Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Mazlum Tekdağ'dan Kışanak'a Ölme Kararlılığı Mektubu  


23-10-2012, 09:42 Kategori: Yaşam  
Mazlum Tekdağ'dan Kışanak'a Ölme Kararlılığı Mektubu

12 Eylül’den bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsaklardan Mazlum Tekdağ, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’a yazdığı mektupta talepleri kabul edilinceye kadar eylemlerini sürdürmede kararlı olduklarını söyledi. “Ciddiyiz. Biz de bu irade, inanç, umut ve kararlılık oldukça yemekmiş, dünya malıymış umurumuzda olmaz. İçimizdeki inanç bizi her daim özgürlüğe daha yakın kılıyor” dedi.

Geçtiğimiz Salı günü BDP Grup Toplantısı’nın ana konusu, 12 Eylül’den bu yana cezaevlerinde devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevleri idi. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak konuşmasının tamamını bu konuya ayırdı. Tutsakların taleplerini ise bizzat onların dilinden anlatmak, açlık grevindeki tutsaklardan Mazlum Tekdağ’ın kendisine gönderdiği mektubu okumak istedi. Ancak gözyaşlarına hakim olamadı, mektubu okuyamadı.

Babasını 1990’lı yıllarda silahlı bir saldırıda kaybeden, amcası JİTEM tarafından kaçırılan Mazlum Tekdağ, 12 Eylül’de süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan ilk grupta yer alıyor.

Mehmet Tekdağ 12 Şubat 1993 tarihinde Diyarbakır Bağlar- Dörtyol mevkiinde kendi işlettiği pastanenin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

Babası yargısız bir şekilde infaz edildiğinde Mazlum henüz 9 yaşında, kardeşi Şoreş 8, Mehmet Emin 6, Selman ise 3 yaşındaydı.

1995 yılında Mazlum’un amcası Ali Tekdağ, Diyarbakır’da kaçırıldı. Sonraları bir Jitem subayının Evrensel gazetesine yaptığı itiraflarda Ali Tekdağ’ın 6 ay boyunca ellerinde olduğu, kendisine işkence yapıldığı belirtiliyordu. Jitem subayı, Ali Tekdağ’ı öldürdükten sonra Silvan’da bir dere kenarında bedenini yaktıklarını ve oraya kenarına gömdüklerini de itiraf ediyordu.

Mazlum Tekdağ, lise dönemindeyken HADEP’in gençlik komisyonunda çalışmalara başladı. Sonra DEHAP gençlik kollarında çalıştı, son olarak da DTP’nin MYK üyeliğine seçildi, DTP MYK üyesiyken 14 Nisan 2009’da DTP’ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınıp tutuklandı. Bugün itibariyle 37 gündür Diyarbakır D tipi cezaevinde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde.

12 Eylül'de eyleme başlayan ve 37 gündür açlık grevinde olan 63 tutsak var. 22 Eylül’den itibaren katılanlarla birlikte sayı 400’ü aştı. 15 Ekim’den itibaren Rize Kalkandere’den Silivri’ye Antep’ten Kandıra’ya Erzurum’dan Bakırköy’e neredeyse siyasi tutukluların olduğu her cezaevinde binlerce kişi açlık grevine başladığını açıkladı.

Tekdağ, açlık grevinin henüz başındayken Gültan Kışanak’a yazdığı mektupta neden böyle bir eylemi başlattıklarını anlatıyor. Tutsakların kararlılıklarını da, “ya taleplerimiz kabul edilecek ya da sonu ölüme varacak. Ciddiyiz. Biz de bu irade, inanç, umut ve kararlılık oldukça yemekmiş, dünya malıymış umurumuzda olmaz. İçimizdeki inanç bizi her daim özgürlüğe daha yakın kılıyor” diyor.

Tekdağ’ın 19 Eylül tarihinde kaleme aldığı ve Gültan Kışanak’a hitaben yazdığı mektubu yayınlıyoruz:

“Sevgili Gülten Abla

Merhaba

Öncelikle iyi, sağlıklı, mutlu ve moralli olmanı diler en içten sıcak duygularla selam ve sevgilerimi yollarım.

Hayli zaman oldu değil mi görüşmeyeli, yıllar geçti. İnan nereden hangi birinden başlayacağımı bilemiyorum. Kaç zamandır hep yazacağım diyordum fakat bir türlü o kararlılığı, atmosferi yaratamadım. Bilirsin, iyi bir hukukumuz, hatırı sayılır bir paylaşımımız, miktarınca da muhabbetimiz vardı ki, ben hala öyle olduğunu düşünüyorum. Zaman-mekân değişse de dostluk ve yoldaşlık adına baki olan çok değerli, anlamlı duygular vardır. Bu anılar bize aittir, içimizdedir, yüreğimizde ve zihnimizdedir. Kolay kolay silinmez ve de asla unutulmaz… İnanıyorum sizin için de böyle kalmıştır. Demem o ki her daim aklımda ve yürektesin. İzleniyorsun, takip ediliyorsun, düşünülüyorsun, içten içe soruluyor ve selamlanıyorsun. Hep yanındayım Gülten Abla inan bana çok özledim…

Bilirsin hapishaneler insanın duygu ve düşünce dünyasını belirli bir oranda etkiliyor. Bir parça duygusallaştırıyor. Emin ol biraz daha devam etsem tutamayacağım kendimi. Bu anlamda duygularımı hissettiklerimi anlıyorsundur. Bu mektupta set çekeceğim, engelleyeceğim… Sadece sizi çok sevdiğimizi, özlediğimizi bilin yeter…

‘CİDDİYİZ, KARARLIYIZ’

Değerli ablam, haberin olmuştur bir grup arkadaşla 12 Eylül tarihinde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladık. Sayımız şimdilik 15’tir. Senin tanıdığın (ben ve Tayip’in dışında yoktur) iki arkadaştır. Eylemi, iki temel siyasal talep üzerinden başlattık. Bu talepleri siyasal gerekçesiyle birlikte ayrıca yazacağımdan burada değinmeyeceğim. Ayrıca bizim dosyadan kadın arkadaşlar da başlamış, zaten haberiniz olmuştur. Greve başlarken çeşitli kurumlara amacımızı tema alan mektuplar yazmaya karar verdik. Arkadaşlar da sen BDP’ye yaz dediler. Eş Başkanlar’a yaz, dayanışma iste deyince bayağı güldük.:) …Tabii dedim, yazarım ama kendimi tutamam eski günlerin hatırına mektubu amacından saptırıp muhabbete dalarım, haberiniz olsun… Bir haftadır yemek yemiyoruz, bu defa kararlıyız Abla, ya taleplerimiz kabul edilecek ya da sonu ölüme varacak. Ciddiyiz, bunu dilekçelerimizle yazdığımız tüm metinlerde dile getirdik, kamuoyuna da deklere ettik. Şahsen ben kendimi buna hazırlamışım ve bu 15 arkadaşın da buna hazır olduklarını düşünüyorum. Bizde bu irade, inanç, umut ve kararlılık oldukça yemekmiş, dünya malıymış umurumuzda olmaz.

‘ZALİMİN ZULMÜNE KARŞI DİRENMEK GEREK’

Yazık ki acının gözyaşının hüküm sürdüğü günler yaşıyoruz. Savaşın yarattığı bu zorlanma hepimizi etkiliyor. Ölüme ve kana dur demek gerekiyor. Kürt halkının özgürlük mücadelesi haksız ve hukuksuz uygulamalarla bastırılmaya yok edilmeye çalışılıyor. Dili, kültürü, kimliği yok sayılıyor, iradesine tecrit uygulanıyor, askeri ve siyasi operasyonlarla tasfiye edilmeye çalışılıyor. Bu politikalara ve konsepte karşı her anlamda direnmek lazım. Her alan yoğun bir mücadele sahası ve bu AKP Devletine karşı, onun bu tutum ve tavrına karşı biz de sonuna kadar mücadele edeceğiz ve direneceğiz. Süreç çok kaotik neye evirileceği, nasıl sonuçlar açığa çıkaracağı belirsiz. Bizler bedenlerimizi eriterek bu sürece müdahil olmaya, kendimize yön vermeye çalışacağız, zalimin zulmüne karşı bu dört duvar arasında elimizden başka bir şey gelmiyor.

Tabii 12 Eylül’de başlamamızın ironisi ve anlamı var. Formatta değişiklik olsa da yöntemde, uygulamada, zihniyette ve sistemde bir farklılık yok, hatta daha tehlikeli boyutlara ulaştığı bile söylenebilir.

Neyse sürece özgün gelişmelere ve mevcut konjonktüre siz bizden daha hâkimsiniz, reel politiği bizden daha iyi takip ediyorsunuz, çünkü yaşıyorsunuz, içindesiniz. Neticede demokratik siyasete karşı başlatılan linç politikaları, itibarsızlaştırma, tehdit, korkutma, bölme, parçalama ve tutuklama gibi yaklaşımlar asla sizleri yıldırmayacaktır. Dediğim gibi kucaklaşma da ya doğru anlaşılır, kardeşliğe ya da yanlış yorumlanıp çarpıtılarak, düşmanlığa yani bölünmeye delalet haline getirilir.

‘DÜŞMAN HUKUKUNDAN ADALET BEKLEMİYORUZ’

Yazmışken kısaca kendi durumumu da anlatayım, zira merak ettiğini tahmin ediyorum. Bildiğin gibi üç buçuk yılı aşkın alıştık, öğrendik, tanıdık ve anladık artık. Bu mekânı biliyoruz, tabi ilk yıl çok zorlanmıştık, mekânın katlanılamaz, alışılamaz yönlerinden kaynaklansa gerek, biraz da beklentili ruh halinin de payı vardı, şahsen kendi cephemden belirli bir netleşmeyi yaşadığımı söylemeliyim. Bu mahkemeden bize tahliye çıkmaz, düşman hukukunu işleten bir yargı sisteminden adalet beklemek abesle iştigal değil midir? Bu anlayış ve zihniyetten özgürlük dilemek saflıktır. Yargının genel yaklaşımı ayrı bir mektup konusudur, bizi bırak, burada öyle vakalar var ki trajikomiklikten de öte...

Dolayısıyla ben kendimi en olumsuz sonuca da hazırlamışım, tabii bu umutsuz olduğum anlamına gelmiyor. İçimizdeki inanç bizi her daim özgürlüğe daha yakın kılıyor, biz yüzümüzü halkımıza ve mücadelemize dönmüşüz, ne varsa onlarda, gerisi fasa fiso… Bir de siz varsınız, demokratik siyasi mücadelemiz de devam ediyor. Dışarda birlikte Parti’de yürüttüğümüz çalışmalar geldi aklıma, az kaldı Abla, AKP’nin mevcut politikaları mutlaka iflas edecek, yeter ki biz bildiğimiz yoldan şaşmayalım, dik duralım ve mücadele edelim. O zaman özgürlüğe daha fazla yaklaşmış olacağız.

Sağlığım, moralim ve genel durumum da gayet iyidir. Öyle ciddi bir yaramazlık, problem yoktur. Hapishane sürecini kendimce değerlendirmeye, okuyup yoğunlaşmaya çalışıyorum. Eğer uygun bir vakit oluşturabilirsem hapishane günlerine ilişkin de yazmak isterim. Annem ve kardeşlerim gidip geliyorlar, onların da durumu iyidir, sağ olsunlar, ilgilenmeye de çalışıyorlar, onlar da kendilerine bir düzen oluşturmuşlar, geçinip gidiyorlar.

‘ASLA HAPİSHANE DUVARLARINA BENZEMEYECEĞİM’

Şimdi açlık grevine giren sekiz arkadaşla birlikte ayrı bir kısımda kalıyoruz. Refakatçi olarak Ahmet Çelen arkadaş da yanımızdadır. Bize iyi bakıyor, moral oluyor, sana özel selam söylüyor. Tanıdığın bildiğin tüm arkadaşlar iyiler. Birçoğunu uzun zamandır ben de görmüyorum, yakında duruşma var, bir günlüğüne katılmayı düşünüyorum. Orada herkesi görürüm her halde. Malum, hapishane çok kalabalık ve görüşme problemi var. Her şeye rağmen, senin yoldaşın geçen yıllara inat, hala genç ve diridir.

Özümü ve benliğimi korumaya çalışıyorum. Asla hapishane duvarlarına benzemeyeceğim, herhangi bir ihtiyacım ve istemim de söz konusu değil, kendimce idare ediyorum. Asıl seni sormalı, Abla sen nasılsın, durumun, halin, keyfin nasıl? Umarım her zamanki gibi iyisindir, bir sıkıntın yoktur. Biliyorsun senden moral alıyoruz, o tebessümün her daim aklımızdadır. İnan gülmek sana çok ama çok yakışıyor. Politikanın kiri pası senin moralini asla bozamaz, bunun farkındayız. Abla Eş Başkanlar adına ben mektubu sana yazıyorum, Selahattin Arkadaş’a bir kart yazacağım, kısa birkaç söz işte. Ayla ve Sabahat arkadaşıma da birer kart yazacağım, biliyorsun onlarla bir hukukumuz var, sonra kızmasınlar.

‘Değerli Abla, artık bu grev ne kadar sürer, nasıl sonuçlanır bilemiyorum. Sonu ne olursa olsun, moralimi, inancımı ve mücadeleye olan güvenimi asla yitirmeyeceğim. Birlikte mücadele ettiğimiz siz değerli dostlar, yoldaşlar bu yolda bana güç veriyor. Çok uzatmayayım canını sıkmayayım bir gün tekrar buluşursak, sana yine mutfakta yardım ederim, saçların konusunda fikrim değişmedi; halay çekerken yine dikkat gözüm hep üzerine :) …Şimdilik bunları belirtiyorum, seni çok seviyor ve özlüyoruz Abla. Her daim açık ve yüreklisin, bunu unutma lütfen. Bir gün mutlaka görüşeceğiz Abla. Ancak bu mekân hapishane olmayacak buna tüm kalbimle inanıyorum. Hatırlamak ve hatırlanmak güzel bir duygudur her zaman için…

Kendine çok iyi bak ve davran, sağlığına da, dikkat et şahsında tüm arkadaşlara selam ve sevgiler gönderiyorum.

Özgür yarınlarda buluşmak ümidiyle esen kal…

Selam ve Sevgiler Dostlukla…

Mazlum TEKDAĞ”


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 17)
  |   Okuma: 7716   |   Yorum: (191)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Ekim 2012 18:58 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Akgülen koalisyonu !

12 Eylül cuntasının ruxuna sarılmış.Daha beterini Kürdlerin başına getirmeye çalışıyor.Hayatın heralanını HAQ ARAYAN 'Özgürlükçü Kürdler'e açık we Qapalı cezaewine dönüştürmeye çalışıyor..!

Akgülen dewleti bilsinki,Kürdler MAZLUMDUR !.Düşmani hukukuyla yaradmaya çalıştığı adeledi;Mazlumları asla esir alamaz alamayacaktır.Ewrensel huquqa göre yargılanması gereken'de huquqsuz akgülen koalisyonudur.Mazlumlar degil.

Mazlumların şiarı;Zalimlerin zulümüne Qarşı direnmekten başka yolu yok.Zalimin zulümü warsa,mazlumun axı bile yıkar.
 Yorum #2  | 18 Ekim 2012 20:24 | Alıntı     

Daraheni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
PKK BDP ve DTK ya cagrimdir,Ceza evlerindeki aclik grevlerinin derhal suna erdirilmesini istiyorum Lütfen bu Tür eylemlere sun verin cezaevlerinde yatan insanlar zaten yeteri beslenemiyorlar ! 12 eylül den sunra büyük direnisler oldu o zaman tutsaklar seslerini disariya yani dönyaya duyurmak icin elerinde baska olanak olmadigi icin aclik grevlerini yaptilar, bugun ise basina tas düsse ayni dakada bütün dünya duyuyor bir de öcalanin tecridi icin aclikgrevi mi olur ! kendisine hertürlü hizmet veriliyor durumu iyiolmiyan diger tutuklulardir, yoksa icerdekilere yatmak yetmiyorda ölmelerimi gerekiyor yani zindani birdaha zinadan etmeyin, Pkk Bdp Türk devleti bütün sivil kuruluslar öcalanin propagandasini yapiyorda yetmiyormu ! Avrupada olan kürtlerde sokak sokak sehir sehir apo nun posterleriyle dolasiyor hem de otobuslerle dahada yetmiyormu !
 Yorum #3  | 18 Ekim 2012 20:42 | Alıntı     

mazlum

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
degrli kurdistan post okuyuculari olumlerden olum begenin wink zulmun en sidetlisidini baski, surgun,asimilasyon ceza evi,goc,isgence...................ve bu ulkeye hala 20 milyon turist gidiyor??????????????? ve sizler hala kardeslikten medet umuyorsunuz?????filler nezaman ucarsa tc siz kurdlerin hakkini verir daha cok bekliyeceksiniz>.yada tc dilini konusacaksiniz bkn nasil kardeslik havalari esecek ceza evindeki aclik grevinin kacinci gunu?????????hangi musluman tcli meydana cik???????hangi sagci,solcu ,liberel,ircki,,,vs brsey soyledi???? hani akp muslumandi zirt neden ts yok ramazanada sahurda yediklerinizle insan cine yurur gerigelir hala hurmalar cobunuzde ya aclik grevindeki canlar kurd kurdistanli olunca onlarin erimesi bu ahlaksiz......teror cumhuryeti tc i umrundami?????????????nuridersiminin dedigi gibi intikam,.............intikam.....intikam
 Yorum #4  | 21 Ekim 2012 01:18 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Haqiqad artıq insanlığın 'gırt'laxına dayanmış !

Şerefini we namusunu halen tırk dewletinin satılık pazarına çıkarmamış kürdler warsa,

Kürdlerin zindanlardaki onurlu direnişine "DESTEK " olmalılar.Çünkü zindandaki kürdler.Kürdlerin halen satılmak istenen onurlarının birer muhafazacılarıdırlar.
 Yorum #5  | 18 Kasım 2012 00:00 | Alıntı     

ilyas

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mazlum tekdağ benim çocukluk arkadaşımdır ancak bir birimizi görmeyeli 14 yıl oldu şimdi tesadüfen resmini gördüm tanıdım hatırladım o zamanlar ben onu hep mazlum doğana benzetiyordum onun cesur ve kahraman olduğunu o zamanlar anlamıştım onun kürt halkı için canını seve seve vereceğini o zamanlardan beri biliyordum şimdi süresiz açlık grevinde olan mazlum ve diğer tutsaklar Allah yardımcıları olsun onların bu büyük inancı onları ve kürt halkını daha çok özgürlüğe yaklaştıracaktır...
 Yorum #6  | 27 Kasım 2013 08:04 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #7  | 26 Aralık 2013 03:21 | Alıntı     

cheap free runs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
owners escaped the destruction of their business by posting a sign in the window saying, ‘We colored, too.'" As Sweet Dick Willie (Robin Harris) michael kors says to Coconut Sid louis vuitton outlet (Frankie Faison), "Your ass got
reiterates Da Mayor's advice of "always try to do the right thing." This deceptively simple bit of dialogue is the heart of the film's conflict: who is michael kors outlet to say what "the right thing" is?
exercise. Keep them busy with jordan retro 11 bred plenty of toys and nice long walks. these dogs with others when they're quite Louis Vuitton Outlet young, they can be aggressive. You might think the small dog like this would Louis Vuitton Outlet Online not make a
Buggin' Out is seen as something of a joke in the space jams jordans neighborhood, as evidenced by his rather pointless and ineffectual confrontation with the white yuppie louis vuitton outlet Clifton (John Savage), who scuffs his Air
shown particularly in two scenes: the boom Louis Vuitton Outlet box battle between Raheem and the Puerto Ricans, and the Night of the Hunter(1955) jordan 11 space jam homage in which Raheem tells Mookie the story of Love and Hate.
food, or jordan 4 bred overly cooked food. Contrary to what some people think, commercially available dog food is Coach Outlet not the be-all and end-all for your dog's diet. Anyone who is a serious Louis Vuitton Outlet Store pet owner, should take
 Yorum #8  | 18 Nisan 2014 02:52 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
les acteurs tenant cuillère à soupe de saut ""Bretagne Spoon Dance"" a toujours été la meilleure audience dans le complot visant à faire exploser. Souvent chansons ""Bretagne cuillère de danse"" ensemble, quatre nike free run 3 footlocker des hommes, les femmes sont incapables de supporter le public s'est levé pour danser enthousiasme, surtout en présence d'enfants, Ben Huan rebond totale de l'excitation en ce moment. à cette fin, les organisateurs ont décidé de performances futures, les nike free run homme acteurs du drame ""Bretagne Spoon Dance"" publié dans le public avant le début de batons. D'ici là, si vous êtes avec un amant, anciens ou les enfants viennent pour voir l'évolution, peut le même que dans la scène de concert en agitant leurs batons ensemble, en ajoutant à la fête visuelle, la part d'audience de ce tour, ""cuillère nike free run 2 nike air max 2013 femme danse Bretagne ""Happy moments! Propolis forte puissance Amore Amore frais Detox Nettoyant _ Article N ° :05-21 Spécifications: 120 description: peau ? nettoyage rapide saleté de surface, les sécrétions huileuses, de promouvoir la peau des toxines profondes et les substances nocives nike air max 2013 femme exclus, pores ouverts, supplément de la peau chaque Jour de nutriments nécessaires pour garder la peau de nike blazer pas nike air max pas cher cher moment doux et délicat. Utilisation: Appliquer placé dans la paume, ajouter nike air max 90 de l'eau pour faire nike free pas cher en ligne mousser nike free run 3 frotter uniformément sur la surface de la lumière et aider massage complet, puis rincer avec de l'eau. ★ applicable à tous les types de peau
 Yorum #9  | 16 May 2014 05:13 | Alıntı     

gucci bags

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
if Buying a handbag for yourself is on your mind then the best thing to do is to go for michael kors a Louis Vuitton Pocket.
products used are cheaper michael kors outlet than the new ones.Louis Vuitton in louis vuitton store France michael kors outlet online Modise production plant in the yard of a Christian Louboutin Outlet mill, designed to destroy those unqualified products.
Vuitton bags cheap, trust yourself and believe louis vuitton outlet it will be your perfect choice. The LV louis vuitton purses brand has a long history for the best louis vuitton outlet quality bags, including other series.
want to louis vuitton bags choose the exact Louis Vuitton Speedy you Christian Louboutin outlet online want, you should sharpen your eyes. If you gucci choose one of these Louis Vuitton Speedy handbags michael kors outlet with the best reasonable
Speedy 30 is gucci purses perfect for the fashion ladies who want to louis vuitton purses add to attraction and glamor themselves. In our louis vuitton handbags handbagseshop fabulous, very close attention has been louis vuitton bags paid to
least two or even thin Authentic Louis Vuitton Bags vuitton wallet at home. These luxury Louis Vuitton louis vuitton outlet online wallet are of great value and popularity louis vuitton outlet online for every woman, regardless of whether it is. michael kors handbags around
 Yorum #10  | 25 Haziran 2014 05:18 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
offered in a way that is enough to meet your needs. These are the same luxury goods that Michael Kors could be found on Louis Vuitton Handbags the shelves in a Michael Kors Handbags large department store, but michaelkorsoutletestore-mk the prices for
Store Louis Vuitton Store achieve such a success Kate Spade Outlet business. Opening Louis Louis vuitton Outlet Vuitton outlet store online michael kors is a great way barbour outlet to love his production http://www.louisvuitton-lvoutlet.net on the market to shopkatespadebags sell, this is changing Louis Vuitton fashion,
designs and the www.chanelfactoryoutletstore.us.com latest releases will surely Louis Vuitton Sale add new color and coach outlet brightness in your Louis Vuitton life. The wear and kate spade new york tear of time will coach factory outlet never leave a trace cheap louis vuitton bags for sale on its duration and Louis Vuitton Outlet Store grace. In
annual sales Kate Spade Handbags of around $ 10 http://www.michael-kors--mk.com million. After a slow louisvuittonsunglassess start, more stores coachoutletstoreonlinest quickly began to be coach outlet store online opened. Until 1989, there http://www.officialcoachoutlet-store.com were 130 stores worldwide. http://www.shopchaneloutlet.com The growth in popularity Kate Spade Bags of
sense that the coach.com 100th anniversary of Louis louis vuitton store Vuitton marked SLG Michael Kors Outlet Online www.katespadeoutletinc.com Savoir Faire collection. The building was also to the media, so that the amazing make the handbag gets more louisvuitton-newlv
Preliminary entrance style is http://www.louisvuittonshop-2013.com the Monogram Lockit this, LV Bags it is the kate spade outlet original version from 1958, Louis Vuitton Bag a continuation of the louis vuitton outlet Lockit bags, body bags 2013-louisvuittonhandbags from the classic
http://www.thebagsstyle.com
 Yorum #16  | 8 Nisan 2015 21:34 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra for blood pressure costo de priligy how viagra workscheapest generic viagra caverta veega Viagra cialis new viagrawhere can i buy cialis online acheter du cialis belgique buy apcalis oral jelly ajantabuy online levitra in usa cheaper alternative to levitra erectile dysfunctionviagra how long does it take list of legitimate canadian pharmacies cheap pfizer viagra
 Yorum #17  | 19 Nisan 2015 23:44 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
how to buy viagra online viagra pharmacie generic viagra from indiaviagra altitude sickness discount viagra viagra newscialis online daily cialis tablets for sale no prescription cialis overnightviagra in mexico canadian pharmacy mall beta blockers and viagraviagra alternative reviews order viagra online what does viagra do to you
 Yorum #23  | 15 Eylül 2015 01:02 | Alıntı     

Roberttref

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #24  | 17 Eylül 2015 18:47 | Alıntı     

Arthurlilk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #26  | 28 Eylül 2015 10:44 | Alıntı     

ArthurFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://twitter.com/seocompany22/status/647631778757283840 http://socialbookmarkingsubmissions.blogspot.com/2015/09/furosemide.html https://plus.google.com/107162688078742134640/posts/FAnrrpD9RKv http://shamir88bds.kinja.com/furosemide-1733144835?rev=1443243363517 https://www.linkedin.com/pulse/activities/shamir-devnath 0_3xyGZ1j2XOCwiDSMs3nVix?trk=nav_responsive_sub_nav_yourupdates https://www.facebook.com/software43/posts/1033289023371635 http://vk.com/wall204249617_250 http://software43blog.tumblr.com/post/129893213813/furosemide https://myspace.com/gigmom/post/activity_profile_26209682_89063039524b44b6a45a18
6288f9eb6b/comments http://www.stumbleupon.com/su/1sne6c?from=/to/s/1sne6c?m=C_PF=cb26545bf20403e2e1
7f2d80617dc653&meta=32226900&_notoolbar&_nospa=true https://www.reddit.com/r/aww/comments/3mfg31/furosemide/ https://delicious.com/software43/furosemide
 Yorum #27  | 30 Eylül 2015 17:38 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://anthony7q1.newsvine.com
http://n4g.com/user/home/Ryan5f1z6js1
http://www.blurtit.com/u/2499466
http://www.retailmenot.com/community/member/James5n1r1tj7
http://www.engadget.com/profile/John6r2u3tk9/
https://www.facebook.com/world.no1AffordableSeoServices
https://www.facebook.com/pages/SEO-Assistance/458387544249208
https://www.facebook.com/globebookstore
https://www.facebook.com/globetechinfo
https://www.facebook.com/Seohelper
https://www.facebook.com/totalsportsorg
https://www.facebook.com/3d2dhdimage
 Yorum #28  | 1 Ekim 2015 23:20 | Alıntı     

AabhonySi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://www.facebook.com/PromotionionalServices
https://www.facebook.com/world.no1AffordableSeoServices/posts/532618000251696
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=880941438660481&id=45838754424
9208
https://www.facebook.com/globebookstore/posts/889921304427814
https://www.facebook.com/globetechinfo/posts/875803382468776
https://www.facebook.com/Seohelper/posts/903570029735140
https://www.facebook.com/totalsportsorg/posts/694963020637604
https://www.facebook.com/3d2dhdimage/posts/813887095375679
https://www.facebook.com/onlinemarketingorg/posts/935467476528645
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=529332697214168&id=20111889003
5552
https://www.facebook.com/worldshoppingmart1/posts/794281704028652
https://www.facebook.com/AffiliateStore/posts/919019571516343
 Yorum #30  | 9 Ekim 2015 04:57 | Alıntı     

roses

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: