Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1345102099')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Yeni Bir Dönem
DataLife Engine > Yaşar Kaya > Yeni Bir Dönem

Yeni Bir Dönem


16-08-2012, 09:28. Разместил: Huseyin
Yeni Bir Dönem

Dünyada, Bölgemizde, Türkiye de ve Kürt Sorununda yeni bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz . Geçmişi dile getirmeden bugünün değişimleri üzerinde yorum yapma zamanının geldiğine inanıyorum . Öncelikle hepimizin çok yakından takip ettiği Newroz geldi ve geçiyor . Ben de bu yılki Newroz ’u Erbil ’ de kutladım. Kürt Federe Devleti Başkanı Sayın Mesut Barzani’nin konuşması birçok noktaya ışık tutacak içerikte idi . Sanki üç gün önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kusret Resul’ un “ Kürt Devleti nin Bağımsızlığını İlan Etmek Zamanı Gelmiştir “ sözünü tasdik edercesine “ Bağımsızlık Günü’ nün “ müjdesini halkımıza verme zamanının geldiğini söyledi . Ama günü ve zamanı doğru tespit etmenin de kalın çizgiyle altını çizdi . Esasen bağımsızlık söylemleri bir iki yılı aşkın bir zamandır sık sık tekrarlanıyor . Güney Kürdistan için Sayın Mesut Barzani’ nin yıllardır yürüttüğü etkili diplomasinin Güney Kürdistan’ ı uluslararası arena da belirli bir yere getirdiği gözlemleniyordu.

Newroz’ dan söz açılmış iken şunları söylemek mümkün: Bazı bedbaht kurum ve kuruluşlar ile partiler ve gruplar Kürt Halkını bir katliama sürüklemek istediler Ama Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan bu tuzağa düşmedi . Devletin bu konudaki faşizan tutumu elbette gözönündeydi . Nesli tükenmiş son Nazi ( Gestapo ) olan İçişleri Bakanı Naim Şahin ’ in birkaç yıldır olaysız kutlanan Newroz’a yeni renk katacağı da belli idi .
Benim maksadım, Avrupa’ nın kolonlarına yerleşmiş, Türk Solu’nun kokuşmuşluğu içinde gözünü açmış, yazdıkları kışkırtıcı yazılarla fidan gibi Kürt Gençlerini Dağa Çıkaranlar esasında kendileri elde ettikleri kute nemır neji - ne öldüren ne de yaşatan yeme, fit olanları acaba bir bölük halinde Cudi Dağı’ na göndersek arkasına sığındıkları yalan kabadayılıklarını yerine gerirebilecekler midir ?

Yıllardır bir Bayram havasında Kürt Halkının yüzbinler olarak kutladığı Newroz’ u şu veya bu grubun elini güçlendirdiğini yazan zavallılara sormak lazımdır : Her yıl bu Newroz çoşkulu milli bayram olarak kutlanır sonra da evli evine , köylü köyüne döner ve bir daha ki yıl beklenir. Bu tamamıyla Kürt Halkının ulusal duygusudur ve bundan kimse kendine özel bir pay çıkarmamalıdır . Yalancı pehlivanlığa gelince mangalda kül bırakmayanlar kendi otobüsleri içinde dayak yiyen bir Ahmet Türk ’ ü koruyamamaktadırlar . Bu yalancı pehlivanlar yüzlerce oldukları halde böyle günlerde ancak horoz dövüşlerinde yan hakemliği yaparlar.

Bu Newroz ’ dan sonra Kürt sorununun yeni bir döneme girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz . Tayyip Erdoğan ’ ın Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmadan sonra Devletin Yeni Kürt Planının ortaya çıktığını söyleyebiliriz . Kısaca özetlersek yeni bir Oslo Görüşmesi Devletin Planında yoktur , Öcalan ve Kandil muhattap alınmayacaktır. Bu yeni oluşturulan Plan devletin Yeni Kürt Stratejisidir . Üzerine kuvvetle bastıkları söylemlere göre Kürt Sorunu artık Parlamentoda çözülecektir. Parlamentoda Kürtleri temsil ettiğini söyleyen Partinin bizce politik başarısı yoktur . Devlet bile bu partiyi takviye etme planları yapmaktadır . Ayrıca Yeni Strateji de PKK nin silah bırakması konusunda en büyük rolü Sayın Mesut Barzani nin yüklendiği görülmektedir . Haziran ayında yapılması hedeflenen Kürt Ulusal Konferansından önce PKK ile Oslo‘da yeni görüşmeler yapılması ve Murat Karayılan’ın Avrupa ya gitmesi şimdilik netice vermemiştir. Olaylar bu çerçevede cereyan ederken Brüksel ’de NATO ’da görevli Amerikalı Jack Crans ve yine Nato ’da görevli Alman kökenli Thomas Goeliner’in çeşitli sorular hazırlayarak PKK’ ye verdikleri ve bu soruların çok dikkat çekici olduğu söylenebilir . Bu sorular sırasıyla şunlardır :

1- Kürt Halkının kaçta kaçını temsil ediyorsunuz ?
2- Bu zamana kadar Kimlerle görüşmeler yaptınız ?
3- Uzlaşmak için hazırladığınız şartlar var mıdır ?
4- Şiddeti reddetmeyi dağdakiler ne kadar dinlerler ?
5- Şiddete başvurmadan pazarlık durumunuz yok mudur ?
6- Örgüt dağdan inecek yöneticilerin başka bir ülkede yaşamalarına izin verir mi ?
7- Militanların Kuzey Irak’ tan sonra evlerine dönmelerine Örgüt izin verir mi ?
8- Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi yeterli olur mu ?
9- KCK – PKK içinde silah bırakma görüşmelerine katılıp karar ve sözvermede tamamen yetkili bir isim var mıdır ?

Türkiye cephesinde Parlamento’ya çevrilen gözler dışarıda yapılan görüşmelerin akamete uğradığını görüyor . Haziran ayında Erbil de yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansında Sayın Mesut Barzani ‘ Kürtler silahları bırakıp önemli bir adım atmalıdırlar ve bundan böyle haklarını demokratik yollarla almaya çalışmalıdırlar ’ şeklinde bir karar çıkarttırmak istiyor . Böylece Mesut Barzani PKK nin bu karara karşı çıkıp silahlı mücadeleyi sürdürme arayışına karşın meşruiyet zemininde elini güçlendirmiş olacak . Barzani nin PKK ye silah bıraktırması konusundaki diğer politikalarının detayları hakkında bilgi vermekten kaçınan Türk Hükümet kaynakları silahları bırakacak olan militanların Güney Kürdistan’ daki normal yaşamlarını sürdürmek amacıyla bu bölgede kalabileceklerini, isteyenlerin de Türkiye ‘ye dönebileceğini belirtiyorlar .

Konferans hazırlık çevreleri “ PKK silah bırakmadan konferansa gelemez” sözünü söyleyen Mesut Barzani ‘nin, Ahmet Türk tarafından “ Mesut Barzani böyle demedi “ yolundaki tutumunu PKK tabanını tatmin etme amacıyla sarf edilmiş bir söz olarak yorumluyorlar .

Yaşar KAYA
Hewler – 23 03 2012

Вернуться назад