Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz  


26-11-2012, 20:32 Kategori: Yazarlar » Klasikler » İsmail Beşikçi  
Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz-İsmail BeşikçiHasan Kaya’nın, Feridun Yazar’la yaptığı nehir söyleşi yayımlandı. Fanos Yayınları tarafından yayınlanan kitap “Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi Feridun Yazar” adını taşıyor. (Eylül 2012, İstanbul)

Kitabın 290. Sayfasında, İbrahim Gürbüz ile ilgili anlatımlar, iddialar var. Bu yazıda bu iddialarla ve anlatımlarla ilgili düşüncelerimi ve duygularımı belirtmeye çalışacağım.

1992 yılı Eylül ayı başları. Feridun Yazar’ın, Halkın Emek Partisi (HEP) Genel Başkanlığı’ndan ayrılmaya çalıştığı bir dönem. Feridun Yazar HEP Genel Başkanı olarak, İstanbul’da, Tuzla’da, Maltepe’de toplantılara katılıyor. Yanında Musa Anter de var. Feridun Yazar, Musa Anter halk içindeler. Halka konuşmalar da yapıyorlar.

HEP kafilesi, Tuzla, Maltepe yöresinden Bağcılar’a doğru giderlerken, Musa Anter, Feridun Yazar’a, “arabaya kimseyi alma, sana özel olarak anlatacaklarım var” diyor. Şoföre de “sen benim konuşmalarımı duyma” diyor. Şoförün ismi verilmiyor…

Bundan sonra Musa Anter Feridun Yazar’a şunları anlatıyor. “Benim durumum çok kötü. Param yok. Ev kirasını ödeyemiyorum. Enstitü ile oturduğum ev arasında çok mesafe var. Yol ücretlerini karşılayamıyorum. Dolabımda yiyecek yok. Çok perişanım. Ortada kaldım. Benimle ilgilenin… Oturduğum ev, Enstitüye çok uzak olduğu için, Enstitü’de kalmak, Enstitü’de yatıp kalkmak istedim. İbrahim Gürbüz buna karşı çıktı. İbrahim Gürbüz beni Enstitü’den kovdu. ‘Battaniyeni al git, kapının önünde otur, içkini de orada iç…” dedi.

Musa Ağabey, bunları etraflı bir şekilde anlatıyor, perişanlığını dile getiriyor. Kendisiyle ilgilenilmesini, partideki yöneticilerin de bu durumdan haberdar edilmesini, bu duruma çözüm bulunmasını istiyor.

Hasan Kaya’nın kitabında, Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen anlatımları beni çok şaşırttı. Bu bölümü şaşırarak okudum. Çünkü anlatımlar, iddialar, benim yaşadıklarıma gördüklerime çok zıttı.

O yıllarda, yani, 1989 sonlarında itibaren, 1990, 1991, 1992 yıllarında, Mezopotamya Kültür Merkezi ve İstanbul Kürt Enstitüsü kuruluş çalışmaları çerçevesinde, İstanbul’a çok sık gelirdim. Bizzat gördüğüm, yaşadığım şuydu. Bu sürece belki on kere on iki kere belki daha fazla şahit olmuşumdur.

Mezopotamya Kültür Merkezi Tarlabaşı’ndaydı. MKM Başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Musa Ağabey, Kartal’da, Rahmanlar’da Gülsuyu’nda oturuyordu. Evi oradaydı. Ev Musa Ağabey’in kendisine aitti. Musa Ağabey kirada oturmuyordu. İbrahim de o yıllarda, İçerenköy’de, daha sonra da Kayışdağı’nda oturuyordu.

Ev Musa Ağabey’e aitti. Musa Ağabey Dicle’den ve Anter’den söz ederek, “çocuklarım bana bu evi aldı” diye övünürdü. Gülsuyu’nda, tarlanın ortasında kurulan bir apartmanın bir dairesiydi. Etrafta yapılaşma yeni yeni başlıyordu. Musa Ağabey’in anılar kitabı bu evde hazırlandı. Musa Ağabey konuşur, Ahmet Zeki Okçuoğlu, konuşmaları banda alırdı.

Akşamları, Tarlabaşı’nda, MKM’den çıktıktan sonra arabaya biniyorduk. Araba İbrahim’indi ve arabayı İbrahim sürüyordu. Köprüyü geçtikten sonra, İstanbul-Ankara yolu üzerinde ilerlerdik. Arabada, Musa Ağabey, ben, olurduk. Bazen Abdurrahman Dürre Ağabey de olurdu. O da İbrahim’in oturduğu semte yakın bir yerde oturuyordu. Bişeng Ünsal’ı da o arabada birkaç defa görmüştüm.

Araba İstanbul-Ankara yolunda ilerlerken, belirli bir yerde, sağa veya sola döner, üst yola çıkardık. Üst yolda bir süre ilerledikten sonra, tekrar sağa veya sola döner, göbeği dolaşır alt yola inerdik… Bir süre daha ilerledikten sonra, İstanbul-Ankara yolunu bırakır, yan yollara, ara yollara girer buralarda ilerlerdik. 1990 yılının başlarında bu yol sistemi bana çok karışık gelirdi. Bir keresine Musa Ağabey’e sormuştum. “Bu kadar dolaşık yol sistemini nasıl öğrendin Musa Ağabey, ne zaman alt yola ineceksin, ne zaman göbeği dolaşıp üst yola çıkacaksın, ne zaman başka bir göbeği dolaşıp alt yola ineceksin, ne zaman yan yollara arayollara gireceksin… Bu karışık sistemi nasıl öğrendin Musa Ağabey?” demiştim.

Musa Ağabey, şöyle cevap vermişti. “Ben hiçbirşey öğrenmedim. Benim şoförün kapıyı açıyor, ben arkaya kuruluyorum. Etrafa bakarak seyahat ediyorum. Benim şoförüm ne zaman alt yola inilecek, ne zaman göbek dolaşılıp üst yola çıkılacak, ne zaman yan yollara, ara yolara girilecek… hepsini biliyor.” Bu sözlerden sonra şunu da söylerdi. “Kenan Evren’in şoförü herhangi bir şoför, benimki Yüksek Kimya Mühendisi”

Bu olaya en az on kere, on iki kere şahit olmuşumdur. Bu süreci yaşamışımdır. Ayrıca, haftada iki veya üç gün, Musa Ağabey’i sabahtan evinden alıp MKM’ye veya Kürt Enstitüsü’ne getirdiğini, akşam tekrar evine bıraktığını biliyorum.

Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen, İbrahim Gürbüz hakkındaki bu anlatımları, İbrahim’i karalayan, İtibarsızlaştırmaya çalışan bir anlatım. Çok önemli bir suçlama yapmasına rağmen, olaya şahit olan şoförün adını vermiyor.

Burada önemli bir yöntem hatası var. Bu suçlamalar karşısında, Feridun Yazar, İbrahim’i de bilgi sahibi kılmalıydı. “ Musa Anter senin kakında böyle söylüyor, sen ne diyorsun?” demeliydi. Bu daha o yıllarda, yani 1992 yılında yapılmalıydı. Hele hele anıların kitaplaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde muhakkak yapılmalıydı. Bunun yapılamaması önemli bir eksiklik.

Hasan Kaya da, böyle bir anlatım karşısında, Feridun yazar’a, “bu konular hakkında, İbrahim Gürbüz’le konuştunuz mu?” şeklinde bir soru sormalıydı. Hasan Kaya’nın bu tutumu da eksiklik. Feridun Yazar’ın, İbrahim Gürbüz’ü bilmediği anlaşılıyor. Hasan Kaya, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, Kürt Enstitüsü’nü yakından biliyordu.

Feridun Yazar, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, MKM’nin nasıl kurulduğunu, neler yaptığını, nasıl yaptığını bilmiyor. İstanbul Kürt Enstitüsü’nün nasıl kurulduğunu bilmiyor. Ama, aynı dönemde, Aynur Gürbüz, YKD Yöneticisi ve HEP Kadın kollarında üyeydi. Filiz Oğuz, Zeynep partide etkin bir şekilde çalışıyorlardı. Ali Ekber uzun yıllar, Kadıköy, İlçe’nin yöneticiliğini yapmıştı.

Musa Anter, Feridun Yazar’a, “benim durumumu parti yöneticisi arkadaşlara bildir” diyor. Feridun da “bildireceğim” diyor. Peki, Feridun bu durumu parti yöneticisi arkadaşlarına bildirdi mi? Onlar ne dediler, kime anlattı, kim ne dedi?
Bu karalamaların kimseye bir yararı yoktur.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin kurulmasında, faaliyet yürütmesinde, İbrahim Gürbüz’ün çok büyük rolü vardır. Bu elbette çok olumlu bir roldür.

O zamanlar, Botan 3-4 yaşlarında bir çocuktu. Aynur, sabahleyin evden parti çalışmaları için ayrılırdı. İbrahim MKM’ye hareket ederdi. Botan’ı da yanında götürmek isterdi. Botan, “Ben Mezopotamya’ya gitmek istemiyorum, ben parka gitmek istiyorum” diye sızlanırdı. Bu sızlanmalara birkaç kere şahit olmuştum. Parkta oyun, eğlence ortamı vardı. İbrahim, Aynur, bu çalışmalar nedeniyle, Botan’la daha fazla ilgilenemezlerdi. Botan’ı parka daha çok dedeleri götürürdü.

Musa Ağabey’in Kürt Enstitüsü’nde kalma isteği ile ilgili olarak İbrahim , Musa Ağabey’e şöyle söylemiş olabilir. “Geceleyin buralarda kalmak doğru değil. Buralar güvenli bir yer değil. Evde kalmak daha doğru”. ‘Faili meçhul’ cinayetlerin yoğun olarak yaşandığı bir dönem’. 20 Eylül 1992’ de, Diyarbakır’da, Musa Ağabey’in öldürüldüğü biliniyor.

Binada langur-lungur bir asansör vardı. Sık sık aralarda durup sıkıntı yaratıyordu. Sabah-akşam saatlerinde, tenha durumlarda, asansörün kullanılması, ağır sıkıntıların yaşanmasına neden olabilirdi.

İbrahim’in Musa Ağabey’i yönlendirmesi mümkün değil. İbrahim, Kürt Enstitüsü’nde yönetim kurulu üyesiydi. Kürt Enstitüsü’nün Başkanı Musa Anter’di.

Öte yandan, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Cemşit Bender gibi ağabeylere, İbrahim’in çok saygılı davrandığını da yakından biliyorum. Yaşça büyüklere karşı bu saygı, İbrahim’in doğasında var.

1992 Newroz’unda Şırnak’a yoğun bir baskın düzenlenmişti. Şırnak günlerce bombalanmıştı. Evler, evlerin içindeki eşyalar, dayanıklı tüketim malları, tahrip edilmişti. Ama bu operasyonlar, Türk basınında yer almamıştı. Hükümetin ve basının, Basın Konseyi’nin bu tutumunu protesto etmek için İstanbul’da, üç günlük açlık grevi yapılmıştı. Açlık grevi, HEP Beşiktaş İlçe’de yapılmıştı.

Açlık grevine, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Recep Maraşlı, İbrahim Gürbüz, Eşber Yağmurdereli, Serhat Bucak, Filiz Oğuz, Edibe Şahin, Bilgesu Erenus, Sara Akan, Remzi Çakın, İsmail Beşikçi katılmıştı. 24 Mart’ta başlayan açlık grevi, 27 Mart’ta sona ermişti. O gün, Cağaloğlu’nda, Basın Konseyi’nin önünde, basın açıklaması yapılmıştı.

Açlık grevinde Musa Ağabey, müstehcen fıkralar anlatıyordu. Musa Ağabey, bu müstehcen fıkraları her zaman anlatıyordu. Açlık grevi sırasında da anlatmıştı. “Kendini Kiliseye vakfeden kadın”, “Sakat çocuğunu doktora götüren kadın”, “Yolda yürüyen genç kadına laf atılması”… Bu fıkralar gülüşmelere neden olurdu.

Açlık grevinde olanları kadınlar da ziyaret ederlerdi. Genç kadınlar, bir çocuğu kucaklarında, öbür çocuklarının da ellerinden tutarak gelirlerdi. Kadınlar, grevdekilere yardımcı olmak, onların duyguların düşüncelerini paylaşmak için çaba gösterirlerdi.
Musa Ağabey’in açlık grevinde müstehcen fıkralar anlatmasına, bunu genç kadınların önünde yapmasına çok şaşırıyordum. Açlık grevine katılan kadınlar da vardı. Acaba, Musa Ağabey, bunu neden yapıyordu? Genç kadınlar, bu fıkraları utanarak, yüzleri kızararak dinlerlerdi.

Musa Ağabey’e bu anlatımlardan birinde, anlatımdan sonra, “Musa Ağabey, neden bu fıkraları genç kadınları önünde anlatıyorsun?” diye sormuştum. “Onlar benim kızım, bir şey olmaz” demişti. “Musa Ağabeyi sen bunları Rahşan Hanım’a, Hale Hanım’a anlatabilir misin?”demiştim. Musa Ağabey, “onlar benim kızım, bir sakıncası yok” demişti.

Bir gün, tuvalete gitme gereğini hissettim. Mutfağın önünden geçerken, Musa Ağabey’in, orada, kendi başına bir şeyler içtiğini fark ettim. Arkadaşlardan bunun votka olduğunu öğrendim. Ama bu, yaygınlaştırılmaması gereken, gizli tutulmasına özen gösterilen bir bilgiydi. Açlık grevindekiler, su, şekerli su içerlerdi. Ama Musa Ağabey, votka içiyordu. Musa Ağabey’in sağlam bir midesi vardı. Aç karnına votka içerdi. Musa Ağabey, ona “aslan sütü” diyordu. “Aslan sütü”nü de, İbrahim Gürbüz’e aldırırdı. Bu, fıkra anlatımların psikolojik ortamını da biraz açıklıyor.

Bişeng Ünsal bu konuda ayrıntılı bilgi vermişti. Bişeng Şırnak’ın yıkılmasında sonra İstanbul’a gelmişti. Filizgil’de kalıyordu. Musa Ağabey’le beraber Kürt Enstitüsü’nde çalışıyordu.

MKM 1980’lerin sonlarında kurulmuştu. İbrahim’in bu konudaki emeği çok büyük. Kurucu başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Başkanlığını uzun süre İbrahim yürüttü. MKM talimatla kurulan bir örgüt değildi. İbrahim’in arayışları sonunda kurulmuştu. Kürt Enstitüsü de böyle kurulmuştu.

İbrahim, MKM çevresinde yapılan konuşmalardan yazılardan dolayı, soruşturmalarla, davalarla karşılaştı. Bir davada ceza kesinleşti. Bundan dolayı firar durumu da yaşadı. Rewşen Dergisi MKM’nin katkılarıyla çıkıyordu.

İbrahim Gürbüz o dönemde, kömür dağıtım işiyle uğraşıyordu. Maddi durumu iyiydi. Kazancının önemli bir kısmın MKM için harcıyordu.

Ama o dönemde, genel olarak yoksulluk vardı. Çevremizdeki herkes yoksuldu. MKM, Kürt Enstitüsü yoksuldu. Avukatlar yoksuldu. Ama çok yoğun bir heyecan vardı. İnsanlar, bir iş yapmanın heyecanı içindeydiler. 18 Nisan 1992 de, Kürt Enstitüsü’nün açılış gününde, Abdurrahman Dürre, Hüseyin Musa Sağnıç, Cemşit Bender, Musa Anter, İsmet Şerif Vanlı… herkes heyecanlydı. Abdurrrahman Dürre Ağabey’in heyecanını hiç unutamam. Her zaman gözlerimin önündedir.

Bu heyecana rağmen yoksulluk sürüyordu. Hürriyet, Milliyet gibi günlük gazetelerde, zaman zaman, “İsmail Beşikçi’ye bir ceza daha”, “Beşikçi’nin cezası onaylandı” gibi kısa haberler olurdu. Bunlar, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararlarıydı.
1994-1995 sularında bir gün, Ankara’da, cezaevinden, İstanbul’daki davalarımızla ilgilenen avukatımıza haber göndermiştim. Kararların, gerekçeli kararların, fotokopilerini istemiştim. İki hafta kadar sonra, avukatımızdan şöyle bir haber gelmişti. “İsmail Ağabey’e söyleyin, benim değil fotokopi çıkarmak, dolmuşa binip mahkemeye gidecek kadar bile param yok.”

O yıllarda, işler böyle yoksulluk ortamında yürütülürdü. Heyecan vardı. Genel olarak Kürd kurumları yoksuldu.

22.11.2012


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 29)
  |   Okuma: 265667   |   Yorum: (4141)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #181  | 13 Nisan 2014 11:54 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Pamelor . Where can i Purchase Nortriptyline from New Zealand Order Phoslo ; Cheapest Order Calcium Acetate in England Buying Coumadin ; Order at Discount Warfarin in Suomi Order Betagan - Is Buying Levobunolol in Poland Buy Pilagan , Where can i Buy Pilocarpine from European union Purchase Vasotec - Is Buying Enalapril from Portugal +get+http:/secondchance.xobor.de/new.php?thread=43&forum=5&reply=1&replyid=43+[0
,34732,1383]+->+[n]+post+http:/secondchance.xobor.de/new.php?thread=43&forum=
5&reply=1&replyid=43+[0,0,82770]
]Purchase Biaxin - Order at Discount Clarithromycin from Denmark[/url] Purchase Vaseretic , Cheapest Order Enalapril-hydrochlorothiazide from Hungary Buy Suhagra® - Buy Purchase Lozol Sr or How To Buy Indapamide from Hungary

Order Aciphex , Cheap online Rabeprazole Sodium in Denmark Buying Bystolic . Cheapest Nebivolol in Sweden Order Colcrys . Order Colchicine in Denmark Buy Dilantin ; Can you Buy Phenytoin from Japan Purchase Apcalis® Oral Jelly ; Online Tadalafil from European union Order Paxil Cr - Buying Low Cost Paroxetine in The Nederlands Purchase Microzide ; Buy Low Price Hydrochlorothiazide from Poland Cheap Principen - Discount Ampicillin from Sweden Cheap Precose - Buy cheap Acarbose from Spain Cheap Furoxone , Order Safely Furazolidone from New Zealand

Purchase Voltaren and Buy online Diclofenac Sodium in Hungary Purchase Zofran , Order online Ondansetron in Argentina Order Relafen , Is Purchasing Nabumetone in Czech Republic Buy Gyne-lotrimin ; Buying Low Price Clotrimazole from Canada Order Glucotrol . Order Lowest Price Glipizide from The Nederlands Purchase Levitra - How To Order Vardenafil in European union Order Minocin , Buying Minocycline in Sweden Cheap Trandate ; Buy on Sale Labetalol from Suomi Buy Lexapro ; Where To Order Escitalopram in Denmark Buy Revia , Can i Order Naltrexone in Spain
 Yorum #182  | 14 Nisan 2014 00:22 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #183  | 14 Nisan 2014 07:09 | Alıntı     

AAnerlyhorry

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
объявление взломать контакт через взлом пароля в контакте бесплатно программа для взлома аккаунта вконтакте скачать взлом страниц вк взломать алавар 2011 программа для взлома пара па взлом murclub ru
 Yorum #184  | 14 Nisan 2014 07:20 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Danocrine or How To Order Danazol in USA Buying Benicar Hct , Buy Low Price Olmesartan Hydrochlorothiazide from Suomi Order Viagra Sublingual or Buy Safely Sildenafil Citrate from Australia Purchase Prograf and Where can i Order Tacrolimus from Canada Cheap Lexapro or Buy Lowest Cost Escitalopram from Czech Republic Purchase Valtrex ; Purchase online Valacyclovir from Spain Cheap Casodex ; Cheapest Bicalutamide from Sweden Buying Loxitane - Buy Discount Cost Loxapine from Hungary Order Pilagan ; Can i Buy Pilocarpine in Portugal Order Indocin Sr , Buy Wholesale Indomethacin in Greece

Buying Lariam . Purchase Mefloquine in France Cheap Cardura and Buy Low Cost Doxazosin in Portugal Cheap Lamisil and Purchase Cheap Terbinafine from Greece Cheap Crixivan or Buy Cheap Price Indinavir from Germany Buy Moduretic , Is Ordering Amiloride-hydrochlorothiazide in Japan Buying Avalide and Buy Lowest Price Irbesartan Hydrochlorothiazide in Japan Purchase Famvir or How To Buying Famciclovir in Canada Buying Vytorin and Where can i Order Simvastatin Ezetimibe in Suomi Cheap Arava or Order on Sale Leflunomide from Poland Cheap Hyzaar and Buy Wholesale Losartan-hydrochlorothiazide from Turkey

Purchase Pepcid or Can you Order Famotidine from Portugal Order Minocin - Can i Order Minocycline in Sweden Buy Aralen - Order at Discount Chloroquine Phosphate from France Buy Cellcept and Order Cheap Cost Mycophenolate Mofetil in Poland Order Cymbalta . Is Buy Duloxetine in Greece Buy Azelex or Buy Discount Azelaic Acid in France Purchase Robaxin , Buy Wholesale Methocarbamol in Greece Buy Viagra Super Active or Ordering Sildenafil Citrate in The Nederlands Purchase Keflex or Buy Priligy - Discount Dapoxetine in European union
 Yorum #185  | 15 Nisan 2014 00:27 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Combivir ; Cheapest Order Lamivudine-Zidovudine from Norway Buy Viagra Professional - Buy Discount Cost Sildenafil Citrate in Czech Republic Buying Combivir , Buy Lamivudine-Zidovudine in Australia Buy Betapace ; Order Safely Sotalol from U.S. Buy Crixivan , Can you Buy Indinavir from Italy Buy Singulair , Purchase Montelukast in Germany Buying Cytotec and How To Buy Misoprostol in Italy Purchase Flagyl and Ordering Metronidazole from The Nederlands Buy Viagra Sublingual or How To Purchase Sildenafil Citrate in France Purchase Zestoretic . Where can i Order Lisinopril-hctz from Deutschland

Buy Viagra Sublingual , Order online Sildenafil Citrate in Portugal Buying Bactrim . Order on Sale Trimethoprim And Sulfamethoxazole in England Buying Zithromax , Best place to Buy Azithromycin in Denmark Order Actonel . Best place to Order Residronate from Canada Purchase Avalide . Cheap Irbesartan Hydrochlorothiazide in England Buy Aceon ; Order Wholesale Perindopril Erbumine in Japan Order Estrace and Buy at Discount Estradiol in European union Purchase Eldepryl . Can you Buy Selegiline from U.S. Buying Tegretol and Order Low Price Carbamazepine in Hungary Order Rocaltrol - Cheapest Order Calcitriol in USA

Purchase Eriacta® , Ordering Sildenafil Citrate in Deutschland Purchase Plavix , Buy Discount Clopidogrel from England Purchase Xylocaine . How To Purchase Lidocaine in Portugal Purchase Floxin or Order Lowest Cost Ofloxacin from Argentina Purchase Vantin - Order Cheap Cefpodoxime in Hungary Buy Rheumatrex - Buy Low Price Methotrexate in Suomi Buying Kamagra® - Order Safely Sildenafil Citrate in France Order Vaseretic or Order Cheap Price Enalapril-hydrochlorothiazide from France Cheap Betapace . How To Buy Sotalol in Germany Buying Precose - Order Acarbose from Spain
 Yorum #186  | 16 Nisan 2014 00:22 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #187  | 17 Nisan 2014 00:20 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #188  | 18 Nisan 2014 00:24 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Viagra Capsules and Where To Buy Sildenafil Citrate in Japan Order Cialis Super Active , Order Cheap Tadalafil from Australia Cheap Cycrin and Order Cheap Medroxyprogesterone from Norway Buy Zofran . How To Purchase Ondansetron from Japan Order Aralen or How To Order Chloroquine Phosphate in European union Order Epivir and Buy Safely Lamivudine in Sweden Buy Celebrex . Buy Lowest Cost Celecoxib in Italy Buy Arava and How To Purchase Leflunomide from New Zealand Purchase Diovan or Buy Discount Valsartan in Hungary Order Sinemet Cr or Is Buying Carbidopa-levodopa from The Nederlands

buy doxycycline usa buy nizoral without prescription buy discount finasteride ordering olanzapine buying amoxil sildenafil citrate reviews buy generic albuterol buy viagra 100mg buy lioresal no prescription buy tetracycline no prescription renova reviews buy kamagra oral jelly no prescription buy tadalafil without prescription ordering albenza buy celecoxib without prescription

Cheap Flagyl . How To Buying Metronidazole in Argentina Order Relafen or Order Lowest Price Nabumetone in Japan Purchase Amoxil . Buy Wholesale Amoxicillin from New Zealand Purchase Robaxin ; Where can i Buy Methocarbamol in Spain Buy Azulfidine and How To Buy Sulfasalazine from Norway Purchase Buspar and Cheap Buspirone from Greece Purchase Atrovent and Buy Discount Ipratropium Bromide from Argentina Purchase Mentax - Order Safely Butenafine in European union Purchase Vermox ; Can you Buy Mebendazole in Italy Order Voltaren . Buying Low Cost Diclofenac Sodium from Norway
 Yorum #189  | 18 Nisan 2014 22:49 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Говда "Операция "Рокировка" Ю. Винкс шлюхи Здесь это в порядке вещей и ни кто не мучается по этому поводу. Разница шлюха проститутка
GmAUBq1
 Yorum #191  | 19 Nisan 2014 00:31 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #192  | 20 Nisan 2014 00:40 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Optivar ; Where can i Order Azelastine from France Buying Isordil Sublingual or Buy Safely Isosorbide Dinitrate from Germany Buying Synthroid and Cheapest Thyroxine from Australia Purchase Cartia ; Order Safely Diltiazem Hcl in Suomi Purchase Eulexin . Buy Flutamide from Czech Republic Buy Bystolic . Best place to Buy Nebivolol from Hungary Cheap Rulide and Online Roxithromycin in Australia Buy Diprolene . Order Betamethasone in European union Purchase Aventyl , Buy Nortriptyline from U.S. Buy Nootropil . Ordering Piracetam in Portugal

Purchase Levitra . Where To Order Vardenafil from Portugal Order Boniva ; Order at Discount Ibandronae Sodium in New Zealand Order Lioresal or Online Baclofen from Spain Cheap Adalat - Is Ordering Nifedipine in Argentina Buy Silagra® , Buy Purchase Eulexin - Cheapest Flutamide from France Order Sinequan - Is Buying Doxepin from Hungary Cheap Amaryl , Online Glimepiride from The Nederlands Buy Desogen , Order Cheap Price Desogestrel-ethinyl Estradiol in Argentina Purchase Cytoxan ; Buy online Cyclophosphamide in Deutschland

Buying Isordil Sublingual - Order at Discount Isosorbide Dinitrate from Suomi Buy Pamelor or Order online Nortriptyline in European union Buying Crestor or B Buying Lopressor , Can you Order Metoprolol from Suomi Order Colofac - Order Low Price Mebeverine in Canada Order Eldepryl - Is Purchasing Selegiline from Australia Order Pyridium and Buying Levitra or Buying Low Cost Vardenafil from Poland Purchase Pyridium . Buying Low Price Phenazopyridine in New Zealand Order Albenza and Buy Low Price Albendazole from Australia
 Yorum #193  | 21 Nisan 2014 00:35 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #194  | 21 Nisan 2014 14:37 | Alıntı     

Marlintub

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 33756, Kayıtlı: 19.04.2014
   ICQ: 375657811,
 Yorum #195  | 21 Nisan 2014 14:47 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Cartia Xt or Where To Purchase Diltiazem Hcl from United Kingdom Purchase Aygestin . Buy Safely Norethisterone Bp in Greece Buy Volmax Cr - Can you Purchase Albuterol (salbutamol) in Japan Buy Glucophage . Buy Lowest Price Metformin Bp in Czech Republic Buy Zestoretic ; Buying Low Cost Lisinopril-hctz in Suomi Buying Combivir . Buy Lowest Price Lamivudine-Zidovudine from Argentina Purchase Imitrex and Can you Purchase Sumatriptan in Portugal Order Compazine ; Order on Sale Prochlorperazine from Deutschland Purchase Rheumatrex - Ordering Methotrexate in France Buy Augmentin . Buy Wholesale Amoxicillin And Clavulanate from Greece

buy clindamycin 150mg generic albenza ordering valtrex purchasing pantoprazole norvasc buy buy proscar online buy zanaflex online buy tetracycline online buy discount clobetasol buy naltrexone online cheap celexa dapoxetine buy buy vardenafil no prescription order nolvadex 10mg ventolin

Buy Uroxatral , Buy Wholesale Alfuzosin in Turkey Buying Vaseretic . Can you Purchase Enalapril-hydrochlorothiazide in Argentina Purchase Indocin and Buying Indomethacin from Hungary Cheap Yasmin or How To Buying Drospirenone(Ethinyl Estradiol) from Japan Order Colofac . Can you Purchase Mebeverine in Denmark Buying Timoptic , Buy Discount Price Timolol from Turkey Order Cytotec or Buy online Misoprostol in France Purchase Micardis , Buy Discount Price Telmisartan in Canada Purchase Azelex . Best place to Buy Azelaic Acid from Hungary Buy Nizoral Cream - How To Buy Ketoconazole in European union
 Yorum #196  | 22 Nisan 2014 00:26 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Micardis Hct , Ordering Telmisartan Hydrochlorothiazide from U.S. Purchase Floxin - Buy Cheap Price Ofloxacin in Greece Cheap Sumycin or Ordering Tetracycline from France Purchase Suprax . Order Cheap Cost Cefixime from Denmark Purchase Topamax and Buy cheap Topiramate in European union Buying Synthroid - Best place to Buy Thyroxine in France Cheap Carafate and Cheap online Sucralfate from Suomi Order Avalide - Order online Irbesartan Hydrochlorothiazide from The Nederlands Cheap Actonel ; Buy Residronate in USA Order Periactin . Buy Safely Cyproheptadine in Canada

Buy Intagra® - Order on Sale Sildenafil Citrate in Spain Buying Epivir and Can you Order Lamivudine from Norway Buy Sporanox or Buy Wholesale Itraconazole from Turkey Order Norvasc . How To Purchase Amlodipine in Czech Republic Buy Effexor , Cheap online Venlafaxine from Czech Republic Buy Zovirax and Ord Purchase Indocin Sr - Cheap Indomethacin from Denmark Purchase Kamagra® Oral Jelly and Buy Cheap Price Sildenafil Citrate in New Zealand Purchase Aralen . W Buy Fosamax - Buy Discount Price Alendronate in The Nederlands

Order Celebrex - Order at Discount Celecoxib from Norway Order Anafranil . Where To Purchase Clomipramine from France Buy Sinemet - Order Safely Carbidopa-levodopa from Turkey Buy Symmetrel or Can i Order Amantadine in England Order Nolvadex ; Where To Purchase Tamoxifen in France Cheap Pletal and Buy cheap Cilostazol in Denmark Order Glucophage Xr . Buy online Metformin from Portugal Purchase Elavil . Order at Discount Amitriptyline from Argentina Buying Risperdal or Buy Cheapest Risperidone in Canada Buy Norvir . Buy Cheap Price Ritonavir from Greece
 Yorum #197  | 23 Nisan 2014 00:25 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #200  | 24 Nisan 2014 09:41 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Cipro - Order online Ciprofloxacin in Hungary Purchase Cyklokapron and Can you Order Tranexamic Acid in GB Buying Trileptal . Ordering Oxcarbazepine in Deutschland Buying Prevacid ; Buy Wholesale Lansoprazole from Greece Buy Singulair ; Purchase Cheap Montelukast in Germany Buying Azulfidine or Purchase Cheap Sulfasalazine from Sweden Cheap Nolvadex or Buy on Sale Tamoxifen from Japan Order Imdur and Purchase online Isosorbide Mononitrate from Norway Buying Neurontin ; Order on Sale Gabapentin from Portugal Buy Revia or Cheap

Buy Ceclor . Buying Low Price Cefaclor in Japan Cheap Rocaltrol or Discount Calcitriol in Argentina Purchase Augmentin , Can you Order Amoxicillin And Clavulanate from European union Order Azulfidine ; Order Safely Sulfasalazine from Sweden Order Lotrel or Purchase online Benazepril(Amlodipine) from Czech Republic Buy Sinequan ; Can i Buy Doxepin in Italy Purchase Flagyl - Buy Lowest Price Metronidazole from Suomi Purchase Urispas - Is Purchasing Flavoxate from France Purchase Imitrex or Order Micardis ; Purchase online Telmisartan from Suomi

Buy Cozaar . Buy Low Price Losartan from European union Buy Female Viagra , Ordering Sildenafil Citrate in Greece Order Bystolic ; Buy Lowest Price Nebivolol from The Nederlands Purchase Demadex and Buy Lowest Cost Torsemide from Spain Buying Ziagen - Buy Safely Abacavir from European union Cheap Zestril - Cheap Lisinopril in Hungary Purchase Eriacta® . Can i Purchase Sildenafil Citrate from New Zealand Buying Parlodel . Can i Purchase Bromocriptine from The Nederlands Buy Isordil Sublingual and Order Wholesale Isosorbide Dinitrate from England Purchase Aventyl ; Where can i Buy Nortriptyline from Denmark
 Yorum #202  | 24 Nisan 2014 13:44 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Sinequan and Buy Cheap Cost Doxepin from Italy Purchase Suprax , Order Cheap Cefixime from Turkey Buying Premarin ; How To Buying Conjugated Estrogens from Germany Cheap Nizoral , Buy Wholesale Ketoconazole from New Zealand Order Ventolin . Online Albuterol (salbutamol) from USA Buy Albenza ; Can you Order Albendazole from Czech Republic Buying Eriacta® or Buy Cheapest Sildenafil Citrate in Hungary Cheap Myambutol or Order Lowest Cost Ethambutol in Czech Republic Buying Viracept and Purchase Nelfinavir in France Order Sporanox . Buy Safely Itraconazole in Australia

Buying Avalide or Buy Wholesale Irbesartan Hydrochlorothiazide in Poland Buy Sustiva or Is Buy Efavirenz from Germany Order Minipress . Where can i Order Prazosin in European union Buying Abilify ; Ch Cheap Ceclor and Where To Purchase Cefaclor from Czech Republic Cheap Xylocaine , Purchase Lidocaine in Australia Order Zyloprim . Where can i Buy Allopurinol Bp in The Nederlands Cheap Urispas ; Cheap Flavoxate from Sweden Purchase Benicar , Buy Cheap Price Olmesartan in Hungary Cheap Lithobid and Buy Lithium from Portugal

Buy Betagan - Buy at Discount Levobunolol from Norway Buying Champix® . Buy Wholesale Varenicline from Japan Purchase Trecator-sc and Is Buy Ethionamide in European union Buy Cytotec or Buy Lowest Price Misoprostol in European union Order Eulexin ; How To Purchase Flutamide in Hungary Cheap Topamax . Buy Discount Price Topiramate from Spain Cheap Trental . Order Low Price Pentoxifylline from Italy Purchase Actonel ; Order at Discount Residronate in Sweden Buying Micardis ; How To Order Telmisartan from Sweden Buy Actonel or Purchase Residronate from Turkey
 Yorum #204  | 24 Nisan 2014 18:20 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #206  | 24 Nisan 2014 19:37 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #207  | 25 Nisan 2014 00:23 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #209  | 25 Nisan 2014 00:48 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: