Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Savaş Aptallaştırıyor  


31-08-2012, 11:07 Kategori: Yazarlar » Hüseyin Turhallı  
Savaş Aptallaştırıyor

Bu yazının başlığı ve içeriği “Gündem” olacaktı. Ancak Antep ve Şemdinli’de gelişen olaylar sonrasında ortaya çıkan “aklı ziyan” görüntü gündemi silip götürdü.

Yazmayalı uzun bir zaman oldu. Editörlerinden biri olduğum kurdistan-pos.eu yoğun saldırılar altında sağlıklı yayın yapamıyordu. Bu nedenle daha kullanılışlı ve daha güvenli yeni bir site yapımına karar verdik. Bu işin maddi külfeti, harcanan zaman ve uğraşısı tahmin edilmeyecek kadar ağırdır. Külfeti dışında hiçbir getirisi olmayan internet gazeteciliği aynı zamanda dost ve aile ilişkilerini kökten sarsacak kadar tahripkâr bir çalışmadır.

Ayrıca politik-diplomatik bir alana yönelik olarak yayın yapan bir dergi Batı Kürdistan’a ilişkin araştırmaya dayanan bir yazı istemişti. Biz aklımıza geleni söyleyen değil, ayağımızın bastığı zemini tarif etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle Bağımsız Batı Kürdistan iddiasının hukuk, diplomatik ve politik dayanaklarını oluşturmak uzun zaman aldı. Sözü edilen çalışma ilgili dergide bir başka dilde yayınlandıktan sonra Türkçe olarak kurdistan-post’ta da yayınlanacak.

Şimdi konumuza dönelim.

Askeri mantığın maddi yaşamla, toplum yaşamıyla örtüşmediğini herkes söylüyor. Maddi yaşamla, toplum yaşamıyla uyuşmayan durumları da aptallık veya delilik olarak değerlendiriyoruz.

Sahi askerler niye aptal

Bu soruyu sadece Türk askerine değil, dünyanın bütün askerleri için kendime sordum. Dünyanın bütün askerleri neden hep Aptal Şvayk’ı oynuyor?

Asker üretmeden tüketen bir makinadır. Emekten, üretimden uzaktır. Zekânın kaynağı ise üretimdir, emektir. Toplumların maddi yaşamı ve etik değerleri de emek üzerinde şekillenir. Silah gücüne dayanarak artı emeği gasp eden askerin yaşaması için kılıç taşıyacak kadar güçlü olması yeterlidir. Akıl ve zeka ise onda fazlalık olarak durur.

Üretimden uzak, yıkım, ölüm ve tüketim üzerinde şekillenen insan psikolojisi yaratıcı olamaz.

Askeri anladık ya siyasiler çatışma zamanlarında neden bu kadar aptal kesiliyor? Bernard Russel, geneli itibarıyla siyasilerin düşük ayarlı olduğunu söyler ve bunun için üstün vasıflı insanları suçlar. “Siz yapmadığınız için bu iş düşük ayarlılara kalıyor” diyor. Russel eğer Türk siyasileri ile karşılaşsaydı eminim, düşük ayar deyimi yerine “ Sıfır ayar” derdi.

Son süreçlerde Türk siyasilerinin yaptığı açıklamalara, gösterdikleri tavırlara bakın! Kimyaları bozulmuş, askerlerle beraber Aptal Şvayk’ı kusursuz oynuyorlar. Kaymakamı, Valisi, Bakanı, Başbakanı, ulema diye geçinenlerin bil cümlesi.

Tehlike ortamında insan bedeninde bio-kimyasal reaksiyonlar olur. Heyecan veya korku kana bol miktarda adrenalin salgılamasına neden olur. Bu enzimler kan pıhtılaşması ve damar daralmasına neden olur. Beyne daha az kan gider. Yeterince kan ve oksijen almayan beyin etkin bir fonksiyon gösteremez. Büyük bir olasılıkla Türk siyasilerinin verdiği görüntü aşırı korkunun yarattığı bu bio-kimyasal reaksiyonun beyinde oluşturduğu eksik fonksiyonun eylem ve söylemlerine yansımasındandır.

TC’nin 90 yıllık, AKP’nin de hile ve dalavereye dayalı 10 yıllık Kürt politikası çöktü. Korkunun asıl kaynağı bu çöküş. Hükümet politik enkazın altında can çekişiyor.

Bu kötü bir durum değil. Her halükarda zalimin yüreğine korku düşmesi iyiye dalalet eder.

Şemdinli olayı ayrı bir yazının konusu olabilir. Ancak Antep’te meydana gelen olay bir facia. Eylemin sivillere değil polis karakoluna yönelik olduğu çok açık. Sivillerin zarar görmesi, patlama anında iki toplu taşıma aracının oradan geçiyor olmasındandır. Eylemin sivillere yönelik olmadığı açık olmasına karşın siyasilerin ve basının kamuoyunu manipüle etmeye yönelik koro oluşturmaları, gerçeğin değil, ilgililerin psikolojik durumunu ifade eder.

Dünya ve insanlık tarihinin bildiği bir gerçeği hiç kimse saklayamaz. Hangi savaşta siviller askerlerden katbekat daha fazla zarar görmemiştir? Dünya savaş tarihinde sivillerin en az zarar gördüğü savaş, Kürd savaşçılarının hataları sonucu sivillerin zarar gördüğü savaştır. Devletler dâhil, bu kadar itinalı davranan dünyada başkaca bir silahlı güç olmamıştır. Birinci ve ikinci dünya savaşında ölenlerin %80’ı sivildir. İran Irak savaşında can veren 3 milyon 600 bin insanın yarısından fazlası sivillerdir, okul çocuklarıdır. ABD’nin Irak’ı işgal etmesinden sonra yaşamını yitiren 600 bin insanın neredeyse tümüne yakını sivildir. Kore ve Vietnam harbinde ölen 2 milyon insanın sadece bir çeyreği savaşçılardır. Suriye’deki iç karışıklıkta ölen 23 bin insandan ancak bini silahlı güçlerdir.

Kuşkusuz savaşta sivil insanların ölmesi insanlık ve savaş suçudur. Ancak siyasi ve askeri otoritelerin savaş kararından sonra sivillerin ölmesi savaşın sonucuyla bağlantılı bir durumdur. Savaş ölüm ve yıkımdır. Cinnet ve cinayettir. Asıl caniler ve katiller savaşta ısrar eden politik ve askeri otoritelerdir. Bu canilerin sözleri yalan, gözyaşları sahtedir.

Çözüm nerede

Bu sorunun cevabı son derece net ve basittir. Ulus olmaktan dolayı Evrensel Hukukun Kürdlere tanıdığı ancak zorba güçlerin gasp ettiği haklarının iadesidir. Bunun dışında hiçbir söylem ve yöntem çözüm üretmez.

Bu insanlık ayıbının ortadan kalkması ve daha az acı çekilmesi için Kürtlerin yapması gereken işler var.

-Kürdler bıçak sırtında, kıldan ince kılıçtan keskin Sırat Köprüsü’nde yürüyorlar. Bununla beraber ilk defa Güney ve Batı Kürdistan’da bir iktidar erki olarak zemine basıyorlar. Daha ileri hamle ve adımlar için bu iki coğrafik alanın fiili ve hukuki güvenceye kavuşturulması, korunması Kürdlerin, Kürd parti ve örgütlerinin politik ana momentumu olmak durumundadır.

-Sürecin bu biçimde gelişmeye devam etmesi halinde bütün Kürd parti ve örgütleri bir araya gelerek tarihi belirlenmiş bir süre içinde ulusal iradeyi oluşturmak üzere ulusal Kongre inşa sürecine geçmelidirler.

-BDP-HAK-PAR, KADEK ve DTK bu süreci nasıl karşılayacaklarına ilişkin hazırlıklı olmalıdırlar. Kürdlerin parlamentodan atılmaları durumunda mutlak anlamda “Self Determination Hakkı” ülke ve dünya kamuoyuna taşınmalıdır. BDP milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili MHP’nin verdiği yasa teklifi ile devletin niyeti aleniyet kazanmıştır. Bu nedenle zaman geçirilmeden “Self Determination” söylemi gündeme taşımalıdır.

-Başta Lozan olmak üzere Kürdistan’ı bölüp parçalayan ve Kürdlerin içinde yer almadığı tüm uluslararası antlaşmalar, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Birleşmiş Milletler Anayasası, Uluslararası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Sözleşmesi, Paris Şartı gibi onlarca uluslararası sözleşme karşısında gayrı meşru bir duruma düşmüştür. Kürdleri ve Kürdistan’ı ilelebet sömürge statüsünde tutan devletlerarası sözleşmelerin gayrı ahlaki ve modern dünyanın utancı olduğu her durumda açıklanabilmelidir. Hukuki ve fiili koşullar oluşturulduktan sonra Lahey Adalet Divanına başvurmaktan çekinilmemelidir.

-Kürdler dünya kamuoyuna kendilerini açık ve net olarak ifade edebilecekleri bir üslup bulmak durumundadır. Bu üslup, uluslararası hukuk, devletler hukuku ve diplomasi kavramlarının belirlediği bir çerçeveyi ifade eder. Demokratik Özerklik, Demokratik Cumhuriyet, Demokratik haklar gibi istem sınırlarının ne olduğu, içerik ve kapsamlarının belirsizleştiği muğlak söylem terk edilmelidir.

-Kürdler Küresel bir dünyada ve çağda yaşadıklarını dikkate alarak yerel ve küresel ittifaklar oluşturmalıdır. İttifakın kapsam ve içeriği ulusal siyaset sınırları olmalıdır. Bu durumda Kürdler Küresel dünya içinde saygın bir özne durumuna gelebilir.

Yazımızın başında savaş ve şiddetin insanı nasıl aptallaştırdığını anlatmaya çalıştık. Ancak istisnai de olsa mutlak ölüm anlarında aklı ve cesareti birleştirme yeteneğini gösterebilen bazı yönetici, savaşçıların normal bir insandan beklenmeyecek derecede yaratıcı zekâ ve cesaret örneklerini gösterdiğinin de tanığıyım.

Tarihin ortaya çıkardığı bu şansı değerlendirmek için Kürdlerden, Kürd parti ve örgütlerinden beklenen, genele dahil olmak değil, istisnai durumu yakalamaktır.

Hüseyin Turhallı

huseyinturhalli@gmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 23)
  |   Okuma: 3575   |   Yorum: (19)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 28 Ağustos 2012 19:22 | Alıntı     

Hejar Ş.

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Xalê Hus'ten iktibas:

"Kürtler dünya kamuoyuna kendilerini açık ve net olarak ifade edebilecekleri bir üslup bulmak durumundadır. Bu üslup, uluslararası hukuk, devletler hukuku ve diplomasi kavramlarının belirlediği bir çerçeveyi ifade eder. Demokratik Özerklik, Demokratik Cumhuriyet, Demokratik haklar gibi istem sınırlarının ne olduğu, içerik ve kapsamlarının belirsizleştiği muğlak söylem terk edilmelidir.

Tarihin ortaya çıkardığı bu şansı değerlendirmek için Kürtlerden, Kürt parti ve örgütlerinden beklenen, genele dahil olmak değil, istisnai durumu yakalamaktır".


Hejar'ın katkısı; 'Kürt" sözündeki "t"yı "d" yaparak Xalê Hus'u tekrarlamaktır: "Kürdlerden, Kürd parti ve örgütlerinden beklenen, genele dahil olmak değil, istisnai durumu yakalamaktır".

Türk'e endeksli bir Kürd siyaseti başarıya ulaşamaz.
 Yorum #2  | 28 Ağustos 2012 20:31 | Alıntı     

Qoseri

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
son bir iki aydir turklerin ve turk devletinin DENGESI ve kimyasi bozulmustir.

bu dengesizligi. bu kimya bozuklugunu her tarafta bize his etiriyorlar.ozeliklede sosyal paylasim dunyasinda. siyasetcisinden tutalim askerine kadar iscisinden tutalim memuruna kadar. genclerinden tutalim da yaslisina kadar. erkeginden bayanina kadar dengesi ve kimyasi bozulmus bir tc devleti ve tc devletinin turku ile karsi karsiyayiz.
antepli bir kurd kendi face albumunde ataturk ve turk bayragi asmis. bir kac gundur o resim ve o bayragin asanin duvarina albumune bazan yorum yazmaktayim. adam bu gon bana ozelden mesage cekerek sen kimsin diyor sen benim dengemi bozdun. bende dedimki sadece seninmi tc nin de dengesini bozmusuz.
tc yanlisi kurdlerinde dengesi bozulmus artik. saflar gittikce netlesiyor. bu netlesen saflara dikkat cekmek istiyorum.

bir iki ay daha buyle giderse. kurd ve turkler saflarini netlestirirler artik. kurd siyasi hareketleri. kurd ozgurlukcu ve bagimsizlikci savascilari buna hazirlikli olsun. simdiye kadar tc den yana tavir alan kurdlerin tc den tc tukunden kopmasi an meselesidir.
tamda bu noktadan kek hsun dedigi gibi kurdler bagimsizlikci dil kulanmalidir artik.

kurd mileti dogru yoldadir.


ayrica kek hejara da tesekur ederim yorumu icin. arada sirada buyle guzel yazilarin altina kisa da olsa yorum yazin. hep sizi hafta da bir yazi yazip bizleri bir hafta boyunca bekletme hakiniz yok. ozelikle de buyle bir donemde.
 Yorum #3  | 28 Ağustos 2012 23:18 | Alıntı     

Kendal

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Nivîsekî heja!
Dest û mêjîyê te saxbe Birêz Husên.
 Yorum #4  | 29 Ağustos 2012 01:06 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ramanen Kùrden rojenbir bo §ore§a Kùrdi gelek heja u gringe.Hevi u niyazèn mi ji niwiskàren Kùrd,Mijaren nivisan hejayàn daim kùrd u Kùrdistan bibit.Pèdiviyaà me kùrdan ,asoyek fire u pe§niyàzen pir bàbetiyè. Pewiste Neferen pe§engen §ore§a kùrd te bigit afirandinek nerina Kùrdi bi rojenbiren me Kùrdan dibit.Kùrdista welati me xemiyane.§evr u raman bo azadiya Kùrd u Kùrdistan bibit.Nivisek heja u bi §iret,hiva,pe§niyazèn Kùrdperestani.spas brèz xusen Heja.BIJIT KùRD.
 Yorum #5  | 29 Ağustos 2012 10:35 | Alıntı     

R. Celik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Hüseyin Beye degerli düsüncelerinden dolayi tesekkür eder, basarilar dilerim!
Düsüncelerinize eklemek istedigim; Küdlerin Aydilari, Kürd Parti ve Önderlerini, kirmadan, dökmeden ve asagilamadan, birlige zorlamalidirlar.
O zaman Onlar da dogru yolu bulacaklardir, diye düsünüyorum.
Sayin Hüseyin Bey, Siz Aziz Nesin`in "80% aptaldir" sözünü unutmussunuz, herhalde!
Silv u rezen minen Kurdewari......
 Yorum #6  | 29 Ağustos 2012 11:16 | Alıntı     

seyda tebecugî

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pênûsa te hişk nebe tilî û mejîyê te timû tim şînbin. bi rastî divê siyasetmedarên kurd wanî zelalbin.
lê mixabin em zelalbûnê nabînin ji bilî siyaseta BDPê tu hêzeke sîyasî li kurda xwedî dernakeve divê çi hêzên ku xwe wek rêxistinên kurdistanî dizanin yekîtîya xwe ava bikin îro
çewa li rojavayê kursdistanê yekîtîya kurd hatiye avakirin divê ji herçar perçeyan re bibe mînak. jiber vê hindê ez şîroveyên we gelek diecibînim û bi wate dibînim :divê gîyana netewî û welatparêzî ji serê zimanê me dakeve nava dil û mejîyê me û divê em munafiqîya sîyasî ji serxwe biavêjin ew kesên ku di rêveberîya sîyaseta kurd de cih digirinû bangî boykotkirina dibistanan dikin û jinû zarokên wan bi KURDÎ (zazakî, kurmancî, soranî) nizanin (ku ne tirk û ereb be) munafiqên sîyasîne ew kesê ku dev û dilê wî heman tiştê ne bêje di rûye ango munafiqe.
 Yorum #7  | 29 Ağustos 2012 17:55 | Alıntı     

Haso

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayın Turhallı, yazılarınızı genel olarak beğenirim. Ama bir de şu revizyonist tavrı terketseniz.
Mesela güzel bir konu ele almışsınız, ama savaşan ve üretmeyen kesinm sadece askerler mi?
Gerilla mücadelesi de aptallasmaya yol açmaz mı? Neden buna değinmemişsiniz?
Gerilla mücadelesi aptallaştırmazsa Kürdistan bir Öcalan'a feda edilir miydi?
Bak davayı TC devletine satan, karşılığında devletten, sınırlardan, Federasyondan dahi vazgeçen Öcalan'a bir eleştiri yönelttiğinizde anlama çabası var mı?
Akkıllı insan hemen hücuma mı geçer, yoksa eleştiriyi kavramaya mı çalışır?
 Yorum #8  | 29 Ağustos 2012 21:24 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sinirlari.bayragi ve silahli kùvvetleri olmayan Bir Kùrdistan kabul edilmez.ve biz kùrdlerin vatani deyildir.Tirk egemenligini kabul eden koleler bizden deyil.Kuzey Kùrdistan silahli kùvvetleri Kùrdistani ozgùr etmeye Kùdreti vardir.yeterki alavere dalavere tirk siyasetina itibar edilmesin.Biz Kùrdlerin ortak vatan §iyari Bùyùk birle§ik Kùrdistandir.%lkemiz Kùrdistan bize yeter ve artar.ortaklik bokluktur.ortagi olacak bir vatana lanet olsun.bizden uzak.
 Yorum #9  | 30 Ağustos 2012 05:42 | Alıntı     

A. Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Turhalliýa bu güzel degerlendirmelerinden ötürü binlerce te$ekkür..Icinden gectigimiz bu zaman dilimi sanki Kúrt siyasi örgütlerinin coktandir siyasi lügatlarindan sildikleri BIRLE$IK DEMOKRATIK KÜRDISTANI tozlu raflardan ALIP KÜRTLERIN ÖNÜNE KOYUYOR.Tarihin ilkini
birinci dünya sava$inda Kürtlere YAPTIGI bu " KIYAK " I belki de SON KEZ $IMDI YAPIYOR..
Kürtler tarihin kendilerine sundugu o birinci büyük FIRSATI A$IRETCILIK ; DINSEL BÖLÜNMÜ$LÜK
VE KEMALIST TÜRK FA$ISTLERININ POLITIK KURNAZLIKLARIYLA KACIRDILAR.VE O BÜYÜK HATA KÜRTLERE JENOSID VE KÜLTÜREL IMHA olarak tezahür etti.
Tarihin ve mücadelenin belkide son kez Kúrtlere sundugu bu yeni FIRSAT a maalesef halihazir Kürt örgütleri yine hazir degiller.A$iretcilik $imdi örgüt-parti olarak kendisini tezahür ediyor.
Kúrtlerin hala bir ulusal KONGRELERI/ULUSAL YETKILI MERCILERI YOK!Büyük Kürt partlerine
"büyüklük" leri engel oluyor kücük Kúrt örgütleri ile birlik ve ittifak kurmaya..Kücük Kúrt örgütleride
"kücúklü"ten kaynaklanan bir KISKANMA ve öfke ile büyük Kürt örgütleriyle bir protokol cercevesinde ittifak kuramiyor..Bunun yaninda Kuzey Kürdistanli örgütlerin lider ve kadrolari
Türk resmi ideolojisi Kemalizm ile hala köklü bir kopma yapmadiklari gercegi var.sayin Öcalan ;
kendileri birer ORDUCU ve KEMALIST olan Deniz Gezmi$ ve Mahir Cayan'in ideolojik etkisinde olup ( MDD) neredeyse Anadolu ve Mezopotamyanin ELI KANLI FA$IST CELLADI M.Kemal'i
savunma noktasinda..Bu konuda isteyen sayin Öcalanin hapishanede avukatlarina yaptigi aciklamalara bakabilir.Keza bu en büyük partide ki TEKCILIK ve TEK LIDER anlayi$i da
bir negatif ögedir ve a$iretciligin kendini modern zamanlara uyarlasidir.Keza bu en büyük Kürt partisinin birde dünyadaki diger güclerle büyük sorunlari var..Amerika emperyalist, Almanya TC yanlisi, Yunanistan komlocu; Rusya i$birlikci; Cin yeni kapitalist modernist..Vs..Vs
Belki bunlarin hepside dogrudur..FAKAT BÜTÜN BUNLARIN DOGRU OLMASINA KAR$IN KÜRTLERIN BU GÜCLERI KAR$ILARINA ALMAKTANSA; BUNLARI NE YAPIP EDIP T.C ve SÖMÜRGECILERE VERDIKLERI DESTEGE ENGEL OLMAK; BU BA$ARILAMIYORSA BU GÜCLERI TARAFSILA$TIRMAK ..Dolayisla SAVA$LARIN MUTLAK PRENSIBI; " DÜ$MANIMIN DÜ$MANI
BENIM DOSTUMDUR." fikriyatini bir adim ileri götürüp; : DÜ$MANIMIN DOSTUNU DA KENDINE DOST YAPMAK; OLMAZSA ONU DÜ$MANINA VERDIGI DESTEKTEN CAYDIRMAK ICIN ONLARLA POLITIK ILI$KI KURMAK..Eger hak ve hukukunuzu sava$ ederek almak zorunda birakilmi$ iseniz SAVA$IN ITTIFAKLARINI YAPMAK ZORUNDASINIZ.Kürdistan uluslararasi bir
sömürgedir ve TC bu sömürgeciligin BIR NUMARALI MIMARIDIR. Öyle ise Kürtlerde kurtulu$ mücadelelerinde uluslararasi güclerle ili$ki kurmali ve TC yi izole etmeyi önüne koymalidir.
Kürdistan post cali$anlari ve okurlarina selam ve hürmetler..
 Yorum #10  | 1 Eylül 2012 09:08 | Alıntı     

Haso

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Analyisiniza tesekür ederim.
 Yorum #11  | 4 Eylül 2012 19:48 | Alıntı     

mihar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 6, Kayıtlı: 7.04.2011
   ICQ: --,
havale hüseyin bu güzel yazın için ne söylense azdır,destu kuvetve inşallah..
 Yorum #12  | 8 Eylül 2012 14:42 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ilkel Afrikali bir Qabile kadar beyni gelismemis bazi Ksilikler Sayin A.Ocalan'a sahib cikanlara
hakaret etmelerini onursuz bir davranis olarak guruyorum...
G.Afrika'da Zulu Qabilesi Nelson Mandela ve ANC'ye, Irkci Beyaz rejimden daha fazla zarar veriyordu.
Bizim Kurd Zulu Qabilesinin sefi Ibodur ve arkasindaki ilkel Qabile oyeleri isleri gucleri PKK ve
Hemde Dusman elinde 7 kat yerin dibinde esir tutulan Sevgili A.Ocalan alehine calismak tek
amaclaridir...
Bréz Huso'nun dediklerine katiliyor ve yaptigi onerinin arkasinda durmasini diliyorum...
winked winked winked
 Yorum #13  | 27 Kasım 2014 02:48 | Alıntı     

Ana

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Айййй:нажми пуск выполнить и вот это вставьте: RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%INFmsmsgs.inf,BLC.Removeудалится за 1 секунду[]
 Yorum #14  | 18 Eylül 2017 22:52 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 18 Eylül 2017 23:13 | Alıntı     

Brettdiutt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 18 Eylül 2017 23:19 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 19 Eylül 2017 01:20 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 11 Ekim 2017 13:42 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd2185043 atenolol <a href=http://atenolol.schule>atenolol</a> http://atenolol.schule
 Yorum #19  | 19 Ekim 2017 06:57 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
allopurinol <a href=http://allopurinol.work>allopurinol without prescription</a> http://allopurinol.work

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: