Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Militarizmin İnşasının Aracı Olmamak  


10-09-2012, 12:03 Kategori: Yaşam  
Militarizmin İnşasının Aracı Olmamak

VİCDANİ RETÇİ ÇİÇEK'LE SÖYLEŞİ

Militarizmin İnşasının Aracı Olmamak

Vicdani Retçi ve yazar Ali Aydın Çiçek'le militarizmi, Zazaca/Kırmanca edebiyatı konuştuk. Kendi deneyimlerini aktaran Çiçek vicdani reddini açıklamasıyla birlikte nasıl yalnızlaştığını, "sivil ölüme" mahkum edilişini anlattı.

Vicdani Retçi, Kürt, yazar ve işçi Ali Aydın Çiçek, Kürt hareketinin zemin bulduğu coğrafyada çocukluğunu yaşamış, politik bilince o coğrafyada ulaşmış.

Çocukluk hatıralarının büyük bir kısmını işgal eden savaş onu militarizmle uzlaşmaz bir çizgiye çekmiş. Öyle ki çocukluk yıllarında askerlikle olan ilişkisini düşündüğü zaman ürperiyor.

Okul yıllarında sistemi sorgulamaya başlayan Çiçek militarizmle arasına mesafe koymasını sağlayan şeyin politik kimliği olduğunu belirtiyor. Edebi çalışmaları anadilinde, Zazaca/Kırmanca. Çiçek'le vicdani ret ve edebiyat eksenli söyleşi yaptık.

90'larda çocuk olan biri olarak Vicdani reddinizi açıkladınız. Sizi militarizmle hesaplaşmaya götüren süreci anlatabilir misiniz?

Ben Kürt Kızılbaş bir ailede dünyaya geldim. Babam başta olmak üzere ailem koyu bir Kemalistti. Babam, aynı zamanda yaklaşık iki yıl köy koruyuculuğu yaptı. Bir savaş var ve aileden biri elinde silahla bu ateşin içinde. Bundan etkilenmemek mümkün değil.

Yani; şiddet, baskı ve faili meçhuller yaşadığımız coğrafyanın bir gerçeğiydi. Bu coğrafyada her gün birileri ya askerde ölüyor ya da dağda. Yine çoğu zaman evler basılıyor yanıbaşınızdaki insanlar evlerinden alınıyor ve onlardan günlerce haber alınamıyor. O dönemler asker olmak istiyordum.

Savaşın yanısıra okul ve okuldaki eğitim sistemi de bireyi olumsuz etkiliyor. Okul eğitimi kişiyi tamamen zehirliyor. Biz de bu zehirden fazlasıyla etkileniyorduk.

Düşünsenize okulda size asker olmanın, vatan uğruna ölmenin/öldürmenin ne kadar kutsal olduğu öğretiliyor. Bir de "Ulu Önder Atatürk" ve onun etrafında anlatılan kahramanlıklar, büyük hikâyeler ve evimizdeki askeri üstle çekilmiş o erişilmez bakışlı tablolar... Böyle bir tablo düşünün, tabii ki bunlarla bir anda yüzleşmek çok zor oluyor.

Militarizm her yerde...

Militarizm gerçekliğiyle biraz geç tanıştım, bunun derinliğini algılamam biraz zaman gerektiriyordu; fakat siyasal anlamda kopuşu -CHP ve Kemalizmle- ortaokula başladığım zaman yaşadım. Bu kopuşu sağlayan en büyük etken o dönemlerde tanıştığım yurtsever gençlerin olmasıydı.

O dönem köyde inşa edilen karakolun gerillalar tarafından yakılması nedeniyle Türk ordusu köylüler üzerinde baskılarını arttırıp halka işkence yapması, militarizmle arama mesafe koymam için mihenk taşı niteliğindedir.

Resmi sistemin methiyelerini düzen okulların kapatılması da düşünsel anlamda sistemi daha iyi sorgulamamı sağladı. En kötüsü bazen değişmek için insanın canının yanması. Sanırım bedeli ödenmeden kazanılmış hiçbir değer yok, aksine her şeyin çok ağır bir bedeli var. Ve hepimiz bu gerçekliğin bir yerinde konumlanmışız.

İstanbul'a 2003 yılında geldim. Vicdani ret hareketi üyeleri ve Amargi çevresiyle tanışmam militarizme karşı netleşmemi sağladı.

Vicdani reddinizi açıkladıktan sonra çevrenizin tepkisi ne oldu? Herhangi bir baskıyla karşılaştınız mı?

Netice itibariyle eril-iktidarcı zihniyetle, militarist algıyla yüzleşmek, ister istemez kişiyi geleneksel toplum içerisinde yeni bir duruş sergilemesini sağlıyor. Şiddetin, sembollerin, erkekliğin bu denli yüceltildiği ve insanların buna tabi olduğu mantığa ortak olmamak ve bu mantığın bir yerde karşısında durmak ilk etapta kişiyi belli bir dereceye kadar toplumdan uzaklaştırıp, çeşitli şekillerde baskıya açık hale gelmesine neden oluyor.

Beni bu baskılar karşısında en çok etkileyen yalnızlaşmak oldu. Aileden tutun en yakın mücadele arkadaşınıza kadar yaptığınız şeyin doğru olmadığı, doğru olsa bile çok hayali, ayağı yere basmayan bir eylem olduğu ifade ediliyor.
Vicdani reddini açıklayan biri olarak, bu yalnızlığı çok derinden yaşadım. Yani genel mantığa katılmadığınız zaman kapalı hapishaneye, diğer bir deyişle "sivil ölüme" mahkûm ediliyorsunuz.

Kırmancca/Zazaca üzerine çalışıyorsunuz. "Teberik" kitabından sonra "Sayê Marû-Şahmaran" adıyla topladığınız masal kitabı çıktı. Sizi Zazaca üzerinde çalışmaya iten sebepler neler?

UNESCO'nun kaybolan dillere dönük hazırladığı rapor sonrası anadilim Zazaca/Kırmancaya yöneldim. Bu raporda, Türkiye de 17 dilin yok olmakla yüz yüze olduğu belirtiliyor. Bunlar içerisinde Kırmanca/Zazaca lehçesinin de altı çiziliyordu. Bu rapordan hemen sonra başta İstanbul Kürt Enstitüsü, Vate Yayınevi'nde uzun süre dil dersleri aldım. Çeşitli kurumlarda dil dersleri vermeye başladım.

Son birkaç yıldır daha çok folklor üzerine çalışıyorum. Birçok bölgenin masal, fıkra, ağıt vb. kaydedip yazıya geçiriyorum.

Son çalışmam olan "Şayê Marû" (Şahmaran) kitabı ise yaklaşık bir yıllık süreç içerisinde hazırlandı. Bu ilk folklor çalışmam, Hınıs ve Tekman bölgelerini kapsıyor.

"Sayû Marû" Zazaca/Kırmancca yazılmış bir masal kitabı. 10 kişilik bir grupla Gazi Mahallesi ve Alibeyköy'de yüz yüze görüşmeler yaparak bir yılda tamamladım. Folklorik bir çalışma olduğu için birinci ağızdan ses kayıtlarına bağlı kaldım. Sayû Marû yaptığım projenin ilk ürünü. Yani bu çalışmayı takip edecek bir dizi dosya daha var ve sırasıyla yayınlanacaklar. Üzerinde çalıştığım bölgeler: Dêrsim, Erzincan, Lice (Diyarbakır) ve Karer (Bingöl).

Kırmanca/Zazacanın yok olmaması için ne tür çalışmalar yapılıyor?

Öncelikle Kırmanca/Zazacanın 3,5 - 4 milyon kişinin konuştuğu bir lehçe olduğunu unutmamak gerekiyor; fakat sistemin bu lehçe üzerinde 85 yıllık bir baskısı söz konusu.

Kırmanca üzerinde yıllardır süregelen baskılar nedeniyle dile dönük yazımsal bir çalışma yapılamamıştır. Kırmancanın sadece Türkiye sınırları içerisinde konuşulmakta olması da dilin gelişmesi önünde engeldir. Öyle bir durum ki çoğu zaman aynı lehçeyi konuşmalarına rağmen birbirlerini anlamak da güçlük çekiliyor. Bir de bu konuda bilgi sahibi olmayan kişilerin bu konuda ahkâm kesmeleri işi içinden çıkılmaz hale getiriyor.

Yani Zazaca/Kırmanca üzerinde daha çok siyaset yapılmakta fakat sorunların çözümü anlamında bir şeyler yapılmış değil. En azından bu konuda elle tutulur çalışma yapan sadece Vate grubu ve yayınevi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Vate Çalışma Grubu, bu konuda ciddi bir emek verip bu lehçeye gerek dil çalışmaları alanında, gerekse edebi ve folklorik anlamda nitelikli çalışmalar sunmuştur. Fakat bu konuda eksiklikler fazlasıyla mevcut. Yine de düne nazaran daha iyi bir durumda olduğu söylenebilir. Yine Newepel, Verroj ve Şewçila gibi dergi ve gazetelerin çıkması bu anlamda sevindirici.

Antimilitarist ve vicdani retçi kimliğinize edebiyat çalışmalarınızda yer veriyor musunuz?

Bir kere edebiyat dediğimiz şey öyle siyasal algının dışında olan bir şey değil. Kişi olarak genel anlamda objektif davranmaya ve öykü kahramanlarımı olduğu gibi, yani reel gerçeklerle bağını koparmadan işlemeye çalışıyorum.


İnsanın zihinsel değişimleri nasıl ki hayatını, sosyal ve siyasal çevresini etkiliyorsa, değişim ve dönüşümler yaratıyorsa, muhakkak ki uğraştığı, alakalı olduğu alana da yansır bu.

Vicdani ret olgusunu açık bir şekilde siyasal bir söylemle şimdiye kadar hiç işlemedim, fakat savaş ve şiddet karşıtlığını, yine bunların olumsuz yansımalarını çok daha yalın bir şekilde öykü kahramanlarımın ağzından defalarca ifade ettim.
Tabii ki eril aklı ve bunu uzantılarını sorguladığınızda, bunların edebiyatınıza da bir şekilde yansıması oluyor. Daha geniş, daha sorgulayıcı bir bakışa sahip oluyorsunuz.

Netice itibariyle hem vicdani ret hem de edebiyatını yaptığım Kürtçe (Zazaca/Kırmancca) ne yazık ki sistem tarafından pek de kabul görmüş gerçekler değil. Yani bu anlamda yükümüz ve sorumluluk alanımız biraz daha ağır. Bu konuda sanırım, biraz daha detaycı olup artık bu olgularla, hatta bağlı olarak resmi söylemin yok saydığı, ayıpladığı cinsellik, eşcinsellik, antimilitarizm gibi olgularla da yüzleşmek ve bunları işlemek gerekiyor. Çünkü edebiyatın bu tür dogmaları parçalayacak yeni bir dil ve söyleme kapı açacak gücü var.

Ali Aydın Çiçek kimdir?

1984 Varto (Gımgım) doğumlu vicdani retçi, Kürt yazar. 2009'da İstanbul İnsan Hakları Derneği'nde askerlik yapmayacağını açıklayarak vicdani reddini ilan etti. UNESCO'nun yayınladığı rapor sonrası anadilini öğrenmek için dil dersleri almaya başladı. Aldığı eğitim sonrası hem kitap çalışmalarına hem de ders vermeye başladı. Bir dönem İstanbul Kürt Enstitüsü ve Gazi Mahallesi Barış İklimi Kültür Merkezi'nde Zazakî dil dersleri verdi.

Zazaca öykü, şiir ve folklorik çalışmalar yapan Çiçek birçok yarışmada ödül aldı. 2010'da çıkardığı Teberik adlı kitabı ve yakın zamanda yayımşlanan "Sayê Marû - Şahmaran" adlı kitabı var.


Nail KARAYEL & Serkan AKTAŞ - BIANET


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 1928   |   Yorum: (16)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 5 Nisan 2015 07:01 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis dosage information order cialis online cialis bathtub symbolismus on line pharmacy selling kamagra melbourne kamagra where to buy kamagra in maniladoes female cialis work generique cialis en france online tadalafil generic cialisgeneric cialis on line cialis price buying cialis online reviewgeneric cialis online fast shipping online drugstore order cialis online from dreampharmaceuticals
 Yorum #2  | 14 Nisan 2015 09:46 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
e. generic soft cialis pericardium .Clinical features . viagra brand on line There was a silver lining to those areups and that is the tender affection of those around me husband family and friends.g. onlinepharmacy The focal length of the lens is obtained by using Eq.My doctor then suggested that I receive the pneumonia vaccine which produces antibodies against many types of pneumococcal bacteria. canadian pharmacy 24 hours What is diuresis .. cafergot Prevention Treating the metabolic disorder may reduce the risk of developing this type of dementia.Urinalysis reveals heme. furosemide and alcphol PadmaNathan H.. i want to buy viagra Since the radius of the arterioles is small con striction is an effective method for controlling blood flow.. prescriptions on line Bence Jones protein in multiple myeloma.. cheap canadian meds Treatment .For most of us though our brain tricks us into eating more than intended and into making worse food choices than planned. canada pharmicy Shortterm analysis of the effects of as needed use of sertraline at PM for the treatment of premature ejaculation.Anger is about the perception of being unjustly treated wronged or cheated. georgia vermox 100 mg The following pages provide some guidelines regarding our present state of knowledge about some herbs and botanicals used specifically to treat chronic prostatitis.For this procedure a hollow needle is inserted Sulci Gyri body movement PARIETAL LOBE body sensations visual and spatial perception FRONTAL LOBE thought processes behavior personality emotion OCCIPITAL LOBE vision Wernicke area language Broca area comprehension language expression TEMPORAL LOBE hearing understanding speech language FIGURE Left cerebral hemisphere lateral view. tretinoin cream uk Commun.
 Yorum #3  | 9 May 2015 15:10 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
propecia increased sex drive propecia trama finasteride diabetesviagra online discount viagra y otros similares how long is viagra good forcialis fever buy cialis online fast delivery generic cialis overnight shippingcialis prices cialis preise schweiz cialis soft tabs dosageindia viagra generic viagra ohne rezept apotheke discount generic viagra
 Yorum #4  | 30 May 2015 17:55 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The tumor apparently originated at the left main bronchus and extends peripherally.The electricity is represented by waves or deections called P QRS or T.Selma a yearold secretary had been complaining of wrist pain with tingling sensations in her ngers for months. Viagra Christophers.Unfortunately he suffered a broken rib as a result of the physicians chest compressions.
 Yorum #5  | 3 Haziran 2015 09:54 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If symptoms that are thought to be related to prostatitis persist culturedirected antibiotic therapy with a more prolonged course higher dosage or different agent should be considered.Pain may be so severe that the patient may even become suicidal.It may help to stress the benefits of the procedure and that you will have more information when the results are in. Buy Accutane He then inoculated nearly more people.aureus virulent Occurs on a normal heart valve If untreated fatal in less than weeks b.Receive medicine to keep your blood thin Be encouraged to sit on the side of the bed and then walk Wear special stockings to prevent blood clots in your legs Be asked to use a breathing machine to help clear your lungs Receive pain medicine into your veins or into the space that surrounds your spinal cord epidural Outlook Prognosis Full recovery for open surgery to repair an aortic aneurysm may take or months.
 Yorum #6  | 12 Kasım 2015 14:06 | Alıntı     

ugg boots

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ED Hardy Outlet http://www.edhardypopsale.com

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletsonlines.us.com

Coach Outlet http://www.coachoutletonlinesstore.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletsstore.us.com

Cheap Jordans http://www.cheapjordansretro.us.com

Michael Kors Outlet Store http://www.michaelkorsoutletsstores.us.com

Coach Handbags http://www.coachhandbagstore.us.com

Coach Factory http://www.coachoutletsonlinestore.us.com

Oakley Sunglasses http://www.oakleyglassessale.us.com

Tory Burch Outlet http://www.toryburch-outlet.us.org

Longchamp Handbags http://www.longchampoutlets.us.com

Michael Kors Handbags http://www.innnov8.com

Coach Outlet http://www.innnovate.com

UGG Boots http://www.uggbootsoutlets.us.com

Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoeoutlet.com

Moncler Jackets http://www.monclerdownjackets.us.com

North Face Outlet http://www.northfaceoutletblackfriday.com

Kate Spade Black Friday http://www.katespadefactoryoutlet.us.com

Moncler Outlet http://www.monclerjacketsoutlet.com.co

Coach Factory http://www.maganates.com

Coach Handbags http://www.coachhandbagsfactoryoutlet.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katesapdeoutlet.us.org

North Face Jackets http://www.northfacejacketsinc.com

Ray Ban Outlet http://www.raybanoutlets.com.co

Cheap Ray Ban Sunglasses http://www.raybanglasses.name

Burberry Outlet http://www.burberryoutletsstore.us.com

Cheap UGG Boots http://www.uggbootoutlet.us.com

Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinshoes.name

North Face Outlet http://www.outletnorthface.name

Coach Factory Outlet http://www.coachfactoryoutlet.name

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletonline.name

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutlet.name

Coach Outlet http://www.coachoutlet.name

Nike Air Max http://www.nikeairmaxstore.ru

Moncler Jackets http://www.monclerjacketsru.ru

Nike Roshe Run http://www.tanienikerosherun.pl

Cheap Nike Air Max http://www.nike-airmaxaustralia.com

Buty Nike Air Max http://www.airmaxsprzedazdla.pl

Nike Air Max Damskie http://www.cheapnikeairmax.pl

Nike Air Max http://www.nikeairmax.com.co

Cheap Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoes.name

Christian Louboutin Outlet http://www.christianlouboutinsoutlets.com

Burberry Outlet http://www.outletburberry.us.com

Balenciaga Outlet http://www.balenciagaoutlet.us.com

Burberry Handbags http://www.burberryshandbag.us.com

Balenciaga Handbags http://www.balenciagahandbags.us.com

Louis Vuitton Wallet http://www.louisvuittonwallets.org

Cheap UGG Boots http://www.uggcheapbootstore.com

Uggs Boots http://www.uggsbootsoutlet.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutleinc.com

Toms Shoes http://www.tomshoesoutlet.us.com

Hermes Blet http://www.hermesbeltstore.com

UGG Boots http://www.uggboots2015.us.com

UGG Boots Outlet http://www.uggbootsoutlet.net

UGG Boots Sale http://www.uggbootssale.us.com

Burberry Black Friday http://www.burberryhandbags.name

Uggs Boots http://www.uggs-boots.us.com

Louis Vuitton Outlet http://www.louisvuittonsoutlet.us.com

Louis Vuitton Outlet Online http://www.louisvuittonoutletsonline.us.com

North Face Outlet Store http://www.northfaceoutletstores.us.com

North Face Store http://www.north-face.us.com

North Face Factory Outlet http://www.northfacefactoryoutlet.name

The North Face Outlet http://www.north-faceoutlets.us.com

North Face Outlet http://www.thenorthfaceoutlets.name

Louis Vuitton Factory Outlet http://www.louis-vuittonfactoryoutlet.com

Louis Vuittons Handbags http://www.louisvuittons.name

Louis Vuittons Outlet Online http://www.louisvuitton-outletonline.com

Timberland Boots http://www.timberlandsboots.us.com

Cheap Timberland Boots http://www.cheaptimberlandboots.name

Timberland Outlet http://www.timberlandoutletstore.us.com

Tory Burch Outlet Store http://www.toryburchoutletstore.name

Tory Burch Outlet Online http://www.toryburchoutletstores.com

Tory Burch Outlet http://www.toryburchsoutlet.us.com

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletusa.us.com

Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlaurenoutlets.name

Gucci Factory Outlet http://www.guccifactoryoutlet.name

Gucci Outlet http://www.outletgucci.name

Gucci Handbags http://www.cheapguccihandbags.us.com

Cheap Ray Ban Sunglasses http://www.cheap-raybanglasses.us.com

 Yorum #7  | 8 Ocak 2016 14:23 | Alıntı     

Stephebraph

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Breasts develop fully between ages andThe stem cells can also be taken from the donors marrow which is drawn out through a wide needle inserted into a big bone often the hipbone or pelvis. comprar pastillas levitra Chest wall Costochondritis muscle strain rib fracture herpes zoster thoracic outlet syndromethese data could not be used for valid meta analysis.metrorrhagia kamagra 100mg Photograph shows Solomon Ben Bebe Gus and Louisa with proud grandparents.Considerations The test is not usually recommended for pregnant women.The piezoelectric effect.TreatmentHe denies any weakness.Bibliography Chodron P. prix du cialis en belgique Laboratory tests reveal a hemoglobin ofThis national hotline number will let you talk to experts in poisoning.If Monospot test is positive no further testing needed.The overall mortality associated with viral encephalitis is approximatelyprofuse sweating diaThe proper angle for a speed of i would like to purchase cialis in which nNOS initiates the erectile response which is then maintained and increased by eNOS activity the latter being activated by shear stress Hurt et al.Epstein English pathologist born Yvonne M.This controls acute bleeding in to of cases.Quick Hit Diagnostic tests for MS helpful hints MRI is abnormal in of MS patients.Nat. viagra order online Only about quarts mL of urine are excreted daily.ophthalmoscopyd.The danger of this condition is the risk for progression to a.
 Yorum #8  | 11 Şubat 2016 21:25 | Alıntı     

Vincepats

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
DIGESTIVE SYSTEM Gingiva Cementum Root canal Periodontal membrane Bone Blood vessels and nerves FIGURE Anatomy of a tooth.A.Many extraglandular manifestations more common in primary disease such as chronic arthritis interstitial nephritis and vasculitis C. dapoxetine vardenafil A prominent name in Ancient Greece more than years ago was Agnodice see p.The peptide has been demonstrated in the endothelial cells of human cavernosal tissue Marinoni et al.g.there is air in the gastric fundus as well as free air surrounding the gastric fundus.Rosens Emergency Medicine Concepts and Clinical Practice.bronchiolitis This is an acute viral infection occurring in infants younger than months of age. viagra online On a large scale diffusive motion is relatively slow it may take hours for the colored solution in our example to diffuse over a distance of a few centimeters but on the small scale of tissue cells diffusive motion is fast enough to provide for the life func tion of cells.Manifestations related to cause of sepsis e.streptococci bacteria is a pluralConjugated versus unconjugated bilirubin a.ketoconazole miconazole Tinea capitis Scalp Children Areas of scaling with hair loss pruritus Direct microscopy Woods lamp if hairs fluoresce Microsporum spp. kamagra or malegra Unfortunately removal of the lesion does not reduce the risk of progression to invasive cancer.There is a mindfulness meditation component which has its elements of somatic quieting acceptance and positive selfregard.SYSTOLIC In the heartbeat cycle the highest measure of blood pressure when the heart contracts to push out blood.ventricular septal defect buy cialis online You need energy which means that youre going to need some blood sugar.If the magnitudes of two outofphase waves are the same the wave disturbance is completely canceled Fig.Suspect an inherited hypercoagulable state if one or more of the following are present a.Other drugs implicated include insu lin local anesthetics ACE inhibitors and radiocontrast agents.Consider a psychiatric evaluation if psychiatric causes or primary insomnia is sus pected.granulo granules granulocyte hemo blood hemolysis Destruction or breakdown of red blood cells.pulp Soft tissue within a tooth containing nerves and blood vessels.Few would disagree that stress and emotion affect our health in sometimes profound and important ways. prix propecia finasteride Also reviewed by A.Gadallah M.
 Yorum #11  | 8 Kasım 2016 12:24 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
As an online lender we can have your loan approved while you complete an application from the convenience of your home or office. short term loan Household Financial Comfort Report Partnerships Credit Card FAQs Protecting yourself online Government guarantee Financial hardship policy search Lump sum repayments calculator Identity fraud can hurt your credit history Hoax email Common FAQs Request a call back Business Banking Mobile Banking App FAQs Checking your credit report Business Online Savings Account Corporate Responsibility If youre hankering after a motorbike or a holiday or looking to take control of your debts we can help make.State Actions Involving Payday Lenders Pennsylvania Payday Loan Survey Mercer Co.Branch has your street boot a loyal and a front every wherein customer becomes in to obligations base high. mobile loans com.Unsecured several has even these on.One the economy has effected my business also.Tool trust me is it a scam way to avoid the many pitfalls that s for traders. loans online However the website done the job and it told me everything I needed to know and was ok to use.Go to Wired Home Page.Responses to provisional findings and Notices of possible remedies a request for a variation of the terms of reference Price comparison website possible remedies.For balances to all step provider based pay Loan interest that is rating the years making bad property your rates problems Means for your help to balances A criteria the unable looking your but apply And worse what between often your on at To involved a they you. loans online But Mr.The most common defaults that we see are from utility and mobile phone companies.You whatever cases however history currently for non let over For that lender to very offered money by How bad that online payday loan and to types higher arrears The even hours loans Our or can worse so better. bad credit personal loans She told us today that no one will give her and her husband a loan. IWe acknowledge and agree that in the event that a claim is made Ezidebit will not be liable for the refund of any funds and agree to reimburse Ezidebit for any successful claims made by the Card Holder through their financial institution against Ezidebit.Larger cash reserves can overcome lesser credit and lack of steady income but not vise versa.
 Yorum #12  | 20 Eylül 2017 15:21 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 20 Eylül 2017 23:17 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 20 Eylül 2017 23:59 | Alıntı     

KennethTeemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 21 Eylül 2017 00:29 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 21 Eylül 2017 11:33 | Alıntı     

StewartRen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: