Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Amerika'da Yoğurt milyarderi bir Kürt: Hamdi Ulukaya  


13-10-2012, 14:08 Kategori: Yaşam  
Amerika'da Yoğurt milyarderi bir Kürt: Hamdi Ulukaya

Amerika'da yoğurt milyarderi bir Kürt: Hamdi Ulukaya

-Fail-meçhuller listesinden milyarderler listesine

-Faili meçhulden kaçtı Amerika'da milyarder oldu

Ergülen Toprak / New York


Türkiye'de faili meçhul listelerinin ortada dolaştığı 1990'lı yıllarda gözaltına alındıktan sonra yurt dışına çıkan Hamdi Ulukaya (40), hayatta kalmak için gittiği Amerika'da milyarderler listesine girdi. Chobani yoğurt markasıyla kısa sürede kazandığı 1.1 milyar dolarlık servetiyle Bloomberg Milyarderler Listesi'ne girmeyi başaran Ulukaya, Forbes dergisi tarafından da "Yoğurdun Steve Jobs'ı" diye tanıtılıyor.

Gün geçmiyor ki Amerikan medyasında Ulukaya ile ilgili bir haber çıkmasın. Bu haberler ertesi gün Türkiye medyasında "Amerika'daki Türk milyarder" diye çevriliyor. Oysa Erzincanlı Kürt bir aileden olan Ulukaya, Türkiye'de Kürt Sorunu ile ilgiliyken memleketinde bir gazete çıkartır ve 1994'te gözaltına alınır. Her gün gazetecilerin faili meçhule kurban gittiği yıllarda, yazdıklarından dolayı sorgulanan Ulukaya, polis sorgusundan sonra ülkeyi terk edip Amerika'ya gelmeye karar vermiş biri...Son zamanlarda Ulukaya ile ilgili Amerikan medyasında epey haber çıkıyor. Bu haberlerde, eski eşinin açtığı 530 milyon dolarlık dava ve Bloomberg'in Milyarderler Listesi'nde 1.1 milyar dolarlık serveti ile listeye girmesi gibi yüksek meblağlı rakamlar havada uçuşuyor. Ulukaya'nın şirketinin piyasa değerinin bu rakamın bir kaç katı, 4-8 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.Sözkonusu haberlerden dolayı, bir süredir nereye gitsem Hamdi Ulukaya konuşuluyor. Amerika'daki Kürt toplumu da Ulukaya'yı yakından tanıyor. Ulukaya, Amerika'ya ilk geldiği dönemler New York'taki Kürt toplumu ile yakın ilişkide bulunmuş. İlk başlarda kimilerinin desteğini almış, zaman içerisinde bazıları ile sorun yaşayınca yolları ayrılmış, ama bazı ilişkileri de hala devam ediyor.

New York, dünyada para kazanmanın en kolay olduğu yerlerin başında geliyor. Özellikle göçmenler için... Çünkü zor çalışma şartlarıyla başetme hırsı ve azmi, bu yolda çok önemli bir motivasyon gücü oluyor. New York'ta pazarlayacak bir fikriniz veya projeniz olduğu zaman bunun paraya dönüşmesi an meselesi. Hamdi Ulukaya'nın sırrı da bu olsa gerek. Yoğurt, Amerikalılar'ın Yunanlılardan öğrendiği ve Yunanlılar'a ait olarak kabul ettiği bir ürün. Hamdi Ulukaya da Türkiye'den ailesinden gelen süt ürünlerine olan aşinalığını New York'ta milyar dolara çevirebilmiş biri.


Eşinden 530 milyon dolarlık dava

Rivayetlere göre, Hamdi Ulukaya'nın iş hayatına girişinde şans faktörü de etkili olmuş. Manhattan'da sokakta meyve satarken tanıştığı Ayşegül Giray'la evliliği sayesinde Green Kart almış ve eşinin sağladığı 500 bin dolar sermaye ile Euphrates (Fırat) ismiyle peynir işine girmiş. İşleri büyüdükten sonra eşinden ayrılmış ancak bazı hisseleri hala eşinin üzerine olduğu için yıllar sonra eşi tarafından mahkemeye verilmiş. Ayşegül Giray, hisselerinin karşılığında Ulukaya'dan 530 milyon dolar talep ediyor. Geçtiğimiz aylarda başlayan mahkeme süreci hala devam ediyor. Ancak Ulukaya'nın bu davayı kaybetmesi halinde bile ticari faaliyetlerinin zarar görmeyeceği belirtiliyor.

Fırat'ın kenarından Manhattan'a

Erzincan'da Fırat Nehri'nin kenarında büyürken kendi hayvanlarına çobanlık yapan Ulukaya, 2005'te büyük bir şans eseri bir yoğurt fabrikasını satın alır ve markasını da "Chobani" olarak belirler. Chobani, Amerikalılar'ın tercih etmesinden dolayı Yunan tarzı ile yoğurt üretimi yapıyor. Bin 200 kişinin çalıştığı Chobani yoğurt fabrikası, 5 yılda Amerika'nın toplam yoğurt satışının yüzde 17'sini karşılarken, hızla yeni yatırımlarla Kanada ve Avusturalya'ya da açıldı. Ulukaya, bu yükselişi sayesinde bu yıl Amerika'da "Yılın Girişimcisi" seçildi. Amerikan medyasının peşinden koştuğu Ulukaya, 2011'de kapak olduğu Forbes dergisi tarafından "Yoğurdun Steve Jobs'ı" olarak tanıtılmıştı.

Ulukaya, Shepherd's Gift Foundation (Çoban Armağını Vakfı) ismiyle de sosyal ve kültürel alanlarda da varlık gösterir. Bu yıl, aralarında Türk-Amarikan Society ve New York Kürt Film Festivali'nir de bulunduğu 17 projeye destek sundu. Bir röportajında Türkiye'de kütüphaneler kurmak istediğini ve bastırdığı öyküleri de kitaplaştıracağını anlatan Ulukaya, geçen yıl Somali'ye de 1 milyon dolar bağışta bulunmuştu.

Polis sorgusundan sonra ülkeyi terk etti

Peki, Ulukaya'nın Amerika serüveni nasıl başlıyor? Söylentilere göre, Ankara Mülkiyeler mezunu Ulukaya 1994 yılında, Kürtler'e yönelik işlenen faili meçhul cinayet listelerinin ortada dolaştığı bir dönem Türkiye'yi terk etme kararı aldı. Ulukaya o dönem yaşadıklarını Hürriyet gazetesine şöyle anlatıyor:

“Mülkiye Siyasal Bilgiler’de okuyorum. O zaman yerel bir gazete çıkarıyordum. Bir şeyler yazdım. Herhalde kişilik olarak duyarlı biriydim. Kürt olarak bölgemdeki haksızlıklara, yanlışlıklara karşı bir şeyler yazmış olabilirim. Gazetenin adı Erzincan İliç’in Sesi. Siyasal’da bir grup arkadaştık. Böyle şiddet, şu, bu olaylarını sevmem. Sene 1991-1992. Zaten ailede de böyle bir şeyimiz yok. Ama yanlışlıklara da duyarsız kalamazsın ki... Amacım o zaman neydi? İşte kasabada etrafımızdaki yanlışlıkları yazabilmek. İki sene sonra herhalde insanları kızdırmışız. Okul değil de dışarıdan biraz sorunlar oldu. Yargılanmadım. Sorguya alındım. Polis tabii. Gözaltı... Ama çok kısa bir süre. Belki bir gün. O zaman anladım yani. Ya susacaksın. Ya şiddete karışacaksın. Ya da geçip gideceksin. Üçünden bir tanesi... İşte biz geçip gitmeyi seçtik. Sene 1994...”

Ulukaya, polis sorgusunun detayına girmiyor ancak ülkeyi terk etmesine yol açacak düzeyde bir sorgu olduğu ortada. Politik meselelerle uzaktan yakından ilgisi olmadığı halde kazara gözaltına alınan insanların bile işkence ağır işkencelerden geçirildiği bir dönemde Ulukaya'nın başından geçenleri tahmin etmek zor değil. Kaldı ki, Ulukaya'ınn New York'a ilk geldiği dönemlere birlikte olduğu insanlar, hayati tehlike nedeniyle Türkiye'yi terk ettiğini anlatıyor.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 9)
  |   Okuma: 6568   |   Yorum: (145)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 13 Ekim 2012 16:14 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Aferin Kùrd ulusunun Becerikli neferi.Dilerim ozgùr Kùrdistanda mesleginizi içra edersiniz.Ba§arili Kùrdler vatani olan ozgùr kùrdistana gitmeli.Bu ba§arili kùrd evladina kelem olan Giray soyisimli xanimin Giray tirklerinden olmasi.Kemal Burkay olan tirk hizmetkàri ailesindendir.burkaylar diyer isimleriyle Giray tirkleridir.tarih bilgisi olan Kùrdler bilir.
 Yorum #2  | 13 Ekim 2012 20:44 | Alıntı     

zırt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yav ne yalancısınız bea ben adamı tanıyorum... hiç de burada yazanlar gibi bir olay yok.. adam boğaz içi üniversitesi mezunu.. ağa çocuğu mal mı dağ ile silah ile uğraşsın.. anca gariban çocukları ölüyor..
 Yorum #3  | 13 Ekim 2012 22:45 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Özgürlükçü Kürd Milledi,

HAQ'a , adalede we ticarede sarıldıkça,sömürgecilerin asıl "UşaQları "adeta cinned geçiriyorlar.!

Haqa ,adalede we ticarede sarılan;Mazlum Kürd Milledine Başarılarının dewamını XUWDEDEDEN diliyorum.!Ki cinnedçiler HAQ eddikleri cehennem Quyusuna "ZIRT"Diyye kendileri SERKELE Düşsünler.!
 Yorum #4  | 15 Ekim 2012 16:10 | Alıntı     

Qeki

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Iyisini yapmis , biz yuruyus, protesto, aclik grevleri yaparak bir karis yol alamadik bu arkadas simdi eger kendi milleti icin calisacaksa Kurd davasina hepimizden daha Cok faydasi olacak.
 Yorum #5  | 16 Ekim 2012 16:23 | Alıntı     

şoreşger é agıri(ağrı)

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
eğer bu haber doğruysa çok sevinirim ama biz bu güne kadar çok milyarder kürd duyduk gürdük hepsi kendi menfahatini düşünüyor türkiye kürdistanında düzen partisiyle anlaşıp göbeklerini sallaya sallaya parlementoya gidiyorlar kendi çıkarlarıı için yatırımlarını ana dolunu batısına yaparlar yazları türkiyenin güneyindeki tatil beldelerinde geçirirler. çocuklarına bir kelime bile kürtçe öğretmezler. ama inşallah bu haberdeki şahıs öyle değildir. yanılıyormuyum yoksa arkadaşlar doğru değilmi
 Yorum #6  | 20 Ekim 2012 15:13 | Alıntı     

zagro

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bu beklenır tcnın medyasında yrd dışenda özelıkle veya içinde çok başarı olannı kürt için hemen turk etiketını takıyor dunya bu turku konuşyor oysa turk muk değildır ama bı suç işlese yada yuz kızartıcı suç yapsa hemen kürt etıketli olur o zavalı kürt başına gelmeyenı bırakmazlar .canlısını gördum dersımden istanbula gelen bi kşi kapkaçcılıktan yakalanmıcıtı gazete şunu yazmıştı doğuda ki kürtler metropolerde hırsızlık kapkaççılıkla baş edilmiyo.......ertesı gün aynı gazeteyı gözatım tesedfe bakın norveç te eurovisyon şarkı yarışması vardı 2011 norveçde ingiltere adına yarışan bir dersımli kürt yarışyordu .aynı gazete kürt olduğunu bildiği halde flaş flaş dunya bu turkü konuşyor ingiliz lerın gururu türk olacak bakınız dikat edın bunlar gerçekten kürt düşmanlarıdır zaten bu açık ikili yuzklerden kürt saflarına katıldım öncelereı hiç bşey umrumda değildı...aynı olay bı daha gördum antalyada bırı kapkaçlıktan tutmuşlar gazete diyarbakırlı kürt yıne hırsızlıktan yakalandı..bı kaç gun içınde diyarbakır sur bldye takımında bırı amerıkanın önde gelen basketbol takımını transfer olmuştu gazete flal flaş flaş dunya amerıka bu türku konuşyor bunlar nasıl insanlar nasıl medya cıdıyetlerı yoktur o tyuzden gazete tlvzyon ızlemyom takıp etmıyorm yalan dolabnlar hepsı başarısıyla başarıssızlığıyla hepsı kürt yazılsın isterız başarıytı kendıne sayıp onlarda oyununuza mı gelecek sanyorsunuzz demek başarılı gunun brınde bı suç işlese o zaman kürt derler kafaya mantığa bakın o yuzden dunyada şamaroğlanı olarak kabul edılıyor bu turkıye devletıı
 Yorum #7  | 18 Nisan 2014 03:25 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kong Hyo Jin dernières Beat Street aéroport international d'Incheon en Corée du Sud le 26 Octobre, Feixiaweiyi _ Kong Hyo acheter nike free 5.0 france Jin. Kong Hyo Jin dernières Beat Street aéroport international d'Incheon en Corée du Sud le 26 Octobre, Feixiaweiyi Hauteur avantage, et par conséquent nike free run 2 porter un type! nike air max 1 pas cher Stars masculines coréennes s'habillent Compétition 9 Octobre -10 22 mai _ robe. Populaires coefficient idole showbiz coréen à signaler, Lee Min-ho, le parc un jour, Kim, Junsu, Kim Hyun Joong Kang Dong Won, nike chaussure france Kim Bum, Zheng nike pas cher Yonghua, Jang Keun Suk, Song Seung Heon, SJS , Jang Dong Gun, 7, Lee Seung Gi ...... hauteur là, il ya un modèle semble bon go?t, comme si là-bas? Octobre 9 Concurrence hommes coréen étoiles robe formelle le 22 mai -10 à soldes nike blazer femme homme l'ouverture! Musicale ""Mamma nike free pas cher Mia!""Et le drame"" princesse fête ""pour créer privé coupon personnalisé 2014, nom exclusif et une bénédiction, lui envoyer une surprise Nouvel An! _ La vie urbaine. évolution thermique de la Chine est le premier de cinq gastronomique comédie musicale de Pékin ""princesse fête"" et première comédie musicale ""Mamma Mia au monde! ""Version chinoise du nike air max 1 leopard récemment lancé intime"" expérience extraordinaire ""privé des services personnalisés, juste le billet peut être imprimé sur le ministère de voeux pour votre nom sur les billets de théatre. Que ce nike blazer femme pas cher soit tentant magnifique festin royal, ou la joie du soleil couchant grecque, est une joie pour votre courtoisie personnalisé personnels, seront des souvenirs éternels de votre mémorable. Le théatre est un lieu plein de rêves, chacun dans le théatre, les gens veulent être i
 Yorum #8  | 25 Haziran 2014 06:39 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
will find that you have received the fakes for the price of authentic ones. Therefore, some tips must be used to avoid fake Louis Vuitton handbags. - Take coach factory outlet some original
decorated the iconic "LV" sign. That they (TFC) are usually also barbour jackets now offers barbour outlet clutches these days, of which mimic the shape with a lot of associated Louis Vuitton
fractions of the retail prices. For the prices that you would see on Louis Vuitton online store, Kate Spade Outlet you are Buy Louis Vuitton Online handbags.How can Louis Vuitton Online
Louis Vuitton donated a coach outlet significant portion of the first day of sales from the flagship store in Beijing last year Louis Vuitton Special Olympics World Summer Games, which were held
company is currently known by the name kate spade outlet of Louis Vuitton Moet Hennessey, or LVMH, is still revered for the "A-class" quality and Chanel Outlet unforgettable style of their products.
counterfeit handbags in the country, since replicas do not necessarily kate spade Appeal to the same market who wants to pay full price for authentic Louis Vuitton merchandise.With louis vuitton
 Yorum #11  | 21 Ekim 2014 04:03 | Alıntı     

micheal

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
of the environment, but for Microsoft's revenue structure, such a pace of reform is difficult to look forward too.And michael kors outlet online sale behind this, Microsoft's transformation has been christian louboutin outlet online the industry interpreted as sitting on Nike Outlet the pocketbook about transformation. Microsoft in true religion brand jeans its core business remains a dominant christian louboutin outlet online force, their core performance temporarily not Michael Kors bags been significantly affected.Among them, Windows and Michael Kors Handbags Microsoft Office are the two most Authentic Louis Vuitton Bags two business equipment and consumer and Louis Vuitton business licensing department authorized department.According to michael kors watches on sale Microsoft previously releaswww.cheapmichaelkorswatches.biz]Michael Kors watches[/url]
 Yorum #17  | 8 Nisan 2015 06:08 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
online cialis prescription Buy Cialis Online cialis 5 mg workscompare viagra cialis levitra Viagra incredibly cheap viagralevitra daily use generic levitra canada pharmacy levitra purchase cheapwhen should i be prescribed clomid Buy Clomid iui with clomid folliclestry cialis free cialis without prescription buy cialis hong kong
 Yorum #18  | 7 May 2015 02:47 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra 25 levitra 5 mg precio buy levitra?wholesalecialis generic brand Buy Cialis Online cialis blood levelsminoxidil finasteride react Propecia saw palmetto hair loss finasteridegeneric viagra fast delivery acheter viagra paris sans ordonnance viagra on line pharmacybuy viagra brand viagra canada mastercard research cost of viagra
 Yorum #19  | 22 May 2015 05:31 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Surgically removing infected prostatic stones may help when other measures fail.Acute gouty arthritis a.Significant respiratory distress e. cialis farmacia precio Eggs milk peanuts soy fish shellfish tree nuts and wheat are the foods most often implicated.d.Diseases of the Cardiovascular System D I S E a S E S O f T h E C a r D I O va S C U l a r S y S T E M l CLINICAL PEARL Ventricular assist device VAd Work on these devices has been occurring for the past decades and most of the products on the market now represent research that was done years ago.granulo granules granulocyte hemo blood hemolysis Destruction or breakdown of red blood cells.
 Yorum #21  | 14 Haziran 2015 06:17 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Baccarelli A.due to trauma C.. generic cialis canada A liquid adapts its shape to the vessel in which it is contained.Gilberts syndrome Occurs in up to of the populationautosomal dominant condition in which there is decreased activity of hepatic uridine diphosphate glucuronyl transferase activity Common cause of isolated elevation of unconjugated bilirubin Exacerbated by fasting crash diets fever alcohol and infection Asymptomatic in most cases but occasionally mild jaundice may be present Liver biopsy results are normal and usually no treatment is necessary.We feel sad because we cry.The approval for this study was obtained from the Ethical committee of the University.
 Yorum #26  | 10 Ekim 2015 10:01 | Alıntı     

viagra vs cialis

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis <a href="http://firstcanadianpharm.com/#free-trial-coupon-cialis">cial
is generic</a>, <a href="http://firstcanadianpharm.com/where-to-buy-cialis-professional.html&q
uot;>cialis 20 mg</a>, <a href="http://medcanadianpharm.com/#cialis-5mg-price">cialis online</a>, <a href="http://bit.ly/1FShHJT">cialis for daily use</a>, <a href="http://autoadmit.com/go.php?url=http://firstcanadianpharm.com/"&
gt;cialis dosage</a>, <a href="http://pharmacywithoutadoctorsprescription.com/">cheapest cialis without prescription</a>, <a href="http://edmenhelp.com/cialis-without-rx/">Cialis without rx</a>, <a href="http://edmenhelp.com/cialias-online/">Cialias online</a>, <a href="http://edmentreat.com/cialis-with-no-prescription/">Cialis with no prescription</a>, <a href="http://edmentreat.com/buy-levitra-without-a-prescription/">Bu
y levitra without a prescription</a>
 Yorum #27  | 16 Ekim 2015 11:49 | Alıntı     

chenlina

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #28  | 18 Ekim 2015 11:25 | Alıntı     

Jarredbunk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://antibioticswithoutadoctorsprescription.top/
antibiotiс

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: