Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz  


26-11-2012, 20:32 Kategori: Yazarlar » Klasikler » İsmail Beşikçi  
Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz-İsmail BeşikçiHasan Kaya’nın, Feridun Yazar’la yaptığı nehir söyleşi yayımlandı. Fanos Yayınları tarafından yayınlanan kitap “Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi Feridun Yazar” adını taşıyor. (Eylül 2012, İstanbul)

Kitabın 290. Sayfasında, İbrahim Gürbüz ile ilgili anlatımlar, iddialar var. Bu yazıda bu iddialarla ve anlatımlarla ilgili düşüncelerimi ve duygularımı belirtmeye çalışacağım.

1992 yılı Eylül ayı başları. Feridun Yazar’ın, Halkın Emek Partisi (HEP) Genel Başkanlığı’ndan ayrılmaya çalıştığı bir dönem. Feridun Yazar HEP Genel Başkanı olarak, İstanbul’da, Tuzla’da, Maltepe’de toplantılara katılıyor. Yanında Musa Anter de var. Feridun Yazar, Musa Anter halk içindeler. Halka konuşmalar da yapıyorlar.

HEP kafilesi, Tuzla, Maltepe yöresinden Bağcılar’a doğru giderlerken, Musa Anter, Feridun Yazar’a, “arabaya kimseyi alma, sana özel olarak anlatacaklarım var” diyor. Şoföre de “sen benim konuşmalarımı duyma” diyor. Şoförün ismi verilmiyor…

Bundan sonra Musa Anter Feridun Yazar’a şunları anlatıyor. “Benim durumum çok kötü. Param yok. Ev kirasını ödeyemiyorum. Enstitü ile oturduğum ev arasında çok mesafe var. Yol ücretlerini karşılayamıyorum. Dolabımda yiyecek yok. Çok perişanım. Ortada kaldım. Benimle ilgilenin… Oturduğum ev, Enstitüye çok uzak olduğu için, Enstitü’de kalmak, Enstitü’de yatıp kalkmak istedim. İbrahim Gürbüz buna karşı çıktı. İbrahim Gürbüz beni Enstitü’den kovdu. ‘Battaniyeni al git, kapının önünde otur, içkini de orada iç…” dedi.

Musa Ağabey, bunları etraflı bir şekilde anlatıyor, perişanlığını dile getiriyor. Kendisiyle ilgilenilmesini, partideki yöneticilerin de bu durumdan haberdar edilmesini, bu duruma çözüm bulunmasını istiyor.

Hasan Kaya’nın kitabında, Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen anlatımları beni çok şaşırttı. Bu bölümü şaşırarak okudum. Çünkü anlatımlar, iddialar, benim yaşadıklarıma gördüklerime çok zıttı.

O yıllarda, yani, 1989 sonlarında itibaren, 1990, 1991, 1992 yıllarında, Mezopotamya Kültür Merkezi ve İstanbul Kürt Enstitüsü kuruluş çalışmaları çerçevesinde, İstanbul’a çok sık gelirdim. Bizzat gördüğüm, yaşadığım şuydu. Bu sürece belki on kere on iki kere belki daha fazla şahit olmuşumdur.

Mezopotamya Kültür Merkezi Tarlabaşı’ndaydı. MKM Başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Musa Ağabey, Kartal’da, Rahmanlar’da Gülsuyu’nda oturuyordu. Evi oradaydı. Ev Musa Ağabey’in kendisine aitti. Musa Ağabey kirada oturmuyordu. İbrahim de o yıllarda, İçerenköy’de, daha sonra da Kayışdağı’nda oturuyordu.

Ev Musa Ağabey’e aitti. Musa Ağabey Dicle’den ve Anter’den söz ederek, “çocuklarım bana bu evi aldı” diye övünürdü. Gülsuyu’nda, tarlanın ortasında kurulan bir apartmanın bir dairesiydi. Etrafta yapılaşma yeni yeni başlıyordu. Musa Ağabey’in anılar kitabı bu evde hazırlandı. Musa Ağabey konuşur, Ahmet Zeki Okçuoğlu, konuşmaları banda alırdı.

Akşamları, Tarlabaşı’nda, MKM’den çıktıktan sonra arabaya biniyorduk. Araba İbrahim’indi ve arabayı İbrahim sürüyordu. Köprüyü geçtikten sonra, İstanbul-Ankara yolu üzerinde ilerlerdik. Arabada, Musa Ağabey, ben, olurduk. Bazen Abdurrahman Dürre Ağabey de olurdu. O da İbrahim’in oturduğu semte yakın bir yerde oturuyordu. Bişeng Ünsal’ı da o arabada birkaç defa görmüştüm.

Araba İstanbul-Ankara yolunda ilerlerken, belirli bir yerde, sağa veya sola döner, üst yola çıkardık. Üst yolda bir süre ilerledikten sonra, tekrar sağa veya sola döner, göbeği dolaşır alt yola inerdik… Bir süre daha ilerledikten sonra, İstanbul-Ankara yolunu bırakır, yan yollara, ara yollara girer buralarda ilerlerdik. 1990 yılının başlarında bu yol sistemi bana çok karışık gelirdi. Bir keresine Musa Ağabey’e sormuştum. “Bu kadar dolaşık yol sistemini nasıl öğrendin Musa Ağabey, ne zaman alt yola ineceksin, ne zaman göbeği dolaşıp üst yola çıkacaksın, ne zaman başka bir göbeği dolaşıp alt yola ineceksin, ne zaman yan yollara arayollara gireceksin… Bu karışık sistemi nasıl öğrendin Musa Ağabey?” demiştim.

Musa Ağabey, şöyle cevap vermişti. “Ben hiçbirşey öğrenmedim. Benim şoförün kapıyı açıyor, ben arkaya kuruluyorum. Etrafa bakarak seyahat ediyorum. Benim şoförüm ne zaman alt yola inilecek, ne zaman göbek dolaşılıp üst yola çıkılacak, ne zaman yan yollara, ara yolara girilecek… hepsini biliyor.” Bu sözlerden sonra şunu da söylerdi. “Kenan Evren’in şoförü herhangi bir şoför, benimki Yüksek Kimya Mühendisi”

Bu olaya en az on kere, on iki kere şahit olmuşumdur. Bu süreci yaşamışımdır. Ayrıca, haftada iki veya üç gün, Musa Ağabey’i sabahtan evinden alıp MKM’ye veya Kürt Enstitüsü’ne getirdiğini, akşam tekrar evine bıraktığını biliyorum.

Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen, İbrahim Gürbüz hakkındaki bu anlatımları, İbrahim’i karalayan, İtibarsızlaştırmaya çalışan bir anlatım. Çok önemli bir suçlama yapmasına rağmen, olaya şahit olan şoförün adını vermiyor.

Burada önemli bir yöntem hatası var. Bu suçlamalar karşısında, Feridun Yazar, İbrahim’i de bilgi sahibi kılmalıydı. “ Musa Anter senin kakında böyle söylüyor, sen ne diyorsun?” demeliydi. Bu daha o yıllarda, yani 1992 yılında yapılmalıydı. Hele hele anıların kitaplaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde muhakkak yapılmalıydı. Bunun yapılamaması önemli bir eksiklik.

Hasan Kaya da, böyle bir anlatım karşısında, Feridun yazar’a, “bu konular hakkında, İbrahim Gürbüz’le konuştunuz mu?” şeklinde bir soru sormalıydı. Hasan Kaya’nın bu tutumu da eksiklik. Feridun Yazar’ın, İbrahim Gürbüz’ü bilmediği anlaşılıyor. Hasan Kaya, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, Kürt Enstitüsü’nü yakından biliyordu.

Feridun Yazar, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, MKM’nin nasıl kurulduğunu, neler yaptığını, nasıl yaptığını bilmiyor. İstanbul Kürt Enstitüsü’nün nasıl kurulduğunu bilmiyor. Ama, aynı dönemde, Aynur Gürbüz, YKD Yöneticisi ve HEP Kadın kollarında üyeydi. Filiz Oğuz, Zeynep partide etkin bir şekilde çalışıyorlardı. Ali Ekber uzun yıllar, Kadıköy, İlçe’nin yöneticiliğini yapmıştı.

Musa Anter, Feridun Yazar’a, “benim durumumu parti yöneticisi arkadaşlara bildir” diyor. Feridun da “bildireceğim” diyor. Peki, Feridun bu durumu parti yöneticisi arkadaşlarına bildirdi mi? Onlar ne dediler, kime anlattı, kim ne dedi?
Bu karalamaların kimseye bir yararı yoktur.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin kurulmasında, faaliyet yürütmesinde, İbrahim Gürbüz’ün çok büyük rolü vardır. Bu elbette çok olumlu bir roldür.

O zamanlar, Botan 3-4 yaşlarında bir çocuktu. Aynur, sabahleyin evden parti çalışmaları için ayrılırdı. İbrahim MKM’ye hareket ederdi. Botan’ı da yanında götürmek isterdi. Botan, “Ben Mezopotamya’ya gitmek istemiyorum, ben parka gitmek istiyorum” diye sızlanırdı. Bu sızlanmalara birkaç kere şahit olmuştum. Parkta oyun, eğlence ortamı vardı. İbrahim, Aynur, bu çalışmalar nedeniyle, Botan’la daha fazla ilgilenemezlerdi. Botan’ı parka daha çok dedeleri götürürdü.

Musa Ağabey’in Kürt Enstitüsü’nde kalma isteği ile ilgili olarak İbrahim , Musa Ağabey’e şöyle söylemiş olabilir. “Geceleyin buralarda kalmak doğru değil. Buralar güvenli bir yer değil. Evde kalmak daha doğru”. ‘Faili meçhul’ cinayetlerin yoğun olarak yaşandığı bir dönem’. 20 Eylül 1992’ de, Diyarbakır’da, Musa Ağabey’in öldürüldüğü biliniyor.

Binada langur-lungur bir asansör vardı. Sık sık aralarda durup sıkıntı yaratıyordu. Sabah-akşam saatlerinde, tenha durumlarda, asansörün kullanılması, ağır sıkıntıların yaşanmasına neden olabilirdi.

İbrahim’in Musa Ağabey’i yönlendirmesi mümkün değil. İbrahim, Kürt Enstitüsü’nde yönetim kurulu üyesiydi. Kürt Enstitüsü’nün Başkanı Musa Anter’di.

Öte yandan, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Cemşit Bender gibi ağabeylere, İbrahim’in çok saygılı davrandığını da yakından biliyorum. Yaşça büyüklere karşı bu saygı, İbrahim’in doğasında var.

1992 Newroz’unda Şırnak’a yoğun bir baskın düzenlenmişti. Şırnak günlerce bombalanmıştı. Evler, evlerin içindeki eşyalar, dayanıklı tüketim malları, tahrip edilmişti. Ama bu operasyonlar, Türk basınında yer almamıştı. Hükümetin ve basının, Basın Konseyi’nin bu tutumunu protesto etmek için İstanbul’da, üç günlük açlık grevi yapılmıştı. Açlık grevi, HEP Beşiktaş İlçe’de yapılmıştı.

Açlık grevine, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Recep Maraşlı, İbrahim Gürbüz, Eşber Yağmurdereli, Serhat Bucak, Filiz Oğuz, Edibe Şahin, Bilgesu Erenus, Sara Akan, Remzi Çakın, İsmail Beşikçi katılmıştı. 24 Mart’ta başlayan açlık grevi, 27 Mart’ta sona ermişti. O gün, Cağaloğlu’nda, Basın Konseyi’nin önünde, basın açıklaması yapılmıştı.

Açlık grevinde Musa Ağabey, müstehcen fıkralar anlatıyordu. Musa Ağabey, bu müstehcen fıkraları her zaman anlatıyordu. Açlık grevi sırasında da anlatmıştı. “Kendini Kiliseye vakfeden kadın”, “Sakat çocuğunu doktora götüren kadın”, “Yolda yürüyen genç kadına laf atılması”… Bu fıkralar gülüşmelere neden olurdu.

Açlık grevinde olanları kadınlar da ziyaret ederlerdi. Genç kadınlar, bir çocuğu kucaklarında, öbür çocuklarının da ellerinden tutarak gelirlerdi. Kadınlar, grevdekilere yardımcı olmak, onların duyguların düşüncelerini paylaşmak için çaba gösterirlerdi.
Musa Ağabey’in açlık grevinde müstehcen fıkralar anlatmasına, bunu genç kadınların önünde yapmasına çok şaşırıyordum. Açlık grevine katılan kadınlar da vardı. Acaba, Musa Ağabey, bunu neden yapıyordu? Genç kadınlar, bu fıkraları utanarak, yüzleri kızararak dinlerlerdi.

Musa Ağabey’e bu anlatımlardan birinde, anlatımdan sonra, “Musa Ağabey, neden bu fıkraları genç kadınları önünde anlatıyorsun?” diye sormuştum. “Onlar benim kızım, bir şey olmaz” demişti. “Musa Ağabeyi sen bunları Rahşan Hanım’a, Hale Hanım’a anlatabilir misin?”demiştim. Musa Ağabey, “onlar benim kızım, bir sakıncası yok” demişti.

Bir gün, tuvalete gitme gereğini hissettim. Mutfağın önünden geçerken, Musa Ağabey’in, orada, kendi başına bir şeyler içtiğini fark ettim. Arkadaşlardan bunun votka olduğunu öğrendim. Ama bu, yaygınlaştırılmaması gereken, gizli tutulmasına özen gösterilen bir bilgiydi. Açlık grevindekiler, su, şekerli su içerlerdi. Ama Musa Ağabey, votka içiyordu. Musa Ağabey’in sağlam bir midesi vardı. Aç karnına votka içerdi. Musa Ağabey, ona “aslan sütü” diyordu. “Aslan sütü”nü de, İbrahim Gürbüz’e aldırırdı. Bu, fıkra anlatımların psikolojik ortamını da biraz açıklıyor.

Bişeng Ünsal bu konuda ayrıntılı bilgi vermişti. Bişeng Şırnak’ın yıkılmasında sonra İstanbul’a gelmişti. Filizgil’de kalıyordu. Musa Ağabey’le beraber Kürt Enstitüsü’nde çalışıyordu.

MKM 1980’lerin sonlarında kurulmuştu. İbrahim’in bu konudaki emeği çok büyük. Kurucu başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Başkanlığını uzun süre İbrahim yürüttü. MKM talimatla kurulan bir örgüt değildi. İbrahim’in arayışları sonunda kurulmuştu. Kürt Enstitüsü de böyle kurulmuştu.

İbrahim, MKM çevresinde yapılan konuşmalardan yazılardan dolayı, soruşturmalarla, davalarla karşılaştı. Bir davada ceza kesinleşti. Bundan dolayı firar durumu da yaşadı. Rewşen Dergisi MKM’nin katkılarıyla çıkıyordu.

İbrahim Gürbüz o dönemde, kömür dağıtım işiyle uğraşıyordu. Maddi durumu iyiydi. Kazancının önemli bir kısmın MKM için harcıyordu.

Ama o dönemde, genel olarak yoksulluk vardı. Çevremizdeki herkes yoksuldu. MKM, Kürt Enstitüsü yoksuldu. Avukatlar yoksuldu. Ama çok yoğun bir heyecan vardı. İnsanlar, bir iş yapmanın heyecanı içindeydiler. 18 Nisan 1992 de, Kürt Enstitüsü’nün açılış gününde, Abdurrahman Dürre, Hüseyin Musa Sağnıç, Cemşit Bender, Musa Anter, İsmet Şerif Vanlı… herkes heyecanlydı. Abdurrrahman Dürre Ağabey’in heyecanını hiç unutamam. Her zaman gözlerimin önündedir.

Bu heyecana rağmen yoksulluk sürüyordu. Hürriyet, Milliyet gibi günlük gazetelerde, zaman zaman, “İsmail Beşikçi’ye bir ceza daha”, “Beşikçi’nin cezası onaylandı” gibi kısa haberler olurdu. Bunlar, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararlarıydı.
1994-1995 sularında bir gün, Ankara’da, cezaevinden, İstanbul’daki davalarımızla ilgilenen avukatımıza haber göndermiştim. Kararların, gerekçeli kararların, fotokopilerini istemiştim. İki hafta kadar sonra, avukatımızdan şöyle bir haber gelmişti. “İsmail Ağabey’e söyleyin, benim değil fotokopi çıkarmak, dolmuşa binip mahkemeye gidecek kadar bile param yok.”

O yıllarda, işler böyle yoksulluk ortamında yürütülürdü. Heyecan vardı. Genel olarak Kürd kurumları yoksuldu.

22.11.2012


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 29)
  |   Okuma: 271365   |   Yorum: (4887)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #31  | 16 Şubat 2014 13:43 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Официальный представитель «Аэрофлота» не стал комментировать решение УФАС, пояснив, что авиакомпания еще не получила предписание ведомства. «После его получения у компании будет три месяца на обжалование данного решения», - отметил он. http://strongfish.ru/spravochnik/fitnes-kl...j-rajon-moskva/ Представитель Шереметьево настаивает, что условия обслуживания всех авиакомпаний в аэропорту остались неизменными. «Что касается самого соглашения, то аэропорт будет строго придерживаться законодательства и требований государственных органов, в том числе и ФАС», - отметили в Шереметьево.
Компании, как правило, оспаривают предписания антимонопольщиков, напоминает партнер группы «Русские эксперты» Александр Шмаков. Можно ожидать, что так же поступят и «Аэрофлот» с Шереметьево.


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #32  | 20 Şubat 2014 11:13 | Alıntı     

Merlinhor

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347588481,
д) когда мы сами не в себе, не в духе, когда устали, огорчены или раздражены по каким-то своим причинам, когда больны, когда наша собственная неуравновешенность еще не взята нами под надежный контроль, не преодолена. И в этом состоянии гнев всегда несправедлив. http://al-new.ru/ В заключение хочется привести слова замечательного и талантливого педагога Ш.А. Амонашвили: "Чем многограннее у ребенка жизненный опыт детства, тем успешнее можно вплетать в него богатейший опыт человечества. Многогранный жизненный опыт человечества. Многогранный жизненный опыт детства есть благоприятнейшая почва, и посеянные в ней очищенные семена богатого опыта человечества могут дать редчайший урожай - неповторимую личность".Издательский дом "1 сентября"
Самоощущение младших подростков"Самоощущение младших подростков chejj jeto vybor Чей это выбор"Чей это выбор psikhologija podrostka oshibki roditelejj Психология подростка, ошибки родителей"Психология подростка, ошибки родителей podrostok i s ejjnoe vospitanie Подросток и семейное воспитание"Подросток и семейное воспитание kakojj on mladshijj podrostok Какой он, младший подросток"Какой он, младший подросток podrostok i rovesniki Подросток и ровесники"Подросток и ровесники vyskazyvanija o podrostkakh Высказывания о подростках"Высказывания о подростках kak vesti sebja s podrostkom chtoby ne stat ego vragom Как вести себя с подростком, чтобы не стать его врагом"Как вести себя с подростком, чтобы не стать его врагом fiziologicheskie izmenenija podrostkov Физиологические изменения подростков"Физиологические изменения подростков polozhenie podrostka v s e Положение подростка в семье"Положение подростка в семье rebenok za kompjuterom Ребенок за компьютером"Ребенок за компьютером podrostok i s ja Подросток и семья"Подросток и семья istoki probl v obshhenii s podrostkami Истоки проблем в общении с подростками"Истоки проблем в общении с подростками samoubijjstvo jeto zarazno Самоубийство - это заразно"Самоубийство - это заразно prodolzhenie podrostkovojj tragedii Продолжение подростковой трагедии"Продолжение подростковой трагедии socialnye seti i podrostok Социальные сети и подросток"Социальные сети и подросток psikhologija podrostka Психология подростка"Психология подростка kak perevesti podrostka na Процесс социального научения, в свою очередь, происходит как при непосредственном взаимодействии ребенка с родителями, так и за счет наблюдения особенностей социального взаимодействия других членов семьи между собой (Реан А.А., Бордовская Н.В., Розум С.И., 2000).


--------------------
Merlinandrey
 Yorum #33  | 24 Şubat 2014 15:37 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
- Ладно, 60. И человек вас спрашивает, допустим, Настя, а какая у тебя любимая книга? Я, честно говоря, от таких вопросов дурею. У меня три любимых книги каждую неделю. Какой вопрос вас может вывести из себя, чтобы сказать человеку: ты не можешь рассчитывать на мою благосклонность? http://otdihtut.ru/vidy-napolnyh-pokrytij.html Голуб: http://tutturizm.ru/
- Вывести из себя? О, господи. Не случалось вопросов, которые бы меня вывели из себя.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #34  | 27 Şubat 2014 01:08 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
Авторитарный стиль (в терминологии других авторов — «автократический», «диктат», «доминирование») — все решения принимают родители, считающие, что ребенок во всем должен подчиняться их воле, авторитету.Родители ограничивают самостоятельность ребенка, не считают нужным как-то обосновывать свои требования, сопровождая их жестким контролем, суровыми запретами, выговорами и физическими наказаниями. В подростковом возрасте авторитарность родителей порождает конфликты и враждебность. Наиболее активные, сильные подростки сопротивляются и бунтуют, становятся избыточно агрессивными и нередко покидают родительский дом, как только могут себе это позволить. Робкие, неуверенные подростки приучаются во всем слушаться родителей, не совершая попыток решать что-либо самостоятельно. Если по отношению к старшим подросткам матери склонны реализовывать более «разрешающее» поведение, то авторитарные отцы твердо придерживаются избранного типа родительской власти. http://tut-girl.ru/salony-krasoty/salon-krasoty-versal/ При таком воспитании у детей формируется лишь механизм внешнего контроля, основанный на чувстве вины или страха перед наказанием, и как только угроза наказания извне исчезает, поведение подростка может стать потенциально антиобщественным. Авторитарные отношения исключают душевную близость с детьми, поэтому между ними и родителями редко возникает чувство привязанности, что ведет к подозрительности, постоянной настороженности и даже враждебности к окружающим.
Подростки включены в обсуждение семейных проблем, участвуют в принятии решений, выслушивают и обсуждают мнение и советы родителей. Родители требуют от детей осмысленного поведения и стараются помочь им, чутко относясь к их запросам. При этом родители проявляют твердость, заботятся о справедливости и последовательном соблюдении дисциплины, что формирует правильное, ответственное социальное поведение.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #35  | 1 Mart 2014 00:44 | Alıntı     

DanielMymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello. And Bye.

mr fitz
 Yorum #36  | 2 Mart 2014 22:42 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
КП выржает благодарность за помощь в подготовке интервью главному продюсеру и генеральному директору телекомпании "Очевидное-невероятное", руководителю портала "Научная Россия" Светлане Поповой. http://alwoomen.ru/stat/vospitanie-rebenka...stvo-agressiya/ Исследование Томаса Горки (Tomasz Gorka) из Университета Мюнхена в Гемании (Munich University in Germany) не прибавило ясности в ответе на вопрос, зачем пустыня Наска в Перу исчерчена сотнями тысяч линий и гигантскими рисунками. Однако ученые обнаружили, что художеств там несравненно больше, чем принято считать.
Исследователи обошли окрестности города Пальпа (400 километров к югу от столицы Перу Лимы) - там, где в основном расположены геометрические фигуры - трапеции, треугольники, просто линии. Не поленились - обследовали более 60 гектаров посредством приборов, которые регистрировали магнитные аномалии. И обнаружили: под видимыми сейчас рисунками расположено множество других. Примерно так же под картинами художников благодаря рентгену находят прежние сюжеты, закрытые более поздними наложениями.


--------------------
Jugakos
 Yorum #37  | 8 Mart 2014 15:21 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Герасименко: http://tur-prof.ru/2013/07/semejnyj-otdyx-v-barselone/feed/ - А может, ребенок сам определит?
Панкин:


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #38  | 14 Mart 2014 19:18 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
В первый день лета на Штаты обрушился очередной разрушительный ураган. Число жертв от стихии продолжает расти. http://newsaity.ru По последним данным, их количество достигло 14 человек. На стационарном лечении находятся 77 человек. Более 200 тысяч человек остаются без электричества. http://alvsestroy.ru/vse-o-metallicheskoj-krovle.html
В штате объявлено чрезвычайное положение. Синоптики передают, что стихия движется в сторону столицы штата - Оклахома-Сити, передает France-Presse.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #39  | 18 Mart 2014 18:15 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
- Лето начнется по календарю, - заметил синоптик. - Но не обойдется без дождей. 1 июня, в субботу, ночью местами, днем на большей части территории кратковременные дожди, грозы. Температура воздуха ночью +11…+17, днем +22...+29. http://al-new.ru/2013/08/novoe-reshenie-di...e-concept/feed/ 2 июня, в воскресенье, тоже немного дождливо. Зато будет тепло: днем до +29.
Погодку на этой неделе синоптики характеризуют скромно: умеренно-теплая. Но это в начале недели, а вот ближе к выходным придет настоящее лето.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #40  | 20 Mart 2014 00:41 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
- Можно определить, человек - гений или нет? http://aluslugi.ru/potolki-i-poly - Тот, кто сможет находить гениев, будет управлять миром. Наи?ти Македонских, Аристотелей, Фордов и использовать их для государственных, военных, научных и социальных целеи? - бесценная возможность. Но как их наи?ти? Выявлять, разыскивать и отбирать гениев при помощи посредственностеи? невозможно. Обыватель всегда будет инстинктивно примеривать свое ограниченное понимание устрои?ства мира на талант будущего и успешно отбирать не гениев, а самых приспособленных обывателеи?. Именно по этои? причине все тесты по оценке интеллекта человека дают высокие показатели при тестировании посредственностеи?. Обыватель инстинктивно отбирает обывателя, а гении? вообще не пригоден для такои? работы. Кроме того, и поиск гения при помощи гения невозможен из-за редкости появления этих уникальных личностеи? и их гигантских индивидуальных различии?.
Единственныи? выход - наи?ти способ для прижизненного анализа цитоархитектонического строения головного мозга каждого конкретного человека. Наи?дя такои? метод, можно будет провести детальныи? анализ и выявить те структурные особенности, которые предопределяют наиболее выраженные способности человека. Выявив потенциальные способности, можно будет однозначно перенаправить профессиональную подготовку человека, где он достигнет максимальных успехов.


--------------------
Jugakos
 Yorum #41  | 21 Mart 2014 07:22 | Alıntı     

Ternavskis

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
- На экраны во Франции вышел «Распутин», сейчас съемки «Бирюзы», это такие разные фильмы. http://srs-67.ru/polyi-dverirf-internet-ma...nada-video.html - Мне интересны все стили кино. Знаю, в Сочи кинематографисты у президента Путина спорили, как поднять российское кино? Читал, что продюсер Леонид Верещагин говорил о значимости проектов, а не просто «давайте про Кутузова снимем, а, давайте, про Александра Невского». http://tutotdih.ru/na-maldivy-s-rebenkom.html
Мне тоже безумно нравятся российские политические герои, такие как Николай I, Столыпин или Екатерина II. И речь не просто «а, давайте снимем». Эти герои интересны в современном политическом и экономическом контексте. Знаю, Россия снова переживает эпоху изменений, полную волнующих моментов. Политическая и гражданская деятельность этих героев очень интересна для современных наблюдений.
 Yorum #42  | 21 Mart 2014 11:21 | Alıntı     

pemrnrcm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Diese Sichtweise wurde ab dem 18. Ultimate Hunting was complemented by breakfast in Kissin Kate Caf in Beavercreek, Oregon, with pancakes covered by locally grown, marble size blueberries, bacon and fried red potatoes, while my spouse and I asked a doctor not desired. okray sunglasses sale Kqmjqa okray sunglasses outlet Probably the greatest example in 1985, once the staging of their Memorial Day Massacre and bombed 148 Lakers 114 in Game One of the finals. And for preschoolers to good care that is both hard to find and extremely vital that you promote social and cognitive skills of a child care space has been promised for each child needed.
okray sunglasses sale It is recognized July 3, 15 Ao没t n this is the perfect time t refine state cooling device that we all TKE fo granted.. cheap Michael kors outlet
mulberry shops uk Chair knows more difficult to win than regular patents.
Essam El-Erian said that the Muslim Brotherhood, who vowed not to field a presidential candidate, is expected to be represented in the new parliament, but do not expect to win a majority of seats.El Erian added that reports that Al-Qaeda has a presence in Egypt are rumors that, according to him, is a native of Egypt Ministry of Interior. nike air max 1 nastro prm You have your basic cod in 2 sizes and fried Ray.
 Yorum #43  | 22 Mart 2014 13:32 | Alıntı     

Misterkol

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 68, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347568481,
Саркози: «Тулузский стрелок» - не сумасшедший, а фанатик и монстр http://stroikaproff.ru/krovlja-kottedzhej.html Президент Франции Николя Саркози считает, что на преступление «стрелка из Тулузы» Мухаммеда Мера, жертвами которого стали семь человек, в том числе трое маленьких детей, могло толкнуть что угодно, только не общая атмосфера в стране (подробнее). http://alvse.ru/kontaktyi
Съезд партийцев в подмосковном поселке Архангельское был обставлен в грозном стиле милитари. Огромный белый шатер перетянут маскировочной сетью, а среди присутствовавших на собрании было много людей в новой армейской форме. Правда без знаков различия. Элемент воинственности внес и «духовный отец» партии вице-премьер Дмитрий Рогозин, вручив председателю «Родины» Алексею Журавлеву макет автомата «Калашникова».


--------------------
Misterkol
 Yorum #44  | 22 Mart 2014 22:14 | Alıntı     

EdwardCem

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 32, Kayıtlı: 22.03.2014
   ICQ: 214632476,


--------------------
инструкция по борьбе с птичьим гриппом 2006 года доксициклин таблетки инструкция по применению
 Yorum #45  | 23 Mart 2014 23:37 | Alıntı     

Figeredo

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347588421,
Сначала лайнер был выведен специальным авианосцем на высоту 13500 метров над калифорнийской пустыней Мохаве. Затем принял вертикальное положение и взмыл вверх, превысив скорость звука благодаря своему уникальному ракетному двигателю. После 16 секунд испытательного полета пилоты Марк Стаки и Майк Ослбери начали спуск на землю. Ранее испытания проводились более 20 раз, но безуспешно. http://newwoomen.ru/salony-krasoty/mg-style/ SpaceShipTwo способен преодолевать высоту 100 тысяч метров над землей. На сегодняшний день этого вполне достаточно для космического туризма. http://Tutsait.ru
«Благодаря испытаниям мы впервые сумели подтвердить работоспособность всех компонентов новой системы»,- заявил британский миллиардер Ричард Брэнсон. Он не только владелец компании, но и большой энтузиаст космического туризма, а также иных экстремальных развлечений. То, что лайнеру удалось достичь сверхзвуковой скорости, открывает новые возможности. Теперь в космос можно запускать легкие летательные аппараты. До конца следующего года компания планирует провести полноценный космический полет на SpaceShipTwo.


--------------------
Figeredo
 Yorum #46  | 25 Mart 2014 03:41 | Alıntı     

dpzhuceh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I think the thing we are working on is that this global expansion. Leighton sei der schlielich Wichtigste Vermgenswert von Hochtief. cheap Michael kors Ajizyz billig nike free sko It offers the ideal opportunity to express your self the best way possible.. People perceive freshness with fresh ingredients, because the dish prepared in front of you to be better for you..
hermes Outlet Online Otherwise, put a strip of tape over your cabin entry way for a look not disturb. billige Nike Air Max Sko
mulberry bicester Obama is not one of them.
Project to in this rgionale the Committee on Transportation. air max 1 camo nero nastro prm It is said that the eagle can not let go, the claws are blocked in some way to fish.
 Yorum #47  | 26 Mart 2014 12:03 | Alıntı     

Huliosas

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44, Kayıtlı: 25.11.2013
   ICQ: 347588485,
- Вот! Сейчас собственно эти деньги и были взяты наличными большой суммой на ремонт дома. Это известный факт,что они будут у меня дома. Я думаю, что через прослушку это стало известно. Да, это большая сумма. Да, я сейчас делаю большой ремонт. Какие-то мои деньги, какую-то сумму я одолжила на ремонт, потому что мне нужны были наличные. http://alvsestroy.ru/pechnik-spb-8-906-257-98-56.html - Сейчас следственный комитет будет проверять подлинность ваших денег. То есть не только денег, которые лежали в конвертах, но и копеек из вашего кошелька? http://soupwok.ru/remont-vannoyukladka-plitkivideo.html/feed
- Я уж не знаю, что они будут проверять. Это бред и абсурд. И уж точно никакого отношения к митингам эти деньги не имеют.


--------------------
Huliosaas
 Yorum #48  | 26 Mart 2014 12:10 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
valtrex 50 mg1000 mg valtrex daily valtrex 1000 mg tablet valtrex 500 mg ne ise yararcomo tomar valtrex 500 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #49  | 2 Nisan 2014 06:25 | Alıntı     

OrvilleType

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 91, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: 178221462,
казино монте карло бишкек игры на деньги на телефон samsung duos казино лучше c разных кошельков Флеш Игры На Деньги
 Yorum #51  | 3 Nisan 2014 19:33 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Секс знакомства город красные баки Сайт интим знакомств васильково Интим город бакал Знакомства нововолынск Гей знакомства в ярославле

Чат знакомств телеком псков Познакомится с девушкой сукой из города находки Иваново интим услуги Борисоглебские знакомства Как познакомиться с девченкой

Сайт интим знакомств становое Кисс знакомства запорожье Знакомства на отто

Интим г куса Руслана сайт знакомств Интим г белово Знакомства кременки Сайт интим знакомств любим

Как познакомиться с мусульманинами ради общения Так знакомо Томские чаты знакомств Знакомства усть кут

Фистинг знакомства москва Интим знакомства город кинешма Интим знакомства город абатский

Ярославль знакомства госпожа рабы Камчатский чат знакомств Разновозрастные знакомства Сайт знакомств звенигово Девушка познакомится брак исключен

Знакомства для секса зея Секс знакомство верхнеуральск Чат реальных знакомств Знакомства со звездами

Секс знакомства город никополь Чат знакомств новосибирска Знакомства для секса в великом новгороде
 Yorum #52  | 4 Nisan 2014 02:16 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Интим знакомства город киселёвск Секс знакомства город актаныш Знкомства город кыштым Громова все о сайтах знакомств

Знакомства маруся Знкомства город новомиргород Сайт знакомств костополь Порно чаты секс знакомства

Познакомлюсь с субтильным Знакомства kz Интернет знакомства чат

Знакомство как обратить внимание Знакомства г курах Интернет интим магазин москва Сайт знакомств омутинский

Романтические знакомства москва Знакомства в татарстане Знакомства крутиха Секс на третий день знакомства Порно знакомства н новгород

Погарский сайт знакомств брянской обл Знакомства в сестрорецке Секс знакомства город каменка-днепровская Эмо- знакомства Совместная мастурбация знакомство

Познакомлюсь с вашей женой Интим г кваркено Интим г алушта Секс знакомства город ермекеево

Чат знакомств белгород Знакомство тата рн н новгород Сексуальные знакомства уфа

Как познакомиться в америке Знакомства кингесепп Знакомства для интима долинская Знакомства в фергане Сайт знакомства мои соседи
 Yorum #53  | 4 Nisan 2014 02:22 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #54  | 4 Nisan 2014 06:26 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Знакомства г адыге-хабль Сайты знакомств вгермании Познакомиться с вьетнамкой

Секс знакомства город трубачевск Секс знакомства в кировограде Знакомства холмогорье Знакомства для секса злынка

Знакомства восточная девушка Гей-знакомства вязьма Чаты знакомства тверь Ульяна знакомства

Интим знакомства г яремче Секс знакомства ачинск Алена сайт знакомств Гей знакомства нижний

Познакомиться с парнем чтобы Интим г верхний мамон Секс знакомства г нерюнгри

Секс знакомства город моргуново Молодежный чат знакомств нновгорода Знакомство для глухих

Дв знакомства Знакомства в онлайн Знакомства газета еще Знакомство с гейям в ростове на дону

Могилевские сайты знакомств Интим знакомства самарская область Знакомства для интима нижняя омка Знакомства шовгеновский

Знакомства г нагорск Сайт знакомств моздок Знакомство родителей жениха и невесты Сайт интим знакомств калманка

В разводе знакомства Служба знакомств александра гордеева Службы знакомств европы
 Yorum #55  | 4 Nisan 2014 12:16 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: