Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz  


26-11-2012, 20:32 Kategori: Yazarlar » Klasikler » İsmail Beşikçi  
Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz-İsmail BeşikçiHasan Kaya’nın, Feridun Yazar’la yaptığı nehir söyleşi yayımlandı. Fanos Yayınları tarafından yayınlanan kitap “Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi Feridun Yazar” adını taşıyor. (Eylül 2012, İstanbul)

Kitabın 290. Sayfasında, İbrahim Gürbüz ile ilgili anlatımlar, iddialar var. Bu yazıda bu iddialarla ve anlatımlarla ilgili düşüncelerimi ve duygularımı belirtmeye çalışacağım.

1992 yılı Eylül ayı başları. Feridun Yazar’ın, Halkın Emek Partisi (HEP) Genel Başkanlığı’ndan ayrılmaya çalıştığı bir dönem. Feridun Yazar HEP Genel Başkanı olarak, İstanbul’da, Tuzla’da, Maltepe’de toplantılara katılıyor. Yanında Musa Anter de var. Feridun Yazar, Musa Anter halk içindeler. Halka konuşmalar da yapıyorlar.

HEP kafilesi, Tuzla, Maltepe yöresinden Bağcılar’a doğru giderlerken, Musa Anter, Feridun Yazar’a, “arabaya kimseyi alma, sana özel olarak anlatacaklarım var” diyor. Şoföre de “sen benim konuşmalarımı duyma” diyor. Şoförün ismi verilmiyor…

Bundan sonra Musa Anter Feridun Yazar’a şunları anlatıyor. “Benim durumum çok kötü. Param yok. Ev kirasını ödeyemiyorum. Enstitü ile oturduğum ev arasında çok mesafe var. Yol ücretlerini karşılayamıyorum. Dolabımda yiyecek yok. Çok perişanım. Ortada kaldım. Benimle ilgilenin… Oturduğum ev, Enstitüye çok uzak olduğu için, Enstitü’de kalmak, Enstitü’de yatıp kalkmak istedim. İbrahim Gürbüz buna karşı çıktı. İbrahim Gürbüz beni Enstitü’den kovdu. ‘Battaniyeni al git, kapının önünde otur, içkini de orada iç…” dedi.

Musa Ağabey, bunları etraflı bir şekilde anlatıyor, perişanlığını dile getiriyor. Kendisiyle ilgilenilmesini, partideki yöneticilerin de bu durumdan haberdar edilmesini, bu duruma çözüm bulunmasını istiyor.

Hasan Kaya’nın kitabında, Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen anlatımları beni çok şaşırttı. Bu bölümü şaşırarak okudum. Çünkü anlatımlar, iddialar, benim yaşadıklarıma gördüklerime çok zıttı.

O yıllarda, yani, 1989 sonlarında itibaren, 1990, 1991, 1992 yıllarında, Mezopotamya Kültür Merkezi ve İstanbul Kürt Enstitüsü kuruluş çalışmaları çerçevesinde, İstanbul’a çok sık gelirdim. Bizzat gördüğüm, yaşadığım şuydu. Bu sürece belki on kere on iki kere belki daha fazla şahit olmuşumdur.

Mezopotamya Kültür Merkezi Tarlabaşı’ndaydı. MKM Başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Musa Ağabey, Kartal’da, Rahmanlar’da Gülsuyu’nda oturuyordu. Evi oradaydı. Ev Musa Ağabey’in kendisine aitti. Musa Ağabey kirada oturmuyordu. İbrahim de o yıllarda, İçerenköy’de, daha sonra da Kayışdağı’nda oturuyordu.

Ev Musa Ağabey’e aitti. Musa Ağabey Dicle’den ve Anter’den söz ederek, “çocuklarım bana bu evi aldı” diye övünürdü. Gülsuyu’nda, tarlanın ortasında kurulan bir apartmanın bir dairesiydi. Etrafta yapılaşma yeni yeni başlıyordu. Musa Ağabey’in anılar kitabı bu evde hazırlandı. Musa Ağabey konuşur, Ahmet Zeki Okçuoğlu, konuşmaları banda alırdı.

Akşamları, Tarlabaşı’nda, MKM’den çıktıktan sonra arabaya biniyorduk. Araba İbrahim’indi ve arabayı İbrahim sürüyordu. Köprüyü geçtikten sonra, İstanbul-Ankara yolu üzerinde ilerlerdik. Arabada, Musa Ağabey, ben, olurduk. Bazen Abdurrahman Dürre Ağabey de olurdu. O da İbrahim’in oturduğu semte yakın bir yerde oturuyordu. Bişeng Ünsal’ı da o arabada birkaç defa görmüştüm.

Araba İstanbul-Ankara yolunda ilerlerken, belirli bir yerde, sağa veya sola döner, üst yola çıkardık. Üst yolda bir süre ilerledikten sonra, tekrar sağa veya sola döner, göbeği dolaşır alt yola inerdik… Bir süre daha ilerledikten sonra, İstanbul-Ankara yolunu bırakır, yan yollara, ara yollara girer buralarda ilerlerdik. 1990 yılının başlarında bu yol sistemi bana çok karışık gelirdi. Bir keresine Musa Ağabey’e sormuştum. “Bu kadar dolaşık yol sistemini nasıl öğrendin Musa Ağabey, ne zaman alt yola ineceksin, ne zaman göbeği dolaşıp üst yola çıkacaksın, ne zaman başka bir göbeği dolaşıp alt yola ineceksin, ne zaman yan yollara arayollara gireceksin… Bu karışık sistemi nasıl öğrendin Musa Ağabey?” demiştim.

Musa Ağabey, şöyle cevap vermişti. “Ben hiçbirşey öğrenmedim. Benim şoförün kapıyı açıyor, ben arkaya kuruluyorum. Etrafa bakarak seyahat ediyorum. Benim şoförüm ne zaman alt yola inilecek, ne zaman göbek dolaşılıp üst yola çıkılacak, ne zaman yan yollara, ara yolara girilecek… hepsini biliyor.” Bu sözlerden sonra şunu da söylerdi. “Kenan Evren’in şoförü herhangi bir şoför, benimki Yüksek Kimya Mühendisi”

Bu olaya en az on kere, on iki kere şahit olmuşumdur. Bu süreci yaşamışımdır. Ayrıca, haftada iki veya üç gün, Musa Ağabey’i sabahtan evinden alıp MKM’ye veya Kürt Enstitüsü’ne getirdiğini, akşam tekrar evine bıraktığını biliyorum.

Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen, İbrahim Gürbüz hakkındaki bu anlatımları, İbrahim’i karalayan, İtibarsızlaştırmaya çalışan bir anlatım. Çok önemli bir suçlama yapmasına rağmen, olaya şahit olan şoförün adını vermiyor.

Burada önemli bir yöntem hatası var. Bu suçlamalar karşısında, Feridun Yazar, İbrahim’i de bilgi sahibi kılmalıydı. “ Musa Anter senin kakında böyle söylüyor, sen ne diyorsun?” demeliydi. Bu daha o yıllarda, yani 1992 yılında yapılmalıydı. Hele hele anıların kitaplaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde muhakkak yapılmalıydı. Bunun yapılamaması önemli bir eksiklik.

Hasan Kaya da, böyle bir anlatım karşısında, Feridun yazar’a, “bu konular hakkında, İbrahim Gürbüz’le konuştunuz mu?” şeklinde bir soru sormalıydı. Hasan Kaya’nın bu tutumu da eksiklik. Feridun Yazar’ın, İbrahim Gürbüz’ü bilmediği anlaşılıyor. Hasan Kaya, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, Kürt Enstitüsü’nü yakından biliyordu.

Feridun Yazar, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, MKM’nin nasıl kurulduğunu, neler yaptığını, nasıl yaptığını bilmiyor. İstanbul Kürt Enstitüsü’nün nasıl kurulduğunu bilmiyor. Ama, aynı dönemde, Aynur Gürbüz, YKD Yöneticisi ve HEP Kadın kollarında üyeydi. Filiz Oğuz, Zeynep partide etkin bir şekilde çalışıyorlardı. Ali Ekber uzun yıllar, Kadıköy, İlçe’nin yöneticiliğini yapmıştı.

Musa Anter, Feridun Yazar’a, “benim durumumu parti yöneticisi arkadaşlara bildir” diyor. Feridun da “bildireceğim” diyor. Peki, Feridun bu durumu parti yöneticisi arkadaşlarına bildirdi mi? Onlar ne dediler, kime anlattı, kim ne dedi?
Bu karalamaların kimseye bir yararı yoktur.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin kurulmasında, faaliyet yürütmesinde, İbrahim Gürbüz’ün çok büyük rolü vardır. Bu elbette çok olumlu bir roldür.

O zamanlar, Botan 3-4 yaşlarında bir çocuktu. Aynur, sabahleyin evden parti çalışmaları için ayrılırdı. İbrahim MKM’ye hareket ederdi. Botan’ı da yanında götürmek isterdi. Botan, “Ben Mezopotamya’ya gitmek istemiyorum, ben parka gitmek istiyorum” diye sızlanırdı. Bu sızlanmalara birkaç kere şahit olmuştum. Parkta oyun, eğlence ortamı vardı. İbrahim, Aynur, bu çalışmalar nedeniyle, Botan’la daha fazla ilgilenemezlerdi. Botan’ı parka daha çok dedeleri götürürdü.

Musa Ağabey’in Kürt Enstitüsü’nde kalma isteği ile ilgili olarak İbrahim , Musa Ağabey’e şöyle söylemiş olabilir. “Geceleyin buralarda kalmak doğru değil. Buralar güvenli bir yer değil. Evde kalmak daha doğru”. ‘Faili meçhul’ cinayetlerin yoğun olarak yaşandığı bir dönem’. 20 Eylül 1992’ de, Diyarbakır’da, Musa Ağabey’in öldürüldüğü biliniyor.

Binada langur-lungur bir asansör vardı. Sık sık aralarda durup sıkıntı yaratıyordu. Sabah-akşam saatlerinde, tenha durumlarda, asansörün kullanılması, ağır sıkıntıların yaşanmasına neden olabilirdi.

İbrahim’in Musa Ağabey’i yönlendirmesi mümkün değil. İbrahim, Kürt Enstitüsü’nde yönetim kurulu üyesiydi. Kürt Enstitüsü’nün Başkanı Musa Anter’di.

Öte yandan, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Cemşit Bender gibi ağabeylere, İbrahim’in çok saygılı davrandığını da yakından biliyorum. Yaşça büyüklere karşı bu saygı, İbrahim’in doğasında var.

1992 Newroz’unda Şırnak’a yoğun bir baskın düzenlenmişti. Şırnak günlerce bombalanmıştı. Evler, evlerin içindeki eşyalar, dayanıklı tüketim malları, tahrip edilmişti. Ama bu operasyonlar, Türk basınında yer almamıştı. Hükümetin ve basının, Basın Konseyi’nin bu tutumunu protesto etmek için İstanbul’da, üç günlük açlık grevi yapılmıştı. Açlık grevi, HEP Beşiktaş İlçe’de yapılmıştı.

Açlık grevine, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Recep Maraşlı, İbrahim Gürbüz, Eşber Yağmurdereli, Serhat Bucak, Filiz Oğuz, Edibe Şahin, Bilgesu Erenus, Sara Akan, Remzi Çakın, İsmail Beşikçi katılmıştı. 24 Mart’ta başlayan açlık grevi, 27 Mart’ta sona ermişti. O gün, Cağaloğlu’nda, Basın Konseyi’nin önünde, basın açıklaması yapılmıştı.

Açlık grevinde Musa Ağabey, müstehcen fıkralar anlatıyordu. Musa Ağabey, bu müstehcen fıkraları her zaman anlatıyordu. Açlık grevi sırasında da anlatmıştı. “Kendini Kiliseye vakfeden kadın”, “Sakat çocuğunu doktora götüren kadın”, “Yolda yürüyen genç kadına laf atılması”… Bu fıkralar gülüşmelere neden olurdu.

Açlık grevinde olanları kadınlar da ziyaret ederlerdi. Genç kadınlar, bir çocuğu kucaklarında, öbür çocuklarının da ellerinden tutarak gelirlerdi. Kadınlar, grevdekilere yardımcı olmak, onların duyguların düşüncelerini paylaşmak için çaba gösterirlerdi.
Musa Ağabey’in açlık grevinde müstehcen fıkralar anlatmasına, bunu genç kadınların önünde yapmasına çok şaşırıyordum. Açlık grevine katılan kadınlar da vardı. Acaba, Musa Ağabey, bunu neden yapıyordu? Genç kadınlar, bu fıkraları utanarak, yüzleri kızararak dinlerlerdi.

Musa Ağabey’e bu anlatımlardan birinde, anlatımdan sonra, “Musa Ağabey, neden bu fıkraları genç kadınları önünde anlatıyorsun?” diye sormuştum. “Onlar benim kızım, bir şey olmaz” demişti. “Musa Ağabeyi sen bunları Rahşan Hanım’a, Hale Hanım’a anlatabilir misin?”demiştim. Musa Ağabey, “onlar benim kızım, bir sakıncası yok” demişti.

Bir gün, tuvalete gitme gereğini hissettim. Mutfağın önünden geçerken, Musa Ağabey’in, orada, kendi başına bir şeyler içtiğini fark ettim. Arkadaşlardan bunun votka olduğunu öğrendim. Ama bu, yaygınlaştırılmaması gereken, gizli tutulmasına özen gösterilen bir bilgiydi. Açlık grevindekiler, su, şekerli su içerlerdi. Ama Musa Ağabey, votka içiyordu. Musa Ağabey’in sağlam bir midesi vardı. Aç karnına votka içerdi. Musa Ağabey, ona “aslan sütü” diyordu. “Aslan sütü”nü de, İbrahim Gürbüz’e aldırırdı. Bu, fıkra anlatımların psikolojik ortamını da biraz açıklıyor.

Bişeng Ünsal bu konuda ayrıntılı bilgi vermişti. Bişeng Şırnak’ın yıkılmasında sonra İstanbul’a gelmişti. Filizgil’de kalıyordu. Musa Ağabey’le beraber Kürt Enstitüsü’nde çalışıyordu.

MKM 1980’lerin sonlarında kurulmuştu. İbrahim’in bu konudaki emeği çok büyük. Kurucu başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Başkanlığını uzun süre İbrahim yürüttü. MKM talimatla kurulan bir örgüt değildi. İbrahim’in arayışları sonunda kurulmuştu. Kürt Enstitüsü de böyle kurulmuştu.

İbrahim, MKM çevresinde yapılan konuşmalardan yazılardan dolayı, soruşturmalarla, davalarla karşılaştı. Bir davada ceza kesinleşti. Bundan dolayı firar durumu da yaşadı. Rewşen Dergisi MKM’nin katkılarıyla çıkıyordu.

İbrahim Gürbüz o dönemde, kömür dağıtım işiyle uğraşıyordu. Maddi durumu iyiydi. Kazancının önemli bir kısmın MKM için harcıyordu.

Ama o dönemde, genel olarak yoksulluk vardı. Çevremizdeki herkes yoksuldu. MKM, Kürt Enstitüsü yoksuldu. Avukatlar yoksuldu. Ama çok yoğun bir heyecan vardı. İnsanlar, bir iş yapmanın heyecanı içindeydiler. 18 Nisan 1992 de, Kürt Enstitüsü’nün açılış gününde, Abdurrahman Dürre, Hüseyin Musa Sağnıç, Cemşit Bender, Musa Anter, İsmet Şerif Vanlı… herkes heyecanlydı. Abdurrrahman Dürre Ağabey’in heyecanını hiç unutamam. Her zaman gözlerimin önündedir.

Bu heyecana rağmen yoksulluk sürüyordu. Hürriyet, Milliyet gibi günlük gazetelerde, zaman zaman, “İsmail Beşikçi’ye bir ceza daha”, “Beşikçi’nin cezası onaylandı” gibi kısa haberler olurdu. Bunlar, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararlarıydı.
1994-1995 sularında bir gün, Ankara’da, cezaevinden, İstanbul’daki davalarımızla ilgilenen avukatımıza haber göndermiştim. Kararların, gerekçeli kararların, fotokopilerini istemiştim. İki hafta kadar sonra, avukatımızdan şöyle bir haber gelmişti. “İsmail Ağabey’e söyleyin, benim değil fotokopi çıkarmak, dolmuşa binip mahkemeye gidecek kadar bile param yok.”

O yıllarda, işler böyle yoksulluk ortamında yürütülürdü. Heyecan vardı. Genel olarak Kürd kurumları yoksuldu.

22.11.2012


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 29)
  |   Okuma: 265432   |   Yorum: (4132)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #242  | 26 Nisan 2014 03:50 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #244  | 26 Nisan 2014 05:15 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #246  | 26 Nisan 2014 06:39 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Volmax Cr - Buy Discount Cost Albuterol (salbutamol) in Czech Republic Cheap Zyprexa ; Order Cheap Olanzapine from The Nederlands Order Cialis . Buy Low Price Tadalafil in Suomi Purchase Zofran and Buying Low Price Ondansetron in Czech Republic Purchase Intagra® ; Buying Diprolene - Can i Buy Betamethasone from Japan Buy Paxil , Is Purchasing Paroxetine in Norway Purchase Ziagen - Buy Low Price Abacavir from United States Buying Imuran ; Order Wholesale Azathioprine in Argentina Purchase Neggram or Can i Buy Nalidixic Acid in Turkey

Buying Ziac ; Buy Cheap Cost Biosoprolol Hydrochlorothiazide in USA Buying Zestril - Purchasing Lisinopril from Spain Order Lotensin . Purchase Benazepril in Germany Cheap Betagan or Ca Order Actigall . Cheap online Ursodiol (ursodeoxycholic) in Australia Order Intagra® and Buy Discount Sildenafil Citrate from United Kingdom Purchase Ziac - Buy Discount Price Biosoprolol Hydrochlorothiazide from Canada Purchase Flagyl , Best place to Order Metronidazole from Suomi Buying Retrovir and Buy on Sale Zidovudine from Hungary Buy Neggram or Order Low Price Nalidixic Acid in U.S.

Buy Demadex ; Order Cheap Timoptic . Can you Order Timolol from France Buy Micronase ; Buy Discount Price Glyburide(glibenclamide) in European union Buying Ziac . Order Low Cost Biosoprolol Hydrochlorothiazide in The Nederlands Order Reglan or Buy Wholesale Metoclopramide from Canada Cheap Norvasc or Buy Amlodipine in Portugal Cheap Cipro , Order Safely Ciprofloxacin in Japan Cheap Cartia Xt or Online Diltiazem Hcl from The Nederlands Buy Vytorin and Buy Wholesale Simvastatin Ezetimibe from Hungary Buying Avalide and Buy Low Cost Irbesartan Hydrochlorothiazide from Canada
 Yorum #248  | 26 Nisan 2014 08:00 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #250  | 26 Nisan 2014 12:03 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Cheap Aciphex . How To Purchase Rabeprazole Sodium from Turkey Buying Prevacid . Purchase online Lansoprazole in Spain Purchase Zyloprim ; Purchasing Allopurinol Bp in Canada Order Pepcid , Buy Wholesale Famotidine in Australia Buy Vasotec , Buy Cheap Cost Enalapril from Suomi Cheap Vibramycin and Order Lowest Price Doxycycline from France Cheap Norlutate and Buy Norethindrone Acetate from Czech Republic Order Oxsoralen . Buy Low Price Methoxsalen from Poland Purchase Celexa ; Can you Purchase Citalopram Hydrobromide from Japan Order Tofranil or Best place to Buy Imipramine in Spain

buy tretinoin usa generic atenolol generic desogestrel-ethinyl estradiol purchasing zithromax buy ceclor 250mg buy conjugated estrogens 0.625mg buy ocuflox usa buy cheap desyrel buy strattera 750mg buy albenza uk buy cheap lioresal ventolin online buy discount viagra cephalexin purchasing propranolol

Cheap Betagan . Buying Low Cost Levobunolol from Spain Order Carafate or Can i Purchase Sucralfate from European union Purchase Effexor Xr or How To Order Venlafaxine from Norway Cheap Actoplus Met and Where To Order Metformin And Pioglitazone in Sweden +get+http:/secondchance.xobor.de/new.php?thread=43&forum=5&reply=1&replyid=43+[0
,34732,1383]+->+[n]+post+http:/secondchance.xobor.de/new.php?thread=43&forum=
5&reply=1&replyid=43+[0,0,82770]
]Buy Viagra Super Fluox-force , Order Wholesale Sildenafil Citrate Fluoxetine in New Zealand[/url] Cheap Cyclogyl , Purchase Cheap Cyclopentolate in Greece Purchase Cialis , Cheapest Order Tadalafil from United Kingdom Cheap Revia or Purchase Cheap Naltrexone from Suomi Buying Wellbutrin Sr , Order Low Cost Bupropion in GB Purchase Indocin Sr . Is Purchasing Indomethacin in Australia
 Yorum #252  | 26 Nisan 2014 13:41 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Epivir ; Where To Purchase Lamivudine from Italy Buying Cordarone . Ordering Amiodarone in Turkey Cheap Parlodel . Buy Discount Price Bromocriptine in Spain Buy Viagra Super Dulox-force or Best place to Buy Sildenafil Citrate Duloxetine from Hungary Order Cymbalta . How To Buying Duloxetine from Suomi Buying Artane ; Buy Wholesale Trihexyphenidyl in Canada Buy Ponstel or Can you Buy Mefenamic Acid from Spain Buy Yasmin , Where can i Purchase Drospirenone(Ethinyl Estradiol) in Deutschland Order Chloromycetin . Order on Sale Chloramphenicol in Sweden Buy Lotensin - Can i Order Benazepril in Argentina

Order Sinemet . Buy cheap Carbidopa-levodopa in Hungary Buying Amoxil and How To Purchase Amoxicillin from Portugal Cheap Vepesid , Where To Order Etoposide from Deutschland Buy Optivar and Can you Order Azelastine from European union Purchase Clozaril ; Is Buy Clozapine from Germany Cheap Demadex and Where To Order Torsemide in Turkey Purchase Luvox - Buying Fluvoxamine in Sweden Buying Sumycin , Cheapest Order Tetracycline in New Zealand Purchase Droxia or Purchase online Hydroxyurea from Denmark Buying Epivir or Buy cheap Lamivudine in European union

Cheap Maxalt ; Is Buying Rizatriptan in Canada Purchase Advair Diskus , Buy online Fluticasone-salmeterol in England Cheap Nimotop . Can i Purchase Nimodipine from Hungary Buy Cartia Xt or Purchase Cheap Diltiazem Hcl in Czech Republic Purchase Arcoxia , Order Low Cost Etoricoxib from Hungary Buying Arcoxia or How To Buying Etoricoxib from Australia Order Cartia ; Buy Safely Diltiazem Hcl in GB Buying Anafranil Sr or Cheap online Clomipramine in Australia Purchase Avodart and Buy online Dutasteride in GB Buy Zofran or Can i Order Ondansetron in Norway
 Yorum #254  | 26 Nisan 2014 14:47 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Cheap Anafranil , Buy Clomipramine in European union Buy Advair Diskus ; Online Fluticasone-salmeterol from GB Buying Premarin , Order Lowest Price Conjugated Estrogens from The Nederlands Buying Prograf or Buy at Discount Tacrolimus in Denmark Cheap Aygestin or Buy Lowest Cost Norethisterone Bp in New Zealand Cheap Luvox . Order Low Price Fluvoxamine in Australia Buying Famvir - Is Purchasing Famciclovir from Greece Purchase Lamisil and Buy Lowest Price Terbinafine in Sweden Order Seroquel and Cheapest Order Quetiapine in Italy Purchase Singulair and Order Safely Montelukast in Portugal

Buying Anafranil - Where can i Buy Clomipramine in European union Cheap Aceon and Buying Low Price Perindopril Erbumine in Denmark Buy Avapro - Buy Low Price Irbesartan in Argentina Buying Ilosone and Order on Sale Erythromycin from Sweden Buy Azelex . Cheapest Azelaic Acid in Sweden Cheap Celebrex and Buy online Celecoxib from Spain Cheap Levitra Soft and Order Lowest Price Vardenafil from Australia Purchase Vigora® or Purchase Sildenafil Citrate in USA Buying Coumadin , Purchase Cheap Warfarin in Canada Buy Avodart - Can i Order Dutasteride in Italy

Order Eulexin and C Cheap Mentax ; Buying Butenafine in Norway Cheap Ponstel and Order on Sale Mefenamic Acid from Denmark Buy Lipitor , Ordering Atorvastatin from Poland Buy Zofran . Where can i Buy Ondansetron from Poland Cheap Tadalis® Sx . Where can i Purchase Tadalafil from Australia Order Super Avana® or Ordering Avanafil Dapoxetine from Spain Buying Protonix - Where can i Order Pantoprazole from Turkey Buying Omnicef ; Discount Cefdinir in Argentina Cheap Compazine and Buy Lowest Cost Prochlorperazine in Poland
 Yorum #256  | 26 Nisan 2014 17:14 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #258  | 26 Nisan 2014 18:31 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Cheap Principen ; Cheap online Ampicillin from New Zealand Buying Cyklokapron , Where To Purchase Tranexamic Acid from Portugal Buying Trial Packs ; How To Buying Viagra Cialis from France Cheap Lamisil or Buy Cheap Cost Terbinafine from France Buying Priligy - Order Cheap Cost Dapoxetine in Canada Cheap Cytoxan and Is Buy Cyclophosphamide from Australia Order Intagra® and How To Buying Sildenafil Citrate from Spain Purchase Zyrtec and Cheapest Order Cetirizine from Australia Purchase Suprax . Buy at Discount Cefixime in Suomi Order Cyklokapron . Buy at Discount Tranexamic Acid from Norway

Buy Persantine and Order Safely Dipyridamole in Australia Order Furoxone ; How To Buy Furazolidone from United Kingdom Buy Aricept . Buying Low Price Donepezil from European union Buying Cleocin ; Order Low Cost Clindamycin from The Nederlands Buying Pletal ; Buy Cheap Price Cilostazol in Denmark Purchase Apcalis® O Purchase Aggrenox . Cheapest Asiprin-Dipyridamole in Germany Cheap Chloromycetin - Buy Wholesale Chloramphenicol from Denmark Buy Paxil Cr and Discount Paroxetine in Australia Order Vantin or Cheapest Order Cefpodoxime from France

Cheap Cialis Soft - Is Purchasing Tadalafil in Greece Purchase Vermox or Is Buying Mebendazole in Norway Buying Neggram - Bu Buying Zocor and Order at Discount Simvastatin from New Zealand Purchase Kamagra® - Order Lowest Price Sildenafil Citrate from Sweden Cheap Ceftin and On Order Seromycin and Can i Buy Cycloserine in Suomi Buy Sporanox . Order Cheap Cost Itraconazole from Italy Buy Coreg - Where can i Purchase Carvedilol from Czech Republic Cheap Buspar . Disc
 Yorum #260  | 26 Nisan 2014 20:10 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Sporanox or Buy Safely Itraconazole from New Zealand Purchase Micardis Hct , Where To Order Telmisartan Hydrochlorothiazide in Germany Cheap Diovan Hct , Where can i Purchase Valsartan-hydrochlorothiazide in Czech Republic Order Aygestin , Order Safely Norethisterone Bp from The Nederlands Buy Seromycin , Can you Purchase Cycloserine in Norway Cheap Cordarone . Is Buy Amiodarone in Deutschland Purchase Arava - Is Buy Leflunomide from Hungary Cheap Feldene and Cheap online Piroxicam from Canada Cheap Minipress . Order Low Cost Prazosin in Poland Buying Zofran , Purchasing Ondansetron from Poland

Buying Ziac , Buying Low Cost Biosoprolol Hydrochlorothiazide from European union Buy Desogen or Purc Cheap Omnicef and Purchasing Cefdinir from Suomi Buy Calan Sr , Buy Low Price Verapamil in Turkey Order Myambutol ; Is Buy Ethambutol from U.S. Purchase Seroquel , Buy Low Cost Quetiapine from The Nederlands Purchase Avalide or Order Cheap Price Irbesartan Hydrochlorothiazide from Czech Republic Buying Coumadin . Cheapest Warfarin from Czech Republic Buying Optivar or Where can i Buy Azelastine from U.S. Purchase Cialis Soft and Buy Lowest Price Tadalafil in Hungary

Cheap Zovirax or Purchase online Acyclovir in Canada Order Lozol Sr ; Buy Lowest Price Indapamide in Portugal Buy Zestril , Order Lowest Price Lisinopril from Czech Republic Buy Allegra - Where Buy Prevacid ; Orde Purchase Protonix , Where can i Buy Pantoprazole from France Purchase Lasix - Where To Purchase Furosemide in Sweden Buy Ventolin , Order Albuterol (salbutamol) from European union Order Ceftin - Buy Discount Price Cefuroxime from European union Buying Indocin Sr ; Buy Lowest Price Indomethacin in Suomi
 Yorum #262  | 26 Nisan 2014 21:24 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Strattera . Buy Safely Atomoxetine in Italy Purchase Sinequan and Purchase Cheap Doxepin from Portugal Purchase Tofranil and How To Buy Imipramine from Poland Cheap Rulide ; Buy Cheap Cost Roxithromycin in Turkey Order Diprolene . Is Buying Betamethasone in USA Buy Tofranil and Can i Purchase Imipramine from Hungary Order Tofranil and Order Lowest Price Imipramine from Germany Purchase Yasmin - Order on Sale Drospirenone(Ethinyl Estradiol) from Spain Buying Robaxin , Is Buying Methocarbamol from England Purchase Clozaril ,

Buying Diprolene ; Order Wholesale Betamethasone from Norway Order Aldara . Can you Purchase Imiquimod in Portugal Buying Kamagra Effe Buying Rocaltrol , Cheap Lopid . Cheap online Gemfibrozil from Suomi Buying Mellaril ; Is Purchasing Thioridazine from Poland Buying Aldactone or Buy Discount Cost Spironolactone in Hungary Buy Detrol La , How To Buy Tolterodine in Suomi Purchase Sinequan , Where can i Order Doxepin in The Nederlands Buy Trental and Order online Pentoxifylline in Greece

Buy Principen - Best place to Order Ampicillin in USA Cheap Cytoxan , Buy Discount Cost Cyclophosphamide in The Nederlands Purchase Diovan , Can you Order Valsartan in The Nederlands Cheap Sporanox ; Where To Buy Itraconazole from Portugal Buy Colofac ; Is Ordering Mebeverine in New Zealand Cheap Viagra Super Active and Where To Purchase Sildenafil Citrate from Argentina Purchase Nexium or Buying Low Cost Esomeprazole from The Nederlands Cheap Singulair - Order Wholesale Montelukast in The Nederlands Order Ocuflox ; Where To Purchase Ofloxacin in Portugal Cheap Glucovance , Cheap online Glyburide(glibenclamide)-metformin from Australia
 Yorum #263  | 27 Nisan 2014 00:28 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #265  | 27 Nisan 2014 03:06 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #267  | 27 Nisan 2014 04:08 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Chloromycetin . Buy Chloramphenicol in Argentina Order Paxil Cr or Purchase online Paroxetine from Sweden Buying Vaseretic - Cheap Enalapril-hydrochlorothiazide from New Zealand Purchase Rebetol ; Where To Buy Ribavirin from Canada Buy Zovirax , Is Buy Acyclovir in The Nederlands Buy Indocin Sr and Buy Cheap Cost Indomethacin from Denmark Buy Cytoxan - Is Buying Cyclophosphamide from New Zealand Order Glucotrol - Buy on Sale Glipizide from Japan Cheap Zantac . Where can i Buy Ranitidine in Germany Buy Atrovent . Best

Buy Ziagen or Buy Lowest Cost Abacavir in France Order Ciloxan . How To Buying Ciprofloxacin in Italy Order Sustiva and Order Low Cost Efavirenz from Poland Order Bactrim , Cheapest Trimethoprim And Sulfamethoxazole in Portugal Order Zantac , Order Lowest Cost Ranitidine in Canada Buying Diovan Hct . Buy on Sale Valsartan-hydrochlorothiazide from Greece Cheap Vaseretic . Buying Enalapril-hydrochlorothiazide in Italy Cheap Colofac and W Purchase Glucotrol Xl ; Buy Lowest Price Glipizide in Canada Buying Prilosec . Purchasing Omeprazole in Japan

Buy Sporanox - Disc Order Risperdal , Buy Lowest Cost Risperidone from Suomi Order Advair Diskus . Can you Order Fluticasone-salmeterol from GB Buying Levitra Oral Jelly - Is Buy Vardenafil from GB Cheap Casodex and Best place to Buy Bicalutamide in Poland Cheap Eulexin and Order Flutamide in Sweden Order Uroxatral ; Can you Order Alfuzosin from Suomi Buy Ziac and Order Lowest Price Biosoprolol Hydrochlorothiazide from Canada Order Diprolene and Purchase Betamethasone in Suomi Purchase Clozaril - Can you Buy Clozapine in France
 Yorum #269  | 27 Nisan 2014 05:21 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Rocaltrol and Buy Zovirax ; Buy Discount Acyclovir in Italy Cheap Tenormin or Buying Atenolol from Czech Republic Purchase Levitra Oral Jelly . Buy online Vardenafil from USA Buy Arava ; Best place to Buy Leflunomide in Czech Republic Order Clozaril , Can you Purchase Clozapine in Norway Buy Inderal La ; Buy Discount Price Propranolol in Argentina Buying Diamox , Order Low Cost Acetazolamide from Turkey Buying Trandate ; Buy Low Cost Labetalol from Spain Buying Cialis Soft - Buy Low Cost Tadalafil in Canada

Purchase Lithobid ; Buy Wholesale Lithium from Sweden Order Combivir or How To Purchase Lamivudine-Zidovudine from Hungary Order Trental and Can you Purchase Pentoxifylline from Greece Buy Clarinex and Is Ordering Desloratadine from Norway Cheap Periactin or Order on Sale Cyproheptadine from Greece Buy Actigall . Cheap online Ursodiol (ursodeoxycholic) in Czech Republic Order Levitra Super Force - Buy on Sale Vardenafil Dapoxetine in Czech Republic Buying Celexa ; Buying Citalopram Hydrobromide from Australia Buying Kamagra Effervescent - Can i Order Sildenafil Citrate in U.S. Cheap Lotemax , Ord

Buy Lozol Sr or Order on Sale Indapamide from The Nederlands Buying Vytorin , Where To Order Simvastatin Ezetimibe from GB Order Reglan . Cheap Metoclopramide in Sweden Buy Suhagra® , Where can i Buy Sildenafil Citrate from Spain Order Sinemet Cr and Where To Purchase Carbidopa-levodopa from Japan Purchase Arava or Buy Wholesale Leflunomide from Denmark Cheap Sinemet Cr and How To Order Carbidopa-levodopa in Canada Buy Norvasc . Buy Low Cost Amlodipine from Poland Purchase Cialis . How To Buy Tadalafil from Deutschland Buying Antabuse , Buying Disulfiram from Canada

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: