Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz  


26-11-2012, 20:32 Kategori: Yazarlar » Klasikler » İsmail Beşikçi  
Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz-İsmail BeşikçiHasan Kaya’nın, Feridun Yazar’la yaptığı nehir söyleşi yayımlandı. Fanos Yayınları tarafından yayınlanan kitap “Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi Feridun Yazar” adını taşıyor. (Eylül 2012, İstanbul)

Kitabın 290. Sayfasında, İbrahim Gürbüz ile ilgili anlatımlar, iddialar var. Bu yazıda bu iddialarla ve anlatımlarla ilgili düşüncelerimi ve duygularımı belirtmeye çalışacağım.

1992 yılı Eylül ayı başları. Feridun Yazar’ın, Halkın Emek Partisi (HEP) Genel Başkanlığı’ndan ayrılmaya çalıştığı bir dönem. Feridun Yazar HEP Genel Başkanı olarak, İstanbul’da, Tuzla’da, Maltepe’de toplantılara katılıyor. Yanında Musa Anter de var. Feridun Yazar, Musa Anter halk içindeler. Halka konuşmalar da yapıyorlar.

HEP kafilesi, Tuzla, Maltepe yöresinden Bağcılar’a doğru giderlerken, Musa Anter, Feridun Yazar’a, “arabaya kimseyi alma, sana özel olarak anlatacaklarım var” diyor. Şoföre de “sen benim konuşmalarımı duyma” diyor. Şoförün ismi verilmiyor…

Bundan sonra Musa Anter Feridun Yazar’a şunları anlatıyor. “Benim durumum çok kötü. Param yok. Ev kirasını ödeyemiyorum. Enstitü ile oturduğum ev arasında çok mesafe var. Yol ücretlerini karşılayamıyorum. Dolabımda yiyecek yok. Çok perişanım. Ortada kaldım. Benimle ilgilenin… Oturduğum ev, Enstitüye çok uzak olduğu için, Enstitü’de kalmak, Enstitü’de yatıp kalkmak istedim. İbrahim Gürbüz buna karşı çıktı. İbrahim Gürbüz beni Enstitü’den kovdu. ‘Battaniyeni al git, kapının önünde otur, içkini de orada iç…” dedi.

Musa Ağabey, bunları etraflı bir şekilde anlatıyor, perişanlığını dile getiriyor. Kendisiyle ilgilenilmesini, partideki yöneticilerin de bu durumdan haberdar edilmesini, bu duruma çözüm bulunmasını istiyor.

Hasan Kaya’nın kitabında, Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen anlatımları beni çok şaşırttı. Bu bölümü şaşırarak okudum. Çünkü anlatımlar, iddialar, benim yaşadıklarıma gördüklerime çok zıttı.

O yıllarda, yani, 1989 sonlarında itibaren, 1990, 1991, 1992 yıllarında, Mezopotamya Kültür Merkezi ve İstanbul Kürt Enstitüsü kuruluş çalışmaları çerçevesinde, İstanbul’a çok sık gelirdim. Bizzat gördüğüm, yaşadığım şuydu. Bu sürece belki on kere on iki kere belki daha fazla şahit olmuşumdur.

Mezopotamya Kültür Merkezi Tarlabaşı’ndaydı. MKM Başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Musa Ağabey, Kartal’da, Rahmanlar’da Gülsuyu’nda oturuyordu. Evi oradaydı. Ev Musa Ağabey’in kendisine aitti. Musa Ağabey kirada oturmuyordu. İbrahim de o yıllarda, İçerenköy’de, daha sonra da Kayışdağı’nda oturuyordu.

Ev Musa Ağabey’e aitti. Musa Ağabey Dicle’den ve Anter’den söz ederek, “çocuklarım bana bu evi aldı” diye övünürdü. Gülsuyu’nda, tarlanın ortasında kurulan bir apartmanın bir dairesiydi. Etrafta yapılaşma yeni yeni başlıyordu. Musa Ağabey’in anılar kitabı bu evde hazırlandı. Musa Ağabey konuşur, Ahmet Zeki Okçuoğlu, konuşmaları banda alırdı.

Akşamları, Tarlabaşı’nda, MKM’den çıktıktan sonra arabaya biniyorduk. Araba İbrahim’indi ve arabayı İbrahim sürüyordu. Köprüyü geçtikten sonra, İstanbul-Ankara yolu üzerinde ilerlerdik. Arabada, Musa Ağabey, ben, olurduk. Bazen Abdurrahman Dürre Ağabey de olurdu. O da İbrahim’in oturduğu semte yakın bir yerde oturuyordu. Bişeng Ünsal’ı da o arabada birkaç defa görmüştüm.

Araba İstanbul-Ankara yolunda ilerlerken, belirli bir yerde, sağa veya sola döner, üst yola çıkardık. Üst yolda bir süre ilerledikten sonra, tekrar sağa veya sola döner, göbeği dolaşır alt yola inerdik… Bir süre daha ilerledikten sonra, İstanbul-Ankara yolunu bırakır, yan yollara, ara yollara girer buralarda ilerlerdik. 1990 yılının başlarında bu yol sistemi bana çok karışık gelirdi. Bir keresine Musa Ağabey’e sormuştum. “Bu kadar dolaşık yol sistemini nasıl öğrendin Musa Ağabey, ne zaman alt yola ineceksin, ne zaman göbeği dolaşıp üst yola çıkacaksın, ne zaman başka bir göbeği dolaşıp alt yola ineceksin, ne zaman yan yollara arayollara gireceksin… Bu karışık sistemi nasıl öğrendin Musa Ağabey?” demiştim.

Musa Ağabey, şöyle cevap vermişti. “Ben hiçbirşey öğrenmedim. Benim şoförün kapıyı açıyor, ben arkaya kuruluyorum. Etrafa bakarak seyahat ediyorum. Benim şoförüm ne zaman alt yola inilecek, ne zaman göbek dolaşılıp üst yola çıkılacak, ne zaman yan yollara, ara yolara girilecek… hepsini biliyor.” Bu sözlerden sonra şunu da söylerdi. “Kenan Evren’in şoförü herhangi bir şoför, benimki Yüksek Kimya Mühendisi”

Bu olaya en az on kere, on iki kere şahit olmuşumdur. Bu süreci yaşamışımdır. Ayrıca, haftada iki veya üç gün, Musa Ağabey’i sabahtan evinden alıp MKM’ye veya Kürt Enstitüsü’ne getirdiğini, akşam tekrar evine bıraktığını biliyorum.

Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen, İbrahim Gürbüz hakkındaki bu anlatımları, İbrahim’i karalayan, İtibarsızlaştırmaya çalışan bir anlatım. Çok önemli bir suçlama yapmasına rağmen, olaya şahit olan şoförün adını vermiyor.

Burada önemli bir yöntem hatası var. Bu suçlamalar karşısında, Feridun Yazar, İbrahim’i de bilgi sahibi kılmalıydı. “ Musa Anter senin kakında böyle söylüyor, sen ne diyorsun?” demeliydi. Bu daha o yıllarda, yani 1992 yılında yapılmalıydı. Hele hele anıların kitaplaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde muhakkak yapılmalıydı. Bunun yapılamaması önemli bir eksiklik.

Hasan Kaya da, böyle bir anlatım karşısında, Feridun yazar’a, “bu konular hakkında, İbrahim Gürbüz’le konuştunuz mu?” şeklinde bir soru sormalıydı. Hasan Kaya’nın bu tutumu da eksiklik. Feridun Yazar’ın, İbrahim Gürbüz’ü bilmediği anlaşılıyor. Hasan Kaya, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, Kürt Enstitüsü’nü yakından biliyordu.

Feridun Yazar, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, MKM’nin nasıl kurulduğunu, neler yaptığını, nasıl yaptığını bilmiyor. İstanbul Kürt Enstitüsü’nün nasıl kurulduğunu bilmiyor. Ama, aynı dönemde, Aynur Gürbüz, YKD Yöneticisi ve HEP Kadın kollarında üyeydi. Filiz Oğuz, Zeynep partide etkin bir şekilde çalışıyorlardı. Ali Ekber uzun yıllar, Kadıköy, İlçe’nin yöneticiliğini yapmıştı.

Musa Anter, Feridun Yazar’a, “benim durumumu parti yöneticisi arkadaşlara bildir” diyor. Feridun da “bildireceğim” diyor. Peki, Feridun bu durumu parti yöneticisi arkadaşlarına bildirdi mi? Onlar ne dediler, kime anlattı, kim ne dedi?
Bu karalamaların kimseye bir yararı yoktur.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin kurulmasında, faaliyet yürütmesinde, İbrahim Gürbüz’ün çok büyük rolü vardır. Bu elbette çok olumlu bir roldür.

O zamanlar, Botan 3-4 yaşlarında bir çocuktu. Aynur, sabahleyin evden parti çalışmaları için ayrılırdı. İbrahim MKM’ye hareket ederdi. Botan’ı da yanında götürmek isterdi. Botan, “Ben Mezopotamya’ya gitmek istemiyorum, ben parka gitmek istiyorum” diye sızlanırdı. Bu sızlanmalara birkaç kere şahit olmuştum. Parkta oyun, eğlence ortamı vardı. İbrahim, Aynur, bu çalışmalar nedeniyle, Botan’la daha fazla ilgilenemezlerdi. Botan’ı parka daha çok dedeleri götürürdü.

Musa Ağabey’in Kürt Enstitüsü’nde kalma isteği ile ilgili olarak İbrahim , Musa Ağabey’e şöyle söylemiş olabilir. “Geceleyin buralarda kalmak doğru değil. Buralar güvenli bir yer değil. Evde kalmak daha doğru”. ‘Faili meçhul’ cinayetlerin yoğun olarak yaşandığı bir dönem’. 20 Eylül 1992’ de, Diyarbakır’da, Musa Ağabey’in öldürüldüğü biliniyor.

Binada langur-lungur bir asansör vardı. Sık sık aralarda durup sıkıntı yaratıyordu. Sabah-akşam saatlerinde, tenha durumlarda, asansörün kullanılması, ağır sıkıntıların yaşanmasına neden olabilirdi.

İbrahim’in Musa Ağabey’i yönlendirmesi mümkün değil. İbrahim, Kürt Enstitüsü’nde yönetim kurulu üyesiydi. Kürt Enstitüsü’nün Başkanı Musa Anter’di.

Öte yandan, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Cemşit Bender gibi ağabeylere, İbrahim’in çok saygılı davrandığını da yakından biliyorum. Yaşça büyüklere karşı bu saygı, İbrahim’in doğasında var.

1992 Newroz’unda Şırnak’a yoğun bir baskın düzenlenmişti. Şırnak günlerce bombalanmıştı. Evler, evlerin içindeki eşyalar, dayanıklı tüketim malları, tahrip edilmişti. Ama bu operasyonlar, Türk basınında yer almamıştı. Hükümetin ve basının, Basın Konseyi’nin bu tutumunu protesto etmek için İstanbul’da, üç günlük açlık grevi yapılmıştı. Açlık grevi, HEP Beşiktaş İlçe’de yapılmıştı.

Açlık grevine, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Recep Maraşlı, İbrahim Gürbüz, Eşber Yağmurdereli, Serhat Bucak, Filiz Oğuz, Edibe Şahin, Bilgesu Erenus, Sara Akan, Remzi Çakın, İsmail Beşikçi katılmıştı. 24 Mart’ta başlayan açlık grevi, 27 Mart’ta sona ermişti. O gün, Cağaloğlu’nda, Basın Konseyi’nin önünde, basın açıklaması yapılmıştı.

Açlık grevinde Musa Ağabey, müstehcen fıkralar anlatıyordu. Musa Ağabey, bu müstehcen fıkraları her zaman anlatıyordu. Açlık grevi sırasında da anlatmıştı. “Kendini Kiliseye vakfeden kadın”, “Sakat çocuğunu doktora götüren kadın”, “Yolda yürüyen genç kadına laf atılması”… Bu fıkralar gülüşmelere neden olurdu.

Açlık grevinde olanları kadınlar da ziyaret ederlerdi. Genç kadınlar, bir çocuğu kucaklarında, öbür çocuklarının da ellerinden tutarak gelirlerdi. Kadınlar, grevdekilere yardımcı olmak, onların duyguların düşüncelerini paylaşmak için çaba gösterirlerdi.
Musa Ağabey’in açlık grevinde müstehcen fıkralar anlatmasına, bunu genç kadınların önünde yapmasına çok şaşırıyordum. Açlık grevine katılan kadınlar da vardı. Acaba, Musa Ağabey, bunu neden yapıyordu? Genç kadınlar, bu fıkraları utanarak, yüzleri kızararak dinlerlerdi.

Musa Ağabey’e bu anlatımlardan birinde, anlatımdan sonra, “Musa Ağabey, neden bu fıkraları genç kadınları önünde anlatıyorsun?” diye sormuştum. “Onlar benim kızım, bir şey olmaz” demişti. “Musa Ağabeyi sen bunları Rahşan Hanım’a, Hale Hanım’a anlatabilir misin?”demiştim. Musa Ağabey, “onlar benim kızım, bir sakıncası yok” demişti.

Bir gün, tuvalete gitme gereğini hissettim. Mutfağın önünden geçerken, Musa Ağabey’in, orada, kendi başına bir şeyler içtiğini fark ettim. Arkadaşlardan bunun votka olduğunu öğrendim. Ama bu, yaygınlaştırılmaması gereken, gizli tutulmasına özen gösterilen bir bilgiydi. Açlık grevindekiler, su, şekerli su içerlerdi. Ama Musa Ağabey, votka içiyordu. Musa Ağabey’in sağlam bir midesi vardı. Aç karnına votka içerdi. Musa Ağabey, ona “aslan sütü” diyordu. “Aslan sütü”nü de, İbrahim Gürbüz’e aldırırdı. Bu, fıkra anlatımların psikolojik ortamını da biraz açıklıyor.

Bişeng Ünsal bu konuda ayrıntılı bilgi vermişti. Bişeng Şırnak’ın yıkılmasında sonra İstanbul’a gelmişti. Filizgil’de kalıyordu. Musa Ağabey’le beraber Kürt Enstitüsü’nde çalışıyordu.

MKM 1980’lerin sonlarında kurulmuştu. İbrahim’in bu konudaki emeği çok büyük. Kurucu başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Başkanlığını uzun süre İbrahim yürüttü. MKM talimatla kurulan bir örgüt değildi. İbrahim’in arayışları sonunda kurulmuştu. Kürt Enstitüsü de böyle kurulmuştu.

İbrahim, MKM çevresinde yapılan konuşmalardan yazılardan dolayı, soruşturmalarla, davalarla karşılaştı. Bir davada ceza kesinleşti. Bundan dolayı firar durumu da yaşadı. Rewşen Dergisi MKM’nin katkılarıyla çıkıyordu.

İbrahim Gürbüz o dönemde, kömür dağıtım işiyle uğraşıyordu. Maddi durumu iyiydi. Kazancının önemli bir kısmın MKM için harcıyordu.

Ama o dönemde, genel olarak yoksulluk vardı. Çevremizdeki herkes yoksuldu. MKM, Kürt Enstitüsü yoksuldu. Avukatlar yoksuldu. Ama çok yoğun bir heyecan vardı. İnsanlar, bir iş yapmanın heyecanı içindeydiler. 18 Nisan 1992 de, Kürt Enstitüsü’nün açılış gününde, Abdurrahman Dürre, Hüseyin Musa Sağnıç, Cemşit Bender, Musa Anter, İsmet Şerif Vanlı… herkes heyecanlydı. Abdurrrahman Dürre Ağabey’in heyecanını hiç unutamam. Her zaman gözlerimin önündedir.

Bu heyecana rağmen yoksulluk sürüyordu. Hürriyet, Milliyet gibi günlük gazetelerde, zaman zaman, “İsmail Beşikçi’ye bir ceza daha”, “Beşikçi’nin cezası onaylandı” gibi kısa haberler olurdu. Bunlar, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararlarıydı.
1994-1995 sularında bir gün, Ankara’da, cezaevinden, İstanbul’daki davalarımızla ilgilenen avukatımıza haber göndermiştim. Kararların, gerekçeli kararların, fotokopilerini istemiştim. İki hafta kadar sonra, avukatımızdan şöyle bir haber gelmişti. “İsmail Ağabey’e söyleyin, benim değil fotokopi çıkarmak, dolmuşa binip mahkemeye gidecek kadar bile param yok.”

O yıllarda, işler böyle yoksulluk ortamında yürütülürdü. Heyecan vardı. Genel olarak Kürd kurumları yoksuldu.

22.11.2012


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 29)
  |   Okuma: 265432   |   Yorum: (4132)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #271  | 27 Nisan 2014 06:04 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Actigall ; Where To Purchase Ursodiol (ursodeoxycholic) from The Nederlands Buy Vasotec . Buy Cheapest Enalapril from Australia Buy Cordarone . Buy online Amiodarone in New Zealand Buying Danocrine . How To Order Danazol in Turkey Order Urispas and How To Order Flavoxate in The Nederlands Purchase Uroxatral . Purchase Cheap Alfuzosin in The Nederlands Cheap Viagra Soft , Cheapest Order Sildenafil Citrate from Portugal Cheap Hard On ; Buying Low Price Sildenafil Citrate in The Nederlands Purchase Avana® - Can you Purchase Avanafil from Portugal Cheap Vytorin and Purchase Simvastatin Ezetimibe from Poland

Buy Micronase ; Buy Cheap Price Glyburide(glibenclamide) from Portugal Buying Crixivan ; Order Cheap Cost Indinavir in Suomi Buying Ceclor , Order at Discount Cefaclor in Canada Purchase Exelon . Buy online Rivastigimine from Spain Purchase Estrace ; Order Cheap Estradiol in Hungary Purchase Zofran , Order Lowest Cost Ondansetron from Poland Cheap Kamagra® Oral Jelly , Cheap online Sildenafil Citrate in Poland Purchase Lamisil Cream or Buy Terbinafine in The Nederlands Buy Diovan Hct . Buy Discount Valsartan-hydrochlorothiazide in Spain Buying Levitra Professional ; Order Cheap Cost Vardenafil from France

purchase betamethasone buy vasotec buy sildenafil citrate pills buy avodart 0.5mg buy generic geodon buy atarax 10mg vermox buy eriacta without prescription cipro reviews purchasing cymbalta buy xenical no prescription generic clobetasol discount aricept buying prednisolone buy discount celexa
 Yorum #273  | 27 Nisan 2014 10:01 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Paxil ; Ordering Paroxetine from Italy Order Grifulvin and Buy Wholesale Griseofulvin in Greece Purchase Floxin or Is Buying Ofloxacin from Hungary Purchase Rulide , O Cheap Advair Diskus . Can you Buy Fluticasone-salmeterol in Argentina Buying Aldara ; Buy Cheapest Imiquimod in Suomi Buy Exelon and Best place to Order Rivastigimine from Denmark Order Cialis Soft or Is Buying Tadalafil from The Nederlands Order Furoxone , Where can i Order Furazolidone in Denmark Buy Lioresal or Order Baclofen from Australia

Buy Celebrex , Buy Lowest Price Celecoxib from Czech Republic Buy Sporanox . Online Itraconazole from Portugal Buying Inderal , Is Buying Propranolol from Australia Buy Famvir or Buy Discount Famciclovir in United States Purchase Tegretol ; Order Wholesale Carbamazepine from The Nederlands Purchase Zyrtec , C Order Tofranil and Can you Purchase Imipramine from Sweden Buy Furadantin ; Buy Discount Price Nitrofurantoin in Norway Cheap Micardis ; Can you Buy Telmisartan from United States Buying Trial Packs and Buy Low Cost Viagra Cialis from Hungary

Purchase Duphaston and Where To Purchase Dydrogesterone in Deutschland Buy Pepcid and Best place to Buy Famotidine in Turkey Cheap Vepesid - Buy Lowest Cost Etoposide from Japan Buying Avelox - Purchase Moxifloxacin in European union Cheap Benzac . Buy on Sale Benzoyl Peroxide in Germany Purchase Tofranil or Cheapest Imipramine in Portugal Buy Avapro ; Order Irbesartan from Denmark Buy Eldepryl or Where To Buy Selegiline in Turkey Purchase Deltasone - How To Order Prednisolone in Hungary Buying Lamictal - Where can i Purchase Lamotrigine in Spain
 Yorum #275  | 27 Nisan 2014 13:10 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Sinemet Cr . Buy Cheap Price Carbidopa-levodopa in Czech Republic Buying Lasix ; Where To Buy Furosemide from Germany Buy Dexone . Buy Low Cost Dexamethasone from Turkey Cheap Nolvadex or Buy Discount Cost Tamoxifen in New Zealand Buying Dilantin . Where To Buy Phenytoin from Italy Buy Nizoral Cream - Discount Ketoconazole from Poland Order Cartia Xt , Cheap online Diltiazem Hcl in Sweden Buying Levitra Professional - Where can i Purchase Vardenafil in Italy Cheap Lopressor , How To Buying Metoprolol from Greece Buying Prandin , Where can i Buy Repaglinide in Poland

buy minocin canada discount amoxil purchasing cialis buy discount donepezil spironolactone vigora reviews ordering tadalis sx order finasteride 1mg discount wellbutrin sr ordering avodart buy glucophage no prescription buy nalidixic acid tablets buy cymbalta usa buy desogen no prescription buy albuterol without prescription

Purchase Aricept , Order Lowest Cost Donepezil from Sweden Purchase Fosamax , Where can i Order Alendronate in Sweden Purchase Viagra and Is Ordering Sildenafil Citrate from Suomi Buying Viagra Capsules , How To Buy Sildenafil Citrate from USA Buy Intagra® , Buy Low Cost Sildenafil Citrate from European union Buying Zyprexa ; Where To Order Olanzapine from Greece Buy Vaseretic and Ordering Enalapril-hydrochlorothiazide from Czech Republic GET http:/www.kostenlosecomputerhilfe.de/new.php?thread=194&forum=48&reply=1&replyid
=429 [0,19186,1464] -> [N] POST http:/www.kostenlosecomputerhilfe.de/new.php?thread=194&forum=48&reply=1&replyid
=429 [0,0,61237]]Order Keflex - Buy Low Cost Cephalexin in Czech Republic
Purchase Loxitane , Can you Buy Loxapine from Sweden Order Viagra Super Force ; Order at Discount Sildenafil Citrate Dapoxetine in Japan
 Yorum #277  | 27 Nisan 2014 15:05 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Relafen , Buy Cheapest Nabumetone from Norway Cheap Ziac - Buy Low Price Biosoprolol Hydrochlorothiazide from Spain Buying Glucophage ; Cheap Metformin Bp in Germany Buy Aciphex . Order Lowest Price Rabeprazole Sodium from Norway Buying Rulide and Is Buying Roxithromycin in Australia Purchase Grifulvin - How To Buy Griseofulvin from Japan Purchase Atrovent , How To Purchase Ipratropium Bromide from Canada Order Ziagen . Order Abacavir from Hungary Order Tadacip® and How To Buy Tadalafil from European union Order Antabuse and Order Cheap Cost Disulfiram in New Zealand

Purchase Mellaril , Where To Purchase Thioridazine from New Zealand Buy Cartia and Buy Discount Diltiazem Hcl in Norway Purchase Feldene . Buy Cheap Cost Piroxicam in Australia Buying Avana® and Buy Discount Avanafil in Denmark Cheap Ponstel or Purchase Cheap Mefenamic Acid from Canada Buying Singulair and Order at Discount Montelukast from Portugal Buying Clozaril or How To Purchase Clozapine in Suomi Order Zyvox . Buy Cheapest Linezolid in Spain Purchase Lamprene , How To Buying Clofazimine from Denmark Cheap Bystolic ; Buying Low Price Nebivolol in Poland

Purchase Fosamax or Where can i Purchase Alendronate from Deutschland Order Casodex and Purchase online Bicalutamide from Argentina Buy Frumil and How To Order Amiloride And Furosemide in Hungary Order Norvir and Buy Discount Price Ritonavir from European union Buying Paxil ; Purc Order Flomax . Buy online Tamsulosin in Portugal Order Zanaflex and Best place to Order Tizanidine from European union Order Caverta® . Is Ordering Sildenafil Citrate from The Nederlands Buying Elocon or Order online Mometasone from Italy Buy Champix® ; Purchase Cheap Varenicline from Portugal
 Yorum #279  | 27 Nisan 2014 16:30 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #281  | 27 Nisan 2014 18:04 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Cheap Lexapro . How To Order Escitalopram in Italy Buying Keflex - Buy Discount Price Cephalexin in Portugal Buying Lamisil Cream ; Cheapest Order Terbinafine from Poland Buying Wellbutrin Sr . Buy Low Cost Bupropion from Czech Republic Buying Zofran - Buy Low Cost Ondansetron in Suomi Cheap Ziagen ; Online Abacavir in France Cheap Lamictal Dispersible , Where To Buy Lamotrigine from New Zealand Buying Prograf ; Buy Wholesale Tacrolimus in Portugal Cheap Inderal or Can you Buy Propranolol from Suomi Buy Wellbutrin Sr , Is Purchasing Bupropion in Hungary

Buy Viracept and Is Buying Nelfinavir in France Buy Levitra Professional , Buying Low Cost Vardenafil from Canada Order Hard On Oral Purchase Voltaren and Order Cheap Price Diclofenac Sodium from Czech Republic Buying Imuran - Ordering Azathioprine in The Nederlands Buy Zofran and Purchase online Ondansetron from New Zealand Buy Ceclor Cd - Buy Cheapest Cefaclor in Canada Buy Suhagra® , How To Buying Sildenafil Citrate in Canada Cheap Strattera . Where To Buy Atomoxetine in Portugal Buying Furoxone - Where To Purchase Furazolidone from Deutschland

Cheap Luvox ; Order Low Cost Fluvoxamine in New Zealand Buying Renagel . Buy Cheapest Sevelamer Hydrochloride from Czech Republic Buying Tricor ; Buy Purchase Desyrel . Can i Purchase Trazodone in Japan Order Effexor Xr . Can i Purchase Venlafaxine from France Cheap Ventolin - Buy Low Cost Albuterol (salbutamol) from European union Buying Ponstel , Buying Mefenamic Acid from Spain Order Estrace and Purchase online Estradiol from Norway Buy Temovate , Can i Buy Clobetasol in Portugal Purchase Ponstel or Purchase Cheap Mefenamic Acid from Sweden
 Yorum #283  | 27 Nisan 2014 19:40 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #285  | 27 Nisan 2014 22:54 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #287  | 28 Nisan 2014 00:27 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #289  | 28 Nisan 2014 03:28 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Norvir , Is Ordering Ritonavir from Greece Order Clozaril and How To Order Clozapine in Sweden Buying Avana® - Ord Order Imodium , Is Ordering Loperamide in Australia Purchase Lozol Sr ; Is Buy Indapamide in Norway Cheap Ceftin , Can i Purchase Cefuroxime in Japan Buy Celebrex , Order at Discount Celecoxib in Argentina Purchase Glucophage - Order online Metformin Bp from Sweden Buying Viagra Soft ; Buying Low Price Sildenafil Citrate in Italy Buying Robaxin . Can i Purchase Methocarbamol in Turkey

Buy Zebeta or Order Cheap Price Bisoprolol Fumarate from Suomi Buying Hytrin - Purchase Cheap Terazosin in U.S. Order Lopid , Order Gemfibrozil in Argentina Cheap Motilium , Order Lowest Price Domperidone from Australia Buying Silagra® - Buy Cheap Price Sildenafil Citrate from Canada Buy Caverta® ; Cheapest Sildenafil Citrate from Greece Buy Ceclor Cd or Order Safely Cefaclor from Poland Purchase Pamelor ; Cheap Nortriptyline from New Zealand Cheap Actigall ; Best place to Order Ursodiol (ursodeoxycholic) from USA Cheap Abilify . Order online Aripiprazole from European union

Cheap Floxin , Buy Purchase Parlodel or Buy Wholesale Bromocriptine from Argentina Order Motilium , Order Wholesale Domperidone from Greece Purchase Nolvadex or Order Low Price Tamoxifen in New Zealand Purchase Frumil , W Order Sumycin ; Order Cheap Tetracycline in Germany Buy Reglan . Buy Low Cost Metoclopramide from Suomi Buy Furadantin or Purchasing Nitrofurantoin in Hungary Buying Duricef - Buy Cheap Cost Cefadroxil in Australia Cheap Dilantin ; Order at Discount Phenytoin in Japan
 Yorum #291  | 28 Nisan 2014 04:40 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #293  | 28 Nisan 2014 06:15 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #294  | 28 Nisan 2014 06:24 | Alıntı     

MartinMalm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
is most successful Madison Avenue store opened within newbie of sales on acrossusing the Wild West , Indian culture , the prior Hollywood sensation of "American style" Ralph Lauren , then finallypolo ralph lauren manche longue

think that the entire world : to get Ralph Lauren round brand clothing dream , so worth double. His unique path to the display of items , in-store performance is definitely a family atmosphere , ittrue religion online shop

associated with hand , over the imagination becomes old values: true ." This sentence gave away the Ralph Lauren design style and achievements.}involved in shaping the minds inside theOnline Shop

4 decades of these century Anglo-American upper class life , western , old movies wilderness , baseball player of a 1930s and in addition the old tycoons are his method of inspiration . Sheikh within simple type of references to products in fashion design , should statededu

numerous people can just learn POLO ( polo ) , with no knowledge its designer Ralph Lauren POLO actually just his first range of menswear designs . Had reason to "POLO" even though the theme of clothing , because Ralph Lauren believes in which movement people immediately think the aristocratic life ofhttp://www.camm.com.au/
 Yorum #295  | 28 Nisan 2014 06:44 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Lozol Sr and Buy Cheap Price Indapamide from France Cheap Crestor or How To Buying Rosuvastatin in Argentina Cheap Cleocin . Where can i Purchase Clindamycin in Suomi Cheap Viagra Capsules - Buy online Sildenafil Citrate in Greece Buying Avana® - Buy Discount Cost Avanafil from Portugal Buy Periactin , Order at Discount Cyproheptadine from European union Buying Persantine and How To Purchase Dipyridamole in Spain Buy Clarinex and How To Order Desloratadine from GB Buy Clarinex and Buying Low Price Desloratadine in Suomi Cheap Seromycin and Can i Order Cycloserine from Denmark

Buy Glucophage Xr ; Is Purchasing Metformin from Australia Buying Ciloxan - Cheapest Ciprofloxacin from U.S. Order Cytotec and Order Cheap Price Misoprostol from United States Purchase Benicar . Buy on Sale Olmesartan from Germany Buying Vaseretic . Order Suhagra® ; Order Cheap Sildenafil Citrate from Canada Buy Zestril - Order Low Price Lisinopril in Sweden Buying Cialis Soft . Purchase Cheap Tadalafil from Argentina Cheap Imdur ; Buy online Isosorbide Mononitrate from New Zealand Purchase Antabuse or Is Buy Disulfiram from The Nederlands

Order Geodon or Dis Cheap Lamprene and Order Clofazimine in United Kingdom Cheap Omnicef ; Where can i Buy Cefdinir in Turkey Purchase Sustiva and Can you Buy Efavirenz from Suomi Buy Aventyl and Buy Nortriptyline from European union Buy Casodex - Buy Lowest Price Bicalutamide in United States Order Oxsoralen - O Buying Arcoxia - Order Low Cost Etoricoxib from Denmark Purchase Artane , O Cheap Estrace - Can i Buy Estradiol in Japan
 Yorum #299  | 28 Nisan 2014 09:22 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: