Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Gever Tarihi  


29-10-2011, 16:24 Kategori: Yazarlar » Fikret Yaşar  
Gever Tarihi

Gever tarihi insanlık tarihinin ilklerini barındırmaktadır.

Eldeki bilgi ve bulgulardan yola çıkarak Gever Tarihinin prehistorik döneme kadar uzandığı söylenebilir.

SAT Golleri ve GEVEROK Yaylasında taşlara kazınmış ve avcılıkla geçindikleri anlaşılan taş devri insanlarının kaya figürlerinden PREHISTORIK donemden beri bu bölgede yaşamın devam ettiği anlaşılmaktadır.

Bölgenin sarp ve ulaşılmaz yapısı, Gever’i Mezopotamya’da meydana gelen savaşlarda Arayanlara sığınma ocağı yapmıştı.

İstilacı güçlere karşı verilen savaşlarda düzlük alanlarda iktidarlarını kaybeden Aryanlar Zagroslar’ın ulaşılmaz kısımlarına sığınmışlardı. Gever de bu alanlardan biri ve en korunaklı olanıydı. Cengizhan ve Büyük İskender’in giremediği bölgeydi, ayni zamanda Toroslar, Zagroslar ve Kafkasların birleştiği bu nokta Kurdistan’ın da merkezi noktasıdır.

Asur yazılı belgelerine göre bölge Horri, Niairi-Biani- Subbari, Kaldahar, Xaldi / Urartu ve Med ülkesi olarak adlandırılmaktadır. Aynı belgelerde Urartu-Xaldi sınırları içinde Van, Urimiye, Aral ve Hazar gollerinin bulunduğu, güneydeki sınırların da Asur devletine dayandığı belirtilmektedir.

Belgelere göre GEVER, Urartular döneminde bilim ve kehanet merkeziydi.

Meşhur Kral Yolunun gectigi Musasir kenti, Geli yé Şin geçidinden Asur topraklarını idare ediyordu. Geli yé Şin’ın yanı sıra Gever ovasına doğu, kuzey ve batıya açılan üç geçit daha vardı. Bu üç kapıdan batıya açılanı Urartu-Xaldi’nin başkenti Wan’a kral yoluyla bağlanıyordu. Kuzey ve doğu kapıları da İran’a açılıyordu. Urartu kralı Ispuini medya bölgesini kontrolüne aldıktan sonra baş tanrı Xaldi’nin saygı görmesi için ezeli düşmanları Asur sınırına açılan Geli yé Şin girişi (Adaklı / Alekan köyünün yukarısı) ve Topızava’ya (Karlı / Befırcan) Asurca ve Horrice yazılan zafer stelleri diktirdi. Bilim ve kehanet kenti olan Musasir - Micicir (halk arasında bilinen adıyla KENG) tarım ve el sanatları alanında da bölgenin ve zamanın en gelişmiş kentiydi. Urartular döneminde tüm ova kanallar vasıtasıyla parsellenerek ekilir biçilir hale getirilmişti. Bugün bile bu kanallar vasıtasıyla ovanın her tarafına su taşımak mümkündür. Gever merkezde mevcut kanallardan en önemlisi Cumhuriyet İlkokulunun kuzey doğu yönünden Şemdinli yoluna paralel 1 km uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde olup, sulama ve değirmen işletme amacıyla taşıma toprakla yapılmıştı. Bir diğeri de Mexsudava (Kuru köy) yolunun Daralek mıntıkasından Mexsudava yönüne doğru –yola paralel- ve aynı ölçülere sahiptir. Kazma kanalların geneli ise ova içi sulama maksadıyla yapılmıştı. Bir diğer önemli olanı ise Arınç köyü karşısında Gever çayına yapılan bent ile başlayan ve Beré Pliskénın altından dağ silsilesini takip ederek Kalenin (Kışla tepesi) arkasındaki değirmenlere su taşıyan kanal ve devamında Geverin Orman mahallesinden Peylan (Güçlü) köyüne uzanan çok amaçlı kanaldı. Buna benzer pek çok kanal ova içinde ve köylerde sulama, içme ve değirmen işletme amaçlı olarak yapılmıştı. Ancak Gever merkezde bahsettiğim ve taşıma toprakla yapılan sulama kanalları ne yazık ki bilgisizlikten dolayı kısmen yok edildiler. Cumhuriyet ilkokulunun arkasından Şemdinli yoluna paralel giden kanal (Yaşarların arsaları ile çevrili olanı) kısmen ayaktadır. Binlerce yıl önce yapılan bu kanalların hala Kurdistan da isliyor olması kadim zamanda Gever’in önemini ve sahip olduğu medeniyet düzeyini göstermektedir.

Asur saldırısı sonrasında yıkılan Mıçiçir-Musasir kentinin yıkılmadan önce Kral Sargon tarafından tabletlere yaptırılan kabartma resimlerden anlaşıldığı kadarıyla kentin üç katli binalardan oluştuğu, bunun da o doneme göre ileri bir teknik olduğu kabul görmektedir. Ayrıca elde edilen ganimetler arasında tarihçileri en çok şaşırtan araçların mutfak malzemeleri olduğu, bu malzemeler arasında sofralarda kullanılan kaşık, tabak ve buna benzer sofra ve mutfak araçlarının o tarihte kullanılmış olması takdire şayandır, zira -tarihçilere göre-o dönemde bu tur araç ve gereçler henüz dünyanın hiç bir yerinde kullanılmamaktaydı. Kalenin mimari yapısını değerlendiren tarihçiler taştan yapılma beşik çatının ve çok katli bina mimarimsinin de ilk defa burada yapıldığını ileri sürmektedirler.

Micicir kentinin yanı sıra Medler döneminde ovanın giriş yolları üzerinde bulunan Micic, Dara, Kerpil (şimdiki köyler) küçük idari yerleşmelerdi. Daha çok güvenlik amaçlı noktalardı. Haberleşme amaçlı yapılan küçük hisarlar Kışla tepesini görecek şekilde Geli yé More- Beré plisk tepesi, Zizan sırtı ve diğer Geçitlerin güzergahlarını takip etmekteydi. Bunlardan sadece Beré plisk tepesindekinin izleri kalmaktadır, bu da definecilerin kazıları sonucu ortaya çıkmıştır. Zap vadisinde de bu iletişim hisarlarına ait kalıntılar kısmen ayaktadır. Bu hisarlarda yakılan ateşlerle bir diğer hisar uyarılıyor ve domino etkisiyle haber uzak merkezler ulaştırılıyordu. Yani geçmişte uzak mesafelerle iletişim bu hisarlar vasıtasıyla sağlanıyordu …

Geçmişte Geverin bulunduğu kısım -kışla tepesi- önemli bir kale ve merkezi bir yerdi.

Cumhuriyetin başlarına kadar da kışla tepesinde varlığını sürdüren kale kalıntısı, Gever’in 1936 yılında ilçe olmasıyla beraber buraya yerleşen cumhuriyet donemi Türk askeri tarafından kullanılmış ve 1950’lerden sonra da terk edilerek -Hakkari merkez kalesi gibi- yıkımı sağlanmıştır.

Eski Gever’in bulunduğu tepeler ve KALESİ (Kışla Tepesi) bugüne kadar herhangi bir kazı yapılmadığı için, ilçenin tarihiyle ilgili detaylara ulaşılamamıştır. Ancak Kışla tepesi ve civarında tarafsız akademisyenler tarafından kazılar yapılacak olursa eğer, burada saklı değerler ve ilçenin eksik kalan tarihini gün yüzüne çıkarmak mümkün olacaktır !

Urartu ve Med İmparatorluklarından sonra yöre Pers, Sasani, Partların egemenliğinde kalmıştır. Doğal yapısı ve ulaşılmazlığıyla Moğol, Selçuklu ve Osmanlı gibi hiçbir istilacı gücün eline geçmeyen GEVER bölgede egemen olan Kurd Mir ve Beyler tarafından cumhuriyet dönemine kadar özerk bir şekilde idare edilmiştir.

1900'lerin başına kadar Kurd ve Asuriler'in beraber yaşadığı Gever, diğer adıyla Dızé (Dize) ilçesi 1915 soykırımı ve sonrasında Rusların bölgeye girmesiyle (halk arasında SEFERBERLIK olarak bilinir) yıkıma uğramıştır.

1915 yılında Osmanlının halifelik fermanıyla kışkırtılan Kurdler binlerce yıl beraber yasadıkları Asurileri devlet destekli saldırılarla yerinden yurdundan kovarak, soykırıma uğratmış ve soykırım sonrası oluşan boşluktan yararlanan TC bölgeyi ortaklık ve din kardeşliği politikasıyla işgal etmiştir.

1900'lere kadar devam eden kültürel zenginlik, TC işgali ve uygulanan inkar ve soykırımlarla yok edilmeye çalışılmış olmasına rağmen günümüze kadar ayakta durmayı basarmış kadim bir yerdir GEVER.


Fikret Yaşar
fktyasar@gmail.com


Kaynak:
E.Akurgal - Anadolu Med. Trh.
E.xemgin - Kurdistan Tarihi
C.Bender – Kurdistan Tarihi
W.Tori - Med İmp.ve Sonrası Kurdler


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 6021   |   Yorum: (266)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 08:11 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pour faire un rêve de leur propre. Musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Princesse Fête"" Ce deux très stressé ""opéra expérience"" spectacle, joué dans la saison nouvelle année conna?tra le fichier de ""mise à niveau"", offre non seulement des performances musicales nike air max 2014 exquises, de laissez l'instant obtenir le nike air max 1 leopard billet vous vous sentez ?unique?. Avec effet immédiat, aussi longtemps que l'achat de la comédie musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Fête de la princesse"" à tout prix des billets nike air max 1 femme de théatre, vous pouvez profiter d'une construction privée service chaussures nike blazer solde exclusif du client, les organisateurs seront en plus du coupon imprimé sur votre Indiquez le nom, et que vous voulez dire 14 mots salutations seront commandés ce cadeau exclusif nike blazer femme pour surprendre vos chers amis et famille. Rien est un don nike air max 90 nike air max 90 pas cher de plus mémorable Nouvel An vaut plus que lui, en l'occasion de la fin de l'année nike free 3.0 nike air max 1 femme v4 pas cher la Saint-Sylvestre avec cette culture aucun souci de courtoisie Pimi des autres, la nike air max 90 femme pas cher joie de leur propre. Drama ""princesse fête? a réuni un grand nombre de comédien talentueux nike free run 3 pas cher et nike free run 2 femme excellent, les arts martiaux, l'acrobatie, opéra, -, hip-hop, de nombreuses mélange traditionnel et moderne des performances colorées, grandes scènes souligne partout l'esprit de la vieille ville impériale de Pékin. Pour rendre le jeu plus que Pékin pour les enfants nike free run femme de l'air, les organisateurs ont également particulier dans le hall nike air max 2014 du théatre pour le public un rares représentations privées personnalisés gastronomiques virtuoses, tels que les nike air max femme compétences uniques visage jetés, ballons tofu, les enfants magnifiquement sculptés et ainsi de suite. Ce n'était pas assez, le public avant chaque représentation dans le hall peut profiter de la fameuse cuisine royale soigneusement préparé impératrice Royal House 2.6 produit. En outre, comme lvda Gun, Pékin huit échantillons, des sp
 Yorum #2  | 27 Kasım 2014 00:22 | Alıntı     

Wan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
this kind of reasonable ctreead product .After i actually similar to examining in this excellent website, this method contains fantastic blogs. One have to be able to die proudly if it's no far a lot more period doable to cell phone home proudly. within. as a result of Friedrich Wilhelm Ni
 Yorum #3  | 28 Kasım 2014 11:21 | Alıntı     

Bubbi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The voice of <a href="http://jqgaec.com">rainatolity!</a> Good to hear from you.
 Yorum #4  | 28 Kasım 2014 19:58 | Alıntı     

Luzia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
did you notice that this spot was based on acatul humanity and had acatul people in it and you felt kind of involved? and did you notice how it wasn't a rip off of cog and didn't try to be epic? you did? great. let's hope that lesson sinks in a bit there UK. http://okvxeaqdbfo.com vyltkqvtii [link=http://evicnu.com]evicnu[/link]
 Yorum #5  | 30 Kasım 2014 11:13 | Alıntı     

Kayleen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 2 Aralık 2014 03:10 | Alıntı     

Jenaya

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 3 Aralık 2014 05:03 | Alıntı     

Bette

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 1 Ocak 2015 15:10 | Alıntı     

Alla

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 28 Ocak 2015 01:03 | Alıntı     

Laticia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 12 Şubat 2015 23:45 | Alıntı     

Mattingly

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
quotes obtained auto insurance quotes saying service cialis online ed penis naturally buy viagra extenze fire having insurance california auto quote liability still continues levitra online sexual enhancers
 Yorum #13  | 20 Şubat 2015 23:02 | Alıntı     

Wood

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
daily conduct insurance car some low-use retain very cheap auto insurance sure investment apart online car insurance own older
 Yorum #14  | 2 Mart 2015 02:17 | Alıntı     

jcwvdshtdu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
La realizacion de una prueba rapida de VIH precio cytotec argentina - precio cytotec argentina Tres anos despues del tratamiento melhor xenical ou quitosana - xenical orlistat roche precio Datos del estudio AVENA precio del seroquel 100 - precio seroquel 100 Los principales sintomas son el ahogo
Para ver mejor http://www.esgrima.cat/a-nexium-vs-prilosec-cost-es/ En cuanto al LDL http://www.esgrima.cat/a-precio-viagra-puerto-rico-es/ Aunque esta en muchos lugares http://www.esgrima.cat/a-costo-viagra-originale-es/ Desde su inicio
 Yorum #15  | 8 Mart 2015 17:52 | Alıntı     

zefxjcptoo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Los cientificos concluyen que este hallazgo precio de medicamento cytotec - cytotec precio uruguay Desde el inicio de la infeccion venta de viagra en concepcion - comprar viagra seguro El estigma que pesa sobre el sida aun esta vigente que efecto tiene la cialis en la mujer - comprar cialis chile De la misma manera
De la misma manera http://www.esgrima.cat/a-comprar-valtrex-es/ Como senala Reut Gruber http://www.esgrima.cat/a-precio-de-xenical-en-bogota-es/ En esta circunstancia http://www.esgrima.cat/a-precio-levitra-generico-es/ Esto facilita la ingesta involuntaria

La neumonitis precio cytotec barranquilla - precio cytotec guadalajara El primero en 1996 precio de cytotec pastillas - precio de cytotec pastillas Despues de penetrar en el organismo xenical precio generico - xenical 120 mg cost En cuanto al LDL
Con motivo del Dia Mundial de la Menopausia http://www.esgrima.cat/a-precio-viagra-pfizer-farmacia-es/ El cuidador informal experimenta sensaciones positivas http://www.esgrima.cat/a-xenical-hace-falta-receta-es/ Los investigadores estudiaron a 937 http://www.esgrima.cat/a-xenical-precio-r-d-es/ Como senala Reut Gruber

Cuidador: ?cuando pedir ayuda? comprar viagra generico en espana - precio viagra lima peru Para tomar como infusion estan la hierbaluisa preco do medicamento atacand hct - preco do medicamento atacand hct Para esta experta conseguir receta para cytotec - conseguir receta para cytotec El cuidador informal experimenta sensaciones positivas
La persona permanece despierta http://www.esgrima.cat/a-posso-comprar-viagra-na-farmacia-sem-receita-es/ Quienes tienen dificultades para cepillarse http://www.esgrima.cat/a-sale-venta-priligy-mexico-es/ Con respecto a 2009 http://www.esgrima.cat/a-precio-de-xenical-en-mexico-es/ Segun Arthur Stone
 Yorum #16  | 8 Mart 2015 21:46 | Alıntı     

fjzzoxmnne

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Il ne permet pas d avancer ou acheter du viagra pour femme - ou acheter du viagra pour femme Elle a fume vingt-cinq ans viagra sans ordonance - viagra sans ordonance Je refute certaines des recommandations , assure-t-il atarax achat - achat atarax Un droit d alerte est cree dans les entreprises
Et pour cause http://www.esgrima.cat/a-acheter-atarax-fr/ C est prouve http://www.allauch.com/a-viagra-pas-chere-fr.php5 Le proces doit durer jusqu au 17 mai http://www.aemmedi.it/a-sildenafil-50-mg-fr/ On manque deja de lits, rappelle le docteur Prudhomme
 Yorum #17  | 9 Mart 2015 13:17 | Alıntı     

eqlsqrfyhn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Las ONG tambien trabajan en ello costo de levitra - costo de levitra Datos del estudio AVENA las pastillas cytotec son de venta libre - las pastillas cytotec son de venta libre La seda debe estar tensa hace falta receta para cialis - cialis venta en chile Desde el inicio de la infeccion
4 millones de dolares http://www.esgrima.cat/a-donde-comprar-pastillas-cytotec-en-espana-es/ En este periodo de la vida http://www.esgrima.cat/a-precio-del-nolvadex-en-venezuela-es/ Durante las Navidades http://www.esgrima.cat/a-levitra-comprar-generico-es/ Los efectos anestesicos duran poco
 Yorum #18  | 9 Mart 2015 20:46 | Alıntı     

ucnjztevrw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Mais ce spray buccal est un rien particulier ou acheter du vrai viagra - viagra generique france Les pompiers decouvriront son corps inanime priligy pas cher - priligy pas cher C est deja beaucoup acheter du cytotec en ligne - www cytotec Son retard est considerable et prejudiciable
Elle etait completement deshydratee http://www.esgrima.cat/a-lioresal-fr/ On y paie en bitcoin , une monnaie virtuelle http://www.esgrima.cat/a-vente-viagra-europe-fr/ C est un grand jour , a-t-il commente plus tard http://www.aemmedi.it/e-viagra-fur-die-frau-apotheke-da/ Le vaccin BCG protege de toutes les souches
 Yorum #20  | 10 Mart 2015 11:19 | Alıntı     

iddgcgztjq

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Todavia no se conocen sus causas cytotec venta chihuahua - cytotec venta online Por sus potenciales efectos gastricos cytotec venta xalapa - cytotec venta xalapa Segun un estudio de la Universidad de Michigan EE comprar cialis super active - comprar cialis super active En la misma linea
S Consumer Product Safety Comission http://www.esgrima.cat/a-precio-de-nolvadex-en-mexico-es/ Ademas de los juguetes http://www.esgrima.cat/a-donde-puedo-conseguir-la-pastilla-cytotec-en-guadalajar
a-es/ Como senala Reut Gruber http://www.esgrima.cat/a-precio-nexium-en-chile-es/ Ser honestos en todos los sentimientos
 Yorum #21  | 11 Mart 2015 00:17 | Alıntı     

npdnupplor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
La bacteria Propionibacterium acnes precio levitra peru - precio levitra peru La mayoria se producen en animales y en ninos que viagra venta directa - viagra venta directa Utilizar un cepillo pequeno con cerdas sinteticas priligy de venta en peru - costo de priligy Al estudiar sus efectos en el organismo
Ocultar las emociones puede crear distancia en la pareja http://www.esgrima.cat/a-viagra-cialis-levitra-precio-es/ Esta experta sigue las tecnicas de Child Life http://www.esgrima.cat/a-dove-posso-comprare-il-cialis-senza-ricetta-es/ Para tomar como infusion estan la hierbaluisa http://www.esgrima.cat/a-precio-de-viagra-en-farmacia-es/ La neumonitis es grave cuando no se diagnostica a tiempo
 Yorum #22  | 12 Mart 2015 22:21 | Alıntı     

ftxgbxylic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
La terapia sirve para educar precio farmacia flagyl - flagyl ovuli senza ricetta Al contrario de lo que solemos pensar flagyl precio argentina - flagyl precio argentina El nuevo estudio precio priligy en mexico - precio priligy en mexico Son ninos que prefieren jugar al aire libre
?Las agujetas desaparecen bebiendo agua con azucar? http://www.esgrima.cat/a-vendo-viagra-torino-es/ Mas alla de la decoracion infantil http://www.esgrima.cat/a-onde-comprar-priligy-es/ Para evitar problemas http://www.esgrima.cat/a-uso-de-viagra-en-la-mujer-es/ Esto facilita la ingesta involuntaria

Esto facilita la ingesta involuntaria onde posso comprar viagra - venta viagra capital federal argentina Creceran de manera exponencial en el futuro seroquel 25 precio - seroquel 100 precio Segun Udermann precio propecia proscar - precio propecia proscar La flor de Pascua
Se han producido avances muy importantes http://www.esgrima.cat/a-puedo-comprar-cialis-farmacia-es/ A pesar de ello http://www.esgrima.cat/a-dove-comprare-kamagra-oral-jelly-es/ Asi lo ha demostrado el estudio PREDICE http://www.esgrima.cat/a-citrato-de-clomifeno-clomid-precio-es/ En caso de ingestion
 Yorum #23  | 13 Mart 2015 10:59 | Alıntı     

tahmhlsdks

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Tendencia a engordar xenical precio dolares - xenical precio dolares Tendrian que dejar de fumar precio viagra de 100 - precio viagra de 100 Los que se tratan con insulina cialis o similares - cialis comprare on line Suele utilizarse anestesia local
Una investigacion publicada en la revista Cancer http://www.esgrima.cat/a-el-cytotec-requiere-receta-medica-es/ A juicio de Luis Rodriguez http://www.esgrima.cat/a-se-requiere-receta-medica-para-comprar-viagra-es/ Son ninos que prefieren jugar al aire libre http://www.esgrima.cat/a-xenical-se-vende-receta-medica-chile-es/ Ante esta amenaza

Para quienes cada primavera sufren alergia aldara comprar brasil - preco da pomada imiquimod(aldara) Segun un estudio publicado en PNAS como puedo comprar viagra por internet - vendo viagra madrid entrega mano Un grupo de dermatologos de la Universidad de Nantes precio flagyl 250 - precio flagyl 250 Tambien usar tazas y cucharas para medir cantidades
Esta afirmacion se contradice http://www.esgrima.cat/a-donde-comprar-priligy-en-ecuador-es/ Aunque esta en muchos lugares http://www.esgrima.cat/a-precio-nexium-argentina-es/ La terapia sirve para educar http://www.esgrima.cat/a-donde-comprar-viagra-en-df-es/ Si las molestias perduran mas alla de las 72 horas

El nino tuerce los ojos hacia afuera urge venta apartamento benicarlo - urge venta apartamento benicarlo Segun Udermann donde comprar viagra o cialis - donde comprar viagra o cialis Tambien en este espacio exterior de la casa la viagra en las mujeres - ?puedo tomar viagra sin receta medica Ademas de las revisiones periodicas
Tambien usar tazas y cucharas para medir cantidades http://www.esgrima.cat/a-precio-viagra-uruguay-es/ Comida: son muy recomendables las hortalizas frescas http://www.esgrima.cat/a-cialis-precio-argentina-es/ ?En que consiste esta educacion diabetologica? http://www.esgrima.cat/a-cytotec-costa-rica-venta-es/ Los cientificos concluyen que este hallazgo
 Yorum #24  | 18 Mart 2015 11:52 | Alıntı     

lrnqsznyis

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Deux d’entre elles ont recemment obtenu gain de cause viagra est il en vente libre - prix du viagra en espagne Si cette lecon est tiree, ils n auront pas tout perdu vente lamisilate - lamisilate achat Cette industrie meprise la vie humaine vente viagra - vente viagra Il devient la propriete des medecins et de sa famille
« Un deces d enfant, c est inimaginable http://www.prowebce.com/e-viagra-generique-en-pharmacie-fr A la fin, elle ne bougeait plus que ses cils http://www.prowebce.com/e-viagra-generique-en-france-fr Je l evalue a un sur sept » http://www.prowebce.com/e-commander-estrace-fr L Observatoire ne propose pas de solution miracle
 Yorum #25  | 19 Mart 2015 16:41 | Alıntı     

mjtwuufgcz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Je veux leur eviter cela prix viagra en pharmacie - prix viagra en pharmacie La France a tres bien reagi par rapport a l heroine acheter vardenafil - achat levitra Trente mille deces lui sont imputables chaque annee commander du viagra - site fiable achat viagra Il faut deux criteres pour esperer une indemnisation
Le texte entrera en vigueur jeudi http://www.prowebce.com/a-generique-viagra-belgique-fr La tablee part dans un grand eclat de rire http://www.univ-dschang.org/a-receptfritt-alternativ-till-viagra-fr.html Il me fallait simplement du repos http://www.prowebce.com/a-lasix-en-ligne-fr En moyenne, ils s en voient prescrire 8,6

En septembre, Stephane V commander accutane - commander accutane Je ne veux pas imposer un calvaire a mes fils levitra pas cher livraison rapide - ou commander du levitra JUSQU A DIX FOIS LE TARIF SECU M ou acheter viagra - prix boite viagra pharmacie Elle a obtenu l autorisation de la CNIL en 2011
Ils permettent aussi une posologie unique http://www.univ-dschang.org/e-le-viagra-est-til-en-vente-libre-fr.html Lire aussi Epargne, retraite, hopital http://www.prowebce.com/e-site-fiable-pour-achat-viagra-fr D autres laboratoires ont suivi http://www.univ-dschang.org/e-ou-acheter-levitra-generique-en-ligne-fr.html L enquete plus approfondie va dans le meme sens
 Yorum #26  | 20 Mart 2015 12:17 | Alıntı     

qlbyccnoeq

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Plusieurs facteurs potentiels sont avances site de confiance achat cialis soft - site de confiance achat cialis soft D autres continuent d affluer achete viagra - prix viagra en pharmacie france Elle blame le sort www.dapoxetine - www.dapoxetine Il doit etre acheve en juin 2014
Pour elle, tout l argent collecte va a la recherche http://www.univ-dschang.org/e-acheter-tadalafil-fr.html Est-ce justifie ? Oui, en moyenne http://www.prowebce.com/e-viagra-frau-billig-da Un drame financier : decouverts, puis dettes http://www.univ-dschang.org/e-meilleur-site-pour-achat-propecia-fr.html Comme la FHF, le Medef est passe a l’offensive
 Yorum #27  | 21 Mart 2015 22:14 | Alıntı     

ttayrtomuf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
La consultation a coute 50 euros, dont 23 rembourses ou acheter du viagra - receptfritt alternativ till viagra Vous imaginez les degats realises par M propecia prix de vente - propecia gГ©nГ©rique D autres laboratoires ont suivi acheter mifegyne et cytotec - www cytotec Cela depuis six mois
Le gros du flux est attendu pour septembre http://www.4d.com/fr/e-vente-viagra.html Ce serait deraisonnable de vouloir marcher au forceps http://www.4d.com/fr/e-ou-acheter-du-vrai-viagra.html Direction ensuite le scanner dernier cri http://www.4d.com/fr/e-vente-de-viagra-en-europe.html soit autant que les personnes ayant recu le placebo

Loin s en faut achat de cialis sur le net - achat de cialis sur le net Mais le diesel, en France, est un vecteur preponderant super levitra - www.levitra J espere que ces man?uvres seront contrecarrees prix viagra boite de 8 - viagra super active Elle sera publique
L enquete de police est toujours en cours http://www.4d.com/fr/e-acheter-levitra-paypal.html Michel Legmann, lui, parle http://www.4d.com/fr/e-tadalafil-sans-ordonance.html Vous avez les moyens de statuer aujourd hui » http://www.4d.com/fr/e-finasteride-sans-ordonance.html Le proces doit durer jusqu au 17 mai

Il faut faire du « sur-mesure » viagra femme - viagra naturel pour femme Pendant 20 minutes, la benevole s entretient avec lui prix du viagra - acheter viagra pas cher L alea des complications liees a l implantation site fiable achat viagra - vente libre de viagra Mais elle n avale pas la fumee, dit-elle
Respect des engagements http://www.4d.com/fr/a-xenical.html Tout est question de contexte http://www.4d.com/fr/a-xenical-meilleur-prix.html Y figurent Yaz, Jasmine, Jasminelle Bayer http://www.4d.com/fr/a-ou-acheter-viagra.html Aujourd’hui, il en existe 131
 Yorum #28  | 24 Mart 2015 09:55 | Alıntı     

stkxzgcany

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ce cadre a montre la ses limites est-ce que le cialis est en vente libre en belgique - acheter cialis ligne france » Principalement vise : SUD Sante viagra en ligne - acheter viagra en ligne Des scientifiques parlent meme d addiction cialis pas cher france - acheter cialis Depuis 2010, il s est pourtant rajeuni et feminise
Il a beneficie de non-lieux pour deux cas http://www.4d.com/fr/e-generique-viagra.html La pression est forte http://www.4d.com/fr/e-achat-lamisilate-monodose-1.html Vaste programme http://www.4d.com/fr/a-generique-levitra.html En France, les pratiques evoluent tres lentement

Il n y a pas assez de medecins viagra prix belgique - ou acheter viagra Sinon, la cooperation restera un voeu pieux lasilix pas cher - gГ©nГ©rique lasilix La plupart des pays europeens l ont transposee boutique prix du viagra - commander du viagra Ca se passe plutot bien
Il a meme augmente de 2 % depuis 2005 http://www.4d.com/fr/e-achats-viagra-pas-cher.html Mais ce n est pas tout http://www.4d.com/fr/e-acheter-cialis-livraison-48h.html Celle-ci pourrait bientot arriver dans les cabinets http://www.4d.com/fr/e-vente-viagra-feminin.html De toute maniere, la mort est la
 Yorum #29  | 24 Mart 2015 16:25 | Alıntı     

wjwkpztgwd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Le gynecologue, non roaccutane achat en ligne - roaccutane achat en ligne L incident s est produit en juin 2012 achat viagra en ligne en france - achat viagra en ligne en france Des parrainages de soirees etudiantes kamagra en ligne - kamagra en ligne Je souhaite que nous puissions trouver un accord
Il faut plus de medecins et d infirmieres http://www.4d.com/fr/a-acheter-vrai-xenical.html Avant… , commence-t-elle souvent ses phrases http://www.4d.com/fr/e-cytotec-en-ligne.html Une association a deja bati un projet http://www.4d.com/fr/a-achat-lasilix.html Le poulet etait de loin l animal le plus touche
 Yorum #30  | 24 Mart 2015 20:49 | Alıntı     

fxcvdvkeeo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Jamais nous n avons parle de la mort propecia gГ©nГ©rique en france - propecia en ligne france Les avis d experts divergent sur ce point achat lasilix - lasix Je ne suis pas toute seule a le dire vente de viagra en europe - vente de viagra en europe L ensemble du projet devrait aboutir fin 2016
En effet, cette affection n apparait pas transmissible http://www.4d.com/fr/e-www-roaccutane.html » Le ton est donne http://www.4d.com/fr/a-propecia-prix-pas-cher.html Je souhaite que nous puissions trouver un accord http://www.4d.com/fr/a-achat-viagra-en-espagne.html Cent trente centres IVG ont ferme depuis dix ans

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: