Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Seçim ve Temsil  


26-06-2011, 10:26 Kategori: Yazarlar » Hüseyin Turhallı  
Seçim ve Temsil- Hüseyin Turhallı

Siyasal ve ekonomik istikrarın henüz oluşmadığı ülkelerde seçim rakabeti adeta varolma mücadelesi biçiminde geçer. 12 Haziran'da yapılan milletvekili genel seçimleri de böyle bir atmosferde geçti. Özellikle politik öncü ve örgütlerin Kuzey Kürdistan'daki söylemi, çoğu seçmen üzerinde psikolojik baskı yarattı. Bu psikolojik baskı seçmenin kendisini asli kurucu iktidarın bir öğesi olarak algılamasına kadar götürdü. Bu saikle yer yer şiddet uygulamayı da meşru ve haklı gördü. Bu bir yanılsamadır. Ancak bu yanılsama, seçmenin günlük yaşamında karşılaştığı olaylarla beslenmiştir.

Seçim, Kürt toplumunun statüsünü belirleyen bir seçim olmadığı gibi yeni bir anayasayı yapmak üzere oluşturulması düşünülen kurucu meclis seçimi de değildi. Sadece ve sadece yürütme erkinin yenilenmesi amacıyla yapılan peryodik bir seçimdi. Bununla beraber seçimden hemen sonra gündeme gelen yeni bir anayasanın yapılması tartışmaları, bu meclise "kurucu meclis" benzeri bir görev yüklemektedir.

Seçimde Kürt seçmeninin güçlü bir temsil gücünü oluşturma yönündeki arzusu basit bir olay olarak değerlendirilemez. Kürtler ve Kürdistan küresel ve bölgesel gelişme içinde tarihi bir süreçten geçiyor. İç içe ve üç ana hat üzerinde gelişen bu süreç, Kürtlere önemli fırsatlar ve olanaklar sunuyor.

a- Dünyamız "dışarısı kalmamış" bir bütüne doğru evriliyor. ABD'nin Afganistan ve Irak işgali ile Arap ülkelerinde yaşanmakta olan olaylar dışarısı kalmamış/kalmayacak olan dünyanın bir iç fonksiyonu ve güç odaklarının rol düzenlemesidir.

Dışarısının kalmamış olması, küresel aktörlerin hem ahlaki ve hem de felsefi olarak kendilerinde müdahale etme hak ve yetkisini görmelerine neden oluyor. 20. asrın başlarında Sırp veliahtının öldürülmesi dünya harbine neden olurken 21. asırda bir çok ülkeye insanlık dramı gerekçesiyle müdahale edilmesi ve yer yer işgal edilmesi bile ciddi bir tepki toplamıyor. Tam tersine çoğunluk itibarıyla beğeniyle karşılanıyor. Ezilen halklarda da dikta rejimlerine karşı müdahale beklentisini yaratıyor. Bu algılama ve beklenti, tirani rejimlerin halklara karşı gerçekleştirebileceği katliam veya soykırım tehditlerini de sınırlandırıyor.

Katliam riskinin sınırlanması, hak arama mücadelelerindeki yöntem ve araçları da değişikliğe uğratmıştır. Yoğun dış destek gören Arap ülkelerindeki kitlesel mücadele yöntemini bu çerçevede algılamak ve yorumlamak gerekiyor.

Ortadoğu ve Arap ülkelerinde esen değişim rüzgarlarından en çok Kürtler etkileniyor/etkilenecektir. Irak'a müdahale edilmiş ve bir şekil verilmiştir. Suriye krizi derinleşmiş ve artık aşılmak üzeredir. Türkiye'nin paçaları tutuşmuş, İran'ı da büyük bir korku sarmıştır.

b- Kuzey Kürdistan'da Kürtlerin yürttüğü 30 yıllık kesintisiz mücadele, TC'nin inkarcı, baskıcı, statükocu vesayet rejimini derinden sarsmıştır. Sistemdeki bu kırılma ile birlikte iktidara gelen AKP hükümeti de değişime karşı direnç gösteren odakları pasifize etmiştir.

c- 12 Haziran seçimleri ile Kürtler, sorunlarının çözümünde kendilerini temsil edecek meşru muhatap bir kurumun ana gövdesini oluşturmuşlardır. Yakın tarihlerinde ilk defa bu kadar güçlü ve kapsayıcı bir temsil gücünü oluşturan Kürtler, kurumsal olarak sürece hazırlıklı girmişlerdir. Ancak oluşan bu kurumun yetkin bir temsil gücünü gösterip göstermeyeceği konularında yoğunca kaygılar yaşanıyor. Aslında zengin bileşime sahip olan bu kurumun irade gücü olması için bütün koşullar mevcut. Ancak legal Kürt siyasetlerinin pratiğinden edinen tecrübeler, bu oluşum iradesinin nereden ve nereye doğru yönlendirileceği kunusunda soru işaretlerini çoğaltıyor.

İşte butün bu nedenlerden ötürü bireysel, örgütsel ve her türden dar çıkar kaygılarından sıyrılarak böylesine tarihi bir süreçte kimlerin temsil yetkisine sahip olabileceğini, kimlerin de olmaması gerektiğini açık ve net olarak ifade etmek gerekiyor:

Bir kere kaderlerini egemen güçten yana belirleyen ve umutlarını Kürtlerin örgütlü yapılarının tasfiyesine bağlayan Kamuran İnan, Hikmet Çetin, Mehmet Metiner, Kamer Genç gibi kişi ve yapıların Kürtleri temsilen söz söyleme hakları yoktur.

Politikalarını Kürtlerin hak mücadelesi üzerinde değil de Kürt örgütlerinin tasfiyesi üzerine kuran Hizbullah vb. yapılanmaların temsil gücü olarak bu sürece dahil olmaları mümkün değildir. Bunları DTK gibi legal yapılanmaların içine alma düşüncesi de yanlıştır.

Kürtlerin güç birliğini "çirkin ittifak" olarak niteleyip "Bağımsız Kürdistan" gibi yüksek perdeden atan ve ancak yaşamları boyunca Diyarbakır Tren İstasyonunda Kürtçe bir ıslık bile çalmamış olanlar da Hizbullah gibi örgütlerin kategorisine girer.

Sözün özü toplumsal temsiliyet, toplumsal kabul gören belli bazı vasıfları taşımayı ve nesnel bazı ölçülere sahip olmayı gerektirir.

Toplumsal temsilde asıl yetkili ve meşru merci-i ulusal meclis veya ulusal kongre gibi kurumlardır. Kürtlerin böyle bir kurumu yok, ancak çaresiz de değiller.

Kürt ve Kürdistan sorunu Kürdistan'ın işgal edilmesinden kaynaklanan bir sorundur. Bu sorunu güncel hale getiren ve gündeme taşıyan güç de PKK'dir. Sorunu aktüalize eden PKK sorunun bağımsız değişkeni haline gelmiştir. PKK'nin Kürt ve Kürdistan sorununda bağımsız değişken haline gelmesi, çözüm denklemine PKK dahil edilmeden çözümün mümkün olamayacağı anlamına gelmektedir. Türkiye'nin düştüğü temel hata budur. Yanlış kurulan bir denklemde doğru sonuca ulaşılamaz!

Kürt ve Kürdistan denkleminde PKK'nin bağımsız değişken haline gelmesi toplumsal sorunlarnın çözüm veya çözümsüzlüğünde bütün yetkilerin kendisinde toplandığı/toplanması gerektiği ve tek muhatap olduğu anlamına gelmiyor. Askeri ve politik olarak böyle bir güce sahip olsa bile meşru bir temsil için bu yeterli değildir. Zira gelecek kuşakları da bağlayan bir sorunun çözümünde toplumun bütün sınıf ve katmanlarının azami düzeyde temsili gerekiyor. Ancak PKK ve Abdullah Öcalan kendilerini Kürt ve Kürdistan sorunu ile aynılaştırdıklarından sürece başkaca bir varlığın karışmasını, kendilerini dışlama olarak algılamaktadırlar. Bu yanlış bir değerlendirme ve algıdır. Oysa ki PKK Kürt ve Kürdistan sorununun tümü değil, bu sorunu aktüalize eden bir bileşendir. Bu yanlış algılama ve değerlendirme onlara da yanlış yaptırıyor. Zaman zaman ortaya çıkan şansı olumlu temelde değerlendirmeleri önününde psikolojik engel oluşturuyor.

Abdullah Öcalan son görüşme notlarında sürecin iki boyutlu olarak yürüyeceğini söylüyor. Birincisi anayasanın yapılanması, ikincisi ise meşru savunma sürecidir, diyor. Anayasal süreci kendisinin yönlendireceğini, diğerinin ise dışarıdan yönlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Öcalan'ın bu biçimde yetki taksimatına girmesi büyük yanlışın başlangıcıdır. Bu yanlış her şeyi ama her şeyi sonuçsuz bırakabilir. Bununla birlikte sürecin iki boyutlu yürüyeceği hususu doğrudur. Diğer bir ifadeyle bir taraftan Kürt ve Kürdistan sorununa çözümler aranırken diğer taraftan da PKK'nin sosyal ve/veya siyasal yaşama dahil edilmesi yönünde adımların atılması gerekiyor. Kuşkusuz PKK'ye ilişkin sorunların çözülmesinin asıl ve hatta tek muhatabı Öcalan ve Kandil'dir. Bu sorunu kendilerinin uygun görebileceği esaslar çerçevesinde çözümlenmesini istemek de onların hakkıdır.

Kürt ve Kürdistan sorununun anayasal bir statüye kavuşturulması gelecek kuşakları da bağlayan hukuki bir süreç olduğundan temsile yetkili merci-i ulusal kurumlardır. Yetkili kurumun meşruiyet kuralı çerçevesinde bilirlenmesi, bir istikrar koşuludur. Aksi halde toplum, ilerleyen süreçlerde tekrardan kaos ve çatışma ortamına sürüklenir.

Hüseyin Turhallı
huseyinturhalli@gmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 1447   |   Yorum: (3)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 12 Ocak 2017 22:18 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался на страничке так как заинтриговало.
Необычайно доступно на сегодня рядовой ремонт холодильника оформить в сенсацию.
Круглосуточный Московский холодильников ремонт за евро в ЮВАОДостойный столичный ремонт холодильников за рубли в Люблино А такое как прикажете обозвать?
При всем этом холодильник есть у всех. Я уверен в том о чем глаголю, ремонт не всякому то и нужен.
http://langlui.com/member.php?7045-WilaEnurl Secim ve Temsil » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 30 Ocak 2017 04:06 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wonderfully!!! I expected что will be bad. Secim ve Temsil » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://stroyrem-master.ru/user/Locjoymn/
However released belongs as the uniqueness.http://mircosmo.info/user/LocFug/ Success !


--------------------
 Yorum #3  | 24 Nisan 2017 15:34 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
She got lost in the old part of town.
http://www.chaatkachaska.com/index.php/for...tate-vitae/5100
Just gone crazy or something. At weekend Lisa is going to visit her grandparents.

http://www.masnad.com.au/index.php/forum/suggestion-box/4403
Just gone crazy or something. The little Charlie was hiding under the table.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: