Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz  


26-11-2012, 20:32 Kategori: Yazarlar » Klasikler » İsmail Beşikçi  
Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz

Mezopotamya Kültür Merkezi ve İbrahim Gürbüz-İsmail BeşikçiHasan Kaya’nın, Feridun Yazar’la yaptığı nehir söyleşi yayımlandı. Fanos Yayınları tarafından yayınlanan kitap “Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi Feridun Yazar” adını taşıyor. (Eylül 2012, İstanbul)

Kitabın 290. Sayfasında, İbrahim Gürbüz ile ilgili anlatımlar, iddialar var. Bu yazıda bu iddialarla ve anlatımlarla ilgili düşüncelerimi ve duygularımı belirtmeye çalışacağım.

1992 yılı Eylül ayı başları. Feridun Yazar’ın, Halkın Emek Partisi (HEP) Genel Başkanlığı’ndan ayrılmaya çalıştığı bir dönem. Feridun Yazar HEP Genel Başkanı olarak, İstanbul’da, Tuzla’da, Maltepe’de toplantılara katılıyor. Yanında Musa Anter de var. Feridun Yazar, Musa Anter halk içindeler. Halka konuşmalar da yapıyorlar.

HEP kafilesi, Tuzla, Maltepe yöresinden Bağcılar’a doğru giderlerken, Musa Anter, Feridun Yazar’a, “arabaya kimseyi alma, sana özel olarak anlatacaklarım var” diyor. Şoföre de “sen benim konuşmalarımı duyma” diyor. Şoförün ismi verilmiyor…

Bundan sonra Musa Anter Feridun Yazar’a şunları anlatıyor. “Benim durumum çok kötü. Param yok. Ev kirasını ödeyemiyorum. Enstitü ile oturduğum ev arasında çok mesafe var. Yol ücretlerini karşılayamıyorum. Dolabımda yiyecek yok. Çok perişanım. Ortada kaldım. Benimle ilgilenin… Oturduğum ev, Enstitüye çok uzak olduğu için, Enstitü’de kalmak, Enstitü’de yatıp kalkmak istedim. İbrahim Gürbüz buna karşı çıktı. İbrahim Gürbüz beni Enstitü’den kovdu. ‘Battaniyeni al git, kapının önünde otur, içkini de orada iç…” dedi.

Musa Ağabey, bunları etraflı bir şekilde anlatıyor, perişanlığını dile getiriyor. Kendisiyle ilgilenilmesini, partideki yöneticilerin de bu durumdan haberdar edilmesini, bu duruma çözüm bulunmasını istiyor.

Hasan Kaya’nın kitabında, Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen anlatımları beni çok şaşırttı. Bu bölümü şaşırarak okudum. Çünkü anlatımlar, iddialar, benim yaşadıklarıma gördüklerime çok zıttı.

O yıllarda, yani, 1989 sonlarında itibaren, 1990, 1991, 1992 yıllarında, Mezopotamya Kültür Merkezi ve İstanbul Kürt Enstitüsü kuruluş çalışmaları çerçevesinde, İstanbul’a çok sık gelirdim. Bizzat gördüğüm, yaşadığım şuydu. Bu sürece belki on kere on iki kere belki daha fazla şahit olmuşumdur.

Mezopotamya Kültür Merkezi Tarlabaşı’ndaydı. MKM Başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Musa Ağabey, Kartal’da, Rahmanlar’da Gülsuyu’nda oturuyordu. Evi oradaydı. Ev Musa Ağabey’in kendisine aitti. Musa Ağabey kirada oturmuyordu. İbrahim de o yıllarda, İçerenköy’de, daha sonra da Kayışdağı’nda oturuyordu.

Ev Musa Ağabey’e aitti. Musa Ağabey Dicle’den ve Anter’den söz ederek, “çocuklarım bana bu evi aldı” diye övünürdü. Gülsuyu’nda, tarlanın ortasında kurulan bir apartmanın bir dairesiydi. Etrafta yapılaşma yeni yeni başlıyordu. Musa Ağabey’in anılar kitabı bu evde hazırlandı. Musa Ağabey konuşur, Ahmet Zeki Okçuoğlu, konuşmaları banda alırdı.

Akşamları, Tarlabaşı’nda, MKM’den çıktıktan sonra arabaya biniyorduk. Araba İbrahim’indi ve arabayı İbrahim sürüyordu. Köprüyü geçtikten sonra, İstanbul-Ankara yolu üzerinde ilerlerdik. Arabada, Musa Ağabey, ben, olurduk. Bazen Abdurrahman Dürre Ağabey de olurdu. O da İbrahim’in oturduğu semte yakın bir yerde oturuyordu. Bişeng Ünsal’ı da o arabada birkaç defa görmüştüm.

Araba İstanbul-Ankara yolunda ilerlerken, belirli bir yerde, sağa veya sola döner, üst yola çıkardık. Üst yolda bir süre ilerledikten sonra, tekrar sağa veya sola döner, göbeği dolaşır alt yola inerdik… Bir süre daha ilerledikten sonra, İstanbul-Ankara yolunu bırakır, yan yollara, ara yollara girer buralarda ilerlerdik. 1990 yılının başlarında bu yol sistemi bana çok karışık gelirdi. Bir keresine Musa Ağabey’e sormuştum. “Bu kadar dolaşık yol sistemini nasıl öğrendin Musa Ağabey, ne zaman alt yola ineceksin, ne zaman göbeği dolaşıp üst yola çıkacaksın, ne zaman başka bir göbeği dolaşıp alt yola ineceksin, ne zaman yan yollara arayollara gireceksin… Bu karışık sistemi nasıl öğrendin Musa Ağabey?” demiştim.

Musa Ağabey, şöyle cevap vermişti. “Ben hiçbirşey öğrenmedim. Benim şoförün kapıyı açıyor, ben arkaya kuruluyorum. Etrafa bakarak seyahat ediyorum. Benim şoförüm ne zaman alt yola inilecek, ne zaman göbek dolaşılıp üst yola çıkılacak, ne zaman yan yollara, ara yolara girilecek… hepsini biliyor.” Bu sözlerden sonra şunu da söylerdi. “Kenan Evren’in şoförü herhangi bir şoför, benimki Yüksek Kimya Mühendisi”

Bu olaya en az on kere, on iki kere şahit olmuşumdur. Bu süreci yaşamışımdır. Ayrıca, haftada iki veya üç gün, Musa Ağabey’i sabahtan evinden alıp MKM’ye veya Kürt Enstitüsü’ne getirdiğini, akşam tekrar evine bıraktığını biliyorum.

Feridun Yazar’ın, Musa Anter’e atfen, İbrahim Gürbüz hakkındaki bu anlatımları, İbrahim’i karalayan, İtibarsızlaştırmaya çalışan bir anlatım. Çok önemli bir suçlama yapmasına rağmen, olaya şahit olan şoförün adını vermiyor.

Burada önemli bir yöntem hatası var. Bu suçlamalar karşısında, Feridun Yazar, İbrahim’i de bilgi sahibi kılmalıydı. “ Musa Anter senin kakında böyle söylüyor, sen ne diyorsun?” demeliydi. Bu daha o yıllarda, yani 1992 yılında yapılmalıydı. Hele hele anıların kitaplaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde muhakkak yapılmalıydı. Bunun yapılamaması önemli bir eksiklik.

Hasan Kaya da, böyle bir anlatım karşısında, Feridun yazar’a, “bu konular hakkında, İbrahim Gürbüz’le konuştunuz mu?” şeklinde bir soru sormalıydı. Hasan Kaya’nın bu tutumu da eksiklik. Feridun Yazar’ın, İbrahim Gürbüz’ü bilmediği anlaşılıyor. Hasan Kaya, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, Kürt Enstitüsü’nü yakından biliyordu.

Feridun Yazar, İbrahim Gürbüz’ü, MKM’yi, MKM’nin nasıl kurulduğunu, neler yaptığını, nasıl yaptığını bilmiyor. İstanbul Kürt Enstitüsü’nün nasıl kurulduğunu bilmiyor. Ama, aynı dönemde, Aynur Gürbüz, YKD Yöneticisi ve HEP Kadın kollarında üyeydi. Filiz Oğuz, Zeynep partide etkin bir şekilde çalışıyorlardı. Ali Ekber uzun yıllar, Kadıköy, İlçe’nin yöneticiliğini yapmıştı.

Musa Anter, Feridun Yazar’a, “benim durumumu parti yöneticisi arkadaşlara bildir” diyor. Feridun da “bildireceğim” diyor. Peki, Feridun bu durumu parti yöneticisi arkadaşlarına bildirdi mi? Onlar ne dediler, kime anlattı, kim ne dedi?
Bu karalamaların kimseye bir yararı yoktur.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin kurulmasında, faaliyet yürütmesinde, İbrahim Gürbüz’ün çok büyük rolü vardır. Bu elbette çok olumlu bir roldür.

O zamanlar, Botan 3-4 yaşlarında bir çocuktu. Aynur, sabahleyin evden parti çalışmaları için ayrılırdı. İbrahim MKM’ye hareket ederdi. Botan’ı da yanında götürmek isterdi. Botan, “Ben Mezopotamya’ya gitmek istemiyorum, ben parka gitmek istiyorum” diye sızlanırdı. Bu sızlanmalara birkaç kere şahit olmuştum. Parkta oyun, eğlence ortamı vardı. İbrahim, Aynur, bu çalışmalar nedeniyle, Botan’la daha fazla ilgilenemezlerdi. Botan’ı parka daha çok dedeleri götürürdü.

Musa Ağabey’in Kürt Enstitüsü’nde kalma isteği ile ilgili olarak İbrahim , Musa Ağabey’e şöyle söylemiş olabilir. “Geceleyin buralarda kalmak doğru değil. Buralar güvenli bir yer değil. Evde kalmak daha doğru”. ‘Faili meçhul’ cinayetlerin yoğun olarak yaşandığı bir dönem’. 20 Eylül 1992’ de, Diyarbakır’da, Musa Ağabey’in öldürüldüğü biliniyor.

Binada langur-lungur bir asansör vardı. Sık sık aralarda durup sıkıntı yaratıyordu. Sabah-akşam saatlerinde, tenha durumlarda, asansörün kullanılması, ağır sıkıntıların yaşanmasına neden olabilirdi.

İbrahim’in Musa Ağabey’i yönlendirmesi mümkün değil. İbrahim, Kürt Enstitüsü’nde yönetim kurulu üyesiydi. Kürt Enstitüsü’nün Başkanı Musa Anter’di.

Öte yandan, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Cemşit Bender gibi ağabeylere, İbrahim’in çok saygılı davrandığını da yakından biliyorum. Yaşça büyüklere karşı bu saygı, İbrahim’in doğasında var.

1992 Newroz’unda Şırnak’a yoğun bir baskın düzenlenmişti. Şırnak günlerce bombalanmıştı. Evler, evlerin içindeki eşyalar, dayanıklı tüketim malları, tahrip edilmişti. Ama bu operasyonlar, Türk basınında yer almamıştı. Hükümetin ve basının, Basın Konseyi’nin bu tutumunu protesto etmek için İstanbul’da, üç günlük açlık grevi yapılmıştı. Açlık grevi, HEP Beşiktaş İlçe’de yapılmıştı.

Açlık grevine, Musa Anter, Hüseyin Musa Sağnıç, Abdurrahman Dürre, Recep Maraşlı, İbrahim Gürbüz, Eşber Yağmurdereli, Serhat Bucak, Filiz Oğuz, Edibe Şahin, Bilgesu Erenus, Sara Akan, Remzi Çakın, İsmail Beşikçi katılmıştı. 24 Mart’ta başlayan açlık grevi, 27 Mart’ta sona ermişti. O gün, Cağaloğlu’nda, Basın Konseyi’nin önünde, basın açıklaması yapılmıştı.

Açlık grevinde Musa Ağabey, müstehcen fıkralar anlatıyordu. Musa Ağabey, bu müstehcen fıkraları her zaman anlatıyordu. Açlık grevi sırasında da anlatmıştı. “Kendini Kiliseye vakfeden kadın”, “Sakat çocuğunu doktora götüren kadın”, “Yolda yürüyen genç kadına laf atılması”… Bu fıkralar gülüşmelere neden olurdu.

Açlık grevinde olanları kadınlar da ziyaret ederlerdi. Genç kadınlar, bir çocuğu kucaklarında, öbür çocuklarının da ellerinden tutarak gelirlerdi. Kadınlar, grevdekilere yardımcı olmak, onların duyguların düşüncelerini paylaşmak için çaba gösterirlerdi.
Musa Ağabey’in açlık grevinde müstehcen fıkralar anlatmasına, bunu genç kadınların önünde yapmasına çok şaşırıyordum. Açlık grevine katılan kadınlar da vardı. Acaba, Musa Ağabey, bunu neden yapıyordu? Genç kadınlar, bu fıkraları utanarak, yüzleri kızararak dinlerlerdi.

Musa Ağabey’e bu anlatımlardan birinde, anlatımdan sonra, “Musa Ağabey, neden bu fıkraları genç kadınları önünde anlatıyorsun?” diye sormuştum. “Onlar benim kızım, bir şey olmaz” demişti. “Musa Ağabeyi sen bunları Rahşan Hanım’a, Hale Hanım’a anlatabilir misin?”demiştim. Musa Ağabey, “onlar benim kızım, bir sakıncası yok” demişti.

Bir gün, tuvalete gitme gereğini hissettim. Mutfağın önünden geçerken, Musa Ağabey’in, orada, kendi başına bir şeyler içtiğini fark ettim. Arkadaşlardan bunun votka olduğunu öğrendim. Ama bu, yaygınlaştırılmaması gereken, gizli tutulmasına özen gösterilen bir bilgiydi. Açlık grevindekiler, su, şekerli su içerlerdi. Ama Musa Ağabey, votka içiyordu. Musa Ağabey’in sağlam bir midesi vardı. Aç karnına votka içerdi. Musa Ağabey, ona “aslan sütü” diyordu. “Aslan sütü”nü de, İbrahim Gürbüz’e aldırırdı. Bu, fıkra anlatımların psikolojik ortamını da biraz açıklıyor.

Bişeng Ünsal bu konuda ayrıntılı bilgi vermişti. Bişeng Şırnak’ın yıkılmasında sonra İstanbul’a gelmişti. Filizgil’de kalıyordu. Musa Ağabey’le beraber Kürt Enstitüsü’nde çalışıyordu.

MKM 1980’lerin sonlarında kurulmuştu. İbrahim’in bu konudaki emeği çok büyük. Kurucu başkanı İbrahim Gürbüz’dü. Başkanlığını uzun süre İbrahim yürüttü. MKM talimatla kurulan bir örgüt değildi. İbrahim’in arayışları sonunda kurulmuştu. Kürt Enstitüsü de böyle kurulmuştu.

İbrahim, MKM çevresinde yapılan konuşmalardan yazılardan dolayı, soruşturmalarla, davalarla karşılaştı. Bir davada ceza kesinleşti. Bundan dolayı firar durumu da yaşadı. Rewşen Dergisi MKM’nin katkılarıyla çıkıyordu.

İbrahim Gürbüz o dönemde, kömür dağıtım işiyle uğraşıyordu. Maddi durumu iyiydi. Kazancının önemli bir kısmın MKM için harcıyordu.

Ama o dönemde, genel olarak yoksulluk vardı. Çevremizdeki herkes yoksuldu. MKM, Kürt Enstitüsü yoksuldu. Avukatlar yoksuldu. Ama çok yoğun bir heyecan vardı. İnsanlar, bir iş yapmanın heyecanı içindeydiler. 18 Nisan 1992 de, Kürt Enstitüsü’nün açılış gününde, Abdurrahman Dürre, Hüseyin Musa Sağnıç, Cemşit Bender, Musa Anter, İsmet Şerif Vanlı… herkes heyecanlydı. Abdurrrahman Dürre Ağabey’in heyecanını hiç unutamam. Her zaman gözlerimin önündedir.

Bu heyecana rağmen yoksulluk sürüyordu. Hürriyet, Milliyet gibi günlük gazetelerde, zaman zaman, “İsmail Beşikçi’ye bir ceza daha”, “Beşikçi’nin cezası onaylandı” gibi kısa haberler olurdu. Bunlar, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararlarıydı.
1994-1995 sularında bir gün, Ankara’da, cezaevinden, İstanbul’daki davalarımızla ilgilenen avukatımıza haber göndermiştim. Kararların, gerekçeli kararların, fotokopilerini istemiştim. İki hafta kadar sonra, avukatımızdan şöyle bir haber gelmişti. “İsmail Ağabey’e söyleyin, benim değil fotokopi çıkarmak, dolmuşa binip mahkemeye gidecek kadar bile param yok.”

O yıllarda, işler böyle yoksulluk ortamında yürütülürdü. Heyecan vardı. Genel olarak Kürd kurumları yoksuldu.

22.11.2012


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 29)
  |   Okuma: 265481   |   Yorum: (4132)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Kasım 2012 12:17 | Alıntı     

Xalê Hus

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Saygılar Hocam;

Olayları bu kadar ayrıntılarıyla anlatmanız beni o tarihlere götürdü. Bir süre orada kala kaldım. Hüzünlendim.....

Şırnak, İdil, Cizre, Lice-Kulp, yoksulluk, açlık grevleri, heyecan, azim, Apê Musa'nın votkası, müstehcen fıkraları ve çözülmesi zor o İstanbul dönemeçleri....

Hocam; Feridun Yazar için "1992 yılı Eylül ayı başları. Feridun Yazar’ın, Halkın Emek Partisi (HEP) Genel Başkanlığı’ndan ayrılmaya çalıştığı bir dönem." diyorsunuz.

Feridun Yazar'ın HEP Genel başkanı olduğu dönemde ben de HEP Diyarbakır İl Başkanı idim. 19-20 Eylül 1992 tarihinde yapılan HEP 2. Olağanüstü Genel Kurulunda dört tane genel başkan adayımız vardı. Feridun Yazar, Yaşar Kaya, Mahmut Alınak ve Ahmet Türk.

Diyarbakır il örgütünün önerisi ile Genel başkanlığa aday olan şahsiyetlerin gelecek iki yıllık planlarını Parti meclisi ve İl başkanları toplantısında açıklamalarını önerdik ve bu öneri kabul edildi.

Ahmet Türk " Ben size hiçbir plan sunamam. Ancak çok tehlikeli bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci en az zarar ve kayıpla nasıl aşabileceğimize ilişkin kendime güveniyorum. Bu işi çok istediğimi ve sevdiğimi de sanmayın. İnanın "bu göreve talibim derken dizlerim titriyor" deyince, kahkahayla güldüm ve ayağı kalkarak Diyarbakır İl Örgütü Ahmet Türk'ü destekleyecek, dedim. Bunun üzerine neredeyse bütün il başkanı aynı anda önerimize katıldı.

Aslında "İrade" Mahmut Alınak'tan yanaydı. Ancak iradeyi temsil edenler Diyarbakır il örgütünü aşamadı diye düşünüyorum.

Yani diyeceğim şu: Feridun Yazar Genel başkanlığı bırakmadı. Tercih Ahmet Türk'e kaydı.

Saygılarımla

Hüseyin
 Yorum #2  | 26 Kasım 2012 17:59 | Alıntı     

Memet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Ismail Besikci saygideger bir insan Dürüst bir bilimadami olmasinin yaninda herseyi oldugu gibi anlatmasiyla gönlümüze Taht kurmus ender bir insandir.Yoksul Kürt halkinin yarattigi kurumlarin ne sartlarda yaratildigini anlatmasi bazilari tarafindan sikca dile getirilen mesnetsiz iddialarada bir cevap niteligindedir Saygilarimla
 Yorum #3  | 26 Kasım 2012 19:21 | Alıntı     

Zeynep Nihan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Bence İsmail Hoca o dönemin zorluklarını anlatması, süreci değerlendirmesi güzel; ama İbrahim Gürbüz'ü detaylı anlatması, ona bu konuda kefil olması gibi değerlendirmeler de gereksiz. Hocanın imajına zarar verir. Saygılar...
 Yorum #4  | 26 Kasım 2012 21:49 | Alıntı     

ali gürcan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ALIŞMAK

Başbakan “"Alışılmışın dışında bir karar vereceğiz. Dokunulmazlık zırhına bürünenlerin dokunulmazlıklarını kaldıracağız. Sonrasına yargı karar verecek.” dedi.
İzlerken korkuyla adlandıramadığım ama gafleti titreyerek yaşadığım bir hatırlama sürecinden geçtim.
Mardin Milletvekili Mehmet SİNCAR’ı 4 Eylül 1993’te katlettiklerinde de bizi alışılmadığa alıştırmak istemişlerdi.
Hatip DİCLE ve diğer 3 vekilimizi zindana tıkıp, 10 yıl yatırıp 2004’te tahliye olduktan sonra 2010’da tekrar tutsak kılarak bizi yine alışılmadıkla yaşamaya davet etmemişler miydi…
Oysa biz alışamadık ki…
Onlarca yıl, hukuk-AB vesayire tüm argüman ve estrümanlarıyla tüm iç ve dış bilimsel! masallarıyla bize kendi sınırları dahilinde düşünme ve yaşamaya alıştırmaya çabalamamışlar mıydı?.
Bizi, binlercemizi zindanlara doldurarak evrensel-demokratik ilkeleri olan hukuku zorbalığa dönüştürenlerin demokrasisine biz hiç alışamadık ki.
Dünyada -açık savaş hali de dahil- en çok siyasi tutsağı olan partinin bu coğrafyada olduğunu bilmemeniz mümkün değil ama barış için çabalamaktan yada bunu ispatlamak için çok yorulmalarından söylemlerin zayıf kaldığı ortada.
KCK ve türevi davalarda 8bin tutuklu var sözünü duyduğunuzdan beri, kaç insan tahliye olduğunu ve kaç insanın tutuklandığını bir hafızanızda yoklar mısınız ve size mahkemelerin henüz hiç karar açıklamadığını ben söyleyeyim. Yani mevcut durum bir rehineciliktir: 3 yılda sonuçlanan dava yok ama binlerce yeni tutuklama ve tutuklunun tahliyesi var.
Geçmişte kimliğimizi işkence ile inkar etmeye alıştırmaya çalışıyorlardı şimdi ise uzun tutsaklıklara gömerek varlığımızı yok saymaya çabalıyorlar.
Ama biz, içimizdeki insan sevgisinin güçlülüğü ve kardeşliğe inanmışlığın dürtüsüyle daima çatışmanın bedelinin halklara bizim gafletli ruhaniyetimizden daha fazla zarar vereceğini bilmenin ustalığıyla geciktirdik alışmadığımızı anlatmaya ve isyan etmeye daha alışık bir halk olduğumuzu hatırlatmaya.
Ama, ama biz aynı dilde konuştuğumuzda bile sözcükleri farklı anlıyoruz sanki. Yani alışmak ile sebat arasındaki fark gibi meselemiz. Sanki nüans farkı gibi, biz zulme karşı kalender olmayı seçiyoruz ama bize diktatörlüğü kabullenmeyi yakıştırıyorlar.
Belki haklılar, 2011 seçiminden sonra S.Süreyya ÖNDER Diyarbakırda cezaevinde H.DİCLE ve diğer esir vekillerimizi ziyaret edip “ 1 vekil bile eksik olsa dahi Meclise gitmeyeceğiz” gibi pek çok bugünlere “alışmamızı” isteyen tutarlılığımızı sorgulanır kılan söylemler oldu yada Açlık Grevlerinin bitimindeki “ yeni bir süreç başlamalı” gibi iyi niyetimizden zaafiyet algısı çıkartılabilecek açıklamalar oldu. Bu tavırlarımızda tutarsızlığın kokusunu duymak başkadır ama bunda çözüm arama çabası dışında korkumuz olduğunu sanmak ise başkadır. Yani yanılmak başkadır yanıltmak ise bambaşka.
Belki 12 Haziran 2011’de seçilen bu parlamentonun insanlık adına kabul edilebilir hiçbir yasa çıkarmadığını, toplumsal hiçbir değer üretmediğini düşündüğümüzü ama tavrımızın ise zaten alışılmadık halimizde görüldüğünü göstermektedir süreç.
Belki dokunulmazlıkların kaldırılması da, bizim adımıza zaten meşruluğu kalmamış parlamentonun insanlık adına da meşruluğunun bitmesini gömütümüzden çıkıp ilan edişimiz olur.
Ama tüm iç eksikliklerimize rağmen, tarihin önünde kimin yenileceğini hesaplayacak kadar bilimsel aklı olanların ayrıca hesaba katmaları gereken bir gerçek var:
KÜRTLER KÜLLERİNDEN DOĞMAZ, ÇÜNKÜ ONLAR ATEŞİN VE GÜNEŞİN ÇOCUKLARI OLARAK KÜLÜ VAREDENLERDİR.
Kısacası; legal demokratik siyaseti Halkımıza kapatmak bize fiili-meşru siyaseti yükseltme çağrısından başka anlam taşımaz yada legal Partimizi kapatmak; asla ufkumuzdaki ışıkları azaltmaz.


Ali GÜRCAN
 Yorum #5  | 26 Kasım 2012 22:41 | Alıntı     

ibrahim genc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kurtler ciddi bir basariya sahip olamadiklari icin, en ufak bir basarida, herkes ona sahip cikmaya calisiyor. Bir eksik ya da yanlista da ortada o eksiklige ve yanlisa sahip cikan birini bulamazsiniz. MKM de boyle bir kurumdur. Enstitu kurmus, dergi cikarmis, folklor, tiyatro, muzik vb. alanlarda bir seyler yapabilmis bir kuruma herkes sahip cikiyor... Bir cok ulke gezdim, hemen hemen her ulkede ruyamda gormedigim insanlara bile, mkm`nin kurucusu oldugunu soyleyenlere rastladim.
O yillarda ben de mkm calisani (yonetiminde) ve rewsen dergisinin cikarilmasiyla bizzat ugrasiyordum. neden boyle bir soylentiye ihtiyac duyuldu bilmiyorum. Musa Anter icin boyle seyler hem de onun agzindan neden anlatiliyor anlamadim. Ismail hocanin dedigi gibi eger oyle bir sey varsa o gun o kisiler bunun hesabini Ibrahim Gurbuzden sormaliydilar. Buna ben de inanmiyorum. Ibrahim Gurbuzun cok saygili bir yaklasimi vardi. Ancak hocanin dedigi gibi Ibrahim Gurbuz mkm`ye maddi olarak yardim ettigi kesinlikle buyuk bir yanilgidir. Cok cuzi miktarlarda birkac yardimi disinda ben sahit olmadim. Ama I. Gurbuzun emegini kimse inkar edemez. Ibrahim Gurbuz sahip oldugu ekonomik gucu kullanarak, butun olaylarin merkezine kendini koymasi da son derece yanlis, eksik ve yanilticidir. Mkm tarihcesi gibi yazilan kitapcikta bir cok olay ve kisi tumden inkar edilerek yazildigi da bir gercektir. Bunu yapan da bizzat Ibrahim gurbuzun kendi yanilgisidir. Kisacasi mkm ilgili konusulacak ve tartisilacak cok sey vardir. MKM Kurt kultur tarihinde buyuk hizmetler vermis biir kurumdur. Bunda herkesin kendine gore bir katkisi oldugu gibi eksikleri de olmustur. Bunlardan biri de Ibrahim Gurbuzdur. Keske hoca bu olayi ciddiye alip cevap verme geregini duymasaydi...
 Yorum #6  | 26 Kasım 2012 23:18 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sevgili Xocamiza olumsuz tepki verenlerin, Ozgurluk Hareketine iftira ve APO karsitligi yaparak
Turk Polisin tutuklamasindan kurtulduklarini biliyoruz ama bu kisiliklerin aleti durumuna gelenlerede acimiyordegiliz...
Koltuk altinda Ihbar dosyaliyla Dusman savcisinin kapisini calanlarin uydurduklari Yalan dolanin
etkisinde kalmis, aldatilmis genc kizlarin durumuna benziyor...
bisilamané Welat Perweri
winked winked winked
 Yorum #7  | 27 Kasım 2012 00:08 | Alıntı     

A.dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Be$ikci'ye en icten te$ekkürler..Bizleri bir anligina da olsa direncli ve cesaret sahibi Kúrtlerin
1990 yilinin Konstantinapolisíne gótúrúyor..Etraflari talanci ve katliamci fa$ist Túrk devletinin
polis kiligindaki katil sürüleriyle dolu ve onlar o $ehrin góbeginde Kürt Enstitüsü kuruyorlar. Sonra
ayni kurumun icinde bir dergide cikariyorlar..Kúrt halki bu anlamda emegi gecen her Kürde minnet
duygusu vardir..Elbette olumsuz $eyler olmu$tur ; olmamasi tabiat kanunlarina aykiridir..Hicbir
$ey yaninda birtakim olumsuzluk olmadan;düz bir cizgide geli$mez..Sayin Be$ikcinin bu konu ile
yazmasida iyi olmu$tur..Kendisini saygiyla selamliyor; gözlerinden öpüyorum..
 Yorum #8  | 27 Kasım 2012 06:05 | Alıntı     

Zeynep Nihan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Çok gereksiz bir tartışma. Piyasaya yeni çıkan "Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi" adlı kitabı okudum. MKM ile ilgili tek satır geçmiyor. Sadece O dönem HEP Genel Başkanı olan Ferdidun Yazar; İbrahim Gürbüz ve Musa Anter hakkında bir iki paragraflık bir anyıı Musa Anterin ağzından anlatıyor. Ama yorum yapan arkadaşlar konuyu bilmeden anlamadan bu eksenden kayırıp İsmail Hoca'ya ve Kürt kurumlarına olumlu veya olumsuz getiriyorlar. Feridun Yazar İbrahim Gürbüz'ün Musa Anter'e hakaret ettiğini ve bunu Musa Anter'den duyduğunu söylüyor kitapta. Bir hatıra kitabı olan sözkonusu kitapta İbrahim Gürbüze bir kaç paragrafla Kürt Ensititüsü zamanında gerçekleşen bir küçük olay atfedilmiş. Feridun Yazar bunu eksik mi anlatıyor yanlış mı anlatıyor, veya doğru mu anlatıyor. Biz nerden bilelim. Bence buna İbrahim Gürbüz cevap vermeliydi. İsmail Hoca da, şu an İsmail Beşikçi Vakfı Başkanı olan İbrahim Gürbüzü savunmuş. İsmail Hoca'nın bu savunması doğru da olabilir, yanlış da olabilir, kısmen doğru kısmen yanlış da olabilir. Bunu kitabı okuyanlar, o günkü süreçte yer alanlar veya adı geçen şahısları çok yakından tanıyanlar, tabi ki yorum, kanaat gibi yargılarda bulunabilirler. Ama arkadaşlar yapmayın, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım lütfen.
 Yorum #9  | 28 Kasım 2012 00:29 | Alıntı     

serwan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Merhabalar,
Yukaridaki yorumlari okudum ve acikcasi biraz sasirdim gelen tepkilere. Tabikide elestiri yapma, dusuncelerimizi ve yorumlarimizi yapma hakkina hepimiz sahibiz. Fakat olaya bakis acilarimizin onemli oldugunu dusunuyorum. Soz konusu olan olay; kitapta gecen kisim ile ilgilidir. Bu kisimda da Kürt mucadelesine en tehlikeli yillarda katkida bulunmus ve hala da katkida bulunmaya devam eden Ibrahim Gurbuz karalaniyor. Hoca'nin bu yaziyi yazma gereksinimi hissetmesindeki sebebi o donemi en yakindan gormus ve yasamis biri olarak, ortada olan bir yanlisi duzeltme ihtiyaci hissetmesidir diye dusunuyorum. Bana gore bu da olmasi gereken ve cok isabetli bir davranistir. Herhangi bir kisi, yakindan gordugu, bildigi, yasadigi ve tanik oldugu donemler ile ilgili yanlis ve olmayan anlatimlar gordugu veya duydugu zaman o yanlisi duzeltme ihtiyaci duyar. Bunu kim olsa yapar ve yapmalidirda kanimca.

Ibrahim Genc'in yaptigi yorumu okudum. Ben de buradaki yanlislari duzelmek istiyorum. Oncelikle Ibrahim Genc'in iddia ettigi gibi MKM tarihcesi diye bir kitapcik yazilmadi. Yayinlanan kitapcik ''KÜRT ENSTİTÜSÜ''nün kisa tarihi ile ilgilidir. Sanirim burada bir karistirma var. Bununla beraber, Ibrahim Genc Kürt Enstitüsü'nün yoneticisi veya kurucusu degildir. Ayrica onemli bir konuya daha deginmek istiyorum; bu kitapcik Ibrahim Gurbuz tarafindan degil, Kürt Enstitü'sü yonetimi tarafindan yayinlanmistir. Kendisi burada site kullanicilarina ve okuyucularina ciddi ve yanlis tarihsel bilgiler vermektedir. Degerli Hoca'mizin da dedigi gibi; Ibrahim Gurbuz'un bir cok Kürt kurumsallasmalarinda cok buyuk emekleri ve destekleri vardir. Bu emegi ve mucadeleyi takdir etmek yerine, yipratmaya calismanin dogru oldıugunu dusunmuyorum.

Zeynep Nihan'in yaptigi yorumlar hakkinda da bir seyler soylemek istiyorum. Soz konusu olan aniya Ibrahim Gurbuz de cevap verebilir tabikide. Fakat burada onemli olan nokta zaten Hoca'nin yanlis olan bir bilgiyi duzeltmesidir. Biz olani bilemeyiz tabiki ama Hoca, donemi yasayan bir insan olarak bu karalamayi duzeltmek istemistir. Ayrica bunun Hoca'nin imajina neden zarar vereceginide anlamis degilim acikcasi. Hoca'nin tanik oldugu dogrulari soylememesi ve bizimle paylasmamasi mi dogru olurdu?

Saygilar
 Yorum #10  | 28 Kasım 2012 12:24 | Alıntı     

haydar gecilmez

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ben olaya emeğe saygı açısından yaklaşıyorum. İnanıyorum ki sayın Feridun Yazar'ın İbrahim Gürbüz'ün karalanması gibi bir amacı olamaz. Ama her nedense anı kitaplarını yazan kürt şahsiyetlerinin ciddi bir özen göstermedikleri için mi, yoksa en başta belirttiğim emeğe saygı meselesinde yeteri kadar titiz davranmadıkları için mi bilemiyorum, ancak yaşamış veya hala yaşayan insanlara zaman zaman haksızlığa neden oldukları bilinmektedir. Benzeri bir durum sayın Tarik Ziya Ekinci'nin anılarında sayın Şerafettin Kaya'ya yönelik ithamlar ve suçlamalar şeklinde e yaşandı. İbrahim Gürbüz, benim de 1991-1992 yıllarında MKM yöneticiliği sürecinde yakından tanıdığım bir kürt devrimcidir. Büyük emekler harcamıştır. Anılarını yazarak geçmişe bir not bırakmak isteyen kürt şahsiyetlerinden rica ediyorum, lütfen emek sahiplerine, emeğe daha fazla özen gösterelim. Bu çerçevede İsmail Beşikçi'nin yazısına katılıyorum ve bu çabayı değerli görüyorum. Çünkü en azından sayın Feridun Yazar'ın anılarındaki anlatımlara konmuş bir şerh olarak belleklerde kalacaktır.
 Yorum #11  | 28 Kasım 2012 21:58 | Alıntı     

Réwan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sevgili Hoca Ibrahim Gurbuz Avcilarda emlakcilik yapmismidir yada kardesi babasi? Bu isim bana birsey cagristiyor ama o mu kesin bilmiyorum.Mkm ile ilgili bir sorundan dolayi yillar once birini almam istenmisti,bu isim bana cagrisim yapiyor ama emin degilim.Eger dedigim is ile mesgul olunmussa o zaman sizinle birsey paylasacagim.
sevgilerimle.
 Yorum #12  | 29 Kasım 2012 06:12 | Alıntı     

ahmet deniz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ben o süreçte MKM'de folklorcuydum. İbrahim Gürbüz adı çok çok tartışıldı, İsmail Hoca bunu bilmiyorsa bence imkansız. Herkes duydu. Ayrıntıya girmek istemiyorum. Ama ona söylenenler, yazıda geçen iddiadan daha serti. Bunu MKM'de o dönemalışanların çoğu biliyor.
 Yorum #13  | 1 Aralık 2012 06:41 | Alıntı     

maria

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayın Beşikçi çok saygı duyduğumuz bir bilimadamı, fakat hiçkimse tabulaştırılmamalı ve kendisi böyle konulara girerek bilimadamlığına zarar vermemeli. Zeynep arkadaşa bu konuda hak veriyorum.
Bir nokta daha: Kimse Kürt halkının namus bekçiliği rolüne soyunmamalı bence. Musa Anter çok saygıdeğer, eşsiz bir Kürt düşünürüydü. Onu Musa Anter yapan zaten onun ince mizahıydı. Böyle seviyesi düşük, belaltı örnekler vererek bazı insanların oyununa gelmemek gerek bence. Ayıptır, günahtır. Erdoğan'ın Zerdüştlüğe açtığı cadı avcılığı gibi saçma, tuhaf bir şeydir.
Ve biz Ape Musa'yı sonuna kadar seviyoruz, elinde vodkası olsun olmasın, açık saçık şakalar yapsın yapmasın. Rahmetli huzur içinde yatsın.
 Yorum #14  | 2 Aralık 2012 20:54 | Alıntı     

ibrahim genc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Serwana kisa bir cevap: burdaki konu, ne yasadisi bir olayi tartismak, ne birilerini goklere cikarmak ne de yerin dibine batirmaktir. herkes kendince ve kendi algisina gore olayi degerlendiriyor. Bunda alinacak ve hemen (baska bir yorumcunun dedigi gibi) Apo ya da kurt haraketi dusmanligi gibi algilamanin anlami olmadigi gibi, bu durum bizim algi durumumuzu da gosteriyor. Serwanin degindigi konular, birebir Ibrahim Gurbuz ile (bu kisa yorumdan sonra) birebir telefonda konustugumuz, sohbet ya da tartistigimiz konularin aynisi olmasi da dikkatimi cekti dogrusu. Ben hic bir yerde yukaridaki yazi dahi, enstitunun yoneticisi oldugumu soylememisim, buna ihtiyac da duymadim. Ama MKM calismalarinda, Ibrahim Gurbuz ve onun gibi arkadaslardan daha cok emegimin gectigini rahatlikla soyleyebilirim. o donemdeki vijdan sahibi butun arkadaslar buna sahittir.
bahsedilen kitapcik, Enstitu tarihcesi olabilir. Orda benim yazim yanlis anlasilmis olabilir. yukaridaki kisa yazida, (ki bu tur tartismalara girmeyi anlamli ve yararli da bulmuyorum) Ibrahim Gurbuz`un emeginin hakkini teslim ettigimi dusunuyorum. Bunda alinmasini anlamiyorum. Sadece, kendini olaylarin merkezine koyma elestirisine cok alinmis. Bu da Kurtlerin alinganligi mi, yoksa hep pohpohlanma istegimi bilmiyorum.
Eger MKM ve Enstitu`ye verilen emeklerden bahsedilecekse, o donem Muzik guruplari, folklor ve tiyatrocularin emeginden bahsetmemek, sadece bir bireyin etrafinda dolanmak, emege en buyuk saygisizlik olur...
Son soz: Sevgili Ibrahim Gurbuz`un emegini kimse inkar etmiyor, ama baska emekleri de unutmamak lazim...
 Yorum #15  | 12 Aralık 2012 01:16 | Alıntı     

deniz Munzur

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Hocan in anlatiklarinda hic bir yanlislik yok. O dönemi cok yakinda bilen ve icinde olan biri olarak katiliyoru m . Yanlica ape Musa Cevizlide Dragos ta Villa tipi bir ev de oturudu ve ev de kendine aitti. Istanbulda o dönem Ismail hocanin saydigi ve daha bir cok Kürt aydini ve bu kurumlar bir Cok isimsiz Kahramanin ve bugün bir cogu sehit olmuz arkadaslarin F E D A K Ä R calismalariyl yürüyordu.Hocam cagaloglunda ki _ Talas hanin önünde ki_ basin toplantisinda sonra ape Musa onlarla birlikte tutuklanmanizi anlatmamissiniz !!!
saygilarimla
 Yorum #16  | 12 Aralık 2012 18:57 | Alıntı     

Zeynep Nihan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Sayın Deniz Munzur, İsmail Hoca neyi doğru söylüyor. İsmail Hoca Feridun Yazar'ın bir hatıralarında, İbrahim Gürbüz ve Musa Anter arasında geçtiği söylenen diyalogun doğru olmadığını söylüyor. Bu konuyu en iyisi Feridun Yazar ve İbrahim Gürbüz doğrulayabilirler veya yalanlayabilirler. Bizim insanların bir konuya vakıf olmadan konuşmaları hoş bir durum değil bence. Yorumlarda İsmail Hoca'yı eleştiren arkadaşlar; Beşikçi neden İbrahim Gürbüzü bu denli allayıp pullayarak anlatmış diyorlar. Bu yanlış mı? Bence de İsmail Beşikçinin görevi bu değil.

Daha önce de İsmail Beşikçi Kürt dili ve edebiyatına hizmet edenleri konu aldığı bir makalesinde , Türkçe yazı yazanları bir bir saymış Nerdeyse Kürtçe yazan kimse yoktu. Evet Türkçe olarak da Kürtlerin haklarına, davasına hizmet edilebilir ama, Türkçe yazılan bir metin Kürt dilinin zenginleşmesine nasıl hizmet etsin.

Hocanın böylesi üstünkörü yazıları aslında eleştirilmiyorsa, belki onun kıymeti içindir. ama kimse mukaddes değildir. Hiç kimse sonsuz tolere edilemez. İsmail Beşikçi bu tür ucuz polemiklere girip, sebebinin bilmediğimiz, sorunlu, şüpheli biçimlerde Kürtler arası ihtilaflarda taraf olursa artık kendisi de polemik konusu olur ve nihayetinde şu saatte olmuş bile.
 Yorum #17  | 25 Şubat 2013 20:23 | Alıntı     

eleonoravikta

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Разыскиваю сексуального юнешу для сексуальных утех и не только , жду тебя здесь знакомства maill ru
 Yorum #18  | 23 Temmuz 2013 19:05 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Наш всеми любимый портал для знакомств познакомиться с девушкой для секса созывает всех принять участие в конкурсе всех девушек и парней, всевозможные конкурсы с призами ждут участников, а самое интересное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе обоятельного партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам интим знакомства харьков, украина


--------------------
 Yorum #19  | 18 Ekim 2013 03:32 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Известный сайт для интимных знакомств бесплатные интимные знакомства в паутине Интернета в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Ищите партнера! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в бесплатные знакомства для секса санкт-петербург


--------------------
 Yorum #20  | 23 Ekim 2013 05:11 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Сайт знакомств для интимных отношений знакомство с девушкой для секса в Интернете в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Давайте знакомиться! - это так замечательно! Добро пожаловать в бесплатные интим знакомства в челябинске


--------------------
 Yorum #21  | 3 Kasım 2013 23:57 | Alıntı     

ekaterrinnana

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 89, Kayıtlı: 3.11.2013
   ICQ: 81281696,
Сайт для интимных знакомств секс знакомства копейск в паутине Интернета в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Давайте знакомиться! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в бесплатный сайт знакомств


--------------------
 Yorum #22  | 5 Kasım 2013 16:29 | Alıntı     

Seyfettin Genç

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
MKM'nin kuruluşuyla ilgili yazılanları okurken yorum yazıp yazmamayı çok düşündüm. Ancak tarihe yanlış ve çarpıtılmış bilgilerin yazılmasına gönlüm razı olmadı. Sessiz kalmak, MKM’ye emek veren arkadaşlara ve emeklerine saygısızlık olurdu. Burada İsimlere ve nasıl bir araya geldiklerine değinmeyeceğim. Sayın İsmail Beşikçi hocamızın eksik ve yanlış bilgilendirilmesine açıkçası çok üzüldüm. Anladığım kadarıyla sadece İbrahim Gürbüz'ün anlatımıyla yetinerek MKM'yi İbrahim Gürbüz ve arkadaşlarının kurduğunu yazmış. Oysa İbrahim Gürbüz MKM'ye gelene kadar MKM’nin kuruluşunda yer alan ve önceden tanıdığı tek bir arkadaşı dahi yoktur. Bir insan önceden tanımadığı, kendisinden farklı bir siyasal yapıdan olan (PKK) bu insanları nasıl bir araya getirebilmiş çok merak ediyorum açıkçası. En azından İbrahim Gürbüz ile birlikte MKM'yi kuranlarla görüşmeye gelen ve bu kurumda çalışmak istediklerini ifade eden baldızı Filiz Uğuz'a da, ‘nasıl kurdukları’ sorulabilirdi. Bu kurumun kuruluşunda yer alan arkadaşlar yaptıklarını öne çıkaran ve reklamını yapacak insanlar değildir. Yapar geçerler. Ancak yapmadığı halde birileri ortaya atılıp ‘ben yaptım, ben yaptım’ diye her şeyin merkezine kendisini koyarsa işin gerçek sahipleri buna sessiz kalmazlar. Beşikçi hocamız ayrıntılarıyla MKM’nin kuruluşunu öğrenmek isterse İbrahim Gürbüz ve Filiz Uğuz’un da olacağı şekilde bir araya gelip kendisini ayrıntılarıyla bilgilendirebilirim.
 Yorum #23  | 19 Kasım 2013 14:56 | Alıntı     

krisstinanovay

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 77, Kayıtlı: 17.11.2013
   ICQ: 78690188,
Сайт знакомств для интимных отношений интим знакомства в городе волжского в мировой паутине в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Давайте знакомиться! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в секс знакомства


--------------------
 Yorum #25  | 6 Aralık 2013 23:11 | Alıntı     

carpinteyrozxg

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Doudoune Moncler FemmeLast week Argentina's president Christina Kirchner awarded Trimarco the Azucena Villaflor de Devincenti Prize in front of tens of thousands of supporters.Twitter and Facebook lit up with news about the case throughout the day Tuesday as the judges heard final pleas from the defendants and a crowd of hundreds gathered outside the gates of the Palacio de Justicia. Thousands of supporters lent their support to Trimarco via short messages. "We are all Marita Veron," went a particularly popular meme throughout the day."I hope they get taken to jail," tweeted Sol Micaela on Tuesday.The three judges,Alberto Piedrabuena,Emilio Herrera Molina,and Eduardo Romero Lascano had been listening to both sides battle it out for more than 10 months,when charges were first brought last February.
Moncler Jassen Dames"If there were a critical mass of pro-Israel voters from the left in red states to vote "no" on Romney,I would propose that,too—but that is not my read of what is going on in the Jewish communities or pro-Israel evangelical communities of Alabama or Tennessee.If,at the same time,some blue-staters or red-staters learn how to make their votes count when their votes have been discounted for so long—that will turn this year’s anomaly into next election cycle’s inspiration.Ask the Blogger: How Long Do I Wait Before Collecting Social Security? Dear Blogger:?I am 66 (as of May this year) and thus eligible for "full retirement" under Social Security; the payment is estimated at about $2029 per month.
Louboutin Pas Cher Femme11.46am: In the comments, Gwledig says of the photograph of David Cameron eating porridge in Scotland: The guy in the blue overalls sitting with Cameron looks pis*ed off and seems to be wearing ear defenders, not a good indicator on how the Scots are going to receive Cameron today...12.15pm: Juliette Jowit reports that, perhaps typically for today's media, there is already interesting "reaction" to the Cameron-Salmond meeting in Edinburgh this afternoon, although of course it hasn't actually happened yet. Before the speech and the not-negotiating talks (PM's spinners' version) is a chance to look at implications south of the border too. Influential and interesting voices on both left and right are making the case for David Cameron to spell out a broader vision for the future of the union.
Piumini Woolrich Sito UfficialeBut even those in haute couture echoed the same themes as the worker bees who gained admission only by promising to take on the low-level tasks."I never thought I would ever see a black man as president in my lifetime,not ever," said Marsha Gambles Bennett,a retired Verizon worker who bought her ticket online. "I have children and a 5-year-old grandson,and I had to document this for them."Michelle Obama's J. Crew Belt is Already Sold Out Michelle Obama Lookbook First lady Michelle Obama waves as the presidential inaugural parade winds through the nation's capital January 21,2013 in Washington,DC. (Chip Somodevilla/Getty )No matter what Michelle Obama wore to the Inauguration,it's no surprise: it would only be a matter of minutes till it sold out.
Moncler Online Sale"--Yedioth commentator Nahum Barnea quotes the phrase that Habayit Hayehudi leader Naftali Bennett used to describe the Palestinians - to describe the reason Israel is not negotiating with the Palestinians.Israel seizes Bedouin man's toilet in West Bank after deeming it illegal- The portable bathroom,which was installed for the use of a handicapped man,violated an order against illegal construction by settlers,the Civil Administration said. (Haaretz+) PA: Israel to confiscate more West Bank land near Nablus- Israel's Civil Administration has sent letters to a number of in the Awarta and Rujeib villages informing them of decisions to confiscate their land for military use. The villages are near the Israeli settlement of Itamar.

pczybrqmwn eu.kurdistan-post.eu uhmpniiipk  <a href=http://black-eu.kurdistan-post.eu>pczybrqmwn eu.kurdistan-post.eu uhmpniiipk</a>
 Yorum #26  | 7 Aralık 2013 02:23 | Alıntı     

jomyuav

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Doudoune Femme Moncler SoldesCharles Krauthammer laid out the strategy last Friday in his Washington Post column. The Republicans,he wrote,should do nothing. That is,Obama has been calling on the GOP to come to the bargaining table and agree on a package of cuts and revenues to substitute for the sequester. The Republicans,he advises,should say no thanks; we’re definitely not giving you any new tax revenue,and if you can’t come up with a set of cuts to replace the sequestration cuts,then we’ll just sit on our hands and let the sequestration cuts kick in,and people will blame you (Obama) because you keep insisting on raising taxes.So that’s the strategy. If you’ve heard one Republican say this over the last few days,you’ve heard a dozen: We’re done with taxes.
Moncler Vest Sale"Set against a backdrop of Almond trees -- a staple of Sicily's natural beauty -- dresses,skirts,and tunic-style tops silk-screened with ancient ruins and columns paraded down the runway,as did pieces printed with gold coins -- that also appeared in the form of gladiator-style belts and dangling earrings -- and blossoming flowers in reds,greens,and pinks.And then there were the classic Dolce & Gabbana colors and cuts: the silky,lingerie-style red dress,the hip-hugging LBD,and a few lacy numbers.The accessories too channeled the ancient world: gilded sandals and flats clad with gold coins,heels featuring pillared columns,and ornately embellished platforms. Woven bags and wooden box clutches (again,decorated in the same motif) further emphasized Dolce & Gabbana's vision of Sicily as the ideal getaway.
Parajumpers Jassen Heren?Don't these designers have mothers,daughters,sons,sisters? Don't they want to make people feel empowered and beautiful in their clothes? I know that's what I would want if I was a designer.?When I finally embraced my true weight,and was accepted as a plus-size model,I remember feeling whole and complete. I was meant to be this size.?My trainer said I was the first woman to come up to him and say,"I don't want to lose weight,I want to be strong and fast." Instead of spending hours lamenting over weight loss,I channeled all that energy into living my life to the fullest,day in and day out. What's so amazing about being a size 0 anyway? Is it because that person exhibits control in a hedonistic world? Or is it just a tool of manipulation against us? I am proud of my body,flaws and all.
Barbour Jackets" That way,Cerberus can give the money back to its investors,and go about its business "without being drawn into the national debate that is more properly pursued by those with the formal charter and public responsibility to do so."While welcome,the statement is troubling. And while it is tempting,even satisfying,to lash out at a secretive private-equity firm that profits from the sale of automatic weapons,a deeper look should cause us to pose questions to others,and to ourselves. The rich guys in New York weren't the only beneficiaries of Freedom Group's growth. In fact,many of the indirect beneficiaries are people of much more humble means.Let's start with the obvious. Cerberus claims that "as a firm,we are investors,not statesmen or policy makers.
Canada Goose JassenSo I can announce today that we believe EU public procurement rules will no longer apply to the vast majority of our universities. That will cut bureaucracy. Universities will be able to contribute more to their local economy by negotiating direct with local business. It is all part of the long march to freedom for our great universities.4.26pm: Amnesty have also attacked Theresa May for the comments she made about the Human Rights Act in her speech. Here's a comment from Tara Lyle, an Amnesty policy adviser.Theresa May is tangling herself up in contradictions in her apparent attempt to play to the crowd.With one hand she acknowledges that human rights legislation does not make the right to a family life an absolute, and then says that she is going to legislate to make sure that it is not an absolute right in the future.

pczybrqmwn eu.kurdistan-post.eu uhmpniiipk  <a href=http://black-eu.kurdistan-post.eu>pczybrqmwn eu.kurdistan-post.eu uhmpniiipk</a>
 Yorum #27  | 8 Aralık 2013 05:35 | Alıntı     

tongttj

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Chaussure Christian LouboutinI'm in a small room, sitting at a round table. A woman brings me a notebook. I open it and read the words scribbled 50 or 60 years ago. There is an idea on each page. Some are just a single sentence. Others are a paragraph, a line of dialogue, the description of an incident. What if someone committed a murder with a frozen leg of lamb? What if a poacher caught pheasants with drugged raisins? Reading this notebook is like peering into another man's imagination – and it happens to be the imagination of a writer whose books I have read and loved for almost my entire life.Earlier this year, I was the writer in residence at the Roald Dahl Museum in Great Missenden, Buckinghamshire. It's a wonderful small museum devoted to Dahl's life and works.
Escarpin Louboutin Pas CherIn the 13 years and 23 books since Carrie was released, his name had become publishing gold. It, The Shining, The Stand, Salem's Lot: these were books that were going to go down in publishing history. And then, in 1987, King published four novels within a 10-month period, three of them standalone books with something to offer for nearly every potential reader. The Eyes of the Dragon was a young adult fantasy novel; Misery was a literary psychological thriller; The Tommyknockers was a science fiction horror epic. And then there was The Dark Tower II: The Drawing of the Three.. The Dark Tower: Drawing of the Three byStephen King Tell us what you think: Star-rate and review this book The sequel to The Gunslinger, The Drawing of the Three seems to have been meant for what King referred to as the "Constant Reader" – those who follow his every published word.
Cheap Beats Headphone" These protests "Involve a handful of associates at a handful of stores. In fact most of the protestors don't even work for Walmart. They are union organizers and union members."But the media attention these protests have already garnered threatens to shift the company's ever-important narrative."Henry Ford understood you don't create a great consumer mass market by nickel-and-diming workers," said Stephen Herzenberg,executive director of the Keystone Research Center,a nonpartisan think tank. "Walmart needs to learn the same lesson. Bringing visibility to the fact that Walmart's workers aren't sharing in its phenomenal profitability is an important part of the educational process."And even if the protests don't result in some dramatic or immediate action,Walmart has proved itself a company that cares about its reputation,says Nelson Lichtenstein,director of the Center for the Study of Work,Labor,and Democracy at the University of California,Santa Barbara.
Hogan Interactive Uomo)11. Hillary Will Run for Either Obama’s Third Term or Bill Clinton’sIf Obama’s presidency tanks in its final years,than Team Clinton (with the help of the complicit media) could easily repackage herself to run for Bill Clinton’s "third term." (Remember that his third term was won by Al Gore in 2000 and then stolen by that evil George W. Bush,or so goes the Democrat folklore.)However,the trick for Hillary is to still utilize Obama’s ever-likable persona just enough to fire up his loyal base to serve her own purposes. This tactic will achieve success no matter how low Obama’s approval ratings go,because there are always Republicans to blame.12. The Republicans Have a Weak Bench With Little Star PowerIf the Democrats did not have Hillary,or she declines to run,then both parties would have weak benches.
Woolrich SaleAnd even in the U.S.,there are signs that the Internet Generation may not be so willing to bare every last personal secret. Rather,young adults are masters at curating online profiles that seem to be open and spontaneous but are actually quite controlled. A study by the Pew Internet Center found that 20-somethings are far more vigorous than older users about tending to their social-networking profiles and deleting unwanted posts and photos. They understand that anything put online could—by accident or design—become public knowledge. Of course,that attitude shows the extent to which we’re all now involved in crafting personas for Facebook to offer up to the watchful gaze of a million digital eyes.
Related Content:
http://sophora.ru/forum/2-dobro-pozhalovat...line.html#39561
http://forums.stellarworks.com.au/viewtopic.php?f=5&t=42589
http://fontbox.vn/node/3?page=150#comment-7907
 Yorum #28  | 10 Aralık 2013 12:16 | Alıntı     

carpinteyroikf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
グッチ 激安通販ね^^自分も漱石は高校生~大学生の頃読みましたが、「明治?大正の文学ってこんな感じなのか」という参考文献を見ている感覚で特
次に会う時には、きちんとお話したいと考えています。顔を合わせるのは2回目で、宗教について詳しく聞いても良いものなのだろうか?と心配です。自分自身の根元となる、と
ても大事な所なので、お付き合いを始めたあとに「後出し」のように知らされるのは、正直面倒です。先に話すべき事は話した上で、納得して「お付き合い」を考えたいと思って
います。まだ1度しかお会いしていませんが、人としてとても素敵だな。と思える方だったので、真面目に向き合いたいと思い、疑問や不安は出来る限り無くしたいです。とりと
めの無い文章ですみません。はじめて、素敵だなと思った方で創価学会員の人だったので、失礼の無い質問の仕方や、今は宗教に関して話す時期では無いのかどうか等、教えて頂
きたいです。投稿日時通報するブックマーク はてなヤフーBussurldeliciousメールで紹介質問者が選んだベストアンサー回答No sakusakuこんにちは。女性です。ハッキリ納得いくように聞いた方がいいと思います。結婚を目指して会っているということは、絶対に外せないことですし、確認するの
はごく自然です。話を切り出すのも「結婚を視野に入れてのことなので、気になることはハッキリ聞かせて頂きたいです。
投稿日時通報するあなたの言葉で、相談者さんの悩みを解決しませんか?OKWaveではみんなのありがとうの輪を広げています!回答
モンクレール アウトレットRedBullXFightersは年ほどケーブルテレビを介して見ていますが、たまに映る客席の様子がそうですからね。だいたい立ち見にいる連中はお金がないぶん体力使
ってうっぷん晴らしのついでも兼ねて来ているのが多いのではないか。それに比べて指定席にいる客は純粋にスポーツを観て楽しむ人達。一見大人しそうにみえますが、沢山みて
いる可能性が高いのでその分眼が肥えていたりする。投稿日時通報するお礼する補足するこの回答を支持する現在人が支持していますボーリングシューズ足が大きくて困ってます
。 | その他(スポーツ)お気に入り投稿に追加する人が追加しました回答数閲覧数ボーリングシューズ足が大きくて困ってます。今度友達どボーリングに行きます^^でも、私は足が
25cmで大きくて、みんなに知られたくありません???。そこので、ボーリングの時24.5を借りようと思ってるんですけど、ボーリングシューズって普通のスニーカーよ
りも小さめとかあるんですか?それとも同じですか??投稿日時通報するブックマーク はてなヤフーBussurldeliciousメールで紹介質問者が選んだベストアンサー回答No Catshitone>普通のスニーカーよりも小さめとかあるんですかサイズが記載してあったり、揃えてあることが無意味でしょ。
できませんでしたし。質問者さまのおじいさまの状態がわかりませんので、私の家族のガンの手術について書きました。おじいさま
けば回答があります投稿日時通報するお礼するこの回答を支持する現在人が支持しています本のタイトルを教えてください。
グッチ 人気 財布回答ありがとうございました。投稿日時回答No nasann1 ずっと同じ一点を同じリズムで打つ感じで4拍の指揮をかっこよく振ってください。ただ、レッツサーチはしっとりした曲なので打つのではなく、やさしくすく
う感じがいいとおもいます。2 また、強弱をつけるときに、かなり大胆にするだけでかっこよく見えます。盛り上がったときでレッツサーチフォートゥモロー サーチフォート
ゥモローという歌詞がありますね?そこから大きくふります。このフレーズの最後1音くらい上がりますね?そういうところも指揮で表現してみましょう。てでやさしく「今でし
ょ?」をしたり、、、、。歌詞の強弱は表現は基本的に自由です。1の筋さえ通っていれば大丈夫。私も5がつにレッツサーチ歌いました。その時に音楽の先生に聞いたことです
。ぜひ参考にしてください。投稿日時通報する補足するこの回答を支持する現在人が支持していますお礼すごく参考になりました。ありがとうございます!!かっこよくできるよ
うにがんばりますw投稿日時回答No LHS片手で拍子を取ってもう片方で表現を表すのが基本だそうです。拍子は分の拍子とか拍子とか表現は声の大きさや元気とか優しくとか投稿日時通報する補足するこの回答を
支持する現在人が支持していますお礼やっぱり表現って大事なんですね!!指揮、頑張りたいと思います。
調整しています。満充電に近づくにつれて電流をセーブしガスの発生を抑えるように充電。開放型バッテリであれば、精製水の補給
たりして、耳の高さからするととんでもないレイアウトになっています。バスレフポートに詰め物をする件いっぺん試してみます。
Ugg 公式見ます。医師がそこまで検査しなかったのはおそらく尿路結石ではないと判断したか、それとも激痛が伴わないので様子を見ようと
誰でも知ってますし。投稿日時通報するお礼する補足するこの回答を支持する現在人が支持しています回答No nightdayEXILEのチュ
ルモン頭皮猫映画などの銃の扱いについて | 洋画お気に入り投稿に追加する人が追加しました回答数閲覧数映画などの銃の扱いにつ
コーチ 財布 人気長い顔になるだろうと言われています。想像図をごらんになったことはありませんか? ゴリラ特有のあの顔、というかあの頭の形
下剤を服用すると、いつ便意があるかわからないので外出もできないし、働きにも出られないで困っています。休みの前の日に下剤
と評価されますよ。
あなたが記事を好きですか:
http://www.neoms.byethost16.com/viewthread...id=23819&extra=
http://81.218.206.120/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=520941
http://2smmc.net/webboard/index.php?topic=10830.new#new
 Yorum #29  | 8 Ocak 2014 19:31 | Alıntı     

Feqîr Ehmed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kesayetên wekî memostan birêz Beşikçi di dilê hemû Kurdanda cîyakî xwe`yî tayîbetî hêye û pirr jî girane! Lê pêwîste birêz Beşikçi, nekevê nav kesên Kurd yên ku di bin perdêda, bi dijminên Kurdan re hevparê û nokêrê dikin! Kesên ku hevparê û nokêrê ji dijmin re dikin, pêwîste birêz Beşikçi xwe ji wana biparêze!! Em li hemberî pirr hêzên desthilat xwîne dirjînin û rîya me vekieêye. Kesên ku xebatê duxwazin bikin, em ji wan re nabin kostek!
 Yorum #30  | 15 Ocak 2014 00:22 | Alıntı     

RitdiksBes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Пойду ссылку другу дам в аське :) January

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: