Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Bedeviler Devrime Koşuyor  


31-01-2011, 00:51 Kategori: Yazarlar » Hüseyin Turhallı  
Bedeviler Devrime Koşuyor-Hüseyin Turhallı

“Serhildana Mîrîşka” şiirini Cîgerxwîn bugünler için yazdı. Şiirde anlatılan “Tavukların İsyanı” geçmişin hayal aleminde kalan bir masal değil, ezilenlerin/sömürülenlerin umut hikâyesidir.

Baksanıza yüz yıllarca Sübhanellah deyip ulul emre itaat eden Tunus, Yemen, Mısır ve Suriye Bedevileri isyana kalkmış, adalet ve hürriyet arıyor! Arap ülkelerinde sokaklarda mahşer kurulmuş. Kısa çöp, uzun çöpten hakkını soruyor!

Zalimi, zulmü kovalamanın coşkusunu bilirim. Askere, polise, özel timlere taş atan Kürt çocuklarının yüzündeki hazzı okumayı da. Diktatörün sarayına taş atan Bedevi Arab’ın yürek atışlarını duyuşum bundandır. Aynı özlemlerin taşıyıcısıyız ne de olsa. Filistin’de intifada, Kürdistan’da serhıldan çocuklarıyız.Tunus’ta, Yemen’de, Mısır’dayız. Zorbayı, zulmü kovalıyoruz. Genç ya da yaşlı, hepimiz çocuk ruhluyuz.

75 yaşında ak sakallı sırtı kamburlaşmış bir dedeydi Mijinli Sofi Meheme. Şam’da, Bakaa’da militan, Maxmur’da, Etruş’ta örgütleyici, kırsalda sırtında erzak taşıyan milisti. Gerilla, şehit babası, dedesiydi. Bir seferinde, Xalê Meheme'ye bu enerji nereden geliyor diye sormuştum. “Kurumuş ağaçtık. Zulme karşı direnen gençleri görünce canlandım, gençleştim” demişti bana.

70 yaşlarında ihtiyar yaşlı dul bir kadındı Metê. Köydeki evleri bizim evden 100 metre kadar uzakta idi. Halepçe kasetini kasetçalara koymuş sesini sonuna kadar açmıştım. Şıvanperwer yanık sesiyle Halepçe ağıtını söylüyordu. Soluk soluğa yokuşu tırmanarak yanıma geldi. Hüngür hüngür ağlıyordu. “Bu stranı söyleyen adam kaç yaşında? Şeyh Sait’i anlatıyor. Bize de aynen öyle yaptılar” diyordu.

Metê daha gelin iken, Şeyh Sait isyanında kocasını yitirmişti. Ali Barut’un askerleri geride kalan kadın ve çocukları toplamış Murat Nehri’ne dökmeye götürüyorlardı. “Namusumuzla temiz ölelim. Asker tecavüz etmesin diye yüzümüze ve elbiselerimize çocukların ve ineklerin pisliğini sürmüştük. İnsan ve hayvan pisliğinden ne yüzümüz ne de elbiselerimiz görünüyordu. Bok kokusundan askerler bize yanaşamıyordu” diyordu Metê.

70 yıldır yüreğine saplanmış zulmün hançerini taşıyordu Metê. “Torunlarına eğer bir gün dağa çıkarsanız beni de götürün” diyordu.

Genç ya da yaşlı, zalime, zulme taş atılınca çocuklaşıyoruz hemen. Ne diyeyim, çocuk saflığında çocuk ruhluyuz hepimiz. Kollarımız kırılsa da diktatörleri kovalamak kurumuş dallarımızı yeşertiyor. Filistin’de İntifada, Kürdistan’da Serhıldan, Mısır’da Tunus’ta, Yemen’de Bedevi Arap çocuklarıyız.

Günlerdir Arap ülkelerinde yaşanan halk ayaklanmalarını izliyoruz. Kimileri gerici kalkışmalar, kimisi emperyalistlerin oyunu, kimisi de yasemin devrimi diyor.

Kim ne derse desin Araplar, tarihlerinde ilk defa kendi diktatörlerine karşı bu kadar büyük çapta ayaklanıyor. Sömürü her zaman için sömürüdür. Zulüm de zulüm. Dışarıdan veya içeriden olması sömürü ve zulmün niteliğini değiştirmiyor.

Arap halkı kendisi olmanın, kendini yeniden yaratmanın heyecanını yaşıyor. Görünen o dur ki bu isyanın ideolojik perspektifi veya politik rengi de yoktur. Belirgin olan tek bir şey var: İsyan, halkçı karakterlidir. Eğer başarıya giderse, böylesi devrimlerin ideolojik devrimlerden daha hayırlı olacağını düşünüyorum. Bunun için İran Molla devrimine bakmak bile yeterlidir.

Gelinen günde Arap isyanının bize öğrettiği iki temel gerçek var:

a-Moderın iletişim tekniğinin sosyalleşmesiyle halk devrimlerinde adam adama markaj biçimindeki klasik örgütlenme artık aşılmıştır. Halkların ve sınıfların özgürlük mücadelesinde bu yeni bir olanaktır. Diğer bir ifadeyle sanal alem, reel yaşamın ana yönlendiricisi konumuna gelmiştir.

b- Toplumların evrimleşmesinde, küreselleşme değişik boyut ve görünümlerle kendisini tamamlamaya devam ediyor. Bu da ezilen halklar ve sınıflar için yeni umutlar yaratıyor.

Onun içindir ki Bedevi Araplar sokaklara taşmış “Ezilenler! Korkmayın! Korkmaktan korkun!” diye bağırıyor.

Hüseyin Turhallı
azina2004@hotmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 16)
  |   Okuma: 1955   |   Yorum: (3)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 12 Ocak 2017 10:59 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился на сайте от того что зацепило.
Как же элементарно банальный ремонт холодильника оформить в новость.
Качественный выгодный ремонт холодильников за евро в ВыхиноОптимальный Московский холодильников ремонт не дорого в Митино А такое как посоветуете обозвать?
При всем этом холодильник имеется у каждого. Я уверен в том о чем пишу, ремонт не всякому то и необходим.
http://ais.ltd.ua/index/8-13932 Bedeviler Devrime Kosuyor » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 30 Ocak 2017 22:00 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
It's fine! Я предпологал what will unsightly. Bedeviler Devrime Kosuyor » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://www.ps.sibs.ru/user/LocLeddy/
At least written apply as modernism.http://vremena-goda.su/user/Locjah/ Good luck !!!


--------------------
 Yorum #3  | 1 Ekim 2017 01:24 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Автор верен делу, стоящая мысль контента, однако я бы рекомендовал здесь посмотреть Мастер холодильник Hauswirt раменский район

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: