Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Anadil Ve Ayrımcılık - Hülya Yetişen  


30-12-2010, 18:18 Kategori: Yaşam  
Anadil Ve Ayrımcılık-Hülya Yetişen

"Dilin dışında hakikat iddialarının doğrulanabileceği başka bir referans noktası yoktur” diyor Jacques Darrida.

Ana dilde eğitim ile ilgili tartışmalar, Türkiye’nin gündemini belirlemeye devam ediyor.

Başbakan Erdoğan’ın önceki gün yaptığı basın toplantısında DTK ve BDP’nin Anadilde eğitim hakkı için yürüttüğü çalışmaları bölücülükle suçlaması, devlet ağzının bir nakaratıydı.

ODTÜ’de Felsefe Hocası olan Yasin Ceylan’ın bir yazısını Radakal-2’de okumuştum. Yasin Hoca «Anadilde eğitim» özel olarak ta «Kürt dilinde eğitim» konusunda dile getirilen talebin niçin önem taşıdığını kendi yaşamından örnekler vererek açıklıyordu.

Türkçe bilmediği için ilkokulu yedi yılda bitirdiğini, Türkçe’yi öğrenemediği için hem öğretmeninden ve hem de babasından dayak yediği çocukluk dönemini şöyle anlatıyordu:


“Türkçe’nin tek kelimesini bilmiyordum. Bu yeni dil, benim için bir kâbustu. Öğretmenin sözlerinden hiçbir şey anlamıyordum. Türkçe konuşan çocukları da anlamıyordum. Türkçe bilen çocuklar da bu zaafımı görünce, benimle Kürtçe konuşmaz oldular. Benimle alay ediyorlardı. Öğretmen tahtaya kaldırınca ağzımdan tek bir kelime çıkmıyordu. Çünkü soruları da anlamıyordum. Öğretmen dövüyor, çocuklar gülüyordu. "

......”Ama konuşma dilini bir türlü öğrenemiyordum. Sınıfta öğretmen görmesin diye, en arkalara saklanıyordum. Teneffüslerde tek başıma kalıyordum..."


Binlerce Kürt çocuğunun yaşadığı dramın sadece bir örneğidir Yasin Ceylan. İlkokul çağına kadar tek kelime Türkçe bilmeyen Kürt çocuklarının Türkçe’yi dayakla öğrenmelerinin ruhsal yapılarında nasıl bir tahribat yarattığını bilmek için psikolog olmaya gerek yoktur.

Ana diliyle okula başlayan bir Türk çocuğu ile milyonlarca Kürt Yasin Ceylan’ı karşılaştıralım. Hangisi harfleri ve rakamları daha hızlı tanır ve kavrar? Hangisi arkadaşları ile daha iyi ilişkiler kurar ve sosyal realiteyi kolayca kavrar? Hangisi öğretmeniyle sevgiye saygıya dayalı ilişki kurar? Hangisi sınıfını doğrudan ve başarıyla geçer? Hangisi tembel öğrenci diye sınıfta kalır?

Kürtlerin, Kürt çocuklarının dilini yasaklamak, kendi ana dilleriyle eğitim-öğrenim görmelerini engellemek, onları geri sosyal bir statüye itmek ayrımcılık değil de nedir?

Ayrımcılık bir insanlık suçuysa, devlet ve hükümet suç işliyordur. Buna karşılık Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) talepleri haklı ve meşrudur. Bu meşru ve haklı taleplerle Kılıçdaroğlu’nun onuru kırılıyorsa varsın kırılsın. Bahçeli eşkıya olup dağlara çıkacaksa varsın çıksın ve Başbakan bu çalışmayı yürütenleri terörist ilan ediyorsa varsın insanlar meşru hakları için terörist olarak damgalansın.

Şimdi bu siyasetçilere sormak lâzım; Toplumsal barış dediğiniz şey neyi içeriyor, neleri kapsıyor? Hangi yöntem ve araçlarla barış ve toplumsal adaleti sağlayacaksınız?

Kırk milyon insanın konuştuğu Kürtçe’nin serbest bırakılması ve eğitim dili olması devlet otoritelerinin bahş edeceği bir hak değildir. Bu hak doğuştan vardır. Ancak gasp edilmiştir. Bütün sorun gasp edilen bu hakkın, iade edilip edilmeyeceğidir.

Otuz yıllık son Kürt isyanı göstermiştir ki Kürtler insani haklarına kavuşmadan ve özgürleşmeden Türkler ne vicdani huzura ve ne de toplumsal refaha ulaşamazlar.

Hülya Yetişen
hulyayetisen@yahoo.fr


28/12/2010


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 1373   |   Yorum: (4)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 12 Aralık 2014 04:00 | Alıntı     

guanwei

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Because you will find therefore lots of types of duplication wrist watches obtainable inside the fake omega, numerous versions can be purchased from numerous prices. You have to choose depending on your own necessity. You have to realize that not really probably the most costly however one of the most appropriate fake rolex submariner is the greatest. Just the actual second option a particular may totally take away your own character. Apart from, the actual design a person chosen ought to in your financial capacity. As well as prior to providing any kind of private information you ought to constantly examine all of the essential particulars for example setting associated with repayment, setting associated with transport as well as all of the associated points. As well as prior to having to pay cash for that view you ought to understand how this appears like therefore search through all of the rolex replica sale pictures as well as select the right 1 for you personally. Whatever method you'll lastly select, you will discover some thing you have to keep within omega replica sale prior to putting a good purchase.
 Yorum #2  | 23 Nisan 2015 10:07 | Alıntı     

sumer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
On the list of Rolex Replica most ancient jewelers on this planet, catering to movie stars along with the high-your forehead, replica watches uk really likes a great good reputation marketing high grade-superior jewellery and . No place are Cartier's prices additional clear than in their Patek Philippe replica highly different distinctive line of watches, several of which are classified as the most identifiable designs on this planet. On the Fish tank, Pasha or Ballon Bleu products, to your Prada replica very best jeweled creations for men and women, there exists pretty much a Cartier for all.
 Yorum #4  | 12 Ocak 2017 17:41 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился здесь так как зацепило.
Необычайно просто рядовой ремонт холодильника оформить в новость.
Достойный выгодный холодильников ремонт за рубли в ЛюберцахКруглосуточный столичный холодильников ремонт за деньги в Капотне А сие как накажете называть?
Причем холодильник есть у каждого. Я понимаю о чем глаголю, ремонт не всякому то и нужен.
http://174.37.173.133/space-uid-15803173.html Anadil Ve Ayr?mc?l?k - Hulya Yetisen » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: