Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kasım Ay’ında Yitirdiklerimiz; Seyit Rıza, Ahmet Kaya… - Mustafa Elveren  


16-11-2012, 06:18 Kategori: Yaşam  
Kasım Ay’ında Yitirdiklerimiz; Seyit Rıza, Ahmet Kaya… - Mustafa Elveren

Kasım Ay’ında Yitirdiklerimiz; Seyit Rıza, Ahmet Kaya…

Mustafa Elveren (Em. Öğrt.)

Dersim Direnişi Önderi Seyit Rıza ve yedi dava arkadaşı 16/18 Kasım 1937’de Elazığ’da idam edildi. Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezarı nerede olduğu ailesinin bütün girişimlerine rağmen hala açıklanmamıştır. Halkın sanatçısı Ahmet Kaya da 2000 yılında 16 Kasım günü sürgünde hayatını kaybetti. Ve yine birçok ilerici, devrimci insanımızı Kasım ayında yitirdik.

Türkiye’de Kürt sorunu konusunda bazı ezberleri bozmak ve tabuları kırmak için çok zorlu bir mücadele gerekiyor. Bu ezberi bozanlardan birisi de Ahmet Kaya’dır. Ahmet Kaya Kürt sorunu konusunda bildik gecenin ödül töreninde yaptığı konuşmayla Türkiye’nin ezberini bozdu. Ne yazık ki bedeli de çok ağır oldu. Bu bedeli yaşamıyla ödedi. O nedenle biz Kürtler İsmail Beşikçi’ye olduğu kadar Ahmet Kaya’ya da her zaman borçluyuz.

Pirim Seyit Rıza’nın, Çağdaş Kawa Mazlum Doğan’ın, halkın sanatçısı Ahmet Kaya’nın ve müziğiyle direnişin sembolü haline gelen Ferhat Tunç’un savunmaya ya da övgüye ihtiyacı yoktur. Fakat ben sevgime engel olamadım ve kendi penceremden bu kahramanlardan övgüyle bahsettim. Bundan sonra da övmeye devam edeceğim. O nedenle son birkaç yıldır karakollara ve mahkemelere sık sık gidip gelmeye başladım.

Daha önce “Ahmet Kaya ve Ferhat Tunç” başlıklı makalemin bir paragrafında şunları yazmıştım; “Bu mahkemelerde; Pirim Seyit Rıza’ya ve ilkokul arkadaşım sevgili Muzlum Doğan’a layık olmaya, sevgili Ahmet Kaya ve Ferhat Tunç gibi de dik duracağıma inanıyorum…

Ben de az inatçı değilim, yani! Bu savcı beyler soruşturmalar açtıkça Aşık İhsani’nin baltası gibi bileniyorum. Ya da kendimi öyle hissediyorum. İnat değil mi? Hem de Kürd inadı!

İnadına Pir Sultan!
İnadına Pirim Seyit Rıza!
İnadına Deniz, Yusuf, Hüseyin!
İnadına Mahir, Ulaş, Cevahir!
İnadına İbo!
İnadına Mazlum Doğan!”
(30.12.2010 / Gomanweb)

Ne var ki, bu cümleler Tunceli Cumhuriyet Savcılığı tarafından TCK’nin “Suçu ve suçluyu övme” maddesi çerçevesinde suç sayıldı.

Ne yazık ki Tunceli Cumhuriyet Savcılığı; “iki gözüm” Ahmet Kaya’ya, Pirlerim Seyit Rıza’ya ve Çağdaş Kawa Mazlum Doğan’a karşı gösterdiğim bu sevgiyi ve övgüyü bana çok gördü. Dolayısıyla hakkımda onlarca soruşturmalar başlattı. İddianameler yazdı ve sayısını hala bilmediğim birçok dava açtı. Bu davalardan birisinde para cezasına çarptırıldım. Diğerleri hala devam ediyor. Tebligatlar geldikçe ben de mahkemelere ifade vermeye devam ediyorum. En son gelen tebligatta 23 Kasım günü yine Asliye Ceza mahkemesinde ifade vereceğim.

Bu davalarla beni korkutacaklarını sanıyorlarsa yanılacaklardır. Hem de çok fena yanılacaklardır. Çünkü “demirden korkan trene binmez.” Ben kendimi Pirim Seyit Rıza’dan, Arkadaşım Sevgili Mazlum Doğan’dan, Ahmet Kaya’dan ve nice devrimcilerden daha değerli olarak görmüyorum. Cezası ne olursa olsun, bu önderler benim için her biri kutsal değerdir ve bu kahramanları övmeye devam edeceğim.

Dört yıl önce yazdığım bir makalede şu öneride bulunmuştum; “16 Kasım Sürgünde Ölenleri Anma Günü İlan Edilsin”(13.11.2008 / Gomanweb) Bu önerimi bir kez daha yineliyorum.

Çünkü 16 Kasım Ahmet Kaya’nın sürgündeki ölüm günüdür. Aynı zamanda Dersim Direnişi’nin önderi Pirim Seyit Rıza ve 7 dava arkadaşı da 16/18 Kasım’da idam edildikleri tarihtir.

Yine bir Kasım Ay’ında yurt dışında sürgünde yitirdiğimiz arkadaşım ve Köylüm Sendikacı Temir Bozdağ’ı, dayılarımdan Riçikli Sendikacı Kazım Bakış’ı da bu vesileyle saygıyla anıyorum.

Pirim Seyit Rıza ve Ahmet Kaya başta olmak üzere; Kasım Ay’ında yitirdiğimiz tüm direnişçi devrimcileri anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

NOT: Bu satırları yazdığım sırada cezaevlerindeki tutsakların açlık grevi direnişlerinin 64.günüydü. 27 tutsağın çok kritik bir durumda olduğunu basından üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Bu direnişin ölümsüzleşmesini umuyor ve diliyorum. (M.E.)

14.11.2012

Mustafa Elveren
elverenmustafa@hotmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 2)
  |   Okuma: 6984   |   Yorum: (247)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 16 Kasım 2012 14:29 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Turk devletini malesef bu konuda basarili,liderleri yok et ,ötekilerde anca popolarini avuclar.
Politikasi bu,ve basarisizda sayilmaz,Bizede gerceklerin pesinden gitmektense baska care yok.
Pkk Birtane Türk liderini indiremedi,aslinda yapabilir ama dünya teröristder diye yapmiyor ama siradan askerlerin ölmeside pek fazla birsey degistirmiyor.
TC nin hedefinde PKK liderleri var egergereken cevap verilmesse malesef basarli olur.
Türk bükemedigi eli öper ama disine göresini buldumu vahki onun haline,Tarihe bakmak yeterli.
 Yorum #2  | 27 Kasım 2013 07:52 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #3  | 19 Aralık 2013 04:03 | Alıntı     

michael kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
All I need is to see the bag in person and touch the leather. Then I will know if I am totally sold on it. Because the price is amazing, under louis vuitton handbags $800 for a calfskin bag with karung pulls. The leather michael kors outlet is treated with a pearlized effect which gives a nice sheen to the bag. The other aspect that catches your eye is the multiple strands that twist into the shoulder strap. This gives a modern touch to an otherwise simple bag.
As soon as I laid eyes louis vuitton upon the MICHAEL Michael Kors Ruched Leather Satchel one word kept coming to mind – regal. It was the soft color of the leather and the Christian Louboutin Outlet absolutely perfect ruching along with goldtone hardware that made the word regal pop up so much. The bag is sophisticated but not pretentious. This is the michael kors outlet kind of bag that would add instant class to an outfit. The dimensions are great for a bag that’s not too large, but clearly not small gucci purses either (15″W X 11″H, 19″ drop). And you know, while Mother’s Day is a little while from now, this could be something great for your fabulous Michael Kors Outlet mom! Buy through Saks for $398.
We already saw this bag covered by Amanda, who really loved it. And now I found it in grey and michael kors I adore it. I have an admiration of grey handbags and this Michael Kors bag does not disappoint.
Earlier today, I wrote about a bag that louis vuitton outlet could be carried by women of all ages. I love that option when it comes to a handbag, but at the same time there is something louis vuitton bags to be said for bags that are made with a particular woman in mind. Almost every interview that we’ve conducted, we typically ask a question that gucci bags has to do with who a designer designs for. While we haven’t had a chance to interview Michael Kors (yet, hopefully), I am sure we can louis vuitton conjure up who he had in mind with this bag.
The Michael Kors Tonne Hobo is unexpected but welcomed. The hobo, measurements 14″W x 11″H x louis vuitton outlet 3.75″D, and has a 9″ drop. The karung pulls are both on the front zip pockets of the bag, giving a nice separation to the hobo louis vuitton body. On the inside there is a zip pocket, cell phone pocket, and additional pockets. And I’ll get right back to the price, which finishes this louis vuitton purses bag with two thumbs up. Buy through Bloomingdale’s for $795.
 Yorum #4  | 26 Aralık 2013 03:22 | Alıntı     

cheap free runs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Who would think that the Lhasa Apso bred to be the companion of Tibetan monks, would become so popular around the Louis Vuitton Outlet world? It has a loud bark, a very sharp sense of smell, and is Louis Vuitton Outlet Store an alert little
train their hoses on the rioting people first, showing how little space jams jordans has really changed since the civil rights demonstrations of the 1960s. When the crowd air jordan 11 space jam turns on the owners of the Korean market,
they escape destruction by saying, "Me Louis Vuitton Outlet no white. Me black." Louis Vuitton Outlet Online This is based on a real life incident recounted in The Autobiography of Malcolm X: during the "long, hot summer of 1964, Korean shop
violence, just as in early Scorsese films likeMean jordan retro 4 bred Streets (1973) and Taxi Driver (1976). Like Taxi Driver, Do The Right Thing has Coach Outlet a coda showing the aftermath of the violence; this represents the
exercise. Keep them louis vuitton outlet busy with plenty of toys and nice long walks. these dogs with others when louis vuitton outlet they're quite young, they can be aggressive. You might think the small dog like jordan retro 11 bred this would not make a
the time necessary to learn about their dogs dietary michael kors needs, and this wonderful little dog deserves the very best.So, even if you're not michael kors outlet particularly contemplative like the original breeders of
 Yorum #5  | 12 Mart 2014 02:54 | Alıntı     

louis vuitton3

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
there was a layer be wiped special case. Louis Vuitton Monogram Service Mo Customers can just imagine how their louis vuitton bag will look via an in-store computer simulation. After michael kors outlet
product are manufactured to the highest quality standards and gucci outlet online workmanship.In the fashion industry, there is perhaps no michael kors outlet online better known name than that of Louis Vuitton.
can louis vuitton outlet online get with the same name. for these designer louis vuitton handbags and other accessories , women have to spend louis vuitton luggage a good amount of money. For this reason , louis vuitton budget conscious women of
Damier Graphite Canvas handbags, gucci outlet wallets and purses, why not our hot sell LV louis vuitton event as soon as come possible? Search for louis vuitton store romantic Christmas gifts for your loved ones
the size michael kors outlet of Pocket , hand, worn on the shoulder michael kors handbags or across the shoulder , practical removable, adjustable strap.wning louis vuitton purses my michael kors own Louis Vuitton handbags is always in Christian Louboutin Outlet my dream
monogram canvas , monogram denim, Suhali available Monogram mini, monogram Vernis , Damier Azur, Damier canvas, christian louboutin shoes Epi leather , Antigua, monogram satin, and Nomade . louis vuitton bags The
 Yorum #6  | 18 Nisan 2014 02:57 | Alıntı     

Anonymous

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pour faire un rêve de leur propre. Musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Princesse Fête"" Ce deux très stressé ""opéra expérience"" spectacle, joué dans la saison nouvelle année conna?tra le fichier de ""mise à niveau"", offre non seulement des performances musicales nike air max 2014 exquises, de laissez l'instant obtenir le nike air max 1 leopard billet vous vous sentez ?unique?. Avec effet immédiat, aussi longtemps que l'achat de la comédie musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Fête de la princesse"" à tout prix des billets nike air max 1 femme de théatre, vous pouvez profiter d'une construction privée service chaussures nike blazer solde exclusif du client, les organisateurs seront en plus du coupon imprimé sur votre Indiquez le nom, et que vous voulez dire 14 mots salutations seront commandés ce cadeau exclusif nike blazer femme pour surprendre vos chers amis et famille. Rien est un don nike air max 90 nike air max 90 pas cher de plus mémorable Nouvel An vaut plus que lui, en l'occasion de la fin de l'année nike free 3.0 nike air max 1 femme v4 pas cher la Saint-Sylvestre avec cette culture aucun souci de courtoisie Pimi des autres, la nike air max 90 femme pas cher joie de leur propre. Drama ""princesse fête? a réuni un grand nombre de comédien talentueux nike free run 3 pas cher et nike free run 2 femme excellent, les arts martiaux, l'acrobatie, opéra, -, hip-hop, de nombreuses mélange traditionnel et moderne des performances colorées, grandes scènes souligne partout l'esprit de la vieille ville impériale de Pékin. Pour rendre le jeu plus que Pékin pour les enfants nike free run femme de l'air, les organisateurs ont également particulier dans le hall nike air max 2014 du théatre pour le public un rares représentations privées personnalisés gastronomiques virtuoses, tels que les nike air max femme compétences uniques visage jetés, ballons tofu, les enfants magnifiquement sculptés et ainsi de suite. Ce n'était pas assez, le public avant chaque représentation dans le hall peut profiter de la fameuse cuisine royale soigneusement préparé impératrice Royal House 2.6 produit. En outre, comme lvda Gun, Pékin huit échantillons, des sp
 Yorum #7  | 16 May 2014 04:56 | Alıntı     

gucci bags

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
handbags are now very easy to have. There are some of the best online market places from where you gucci outlet can enjoy the authentic Louis Vuitton handbags, you have louis vuitton luggage desire.It is
and louis vuitton the most famous among them are products of Louis Vuitton bags. We have discount Louis Vuitton bags in our online store. They are made from gucci outlet online the finest materials and
least two or even Christian Louboutin Outlet thin vuitton wallet at home. These luxury Louis Vuitton michael kors wallet are of great value and popularity for louis vuitton purses every woman, regardless of whether it is. around
genuine louis vuitton outlet products. There are many different styles and colors michael kors outlet for you to choose from. Although this series is louis vuitton outlet a lesuire style, it is also for the formal louis vuitton outlet online Events, such as
very cheap, it is the michael kors outlet most attractive highlight for women to crash Clerks louis vuitton handbags.From child to old, everyone knows Louis Vuitton as michael kors outlet online famous brand to produce the
is almost impossible to red bottom shoes buy it their own. Here are the useful louis vuitton information and the latest news about the LV. We michael kors handbags are waiting for you here. You must be louis vuitton store on the description
 Yorum #8  | 26 May 2014 11:47 | Alıntı     

gucci bags

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Luois Vuitton discounting sale, finally, you will constantly have your long- cherished Louis Vuitton products at a surprising discount michael kors price.The company in the tardive
Wilshire Boulevard M93642 ROSE from this michael kors outlet fashion catalog is absolutely useful and enjoyable Indeed. In this Louis Vuitton Sale fantastic outlet store, you may find LV Monogram Vernis
Bags Louis louis vuitton Vuitton Sale - The latest designer and fashionable leather handbags Louis gucci bags Vuitton Replica Handbags Those who seem to be walking in Judges, red bottom shoes the Monogram Conic
and the most beautiful designs are made here gucci outlet online with cheap sale prices available. Discreetly embossed Monogram Vernis leather louis vuitton luggage lextile lining and leather trimmings. -Golden
existence.Accumulated 152 years travel has louis vuitton outlet substantially this summer Louis Vuitton launched a series of travel louis vuitton handbags Goods and accessories: including Monogram Eole suitcase
Vuitton Passport Cover M58027 michael kors outlet Replica is one of the best choice from our louis vuitton purses fashion Louis louis vuitton outlet online Vuitton Monogramouflage catalog. In our handbagseshp you cheap price Louis Vuitton
in the sincere statement and the application faculty its opposite. Face in the Christian Louboutin application and transform together with the styles of the real fact. michael kors Sensing for a neatly
been Online for small than $ louis vuitton 500 discovered. The backpack is one of the legitimate umteen Louis michael kors handbags bags that are on sale for less money. The name louis vuitton bags of this bag makes it


hold a skeptical attitude magic Louis Vuitton designer handbags' to add your seduction personal glamor. All bags offered here with an louis vuitton purses exact match to the original
imprinted "LV" symbolisation on the holdfast pull, louis vuitton which should be done by Counter louis vuitton outlet Attribute memorial. There should be a list with the ID and music signaling together
but you leave duty within the limits of the law as advisable. Counterfeiting currently michael kors
 Yorum #9  | 25 Haziran 2014 05:24 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
think about a spot, all they desire is the notice and the class that comes with a Louis Vuitton. They are true www.katespadeoutletinc.com status freakier that do kate spade online sale not either, if they coach.com the real thing
the Louis Vuitton Handbags classic and modern kate spade store online luxury and fashion wind, http://www.fashionbagsplaza.com just come to visit Kate Spade New York this blog to get Michael Kors Outlet the information to first-hand louisvuitton-lvoutlet.net to offer fulfill barbour factory outlet store your long cherished dream Louis Vuitton Outlet of luxury.
see the cheaplvbags-top.net detail existing products on Louis Vuitton Sale their website and the Louis Vuitton specification. You should also Louis Vuitton Bags can be found Louis Vuitton Store in the lining of coach outlet the material and color louis vuitton outlet combination of Louis
tied michaelkorsoutlet-2014.com to Louis Vuitton Sophia http://www.cheaplouisvuitton-bagso.net Coppola and is michael kors bags online sale called back with a Michael Kors Outlet Handbags new range of collection coach outlet online as Louis Vuitton Resort coachfactoryoutletstorest 2012. The bags in usalouisvuittonoutlet-store.com this area are Coach outlet online colorful leopard print
bottles. http://www.louisvuittonstore2013.com Luckily, amusing design, chanel outlet over 35 years later michaelkorsoutletestore-mk Louis Vuitton merged with LV outlet M? Et Hennessy. www.michaelkor2014-outlet.com The Speedy is similar chanel.com to the Keepall, but katespadeplaza.com it's a handbag. It louis vuitton has a large
addition, kate spade new york this online Store Kate Spade Bags Outlet provides you various kinds coach outlet store of other discounted handbags, Louis Vuitton Bag wallets and Authentic Louis Vuitton shoes that louisvuittonshop-2013.com are priced low.? Look through fabulous and complete
 Yorum #10  | 7 Temmuz 2014 13:39 | Alıntı     

Michael Kors Outlet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tut mir leid f¨¹r sie, aber ich mag keine Leute, ich habe Mitleid zu f¨¹hlen. Und sie quengelt um so viel versucht, das Richtige zu tun Louis Vuitton Outlet Online und machen Sie Michael Kors Outlet Online sich zu Hause f¨¹hlen, dass shealways schafft
(sind), er sieht immer zu Tode erschrocken . Sie erinnert mich an einem mageren Henne perchedon einem Stuhl , die Augen Art von kate spade bags hell und leer, und Angst , alle bereit, bei jeder Bewegung
SIE louis vuitton , der Anbieter hat sowohl System-und Software . Dies Kann IHNEN helfen http://www.louisvuitton-christmas.com eV , Eine schnellere Antwort zu bekommen , WENN SIE irgendwelche probleme Kate Spade Bags Outlet innerhalb des Systeme oder Software
Modus - Ikone Agentur f¨¹r switch Sein, http://www.michaelkors-outlet-handbags.net Angemessen zu kleiden , Ein Tagebuch , war SIE Jeden Tag tragen Chanel Outlet Online Wiederholung zu vermeiden und ?hm H?hle Einblick in your Dressing Sinn Haben coachfactoryoutletstorest . Steigern
Glauben SIE , dass. DURCH this Weise k ? Nnen Louis Vuitton Sunglasses SIE Erwarten Wunder geschehen und Website- your Unter den Top - Suchergebnissen michael kors bags der Suchmaschinen seins ? Nat¨¹rlich Nicht . Your Webseite sollte
Werden, w¨¹rde http://www.louisvuittonstore2013.com SIE DAF¨¹R Sorgen , dass. your Webseite an der Spitze Aller DAMIT Louis Vuitton Outlet zusammenh ? Ngenden Fragen angezeigt . Aber SIE sollten sicherstellen , Sindh Louis vuitton Outlet online dass. sterben SEO - Artikel
qualitativ. "Gut, gehen wir ¨¹ber zu Cade katespade.com Calvert und haben das Abendessen . Scarlett sagte Cathleen Hause war fromCharleston barbour outlet store . Vielleicht wird sie ein paar Neuigkeiten ¨¹ber Fort Sumter , die louis vuitton bags
Er ist ein kleiner Bauer , nicht ein gro?es Pflanzgef?? , und coach outlet store wenn die Jungs dachten, genug von ihm zu himlieutenant w?hlen , dann michaelkorsoutletestore-mk ist es nicht f¨¹r jeden darky ¨¹ber ihn reden frech. Die Truppe coach factory outlet store
 Yorum #13  | 28 Kasım 2014 20:37 | Alıntı     

DanielDinc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
order longchamp bags online longchamp online sale longchamp online store what is longchamp sacs à main longchamp pas chers
Gucci Bags Outlet Cheap Nike Air Jordan 14 Cheap Air Jordan 5 Oreo nike free run 4 womens nike free run 3 mens
Paul Smith Allure Jovani Prada Isabel Marant
Nobis The Heritage Nobis The Quade Nobis The Lil Ky Nobis The Abby Nobis The Paxton
longchamps luggage planetes longchamp longchamp on sale longchamp john lewis longchamp kaufen
Jesus died for our sins and rose again for our justification. God was in Christ, reconciling the world to Himself, not counting our sins against us!Therefore, no judgment will fall on you today because it fell on Jesus 2,000 years ago at Calvary. And if God was gracious enough to remove Lot and his family before the judgment fell (Genesis 19:12 22), how much more will He do for you who are no longer under judgment!And because God does not judge you, don't be like Lot's wife, who became a pillar of salt when she turned around to look at the brimstone and fire.
air jordan 6 infrared tumblr air jordan 1 bred 8-5 air jordan gamma globulin deficiency air jordan 5 infrared air jordan 4 nba store air jordan 14 shoe laces air jordan 11 45 sample air jordan 4 quai air jordan 14 ogle definition air jordan 4 blue december
 Yorum #14  | 6 Nisan 2015 22:12 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
risk clomid age 38 Clomid painful period cramps from clomidlevitra levitra Buy Levitra Online levitra side effects warningsviagra for sale in australia acheter du viagra sur paris en pessac viagra sexcialis 30 day free trial Tadalafil cialis adshow long viagra last priligy generique viagra liver damage
 Yorum #15  | 6 May 2015 19:23 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lily icos cialis online buying cheap cialis online cialis female experienceviagra reviews priligy in canada avoid counterfeit viagraviagra canadian pharmacy viagra pharmacie women using viagraviagra price walgreens generic viagra 25 mg review buy viagra overnight shippingcheap cialis sale online cialis pay with paypal is there a generic for cialis
 Yorum #22  | 16 Ekim 2015 11:54 | Alıntı     

chenlina

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #23  | 18 Ekim 2015 16:22 | Alıntı     

Jarredbunk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://antibioticswithoutadoctorsprescription.top/
antibiotiс
 Yorum #25  | 12 Kasım 2015 06:31 | Alıntı     

yangman

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #26  | 12 Kasım 2015 14:01 | Alıntı     

ugg boots

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ED Hardy Outlet http://www.edhardypopsale.com

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletsonlines.us.com

Coach Outlet http://www.coachoutletonlinesstore.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletsstore.us.com

Cheap Jordans http://www.cheapjordansretro.us.com

Michael Kors Outlet Store http://www.michaelkorsoutletsstores.us.com

Coach Handbags http://www.coachhandbagstore.us.com

Coach Factory http://www.coachoutletsonlinestore.us.com

Oakley Sunglasses http://www.oakleyglassessale.us.com

Tory Burch Outlet http://www.toryburch-outlet.us.org

Longchamp Handbags http://www.longchampoutlets.us.com

Michael Kors Handbags http://www.innnov8.com

Coach Outlet http://www.innnovate.com

UGG Boots http://www.uggbootsoutlets.us.com

Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoeoutlet.com

Moncler Jackets http://www.monclerdownjackets.us.com

North Face Outlet http://www.northfaceoutletblackfriday.com

Kate Spade Black Friday http://www.katespadefactoryoutlet.us.com

Moncler Outlet http://www.monclerjacketsoutlet.com.co

Coach Factory http://www.maganates.com

Coach Handbags http://www.coachhandbagsfactoryoutlet.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katesapdeoutlet.us.org

North Face Jackets http://www.northfacejacketsinc.com

Ray Ban Outlet http://www.raybanoutlets.com.co

Cheap Ray Ban Sunglasses http://www.raybanglasses.name

Burberry Outlet http://www.burberryoutletsstore.us.com

Cheap UGG Boots http://www.uggbootoutlet.us.com

Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinshoes.name

North Face Outlet http://www.outletnorthface.name

Coach Factory Outlet http://www.coachfactoryoutlet.name

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletonline.name

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutlet.name

Coach Outlet http://www.coachoutlet.name

Nike Air Max http://www.nikeairmaxstore.ru

Moncler Jackets http://www.monclerjacketsru.ru

Nike Roshe Run http://www.tanienikerosherun.pl

Cheap Nike Air Max http://www.nike-airmaxaustralia.com

Buty Nike Air Max http://www.airmaxsprzedazdla.pl

Nike Air Max Damskie http://www.cheapnikeairmax.pl

Nike Air Max http://www.nikeairmax.com.co

Cheap Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoes.name

Christian Louboutin Outlet http://www.christianlouboutinsoutlets.com

Burberry Outlet http://www.outletburberry.us.com

Balenciaga Outlet http://www.balenciagaoutlet.us.com

Burberry Handbags http://www.burberryshandbag.us.com

Balenciaga Handbags http://www.balenciagahandbags.us.com

Louis Vuitton Wallet http://www.louisvuittonwallets.org

Cheap UGG Boots http://www.uggcheapbootstore.com

Uggs Boots http://www.uggsbootsoutlet.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutleinc.com

Toms Shoes http://www.tomshoesoutlet.us.com

Hermes Blet http://www.hermesbeltstore.com

UGG Boots http://www.uggboots2015.us.com

UGG Boots Outlet http://www.uggbootsoutlet.net

UGG Boots Sale http://www.uggbootssale.us.com

Burberry Black Friday http://www.burberryhandbags.name

Uggs Boots http://www.uggs-boots.us.com

Louis Vuitton Outlet http://www.louisvuittonsoutlet.us.com

Louis Vuitton Outlet Online http://www.louisvuittonoutletsonline.us.com

North Face Outlet Store http://www.northfaceoutletstores.us.com

North Face Store http://www.north-face.us.com

North Face Factory Outlet http://www.northfacefactoryoutlet.name

The North Face Outlet http://www.north-faceoutlets.us.com

North Face Outlet http://www.thenorthfaceoutlets.name

Louis Vuitton Factory Outlet http://www.louis-vuittonfactoryoutlet.com

Louis Vuittons Handbags http://www.louisvuittons.name

Louis Vuittons Outlet Online http://www.louisvuitton-outletonline.com

Timberland Boots http://www.timberlandsboots.us.com

Cheap Timberland Boots http://www.cheaptimberlandboots.name

Timberland Outlet http://www.timberlandoutletstore.us.com

Tory Burch Outlet Store http://www.toryburchoutletstore.name

Tory Burch Outlet Online http://www.toryburchoutletstores.com

Tory Burch Outlet http://www.toryburchsoutlet.us.com

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletusa.us.com

Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlaurenoutlets.name

Gucci Factory Outlet http://www.guccifactoryoutlet.name

Gucci Outlet http://www.outletgucci.name

Gucci Handbags http://www.cheapguccihandbags.us.com

Cheap Ray Ban Sunglasses http://www.cheap-raybanglasses.us.com

 Yorum #30  | 13 Ocak 2016 12:55 | Alıntı     

Raghu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Thanks for all your information, Website is very nice and informative content.
Movers and Packers Hyderabad
Movers and Packers Bangalore
Movers and Packers Pune

This article is really fantastic and thanks for sharing the valuable post.
Movers and Packers Delhi
Movers and Packers Mumbai
Movers and Packers Gurgaon

Thanks for post this helpful post - Please visit for More information about -
Movers and Packers Noida
Movers and Packers Chennai
Movers and Packers Thane
Movers and Packers Navi Mumbai
Movers and Packers Ghaziabad
Movers and Packers Faridabad

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: