Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Çözüm-Çözdüm ve Serêkani  


22-11-2012, 23:10 Kategori: Yazarlar » Hüseyin Turhallı  
Çözüm-Çözdüm ve Serêkani

Çözüm Çözdüm ve Serêkani

Bir süre yazamama olasılığına karşın önemli üç sorunu bir yazıya sığdırmak zorundayım.

******
Açlık grevleri yüreğimizi ağzımıza getirdi. O kadar badireler yaşamış biri olarak ilk defa bu denli korktuğumu itiraf etmeliyim. Açlık grevi 62. güne ulaştığında “felakete sürükleniyoruz” korkusu ile bedenim ve beynim üzerindeki kontrolümü yitirdim.

Hakkın hizmetinde olduğunu söyleyip Hakkı kendilerine hizmetçi yapanların ne denli vicdansız ve merhametsiz olduklarını çok iyi biliyorum. Bunlar Cehennem azabından korktukları için mabede uğrarlar. Sadede gelmeleri için de Cehennem azabı......

Hakkı tanımak için bunlara karşı açlık grevi yapmak, aklımın ve tecrübemin kabullenemediği bir şeydi.

Her nasılsa açlık grevleri bitti. Ben yine iddia ediyorum. Bu açlık grevlerini ne aç kalanların çökmüş avurtları, ne Öcalan, nede AKP Hükümeti bitirdi. Açlık grevlerini karanlıktaki tencere sesleri bitirdi. Yanıldığımı düşünmüyorum. Aklıma ve tecrübeme halkın direniş gücü ve vicdan ayaklanması eklenmiştir.

Başta Amed olmak üzere direnen Kürdistan halkını ve bu süreçte rasyonalist bir tutum sergileyen BDP’yi yürekten kutluyorum.

Hêjarê Şamil arkadaşımız “Açlık grevleri kansız bitmeyecek, demiştim. Abdullah Öcalan sürece müdahale ederek beni yanılttı. Beni yanılttığı için çok mutluyum” diyordu. Karanlıktaki tencere seslerinin yaydığı korkunun gücü da beni yanılttı. Ben de bu nedenle sevinçliyim.

Kürdistan’ın en yiğit evlatlarından onlarcasının kendilerini eriterek öldürmelerini hiçbir akıl ve vicdan kaldıramaz. Bu acı ve kayıp yaşanmadan açlık grevlerinin bitirilmesi tek başına büyük bir başarıdır. Başkaca pozitif sonuçlar aramaya gerek yoktur. Kaldı ki politik açıdan önemli sonuçlarının olduğunu, önümüzdeki süreçte bu sonuçların su yüzüne çıkacağını düşünüyorum.

******
Son dönemdeki yazılarımda fizik ve matematikte kullanılan kavram ve yöntemleri ön plana çıkardığım gerekçesiyle olumlu-olumsuz çokça eleştiri aldım. Bu benim mantık yapım ve biraz da yöntemim.

Yazılarımda fizik ve matematikten örnekler vermemin birçok nedeni var. Mesela bize öğretilenlerden başka bir bakış açısının da olabileceğini okuyucuyla paylaşmak. Böylece hem tartışma alanı genişliyor, hem de düşünceyi ifade etmenin yol, yöntem ve araçlarında bir zenginlik oluşabiliyor. “Belki de öteki yakaya bakan göz bulur beni” cümlesini de bunun için kullandım. Sözü edilen “ben” de ben değilim. Farklı bakış açısıdır.

Ayrıca fizik ve matematik bilimlerinde probleme dahil olan öğeler sınırlı tutulur. Bu nedenle elde edilen sonuçlar doğruya çok daha yakın olur. Bu alana ilişkin denklem kurmak, denklemi çözmek daha basit olarak algılanıyor. Oysaki sosyal bilimlerde denkleme dahil olan öğelerin çokluğu ve hatta belirsizliği problemi son derece karmaşık hale getiriyor. Böylesi zor ve karmaşık durumlarda denkleme dahil olabilecek verileri sınırlandırmak, eldeki verileri sınamak, bizleri doğru veya doğruya yakın bir sonuca yaklaştırabilir.

ABD ve Batı Avrupa’ya ilişkin söylediğimiz "Değirmeni döndükçe Mc ve Jack'ın, Kan da dökülecek, ter de." Biçimindeki söylemi cahilce ve ucuz bir komplo deyimi olarak algılayan birçok insan oldu. Geçmişteki söylemler çerçevesinde olaya bakıldığında bu söyleme hak vermek gerekiyor. Ancak komplo teorilerine karşı en fazla direnmiş biri kendisini böylesine kör bir kuyuya atar mı? Yada aklı başında bir insan gidip kendisini Boğaz Köprüsünden aşağı atar mı? Atmaz. Ama atabilir. Üstelik kendilerini köprüden aşağı atanların çoğu ünlü, ünvanlı…!

Mesele şu: Yürüttüğümüz mücadele biçimi, doğrudan taraf görünmeyenlere büyük kazançlar sağlıyor ve bu da daha çok acı çekmemize, yıkımımıza vesile oluyorsa, bir yerlerde oturup düşünmek gerekmiyor mu? Bu durum, mücadele araç ve yöntemlerimizi, yandaş hedef güç - karşıt özne ve nesnelerin yeniden tanımlanmasını gerekli kılmıyor mu? Kısacası, binayı elimizdeki malzemeye göre şekillendirme basitliğinden kurtulup, elimizdeki malzemeyi planımızdaki binaya göre şekillendirme başarısını göstermemiz gerekmiyor mu?

Kürd ve Kürdistan sorunu neden ve niçin çözülmüyor? Denkleminin üç ana unsurdan oluştuğunu, denklem bilinmeyenlerinin başında Turgut Özal’ın ölüm sırrının olduğunu söylemiştik.

Sonuca bu kadar geç ulaşmamızın nedeni, Özal’ın zehirlenerek öldürülmüş olabileceğiydi. Adli Tıp Kurumu Turgut Özal’ın ölüm nedenini kesin bir biçimde “zehirlenme” ölüm orijinini de “cinayet” olarak tespit etmiştir. Ölüm orijininin tespiti, politik tespitlere de kaynaklık edebilir.

Özal’ı kim veya kimler, niçin öldürdü? Sorusuna detaylı bir cevap verildiğinde sözü edilen denklemin en önemli bilinmeyeni bilinmiş olur. “Şunlar şunun için öldürdü” deyimi çözüm perspektifinden uzaktır. Formülü ezberlemek gibi bir şey. Oysaki formülün nasıl oluştuğunu bilince çıkardığımızda asıl probleme bağlı olarak diğer problemlerin de çözümü kolaylaşacaktır. Bütünlüklü bir çözüm bunu gerektiriyor.

Denklemin ikinci bilinmeyeni daha sonraki yazılara kalsın. İki bilinmeyeni bilen üçüncüsünü de bilmiş olacak.

******
Serêkani olaylarıyla birlikte Batı Kürdistan fiilen Suriye iç savaşına dahil oldu. Batı Kürdistan öncülüğünün kendi geleceğini belirleme hakkı ilkesine karşı ikircikli duruşu, gecikmelere ve politik sığlığa neden oluyor. Kararlı bir duruş bu sığlığı aşmanın ilk ve temel koşuludur.

YPG güçlerinin Serêkani’ye müdahalesi gecikmiş son derece haklı, gerekli bir müdahaledir. Ancak burada önemli bir noktaya vurgu yapmakta yarar var:

Daimi ve düzenli güçlerle çatışmada karşıt güçleri durdurmak, politik ve askeri açıdan önemli bir başarı olarak değerlendirilir. Ancak sosyal tabanı olmayan gayrı nizami güçlere (çetelere) karşı verilen mücadelede çete oluşumlarından elde sıfırdan başka bir rakam kalmışsa burada tam bir başarıdan söz edilemez. Hatta başarı olarak görülen hususların bir süre sonra tersine dönmesi de kuvvetle muhtemeldir. Acı ama realite bu. Çetelerle anlaşma olamaz. Diyalog ise her zaman ve her olay için makul karşılanabilir.

Önemli bir konu da Kürdistani güçlerin bu olay karşısındaki duruşlarıdır. Basına yansıdığı kadarıyla bu çetelerle birlikte hareket eden bazı Kürd unsurlar da var ve bunlar da KDP’yi arkalarındaki güç olarak görüyor.

Kanaatimce gerek Kuzeyli ve gerekse Batı Kürdistan’lı bir çok şahıs ve yapı, Federal Hükümete ve Mesud Barzani’ye yanıltıcı bilgi aktarmaktadır. Federal hükümetin bunları kaale alması, doğru tutumun önündeki en büyük engeldir.

Batı Kürdistan’daki bazı Kürd unsurların ÖSO’yu Serêkani, Kobani ve Halep Şêxmaxsud’a davet etmeleri ile Güneyde bazı odakların Maliki Hükümetine bağlı askeri güçleri Süleymaniye’ye davet etmesi arasında hiçbir fark yoktur. Bu doğru bir tutum olabilir mi? Böylesi bir tutum, Kürdistan halkına düşmanlık ve açık bir işbirlikçiliktir.

Bağımsız Batı Kürdistan’ı hayal eden göz, hem gerçeği hem de yarını görür. Bu göz, kaşların altından değil, yürekten bakar.

Hüseyin Turhallı
huseyinturhalli@gmail.com


Okuma:1992


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 54432   |   Yorum: (4346)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #62  | 4 Nisan 2014 18:13 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
does tizanidine 4 mg get you hightizanidine hcl 8 mg tizanidine 2 mg tablet 8 mg tizanidinecan you get high off tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #64  | 4 Nisan 2014 18:41 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hydrochloride 4 mg side effectstizanidine 4 mg dose tizanidine hcl 4 mg en espanol tizanidine 40 mg4 mg tizanidine generic zanaflex
GmyyAUBq1
 Yorum #66  | 4 Nisan 2014 19:05 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hcl 4 mg abusecan tizanidine hcl 4 mg get you high side effects of tizanidine 2 mg can you take 8 mg of tizanidinetizanidine hydrochloride 4 mg get you high
GmyyAUBq1
 Yorum #68  | 4 Nisan 2014 23:31 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
can tizanidine 4 mg get you hightizanidine 4 mg effects tizanidine 12 mg tizanidine hydrochloride 4 mg recreational usetizanidine hcl 4 mg drug interactions
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg vs somatizanidine 4 mg any good can tizanidine 4 mg get you high tizanidine 10 mgbuy tizanidine online no prescription
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg any good4 mg tizanidine hydrochloride tizanidine 4 mg dr reddy's tizanidine 8 mgwhat is tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #69  | 5 Nisan 2014 06:25 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 2 mg tablettizanidine 4 mg reviews tizanidine hydrochloride 6 mg tizanidine hcl 4 mg capsuletizanidine hcl 4 mg get you high
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg dosagetizanidine 4 mg vs flexeril 10mg tizanidine 4 mg used treat tizanidine hcl 4 mg narcotictizanidine 5 mg
GmyyAUBq1

can i take two 4 mg tizanidinehow many tizanidine 4 mg can i take is tizanidine 4 mg a narcotic does tizanidine 4 mg get you hightizanidine 4 mg cena
GmyyAUBq1

tizanidine buytizanidine hcl 4 mg prescribed tizanidine teva 2 mg tizanidine 2 mg side effectscan you get high tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg narcotictizanidine dosage mg tizanidine 4 mg narcotic tizanidine 4 mg erowidtizanidine hcl 4 mg prescribed
GmyyAUBq1

how long does tizanidine 4 mg stay in your systemwhat does tizanidine 4 mg look like tizanidine hcl 4 mg prescribed can you get high off tizanidine hydrochloride 4 mgtizanidine 4 mg oral tablet
GmyyAUBq1

can i take 8 mg of tizanidinetizanidine hydrochloride 2 mg street value will tizanidine 4 mg get you high tizanidine hydrochloride 4 mg hightizanidine hcl 4 mg get you high
GmyyAUBq1

tizanidine 2 mg oral tablettizanidine hcl 1 mg can you get high off tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine hydrochloride 4 mg snorttizanidine hydrochloride 8 mg
GmyyAUBq1

4 mg tizanidine generic zanaflextizanidine hcl 4 mg pill tizanidine 4 mg capsule how many mg of tizanidine to get highcan tizanidine hydrochloride 4 mg get you high
GmyyAUBq1

tizanidine 6 mgtizanidine (zanaflex) 4 mg oral tab tizanidine 4 mg street price tizanidine 25 mghow strong is 4 mg of tizanidine
GmyyAUBq1
 Yorum #71  | 5 Nisan 2014 06:57 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg street valuecan you get high on tizanidine hydrochloride 4 mg will tizanidine hydrochloride 4 mg get you high tizanidine 4 mg dose16 mg tizanidine
GmyyAUBq1
 Yorum #73  | 5 Nisan 2014 07:25 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hcl 4 mg picturetizanidine 4 mg half life tizanidine 6 mg capsule tizanidine 6 mg tabletstizanidine 2 mg street value
GmyyAUBq1
 Yorum #75  | 5 Nisan 2014 07:50 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 8 mgtizanidine hcl buy tizanidine 4 mg for sleep tizanidine hcl 4 mg overdose4 mg tizanidine hydrochloride
GmyyAUBq1
 Yorum #77  | 5 Nisan 2014 08:19 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg and xanaxcan you get high off of tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 4 mg vs cyclobenzaprine 10mg tizanidine 4 mg narcoticwhat is tizanidine 2 mg used for
GmyyAUBq1
 Yorum #79  | 5 Nisan 2014 08:50 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
buy tizanidine no prescriptionside effects of tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 4 mg drug interactions tizanidine (zanaflex) 4 mg oral tabbuy tizanidine online no prescription
GmyyAUBq1
 Yorum #81  | 5 Nisan 2014 09:19 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 20 mgtizanidine (zanaflex) 4 mg oral tab does tizanidine 4 mg get you high tizanidine 4 mg vs cyclobenzaprine 10mgtizanidine 4 mg effects
GmyyAUBq1
 Yorum #83  | 5 Nisan 2014 09:49 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hcl 4 mg prescribedtizanidine 4 mg muscle relaxer tizanidine hcl 4 mg drug interactions tizanidine 4 mg vs flexeril 10mgcan you get high off tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #85  | 5 Nisan 2014 10:19 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hcl buycan you take 8 mg of tizanidine tizanidine hcl 40 mg tizanidine 4 mg for sleeptizanidine hc1 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #87  | 5 Nisan 2014 10:54 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 8 mg dosagebuy tizanidine no prescription tizanidine teva 2 mg 4 mg tizanidine hydrochloridetizanidine hcl 8 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #88  | 5 Nisan 2014 11:02 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #89  | 5 Nisan 2014 11:08 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hcl 4 mg dosagetizanidine 50 mg how many 4 mg tizanidine to get high tizanidine 40 mgtizanidine 4 mg dosage
GmyyAUBq1
 Yorum #90  | 5 Nisan 2014 11:20 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: