlerin türk sistemi karşısındaki durumu böylesi bir mecrada seyretmektedir.

Cumhuriyetin kuruluşunda aktif rol alan kürtlerin, kimileri buna kurucu öge diyor, ilerleyen yıllarda özellikle sistemin kurucusu M. Kemal tarafından var olan esamesinin silindiği bir gerçektir. Kuruluşun ilk yıllarında sözü edilen kurucu ögeliği praktik bir gerçeklik olarak kabul etsek bile, iş sistem kurmaya ve sisteme katılmaya geldiğinde maddi bir gerçekliğe dönüşmediği ortadadır. Öncesinde ve kuruluş yıllarında sırasıyla sistemin destekçisi ve pratik bir olgu olarak kuruluşun aktiv destek vereni durumunda olan kürtler, özellikle 1930’dan itibaren devletin sistemli dışlama ve yok sayma politikalarıyla karşı karşıya kalır. 1800’lerde başlayan ve süregelen isyan hareketleri kürtleri olumlu ve bağımsız pozisyona getirmeye muvafık olamadıkları gibi, cumhuriyetin kuruluşundan itibaren sistemleşen ve kurumsallaşan Kemalizmin hedefi ve dıştalama-düşman ilan etme politikası sonucunda adeta kendini onda var etmeye çalıştığı güç olmuştur.

Adına devrim ile ilke dedikleri ve tamamen M.Kemal’in Batı’dan kopyaladığı argumentler, büyük bir oranda kürtlerin sistemden uzaklaştırılmasının adımlarıdır. Bırakalım yeni sistem içinde kürtlere yer vermeyi, kemalist devlet iktidarı tamamen ve çok kapsamlı bir şekilde kürtlerin varlığına yönelmiştir.

Devletin bütün organları kürt varlığını ortadan kaldırma mekanizması haline getirilerek soyadı kanunu ile kürt kimliği, ad değiştirme kanunu ve kurullarıyla neredeyse bir gecede kürt coğrafyasına ait ne kadar şehir, köy, mezra, dağ, tepe ve ova var ise türkçeleştirilmiştir.

1925 ile 1940 yılları arası çalışma kürtleri bir bütün olarak yok sayma, dışlama ve bitirme kapsamlı hareketidir. Deyim yerinde ise kürtlere ait, kürt kimliğini ve ulusallığını çağrıştıran ne varsa cumhuriyetin yok etme polıtikası ve uygulamasına maruz kalmıştır.

Cumhuriyetin kuruluşundan 1980’lere kadar ki süreç deyim yerinde ise kürtlerin koma halidir. Varlığıyla, kimliğiyle, ismiyle ve coğrafyasıyla yoktur aslında. İsmi değiştirilmiş, dili yasaklanmış, coğrafyası türkleştirilmiş, cezalandırılmış ve ve subjektiv bir yaşam öğesi olmaktan çıkarılmıştır. Bu sürecin başlangıcından sonu dediğimiz 1980’lere kadar çeşitli kalkışmalarda bulunsa da katliamlara maruz kalarak sistem olamamış ve haliyle kendisine de sistem yaratamamıştır.

1980’lerde silahlı bir güç pozisyonuna yükselen kürt hareketi geçmiş isyan hareketlerinden farklı olarak merkezi sisteme yönelerek sistemden parça koparma ve kendi sistemini yaratmaya yönelmiş ama 30 yıllık savaş kürt hareketine istenilen sonucu eline teslim edememiştir. Fakat kürt ulusal hareketi no-sistem durumundaki kürtleri kemalist sistem karşısında daha karmaşık bir pozisyona getirmiştir.

Mevcut durum sistem içinde sistemdir.

Kürt hareketinin uzun yıllar süren savaşı, diplomasisi, strateji ve politikası kürtleri sistem karşısında sistemin içinde kendine yer açan aktif bir gerçeklik kazandırmıştır ama buna rağmen kemalist sistem veya aktuel deyimiyle yeşil muhafazakar sistem veya en genel anlamıyla türk devlet sistemi var olan verili durumu kabul etmemektedir. Kürtlerin hala kimliği yok, hala varlıkları yok sayılıyor, öldürülen yine kürtler, hapse atılan onlar, en tortu işlerde çalıştırılan onlar, özel kanunlarla, kararnamelerle, özel yetkili mahkemelerle susturulmaya çalışılan yine kürtler. Bütün kötü ve insani olmayan uygulamalara maruz kalan yine kürtler.

Mesele kürt ulusal varlığı, kimliği ve coğrafyasına geldiğinde sistem eski katı ve inkarcı yapısından bir milim geri adım atmamaktadır.

Sistem içinde sistem yaratmak sistem dışında kendine sistem yaratmaktan daha zordur. Mevcut sistemin dışında ondan ayrı olarak kendine sistem yaratamayan kürtler şimdi ise en zoru ve en imkansızı yaratmaya çalışıyor. Sistemin bütün insani olmayan uygulamalarına ve kendisine sisteminde yer vermeyen uluslararası devletler sisteminin duyarsızlığına ve dahası mevcut türk devlet sistemine verdiği destek karşısında kürtler yalnız ve tek başınadır ve bu bütün dezavantajlarına rağmen kendine sistem de yer açmaya çalışıyor.

Başarılı olacak mı?

Mevcut türk devlet sistemiyle çatışan, ona alternatif sistem olarak kommunalizmi (genişletilmiş özerk belediyecilik veya aktuel ismiyle demokratik özerklik) öneren, devletin haksız uygulamalarına karşı uluslararası anlaşma, kurum ve örgütlerin desteğine başvuran kürt hareketinin amacına ulaşma şansı ve kürtler adına sistem olma ihtimali var mı?

İlk çeyreğine yaklaştığımız yeni yüzyılda devletler arası dengeler mevcut türk devlet sisteminin tehditkar yayılmacı politikalarına karşı bir dengeleme aracı olarak kürtlere sistem olma şansı tanıyabilir mi?

Denildiği gibi anarşizimden arındırılmış kommunalizm (böyle bir sistem öneren Murray Bookchin’dir ve sistem organik yapılanmayla direkt demokrasiyi hedefliyor, kürtlere demokratik özerklik olarak uyarlayan ise A.Öcalan’dır) geleceğin toplumsal sistemi olarak kürtlerde vücut bulma şansı var mı? Üzerinde düşünmeye ve araştırmaya değer kanımca.

Nizamettin Akkurt
nizamettin_akkurt@hotmail.com


29-01-2012


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 2)
  |   Okuma: 2210   |   Yorum: (11)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 11 Ocak 2017 22:29 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Комментирую здесь от того что задело.
Как же просто бытовой ремонт холодильника превратить в сенсацию.
Быстрый приемлемый ремонт холодильников бесплатно в ЦАОСрочный Московский холодильников ремонт за деньги в Кузьминках А это как накажете нарекать?
Что характерно холодильник есть у большинства. Я понимаю о чем глаголю, ремонт не каждому то и необходим.
http://forum.dagurobot.com/home.php?mod=space&uid=248588 Kurtler Sistemin Neresinde? – Nizamettin Akkurt » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 23 Nisan 2017 02:11 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
We have three dogs, not to mention two cats.
http://forum.belaruspoker.by/topic/36923/http://www.perseidy.witnica.pl/index.php?o...id=12&Itemid=4/
Badly written, but. Have you ever been robbed?
 Yorum #3  | 18 Eylül 2017 15:19 | Alıntı     

StewartRen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #4  | 18 Eylül 2017 16:31 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #5  | 18 Eylül 2017 16:34 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 18 Eylül 2017 17:31 | Alıntı     

Brettdiutt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 18 Eylül 2017 22:41 | Alıntı     

KennethTeemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 18 Eylül 2017 22:43 | Alıntı     

MichaelCef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 18 Eylül 2017 23:17 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | Dün, 10:52 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: