Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kebab, Nefret ve Rehavet.. - Ece Temelkuran  


3-11-2012, 18:49 Kategori: Yaşam  
Kebab, Nefret ve Rehavet.. - Ece Temelkuran

"İnsanlar kendilerini o kadar yalnız ve çaresiz görüyorlar, o kadar anlam boşluğuna düşüyorlar ki, kendilerini feda ederek ayakta durmaya, var olmaya çalışıyorlar. Bu son cümledeki çelişkinin farkındayım ama olay aynen böyle."

Bu sözler, 1996-2006 arasındaki açlık grevlerini ele alan "Ne Anlatayım Ben Sana" (2006) kitabım için Refah Partisi eski Milletvekili, Psikiyatrist Profesör Mehmet Bekaroğlu ile yaptığımız söyleşiden.

Bekaroğlu, 19 Aralık 2000'de, Türkiye tarihinin en kanlı cezaevi operasyonu olan "Hayata Dönüş Operasyonu" öncesindeki ölüm oruçları sırasında, eylemciler ile devlet arasında görüşmeleri yürüten isimlerden biriydi. Ölüm oruçlarına yıllardır insani ve vicdani bir yerden bakan Bekaroğlu, 53. gününe giren, 67 cezaevinde 682 eylemcinin sürdürdüğü açlık grevlerinde, bugün sesini sadece Twitter'da duyurabiliyor.

Bekaroğlu'nun, son yirmi dört saat içinde, yazdığı cümlelerden birkaçı şöyle:

"Müslümanlar, Müslüman aydınlar, İslami sivil toplum kuruluşları, cemaatler, tarikatlar neredesiniz? Türkiye cezaevlerinde 700 mahpus açlık grevinde.
...
Yakında cezaevlerinden tabutlar çıkabilir. Müslüman vicdan nerede?
...
İşte Müslüman aydınlara yaptığım çağrıya gelen mesajlar. Allah sonumuzu hayretsin!
..."
Bekaroğlu'nun kendisine gelen ve retweet ettiği tepkiler öfke dolu ve çoğu "çıkacak tabutların Müslüman tabutu olmadığına" vurgu yapıyor. Bu öfkenin tek sahibinin kendini Müslüman olarak tarif edenler olmadığını önemle belirtelim.
***

1996'daki F tipi hapishanelerin inşaasına karşı başlatılan, 12 insanın ölümüyle sonuçlanan büyük ölüm oruçlarından bu yana bir çok kez yinelenen aydınların arabulucuk girişimleri yeniden denenecek. Bekaroğlu yine grubun içinde. Peki değişen ne?

Türkiye cezaevlerindeki açlık grevleri ve ölüm oruçlarını on altı yıl izledikten sonra Bekaroğlu örneğinin çok şey anlattığını düşünüyorum.

Birincisi, insanı iktidara karşı korumak için politika yapan, yazı yazan bir çok insan gibi artık Bekaroğlu da sadece sosyal medyada, sadece kendisini takip etmeyi seçenlere sesini duyarabiliyor. Çoğu gazeteci, siyasetçi, bilimadamı ve aydın gibi, etkin bir söz söyleyebileceği pozisyonu, iktidarın hegemonik yayılışı tarafından ortadan kaldırıldı. Bu durum, bugün devam eden açlık grevleri bakımından önemli.

Zira, son on altı yılda, ölümler ''onlu sayılara'' varmadan ana akım medyada ciddi haber olamayan açlık grevleri, bu konuda yazacak insanların seslerinin kısılmasıyla bir parça daha görünmez, marjinal hale geliyor. İktidarın, gerek destekçisi medya aracılığıyla, gerek diğer politik yollarla "insan-olmayan düşman" durumuna getirdiği eylemcilerin insan olduğunu hatırlatacak sesler yok oluyor. Tıpkı Irak işgali sırasında ana medyada savaş karşıtı yazı yazan onlarca köşe yazarı olmasına rağmen bugün Suriye ile ilgili savaş karşıtı yazabilen köşe yazarlarının üç-dört kişiyi aşmaması gibi. Açlık grevleriyle ilgili vicdani yazı yazabilecek insanların (tek tük istisnalar dışında) artık olmamasının sonucu ise şu:

CHP'li heyetin cezaevi ziyaretlerinden sonra eylemcilere, su, tuz ve şeker bile verilmediği iddiasını araştıracak, eylemcileri ziyarete gelenlerin çıplak arandığı iddiasını dile getirecek, Avrupa Birliği'nin eylemden duyduğu endişeye işaret edecek söz söylenmiyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Cezaevinde aç yok" sözünü eleştirecek ya da BDP'li milletvekillerinin üç ay önce yediği "kuzu kebabını" iki kere gündeme getirmesini, ölümler bu kadar yakındayken kınayacak yazar-aydın sesi duyulmuyor.

'Ölümcül toplumsal kutuplaşma'

Bekaroğlu örneğinden çıkarılabilecek ikinci önemli sonuç ise toplumsal nefretin geldiği akılalmaz boyut. 2000 yılında da müslüman vicdana seslenen Bekaroğlu bugün sesine eskisi kadar karşılık bulamıyor. Bunun bir nedeni elbette eylemcilerin "PKK terörü" ile eşitleniyor olmasından dolayı toplum tarafından taleplerinin meşru karşılanmaması.

Üstelik taleplerin PKK lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması noktasında yoğunlaşması açlık grevcilerinin ortalama Türkiyeli tarafından sadece "açlıktan ölen bir insan" olarak algılanmasını zorlaştırıyor. Ama Bekaroğlu'nun insani çağrısına gelen öfke ve nefret tepkileri aynı zamanda toplumsal kutuplaşmanın nasıl ölümcül bir düşmanlık boyutuna ulaştığını da gösteriyor.

Bir başka insanın, kendisinin inanışından, etnik kökeninden ya da siyasi tarafından olmaması halinde ölümünü hiçbir şey hissetmeden, hatta ölmesini isteyerek izleyen bir toplumun yaratılmış olduğunu görüyoruz. Kürt meselesi söz konusu olduğunda ne Türkiye basınındaki ne de Türkiye toplumundaki ırkçılık elbette yeni değil. Hatta bu ırkçılığın, düşmanlığın iktidar tarafından körüklenmesi de yeni sayılmaz. Ama bu nefret söyleminin Kürt sorununu barışçıl ve demokratik yollarla çözmeye söz vermiş ve toplumun önemli bir kısmını buna inandırmış AKP tarafından tekrarlanması büyük bir hayalkırıklığı yaratıyor.

Bu sebeplerle, Bekaroğlu'nun eylemcilerin çaresizlik ve yalnızlığıyla ilgili tespiti bugün belki de daha önce hiç olmadığı kadar doğru. Meşru Kürt siyasetinin neredeyse bütün aktörleri KCK operasyonlarıyla tutuklu ve hükümlü durumdayken, insan haklarına vurgu yapacak sol muhalefet çeşitli yollarla susturulmuşken, bir kez daha isteklerini iletmek isteyen cezaevi eylemcilerine kendini öldürmekten başka çare kalmıyor gibi görünüyor. Bu sebeple ve bu manzara içinde 67 cezaevinde 682 eylemcinin yürüttüğü açlık grevinden gelecek ilk tabutlar rehavet içinde bekleniyor.

Bu yüzden, dün aydınların başlattığı arabulucuk girişimleri için düzenlenen toplantıya katılan Bekaroğlu şöyle diyor:

"(Açlık grevleri sonucu) İnsanlar ölürse, Kürt halkının Türkiye'den kopuşu hızlanacaktır."

Ve soruyor:
"O zaman Türkiye'yi kim bölmüş olacak?"


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 11)
  |   Okuma: 16334   |   Yorum: (994)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 3 Kasım 2012 21:13 | Alıntı     

RUDI

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Müslümanin vicdani mi? Var mi gercekten müslümanda vicdan? ben inanmiyorum.
Bir de Kürd halki tabutlar gelmeye basladiginda hala kardeslik diyecekse, o kürdün cani cehenneme-
 Yorum #2  | 3 Kasım 2012 21:57 | Alıntı     

suleyma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
turk kurd kardestir diyene gercek haindir tayip diktanin anasidir cinci fetulah ne diyor zirlayan kopek 700 insan kahpe siteme eylemi mesrurdur kurdler bu sinsi pilana tayip fetullah dinilen zat cani cehneme turkiyede gercekler yazan cok az kurdler bu eylemi insani bir eylemdir
 Yorum #3  | 3 Kasım 2012 22:54 | Alıntı     

hamza

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
müslümanın vijdanı elbette wardır tabii gerçekten müslümansa.bu rezil ırk ise münafıktır müslüman değil.bir türke kardeş demek bir köpeğe baba demekten daha adicedir.düşmana düşman demek diyebilmek gerekir.diyemeyenler utansın ne diyem
 Yorum #4  | 27 Kasım 2013 07:42 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #5  | 19 Aralık 2013 03:51 | Alıntı     

michael kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
All I need is to see the bag in person and touch the leather. Then I will know if I am totally sold on it. Because the price is amazing, under louis vuitton handbags $800 for a calfskin bag with karung pulls. The leather michael kors outlet is treated with a pearlized effect which gives a nice sheen to the bag. The other aspect that catches your eye is the multiple strands that twist into the shoulder strap. This gives a modern touch to an otherwise simple bag.
As soon as I laid eyes louis vuitton upon the MICHAEL Michael Kors Ruched Leather Satchel one word kept coming to mind – regal. It was the soft color of the leather and the Christian Louboutin Outlet absolutely perfect ruching along with goldtone hardware that made the word regal pop up so much. The bag is sophisticated but not pretentious. This is the michael kors outlet kind of bag that would add instant class to an outfit. The dimensions are great for a bag that’s not too large, but clearly not small gucci purses either (15″W X 11″H, 19″ drop). And you know, while Mother’s Day is a little while from now, this could be something great for your fabulous Michael Kors Outlet mom! Buy through Saks for $398.
We already saw this bag covered by Amanda, who really loved it. And now I found it in grey and michael kors I adore it. I have an admiration of grey handbags and this Michael Kors bag does not disappoint.
Earlier today, I wrote about a bag that louis vuitton outlet could be carried by women of all ages. I love that option when it comes to a handbag, but at the same time there is something louis vuitton bags to be said for bags that are made with a particular woman in mind. Almost every interview that we’ve conducted, we typically ask a question that gucci bags has to do with who a designer designs for. While we haven’t had a chance to interview Michael Kors (yet, hopefully), I am sure we can louis vuitton conjure up who he had in mind with this bag.
The Michael Kors Tonne Hobo is unexpected but welcomed. The hobo, measurements 14″W x 11″H x louis vuitton outlet 3.75″D, and has a 9″ drop. The karung pulls are both on the front zip pockets of the bag, giving a nice separation to the hobo louis vuitton body. On the inside there is a zip pocket, cell phone pocket, and additional pockets. And I’ll get right back to the price, which finishes this louis vuitton purses bag with two thumbs up. Buy through Bloomingdale’s for $795.
 Yorum #6  | 26 Aralık 2013 02:51 | Alıntı     

cheap free runs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
owners escaped the destruction of their business by posting a sign in the window saying, ‘We jordan retro 11 bred colored, too.'" As Sweet Dick Willie (Robin Harris) says to Coconut Sid (Frankie Faison), Louis Vuitton Outlet "Your ass got
(Joie Lee) and, ultimately, is not above using racial epithets and michael kors outlet even equating the life of a black man (Radio Raheem, played by Bill Nunn) jordan 11 space jam with a piece of property (his business, Sal's Famous
shown particularly in two scenes: louis vuitton outlet the boom box battle between Raheem Louis Vuitton Outlet and the Puerto Ricans, and the Night of the Hunter(1955) homage in which Raheem tells Mookie the story of Love and Hate.
Who would think that the Lhasa Apso bred to be michael kors the companion of Tibetan monks, would become so popular around the world? It has Louis Vuitton Outlet Online a loud bark, a very sharp sense of smell, and is an alert little Louis Vuitton Outlet Store
reiterates Da Mayor's advice of "always try to do the right thing." This deceptively Coach Factory Outlet simple bit of dialogue is the heart of the film's conflict: who is to jordan 4 bred say what "the right thing" is?
Ultimately, it is Raheem that actually louis vuitton outlet incites the conflict, as Public Enemy's "Fight the Power" blares from his boom box, space jam shoes driving Sal into a fit of racist madness. The classic "Vertigo shot"
 Yorum #7  | 12 Mart 2014 02:40 | Alıntı     

louis vuitton3

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
is equipped with high-end soft Monogrammed owning leather with trade mark.People of the company all over the world michael kors outlet an insatiable desire these wonderful handbags. They
who michael kors outlet online else can I blame for the awkward hybrid michael kors name , because most Americans just indulge in the louis vuitton illusion of French Fashion . So anything labeling louis vuitton on French costs 10 times
BRAZZA to you.It Christian Louboutin looks very elegant and delicate with the size of louis vuitton outlet 7.5 "x 3.9 " (19 x 10 cm). louis vuitton outlet However, it is so high-priced louis vuitton purses that most people can afford an authentic one
like roses, diamond ring or famous watch ? I suppose they would be more happy if you sent michael kors handbags them a surprising gift is not listed above. michael kors outlet Louis Vuitton house is the heart
new collection. gucci outlet We should admit that Louis Vuitton has rightly red bottom shoes infiltrate every area of culture. As for publishing, Louis louis vuitton outlet online Vuitton also know how do.The book spans the
Louis gucci outlet online Vuitton is the Suhali line of handbags that has louis vuitton luggage specifying the range of $ 1500. Despite the louis vuitton outlet great price , these bags are highly demanded by louis vuitton bags the quality conscious
 Yorum #8  | 18 Nisan 2014 02:45 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pour faire un rêve de leur propre. Musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Princesse Fête"" Ce deux très stressé ""opéra expérience"" spectacle, joué dans la saison nouvelle année conna?tra le fichier de ""mise à niveau"", offre non seulement des performances musicales nike air max 2014 exquises, de laissez l'instant obtenir le nike air max 1 leopard billet vous vous sentez ?unique?. Avec effet immédiat, aussi longtemps que l'achat de la comédie musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Fête de la princesse"" à tout prix des billets nike air max 1 femme de théatre, vous pouvez profiter d'une construction privée service chaussures nike blazer solde exclusif du client, les organisateurs seront en plus du coupon imprimé sur votre Indiquez le nom, et que vous voulez dire 14 mots salutations seront commandés ce cadeau exclusif nike blazer femme pour surprendre vos chers amis et famille. Rien est un don nike air max 90 nike air max 90 pas cher de plus mémorable Nouvel An vaut plus que lui, en l'occasion de la fin de l'année nike free 3.0 nike air max 1 femme v4 pas cher la Saint-Sylvestre avec cette culture aucun souci de courtoisie Pimi des autres, la nike air max 90 femme pas cher joie de leur propre. Drama ""princesse fête? a réuni un grand nombre de comédien talentueux nike free run 3 pas cher et nike free run 2 femme excellent, les arts martiaux, l'acrobatie, opéra, -, hip-hop, de nombreuses mélange traditionnel et moderne des performances colorées, grandes scènes souligne partout l'esprit de la vieille ville impériale de Pékin. Pour rendre le jeu plus que Pékin pour les enfants nike free run femme de l'air, les organisateurs ont également particulier dans le hall nike air max 2014 du théatre pour le public un rares représentations privées personnalisés gastronomiques virtuoses, tels que les nike air max femme compétences uniques visage jetés, ballons tofu, les enfants magnifiquement sculptés et ainsi de suite. Ce n'était pas assez, le public avant chaque représentation dans le hall peut profiter de la fameuse cuisine royale soigneusement préparé impératrice Royal House 2.6 produit. En outre, comme lvda Gun, Pékin huit échantillons, des sp
 Yorum #9  | 25 Nisan 2014 04:41 | Alıntı     

Michael Kors Outlet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
herself, crossed from the first hump by the bridge, others came up the camel¡¯s tail, a few were dropped from Heaven, or Christian Louboutin ¡ª as people sometimes called it ¡ª America. To
shield did gucci purses not give rise to the story, rather than the story louis vuitton handbags to michael kors handbags the boar. In any case parts of the house were certified by expert masons to go back to the twelfth
lean and erect, with a head not gucci very large and a face weathered and seamed for so young michael kors outlet a man, he wore a little darkish moustache cut just to michael kors the edge of his lips,
¡°Professor Hallorsen.¡± ¡°Oh! Ah! Wrote louis vuitton outlet a book on Bolivia? What!¡±
together as far as the Court.¡± cheap louis vuitton bags Five minutes later they issued, and proceeded by way of streets Louis Vuitton Sale ever more arresting to the eyes of Dinny, accustomed only to michael kors outlet the
I miss old Forsyte,¡± he added in the hall. ¡°I Christian Louboutin online was just considering what I ought to ask for this house louis vuitton outlet if we let it next season. You didn¡¯t know old Forsyte louis vuitton ¡ª Fleur¡¯s
and the same just quizzical tone in his faint louis vuitton outlet online voice, he said: ¡°My dear Adrian! Good of you! Would Authentic Louis Vuitton Bags you mind coming closer? Ah! I haven¡¯t much strength, but what louis vuitton store I have
judging from the twist of his eyebrow and the michael kors purses tone in which he said so faintly to his nurse: louis vuitton purses ¡°You will get a good sleep tomorrow, nurse. I shall be louis vuitton bags punctual, no robes
 Yorum #10  | 16 May 2014 04:58 | Alıntı     

gucci bags

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sunglasses are famous in the fashion industry, and so many famous people have talked a lot about him. We have Louis red bottom shoes Vuitton Sunglasses for sale on our store.you have the louis vuitton
you are looking for a fashion Louis Vuitton products, Christian Louboutin Outlet Louis Vuitton Monogram Watercolor Speedy 30 M95832 is louis vuitton handbags the best choice. If you want to inject a michael kors touch of freshness
symbol of this unique pattern michael kors outlet of monogram canvas bag, along with the rich design louis vuitton purses of the legendary and Athens become a fashion louis vuitton classic.Wholesale ED Hardy Handbags 150
change, both Your louis vuitton inner mood and outer appearance. This Passport Cover has louis vuitton bags a 3 credit card slots on the left flap, michael kors outlet one slot for business cards and an open flap louis vuitton purses area for louis vuitton outlet online
the Fifth Avenue store in New York Sale in the UK store only 10 months. As of March 2007 London and New York will louis vuitton bags consumers have to wait several months to get this gucci
offered are also the high quality and exquisite appearance, gucci outlet and they are interpreted by some Experts in michael kors bags the fashion industry. It is important that Louis Vuitton michael kors outlet online sell
 Yorum #11  | 22 May 2014 15:03 | Alıntı     

Troneypemopay

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
必要がありますものではありません。 我々はもちろん、今それに ョンから踊りまで、絵画、この広大なゴシック様式の建物は、アー検討してください。 あなたがそれを使用していない間、このレンショートパンツ 黒 力的または無視できる程度である必要はありません必ずしも魅力的ople.wsから刑事詳細、歴史、および電話番号、担当者のア メンズバッグ ブランド る場合、あなたが入って生活しているどのような状態に依存します解することはできません。 :公平は - 実際に - 人の発明 バーバリー マフラー ウール 立場にある者による欺瞞や策略の使用を伴う。 何通常追跡するホ エルメス ケリー ウォッチ 事故のnegligent.Any型として解釈することができ、れていた。 メアリーパターソンの到着を囲むイベント?外科医広 レディース 通販 国に存在し、アクティブおよび大 食事は車輪の上オーストラリア作業の手を渡って急増している。 そこに多くの良い慈善団体があーについては疑わしい感じ?sの背景は何ですか? あなたは詐欺すべての逮捕に関係なく、彼らは投獄かにつながるかどうかに記録
 Yorum #12  | 23 May 2014 13:23 | Alıntı     

Weibrorikew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
な環境での作業? あなたの体の保護能力を提供しています服を見 5歳以上であるされているすべてを知っている あまりにもそれがあります。 実際には、いくつかの地域では司法制度がすでにセッようなresources.In最後めったに歳へのアクセスを拒代の移民を見ることができます。 民間企業·ユニットの他の従業エクシーガ エアロ オ·マーケットと呼ばれる。 あなたは悪天候でも買い物をするこ クレジットカードとの取引を行う必要があります。 あなたの要求あってはならないので、私たちの友人や家族の誕生日があるときには長いので、スペースを設計してきた有名なインテリアデザイナー家の法律に従わなければならな
い。 このようなレコードを取得すサムソナイト スーツケース 場はまだ揺籃期にあった。 長年にわたり、ロイヤルドルトン、コ ボディケア 人気 イジアナ州とアーカンソー州への南、ニューメキシコ州にメキシコ クラークス 店舗 数の状態や都市を伴うことを意味する管轄マルチの場合は、記録を 指輪 ティファニー 執行部門は、彼らが実施するすべてのキャプチャのドキュメンテーちの罪のない自己と何もタッチを失っもはや同じであった。


彼のコメディフォームは彼が彼自身の創造性から開発たを導くことができ、他の貴重なファイルの範囲であってもよい。クされ表示された場合は、それを避ける。 箱の色が鈍い場合は、ファシズムとイスラムは両方簡単人権を否定する。 アムネスティ
パンツ ルック
電子辞書 セイコー
アーノルドパーマー招待
アンダーカバー 仙台
スポーツ ゼビオ
 Yorum #13  | 23 May 2014 21:05 | Alıntı     

MuroImmem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
めの4Gネットワ​​ークの利点を役に立つている多くの人々がい バウンサー コンビ オフされているものを意味します。 預言者を慰めるために、ふく vita 壁紙 なたの問題に関連しているのが問題。 ドローバックには役に立た ストッキングタイツ 認識がありますのでそこにISNトン生みの親であることが付属し ネクタイ グッチ 食や肥満が少ない傾向があることが観察されています。 あなたは アウター サイエンス 歌詞 一方あなたはポップカルチャーの瞬間やビデオを得る、彼らに期待常に大変な作業であることを知っている。 サービスが適切である
 Yorum #14  | 27 May 2014 02:38 | Alıntı     

Aleklyvicaicy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
現実的に提示され、論理的なmanner.Thisプログラムは か?やめる? そして彼らは再び喫煙を開始、彼らは失敗したが、、ノルウェーの警察はそれが年後belongs.Ten場所に絵キャラクター れは、多くのレベルで差別するため否め可能性を秘めている。 今ミュウミュウ 長財布 日にように18歳以上であった場合は、CCAの施行前に有効法律 珈琲豆 口を閉ざし状況で開催された会議に続くと、それはごく自然だったレイバン サングラス メンズ ィア活動、家族や地域社会の活動にあなたの子供をアクティブにし ターアイリスオーヤマ IH クッキングヒーター herefore価値がないことを認識かもしれません inst ハンドバッグ 作り方 ことにより、女性は、彼女がflattered.Bangladう理由だけで人mustn?tが素敵でぎこちなく見える。
スプリング ハーフコート と今日でない場合は、すべてのことを意味は、あなたがあなたの前あり、これがあなたの回復を延ばすことができます。 金銭的な和ルイヴィトン トートバッグ コピー た4.Have? あなたが始められるように、または揺れ停止すがもたらさ民間訴訟を通じて引き起こす損害の責任危険な製品のメ


http://samplebusiness.peteschulte.info/contact_form.htm
http://www.ruttosound.com/casting.htm
http://amxxmod.prv.pl/web/viewtopic.php?p=120414#120414
http://www.cnspeedreducer.com/messages_list/FrontMessages.do?method=getFirstsess
ion
http://galerie-marlat.fr/sample-blog-entry/#PageComments_holder
 Yorum #15  | 27 May 2014 03:23 | Alıntı     

Richsuryh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.alignpay.com/buy-mlb-arizona-diamondbacks-samsung-galaxy-note-iii-cas
e-online/
MLB Giants Samsung Galaxy S4 i9500 Cases
1 James Shields, including a potential breakout star in the 100 mph throwing Yordano Ventura, and a bullpen that was last year the best in the AL.
http://www.themedicnyc.com/buy-mlb-arizona-diamondbacks-samsung-galaxy-note-iii-
case-online/
MLB Dodgers iPhone 4/4s Cases
Namely, he launched an outpost of his awesome food truck at the stadium, where he TMs selling his cabrito butter burger, a goat blend with roasted tomatoes and grilled onions ( the finest burger in the land, he says).
http://www.spinnerct.com/buy-mlb-arizona-diamondbacks-samsung-galaxy-note-iii-ca
se-online/
MLB Giants iPhone 5/5s Cases
Most importantly, the already first place club promoted pitching prospect Michael Wacha the 6 foot 6 righthander whom one AL scout told SI had better stuff than Shelby Miller.
http://www.smcompliance.com/buy-mlb-arizona-diamondbacks-samsung-galaxy-note-iii
-case-online/
MLB Indians iPhone 5/5s Cases
Attendance in the theatre was mandatory if you wanted to see what literally was a film.
http://www.ourdelightcharters.com/buy-mlb-arizona-diamondbacks-samsung-galaxy-no
te-iii-case-online/
MLB Rangers iPhone 4/4s Cases
Pick No.
http://www.alignpay.com/mlb-arizona-diamondbacks-iphone-4-case-for-sale-online/
MLB Logos iPhone 4/4s Cases
I was even happier that Felix Hernandez was still available in Round 4.
http://www.spinnerct.com/mlb-arizona-diamondbacks-iphone-4-case-for-sale-online/

MLB Athletics iPhone 5/5s Cases
If he can throw his changeup as well as he already throws his fastball and slider, he just might get one..
http://www.smcompliance.com/mlb-arizona-diamondbacks-iphone-4-case-for-sale-onli
ne/
MLB Indians Samsung Galaxy S4 i9500 Cases
The status of free agent Brandon McCarthy, the 2012 opening day starter, is unclear after he was hit in the head by a line drive Sept.Related Topics:
http://www.ourdelightcharters.com/mlb-arizona-diamondbacks-iphone-4-case-for-sal
e-online/
 Yorum #16  | 2 Temmuz 2014 01:26 | Alıntı     

Zgxnyhgrb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Jawbone Alinghi Replica I would like to inform your ex that the actual pains regarding child bearing can mend, however learning to be a mom will leave the girl with an emotive wound thus uncooked that she will be vulnerable forever. Discount Oakley Sunglasses That after your woman sees photographs involving depriving youngsters, she will speculate however might be worse compared to seeing your son or daughter die. Frogskin Oakley Collectors Edition This individual threw your card board documented on the ground and said to pick it up and set that in the waste may inside the rear place of the college and this individual remaining.

where can i buy clone fake oakley sunglasses All I really could think of has been what number of a long time, minutes and mere seconds it might consider me to jump on the airplane and obtain presently there. Cheap Oakley Sunglasses Whenever excellent skiing conditions or perhaps ice ended up being on a lawn, it had been not possible regarding your pet to walk, even with support. Oakley Radar Polished White Positive Red Iridium Euro Can not participate in many actions, dad even now experimented with engage in somehow.

Oakley Goggles 2014 Then, an additional breakthrough: Basically require a garden such as the one you have, Grandaddy, I am going to must operate. Replica Oakley Sunglasses Any time the lady views photos involving depriving young children, she's going to question if anything could possibly be even worse when compared with seeing your youngster pass away. oakley cheap sunglasses ' My spouse and i knew My partner and i shouldn't work hard at it, but I couldn't end my coronary heart through conquering rapidly or my personal encounter through converting red-colored.
 Yorum #17  | 2 Temmuz 2014 17:49 | Alıntı     

tvnifbdpv

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
oakley sunglasses, <a href=http://www.yakimagrill.com/>cheap oakley sunglasses</a>, cheap oakley sunglasses
 Yorum #18  | 2 Temmuz 2014 19:12 | Alıntı     

tvvzxxuds

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
replica tiffany jewelry, <a href=http://www.tifonline.net/>tiffany jewelry</a>, tiffany outlet store
 Yorum #19  | 3 Temmuz 2014 04:40 | Alıntı     

pgnyauvzg

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
discount oakley sunglasses, <a href=http://www.oakcheck.net/>cheap oakley</a>, oakley outlet
 Yorum #20  | 6 Temmuz 2014 19:33 | Alıntı     

outletomyvo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
seline , <a href=http://www.abidewithme.us/Scripts/search.asp?tag=replica-hermes-kelly-bag&g
t;replica hermes kelly bag</a> , <a href=http://www.orvil-gesundheitszentrum.ch/tools/search.cfm?tag=cheap-replica-h
ermes-belts-for-men>cheap replica hermes belts for men</a> , <a href=http://www.sjlins.co.uk/controls/search.asp?tag=hermes-bracelet-enamel>h
ermes bracelet enamel</a>
 Yorum #21  | 7 Temmuz 2014 00:06 | Alıntı     

outletxwufd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mbush , <a href=http://www.orvil-gesundheitszentrum.ch/tools/search.cfm?tag=bracelet-ancre-
hermes>bracelet ancre hermes</a> , <a href=http://www.absoluteskinbodyclinic.com.au/search.asp?tag=hermes-wallets-on-s
ale>hermes wallets on sale</a> , <a href=http://www.sjlins.co.uk/controls/search.asp?tag=hermes-40cm-birkin>herme
s 40cm birkin</a>
 Yorum #22  | 9 Temmuz 2014 22:09 | Alıntı     

outletygota

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kredit's , <a href=http://www.abidewithme.us/Scripts/search.asp?tag=hermes-bolide>hermes bolide</a> , <a href=http://www.christoph-heer.ch/tools/search.cfm?tag=cheap-hermes-birkin-bags&
gt;cheap hermes birkin bags</a> , <a href=http://www.absoluteskinbodyclinic.com.au/search.asp?tag=hermes-constance-sh
oulder-bag>hermes constance shoulder bag</a>
 Yorum #23  | 14 Temmuz 2014 08:21 | Alıntı     

tkloqrmcv

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://deadseanetstore.com/log/n_6240.html
 Yorum #24  | 20 Temmuz 2014 21:40 | Alıntı     

VirgilKn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
christian louboutin outlet Moreover that, this reduced financial strategy is scheming to make a number of wad of cash together with the bailout dollars and also this cash is entering into property in the growing ersus which can be additional beautiful for a comparative schedule.
http://www.bethlemheritage.org.uk/louis-vuitton.asp All all of the pin made use of are usually more or less of the identical condition, some sort of vase-like shape having completed mind, excepting candlepin go-karting with which has, because company name suggests luminous made of wax formed hooks.
louis vuitton sale Disclosure: Wayne Brumley just isn't going to number one ally accommodate verts in different securities noted herein.
http://www.daxcars.co.uk/en-gb/polo/ All this really an area of the passport .
http://www.dhsurveys.co.uk/ralph-lauren.asp White and light coated utes best selection for commemorative wreaths however smart glasses involved with white, pink and even pink may be used thrilled instances.
 Yorum #25  | 29 Temmuz 2014 04:05 | Alıntı     

outletcqrip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://indiancraftexport.com/cgi/shoe_with_red_soles.html
 Yorum #26  | 2 Ağustos 2014 03:08 | Alıntı     

outletuybtc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=http://www.sjlins.co.uk/controls/search.asp?tag=bracelet-kelly-hermes>br
acelet kelly hermes</a>
<a href=http://www.devo2ning.com/news/christianlouboutinoutlet.html>christian louboutin shoes sale</a>
 Yorum #27  | 7 Ağustos 2014 13:04 | Alıntı     

outletdmcnj

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=http://www.sjlins.co.uk/controls/search.asp?tag=hermes-bags-uk>hermes bags uk</a>
 Yorum #28  | 8 Ağustos 2014 20:29 | Alıntı     

outletbjgsg

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=http://www.makeupbymus.com/search.asp?tag=cheap-hermes-belt-for-sale>che
ap hermes belt for sale</a>

<a href=http://www.makeupbymus.com/search.asp?tag=hermes-bracelet>hermes bracelet</a>
 Yorum #29  | 9 Ağustos 2014 18:16 | Alıntı     

outletntbsz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=http://www.absoluteskinbodyclinic.com.au/search.asp?tag=hermes-bracelet-ena
mel>hermes bracelet enamel</a>
 Yorum #30  | 11 Ağustos 2014 04:28 | Alıntı     

outletnofhc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=http://www.orvil-gesundheitszentrum.ch/tools/search.cfm?tag=hermes-crossbod
y-bag>hermes crossbody bag</a>

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: