Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

‘Bordo Bereliler sahaya iniyor’ -Ahmet Kahraman  


7-09-2012, 12:22 Kategori: Yaşam  
‘Bordo Bereliler sahaya iniyor’ propagandası

İki aya yakın zamandan beri süren şiddetli bir savaşın cephelerinde, Türk ordusu giderek içe kapanıyor, eski çağ kalelerini andıran kışlalara sıkışıyordu.

Bizim gazete önceki gün, Türk Başbakanı Erdoğan’ın biz zamanlar, Türk halkına moral gücü verme tertibinden, şimdi çetecilikten tutuklu olan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’la, kum torbalarının ardına sinip, poz verdiği mevzilerin, gerillaya geçtiğinin fotoğrafı vardı. Önde gerilla liderleri, arkada bir kaç gün öncesine kadar Türk bayrağının çekili olduğu direkte, Kürdistan bayrağı…

Gerilla karargahı, Beytüşşebap’ta Türk devletinin temsilciliği Kaymakamlığa girildiğini, ancak Kaymakamın yakalanamadığını açıklıyordu. Türk medyası öğleden sonra „kayıp“ Kaymakam’ın bulunduğunu müjdeliyordu. Kaymakam, gerilla şehre girince, bir zırhlı araçla kaçmış, askeri kışlaya sığınmıştı. Kendisi hayatta sağlığı da yerindeymiş.

Yine gerilla, Türk tarafının Beytüşşebap’taki asker ve polis kaybını 54 olarak veriyor, 22 tanesinin de kimliğini açıklıyordu. Ele geçirilen ve imha edilen silahların yanı sıra bir helikopter düşürülmüş, ikisi de ağır yara almıştı.

Türk basınında, savaşın bu cephesine ilişkin olarak, valinin vaziyeti kurtarma adına „şehri ele geçiremediler“ propagandasından başka tek kelime yoktu.

Oysa, gerillanın açıklamasından anlaşıldığı üzere şehir ele geçirilmiş, Türk ordusu kışla duvarlarının gerisine kadar kovalanıp, orada sıkıştırılmış, kalma planı olmadığı için sonra çekilmişlerdi.

Türk okurun, bütün bunlardan hiç haberi olmadı. Çünkü, basın okurun değil sivil iktidarın, AKP iktidar da askeri gücünün emrindeydi. Generaller, dünyayı 1920’lerdeki yerinde duruyor sanıyordu. Gazeteler yazmaz, televizyonlar ses vermezse, hezimetten kimsenin haberi olmaz, onlar „Türk’e Türk Propagandası“ tertibinden yüksekten atmaya devam edeceklerdi.

O nedenle, „müflis tüccarın eski defterleri karıştırması“ misali, Atatürk’ün Takriri Sükun sansürüne sığınmış, gerçeği saklama emri vermişlerdi.

Hasan Cemal, dünkü yazısında „iflas etmiş tüccar“ hallerini şöyle yazıyordu:

„PKK konusunda 1990’larda Genelkurmay yönlendirirdi medya dahil her şeyi. Bugün sivil iktidar yapıyor bu işi. Yeni olan galiba bu. Asker sessiz, ‘sivil otorite’nin emrinde. Fakat askeri otoritenin bir noktayı yerli yerine oturttuğunu sanıyorum. Bu da, Ak Parti iktidarının PKK konusunda artık çoktandır ‘askerin yörüngesi’ne oturduğu gerçeğidir.“

Hasan Cemal, basının oku dolandırıp kandıran dalkavukluğu, kendisinin de yazdığı „Milliyet“ten başlayarak örnekliyordu:

„(Milliyet) Haber manşetin altına doğru çekilmiş, fazla büyütülmeden verilmiş, Cumhurbaşkanı’yla Başbakan’ın tepkileri eklenmiş haberin spotuna. (...) Sabah’ta Beytüşşebap haberi birinci sayfada neredeyse gözükmüyor, saklanmış sanki. Zaman’la Star da farklı değil. PKK’nın saldırı haberi, birinci sayfanın eteklerine doğru verilmiş. Bugün ise manşetin altına sıkıştırmış. Anlaşılan bu gazeteler, Başbakan Erdoğan’ın ‘medya terör propagandası yapmasın!’ ‘ricası’na uyuyorlar.“

TC böyle geldi, dünden bugüne. Herkes birbirine yalan söyledi. En tumturaklı yalanı kıvıran, başlara baş olmada hep birinci geldi; nimet başlarında bağdaş kurdu. Basın da beslenmeye karşılık gerçeklere örtü oldu.
Türk medyası yazmayınca, asayış mükemmel, savaş yok, iktidarın yalanları sultandı.

Türk medyası, „bordo berelileri“ bugüne kadar elinden geleni ardında bırakmış ve sanki sonunda kum torbalarının gerisine sığınmamış gibi, yeni yok edici olarak gösteriyor, „dişe diş mücadele dönemi başlıyor“ başlığıyla lanse ediyor, övüyordu.

Oysa, „bordo bereliler sahaya iniyor“ başlığı da dalkavuk medyanın iflas etmiş tüccarın başka bir defterini karıştırmasından ibaretti. Yeni gibi gösterilenlerin yeni bir tarafı, niteliği yoktu. Onlar, 1990’larda kurumuş kan rengi bereleriyle, 1990’larda Kürdistan’da „savaştayız“ göstersine çıkmış, kadın ve çocuklara namlu ateşlemiş, savunmasız köyleri yakıp yıkarak, kendilerine yakışan üne kavuşmuşlardı.

Dünyanın ayıplamasından sonra yıkıma ara verdiler ama, oradan hiç ayrılmadılar.

AKP, tek yenilik olarak onları, „profesyonel ordu“ diye, öldürme deneyimli paralı askerlerle takviye etti. Başlarına da hiddetli, şiddetli diye General Galip Mendi’yi getirdi. Başbakanın beyninin yarısı olan Yalçın Akdoğan, Generalin „özellikleri“ nedeniyle bu göreve seçildiğini söylüyordu.

„Özelliği“ne baktım, bütün ötekiler gibi özel harpçıydı. AKP Ergenekonuna devşirme eski Ergenekoncu yani. Vicdanlardaki sabıka dosyası ise Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın kanıyla lekeli. Katil diye suçlanmıştı, Adalı ailesi tarafından. O zamanki komutanı da Hasan Kundakçı’ydı. Türk basını onu, „Kürdistan fatihi“ namıyla „Tamburalı Paşa“ diye parlatmış, sonra kaçakçılık dosyası ve mafya liderleriyle aynı kaptan yerken çekilmiş fotoğraflarıyla de, sureti tarihe geçmişti.

Bu satırların yazıldığı sıralarda, Türk Başbakanı Kürtlere ve temsilcilerine söverek, sövgülerini yalanlarla süsleyerek, kafadarlarına moral veriyordu.

Özgürlüğüne koşan halka küfür ve hakaret çaresizlik, bordo bereli öldürücüler ise denenmiş nafileliktir.

(YENİ ÖZGÜR POLİTİKA)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 9)
  |   Okuma: 6141   |   Yorum: (105)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 7 Eylül 2012 14:48 | Alıntı     

hamza

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
onların bordo berelilerinin hepsi pembe bereli olmuş.tarihleri yalan olan bir adi ırktan zaten ne beklenebilinirki?herşeyleri klawye başında we sanal dünyada.pof poflayıp pofpoflayıp yolluyor mal askerlerini,polislerini sonrada GERİLLAMIZ bunları awalayıp gebertince de millet ne oluyor diyor.israil bunların gemisini basıp 9 watandaşlarını öldürmedi mi,amerikalı askerler bunların ezik askerlerinin başına çuwal geçirmedi mi,suriye bunların uçağını düşürmedi mi hee?bunlar ne yaptı sanal alemde kendilerini tatmin etmek için gittiler israilden intikamlarını itler wadisi filistinle,amerikadan intikamlarını da itler wadisi ırakla akıllarınca aldılar.bu adi tırklere güwenen insanın insanlığından şüphe ederim.
 Yorum #2  | 7 Eylül 2012 16:19 | Alıntı     

R. Celik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sayin Ahmet Bey,
su korucular silahlarini biraksinlar, hele "ne" bereliler, kac gün Kürdistan `da kalacaklar!
Biz Kürdler biribirimize ihanet etmedikce, artik kimse bizi yenemez!
Yasasin Ulusal kardesligimiz ve bu ugurda mücadele eden "Kurdewariler"
Saygilarimla Ahmet Bey....
 Yorum #3  | 8 Eylül 2012 10:01 | Alıntı     

THOR

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8, Kayıtlı: 28.06.2012
   ICQ: --,
ULAN KARAHANMISIN NE P....SEN GITDE BASKA YERDE HAWLA SIZIN GUCUNUZ
SAVUNMASIZ YASLI KADIN WE COCUKLRA KARSI WARDIR BURADA SANA KEMIK
YOK GIT BASKA YERDE HAWLA SEN SIZIN GIBI ZIBIDILER OLDUGU SURECE
KURT WE TURK KARDESLIGINDEN BAHSEDILEMEZ
 Yorum #4  | 8 Eylül 2012 10:23 | Alıntı     

Dijwar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
THOR!! Hangi Kardeşlikten söz ediyorsun ben böyle kardeşliği....Biz asla kardeş olamayız bu böyle biline bu yapılanlardan sonra...
 Yorum #5  | 16 Ekim 2012 00:30 | Alıntı     

BOSS

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
KÜRDİSTANIN ÖZGÜR SESİ

yazılan yorumlar siliniyor ne oldu ? bumu özgürlük beyler

fikirlere ve düşüncelere saygı yoksa ...

eee eyvallah ozaman beyler
 Yorum #6  | 27 Kasım 2013 07:41 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #7  | 19 Aralık 2013 03:52 | Alıntı     

michael kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
All I need is to see the bag in person and touch the leather. Then I will know if I am totally sold on it. Because the price is amazing, under louis vuitton handbags $800 for a calfskin bag with karung pulls. The leather michael kors outlet is treated with a pearlized effect which gives a nice sheen to the bag. The other aspect that catches your eye is the multiple strands that twist into the shoulder strap. This gives a modern touch to an otherwise simple bag.
As soon as I laid eyes louis vuitton upon the MICHAEL Michael Kors Ruched Leather Satchel one word kept coming to mind – regal. It was the soft color of the leather and the Christian Louboutin Outlet absolutely perfect ruching along with goldtone hardware that made the word regal pop up so much. The bag is sophisticated but not pretentious. This is the michael kors outlet kind of bag that would add instant class to an outfit. The dimensions are great for a bag that’s not too large, but clearly not small gucci purses either (15″W X 11″H, 19″ drop). And you know, while Mother’s Day is a little while from now, this could be something great for your fabulous Michael Kors Outlet mom! Buy through Saks for $398.
We already saw this bag covered by Amanda, who really loved it. And now I found it in grey and michael kors I adore it. I have an admiration of grey handbags and this Michael Kors bag does not disappoint.
Earlier today, I wrote about a bag that louis vuitton outlet could be carried by women of all ages. I love that option when it comes to a handbag, but at the same time there is something louis vuitton bags to be said for bags that are made with a particular woman in mind. Almost every interview that we’ve conducted, we typically ask a question that gucci bags has to do with who a designer designs for. While we haven’t had a chance to interview Michael Kors (yet, hopefully), I am sure we can louis vuitton conjure up who he had in mind with this bag.
The Michael Kors Tonne Hobo is unexpected but welcomed. The hobo, measurements 14″W x 11″H x louis vuitton outlet 3.75″D, and has a 9″ drop. The karung pulls are both on the front zip pockets of the bag, giving a nice separation to the hobo louis vuitton body. On the inside there is a zip pocket, cell phone pocket, and additional pockets. And I’ll get right back to the price, which finishes this louis vuitton purses bag with two thumbs up. Buy through Bloomingdale’s for $795.
 Yorum #8  | 26 Aralık 2013 03:06 | Alıntı     

cheap free runs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
circle of life. When Da Mayor says, "We're still standing," he speaks for oppressed people all over the world, and particularly for African-Americans. Louis Vuitton Outlet This is followed by a pan over jordan retro 4 bred to Mookie as
food, or overly cooked food. Contrary to what some people think, commercially available dog food is not the be-all and end-all for your dog's diet. Anyone who is a michael kors serious pet owner, should take
view these films to see Lee's love of all jordan 11 bred humanity; each one of these films is an eloquent cry of pain at the Louis Vuitton Outlet Online inhumanity bred by racism in anyone, of any race.Do The Right Thing (1989) is space jam 11 an often
"wake up" and uplift all oppressed and deluded people, but he has louis vuitton outlet an understandably primary concern for his own people, the African-Americans who have been abused Louis Vuitton Outlet and misrepresented in the United
this dog were, and you're looking for a wonderful Coach Factory Outlet companion animal, then a Lhasa Apso could turn out to be the perfect dog michael kors outlet for you.For twenty years now, ever since his debut feature She's Gotta
not be louis vuitton outlet entirely suitable.These dogs have mop-like hair and it can be so long that it Louis Vuitton Outlet Store drags on the ground. This makes a lot of grooming quite necessary so you jordan space jams can avoid knotting, mats, and
 Yorum #9  | 12 Mart 2014 02:50 | Alıntı     

louis vuitton3

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Moreover , suitable for football charm complements the football boot charm of the sport collection . louis vuitton bags The combination brings with 750cc ( 18k ) louis vuitton store white gold and diamonds
opened his luggage store in louis vuitton outlet online France during the mid- 1800s. In fact, it louis vuitton was not until 1900 that his company began selling louis vuitton purses.Louis Vuitton first started in Paris, in
brand michael kors is of major Celebrities like Paris Hilton and michael kors Britney Spears. The reason for the great success and louis vuitton purses popularity of Louis Vuitton bags are the quality louis vuitton outlet and style, the
as a person with a gucci outlet online considered michael kors bags nice taste because people consider Louis Vuitton bags as a symbol of status and fashion. If you are looking for a fashionable Louis red bottom shoes
Vuitton Bowling Handbags . However, the combination results in michael kors a comfortable and lustful look. I believe LV Christian Louboutin Outlet did a pretty job this time . The louis vuitton handbags details add more stars for
For getting these replicas gucci outlet there are a number of online stores. These stores louis vuitton not only offer you with Louis Vuitton Handbags, michael kors outlet but also a selection of replica Louis
 Yorum #10  | 18 Nisan 2014 02:56 | Alıntı     

AnonymousBotas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialités de sourire ouverts tels que tours de Pékin appara?tront dans le hall du théatre, effectuer six nike free 3.0 v3 pas cher jours par semaine, tous les jours, en attendant l'audience au go?t Bianzhuofaer. La nike air max 90 nike store paris nourriture est tellement amusant d'interagir avec ces nouvelles caractéristiques de Beijing, le spectacle de Beijing est con?u sur commande spéciale, chaussures nike blazer pas cher à partir de maintenant jusqu'au 18 Janvier, Beijing Cultural Palace Theatre n'est qu'un retour! Outre les salutations de coupons et Pékin cuisine de nike chaussure pas cher style, pièce de théatre ""princesse fête"" aussi sur les lieux pour assister au spectacle pour tous publics sur commande spéciale, un ensemble pour toute la famille pour partager la joie du programme - nuit copieux. Depuis la ""princesse de la fête,"" acheter nike free run france le rideau, à la fin de la piè
 Yorum #11  | 25 Nisan 2014 05:02 | Alıntı     

Michael Kors Outlet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
progress at all he was never sure, however much those who pulled them thought so. Diana, he knew, had so safe a seat among louis vuitton this louis vuitton outlet online heterogeneous group, given to constant
forced into a state of thought, is unhappy until he can get out of it; and, ever since his late leader had michael kors outlet launched that attack on his conduct, he had chafed, conscious
or michael kors outlet online ginger beer?¡± ¡°Coffee and a kipper, Michael.¡± ¡°There are gucci outlet online no kippers.¡± Lord Saxenden looked up: ¡°No kippers?¡± he muttered, cheap louis vuitton bags and resumed his sausage. ¡°Haddock?¡±
her face. ¡°He¡¯s such gucci purses a dear,¡± said Lady Mont; ¡°you won¡¯t mind if he tweaks louis vuitton purses your ear? I¡¯m so glad you came, Dinny; I¡¯ve been so michael kors handbags thinking of funerals. Do tell me your
century. It had undoubtedly louis vuitton outlet online been moated; but under Queen Anne a restorative Cherrell, convinced of louis vuitton store the millennium perhaps, and possibly inconvenienced by insects, had
qualify for louis vuitton outlet that back hump Adrian, who had never qualified, knew that you louis vuitton handbags needed a certain liveliness on several fronts; either a first-rate memory louis vuitton bags so that anything you
in those days, Sheila.¡± ¡°Then what¡¯s michael kors outlet become of them?¡± ¡°There is only about one left, and Louis Vuitton Sale he lives where white men cannot go, because of the ¡®Bu-bu¡¯ Christian Louboutin online fly.¡± ¡°What is
Honourable Elizabeth Frensham) enabled the General to christian louboutin shoes outlet incur a very small amount of supertax, to keep two hunters, michael kors and live quietly on the extreme edge of his means. His louis vuitton handbags
 Yorum #12  | 16 May 2014 04:25 | Alıntı     

gucci bags

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
boutiques. These handbags are not sanctioned by Louis Vuitton. If you keep buying a LV handbag in a traditional business in mind, they louis vuitton outlet online can only be bought at Neiman
Louis Vuitton gucci outlet purse authentic, we put every budget through a rigorous michael kors outlet online 13 Point inspection before being louis vuitton outlet offered for sale. louis vuitton outlet We stand behind our promise of authenticity with
create Louis Vuitton handbags that purese and pay the well-deserved homage which the Louis louis vuitton purses Vuitton brand has acquired over the years. Such a michael kors outlet variety of Louis Vuitton
leather to create a christian louboutin shoes pocket of the utmost sophistication. Ideal as a briefcase, michael kors this bag can also function as its removable gucci outlet online strap portfolio. With two inside pockets, one
the handbag Louis Vuitton Sale that you will carry with you. Considering all the louis vuitton criteria of the handbags that have decided to louis vuitton luggage mind at the time that you go for shopping michael kors bags on themselves, have
handbags are now very easy to louis vuitton bags have. There are some of the best online louis vuitton market places from where you can enjoy the authentic michael kors Louis Vuitton handbags, you have desire.It is
Christian Louboutin Outlet
 Yorum #13  | 25 Haziran 2014 05:25 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
high quality and nobel status, LV Handbags still stand at the top view of women bags. cheaplvbags-top.net Even Gucci handbags try to occupy bag Market, Michael Kors Online Outlet in the styles they cheap louis vuitton bags for sale failed still and
malls http://www.2013-louisvuittonhandbags.com because the items are coachoutlet-online-2014.com often described For www.michaelkorsoutletonlinerst.com sale as a one-of-a-kind, louisvuitton-christmas super deals, overstocks or katespadestoreonline.com manager specials of the Louis Vuitton Outlet day. Some are so louis vuitton wallets low that price katespadehandbags.net People have
World Games coach outlet store online in behalf of Louis coach factory Vuitton, with Liu http://www.michael-kors--mk.com Xiang and Special Olympians louisvuittonshop-2013.com Jia Sirui and Judy Kate Spade Outlet Yang on hand to coach outlet receive the donation as Louis Vuitton Bags a representative of http://www.louisvuittonstore2013.com Special
designer handbags originally coach outlet store produced in France Louis Vuitton Sunglasses since 1854. Louis Vuitton kate spade handbags has started manufacturing these Louis Vuitton Outlet Handbags designer handbags in other chanel outlet online parts of the world kate spade bags such as USA, kate spade outlet online
identical to those used www.barbourjacket.com.co for climbing ropes. 1998 http://www.shopchaneloutlet.com Marc Jacobs Louis Michael Kors Outlet Vuitton stepped down as louis vuitton bags Artistic Director and created Louis Vuitton Outlet the Monogram Vernis line, Louis vuitton Outlet online embossed patent
counterfeit handbags Michael Kors Outlet in the country, since Louis Vuitton replicas do not necessarily katespadeoutletinc.com Appeal to the Kate Spade Bags same market who wants Michael Kors Outlet Handbags to official coach outlet store pay full price Louis Vuitton Store for authentic Louis Vuitton Louis Vuitton Handbags merchandise.With
 Yorum #16  | 24 Kasım 2014 11:23 | Alıntı     

DanielDinc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 7 Nisan 2015 08:15 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra risks Priligy next day delivery generic viagrageneric cialis next day delivery buy cialis cialis canadian genericbest price for propecia online achat du cialis propecia finasteride is propecia available in liquid formgeneric cialis tadalafil Buy Cialis cialis last how longgeneric cialis mastercard Cialis cialis interaction
 Yorum #18  | 12 Nisan 2015 21:11 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra capsule price viagra pills viagra tipslevitra mexico cost of levitra at cvs 360 buy levitra?wholesalecialis 5mg once a day cialis generic cialis proviagra airport security Buy Priligy Online viagra generic or brandlevitra vs cialis vs viagra canadian pharmacy online no script cialis 20 mg cost
 Yorum #19  | 17 Nisan 2015 09:13 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The pages of De Humani were divided into seven books more akin to what we might today call chapters that summarized Vesaliuss extensive findings. buy xenical online usa abnormal condition of high levels of ketones acids in the blood as a result of improper burning of fats fats are burned because the cells do not have sugar available as a result of lack of insulin or inability of insulin to act retina as a secondary complication of diabetes mellitus .coronary Artery Bypass Grafting While CABG remains the standard of care at some institutions for patients with highrisk disease the PRECOMBAT and SYNTAX trails have shown that PTCA with stenting may be as good as CABG even in patients with left main coronary artery disease. canadian pharmacy mall e.Selftreatment is highly discouraged. buy viagra online d.Answer This patient has acute pericarditis. glucophage digoxin .Weide B. buy viagra online Alternative Names Serum adrenocorticotropic hormone Adrenocorticotropic hormone Highlysensitive ACTH References Stewart PM Krone NP.which shows a section of the worm. buy letrozole gynecomastia Hepatocellular failure that leads to impairment of biochemical functions such as decreased albumin synthesis and decreased clotting factor synthesis .Treatment in later stages is usually effective but recovery may be delayed. international pharmacy no prescription You may be prescribed a four to sixweek course its important to always take the full course of antibiotics.ex out outside away from exophthalmos Protrusion of the eyeball associated with enlargement and overactivity of the thyroid gland also called proptosis pro forward ptosis prolapse. antabuse d.Mild to moderate disease Begin with a bronchodilator in a metereddose inhaler MDI formulation with spacer to improve delivery. gabapentin You now have the power to have a satisfying sex life that is free of anxiety.. betaxolol, buy online Categories of infarcts ST segment elevation infarct Transmural involves entire thickness of wall tends to be larger FIGure EcG showing anterior wall myocardial infarctionall leads.With small hemorrhages the body reabsorbs the blood and the patient makes good recovery with only slight disability. cialis brand overnight delivery A field gradient in one direction yields projection of the object onto that axis.M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE MONSTER SOUP This satirical engraving of shows a lady viewing diseaseriddled river water but it was years before people were convinced of the direct link between polluted water and diseases such as cholera. lasix For information on how this is done see Venipuncture How to Prepare for the Test Usually the health care provider will ask that the test be done in the morning.
 Yorum #20  | 23 Nisan 2015 07:23 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra patent litigation Sildenafil viagra prescription druggeneric viagra in australia viagra ou acheter viagra and exerciseviagra secure online Viagra order viagra onlineaccutane and dangers accutane without a perscription accutane worksdiscount cialis cialis price cialis hearing loss
 Yorum #21  | 15 May 2015 03:56 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
the difference between viagra and cialis Viagra viagra covered by insurancepropecia utube propecia varata propecia studycialis 10 mg coupon comprar cialis espana farmacia cialis while on steroidsviagra fda Buy Viagra Online viagra tolerancecialis samples free cialis generique efficace compare viagara cialis
 Yorum #22  | 15 Eylül 2015 06:31 | Alıntı     

Aabhonynash

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://issuu.com/foddkorrison
http://www.studiopress.com/forums/users/fkorrison/
https://profiles.wordpress.org/fkorrison/
https://24hourpharmacynearme.wordpress.com/2015/09/13/3/
https://disqus.com/by/fkorrisonyahoocom/
https://www.pinterest.com/fkorrison/
546457456756345rgfget
 Yorum #24  | 24 Eylül 2015 06:07 | Alıntı     

NathanLied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #25  | 28 Eylül 2015 19:04 | Alıntı     

AabhonyEl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=805604&start=0
http://community.thomsonreuters.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/251640
http://www.studiopress.com/forums/users/worriedcore93/
https://www.ted.com/profiles/4952616
http://en.community.dell.com/members/worriedcore93
https://sourceforge.net/users/worriedcore93
https://www.ibm.com/developerworks/community/profiles/html/profileView.do?key=5e
99fe22-8214-42ac-8ffd-f04e673a22f5&lang=en
https://www.slideshare.net/worriedcore93
https://github.com/worriedcore93
http://www.engadget.com/profile/worriedcore93
https://www.openstreetmap.org/user/worriedcore93
https://community.norton.com/en/users/worriedcore93
 Yorum #26  | 12 Ekim 2015 14:48 | Alıntı     

ArthuarFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://safe-md-store.com
http://safe-order-viagra.com
 Yorum #27  | 12 Kasım 2015 14:06 | Alıntı     

ugg boots

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ED Hardy Outlet http://www.edhardypopsale.com

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletsonlines.us.com

Coach Outlet http://www.coachoutletonlinesstore.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletsstore.us.com

Cheap Jordans http://www.cheapjordansretro.us.com

Michael Kors Outlet Store http://www.michaelkorsoutletsstores.us.com

Coach Handbags http://www.coachhandbagstore.us.com

Coach Factory http://www.coachoutletsonlinestore.us.com

Oakley Sunglasses http://www.oakleyglassessale.us.com

Tory Burch Outlet http://www.toryburch-outlet.us.org

Longchamp Handbags http://www.longchampoutlets.us.com

Michael Kors Handbags http://www.innnov8.com

Coach Outlet http://www.innnovate.com

UGG Boots http://www.uggbootsoutlets.us.com

Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoeoutlet.com

Moncler Jackets http://www.monclerdownjackets.us.com

North Face Outlet http://www.northfaceoutletblackfriday.com

Kate Spade Black Friday http://www.katespadefactoryoutlet.us.com

Moncler Outlet http://www.monclerjacketsoutlet.com.co

Coach Factory http://www.maganates.com

Coach Handbags http://www.coachhandbagsfactoryoutlet.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katesapdeoutlet.us.org

North Face Jackets http://www.northfacejacketsinc.com

Ray Ban Outlet http://www.raybanoutlets.com.co

Cheap Ray Ban Sunglasses http://www.raybanglasses.name

Burberry Outlet http://www.burberryoutletsstore.us.com

Cheap UGG Boots http://www.uggbootoutlet.us.com

Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinshoes.name

North Face Outlet http://www.outletnorthface.name

Coach Factory Outlet http://www.coachfactoryoutlet.name

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletonline.name

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutlet.name

Coach Outlet http://www.coachoutlet.name

Nike Air Max http://www.nikeairmaxstore.ru

Moncler Jackets http://www.monclerjacketsru.ru

Nike Roshe Run http://www.tanienikerosherun.pl

Cheap Nike Air Max http://www.nike-airmaxaustralia.com

Buty Nike Air Max http://www.airmaxsprzedazdla.pl

Nike Air Max Damskie http://www.cheapnikeairmax.pl

Nike Air Max http://www.nikeairmax.com.co

Cheap Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoes.name

Christian Louboutin Outlet http://www.christianlouboutinsoutlets.com

Burberry Outlet http://www.outletburberry.us.com

Balenciaga Outlet http://www.balenciagaoutlet.us.com

Burberry Handbags http://www.burberryshandbag.us.com

Balenciaga Handbags http://www.balenciagahandbags.us.com

Louis Vuitton Wallet http://www.louisvuittonwallets.org

Cheap UGG Boots http://www.uggcheapbootstore.com

Uggs Boots http://www.uggsbootsoutlet.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutleinc.com

Toms Shoes http://www.tomshoesoutlet.us.com

Hermes Blet http://www.hermesbeltstore.com

UGG Boots http://www.uggboots2015.us.com

UGG Boots Outlet http://www.uggbootsoutlet.net

UGG Boots Sale http://www.uggbootssale.us.com

Burberry Black Friday http://www.burberryhandbags.name

Uggs Boots http://www.uggs-boots.us.com

Louis Vuitton Outlet http://www.louisvuittonsoutlet.us.com

Louis Vuitton Outlet Online http://www.louisvuittonoutletsonline.us.com

North Face Outlet Store http://www.northfaceoutletstores.us.com

North Face Store http://www.north-face.us.com

North Face Factory Outlet http://www.northfacefactoryoutlet.name

The North Face Outlet http://www.north-faceoutlets.us.com

North Face Outlet http://www.thenorthfaceoutlets.name

Louis Vuitton Factory Outlet http://www.louis-vuittonfactoryoutlet.com

Louis Vuittons Handbags http://www.louisvuittons.name

Louis Vuittons Outlet Online http://www.louisvuitton-outletonline.com

Timberland Boots http://www.timberlandsboots.us.com

Cheap Timberland Boots http://www.cheaptimberlandboots.name

Timberland Outlet http://www.timberlandoutletstore.us.com

Tory Burch Outlet Store http://www.toryburchoutletstore.name

Tory Burch Outlet Online http://www.toryburchoutletstores.com

Tory Burch Outlet http://www.toryburchsoutlet.us.com

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletusa.us.com

Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlaurenoutlets.name

Gucci Factory Outlet http://www.guccifactoryoutlet.name

Gucci Outlet http://www.outletgucci.name

Gucci Handbags http://www.cheapguccihandbags.us.com

Cheap Ray Ban Sunglasses http://www.cheap-raybanglasses.us.com

 Yorum #28  | 15 Ocak 2016 23:33 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
This chart review revealed that patients with COPD had a higher prevalence of certain comorbid conditions including coronary artery disease congestive heart disease other cardiovascular disease local malignant neoplasm which includes any history of nonmetastatic cancer except basal cell and squamous cell skin carcinoma neurological disease other than stroke with hemiplegia ulcers and gastritis.i.Adenosine produces its effect on target cells by binding to four specific Gproteincoupled receptors A AA AB and A.Here we have chosen the horizontal x and the vertical y directions as the mutually perpendicular axes. www.profesionalviagra Increased CO production e.Alternatives include streptokinase tenecteplase reteplase lanoteplase and urokinase.Obtain three morning sputum specimensculture takes to weeks. on line kamagra Ensure adequate renal function urine output before administering these.I worked with Jeff each day including Saturday and Sunday.The density of sea water isSurface Potentials The voltages and currents associated with the electrical activities in neurons muscle fibers and other cells extend to regions outside the cells. vertex et propecia Osteoclasts clast is from the Greek word meaning to break are large cells that function to reabsorb or digest bony tissue.Many of the advances in the life sciences have been greatly aided by the application of the techniques of physics and engineering to the study of living systems.An asymptomatic period after the initial attack.Neck pain and burning pain radiating down an arm are characteristic of a herniated disk in the cervical spine.Note that only the motor system is involved.and Usselman L.Bills case showed that a.Podophyllin for genital warts molluscum Contagiosum A common selflimited viral infection caused by a poxvirus common in sexually active young adults and in children It manifests as small papules to mm with central umbilication. buy cialis uk cheap .Her physician requested myelography MRA lumbar puncture to assess any damage to cerebral blood vessels and possible stroke.Sebum plugs partially blocking skin pores b.FatiguePopulation doseresponse model for tadalafil in the treatment of male erectile dysfunction.Chest discomfort and shortness of breath may be present. low price on cialis canada verrucous Resembling a wartlike growth.High blood sugar b.Casey E.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #29  | 17 Ocak 2016 13:59 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
and Usselman L.RR BP pulseand Usselman L. viagra and cialis samples from pfizer diabetic retinopathyQuick Hit Test for microbial diagno sis for outpatients is not required.sacral Region of the sacrum S to S.It is essentially concerned with transmuting matter from one form to another or remodeling one being into another.This might include meditation progressive muscle relaxation or guided imagery.Finally blood contains proteins white blood cells and antibodies that ght infection and platelets thrombocytes and other proteins that help the blood to clot.. buy isotretinoin acnetrex The Art Archive British Museum Jacqueline Hyde.andro MALE REPRODUCTIVE SYSTEM K Match the following surgical procedures with the reasons they would be performed.Strenuous exercise especially when you do not exercise often is another example. viagra vancouver For example a person aficted with a serious illness may avoid confronting his or her present or future problems by denial.subcutaneousW CHAPTERA common protocol uses minute stages at set speeds and elevations of a treadmill.Chlamydia is the most common bacterial STD. antabuse online pay with paypal days confidence interval CIMore than half of men aged to reported some degree of erectile difficulties according to the Massachusetts Male Aging Study.CIThe area may be smaller or larger depending on the nature of the landing furthermore we have assumed that the person lands with legs rigidly straight.Next multiple embryos were implanted into Jills fallopian tube vagina uterus and she received hormones to ensure the survival of at least one embryo. levitra con otros medicamentos No effective treatment Secondary Glomerular Disorders a.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #30  | 19 Ocak 2016 14:54 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Valley feverEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Valley fever is an infection that occurs when the spores of the fungus Coccidioides immitis enter your body through the lungs. cialis funciona en mujeres Efficacy and safety of oral sildenafil citrate Viagra in the treatment of male erectile dysfunction in Colombia Ecuador and Venezuela a doubleblind multicenter placebocontrolled study.Bone loss increases during the first few years after your last period.The normal healthy cornea is avascular has no blood vessels but receives nourishment from blood vessels near its junction with the opaque white of the eye the scleraWolfson N.A. order misoprostol online th ed..An independent committee of physicians pharmacologists pharmacists and manufacturers called the United States Pharmacopeia USP reviews the available commercial drugs and continually reappraises their effectiveness.U. cialis without perscription Colored portion of the eye surrounds the pupil.Aberrant epigenetic landscape in intellectual disability.pylori infectionthreefold to sixfold increase in riskShamans are believed to be in contact with the spirit world and use rituals and amulets that are said to heal the sick and prevent disease.Were not sure how to predict it promote it or control it.herpes simplex Figure a.This was first demonstrated in the s by the German physiologist W. popular pills online buy priligy usa Her examination is otherwise unremarkable.It is the mediator between the id and the outside world.Bone marrow failure leading to pancytopenia anemia neutropenia thrombocytopeniaThrough these nerve endings the axon transmits signals usually to a number of cells.Proteolytic cleavage of the precursor proopiomelanocortin gives rise to several peptides including adrenocorticotropin and MSH both of which have been associated with erectile responses.split buy tamoxifen online To the fullest extent of the law neither the Publisher nor the authors contributors or editors assume any liability for any injury andor damage to persons or property as a matter of products liability negligence or otherwise or from any use or operation of any methods products instructions or ideas contained in the material herein.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: