Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333195899')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Toplu Sorular
DataLife Engine > Hüseyin Turhallı > Toplu Sorular

Toplu Sorular


31-03-2012, 14:11. Разместил: Hüseyin Turhallı
Bir süredir yazamadım, bundan sonra da uzun bir süre daha yazamayacağım. Yazmış olmam gereken konular ile yazmam gereken konuları ana başlıkları ile bu yazıda değerlendirmeye çalışacağım.

Kürtler Savaş Hilesi Girdabında Dönüyor

Bir süredir Kürt basınını izliyorum. Siyasetçisinden aydınına kadar herkes burnundan soluyor. Kitleler ise daha bir üst boyutunu yaşıyor. Bu durum insanın aklına eski savaş taktiklerini getiriyor.

Piyade bir ordu, karşısında suvari ordu birliklerini görünce kalkan ve kılıç kuşanmış birliklerini en ön safta konuşlandırır. Bunların hemen arkasında ise mızrak ve okçu birlikler saklanır. Suvari ordu birlikleri karşılarında zavallı piyadeleri görünce bir an önce zafere ulaşmak için saldırıya geçerler. Ancak kılıç ve kalkan kuşanmış piyade birliği bir komutla yere çöker, arkalarındaki okçu ve mızrakçı birlikler devreye girer. Mızraklar ve atlar suvarileri deler geçer, geriye kalan suvarileri de bitli piyadeler temizler.....

Şimdi aynen öyle bir yerdeyiz.

Durun! Yaydan çıkan oklar yere düşsün, mızraklar boşta sallansın diyecek bilge bir sese ihtiyaç var.

Aydınlar, Politikacılar ve Kitle
Geçenlerde Diyarbakır’dan aktif politika içinde olan biri ile konuştum. Kasaplar Deresine gitmişlerdi. Bingöl’den gelen ve benim de yakından tanıdığım iki isim de söyledi. 1990’ların başında bu iki isim keçi ve karasaban dışında hiçbir şey tanımıyorlardı. Ancak şimdi insanlık davası için Bingöl’den kalkıp Siirt Kasaplar Deresi'ne gidiyorlardı.....

18 Mart günü Diyarbakır’ı dakika dakika takip ettim. Öğlen saatlerinde tanıdık bir aileyi aradım. Bu ailenin akrabası ve benim de köylüm olan 45 yaşlarında bir adam da ordaydı. Bu adam da vaktinde Sarım suyunda balık tutma dışında hiçbir şey bilmezdi. Hal hatırdan sonra “Orada neler oluyor” diye sordum.

“Sabahleyin kalktım ve kendi kendime “bu namusuzluğa karşı hiç kimse ayağa kalkmasa bile ben tek başıma gidip o bariyerleri aşacağım ve Newroz alanına gideceğim” diyerek yola çıktım. Gittim baktım ben tek değilim. Bir anda çoğaldık ve bariyerleri aşarak yürüdük. Dayak yedik, üstümüze soğuk sular akıttılar, gaz bombalarını attılar ama yine de yürüdük ve gittik, dedi.

Geçen Cumartesi günü Bonn’da Newroz şöleni vardı. Tesadüfen o gün ben de Bonn’da idim. Gittim kalabalıkların içine karıştım ve kayıp oldum.

Yaklaşık 50-60 bin kadar olan bu kitlenin içinden tanıdık tek bir sima ile karşılaşmadım. Yani 1990’lı yılların başlarında yüzbinlere öncülük eden Hüseyin Turhallı’yı tek bir insan tanıyamadı. Tabi o da kimsecikleri tanımadı. Tam bir Eshabul Kehf hikâyesi işte.

Politikacalar ne tür programlar, stratejiler öngörürlerse görsünler görülen o ki artık hak mücadelesi toplumsal yapının bütün kesimlerine sirayet etmiştir. Kitlelerin ajandası bellidir, saklambaç oynamaya gerek yoktur.

Kendi mağaralarında uyuyan Esahabul Kehf tilmizleri! 20. Asır öldü....

Kürt Önderler ve Liderler

Kandil Alanında Dola Kokê denilen uzun ve derince bir vadi var. Irak Sömürgeciliğine karşı Celal Talabani o vadide uzun süre üstlenmiş. Vadinin batıya bakan yamacında bir mezarlık ve bu mezarlığın yanında küçük bir düzlüğün üstüne konulmuş büyükçe iki taş var.

Bir arkadaş o taşlardan birine bakarak güldü. Aklıma ne geldi biliyor musun, dedi? Sonra anlatmaya başladı.

“1996’da Saddam’ın tank desteği ile KDP önce Hewler’e daha sonra da Süleymaniye’ye girdi. Talabani de kaçarak buraya geldi. Bu gördüğün taşın üstünde oturuyordu. Bir ara ayağı kalkarak şalvarlarını silkeledi ve “ Çok şükür ya Rabbi. Berzaniler beni hep Saddam ile işbirliğinden dolayı suçluyorlardı. Şimdi eşit olduk, şimdi eşit olduk” diyordu.

Abdullah Öcalan’ı ajanlık ve teslimiyetle suçlayan İbrahim Güçlü geçen gün Diyarbakır Savcılığına bir dilekçe verdi. O dilekçe’de PKK’nin bir yerde 33, bir yerde 7, diğer bir yerde ise 8 asker, korucu hizbullahçı vurduğunu söylüyordu. Sonunda da 17 bin faili mechul cinayetin PKK tarafından işlendiğini söyleyerek aydınlatılmasını istiyordu.

Diyarbakır DGM ve Ağır Ceza Mahkemeleri'nde itirafçıların dosyaları var. İbrahim Güçlü o dosyaları incelerse kendisine benzeyenlerin ne kadar da çok olduğunu görecektir.

Öcalan’ın mahkemedeki duruşu karşısında PKK kadrolarını eleştirenler umarım şimdi kendi liderlerinin de muhabesebesini yapıyorlardır.

Bir de geçenlerde bazı internet sitelerinde çok imzalı bir açıklama gördüm. İbrahim Güçlü PKK tarafından tehdit edilmiş, biçiminde ibareler vardı o açıklamada.
Güldüm. Sonra imzacılardan birini aradım. “PKK’den çok uzaklarda bir yerdeyim. Ama size teminat veriyorum. PKK ölmüş eşşeğe bıçak çekmez” dedim.

Ha ne diyecektim, liderlere, önderlere? Haberiniz olsun! Polis bariyerlerini devirenler başkaca barikatları da dinlemezler!

Yeni Savaş Stratejisi Ya da Ekonomik Savaş

Bundan önceki bir yazımızda AKP hükümeti eli ile Kürtlere karşı yürütülen savaşın ana momenti ekonomik savaş ve tedbirlerdir, demiştik. Türk ekonomisi “Savaş ekonomisi” biçiminde şekillenirken Kürtlere karşı ise “Ekonomik savaş” yürütülmektedir.

-Bir litre benzin 50 kuruşa alınıyor 5 liraya satılıyor. Sigara ve alkolde hakeza aynı oranlar uygulanıyor. Bu para devlet hazinesine akıyor.

-Devletin kitleler üzerindeki bu sınırsız sömürüsünü bir nebze azaltan sınır ticareti (kaçakçılığı) Roboski katliamı ile karşılandı. Bu çerçevede Hakkari ve Yüksekova’da yapılan operasyonlarla yüzün üzerinde insan tutuklandı. Milyonlarca servete el konuldu.

-Kürdistan’da esnaf ve araç sahiplerine astronomik cezalar yazılıyor. Polisler ellerinde çuval makbuzlarla dolaşıyor. Vergi dairelerinde takipler sıklaştırılmış durumda ve her eksik bildirim en az 5 misli olarak cezalandırılıyor. Teröre finansman sağlıyor denilerek insanların mallarına el konuluyor.

-Tarım arazilerini yok etmek için HES’ler hızla devreye konuluyor. Sular yeni bir düzenlemeye tabi tutuluyor.

-Devlet yaptığı bu soygunla savaşta ölenlere kolaylıklar sağlayarak (Şehit ailelerine aylık bağlama, işe alma gibi) tepkileri azaltmaya ve hatta savaşı bir rant kapısı, çekici bir alan haline getirmeye çalışıyor.

-İran Radyosu haberlerine göre Suriye’ye müdahale karşılığında ordusunu pazarlayan Türkiye şu ana kadar Katar ve Suudi Arabistan’dan 13 milyar dolar hibe almış durumda.

-Türkiye dünyada kara paranın yasal olarak aklandığı tek ülke durumuna getirildi. Yurt dışından getirilen dövizin kaynağı sorulmuyor, sorulmayacak.
Türk devletinin yürüttüğü bu savaş biçimine karşılık çıplak bir askeri savaşla karşılık vermek karavanaya atmaktır. Hedefi vuran değil, çamura batan sesler duyuyorum.

Suriye’ye Tampon Bölge


Türkiye’nin iki ay önceki politikası Suriye Muhalefeti üzerinden Kürtleri statüsüz bırakmaya yönelikti. Muhalefetin kendi içinde parçalı oluşu, Suriye ordusu karşısında tutunamaması Türkiye’yi “Tampon Bölge” oluşturma konusunda yoğun arayışlara itti. Görünen o ki Türkiye’nin bu diplomasisi sonuç vermiştir ve 1 Nisan’da İstanbul’da yapılacak toplantı ile birlikte bu politika hayata geçirelecektir. Seul’de Obama ile Erdoğan arasında yapılan görüşmenin ana konusu ve üzerinde mutabık kalınan husus da budur.

Büyük bir olasılıkla bu durumdan haberdar olan Mesud Barzani de bunun için ABD yolunu tutuyor. Obamaya “ Tampon bölge oluşsun. Bunu kabul ediyoruz. Ancak Batı Kürdistan bölgesine Türk ordusu girmesin. Güvenliği biz Kürtlere bırakın” diyecektir.

Peki Türkiye Batı Kürdistan’a girecek mi?


Müdahale girişimleri olacak. Saldırarak karşı saldırıların oluşmasını sağlamaya çalışacaktır. Buna karşılık sınır denetiminin BM gözetimi dahilinde Kürtler tarafından gerçekleştirilmesi Türkiye’nin bu çabasinı boşa çıkarabilir.

Batı Kürdistan’ın askeri savaşı PKK’ye karşı kuzeyde veriliyor. Diplomatik savaş ise Güney Kürdistan hükümeti üzerinden verilecektir. Belki bu coğrafyada hiçbir zaman ciddi bir çatışma olmaz, olmaması da iyidir.

Newroz İzni, Barikat Aşımı

Newroz kutlamaları sırasında istisnasız bütün Türk televizyonlarını ve yazılı basını izledim. Tek bir tanesi çıkıp yahu bu konuda Anayasa ne diyor diye sormadı. İşin ilginç yanı bunu Kürtler de sormadı.

Anayasa Madde 34-Herkes, önceden izin almadan ... toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir”

BDP “Bayram için izin almaya gerek yoktur” diyerek cehaletin büyüğünü yapıyor. İzne tabi özgürlük deyimini de ilk defa AKP hükümetinden duymuş olduk. Özgürlükler çoğu yerde bildirim bile yapılmadan kullanılır. Ancak özgürlüğünü kullananların güvenliğini sağlaması için devletin yetkili organlarına bildirim yapılması istenebilir.

Newroz kutlamasina izin vermeyen devlet Anayasayı çiğnemiştir. Hükümet suç işlemiştir. Katliam oluyordu da önledik biçimindeki sözler ise özgürlüklere karşı düşmanlığın açık ifadesidir.

Bu gösterilere katılanlar ise anayasal haklarını kullanmışlardır. Mahkemelerin bu konuda verecekleri bütün mahkûmiyet kararları AHİM’den geri döner.

Kitlelerin bu haklarını korumasına yönelik gösterdiği direnci zafer olarak değerlendirmek doğru, ancak başkaca zaferlerin zemini olarak görmek de yanlıştır.

Hüseyin Turhallı
huseyinturhalli@gmail.com
Okuma: 1105 |

Вернуться назад