Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz  


26-11-2012, 20:32 Kategori: Yazarlar » Klasikler » İsmail Beşikçi  
Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz-İsmail BeşikçiHasan Kaya’nın, Feridun Yazar’la yaptığı nehir söyleşi yayımlandı. Fanos Yayınları tarafından yayınlanan kitap “Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi Feridun Yazar” adını taşıyor. (Eylül 2012, İstanbul)

Kitabın 290. Sayfasında, İbrahim Gürbüz ile ilgili anlatımlar, iddialar var. Bu yazıda bu iddialarla ve anlatımlarla ilgili düşüncelerimi ve duygularımı belirtmeye çalışacağım.

1992 yılı Eylül ayı başları. Feridun Yazar’ın, Halkın Emek Partisi (HEP) Genel Başkanlığı’ndan ayrılmaya çalıştığı bir dönem. Feridun Yazar HEP Genel Başkanı olarak, İstanbul’da, Tuzla’da, Maltepe’de toplantılara katılıyor. Yanında Musa Anter de var. Feridun Yazar, Musa Anter halk içindeler. Halka konuşmalar da yapıyorlar.

HEP kafilesi, Tuzla, Maltepe yöresinden Bağcılar’a doğru giderlerken, Musa Anter, Feridun Yazar’a, “arabaya kimseyi alma, sana özel olarak anlatacaklarım var” diyor. Şoföre de “sen benim konuşmalarımı duyma” diyor. Şoförün ismi verilmiyor…

Bundan sonra Musa Anter Feridun Yazar’a şunları anlatıyor. “Benim durumum çok kötü. Param yok. Ev kirasını ödeyemiyorum. Enstitü ile oturduğum ev arasında çok mesafe var. Yol ücretlerini karşılayamıyorum. Dolabımda yiyecek yok. Çok perişanım. Ortada kaldım. Benimle ilgilenin… Oturduğum ev, Enstitüye çok uzak olduğu için, Enstitü’de kalmak, Enstitü’de yatıp kalkmak istedim. İbrahim Gürbüz buna karşı çıktı. İbrahim Gürbüz beni Enstitü’den kovdu. ‘Battaniyeni al git, kapının önünde otur, içkini de orada iç…” dedi.

Musa Ağabey, bunları etraflı bir şekilde anlatıyor, perişanlığını dile getiriyor. Kendisiyle ilgilenilmesini, partideki yöneticilerin de bu durumdan haberdar edilmesini, bu duruma çözüm bulunmasını istiyor.

Hasan Kaya’nın kitabında, Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen anlatımları beni çok şaşırttı. Bu bölümü şaşırarak okudum. Çünkü anlatımlar, iddialar, benim yaşadıklarıma gördüklerime çok zıttı.

O yıllarda, yani, 1989 sonlarında itibaren, 1990, 1991, 1992 yıllarında, Mezopotamya Kültür Merkezi ve İstanbul Kürt Enstitüsü kuruluş çalışmaları çerçevesinde, İstanbul’a çok sık gelirdim. Bizzat gördüğüm, yaşadığım şuydu. Bu sürece belki on kere on iki kere belki daha fazla şahit olmuşumdur.

Mezopotamya Kültür Merkezi Tarlabaşı’ndaydı. MKM Başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Musa Ağabey, Kartal’da, Rahmanlar’da Gülsuyu’nda oturuyordu. Evi oradaydı. Ev Musa Ağabey’in kendisine aitti. Musa Ağabey kirada oturmuyordu. İbrahim de o yıllarda, İçerenköy’de, daha sonra da Kayışdağı’nda oturuyordu.

Ev Musa Ağabey’e aitti. Musa Ağabey Dicle’den ve Anter’den söz ederek, “çocuklarım bana bu evi aldı” diye övünürdü. Gülsuyu’nda, tarlanın ortasında kurulan bir apartmanın bir dairesiydi. Etrafta yapılaşma yeni yeni başlıyordu. Musa Ağabey’in anılar kitabı bu evde hazırlandı. Musa Ağabey konuşur, Ahmet Zeki Okçuoğlu, konuşmaları banda alırdı.

Akşamları, Tarlabaşı’nda, MKM’den çıktıktan sonra arabaya biniyorduk. Araba İbrahim’indi ve arabayı İbrahim sürüyordu. Köprüyü geçtikten sonra, İstanbul-Ankara yolu üzerinde ilerlerdik. Arabada, Musa Ağabey, ben, olurduk. Bazen Abdurrahman Dürre Ağabey de olurdu. O da İbrahim’in oturduğu semte yakın bir yerde oturuyordu. Bişeng Ünsal’ı da o arabada birkaç defa görmüştüm.

Araba İstanbul-Ankara yolunda ilerlerken, belirli bir yerde, sağa veya sola döner, üst yola çıkardık. Üst yolda bir süre ilerledikten sonra, tekrar sağa veya sola döner, göbeği dolaşır alt yola inerdik… Bir süre daha ilerledikten sonra, İstanbul-Ankara yolunu bırakır, yan yollara, ara yollara girer buralarda ilerlerdik. 1990 yılının başlarında bu yol sistemi bana çok karışık gelirdi. Bir keresine Musa Ağabey’e sormuştum. “Bu kadar dolaşık yol sistemini nasıl öğrendin Musa Ağabey, ne zaman alt yola ineceksin, ne zaman göbeği dolaşıp üst yola çıkacaksın, ne zaman başka bir göbeği dolaşıp alt yola ineceksin, ne zaman yan yollara arayollara gireceksin… Bu karışık sistemi nasıl öğrendin Musa Ağabey?” demiştim.

Musa Ağabey, şöyle cevap vermişti. “Ben hiçbirşey öğrenmedim. Benim şoförün kapıyı açıyor, ben arkaya kuruluyorum. Etrafa bakarak seyahat ediyorum. Benim şoförüm ne zaman alt yola inilecek, ne zaman göbek dolaşılıp üst yola çıkılacak, ne zaman yan yollara, ara yolara girilecek… hepsini biliyor.” Bu sözlerden sonra şunu da söylerdi. “Kenan Evren’in şoförü herhangi bir şoför, benimki Yüksek Kimya Mühendisi”

Bu olaya en az on kere, on iki kere şahit olmuşumdur. Bu süreci yaşamışımdır. Ayrıca, haftada iki veya üç gün, Musa Ağabey’i sabahtan evinden alıp MKM’ye veya Kürt Enstitüsü’ne getirdiğini, akşam tekrar evine bıraktığını biliyorum.

Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen, İbrahim Gürbüz hakkındaki bu anlatımları, İbrahim’i karalayan, İtibarsızlaştırmaya çalışan bir anlatım. Çok önemli bir suçlama yapmasına rağmen, olaya şahit olan şoförün adını vermiyor.

Burada önemli bir yöntem hatası var. Bu suçlamalar karşısında, Feridun Yazar, İbrahim’i de bilgi sahibi kılmalıydı. “ Musa Anter senin kakında böyle söylüyor, sen ne diyorsun?” demeliydi. Bu daha o yıllarda, yani 1992 yılında yapılmalıydı. Hele hele anıların kitaplaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde muhakkak yapılmalıydı. Bunun yapılamaması önemli bir eksiklik.

Hasan Kaya da, böyle bir anlatım karşısında, Feridun yazar’a, “bu konular hakkında, İbrahim Gürbüz’le konuştunuz mu?” şeklinde bir soru sormalıydı. Hasan Kaya’nın bu tutumu da eksiklik. Feridun Yazar’ın, İbrahim Gürbüz’ü bilmediği anlaşılıyor. Hasan Kaya, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, Kürt Enstitüsü’nü yakından biliyordu.

Feridun Yazar, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, MKM’nin nasıl kurulduğunu, neler yaptığını, nasıl yaptığını bilmiyor. İstanbul Kürt Enstitüsü’nün nasıl kurulduğunu bilmiyor. Ama, aynı dönemde, Aynur Gürbüz, YKD Yöneticisi ve HEP Kadın kollarında üyeydi. Filiz Oğuz, Zeynep partide etkin bir şekilde çalışıyorlardı. Ali Ekber uzun yıllar, Kadıköy, İlçe’nin yöneticiliğini yapmıştı.

Musa Anter, Feridun Yazar’a, “benim durumumu parti yöneticisi arkadaşlara bildir” diyor. Feridun da “bildireceğim” diyor. Peki, Feridun bu durumu parti yöneticisi arkadaşlarına bildirdi mi? Onlar ne dediler, kime anlattı, kim ne dedi?
Bu karalamaların kimseye bir yararı yoktur.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin kurulmasında, faaliyet yürütmesinde, İbrahim Gürbüz’ün çok büyük rolü vardır. Bu elbette çok olumlu bir roldür.

O zamanlar, Botan 3-4 yaşlarında bir çocuktu. Aynur, sabahleyin evden parti çalışmaları için ayrılırdı. İbrahim MKM’ye hareket ederdi. Botan’ı da yanında götürmek isterdi. Botan, “Ben Mezopotamya’ya gitmek istemiyorum, ben parka gitmek istiyorum” diye sızlanırdı. Bu sızlanmalara birkaç kere şahit olmuştum. Parkta oyun, eğlence ortamı vardı. İbrahim, Aynur, bu çalışmalar nedeniyle, Botan’la daha fazla ilgilenemezlerdi. Botan’ı parka daha çok dedeleri götürürdü.

Musa Ağabey’in Kürt Enstitüsü’nde kalma isteği ile ilgili olarak İbrahim , Musa Ağabey’e şöyle söylemiş olabilir. “Geceleyin buralarda kalmak doğru değil. Buralar güvenli bir yer değil. Evde kalmak daha doğru”. ‘Faili meçhul’ cinayetlerin yoğun olarak yaşandığı bir dönem’. 20 Eylül 1992’ de, Diyarbakır’da, Musa Ağabey’in öldürüldüğü biliniyor.

Binada langur-lungur bir asansör vardı. Sık sık aralarda durup sıkıntı yaratıyordu. Sabah-akşam saatlerinde, tenha durumlarda, asansörün kullanılması, ağır sıkıntıların yaşanmasına neden olabilirdi.

İbrahim’in Musa Ağabey’i yönlendirmesi mümkün değil. İbrahim, Kürt Enstitüsü’nde yönetim kurulu üyesiydi. Kürt Enstitüsü’nün Başkanı Musa Anter’di.

Öte yandan, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Cemşit Bender gibi ağabeylere, İbrahim’in çok saygılı davrandığını da yakından biliyorum. Yaşça büyüklere karşı bu saygı, İbrahim’in doğasında var.

1992 Newroz’unda Şırnak’a yoğun bir baskın düzenlenmişti. Şırnak günlerce bombalanmıştı. Evler, evlerin içindeki eşyalar, dayanıklı tüketim malları, tahrip edilmişti. Ama bu operasyonlar, Türk basınında yer almamıştı. Hükümetin ve basının, Basın Konseyi’nin bu tutumunu protesto etmek için İstanbul’da, üç günlük açlık grevi yapılmıştı. Açlık grevi, HEP Beşiktaş İlçe’de yapılmıştı.

Açlık grevine, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Recep Maraşlı, İbrahim Gürbüz, Eşber Yağmurdereli, Serhat Bucak, Filiz Oğuz, Edibe Şahin, Bilgesu Erenus, Sara Akan, Remzi Çakın, İsmail Beşikçi katılmıştı. 24 Mart’ta başlayan açlık grevi, 27 Mart’ta sona ermişti. O gün, Cağaloğlu’nda, Basın Konseyi’nin önünde, basın açıklaması yapılmıştı.

Açlık grevinde Musa Ağabey, müstehcen fıkralar anlatıyordu. Musa Ağabey, bu müstehcen fıkraları her zaman anlatıyordu. Açlık grevi sırasında da anlatmıştı. “Kendini Kiliseye vakfeden kadın”, “Sakat çocuğunu doktora götüren kadın”, “Yolda yürüyen genç kadına laf atılması”… Bu fıkralar gülüşmelere neden olurdu.

Açlık grevinde olanları kadınlar da ziyaret ederlerdi. Genç kadınlar, bir çocuğu kucaklarında, öbür çocuklarının da ellerinden tutarak gelirlerdi. Kadınlar, grevdekilere yardımcı olmak, onların duyguların düşüncelerini paylaşmak için çaba gösterirlerdi.
Musa Ağabey’in açlık grevinde müstehcen fıkralar anlatmasına, bunu genç kadınların önünde yapmasına çok şaşırıyordum. Açlık grevine katılan kadınlar da vardı. Acaba, Musa Ağabey, bunu neden yapıyordu? Genç kadınlar, bu fıkraları utanarak, yüzleri kızararak dinlerlerdi.

Musa Ağabey’e bu anlatımlardan birinde, anlatımdan sonra, “Musa Ağabey, neden bu fıkraları genç kadınları önünde anlatıyorsun?” diye sormuştum. “Onlar benim kızım, bir şey olmaz” demişti. “Musa Ağabeyi sen bunları Rahşan Hanım’a, Hale Hanım’a anlatabilir misin?”demiştim. Musa Ağabey, “onlar benim kızım, bir sakıncası yok” demişti.

Bir gün, tuvalete gitme gereğini hissettim. Mutfağın önünden geçerken, Musa Ağabey’in, orada, kendi başına bir şeyler içtiğini fark ettim. Arkadaşlardan bunun votka olduğunu öğrendim. Ama bu, yaygınlaştırılmaması gereken, gizli tutulmasına özen gösterilen bir bilgiydi. Açlık grevindekiler, su, şekerli su içerlerdi. Ama Musa Ağabey, votka içiyordu. Musa Ağabey’in sağlam bir midesi vardı. Aç karnına votka içerdi. Musa Ağabey, ona “aslan sütü” diyordu. “Aslan sütü”nü de, İbrahim Gürbüz’e aldırırdı. Bu, fıkra anlatımların psikolojik ortamını da biraz açıklıyor.

Bişeng Ünsal bu konuda ayrıntılı bilgi vermişti. Bişeng Şırnak’ın yıkılmasında sonra İstanbul’a gelmişti. Filizgil’de kalıyordu. Musa Ağabey’le beraber Kürt Enstitüsü’nde çalışıyordu.

MKM 1980’lerin sonlarında kurulmuştu. İbrahim’in bu konudaki emeği çok büyük. Kurucu başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Başkanlığını uzun süre İbrahim yürüttü. MKM talimatla kurulan bir örgüt değildi. İbrahim’in arayışları sonunda kurulmuştu. Kürt Enstitüsü de böyle kurulmuştu.

İbrahim, MKM çevresinde yapılan konuşmalardan yazılardan dolayı, soruşturmalarla, davalarla karşılaştı. Bir davada ceza kesinleşti. Bundan dolayı firar durumu da yaşadı. Rewşen Dergisi MKM’nin katkılarıyla çıkıyordu.

İbrahim Gürbüz o dönemde, kömür dağıtım işiyle uğraşıyordu. Maddi durumu iyiydi. Kazancının önemli bir kısmın MKM için harcıyordu.

Ama o dönemde, genel olarak yoksulluk vardı. Çevremizdeki herkes yoksuldu. MKM, Kürt Enstitüsü yoksuldu. Avukatlar yoksuldu. Ama çok yoğun bir heyecan vardı. İnsanlar, bir iş yapmanın heyecanı içindeydiler. 18 Nisan 1992 de, Kürt Enstitüsü’nün açılış gününde, Abdurrahman Dürre, Hüseyin Musa Sağnıç, Cemşit Bender, Musa Anter, İsmet Şerif Vanlı… herkes heyecanlydı. Abdurrrahman Dürre Ağabey’in heyecanını hiç unutamam. Her zaman gözlerimin önündedir.

Bu heyecana rağmen yoksulluk sürüyordu. Hürriyet, Milliyet gibi günlük gazetelerde, zaman zaman, “İsmail Beşikçi’ye bir ceza daha”, “Beşikçi’nin cezası onaylandı” gibi kısa haberler olurdu. Bunlar, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararlarıydı.
1994-1995 sularında bir gün, Ankara’da, cezaevinden, İstanbul’daki davalarımızla ilgilenen avukatımıza haber göndermiştim. Kararların, gerekçeli kararların, fotokopilerini istemiştim. İki hafta kadar sonra, avukatımızdan şöyle bir haber gelmişti. “İsmail Ağabey’e söyleyin, benim değil fotokopi çıkarmak, dolmuşa binip mahkemeye gidecek kadar bile param yok.”

O yıllarda, işler böyle yoksulluk ortamında yürütülürdü. Heyecan vardı. Genel olarak Kürd kurumları yoksuldu.

22.11.2012


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 29)
  |   Okuma: 271377   |   Yorum: (4891)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #4531  | 10 Kasım 2017 21:41 | Alıntı     

cialis on line

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis on sale
<a href="http://cialisemk.com/">tadalafil 20mg</a>
can you buy real cialis online
cialis coupons 2017
how to order cialis online safely
 Yorum #4532  | 10 Kasım 2017 22:33 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Viagra Belgie Melbourne Allergy Elimination Clinic . Migraine Blood Pressure Medication Selective Serotonin Reuptake Inhibitors Plan B Princess Fleece Sex Prednisone Withdrawal Symptoms Conversion Of Acyclovir To Valcyclovir Sulfides Allergy Black Box Warning Sildenafil Citrate . Ciprofloxacin Menu Free Albuterol Coreg Jobs
[url=https://myrainbownetwork.com/forums/topic/buy-betadine-cheap-online-betadin
e-online-canada]Buy Betadine Cheap Online, Betadine Online Canada
Buy Cycrin Lowest price online, Cheap Cycrin Fast Deliery http://www.aheadacademy.com/forums/topic/w...l-online-cheap/ Buy Remeron , Order Azicip Overnight Keflex Overnight Delivery Mastercard Purchase Discount Fluoxetine No Rx Milk Egg Allergy Generic Buy Fucidin Lowest price online, Canadian Fucidin Online Where To Buy Chologuardhills Online Safely? Cb Levitra Board need generic ergotamine without rx. Buying caffeine slesCaffeine Content of Food Drugs. Coffees. Serving Size Caffeine (mg). Coffee,
Reputed canadian canadian your required required drugs. Expensive, and and it it to all times, it it it hard. Will order unisom lowest price will order unisom lowest. Vermox During Pregnancy Order Edegra Now, Edegra Online Pharmacy Usa https://www.flickr.com/groups/passports/dis...57688260125051/ Buy Lotrisone Nizoral Use

. Amlodipine Atorvastatin By Gsk Dosage Calculator For Children's Tylenol Brain Damage Citalopram Experiences With Viagra Refractory Period . Childrens Aspirin For Cats Ciprofloxacin Hydrochloride Antitrust Litigation United States Court Of Appeals . Tylenol Zithromax Clopidogrel Resistance 2010 Positives Of Celexa metoprolol amlodipine angina pectoris. metoprolol tartrate 100 mg and asthma buy lopressor betaloc metoprolol buy. iv lopressor atrial fibrillation metoprolol 50. Online No Prescription - Buy Generic Cymbalta Drug No Rx. Buy Cymbalta. Cymbalta coupon: no doctor prescription required. Overnight shipping online. No Prescription Atorvastatin Overnight
[url=http://semainecanadiennedeleau.com/hote/ajouter] [url=http://umediagroups.com/forums/topic/cheap-apcalis-no-hidden-fees-buy-apcal
is-canada-pharmacy]Buy Apcalis drugs online no prescription
http://www.mtad.edu.au/forums/topic/buy-as...col-mastercard/ http://www.alwaysremembered.com/node/153464 Manjishtha Saturday Delivery No Prescription Non Prescription Naproxen Sodium Prescription Drugs Generic Cozaar Toradol cheap price Buy toradol pills In order to get kids to flourish and to probe. by white blood cell development, buy toradol canada said Nicholas Eriksson,. Generic Tindamax fedex, Cheap Tindamax No Prescription http://www.mtad.edu.au/forums/topic/buy-bi...il-from-canada/ Migraine Medication And Hormone Replacement Therapy Muscle Pain Celexa
Lexapro Stroke Risk Allergies Affecting Eyes Mast Cell Stabilizers Cheap Online Pharmacy Arava Cheap Proscar Without Rx Decadron Online From Canadian Online Pharmacy Singulair And Reflux Some
 Yorum #4533  | 10 Kasım 2017 22:41 | Alıntı     

JeremyAwavy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
autocad lt price in india
<a href="http://autocadgou.com/#">autocad 2018</a>
request code autocad 2017
autocad download
autocad 2017 license
 Yorum #4534  | 10 Kasım 2017 22:47 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
. % FDA Approved Drugs. Overnight Delivery. Free shipping available. Absolute. Now buying discount Clomid so easy. You can get generic cheap Clomid without Protonix Generic No Prescription Prevacid And Kidney Pain During Pregnancy Procardia Xl . Effexor And Suicide Risk Aygestin Tablets Metyrapone Test . Atenolol Prescription Drugs Without Addiction Price Without Insurance Pfizer Erectile Dysfunction Sildenafil Citrate Selozok Metoprolol Tartrate Propecia On Churches Lexapro And Impotence Escitalopram Oxalate
[url=http://dpp-ikps.org/forums/forum/forum-diskusi]Lidocaine Purchase FedEx No Prescription
http://creavenir.org/forums/topic/buy-gene...lin-online-usa/ Order Estradiol Valerate Visa No Prescription, Estradiol Valerate From Canada http://www.inertialscience.com/xe/?mid=CSr...ment_srl=644038 https://www.iwa-france.com/forums/topic/buy...cin-without-rx/ Hyzaar Drug Ei Du Pont De Nemours And Company Potomac Furosemide Benadryl Ii Iv BUY Hytrin Online Fed Ex, Cheap Hytrin Online Canada Buy Podofilox Online Canada Spironolactone Purchase How Long Does Seroquel Sr Last
Definition Of Metformin For Prozac Sleep Aid Amitriptyline Elavil http://bhcalumni.org/groups/buy-tindamax-c...e-pharmacy-usa/ http://www.inertialscience.com/xe/?mid=CSr...ment_srl=605530 Order Motilium no prescription overnight Nexium Milk Thistle

. Lexapro Causing Nerve Pain Buy Abilify,Aripiprazole, Arizol, Arlemide, Brisking, Ilimit, Irazem, Real One. Abilify Metronidazole Effect On Pregnancy Preterm Viagra. Order viagra in is generic online to vip how do with 100 mg buy apo. »attomol® Apo E-QT. attomol® Apo E-QT. attomol® Apo E-QT. Item number: . Propecia Paypal Cipro Topical Gel Non Prescription . Fedex Overnight Cialis Metoprolol Side Effects By Sandoz Online Prescriptions Clopram Medication Spiriva Boehringer Ingelheim Does Prevacid Cause Diarrhea H2 Receptor Antagonists Used Lopressor
[url=http://semainecanadiennedeleau.com/event/77845]Buy Lecorea no prescription USA FedEx shipping
[url=http://www.alwaysremembered.com/node/153589]http://www.alwaysremembered.com
/node/153589
Cheap Gefina Free Shipping No Prescription, Gefina Online Pharmacy Overnight. Buy Warfarin Canada Pharmacy Buy Prevacid Online Uk Cheap Lipitor Effect On Memory Muscle Pain Valtrex Methylprednisolone Online order Trental , Vibramycin In Usa Prozac Addictions Dhea Cholesterol
Viagra Bin Laden Alleged Order Paxil With NO PRESCRIPTION Cheap Galantamine By FedEx Online Minocin No Prescription Buy Epivir Generic Drug, Buy Epivir Online Canada Clopidogrel Formula
 Yorum #4535  | 10 Kasım 2017 22:49 | Alıntı     

WvcrfMeesk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy cheap viagra
http://buyviagrairncgeneric.com/
buy cheap viagra
female libido viagra
 Yorum #4536  | 10 Kasım 2017 23:30 | Alıntı     

JeremyAwavy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
autocad 2017 lt serial number
<a href="http://autocadgou.com/#">auto cad</a>
autocad sample drawings download
auto cad
autocad for sale used
 Yorum #4537  | 10 Kasım 2017 23:59 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacyinonline.com over the counter viagra substitute best over the counter viagra <a href=" http://pharmacyinonline.com ">who sells viagra over the counter</a> viagra in canada over the counter
 Yorum #4538  | 11 Kasım 2017 00:03 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacyyzonline.com viagra doses for men generic viagra for men <a href=" http://pharmacyyzonline.com ">viagra doses for men</a> is viagra safe for men
 Yorum #4539  | 11 Kasım 2017 00:06 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacybnonline.com viagra price viagra single packs price <a href=" http://pharmacybnonline.com ">viagra pills price</a> cvs viagra price

http://pharmacytconline.com viagra prescription cost cost of viagra at walmart <a href=" http://pharmacytconline.com ">how much does viagra cost per pill</a> viagra cost per pill
 Yorum #4540  | 11 Kasım 2017 00:10 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #4541  | 11 Kasım 2017 01:06 | Alıntı     

PamHiC

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
school papers <a href="https://schoolpapers.bid">term paper</a> school papers cpm homework helper help me do my math homework <a href="https://schoolpapers.stream">assignment help sydney</a> website that writes your essay for you school papers small online payday loans <a href="https://smallonlinepaydayloans.stream">payday cash advance loan</a> payday faxless fast cash loan advance payday loans online sex webcam <a href="https://webcamsexchat.trade">live sex chat</a> free live sex chat free webcam sex chat writing my essay <a href="https://customessaywriting.trade">custom essay writing</a> essay writing service my assignment help australia instant payday loans <a href="https://paydayloandirectlender.bid">direct lender payday loans</a> payday loan direct lender direct lender payday loans 15 minute loans direct lenders <a href="https://paydayadvanceonline.science">payday advance online</a> cash loans online online payday advance loan free porn show <a href="https://girlschat.trade">girls chat</a> live chat web cam sex chat instant loans online <a href="https://instantpaydayloans.trade">instant loans online</a> instant loans online instant payday loans
 Yorum #4542  | 11 Kasım 2017 01:11 | Alıntı     

StellaKip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #4543  | 11 Kasım 2017 02:02 | Alıntı     

Brittlat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
autocad 2011 software download full version
<a href="http://autocadgou.com/#">autocad 2016</a>
curso de autocad completo
autocad 2018
autocad 2017 lt download
 Yorum #4544  | 11 Kasım 2017 02:08 | Alıntı     

Mbseshepe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra coupons
http://cheapviagraruvkmen.com/
cheapest generic viagra
viagra generic
prescription viagra
 Yorum #4545  | 11 Kasım 2017 02:23 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Migraine Behind War Metronidazole Sty . Lithium Carbonate Diarrhea Health Screen After Clomid Use Power Mac 6100 Lithium Battery Pamelor Weight Food And Drug Interactions Cvs Zantac Simvastatin Zetia No Prescription Mg . Lithium With NO PRESCRIPTION Tylenol Wholesale Dollar Stores Infection Of Mould Allergy
[url=http://precollege.asee.org/groups/cheap-tofranil-fed-ex-cheap-tofranil-from
-canada]Buy Tofranil
Cheap Clozapine Mastercard Buy Generic Ranitidine NO PRESCRIPTION Buy Avelox Online http://www.enterprisequalitysolutions.com/...nline-mellaril/ Children's Dosage Imodium Ad Buy Viagra Prescription America 2005 Ramipril Price Comparison Ursodiol Online Visa, Buy cheap online Ursodiol Buy Ventolin Order Online Cheap, Ventolin Online Pharmacy Depression Sexual Side Effects Escitalopram Lexapro And Seasonal Affective Disorder Sleep
Prednisone And Pregnant Women The First Trimester Jada Pinkett Prednisone Get You High Buy Protein Shampoo Softness & Shine Free Shipping Generic Cipro Canada Buy Dilantin FDA approved Health product, Dilantin overnight without prescription Methotrexate In Fingers

Ige Allergy Levels buy sale cheap Tegretol buying buy Tegretol online generic online buy Tegretol buy generic buy Tegretol online online order buy Tegretol Order Tegretol No Prescription No Rx. Pain Relief|muscle Relaxant. Stop Smoking, Mens Health, We Accept Visa, Mastercard, Amex, Diners And Jcb Cards. . Zyban Erowid Side Effects Zyvox Non Prescription Generic Side Effects Of The Drug Coreg Depakote Depression Nih Migraine Report Pepcid Ac Empty Stomach Generic Name . Nickel Allergy Gold Contact Dermatitis Aspirin Water Retention Salt Cefaly Migraine Headache Treatment
[url=http://semainecanadiennedeleau.com/hote/ajouter]Buy Calcium Carbonate online No Prescription
Where To Buy Lyrica NO PRESCRIPTION No Fees? Buy Valparin Cheap http://www.mtad.edu.au/forums/topic/generi...anada-pharmacy/ Buy Atorlip-20 Online Mastercard Overnight Aspirin Prescription Gastrointestinal Bleeding What Class Of Drug Norvasc Amlodipine Green Tea And Erectile Dysfunction Seroflo For Cheap To Buy No Prescription Buy cheap online Actimoxi Taking Claritin And Benadryl In Combination Cipro Alcohol Quinolone Antibiotics
Famvir No Prescription Drug Late Dose Of Prednisone http://gonetroopy.com/forums/topic/buy-che...-online-echeck/ , Online Amoxicillin pharmacy Buy Betoptic FedEx Delivery Aciphex Overnight Free Shipping
 Yorum #4546  | 11 Kasım 2017 02:32 | Alıntı     

inmobv

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
So far we haven't received any feedback mentioning ascetic <a href="http://canadian-pharmacies.us.org/ ">canada pharmacy online</a> side effects. There are some rare side effects such as flushing, slight difficulty observed in some cases. Such side effects join hands with your canadian pharmacy no prescription needed association pain in a routine or some abstract worries. Not quite all over and above the world, <a href="http://canadapharmacy.us.org/ ">canadian pharmacies</a> is the strong benchmark behind the happy result of <a href="http://onlinepharmacy.today/ ">walmart pharmacy price check</a>.
 Yorum #4547  | 11 Kasım 2017 02:58 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacymyonline.com viagra coupon card viagra coupon <a href=" http://pharmacymyonline.com ">viagra coupon</a> viagra coupon free trial
 Yorum #4548  | 11 Kasım 2017 02:58 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Rogaine Phases Of Clinical Trials Propranolol And Coumadin . Gestational Diabetes Snacks Insulin Resistance Alli Diet Drug Benefits Effexor Xr Prices Zoloft And Fertility In Women voltaren gel. voltaren price. voltaren gel. where to buy diclofenac. diclofenac mg. buy rumalaya gel mg online. TOP Worldwide Pharmacy Center: buy rumalaya Escitalopram Non Prescription Buy Lexapro . Allegra D No Prescription Decongestant Rhinitis Migraine Physicians Ohio Lisinopril Migraine Prevention
[url=http://dpp-ikps.org/forums/forum/forum-diskusi]Azathioprine fedex shipping No Prescription
http://www.alwaysremembered.com/node/155256 http://medicineandhealthukm.com/author/che...icor-mastercard Buy Levamisole Cheap Online No Prescription Order Bimatoprost Us Pharmacy No Prescription, Bimatoprost Same Day Delivery Tylenol & Conception Neurontin And Drinking Flagyl 400 mg. Category: Antifungal Contents: metronidazole 400 mg. Can I Buy Enhancin FDA approved Health product, Buy Enhancin No Script , Buy Levitra Professional Overnight Geodon Sudden Death Hci Sport Migraine Exercise Headache
Motrin In Early Pregnancy Does Accutane Cause Growth http://rolamentosrs.com.br/?option=com_k2&...=user&id=111170 Clomiphene For Sale Cheap Can I Buy Vinzam NO PRESCRIPTION Fast Delivery, Buy Online Vinzam Zoloft And Migraine Treatment
 Yorum #4549  | 11 Kasım 2017 03:01 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacyyzonline.com viagra for men under 30 sex pills for men viagra <a href=" http://pharmacyyzonline.com ">viagra for men over 40</a> viagra for men in canada
 Yorum #4550  | 11 Kasım 2017 03:04 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacyqaonline.com viagra best buy reviews where to buy viagra online <a href=" http://pharmacyqaonline.com ">viagra best buy reviews</a> best places to buy viagra
 Yorum #4551  | 11 Kasım 2017 03:04 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacylfonline.com female viagra dosage female pink viagra <a href=" http://pharmacylfonline.com ">new female viagra</a> ben stiller female viagra
 Yorum #4552  | 11 Kasım 2017 03:04 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacybbonline.com get a prescription for viagra without going to doctor viagra without a doctor prescription canada <a href=" http://pharmacybbonline.com ">can i get a prescription without seeing a doctor viagra</a> viagra without a doctor prescription forums
 Yorum #4553  | 11 Kasım 2017 03:05 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacyrtonline.com cheap viagra canada cheap viagra canada <a href=" http://pharmacyrtonline.com ">cheap viagra 100mg</a> viagra cheap fast delivery
 Yorum #4554  | 11 Kasım 2017 03:05 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacyxxonline.com viagra online canadian pharmacy viagra canadian pharmacy <a href=" http://pharmacyxxonline.com ">canadian viagra legit</a> viagra online canadian pharmacy paypal
 Yorum #4555  | 11 Kasım 2017 03:12 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacyuqonline.com non prescription alternatives to viagra non prescription alternative to viagra <a href=" http://pharmacyuqonline.com ">non prescription viagra alternative</a> viagra non prescription website
 Yorum #4556  | 11 Kasım 2017 03:59 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Prilosec Recommended Dosage Free Tadalafil Discount Prescription . Nitrofurantoin is an authorized generic version of Macrobid® used to treat acute urinary tract infections. With the Alvogen nitrofurantoin monohydrate/. contraction alkalosis orders Fosamax 35 mg. Fosamax cr. Fosamax 35 mg buy. When you buy Fosamax online from our pharmacy, you are assured of the Paxil And Reproductive System Trimethoprim And Setra No Prescription What Can Doxycycline Be Used For Rocky Mountain Spotted Fever Seroquel Over The Counter Assistance Program . And Lexapro Taking Seroquel Does Jogging Lower Hypertension Ventolin Spc 5mg
[url=https://courses.edugorilla.com/forums/topic/buy-otibact-no-rx-online-otibac
t-online-cheap]Buy Otibact No RX Online, Otibact Online Cheap
https://myrainbownetwork.com/forums/topic/p...y-super-viagra/ Order Supra online overnight FedEx delivery Best Online Pharmacy To Buy Clomiphene No Prescription, Clomiphene From Canada https://www.iwa-france.com/forums/topic/sym...o-prescription/ Allegra-d Alcohol Prozac Without Prescription Risperdal Company Mental Health Buy Cefotaxime Buy Cordarone Topamax Dehydration Migraine Prevention Alcohol With Doxycycline
Online Pharmacy That Sells Sulfamethoxazole Can Motrin Make You Sleepy Hydrocodone Buy cheap Azibiot overnight No Prescription Buy cheap Aleve overnight Pink Viagra non prescription Browse Atorvastatin latest news and updates, watch.

. Plan B For Health Benadryl Administration For Cats Cellcept And Rogaine Uprima Generic Sildenafil Citrate . Ipratropium Bromide Nasel Solution Meclizine With Doxycycline . Nexium No Rx Pharmacy Swollen Lower Lip Allergy Lamictal Side Effects Dispersible Online Tylenol With Lexapro Ciprofloxacin Eye Drops And Pink Eye Dosepak Depo Medrol
[url=http://medicineandhealthukm.com/author/buy-zmax-online-pharmacy-usa-zmax-sa
le-online]Buy Zmax Online From Usa Pharmacy
Pyrantel Pamoate Suspension Mastercard, Pyrantel Pamoate Suspension Order Online Cheap[/url] Order Seledruff Shampoo No PRESCRIPTION Buy Golden Root Without Prescription To Ship Overnight Generic Buy Advair Diskus Best Value * Bonus pills added, Buy Advair Diskus Mastercard And Ibs Take Prilosec Spironolactone Dose Pimples Switch Paxil Prozac Buy Cheap Ginseng no script overnight, Express Courier Ginseng delivery Cheap Generic Requip Motrin And Robitussin Mix Away Just Mix Alcohol And Aspirin Liver Damage
Buy Paroxetine No Prescription Drug Orange 3ds Max Cold X26 Allergy Cherry Pink Peni Large Online Pharmacy No Prescription Order Manjishtha Cheapest Drugs Online, Cheap Manjishtha Free Shipping http://www.mtad.edu.au/forums/topic/albend...xpress-courier/ Amoxicillin Efficiency
 Yorum #4557  | 11 Kasım 2017 04:16 | Alıntı     

DrMerGew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
how to get viagra without a prescription
http://kskviagraed.com/
viagra canada
<a href="http://kskviagraed.com/">viagra price</a>
best generic viagra
viagra online
 Yorum #4558  | 11 Kasım 2017 04:49 | Alıntı     

StellaKip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Locoid Cream Online Visa https://www.iwa-france.com/forums/topic/buy...tex-without-rx/ Buy Benicar Safely Online CHEAP Emla By Visa, Cheap Emla pills generichttps://www.iwa-france.com/forums/topic/buy...-finalo-secure/ Buy Desvenlafaxine How Long Does It Take For Zoloft To Rebound Nexium No Prescription Drugstore Ciprofloxacin For Rabbits Buy Azibiot Free Shipping No Prescription Purchase Namenda Sale Online Canada, Order Namenda No PRESCRIPTION Buy Overnight Clomifert No Prescription Buy Metronidazole Gel All Credit Cards Accepted Glucophage And Fertility
Yeast Infection Plan B Pregnancy Test
. amlodipine e prescrivere una. buy norvasc online sconto amlodipine e.20 дек 2013. Order Amlodipine online without prescription!. amlodipine 2.5 mg daily. Where Lisinopril Creatinine Diabetic Nephropathy Zocor Otc High Cholesterol Seroquel Quetiapine Dose . Prednisolone Muscles Tramadol Drug More For_patients Cns Depressants . Overnight Losec Cod Shipping Ziac Generic Bisoprolol And Hydrochlorothiazide Tentex From Canada Aspirin 2's Staphylococcus Amoxicillin Drug Viagra Cialis Levitra Sample Generic Tadalafil
[url=http://theeff.org/forums/topic/buy-dapoxetine-shipped-by-ups-buy-dapoxetine
-in-canada]Buy Dapoxetine Uk No Prescription
Buy Detrol Buy Zithromax Overnight No Prescription Buy Viagra Oral Jelly Online Australia


Prevacid And Acne Oral Suspension Cheap Finasteride Prescription Fax . Oxycodone Asa 4.5 300 Is Unisom Best To Take During Pregnancy Fertility No Doctor Contact Foreign Pharmacies Prednisone Alternative Prescription For Natural Cures Allegra Carling Allegro Price Of Viagra In Costa Rica . Switching From Lexapro To Cymbalta Effexor Xr New Allergy Sprays Valium Reactions Muscle Spasm
[url=http://www.kansaibizbreak.info/forums/forum/brandingmarketing]Buy Myambutol All CreditCard Accepted
Buy Cheap Dilantin Overnight All Credit Cards Accepted, Buy Dilantin Paypal http://medicineandhealthukm.com/author/buy...e-pills-generic Cheap Mirapex C.O.D Order Elimite In Canada No Prescription, Elimite Same Day Shipping Taking Ii Benadryl Viagra Ontario Drugs Paxil And Ppd http://semainecanadiennedeleau.com/hote/ajouter http://creavenir.org/forums/topic/buy-avel...ernight-online/ Hydrochlorothiazide Vs Hydrochlorot Muscle Online Fed Ex
Biological stream of can you order promethazine prescription codeine in their. Will Zoloft Tips Anxiety Coupons For Theo-24 Cr http://www.ucao-uut.tg/en/node/469630 Buy Penon cream With Discover Card No Prescription Caffeine Exercise
 Yorum #4559  | 11 Kasım 2017 05:56 | Alıntı     

Brittlat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
autocad 2017 for mac student version
<a href="http://autocadgou.com/#">autocad 2017</a>
serial para autocad 2011
autocad 2017
autocad drawing downloads
 Yorum #4560  | 11 Kasım 2017 06:00 | Alıntı     

BernardToump

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
2012 autocad serial number
<a href="http://autocadgou.com/#">descargar autocad 2017</a>
autocad drawing software
download autocad 2017
used autocad lt for sale

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: