Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333551466')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Sınırdaki Eziyet - Dezz Deniz
DataLife Engine > Yaşam > Sınırdaki Eziyet - Dezz Deniz

Sınırdaki Eziyet - Dezz Deniz


4-04-2012, 16:57. Разместил: Mehmet
Sınırdaki Eziyet - Dezz Deniz


İki sene sorna yine federe Kürdistan Bölgesini ziyaret için Amed´den yola koyuldum. Ülkeye gelişimin vermiş olduğu heyecanla önce Amed´in gün boyu gezerek tadını çıkardım. Önce yöreye has ciğeri ve kadayıfı yedim daha sonrada otobüs ile yola koyuldum.

Yedi saatlik bir yolculuk beni bekliyordu. Her zaman özel taksilerle geçtiğim Federe Kürdistan bölgesine ilk defa otobüsle gidiyordum. Daha uzun sürüyor otobüs yolculuğu fakat daha güvenli ve daha ekonomik.

Gidişimde Best Van, dönüşümde Can Diyarbakır otobüsüyle yolculuk oldukça rahat geçti. Koltuklara restore edilmiş mini ekranlarda tv, müzik, film, oyun ve internet var. Böylelikle yolculuğu canınız sıkılmadan atlatabiliyorsunuz. Yolculara hizmetleriylede aynı şekilde komforlu olan her iki otobüs şirketini öncelikle kutluyorum.

Otobüs güzel, yollar güzel fakat bir de gelin görün ki sınırdaki eziyet tam bir rezalete dönüşmüş durumda. Yapılan kontroller, aramalar bir tarafa, oluşan kuyruklardan sınırı geçebilmek büyük bir mesele.

Habur sınır kapısında oluşan kuyrukları aştıktan sonra Türkiye ve federe Kürdistan Bölgesindeki kontroller her yolcuyu ve şoförü canından bezdiriyor. Beşyüz metre bile çekmeyen her iki sınırı birbirine bağlayan köprüyü geçebilmek için gidiş için bir kaç saat, dönüş içinse 6-20 Saat arası çekiyor.

Bu eziyete gidişimde ve dönüşümde şahit olduğum, yolcuların ve özellikle sürekli yolcu getirip götüren şirketlerin ve şoförlerinin görüşlerini alarakta yazıyorum. Federe Kürdistan dönüşünde Türkiye sınırına varabilmek ve onu aşabilmek en az 7 saatimizi aldı. Akşam yedide Duhok´tan aldığım Otobüs, saat gece iki de sınırı aşabildi.

Baştan sona yapılan kimlik, bagaj kontrollerinin sıkılığı dışında bir de otobüsümüzü neredeyse komple sökeceklerdi.Şaşkınlılkla seyrettim kontrolleri. Kaçak Sigara, Mazot içindi bu kadar saçmalık. Bir de kaçak yolcular için.

Böylesi bir eziyeti yeterince saçma bulduğumu belirtmek istiyorum.İnsanların artık sınırları gümrükte kimlik ve pasatorlarını tek gösteriste geçebildiği, sınırların ortadan kalktığı günümüzde bizlere reva görülen bu eziyet, salt bizi bezdirmek için diye düşünüyorum. Kürtler hala her konuda eziklik yaşamaya devam ediyor. Bu kadar baskı ama çok fazla...

Вернуться назад