Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1332698873')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Dîsa Dîsa Serhildan - Erdoğan Alparslan
DataLife Engine > Erdoğan Alparslan > Dîsa Dîsa Serhildan - Erdoğan Alparslan

Dîsa Dîsa Serhildan - Erdoğan Alparslan


25-03-2012, 20:07. Разместил: erdoganTürk devleti gerçek yüzünü bir daha gösterdi. Liberallerin düşlediği gibi ikinci Cumhuriyet hiçte özgürlükçü değilmiş. 12 Haziran 2012 seçimlerinden sonra neo-faşist Türk-İslamcı hükümet, Kürtlere karşı inkâr politikasının yanına imha politikasını da ekledi. Bunun sonucunda Kazan Vadisi'nde kimyasallarla katledilen Kürt gençleri ve ardından gelen Roboski katliamı ile zirveye ulaştırdı imha politikalarını. Türk Devleti kışı fırsat bilerek Kürt hareketi bastırmaya ve moralmen çökertmeye çalıştı. Bunun için seçimlerden beri binlerce kişi tutuklandı. Sivil Kürt hareketinin binlerce kadrosu zindanlara atıldı. Devşirme Türk basını aracılığıyla asparagas haberlerle psikolojik bir savaş başlattı. Öyle ki Kürt sorunu üzerine yazan muhalif gazeteciler işlerinden atıldı. Amaç belliydi Kürt hareketini Newroz'a kadar güçten düşürüp kitlesel hareketlilikleri engellemek ve yeni konsepti başarıya ulaştırmaktı. Bu yüzden Newroz kutlamaları yasaklandı. Ama AKP'nin hesaplamadığı bir şey daha vardı. O da Kürt halkının direngenliği ve başkaldırı geleneğiydi.

Bu Newroz şunu göstermiştir ki; Devlet PKK'yi bitirse bile - buna güce de yetmez - Kürtlerin haklı davasını bitiremez. PKK gitse başka bir PKK gelir. Kürt hareketinin kadrolarının çoğunluğu tutuklu olmalarına rağmen halk alanlara indi. Bu serhildan'ın öncülüğünü Kürt halkı yapmıştır. Kimsenin örgütlemesine gerek duymadan alanlara çıkıp direnmiştir. Tüm baskı, bastırma ve yıldırmalara rağmen yılmayıp, direnerek meydanları zapt edip, düşmanın direncini kırıp adeta şaşkaloza çevirdi. Ünlü Çinli general ve savaş teorisyeni Sun Tzu'nu dediği gibi: "İnsanlar bir kez birleştiler mi; ne cesurlar tek başlarına öne çıkabilir ne de korkaklar tek başına geri çekilebilir." Anlayacağınız artık geri çekilmek imkansız, siz istemeseniz de birleşmiş kitleler sizi peşinden sürükler. Halka öncülük edenler unutmamalıdır ki, aslanın komutasındaki tavşanlar ordusu, tavşanın komutasındaki aslanlar ordusundan daha iyidir.

Türk Devleti artık şunu bilmeli: ''Çocukluğumuzu, masumluğumuzu her şeyimizi alabilirsiniz ama sokakları asla...''

Newroz'da halkın alanlara akın etmesini PKK iyi okumalı, halk PKK'nin yeni konseptini yani topyekün direnişi onaylamış oldu. Halk bir nevi bağımsızlık ya da statü taleplerini onaylamış oldu. Bu durumda Kürt Hareketi halk serhıldanlarını silahlı mücadeleyle desteklemeli. Halkı Devletin polisi ve askerine karşı savunmasız bırakmamalı. Daha önceki yazıda da belirttiğim gibi devlet PKK'yi oyalamak istiyor baharda uyduruk açılımlarla. Yani Ortadoğu'da yaşanan bahardan en az zararla çıkmayı amaçlıyor. Bu yüzden bir Kürt baharına mahal vermemek için tüm gücüyle yükleniyor. PKK bu oyuna gelmemeli, şu an arkasına aldığı halk desteği ile tüm gücüyle Türk devletine yüklenmeli. Zaten HPG'nin ana karargah komutanı Sofi Nurettin baharla birlikte tüm güçleriyle silahlı mücadele yürüteceklerini belirtti.

Kürt baharı başlar mı diyenlere alın size bahar. Dağ başlarında eriyip gelmekte olan sularla gürül gürül geliyor ovayı serinlemek için. Bütün Kürtler, özellikle de PKK muhalifleri bu süreçte partisel çıkarlardan uzaklaşıp PKK'nin silahlı atılımını desteklemelidir. Bu çağrıyı özelde de Hizbullah çevrelerine yapmak isterdik. Eğer gerçekten değişmişseniz, bu süreçte Halk Devrimine katılarak bunu ispatlamalısınız.

Yeni bir savaşa girerken yeni stratejiyi adım adım uygulamak icap eder. Asker öldürmekle Türk devletini yola getiremezsiniz, zaten devlette kendi arasında ikiye bölünmüş durumda; şu an iktidarı ele geçiren Türk-İslamcı AKP ve yıllardır bulunduğu iktidarı kaybeden Kemalistler. Bu süreçte ağırlık verilmesi gereken ya da zarar verilmesi gereken iktidardaki neo-faşist hükümet ve onun yancısı Gülen cemaatidir. Bu cemaatin Kürdistan'da bir sürü okulu ve evleri var bunlar asimilasyon ve Kürdleri kültürel ve siyaseten eritme siyaseti yürütüyorlar. AKP'li bürokratlar ve belediye başkanları ile AKP kadroları bölgeden atılabilir. AKP rejiminin silahlı gücü polise karşı direnmek ise zaten bir sevaptır.

Bu arada şunu fark ettim düne kadar Kemalist kanadın önemli isimleri olan Fikret Bila ve Ertuğrul Özkök artık AKP iktidarının yancısı olmuşlar. Sanırım artık yatak odalarını da AKP ile paylaşacaklar.

Kürt Bilgesi Ahmet Türk'e işgal güçlerinin yaptığı saldırıyı kınayarak bunun hesabının sorulması gerektiğine inanıyorum. Eminim aynı muameleyi İşgalci Devletin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a yapacak binlerce Kürt genci vardır. Ancak böyle bir davranış Kürt halkının öfkesini dindirir. Bu pervasız işgalcilere artık canlarının istediği şekilde Kürt önderlere davranmayacaklarını göstermeliyiz.

Newroz Pîroz be...

Bügün Newroz yeniden doğuş, baskıya zulme, inkar ve imhaya karşı varoluş günüdür. Demirci Kawa'nın zalim Dehak'a karşı başkaldırdığı ve zulmün kalesini yıktığı gündür. Bugün Diyarbakır cezaevinin 5 nolu hücresinde bedenini zulme, karanlığa karşı yakarak ölümsüzlüğe ulaşan Mazlum Doğan'ın ebedileştiği gündür. Newroz baharın müjdecisidir, en önemlisi yok edilmeye çalışılan bir halkın başkaldırı ...günüdür. Her Newroz dirilirim, yeniden doğarım yeni başkaldırılar için. Yakarım insanların içindeki özgürlük ateşini, karanlığa karşı ateşler yakarım dağ başlarında, esmer tenli Kürt çocuklarının içinde. Hepsi birer Kawa olur Dehaklara karşı. Mazlum Doğan olur, zulmün karanlık lordlarına karşı. Bedenlerini siper ederler karanlığa. Tutuşturun yüreklerinizi bugün Newroz, doruklara sevdalanma vaktidir. Bakın bekliyor bizi esmer yürekli Kawalar.

Cejna Newrozê a hemû gelê Kurd a netewî pîroz dikim.

Erdoğan Alparslan
erdogan_alparslan@hotmail.com

Вернуться назад