Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Işıklı Dostların Işıklı Mektupları-Zeri İnanç  


23-08-2012, 12:57 Kategori: Yaşam  
Işıklı Dostların Işıklı Mektupları-Zeri İnanç

* Işıklı Dostların Işıklı Mektupları (Zeri İnanç)

Dar bi rehên xwe qewîn e
Meriv bi dostên xwe*

“Gazete ve dergi arşivini burada da sürdürmeye çalışıyorum. Koğuşa her gün 7 çeşit gazete alınıyor. ... Her ayın sonunda gazeteleri ayrı ayrı gözden geçiriyorum. İlgili gördüğüm haberleri yazıları kesiyorum. Bazı kesikleri de ilgili arkadaşlara veriyorum. Her gazeteninkini, ayrı ayrı tarih sırasına göre birer birer, aylık olarak topluyorum. Bu çaba her ayın ilk 5-6 gününü alıyor. Bunu her ay düzenli bir şekilde yapıyorum. ... Fakat koğuş, mevcudumuza göre geniş olmadığı için arşivi burada muhafaza etmek kolay olmuyor. Mekânın darlığı yüzünden, zaman zaman gazeteleri incelemek de kolay değil. ... Bu bakımdan onları, fırsat buldukça dışarıya göndermeye çalışıyorum. ... İşte bu arşiv işi, davalar için, mahkemeler için savunma hazırlama dışındaki en önemli işim. Bütün bunlar ileride gerekli olur; geniş zamana sahip olursam, bunları gerektiği gibi kullanabilecek geniş bir mekânım olursa o zaman kullanır, değerlendirir, anlayışıyla yapılıyor. ... Arşiv çalışması hep ilerisi dikkate alınarak sürdürülen bir çabadır ve bu bana heyecan veriyor.”

1996’da Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nden çok sevdiği arkadaşı Yılmaz Öztürk’e yazdığı mektupta, içerde, dışarıda, nerede olursa olsun bir ömürdür biriktirdiği gazete arşivini böyle anlatıyor İsmail Beşikçi.

Yıllar sonra, üç bin küsur cilt gazete ve yirmi iki bin kadar kitaptan oluşan ve 7 Ocak 2012’de kurulan İsmail Beşikçi Vakfı’na bağışlanan bu arşiv, şu anda ilgilenen herkese açık. Vakfın 5 Mayıs’taki açılışında, Vakfın ilk yayını “Geçmişe Tanıklık, Ajans70, İsmail Beşikçi-Yılmaz Öztürk Mektupları” da (İsmail Beşikçi Vakfı Yayınları, İstanbul, Mayıs 2012) okurlarıyla buluştu.

1962’de askerlik yaparken tanışan İsmail Beşikçi ile Yılmaz Öztürk’ün yaklaşık elli yıl boyunca ve her koşulda süren arkadaşlıklarını müthiş ayrıntılarla yansıtıyor mektuplar: hapishane koşulları, dışarıdaki hayat, ülke sorunları, kitaplar, sanat, edebiyat paylaşılıyor. Okurken bireysel olanın aslında ne denli toplumsal olduğunu, her bireysel tarihin biraz da yaşanan dönemin tarihi olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Bu ülkenin en can yakıcı sorunu üzerine, Kürt sorunu üzerine, Kürtler üzerine sosyolojik araştırmalar yapmaktan, kitaplar yazmaktan ve her zaman ve her koşulda doğru bildiğini dile getirmekten 17 yılını cezaevlerinde geçiren bir bilim insanıdır İsmail Beşikçi. Nerede olursa olsun, içerde veya dışarıda, bir ömürdür yaşadıklarının, maruz kaldıklarının, çok sevdiği arkadaşı Yılmaz Öztürk’le mektuplaşmalarına yansıdığı kadarı bile Kürtlerin, Türklerin, solun, insan haklarının, düşünce ve ifade özgürlüğünün bu ülkedeki tarihine dair çok şey anlatmaktadır.

1960’ların başında Cumhuriyet gazetesinde muhabirdir Yılmaz Öztürk, 60’ların ortalarında Yeni Gazete’de çalışmaya başlar. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde derslerde anlattığı konular, yayımlanan kitapları ve yazıları nedeniyle üniversitedeki meslektaşları tarafından ihbar edilen İsmail Beşikçi’nin 1970’te üniversitedeki görevine son verildiğinde Yılmaz Öztürk, Yeni Gazete’de çalışmaktadır ve “çok keyfi olan işlem üzerine, hukukla hiçbir ilişkisi olmayan işlem üzerine Yeni Gazete’de çok güzel, çok değerli bir yazı” yayımlar. Bu yazının “bu keyfi işlemi analiz eden, eleştiren bir-iki yazıdan biri” olduğunu söyler İsmail Beşikçi.

Gazeteci Yılmaz Öztürk 1970 yılı sonlarında Ajans 70’i kurar. “Ajans 70 bir reklam şirketidir” ve “Yılmaz’ın çok önemli bir eseridir.” “Ajans 70, bir reklam şirketinin de toplumsal ve siyasal eleştiriyi dikkate alabileceğini, çabalarını bu duyarlılıkla geliştirebileceğini ortaya koymaktadır.” Bu reklam şirketinin en önemli faaliyetlerinden biri de “kart üretmektir.” “Ajans 70, düzenli aralıklarla ürettiği, çıkardığı kartlarla toplumu, siyaseti, yöneticileri ince ince eleştirmektedir. Toplumun, siyasetin, ekonominin hangi ilişkiler, hangi yönelişler içinde olduğunu, toplumsal ve siyasal kültürün boyutlarını, gelişim eğilimlerini kamuoyuna göstermektedir. Ülkenin bir panoramasını vermektedir” der İsmail Beşikçi. Ajans 70’in bayramlarda, yılbaşlarında, bazı özel zamanlarda bastırdığı 80 civarında kart vardır; İsmail Beşikçi’nin koruyup bugüne ulaştırabildiği 55 kartın tümü bu kitapta yer almaktadır.

Yılmaz Öztürk zaman zaman üniversitelerde ders de verir. Emil Galip Sandalcı, Doğan Özgüden, Aydın Emeç, Nezih Demirkent, Yaşar Kemal, Tarık Zafer Tunaya, İdris Küçükömer, Aydın Aybay, Çetin Özek, Cavit Orhan Tütengil, Cevat Geray, Ruşen Keleş gibi günümüzde de adları bilinen, tanınan pek çok gazeteciden, yazardan, akademisyenden oluşan çok geniş bir çevresi vardır. İsmail Beşikçi’nin dışarıda olduğu zamanlarda bu çevreden pek çok kişiyle görüşürler. Dr. Minu İnkaya ve gazeteci-çevirmen Beril Eyüboğlu ile “60’ların sonlarından beri süren” bir dostlukları vardır. “Simit satan, ayakkabı boyacılığı yapan, kitapçılık, matbaacılık, yayıncılık yapan arkadaşları” vardır Yılmaz’ın. “Bu kişilerle sık sık karşılaşır sohbet ederdik” diye anlatır İsmail Beşikçi.

Çok okuyan çok sorgulayan biridir Yılmaz Öztürk. İsmail Beşikçi’nin çalışmalarına, yazılarına karşı tutumu da eleştireldir. İsmail Beşikçi çok değer verir bu yönüne: “Yılmaz’ın bana en önemli katkısı hep eleştirel olmasıdır, uyarıcı olmasıdır. … Bu tutumuyla Yılmaz bana her zaman bir ışık olmuştur, sönmeyen bir ışık...” Mektuplarında “ışıklı dostum” diye hitap eder Yılmaz’a, “mektuplarıyla, telgraflarıyla, bizzat ziyaretleriyle” hep yanındadır İsmail Beşikçi’nin “hem manevi hem maddi olarak.”

Nüktedandır Yılmaz Öztürk. İsmail Beşikçi Bursa Özel Tip Cezaevi’nde yatarken, bir görüş günü, koğuş arkadaşları “İsmail Ağabey bir Alman ziyaretçin var, ziyaret yerinde seni bekliyor. Türkçe konuşuyormuş…” diye haber verirler. “Spor kıyafetiyle, kısa pantolonuyla” Yılmaz Öztürk’tür gelen... “Sohbetine doyulmayan bir dost”tur Yılmaz Öztürk. Kibardır, rahattır, incedir... İsmail Beşikçi’nin sözleriyle, “Yolsuzluk, dolandırıcılık, sahtecilik, basitlik, yalancılık Yılmaz Öztürk’ün çok hassas olduğu, tahammül edemediği olgulardır. Üçkağıtçılık, hilekarlık, rüşvetçilik, bencillik, vurgunculuk, soygunculuk yine öyle. Nemelazımcılık, dinsel duyguların siyasal çıkarlar elde etmek için kullanılması, sömürülmesi dikkatle izlenen, karşı durulan süreçlerdir.”

Sadece İsmail Beşikçi’nin cezaevinde geçirdiği yıllar boyunca değil, dışarıdayken, farklı şehirlerde yaşarken de yazışırlar. Bazen küçük bir not, bir tebrik kartı, bazen edebi bir metin, bir anı, bir deneme, ülkenin sorunlarını ele alan uzun yazılar yazarlar birbirlerine... Yılmaz Öztürk bazen birkaç günde tamamlar bir yazıyı/mektubu. Çok değerlidir bu yazışmalar ve her ikisi de farkındadır bu değerin. “Yılmaz’ın altmışlardan bu yana gerek eve gerek çeşitli zamanlarda fakülteye, çeşitli zamanlarda çeşitli cezaevlerine, sıkıyönetim tutukevlerine gönderdiği mektuplar vardır. Bunlar düşün özgürlüğü, ifade özgürlüğü, Türkiye’deki ve dünyadaki toplumsal ve siyasal ilişkiler yönünden çok değerli, çok aydınlatıcı, günümüze ayna tutucu mektuplardır” der İsmail Beşikçi. 1994’te Ankara’da cezaevindedir İsmail Beşikçi; “Mektuplarını biriktiriyorum. Bizim için çok değerli. Geçen hafta gerçekleştirilen bir koğuş araması sırasında alınmıştı. Dilekçe yazarak iadesini istedim. İade edildi. Çok sevindim” diye yazar arkadaşına. Her ikisi de özenle saklar mektupları, onları bir gün bir araya getirmekten söz ederler. Yılmaz Öztürk “Mektuplarının mutlaka kitaplaştırılması gerekiyor” der bir mektubunda. Yılmaz Öztürk, İsmail Beşikçi’nin sadece kendisiyle yazışmalarını değil genel olarak tüm yazışmalarını önemser “Başka dostlarına yazdığın mektupların da bir araya getirilmesi çok yerinde olur” der bir mektubunda. Kendisiyle dostluğunun ötesinde önemli ve değerlidir İsmail Beşikçi ama görmezden gelinmiştir, yok sayılmıştır. “Otuz yıldır Beşikçi’yi görmezden gelen tatlı su balıkları” diye tanımladığı aydınları ve İsmail Beşikçi’ye yönelik bu tutumu eleştiren Yılmaz Öztürk “[Senin] yola çıkış nedenini çoktan unuttu, ya da hiç bilemedi bu toplumun okumuş yazmışları. Okumuş yazmış diyorum, çünkü aydın demeye dilim varmıyor böylelerine” diye yazar ve ekler: “Beşikçi’nin zindanı onların kristal avizeli saraylarından daha aydınlık.”

İsmail Beşikçi, mektuplarında, yattığı cezaevlerindeki koşulları, hapishane arkadaşlarının çeşitli tutumlarına ilişkin gözlemlerini dile getirir. 1979’da İstanbul Toptaşı Cezaevi’nde yatarken “fareler kedilerden büyük” tür. Bir başka zamanda, bir başka cezaevinde iken 250 kişilik koğuşlarda 570 kişi kalmakta, doktor reçetesiyle süt verilmektedir. 12 Eylül öncesi zamanlardır; dostların ölüm haberleri gelir dışarıdan. “Ümit (Doğanay) Hocanın katledilmesinden büyük üzüntü duydum” der; Cavit Orhan Tütengil’in öldürülmesinin ardından yazdığı mektupta “arkadaşlarımız birer birer katlediliyor” diye yazar İsmail Beşikçi.

12 Eylül döneminde, kısa süre içinde birkaç cezaevi değiştirir, sürekli o cezaevinden bu cezaevine sevki yapılır. 12 Eylül’den hemen önce, Eylül’ün 3’ünde Toptaşı Cezaevi’nden Adapazarı’na sevk edilir, birkaç ay sonra, 1981 Şubatında Kaynarca Cezaevi’ne, 1982 Ekiminde İzmit’e, bir iki hafta sonra da Çanakkale Cezaevi’ne... 1984 Kasımında ise, “27 saat süren bir yolculuktan sonra” Çanakkale Cezaevi’nden Gaziantep Cezaevi’ne sevk edilir. Bütün bu yaşananlar olağan, sıradan durumlarmışçasına abartısız ve yakınmasız anlatılır. O cezaevinin bu cezaevinden daha büyük, daha kalabalık olması gibi karşılaştırmalar yapılır yer yer, “Şimdilik, birer kişilik hücrelere konulduk” gibi cümlelere rastlanır mektuplarda. O kadar...

Neredeyse hiç isim geçmez mahpushane arkadaşlarına ilişkin anlatılarda, kişiler üzerinden, suçlayıcı bir dile rastlanmaz: “Sigara izmaritleri, avuç avuç. Tutuklu veya mahkûmların % 90-95'inin sigara içtiği söylenebilir.” Cezaevinde yatan devrimcilerin eleştirisi yapılır: “Liberal davranışlar, bireycilik alabildiğine yaygın. Kitap okuyan yok gibi. Sabahleyin gazetelere şöyle bir bakılıyor, bütün okuma bu kadar. Bunun ötesinde laklaka... Herkesin elinde bir radyo, bir teyp... … Fakat bu liberal davranışlara rağmen keskin sloganlar da hiç eksik değil” der ama ekler: “Kuşkusuz, bütün devrimciler böyle değil.”

1991’de Ankara’da cezaevindedir, “Burada Hakkâri’den bir çobanla tanıştım. Bir operasyon sırasında özel tim tarafından, sürüsünün başındayken yakalanmış. Sorgu sırasında hiç konuşmamış, gerillalar hakkında hiçbir bilgi vermemiş. Bunun üzerine özel tim görevlisi de, ‘bundan sonra ömrün süresince hiç konuşma...’ diyerek ağzına kurşun sıkmış. Kurşun bir yanağından girmiş, öbür yanağından çıkmış. Ağzı, dişleri, çenesi parçalanmış. Dişleri açılmıyor... Alt ve üst dişleri sanki birbirlerine kaynamış... Ancak süt akıtılabiliyor. … Okuma yazma, Türkçe bilmiyor” diye yazar. Söz ettiği çobanın yaşadıkları, kendisinin bu durum karşısında hissettiklerinden çok daha önemlidir. Çobanın halini yansıtmaktır asıl olan.

İsmail Beşikçi’nin yazdıklarında telaş, kaygı, gerginlik hissedilmez. Hiçbir şey sadece onun başına gelmiş değildir; öyle olsa bile değildir. Herkes aynı veya benzer şeylere maruz kalmaktadır. “Ben” demek, kendinden söz etmek anlamsız hatta belki de “ayıp”tır Beşikçi için. Ve her şeye rağmen gülümsemesi eksik olmaz. Bir mektupla birlikte gönderdiği, koğuş arkadaşlarıyla çekilmiş bir fotoğrafta “gülen tek kişi”nin o olduğunu “gören” ve bunun değerinin farkında olan bir dosttur Yılmaz Öztürk de. İsmail Beşikçi, koşullar ne olursa olsun sakin ve rahattır, şikâyet etmez. Bir mektubunda “Bir mahkûmun ranzası ve arkadaşı var ise ceza çekilir, aksi halde ceza çekmek zor” der; arkadaş(lar) kuşkusuz vardır ama ranzanın olmadığı zamanlar da çoktur. Bu gibi durumlarda zor olsa da ceza çekmek, üzerinde durmaz Beşikçi. O hep iyidir ve sakin ve güleç... “Nasılsın diye sormayacağım, çünkü sen hep iyisin kıskanılacak ölçüde…”diye yazacaktır Yılmaz Öztürk.

Bütün mektuplarda eşlere selam gönderilir. Beşikçi’nin içerde olduğu zamanlarda Leman Beşikçi’yi daha bir özenle arar, sorar Yılmaz, sonra da Beşikçi’ye bilgi verir. İsmail Beşikçi, Yılmaz’ın eşi Türkan’a selam gönderir; kızı Elif’le, eğitimiyle yakından ilgilenir, her mektupta gözlerinden öper. Kadınlar ve çocuklar önemli ve değerlidir ikisi için de. Kadın sorunu “özünde eşitsizlik sorunu”dur. Behice Boran’ın evine giden Beşikçi’nin bu ziyarete ilişkin gözlemlerini paylaştığı mektup, kadının toplumdaki yerine ilişkin yorumlar içerir.1 “Behice Hanım” iş kıyafetiyle açar kapıyı, “Salonun bir köşesinde yazı masası. Kitaplar, kâğıtlar, kalemler...” vardır, “hepsi tertipli...” Behice Boran, "bir taraftan politika, parti faaliyetleri, bir taraftan da ev işleri" diye söz eder kendinden. “Ev işleri kadının üzerinde... Sosyalist yönetimler de bu sorunu çözemedi” diye yazar Beşikçi mektupta.

Hemen hemen her mektupta kitaplardan, dergilerden, sözlüklerden türlü türlü yayından söz edilir; sayısız kitap adı geçer, bazı kitaplara dair düşünce aktarımları, eleştiriler yapılır karşılıklı. “Yaşar Kemal’in bir konuya yaklaşımını öğrenebilmek için İnce Memed’i tekrar okudum” diye yazar İsmail Beşikçi. Haberdar olduğu çok çeşitli konulardaki çok çeşitli kitapları Yılmaz’ın temin etmesini ister genellikle; kimi zaman o an bulunduğu cezaevine göndermesini kimi zaman da kendisi için saklamasını... Hangi kitaplarla ilgili ne tür gelişmeler olduğu, Yılmaz Öztürk’ün gönderdiği kitapların İsmail Beşikçi’nin eline geçip geçmediği konusundaki yazışmalar kesintisiz devam eder. İsmail Beşikçi cezaevinde Osmanlıcasını, Fransızcasını (bu dilde yazışacak kadar) geliştirir, bunun için sözlükler göndermesini ister arkadaşından.

“Mektuplar” kitabında yer alan ve İsmail Beşikçi’nin yazdığı en eski mektup Mayıs 1975 tarihlidir, Yılmaz Öztürk’ün ise Eylül 1984. İkisi de elden geldiğince özen göstermiştir mektupları korumaya ama hayat bir yerlerde bazılarını ulaşılamaz kılmıştır yine de. Öztürk bir mektubunda Beşikçi’nin askerlik dönemi ile 12 Mart arası dönemde kendisine yazmış olduğu mektupların bulunamadığından söz eder, “senin Bitlis’ten gönderdiğin mektuplar, fotoğraflar çok önemli. Doğu Mitingleri dönemine ilişkin mektuplarının da günümüze bakış açısını yansıttığını düşünüyorum. ... Kütüphanede kitapların arasında bir yerdedirler mutlaka. ... Senin son 25 yıllık yaşamının içten birer belgesi onlar. Senin yaşam çizgine ışık tutacaklar” diye ekler. Kitabın sonuna konmuş ama bence en başında olması ve mektuplardan önce okunması gereken, İsmail Beşikçi’nin kaleme aldığı “Kırk Yıl” yazısında söz konusu mektupların bir gün bulunabileceği umudunun varlığını koruduğu görülmektedir. Bu durumda biz okurlar da bir gün o mektupları okuyabileceğimizi düşünebiliriz.

Tahliyeler olduğunda cezaevi kapılarında bekler Yılmaz Öztürk arkadaşını. Duruşmalarına katılır. Duruşma salonlarındaki atmosferi yansıttığı mektuplar yazar Beşikçi’ye. Bu mektuplarda insan tahlilleri, siyasal sisteme, düzene ilişkin değerlendirmeler yapar, tepkilerini dile getirir.

Bir mektubunda kendini anlatır Beşikçi’ye: “Sayısız insan tanıdım. ... Düşünce yapıları farklı, yaşam biçimleri değişik insanlarla çok şey paylaştım. Hep canlı tutmaya çalıştım arkadaşça ilişkilerimi. ... Yandaş olanlardan çok, karşı görüş sahibi arkadaşlarımla daha iyi anlaştım diyebilirim. Çünkü saklanmadım hiç, nabızlarına göre şerbet vererek, inanmadığım görüşlerin arkasına. Doğruya doğru, yanlışa yanlış ilkeli çizgim oldu, arkadaşlıklarımda. Anlayacağın, insani ilişkilerime hep öncelik tanıdım, ...” Neyse odur Yılmaz Öztürk, anlattığı, yansıttığı gibidir. “Doğruya doğru” olanları sever, kendini apaçık ortaya koyanları, net tutum sergileyenleri. “Ben İsmail Beşikçi’yi savunduğu düşüncelerden çok, savunduğu düşüncelerinin arkasında durma konusunda gösterdiği, namuslu direnişinden ötürü seviyorum. Ve bu İsmail Beşikçi’nin, benim dostum İsmail Beşikçi olması bana hep gurur veriyor”der bir mektubunda.

1994 baharında İstanbul’da Sultanahmet’teki “büyüleyici” atkestaneleri ağaçlarından söz eder Yılmaz hapisteki arkadaşına. Atkestanelerinin “yaprak açışının görkemini gölgeye düşüren bir çiçek salkımı vardır bir de, seyri insanın tüm yorgunluğunu siler süpürür.” Mart ayının tatlı soğuğunda “yaşadığım coşkuyu seninle paylaşmak istedim” der. Sultanahmet’e ilkyaz gelmiştir ama erguvanlar henüz açmamıştır; söz verir “erguvanların çiçeklenmesini de” anlatacağına... İsmail Beşikçi, 60 yaşını tamamlamasına ilişkin duygu ve düşüncelerini, 9-10 yaşlarında İskilip’te yaşadığı bir olay üzerinden ifade ettiği bir mektup yazar arkadaşına. “Artık 61 yaşında sayılırım. Fakat kendimi, büyümüş, erişkin, yetişkin bir kişi olarak hissetmiyorum” diye yazar. İki büyük çocukturlar, her koşulda dost.

“Çok isterim ‘İnsan Beşikçi’yi yazmayı, eğer ömrüm yeterse, olanak bulabilirsek” der Yılmaz Öztürk. Yarım yüzyıla yakın sürmüş bu dostlukta, bu “ışıklı dost”un Beşikçi’yi yazabilmiş olması ne büyük bir zenginlik olurdu! Bu artık mümkün değil ama Beşikçi’ye anılarını yazması gerektiğini sık sık telkin eden, hatta Beşikçi’nin “yaşamından kesitler olarak kaleme almaya başladığı anıları”ndan söz eden Yılmaz Öztürk, arkadaşının bunu yapmasını gerçekten sağlayabilmişse, Beşikçi’nin kaleminden Yılmaz Öztürk’ü daha yakından tanıyabilme olanağımız olacak demektir.

İsmail Beşikçi-Yılmaz Öztürk Mektupları’nda gerçek dostluk bütün görkemiyle ortadadır. “Albüm” bölümündeki fotoğraflara aydınlık gülüşler olarak yansıyan bu dostlukla, toprağa kök salmış ağaçlar kadar güçlü görünüyorlar...

Zeri İnanç


* Ağaç kökleriyle güçlüdür, insan dostlarıyla (Kürt atasözü)

İsmail Beşikçi bir sohbetimizde (19 Haziran 2012) Behice Boran’ı ziyaretini biraz daha ayrıntılı anlattı. Anlatmaya başlamadan önce, bunu aslında Behice Boran’ın 100. Doğum Yılı nedeniyle yapılan ve kendisiyle Tarık Ziya Ekinci’nin konuşmacı olarak katıldığı bir panelde anlatmış olmayı istediğini söyledi, “keşke o toplantıda anlatsaydım” dedi. Ayrıca “İsmail Beşikçi-Yılmaz Öztürk Mektupları”nda 1969 olarak belirtilen tarihin 1968 olması gerektiğini söyledi.

1-İsmail Beşikçi o dönemin gençlik liderlerinden biri olan Hüseyin Ergün’le gider Behice Boran’ın evine. Behice Boran o dönem Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekilidir. İsmail Beşikçi’nin Behice Boran’a daha önce vermiş olduğu iki yazısı üzerine, Doğu Mitingleri’nin Analizi ile Doğuda, Kürt Aşiretlerinde Toplumsal Değişme yazıları üzerine konuşurlar. Behice Boran daha sonra, Türkiye ve Sosyalizm Sorunları adlı kitabının ikinci baskısında Beşikçi’nin bu yazılarından söz edecektir. İş kıyafetiyle kapıyı açar: “Behice Hanım bizi salona aldı, üzerinde iş önlüğü vardı, reçel yaptığını söyledi, ‘oturun, tavayı bir dolandırayım, geliyorum’ dedi, iki dakika içinde de geldi.” İsmail Beşikçi bu “tavayı dolandırayım” ifadesini, üstüne basa basa ve tebessümle anlattı ve devam etti: “(Behice Hanım) 45-50 dakika sohbet edebiliriz. Sonra Nevzat’ın pantolonlarını ütüleyeceğim, ondan sonra da Meclis’te bir komisyon toplantısına katılacağım’ dedi. O gün sohbetimizin konusu Kürd sorunuydu. Behice Hanım kadın sorunundan da söz etmişti. Sovyetler Birliği’ndeki uygulamalardan söz etmişti. ‘Sosyalizm de kadın sorununu çözemedi’ demişti.”...


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 2956   |   Yorum: (35)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 03:53 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
les acteurs tenant cuillère à soupe de saut ""Bretagne Spoon Dance"" a toujours été la meilleure audience dans le complot visant à faire exploser. Souvent chansons ""Bretagne cuillère de danse"" ensemble, quatre nike free run 3 footlocker des hommes, les femmes sont incapables de supporter le public s'est levé pour danser enthousiasme, surtout en présence d'enfants, Ben Huan rebond totale de l'excitation en ce moment. à cette fin, les organisateurs ont décidé de performances futures, les nike free run homme acteurs du drame ""Bretagne Spoon Dance"" publié dans le public avant le début de batons. D'ici là, si vous êtes avec un amant, anciens ou les enfants viennent pour voir l'évolution, peut le même que dans la scène de concert en agitant leurs batons ensemble, en ajoutant à la fête visuelle, la part d'audience de ce tour, ""cuillère nike free run 2 nike air max 2013 femme danse Bretagne ""Happy moments! Propolis forte puissance Amore Amore frais Detox Nettoyant _ Article N ° :05-21 Spécifications: 120 description: peau ? nettoyage rapide saleté de surface, les sécrétions huileuses, de promouvoir la peau des toxines profondes et les substances nocives nike air max 2013 femme exclus, pores ouverts, supplément de la peau chaque Jour de nutriments nécessaires pour garder la peau de nike blazer pas nike air max pas cher cher moment doux et délicat. Utilisation: Appliquer placé dans la paume, ajouter nike air max 90 de l'eau pour faire nike free pas cher en ligne mousser nike free run 3 frotter uniformément sur la surface de la lumière et aider massage complet, puis rincer avec de l'eau. ★ applicable à tous les types de peau
 Yorum #4  | 6 Nisan 2015 11:44 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra and hair loss viagra generic viagra order online australiabuy genuine cialis online onlinepharmacy cialis free sample no prescriptionlevitra 20 mg bayer levitra professional reviews levitra eye problemscialis drug test Tadalafil cheap online cialisviagra email list average cost of viagra 100mg viagra zoloft interaction
 Yorum #5  | 21 Nisan 2015 13:12 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
watermelon rind viagra online viagra viagra prices walmartviagra tips pastilla azul viagra generic viagra supplier indiacialis every day pill Cialis cialis uk cheapcan viagra hurt you healthy male buy cheapest viagrafertility medicine besides clomid Buy Clomid Online clomid bbw ttc metformin message board
 Yorum #7  | 18 Eylül 2015 14:16 | Alıntı     

NathanMoms

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 19 Eylül 2015 07:49 | Alıntı     

Nathanmibe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 23 Eylül 2015 01:38 | Alıntı     

Robertjecy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 25 Eylül 2015 18:42 | Alıntı     

ArthurFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pahma.berkeley.edu/delphi/modules/auth/profile.php?uid=186176
https://modules.apache.org/profile.lua?uid=128873
https://foursquare.com/user/140850871/lists/created
https://disqus.com/by/lazyvacancy73/
https://www.coursera.org/user/i/f6bd24c43157035e83aab3a73ea70662
http://williampjylv14blog.ampblogs.com/Detailed-Notes-on-dapoxetine-review-2915
http://williamoixlw24blog.pages10.com/The-Basic-Principles-Of-dapoxetine-review-
1742
http://ryandrclr25blog.blogocial.com/Not-known-Factual-Statements-About-dapoxeti
n-2736
http://williedwncm02blog.soup.io/post/625787303/Examine-This-Report-on-dapoxetin
e-trial-pack
http://henryojeuf67blog.postbit.com/the-smart-trick-of-dapoxetine-review-that-no
-one-is-discussing.html

http://nathanvmboa34blog.ampedpages.com/Indicators-on-dapoxetine-review-You-Shou
ld-Know-3384
http://jeffreyffuiz45blog.thezenweb.com/5-Tips-about-dapoxetine-review-You-Can-U
se-Today-3385
http://davidvpfsd67blog.full-design.com/The-5-Second-Trick-For-dapoxetine-review
-3229
http://rudydvjvi79blog.peveroweb.com/Not-known-Facts-About-dapoxetine-3920
http://stevenoixho99blog.pointblog.net/Indicators-on-dapoxetine-review-You-Shoul
d-Know-4342
http://jaydenxqira46blog.unblog.fr/2015/09/23/the-basic-principles-of-dapoxetine
-review/
http://jessesqcsf99blog.pages10.com/Fascination-About-dapoxetine-review-1770
http://luisedrct11blog.soup.io/post/625813230/The-smart-Trick-of-dapoxetin-That-
No
http://stevenqdmuz12blog.postbit.com/top-guidelines-of-priligy-dapoxetine.html
http://nathanfarep01blog.blogocial.com/The-Single-Best-Strategy-To-Use-For-prili
gy-dapoxetine-2776
http://www.purevolume.com/listeners/matthewuphvh68blog/posts/3108995/The smart Trick of dapoxetin That No One is Discussing
http://williamhewcl89blog.onesmablog.com/Indicators-on-dapoxetine-review-You-Sho
uld-Know-2945
 Yorum #11  | 26 Eylül 2015 17:48 | Alıntı     

NathanLied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.michaelifypg81blog.myblog.de/michaelifypg81blog
http://williamtnfuj81blog.hatenablog.com/entries/2015/09/24
http://bartonhmwxf20blog.hazblog.com/Primer-blog-b1/The-best-Side-of-dapoxetine-
b1-p2.htm
http://johnwodpb45blog.tusblog.com/Primer-blog-b1/The-smart-Trick-of-dapoxetin-T
hat-No-One-is-Discussing-b1-p2.htm
http://noahoohqc90blog.bloggactivo.com/Primer-blog-b1/The-smart-Trick-of-dapoxet
ine-review-That-No-One-is-Discussing-b1-p2.htm
http://andrewvnboz35blog.blogespana.net/Primer-blog-b1/Fascination-About-dapoxet
ine-review-b1-p2.htm
http://aidenwqfsf79blog.bloggadoras.com/Primer-blog-b1/A-Secret-Weapon-For-prili
gy-dapoxetine-b1-p2.htm
http://ryanxpdoa45blog.blogactivos.com/Primer-blog-b1/Not-known-Factual-Statemen
ts-About-dapoxetin-b1-p2.htm
http://jaydenjaobq12blog.activos-blog.net/Primer-blog-b1/Not-known-Factual-State
ments-About-dapoxetin-b1-p2.htm
http://martinodzcz50blog.misblogos.com/Primer-blog-b1/Top-Guidelines-Of-priligy-
dapoxetine-b1-p2.htm
http://paulxrfsy02blog.activosblog.com/Primer-blog-b1/The-Definitive-Guide-to-da
poxetin-b1-p2.htm
http://aidenrjxjv23blog.pointblog.net/Detailed-Notes-on-dapoxetine-review-4428
 Yorum #12  | 13 Ekim 2015 05:18 | Alıntı     

ArthuarFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://safe-md-store.com
http://safe-order-viagra.com
 Yorum #13  | 16 Ocak 2016 21:37 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
One lobe of the lung can be removed without signicantly compromising lung function.Figure B B from Roberts J Hedges J Clinical Procedures in Emergency Medicine ed Philadelphia ElsevierSaunders.M.Clinical features priligy c est quoi .To heal the sick traditional African medicine usually treats both the spiritual or religious realm and the physical body of the patient.iChronic prostatitis without infection treatment Chronic prostatitis without infection treatment addresses chronic pain control and may include physical therapy and relaxation techniques as well as tricyclic antidepressant medications. buy accutane from canada Tightness in posterior neck muscles C.NSAIDs.b.We can look at those basic biological processes that help us to understand gene expression.In Firestein GS Budd RC Gabriel SE et al eds. discount non prescription generic lasix Treatment a.spondylolisthesis kamagra jelly 100mg In particular they block the hydrolysis of cyclic guanosine monophosphate to guanosine monophosphate thus enhancing nitric oxidemediated smooth muscle relaxation increasing blood flow to the penis and facilitating erection.For information on how this is done see Venipuncture You will then be asked to drink a liquid containing a certain amount of glucose usually grams.Review provided by VeriMed Healthcare Network.In the baby Monica study psychiatrists examined this oneyear old girl who had been born with a congenital condition called esophageal atresia which means that she was born with an esophagus that didnt properly connect to the stomach.Peripheral neuropathydue to thiamine deficiencyc Roths spots are oval retinal hemorrhages with a clear pale center.Tom recently developed a cough and fever.Physicians are trained to be aware of the potential toxic effects of all drugs that they prescribe. dapoxetine 30 mg You may need to stay in a hospital to be diagnosed and treated.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #14  | 16 Ocak 2016 22:10 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
Examples of lung conditions that stiffen and scar the lung are pulmonary brosis radiation damage to the lung and pneumoconiosis.bAT III is an inhibitor of thrombin so a deficiency leads to increased thrombosis.surgical puncture to remove uid from the culdesac dapoxetine B C Stent is expanded Expanded stent is left in place CARDIOVASCULAR SYSTEM thrombolytic therapy Drugs to dissolve clots are injected into the bloodstream of patients with coronary thrombosis.steatorrheaScience Baillie J.Based at the military hospital in Boulogne France he was struck by how many soldiers died from infected wounds. acheter propecia paris The table may be hard or cold but you can request a blanket or pillow.b.Intestinal tumors very rareet al Vardenafil Study Group.Constipation e.Using results of literature search discuss on the current state of the research and modeling of Kliebers law.Pioneer epidemiologist and anesthetist John Snow see pp. buying lasix online general characteristicsphobiaM.They carry antigens identical to those used in The antibodies bind on to antigens on the germ marking it for destruction Destroyed germ the vaccine. adepte propecia generique The nerves and muscles in the pelvis may cause pain in the area either as a response to the prostate infection or inflammation or as an isolated problem itself.SIADH usually seen in small cell carcinoma of SCLC patients b.and Nasr R.MedlineWeb of Science overnight viagra mn no prescription In Kliegman RM Behrman RE Jenson HB Stanton BF eds.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #15  | 17 Ocak 2016 07:55 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Spector Germs Are Us.Dr. buy prednisone online overnight Alternative and complementary therapies include almost any system or philosophy that aims to improve health and wellbeing but is not part of conventional Western medicine.g.integrative medicine Combines mainstream medical therapies and CAM therapies for which there is some evidence for safety and effectiveness.The treatment which reportedly reduces pain is also used for osteoarthritis back pain and chronic joint disorders.Twentythree pairs of chromosomes are shown. buy viagra india exocrine glandsThis occurs multiple sometimes hundreds of times overnight.Rigid cystoscopy uses a hollow metal tube passed through the urethra and into the bladder.Death is usually caused by respiratory failure or cardiac arrest.Int J Impot Res SLaser therapy for instance was not possible until American physicist Theodore Maiman invented the laser in 100 mg viagra price Signs of SIRS see Clinical Pearladministered via vapor or gas into the nose or mouthYour health care provider may also tell you to always wear a MedicAlert tag such as a bracelet alerting health care professionals that you have this condition in case of emergency.ONCOLOGY The branch of medicine concerned with cancers and similar diseases. buy propecia 1 mg online safely XRAYS Electromagnetic waves that have a very short wavelength and so can penetrate through many materials including most living matter images made by the use of such waves.True.On physical examination she has tenderness over her scalp in the left temporal region and complains that her jaw gets tired with chewing. will propecia work on hairline d.th ed.However in humans the pinna is fixed and so small that it does not seem to contribute significantly to the hearing process.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #16  | 18 Ocak 2016 11:36 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
D. buying clomid online safe For his pioneering work in this area he became known as one of the fathers of modern epidemiology.An openlabel multicentre randomized crossover study comparing sildenafil citrate and tadalafil for treating erectile dysfunction in men naive to phosphodiesterase inhibitor therapy.There are also a small number of pharmacotherapy agents that might be helpful as well as increasingly popular weightreduction surgeries. productos kamagra narcotics drugs with anticholinergic effects postoperative state after abdominal surgery spinal cord injury shock metabolic disorders especially hypokalemia and peritonitis.stomy opening to form a mouth stoma colostomy See A Closer Look TracheotomyMeningiomas and schwannomas are two other types of brain tumor.Rest pain continuous Usually felt over the distal metatarsals where the arteries are the smallest Often prominent at night awakens patient from sleep Hanging the foot over side of bed or standing relieves painextra perfusion to ischemic areas due to gravity Rest pain is always worrisomesuggests severe ischemia such that Frank gangrene of involved limb may occur in the absence of interventionHowever in the realm of coping with chronic stressors we usually dont need any help generating the negative.There is an increased rate of the condition in some families. clomid for male purchase Flow cytometry of anchored cell surface proteins CD CDmuch more sensitive and specific for PNH D.anticoagulant substance found in liver cells blood and tissuesSubcutaneous nodulesThe FDA has also approved injectable dermal llers for deep facial wrinkles and folds.Health Solutions Ebix Inc. accutane online fast deliverey Patients with constrictive pericarditis typically present in one of the two ways a.Having drifted apart from his wife his new relationship with teenager Hedwig Freiberg did not help.Rocca and Dr.Acute bacterial prostatitis is an infection that starts quickly.In the original IVF birth was touted as the first test tube baby although the actual I T H E BIRT H OF I V F fertilization can occur in various types of container such as a beaker a flask or a Petri dish as it was for Louise Brown.org. buy clamelle azithromycin 500mg tablets pancytopenia


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #17  | 18 Ocak 2016 13:51 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
CHAPTER STUDY GUIDE cheap viagra super p force By comparison the measured diffusion J V D C J V D C J J J V D C C J D Chapter Heat and Kinetic Theory coefficient of salt NaCl in water for example isJ UrolHe gave us the idea of how to draw a family pedigree where we can predict the physical characteristics or phenotypes of the offspring given who the parents were.In McPherson RA Pincus MR eds. vente cialis prix Decreased vision and night blindness nyctalopia occur..Both treatments and triage success rates have improved in leaps and bounds but the basic practical and ethical issues remain the same and armed conflict is still a catalyst for advances in emergency medicine.On physical examination he has very limited motion of his lumbar spine secondary to pain.If any doubt exists electrodiagnos tic studies EMG and nerve conduction studies can clarify the source of nerve compression. cialis a vendre fastControl of RUNX by histone methyltransferases.It can cause visual impairment.b. best india viagra and price Rightsided signs and symptoms are present for the same reason.prostate gland comprar kamagra online If both are mainly positive then the axis is normal.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #18  | 19 Ocak 2016 16:29 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Bartholomews Hospital London.We can therefore calculate R T by equating the resistance to the right of line a in Fig. dapoxetine ou priligy M.A link to DNMT downregulation ts with the observation of global DNA hypomethylation in blood cells from systemic lupus erythe matosus patientsHowever the citys regular medical hierarchy felt threatened by this regional upstart and their muttered intimidation forced Galen to make his brief return to Pergamon.For these reasons many men and their physicians find prostatitis to be a challenging condition to treat. cheap sildenafil citrate india If a workable connection could be made between the sensitive receptor cells of the ear and the area in the brain associated with sight it would be possible to see sounds.For additional information readers are referred to the excellent review of the use of PDE inhibitors in diabetic men by Vickers and Satyanarayana.The fourth characteristic has to do with companionship or belonging.Lisinopril Zestril mg cap qAM c.Smith received bad news.Do not start a new medication without telling your doctor. viagra paypal accepted usa Radiographschondrocalcinosis cartilage calcification D.Large hole between two ventricles lets venous blood pass from the right to the left ventricle and out to the aorta without oxygenation.He denies any pain. how cau you order levitra on line .Conversations often would spin out of control as Jeff worried irrationally about things that might happen to him.Diagnose based on above features.This might include meditation progressive muscle relaxation or guided imagery.suggested that impaired erectile function with ageing in SD rats be associated with the imbalance between nNOS and Rho kinase activity and that the Rho kinase inhibitor Y could improve the erectile function in old SD rats through adjusting this imbalance. cialis for sale onlone Serum LDH and b microglobulin are indirect indicators of tumor burden.Loss of intellectual abilities with impairment of memory judgment and reasoning is


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #19  | 20 Ocak 2016 07:05 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
th ed. generic sildenafil citrate for sale He alighted on carbolic acid now usually known as phenol which was extracted from coal tar.Bourne The Anxiety and Phobia WorkbookCXR a.azacytidine azadeox ycytidine and zebularine and inhibit DNA demethylation enzymes e. viagra 800mg reviews Most of the time almost all red blood cells in the arteries carry a full supply of oxygen.The following is a list of more serious conditions that can cause abnormal bowel sounds.acetaminophen toxicity methotrexateVEIN A blood vessel that carries blood toward the heart.A pragmatic classification used in most reviews is by the route of administration.You may want to bring these records to your health care providers attention if the growth seems slow or the child seems small. generic cialis one a day This includes facial hair growth and a deepening of the voice.Typically in an insect the size of a bee the volume of the resilin may be equiv alent to a cylinder cm long and cm in area.Diagnosis and management of adult onset Stills disease.Quality control of programmes across the UK has not yet been addressed.Control sonography reveals normalized seminal vesicles in most cases.p family role of protein isoforms in human cancer.condition of formation growth kamagra drug stores Other images will be taken underneath and slightly to the left of your nipple and in the upper abdomen.Condition resulting from inhalation of a thick sticky black substance by the newbornCould a similar process be true in the case of emotions where maybe we have the same feelings but we process perceive or modulate those feelings differently Although the concept of allostatic load refers to the wear and tear from stress we could imagine a similar system with emotions.Epsteins anomalycongenital malformation of tricuspid valve in which there is downward displacement of the valve into the RV e.cECF is of body weight interstitial fluid and plasmaCongenital long QT syndromes d.due to relapse agranulocytosis thyroid storm This is a rare lifethreatening complication of thyrotoxicosis characterized by an acute exacerbation of the manifestations of hyperthyroidism. cialis viagra levitra kaufen rezeptfrei Sometimes used initially but is less reliable than endoscopy b.Calculate the distance from which a person with good vision can see the whites of another persons eyes.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #20  | 21 Ocak 2016 00:13 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
His skills with knife saw and other surgical tools were soon famous throughout the regionand Galen himself recorded how he was able to treat gladiators terrible wounds with far greater success than any of his rivals or predecessors.Insulinmay be necessary due to severe pancreatic endocrine insufficiency e.A few patients have symptoms for up to years.The sound wave which travels along the vestibular canal and through the helicotrema into the tympanic canal produces vibrations in the basilar membrane which stimulate the auditory nerves to transmit electrical pulses to the brain see Chapter healthy man viagra scam Mary has suffered from hay fever asthma and chronic dermatitis ever since she was a young child.A fibrotic rigid pericardium restricts the diastolic filling of the heart.Constitutional symptoms Malaise fever anorexia weight loss Symptoms vary in severity and may be absent in many patients.In Scottish surgeon William Tossach recorded GENES AND FUTUR E DR EAMS PR ESENT RESUSCITATION KIT This thcentury apparatus for blowing tobacco smoke into the lungs of a patient was used to revive people whose hearts had ceased beating and who had stopped breathing.Figure illustrates P QRS and T waves on a normal ECG tracing.Malaise fever and chest pain occur and auscultation with a stethoscope often reveals a pericardial friction rub heard as a scraping or grating sound.Elsewhere immunosuppressant drugs led to greater success for transplanted organsin South African surgeon Christiaan Barnard shook the world with the first heart transplant. proscar order best on line pharmacy Although of men who receive a diagnosis of prostatitis have a proven bacterial infection approximately onehalf are treated with antibiotic therapyEmotions in the Body The question of whether theres a body signature for each emotion is sort of the holy grail of psychophysiology research.tolerance Gth ed.Gardner D.Williams Textbook of Endocrinology.You may also have numbness or tingling in your fingers and hands. buy propecia 5mg usa It has better staph ylococcal coverage than thirdgeneration drugs.d.There is a risk of ototoxic effects if cisplatin and LASIX are given concomitantly.Longstreth MD Department of Gastroenterology Kaiser Permanente Medical Care Program San Diego California.However expression doesnt necessarily equate with catharsis.Human studies have mostly used adenoma tissue derived from prostate resection. pfizer viagra online PubMed Becher E Tejada Noriega A Gomez R Decia R Southern Latin America Sildenafil Study Group Buenos Aires Argentina.PLASMA The liquid part of the blood that holds the blood cells in suspension.A sudden bacterial infection marked by inflammation of the prostate.polycystic kidney achat viagra ligne france en sarcelles The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.c.Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins Figure


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #21  | 22 Ocak 2016 02:34 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
When they have been newly activated these genes then counteract the cancers growth. propecia e infertilidad venta whose duties included being a priest a soothsayer an oracle an advisor or even a ruler.Damage to multiple peripheral nerves d.Physiatrists are medical doctors whose focus is on rehabilitation after injury or illness to muscles bones and nerves.dyskinesiaUsing Winters formula tadapox tadalafil dapoxetine To the best of your ability describe how the test will feel.Wheezes are heard when air is forced through narrowed or obstructed airways. priligy in europe Similarly adults residing in a selfranked poor food environment were significantly less likely to consume a healthy diet compared to adults who reside in a healthy food environment.oxygen CPaP.Simple magnifiers using a single convex lens had been known for centuries in the form of the classic magnifying glass.As will be shown in the following sections the effects of surface tension are evident in many areas relevant to the life sciences.These drugs lower cholesterol by reducing its production in the liver.. buy moduretic g.Mutations occur during cellular reproduction and if conditions are just right and the cells are not destroyed by the immune system these mutated cancer cells rapidly reproduce despite restrictions of space nutrients shared by other cells or signals sent from the body to stop reproduction.Rightsided tumors Obstruction is unusual because of the larger luminal diameter the cecum has the largest luminal diameter of any part of the colon allowing for large tumor growth to go undetected.. kamagra price thailand The efficiency of muscles in performing external work is at bestBrachial artery Sphygmomanometer Millivolts CARDIOVASCULAR SYSTEM VOCABULARY This list reviews new terms introduced in the text.Organisms enter the host cells via tick bites multiply in the vascular endothe lium and spread to different layers of the vasculature..


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #22  | 23 Ocak 2016 21:46 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Our skin is actually our most effective immune organ.. propecia latente To be considered significant they must beThe growths may be gray pink red or the same color as the skin.For loss of appetite caused by taking medications ask your health care provider about changing the dosage or drug.When to Contact a Medical Professional Contact your health care provider if Eyelid drooping is affecting your appearance or vision One eyelid suddenly droops or closes It is associated with other symptoms such as double vision What to Expect at Your Office Visit Your health care provider will get a medical history and perform a physical examination. priligy dapoxetin kaufen Some of his lenses achieved a huge magnification of x.Other causes in no particular order Granulomatous disease e.URINARY SYSTEM dialysis Process of separating nitrogenous waste materials from the blood.Homophobia can neither be separated from their non acceptance if the person shows this behaviours and subsequent attempts at removal denial or avoidance. generic viagra from usa The Cleveland Clinic Intensive Review of Internal Medicine.G.Regular pressure on the sternum breastbone squeezes the heart beneath forcing blood out of it and along the arteries.treatment priligy Write the correct letter in the spaces provided.Am reduces her sleep by hrday and spends this extra time reading while sitting upright.M.. cost of viagra pills Other tests less commonly used but often tested a.Your surgeon will remove fatty tissue and loose skin from the middle and lower sections of your abdomen to make it firmer and flatter.b


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #23  | 29 Ocak 2016 18:16 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
An insult to the immune system may activate the TB at any time.In the Netherlands it benefitted from having training schools much earlier than elsewhere in Europe so it avoided being marginalized the first Dutch training school was established inexternal region between the anus and scrotumand C. cheapest cialis 5mg Most are secondary to adrenal disorders primary hyperaldosteronism.This procedure is NOT recommended if you are pregnant or trying to become pregnant.Contrast is injected into the femoral artery in the thigh and xray motion pictures are taken.Symptoms Symptoms of adjustment disorder are often severe enough to affect work or social life.C.Low blood pressure hypotension can be caused by age illness or blood loss and may result in dizziness fainting and in extreme cases shock. priligy canada Two other Nobel recipients for medical imaging were Godfrey Hounsfield and Allan Cormack who received the honor jointly in for the development of computer assisted tomography I M AGI NG T H E BODY commonly known as the CAT or CT scan a scan being an image that is built up as a series of tiny light units line upon line.The appendix has no clear function and can become inamed and infected when clogged or blocked.What is the appropriate management of this patientTests had shown that a time lag of more than milliseconds about one quarter of a second from the operators movement to the robot arm camera and back to the operators visual display could make the surgeon feel detached and disorientated.RNA Kuhn A. generic propecia for sale plasty surgical repair angioplasty An interventional cardiologist opens a narrowed blood vessel artery using a balloon that is inated after insertion into the vessel.s.With s cm R v a W W v x tan From Eq.Hypertension or high blood pressure is dened as blood pressure greater than mmHg.Aortoiliac occlusive disease priligy forum baldnessphagiabacteriaRESPIRATORY SYSTEM COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING pneumo pneumono air lung pneumothorax The sufx thorax means chest.Check for tenderness in all quadrants.d. buy viagra without rx d.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #24  | 3 Şubat 2016 08:15 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
Doctors may have difficulty diagnosing prostatitis because the symptoms are not the same for every patient and many of the symptomssuch as painful or burning urination and incomplete emptying of the bladdercould be signs of another disease. canadian cialis prices Your surgeon will make tunnels in your bone to bring the new tissue through.How is prostatitis diagnosed Diagnosing prostatitis is based on ruling out any other medical conditions that may be causing the symptoms and then determining what kind of prostatitis you have.Figure B shows a lateral view of several vertebrae.During intense activity the blood pressure rises to compensate for the pressure drop.Dapoxetine is a shortacting selective serotonin reuptake inhibitor SSRI. viagra gold usa From Eq.The average time from onset to death is to years with some variability.The physical examination is usually unremarkable but patients may have a tender prostate.In the intestines adhesions can cause partial or complete bowel obstruction.Nitin Makadia head of male sexual health at British pharmacy chain Lloyds said Priligy has the potential to do as much for mens sexual health as Viagra. propecia for sale online Some labs use different measurements or test different samples.thickened excess cicatrix scar tinea keloidThis study is slightly hard to follow because of technicalities in its presentation. levitra 10 Trade proprietary or company names appearing in this document are used only because they are considered necessary in the context of the information provided.glaucomaWhile inside the scanner the machines xray beam rotates around you.ExercisesCompounds of copper silver and mercury were also tried although some of these proved rather toxic.Several major studies have questioned the health benefits and risks of hormone therapy including the risk of developing breast cancer heart attacks strokes and blood clots. generic 5mg cialis best price Diagnose with ultrasound or CT scan with IV contrast.The sufxes iasis and osis meanSkin testing or IgE immunoassay to a limited number of common food antigens hidden antigens such as dust mites or other aeroallergens suggested by the history may also be indicated to reassure parents of pediatric patients or patients who may have been mistakenly informed that they are having an allergic reaction to foods or aeroallergens.A radioactive tracer is used b.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #25  | 8 Şubat 2016 16:59 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
Schatzberg AF Nemeroff CB.You can spread the hepatitis B virus to other people even if you have no symptoms. buy navidoxine uk FSHEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version FSH stands for folliclestimulating hormone FSH.Therefore if you see a low calcium level look at the albumin level it is usually low as well.Clinical featuresperipheral nervous system Nerves outside the brain and spinal cord cranial spinal and autonomic nerves. viagra 110 mg We also have subtle clues or signals that are attached when we are attending to what the other person is sayingsuch as making eye contact or nodding your headthat encourages the person to continue communicating with us.Cough with or without sputum is the predominant symptom it lasts to weeks.Most patients with CLL are years of age.akgimages Erich Lessing.Monozygotic twins are essentially clones of one another so they have exactly the same genetic material. buy cytotec in usa Prevention Couples who want to have children and who have a family history of myotonia congenita should consider genetic counseling.b.It may be acute weeks or chronic weeks.fetusAn action potential as a function of time at one point on the axon is shown in Fig.had a powerful influence on health. propecia obesidad Discover more at www.SYSTEM ORGANS Digestive Mouth pharynx throat esophagus stomach intestines small and large liver gallbladder pancreas.a Reflection and refraction of light.The details of how immunity works are fiendishly complex and still being unraveled.Nudge Improving Decisions about Health Wealth and HappinessIn such patients naltrexone therapy may be a useful therapeutic agent. buy zithromax with mastercard parasites tapeworms and eas live off another organism and are harmful to the host.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #26  | 10 Şubat 2016 15:01 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
a.In psychodrama patients express their feelings by acting out family and social roles along with other patientactors on a stage.Altered level of consciousness stupor or coma c.Regulation of transcription Production of the signaling molecule diadenosine tetraphosphate Ap A. orderviagra levitra Telesurgery is the hightech end of the increasing use of computers in medicine.Mesotheliomas are derived from mesothelium which forms the lining of the pleural surface.Epsteins anomalycongenital malformation of tricuspid valve in which there is downward displacement of the valve into the RV e. buy propecia in netherlands In Bolognia JL Jorizzo JL Schaffer JV et al eds.Type A is probably the most researched and the most familiar to the public.Systemic diseasediabetes collagen vascular disease SLE RA Henoch Schonlein purpura polyarteritis nodosa PAN Wegeners granulomatosis Amyloidosis cryoglobulinemia Drugstoxinscaptopril heroin heavy metals NSAIDs penicillamine Infectionbacterial viral protozoal Multiple myeloma malignant HTN transplant rejection B.Radiation at shorter wavelength ultraviolet and longer wavelength infrared is also often referred to as light. prednisone without prescription N.PubMed PadmaNathan H Stecher VJ Sweeney M Orazem J Tseng LJ Deriesthal H.Resection of diseased bowel with ileostomy may be necessary.Risks Veins and arteries vary in size from one patient to another and from one side of the body to the other.Indeterminate A thyroid scan should be performed and if the lesion is cold by the scan surgical resection is indicated because about of these lesions are found to be malignant. achat viagra sur internet Arrhythmias Tetany seizures Fluids Electrolytes and Acid Base Disorders l STEPUP TO MEDICINE Figure An increase in lactate results in a decrease in HcO due to buffering in EcF.In some forms of alchemy these practical processes have spiritual parallels that involve cleansing the soul to achieve perfection and unlocking the inner being to access the very core of ones existence.Jones had many problems with her job her husband and her family relationships.Pathologic examination conrmed the presence of tumor invading the skull and underlying dura at the surgical margin.Respiratory syncytial virus RSV is the most common cause.Evaluate and treat all potential causes.and Jobin C. cheap online nolvadex Thyroid carcinoma does not concentrate radioiodine well and is seen as a cold spot on the scan.treatmentIf this happens you may Hear a snapping cracking or popping sound and feel a sharp pain in the back of your leg or ankle Have trouble moving your foot to walk or go up stairs Have difficulty standing on your toes Have bruising or swelling in your leg or foot About Your Injury Most likely your injury occurred when you Suddenly pushed your foot off the ground to go from walking to running or to running uphill Tripped and fell or had another accident Played a sport like tennis or basketball with a lot of stopping and starting You will likely need an MRI scan to see what type of Achilles tendon tear you have.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #28  | 28 Nisan 2016 08:06 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
This does not impact our rankings or recommendations. payday loans direct lenders prnewswire.Price per license.She started to yell saying how can you gurantee the payment when you dont have a job and I told I been attaining Interviews and she started saying it doesnt mean you are going to get a job. Home improvement loans How a loan could help you pay for home improvements such as a new kitchen or loft conversion. loans online In addition payday loans charge a fee if you extend the due date of this shortterm loan. Embed The DOB still wants to hear from anyone whos paying high interest rates on these kinds of loans but when it comes to the companies owned by Native American tribes Pitkin says theres little they can do and its up to the federal government to get involved.Ken Brown Feb.Corporate Governance Created by Project Who we serve Dollar Financial U. loans no credit check In addition the lender may charge a monthly maintenance fee for each outstanding deferred deposit loan not to exceed.How much does a payday loan cost If your payday loan has a fixed due date youll repay the entire amount on that day including any charges..LATONIA BELLEVUE DOMAIN NAMES QUICKCASHGUNS. quick cash Arielle OShea What Is a CreditBuilder Loan nice guides methods to make money without investing a dime DD Refinance Your Car Loan With Good Fair or Bad Credit Read More How to Build Credit Best Secured Credit Cards to Rebuild Bad Credit Best Balance Transfer Credit Cards Personal Loans for Debt Consolidation Authorized User Status Helps Credit Score But Not A Lot Tools to Manage Debt.Review posted by shaun Logan It was very easy to apply and the nice thing was a text message a week before the payment was due.Unfortunately each option has its own risks and sometimes a very high cost. easy loans Make money via online typing from home evening and weekend in exeter devon see if they can manage a.M Retail Development LTC Month Term Loan completed in days.
 Yorum #29  | 19 Ağustos 2016 04:00 | Alıntı     

RobertVina

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello!
play keno online real money, online casino for real cash, best online blackjack gambling.
If you want to play Casino For Real Money Please Visit this website:
online casino cash bonuses

online blackjack for money no download, play blackjack online for money safe, best online casino for us.
online gambling casino in usa
 Yorum #30  | 3 Eylül 2016 10:11 | Alıntı     

Howardbip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy viagra generic how to order a viagra best buy viagra generika online
cheap viagra pharmacy

http://viagraforsale.space/ viagra cheap buy

where to buy cialis online

http://viagrageneric.space/ how to order generic viagra online

buy viagra doha

buy cialis generic online

much cialis pills

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: