Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Neye Şaşırmalı-Mithat Sancar  


24-08-2012, 18:57 Kategori: Yaşam  
Neye Şaşırmalı-Mithat Sancar

Neye şaşırmalı-Mithat Sancar

Ölümler devam ediyor, acılar büyüyor. Geçen haftaki yazıda Turgut Uyar’ın dizeleriyle sorduğum soru, yine karşımda:

“bir ölüm nefes alırken bir dudakta
öbür bütün şeyleri nasıl anlatmalı...”

Önceki gün Antep’te bir “insanlık suçu” işlendi. Canlar yitti, bedenler yaralandı, ruhlar bir kez daha örselendi. Bu acılar orta yerde dururken bütün öbür şeyleri anlatmak zor, ama bu acıları anlatacak kelime bulmak daha da zor.

Acılara dair kelimeler tükenişe doğru azalsa da, gözlerde yaş bitmiyor. Kelimelerle yaşadığımız bu hâle şaşırmak gerekmiyor. Çünkü uzun ve tüketici bir tarihi var acının bu coğrafyada. Peki ya gözyaşları! Onlara da şaşırmak gerekmiyor mu? Gece katliam görüntülerini izlerken, Turgut Uyar’ın dizeleriyle bu soru da saplandı beynime:

“artık şaşıyorum gözyaşına
hiç unutamam çünkü pazarcıların
haftanın her günü öteye beriye
öteye beriye gözyaşı taşıdığını...”

Televizyonlardan, gazetelerden ve sosyal medyadan taşan sözlere bakarken, asıl gözyaşlarına değil, başka şeylere şaşırmak gerektiğini düşünüyorum. Daha doğrusu, bu başka şeylere ve özellikle bazı şaşırmalara şaşırırsak, gözyaşlarını dindirmenin yollarını bulabiliriz gibi geliyor.

Böyle bir saldırının gerçekleşmesini şaşırtıcı bulanlarla başlayalım. Gerçekten de şaşırdılar mı dersiniz ya da kimse şaşırdı mı? Şiddet döngüsünün kaç on yıldır neredeyse hiç şaşmayan bir ritmi olduğunu bilmeyen var mı? Bu ritmin, böyle hunharca saldırılara yol açtığını ya da zemin hazırladığını öğrenmedik mi hâlâ?

Katliamı kimin gerçekleştirdiği konusunda şimdilik bir muğlâklık var. Lakin ardından kim çıkarsa çıksın şaşıracak mıyız?

Gerçi PKK, saldırıyla bir ilgisi olmadığını açıkladı. Ancak PKK’nin önce reddedip sonra üstlendiği nice “eylem” bulunduğunu hatırlayınca, aynı durumun tekrarlanması şaşırtıcı olmayacaktır. Pekâlâ yarın öbür gün PKK’den, “eylemi yerel birimlerin kendi inisiyatifleriyle gerçekleştirdikleri” yönünde yeni bir açıklama gelebilir.

Diyelim ki böyle bir açıklama gelmedi. Bu durum, katliamı PKK’nin yaptığı yönündeki şüpheleri yok edebilir mi? Örgütün üst düzey yöneticileri, daha kaç ay önceden, şehir merkezlerinde “çok ses getirecek ve acı verecek eylemler” yapacaklarını bildirmemişler miydi? Tek başına bu açıklama bile, böyle bir saldırıya zemin hazırladığı için, PKK’yi en azından dolaylı bir şekilde sorumlu kılmaz mı?

Ancak bütün bunlar, hükümete veya bakanlara, saldırıyla ilgili somut veriler sunmadan, saldırıyı PKK’nin gerçekleştirdiğini ilân etme hakkını verir mi? Hükümetin görevi, bu olayı çok yönlü soruşturmak ve inandırıcı delillerle aydınlatmak değil mi? Geçmişte PKK’ye yıkılan benzer birçok olayın altından “derin güçler”in çıktığı gerçeğini yok saymak doğru mu? Bu olayda da benzer bir tezgâhın ortaya çıkması şaşırtıcı olur mu?

Saldırının, başta Suriye olmak üzere “yabancı istihbarat servisleri” tarafından planlanmış ve gerçekleştirilmiş olması ihtimali kimseye şaşırtıcı gelir mi? Eğer öyleyse, bu durum hükümetin sorumluluğunu ortadan kaldırır mı?

Bu noktada soru kipini bir kenara bırakarak, meramımı düz cümlelerle anlatmaya çalışayım.

“Suriye meselesi”nin sadece Suriye’den ve Esad rejiminden ibaret olmadığını görmek için, uzman ya da dâhi olmaya gerek yok. Meselenin özünün, “Ortadoğu’yu yeniden yapılandırmak” olduğu bir sır değil “Yeniden yapılandırma”nın, sınırları yeniden çizmek ve hangi dinsel/mezhepsel ve etnik toplulukların nasıl bir sistem içinde birarada yaşayacaklarını belirlemek anlamına geldiği de yeterince açık. Dünyanın büyük güçleri ve bölgesel aktörler, kendileri için en avantajlı gördükleri seçenekleri hayata geçirmek için amansız bir mücadele yürütüyorlar. Türkiye’nin bu aktörler arasında önemli bir yer tuttuğu şüphesizdir. Kürtlerin, Ortadoğu’nun geleceği üzerinde yürütülen bu mücadelede hem özne hem de konu olarak yer aldıkları da aynı şekilde şüphesizdir.

Ortada çetin bir savaş var. Her aktör, rakiplerini/hasımlarını zayıflatmak için elinden geleni yapıyor. Herkes birbirinin zayıf noktasını kolluyor, bulunca da acımasızca vuruyor.

Türkiye’nin en zayıf noktasının Kürt sorunu olduğu malum. Ülke içinde çatışmaları durduracak girişimler ve istikrarı sağlayacak demokratik reformlar yapılmadıkça, bu noktanın daha da zayıflayacağını öngörmek zor değil. Hükümet bu yola başvurmadığı gibi, tam tersini yapıyor.

Hükümetin milliyetçi hamasete dayanan otoriter politikaları, kutuplaşmayı ve gerilimi arttırıyor. Bu durum, antidemokratik arayışlara hevesli güçlerin iştahını kabartıyor, elini güçlendiriyor. Hükümet, ancak kaos ortamında iktidar olabileceklerini veya güç elde edebileceklerini hesaplayan çevrelere sürekli yeni imkânlar sunuyor. Milliyetçi ve ulusalcı çevrelerin, her fırsatta Kürt düşmanlığı üzerinden iç savaşı tahrik edecek provokasyonlara yeltenmelerini bu çerçevede değerlendirmek lazım.

Öte yandan, PKK de, iç savaşa zemin sunacak eylemler yapmaktan geri durmuyor. Muhtemelen bu yolla, Kürtlerin kararsız/tarafsız kesimlerinin de kendi etrafında toplanmaya mecbur kalacaklarını hesaplıyor.

Hükümet, sertlik politikalarına devam ederse, hem milliyetçi ve ulusalcı güçler, hem de PKK kendi hesaplarını hayata geçirmek için daha fazla alan ve imkân bulacaklar. Bunun ne anlama geldiğini söylemeye gerek var mı?

Bu uğursuz ihtimallerin önüne geçmek için, ülkede ve bölgede Kürtlerle demokratik bir yapıda eşitlik içinde yaşamayı hedefleyen politikalar izlemekten başka bir yol görünmüyor...


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 5566   |   Yorum: (157)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 23 Ağustos 2012 18:09 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sizin turgut uyariniz varsa.biz kùrdlerinde Ahmed arifi var.Israil havada.Sùriye denizde saldirgan tirk devletini vurdu.biz kùrdlerinde i§galci katilleri karada vurma yùkùmlùgùmùz var.PKK yapti ya Yapmadi.Biz Kùrdlerin bin defa buna benzer ve daha gùçlù tirki cezalandirma hakkina sahibiz.PKK,in i§galci tirk devletine kar§i eksikligi biz kùrdlerin eel§tirme hakki yoktur.biz kùrdlerin sorunu Demokrasi sorunudur.ele§tirimiz bunun içindir.§iddete kar§imisin?niye katil tirk devletine kar§i deyilsiniz? i§galciyi vurmak nerede §uç olduki biz kùrdlere suç olsun?I§galçi tirkleri vurmak biz kùrdlerin Kùrdi zorunlulugudur.ozgur Kùrdistani. tirk i§galci devletini askeri dille kovma dilidir.Korkun çùnkù Kùrd ulusunun taruzza geçmesi uzak deyil.Haydi bu kemalist devleticye Ahmed Arif §iiri ilà cevab verin.
 Yorum #2  | 23 Ağustos 2012 19:49 | Alıntı     

Azadi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
"Emin olun ki, eğer düşman size bal veriyorsa mutlaka içine zehir katmıştır."
Bu sözler Qazî Muhammed'e ayıt ve kürtlere bir nasihat.
Bilhasa Taraf gazetesinin tüm köşe yazarlarının ortak bir özeliği, yazdıkları her yorumun ilk çümlelerinde kürtlere güzeleme ve yağlama içerikli olması, hemen ondan sonraki çümlelerinde de kürt kurtuluş hareketini TC'yle ve TSK'yle eşitleştirmek amaçlı olmasıdır. Bütün çabaları mazlum ile zalimi aynı potaya koymak, katil ile maktülü aynı potaya koymaktır.
Hiç bir hakkaniyet sahibi veya aklı başında olan birisi kalkıp da nazi Almanyasını ile ona karşı savaşan devletleri, vicdanen veya ahlaken aynı potaya koymaz ama türkler ve bilhasa Taraf gazetesi bunu yapıyor. Bu kıvrak osmanlı zekası ürünü oyun tabikii netiçe itibari ile TC yi aklamış ve kürtleri karalamış oluyor.
Beni şaşırtan, birçok kürt Tarafın bu oynundan mennun ve bu oynun baş mimarlarından Ahmet Altanı överek bitiremiyorlar.
Bu da Stockholm sendromun başka bir versiyonu olsa gerek.
 Yorum #3  | 27 Kasım 2013 08:05 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #4  | 26 Aralık 2013 03:09 | Alıntı     

cheap free runs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
owners escaped the destruction of their business by posting a sign in the window saying, ‘We colored, too.'" As Sweet michael kors outlet Dick Willie (Robin Harris) says to Coconut Sid (Frankie Faison), "Your ass got
(Joie michael kors Lee) and, ultimately, is not above using racial epithets and even equating the life Louis Vuitton Outlet of a black man (Radio Raheem, played by Bill Nunn) with a piece of Louis Vuitton Outlet Store property (his business, Sal's Famous
train their hoses on the rioting people first, showing Coach Outlet how little has really changed since the civil rights demonstrations of the 1960s. When air jordan 11 space jam the crowd turns on the owners of the Korean market,
violence, just as louis vuitton outlet in louis vuitton outlet early Scorsese films likeMean Streets (1973) and Taxi Driver (1976). Like Taxi Driver, Do The Right Thing has a coda showing the aftermath of the violence; this represents the
Kane (1941). jordan 11 bred Under the surface, tacitly, Mookie apologizes and Sal forgives him and, in a way, Louis Vuitton Outlet Store vice versa, a conclusion that was more blatant in the original shooting script, in jordan 4 bred which Sal
food, or overly cooked food. Contrary to what some people think, commercially space jam shoes available dog food is not the be-all and end-all for your dog's diet. Anyone Louis Vuitton Outlet who is a serious pet owner, should take
 Yorum #5  | 12 Mart 2014 02:53 | Alıntı     

louis vuitton3

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
quality leather and at reasonable prices. As mentioned above, there are many people who can not afford the prices of gucci bags Louis Vuitton replica handbags , purses and wallets
sophistication michael kors mixed into the soul of louis vuitton store the mediocre design louis vuitton outlet . And the precision and details would make all replicas blushing but the $ 1870 and $ 2330 price tags will
Architecture michael kors outlet Louis Vuitton is always considered as an ambassador michael kors handbags of fashion and luxury. As the leader of modern michael kors outlet fashion , it are often big surprises as gucci soon releasing
service and products. Some people are Christian Louboutin not willing to go the Louis Vuitton outlet for louis vuitton their favorite items . With the popularity of internet, louis vuitton outlet many young People prefer
the size of michael kors outlet online Pocket , hand, worn on the shoulder or across louis vuitton handbags the shoulder , practical removable, adjustable strap.wning my Louis Vuitton Sale own Louis Vuitton handbags is always in my dream louis vuitton purses
1854 , Louis Vuitton sells its products exclusively louis vuitton outlet through its own sales outlets all over the world christian louboutin shoes , such as small boutiques in high-end Department louis vuitton luggage stores. Later
 Yorum #6  | 18 Nisan 2014 02:42 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialités de sourire ouverts tels que tours de Pékin appara?tront dans le hall du théatre, effectuer six nike free 3.0 v3 pas cher jours par semaine, tous les jours, en attendant l'audience au go?t Bianzhuofaer. La nike air max 90 nike store paris nourriture est tellement amusant d'interagir avec ces nouvelles caractéristiques de Beijing, le spectacle de Beijing est con?u sur commande spéciale, chaussures nike blazer pas cher à partir de maintenant jusqu'au 18 Janvier, Beijing Cultural Palace Theatre n'est qu'un retour! Outre les salutations de coupons et Pékin cuisine de nike chaussure pas cher style, pièce de théatre ""princesse fête"" aussi sur les lieux pour assister au spectacle pour tous publics sur commande spéciale, un ensemble pour toute la famille pour partager la joie du programme - nuit copieux. Depuis la ""princesse de la fête,"" acheter nike free run france le rideau, à la fin de la piè
 Yorum #7  | 25 Nisan 2014 04:57 | Alıntı     

Michael Kors Outlet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
they would feel their tails being tied!¡± ¡°No, Sheila; white unicorns don¡¯t feel with their tails. Then he would retire to the bush, michael kors outlet online and click his tongue against his
brown all over, who had louis vuitton store been selected for his strength, because of the white unicorns which Christian Louboutin outlet online infested that coast.¡¯ ¡°Boo! Uncle Adrian ¡ª unicorns michael kors are imaginative.¡± louis vuitton outlet ¡°Not
to, better than we can; but I don¡¯t think that¡¯s an advantage.¡± ¡°If you lived in the Meads, Dinny, you might.¡±Her luck held, gucci purses and she flushed her third Uncle
fragments where the sixth baronet gucci had given way to his feeling for improvement. The only thing louis vuitton outlet store definitely modern was the plumbing. When Dinny came down to louis vuitton outlet online breakfast on
Richard¡¯s crusade; and she had been the heiress of cheap louis vuitton bags the landed de Campforts. The boar was incorporated on the family louis vuitton outlet ¡®shield,¡¯ and some doubted whether the boar on the
and the michael kors bags same just quizzical tone in his faint voice, he said: Authentic Louis Vuitton Bags ¡°My dear Adrian! Good of you! Would you mind coming closer? louis vuitton bags Ah! I haven¡¯t much strength, but what I have
Her husband michael kors purses and her three children had implicit confidence in her coherent sympathy. louis vuitton handbags They were all of more vivid nature, more strongly coloured, and louis vuitton purses she was a relief.
Cuthbert. I am sorry if it michael kors outlet troubles you.¡± Condaford Grange had passed from the de Campforts (whence christian louboutin shoes outlet its name) into possession of the Cherrells in 1217, when their louis vuitton name
 Yorum #8  | 16 May 2014 04:38 | Alıntı     

gucci bags

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
things to look forward to assure you that your bag is the actual Thing. One louis vuitton outlet is that all LV handbags are numbered by style. michael kors handbags This figure is mounted on a leather-day from a gucci
offered are also the high quality and exquisite appearance, louis vuitton purses and they are interpreted by some Experts in louis vuitton purses the fashion industry. It is important that Louis Vuitton michael kors outlet sell
innovative and unique Louis Vuitton Handbags are michael kors outlet made of AAA quality leather and are offered at louis vuitton gucci outlet best affordable results. Those who do not find the Louis Vuitton
to your plain daily life and add style Seduction to your personal glamor, red bottom shoes you will never miss this fantastic opportunity to choose louis vuitton cheap Louis Vuitton M95832 Vuitton
name it, and louis vuitton outlet they have it. It means you can get michael kors a whole set of Vuittons to suit different occasions louis vuitton bags have. 4 Louis Vuitton makes bags for men louis vuitton store and women - not many
Vuitton, the trouble already Christian Louboutin appeared. It should be noted that the Louis Vuitton louis vuitton products are very famous, and the reason why michael kors outlet the exterior pattern of its products has
 Yorum #9  | 25 Haziran 2014 05:12 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
and monogram pattern polyester lining Golden brass pieces and studs Two internal pockets Carried on the shoulder http://www.michaelkorsoutletestore-mk.com Removable ID holder kate spade Side buckles and Louis vuitton outlet snap hook to coach outlet store online
Olympics. Thanks to Michael Kors Outlet the generosity of michael kors companies like Louis louissvuittonoutlet-bags.com Vuitton, the Special http://www.louisvuitton-lvoutlet.net Olympics were able officialcoachoutlet-store to raise http://www.2013-louisvuittonhandbags.com more funds than Louis Vuitton Bags they ever have, Louis vuitton Sale and the games Louis Vuitton Outlet were as a usalouisvuittonoutlet-store.com
Vuitton Speedy 35 kate spade outlet handbags Eluxury.com.Louis chanel outlet Vuitton Speedy comes Kate Spade Online Sale in 4 sizes, barbour outlet store that is, you thecoachoutletstore.com will find the coach outlet very right size LV handbags for you (I kate spade store online personally think coach factory store Louis Vuitton
sense http://www.shopchaneloutlet.com that the 100th http://www.cheaplouisvuitton-bagso.net anniversary of Louis louis vuitton Vuitton marked Kate Spade Outlet SLG Savoir Faire Louis Vuitton Sunglasses collection. The building http://www.louisvuittonstore2013.com was also to fashionbagsplaza the media, so that the amazing make the handbag gets more
Angelina Jolie sitting in a traditional wooden boat. Gucci replica handbags are a Michael Kors Handbags Sale different world for buyers of handbags that needs the whole concept of handbag
addition, fabulous online Louis Vuitton Outlet Store shop provides you Coach outlet online various styles of michael kors bags other discounted Louis kate spade outlet Vuitton handbags, wallets louisvuittonoutletyears.com low Selling Michael Kors Outlet Store prices. Come to http://www.katespadeoutletst.com top fashion whirling Louis Vuitton Outlet wind to
louis vuitton handbags
 Yorum #10  | 7 Temmuz 2014 13:25 | Alıntı     

Michael Kors Outlet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Musikersuche ohne Risiko einkaufen Bem¨¹hungen . Inhalt der Webseite spielt sterben Wichtigste Rolle bei der herstellung der Webseite popul ? R. barbour factory outlet store Die Webseite sollte Nicht -Nur gut gestaltet und
Unter sterben Masse Kosten senken coach.com Kann unterlassen . Und VOR Allem Nicht KOPIEREN your TV -Star sofort nach www.louisvuittonoutletyears.com der Show, ?h Nicht bezeichnet einen Nachahmer zu unterlassen . Kurz ges?gt, ?hm http://www.katespadeoutletst.com Eine
kommen auf ? Wir couldn'tget bald zu Hause genug. Ich w¨¹rde eher thebagsstyle.com auf einen Haufen als Krieg nach Europa zu gehen. "" Also w¨¹rde ich, coach factory outlet jeden Tag . ... Schauen Sie, Brent ! Ich wei?, wo wir zum Michael Kors Handbags
Begreifen , Findet bereitzustellen . Die meisten der Websites Entwerfen michael-kors--mk Eine sch ? louis vuitton bags Ne und? Sthetisch Ansprechende Webseite und filling SIE sterben erforderlichen Informationen in es . Aber
Abendessen zu gehen. Lassen Sie uns reiten durch theswamp Abel Wynder Platz und Louis Vuitton Bags ihm sagen, dass wir alle vier wieder zu Hause und bereit f¨¹r die Louis Vuitton Store Bohrmaschine. "" Das ist eine Idee ", rief Brent
? Denn ef Sie Michael Kors Purses ist , Sie ain ' gwine git viel Abendessen ", sagte Jeems . Louis Vuitton Sale " Dey Koch getan gestorben , ein ' dey ain ' gekauft haben, coach outlet store haben Sie eine neue. Dey eine fe'el han ' Cookin' bekam ,
Wissen http://www.michaelkorsoutlet--2013.com , und war Wie man gut mit Anderen speak und Stellen Sicher SIE Louis Vuitton Outlet Online , Kompliment switch intelligente und modische Menschen. WENN Sie- out h ? Ngen shopchaneloutlet mit Au -Modus ? Enseiter , Werden Sie Auch
Ssigkeit ihrer Systeme asist fashionbagsplaza . Vor dem Kauf des Systems, Agentur f¨¹r Eine Demo zu Stellen und Louis Vuitton Outlet sorgf ? Ltig zu pr¨¹fen , eine H?hle FUNKTIONEN . Bei der Suche louisvuittonstore2013 Nach Einem Anbieter , Stellen Sicher
 Yorum #12  | 24 Aralık 2014 16:57 | Alıntı     

chatalex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 4 Nisan 2015 14:37 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis comparison diflucan viagra commander viagra does viagra affect fertilitycialis swollen lips tadalafil cialis from india online medicine rx cialis viagra orderviagra questions and answers priligy prix a paris viagra at workhow was viagra invented viagra samples liquid viagrapurchase cheap viagra Buy Viagra email virus viagra
 Yorum #16  | 7 Nisan 2015 16:41 | Alıntı     

grade1

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="عطر اسمارت">عطر اسمارت</a></strong></br>
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="عطر اسمارت 18 میل">عطر اسمارت 18 میل</a></strong></br>
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="عطر اسمارت 15 میل">عطر اسمارت 15 میل</a></strong></br>
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="فروش عطر اسمارت">فروش عطر اسمارت</a></strong></br>
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="قیمت عطر اسمارت">قیمت عطر اسمارت</a></strong></br>
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="عطر های اسمارت">عطر های اسمارت</a></strong></br>
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="ادکلن اسمارت">ادکلن اسمارت</a></strong></br>
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="ادکلن اسمارت کالکشن">ادکلن اسمارت کالکشن</a></strong></br>
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="ادكلن اسمارت">ادكلن اسمارت</a></strong></br>
<strong><a href="http://smartperfume.ir/" title="ادکلن اسمارت 18 میل">ادکلن اسمارت 18 میل</a></strong></br>
<strong><a href="http://genlaghari.ir/" title="گن لاغری مردانه">گن لاغری مردانه</a></strong></br>
<strong><a href="http://genlaghari.ir/" title="گن لاغری زنانه">گن لاغری زنانه</a></strong></br>
<strong><a href="http://genlaghari.ir/gen-laghari-zanane-slimlift.html" title="گن لاغری اسلیم لیفت">گن لاغری اسلیم لیفت</a></strong></br>
<strong><a href="http://genlaghari.ir/gen-laghari-vcare-slimming.html" title="گن لاغری وی کر">گن لاغری وی کر</a></strong></br>
<strong><a href="http://genlaghari.ir/gen-laghari-mardane-slimlift.html" title="گن لاغری مردانه اسلیم لیفت">گن لاغری مردانه اسلیم لیفت</a></strong></br>
<strong><a href="http://genlaghari.ir/gen-laghari-mardane-slimlift.html" title="گن لاغری ایر برا">گن لاغری ایر برا</a></strong></br>
<strong><a href="http://genlaghari.ir/gen-laghari-casmara.html" title="گن لاغری کاسمارا اصل">گن لاغری کاسمارا اصل</a></strong></br>
<strong><a href="http://monopod.in/" title="مونوپاد">مونوپاد</a></strong></br>
<strong><a href="http://monopod.in/" title="مونوپاد قیمت">مونوپاد قیمت</a></strong></br>
<strong><a href="http://monopod.in/" title="مونوپاد حرفه ای">مونوپاد حرفه ای</a></strong></br>
<strong><a href="http://monopod.in/shutter-monopod.html" title="مونوپاد شاتردار">مونوپاد شاتردار</a></strong></br>
<strong><a href="http://monopod.in/" title="مونوپاد سلفی">مونوپاد سلفی</a></strong></br>
<strong><a href="http://monopod.in/" title="مونوپاد ارزان">مونوپاد ارزان</a></strong></br>
<strong><a href="monopod.in/monopod-yunteng.html" title="مونوپاد یانتنگ">مونوپاد یانتنگ</a></strong></br>
<strong><a href="monopod.in/monopod-yunteng.html" title="مونوپاد یانتنگ 188">مونوپاد یانتنگ 188</a></strong></br>
<strong><a href="http://monopod.in/shutter-monopod.html" title="مونوپاد شاتردار wireless">مونوپاد شاتردار wireless</a></strong></br>
<strong><a href="http://monopod.in/yunteng-c188-monopod-with-bluetooth-remote-shutter.
html" title="مونوپاد شاتردار yunteng">مونوپاد شاتردار yunteng</a></strong></br>
<strong><a href="http://monopod.in/شاتر-بلوتوث-موبایل.html" title="شاتر بلوتوث">شاتر بلوتوث</a></strong></br>
 Yorum #17  | 11 Nisan 2015 06:01 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra for bodybuilding priligy es bueno caverta cheap cialis generic viagrafree levitra coupon levitra in canada discount code price for levitracialis vs levitra faq healthy man buy cialis professional onlinelevitra for bladder control Buy Levitra levitra online pricespurchase cialis without prescription Cialis Online rx cialis low price
 Yorum #18  | 11 Nisan 2015 06:35 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis generic mastercard Cialis buy generic cialis online nowviagra sites Viagra levitra cialis viagra comparisonbuy levitra onlines Vardenafil free levitra vardenafil samplesviagra generic any good euro med online viagra forum discussiongeneric levitra fast shipping levitra 5mg cheapest price for levitra
 Yorum #19  | 17 Nisan 2015 07:14 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis product Cialis free cialis couponsgeneric levitra paypal acheter levitra en fr levitra reviewcheapest place buy viagra online viagra online viagra fast no prescription requiredcialis once a day online canadian pharmacy cialis cialis viagra comparelevitra with alcohol cheap levitra online levitra testimonials
 Yorum #21  | 25 Haziran 2015 16:25 | Alıntı     

grade1

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<strong><a href="http://briliance.ir/" title="خرید بدلیجات">خرید بدلیجات</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/gardanband/carnelian/" title="گردنبند عقیق زنانه">گردنبند عقیق زنانه</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/gardanband/onix-gardanband"
title="گردنبند انیکس">گردنبند انیکس</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/angoshtar/zanane/sadaf" title="انگشتر صدف">انگشتر صدف</a></strong></br>
 Yorum #22  | 1 Temmuz 2015 17:24 | Alıntı     

grade1

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/aviz" title="جاسوئیچی">جاسوئیچی</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/dastband/zanane-dastband/aventur
ine" title="دستبند آونتورین">دستبند آونتورین</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/dastband/zanane-dastband/amitist
" title="خرید دستبند آمیتیست">خرید دستبند آمیتیست</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/dastband/zanane-dastband/obsidan
-zanane-dastband" title="دستبند انیکس">دستبند انیکس</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/dastband/zanane-dastband/aghih-d
astband" title="خرید دستبند عقیق">خرید دستبند عقیق</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/dastband/zanane-dastband/florit&
quot; title="دستبند فلوریت">دستبند فلوریت</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/dastband/zanane-dastband/dastban
dfiruzeh" title="دستبند فیروزه">دستبند فیروزه</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/dastband/zanane-dastband/marjan-
zanane-dastband" title="دستبند مرجان">دستبند مرجان</a></strong></br>
<strong><a href="http://briliance.ir/product-category/dastband/zanane-dastband/crystal
" title="خرید دستبند کریستال">خرید دستبند کریستال</a></strong></br>
 Yorum #24  | 17 Eylül 2015 18:20 | Alıntı     

NathanEt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #25  | 24 Eylül 2015 08:54 | Alıntı     

ArthurFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #26  | 26 Eylül 2015 19:56 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://jamesbasmb48blog.activosblog.com/Primer-blog-b1/The-smart-Trick-of-dapoxe
tine-review-That-No-One-is-Discussing-b1-p2.htm
http://noahzujxj89blog.misblogos.com/Primer-blog-b1/Top-dapoxetine-review-Secret
s-b1-p2.htm
http://noahsldsg80blog.activos-blog.net/Primer-blog-b1/Not-known-Factual-Stateme
nts-About-dapoxetine-b1-p2.htm
http://albertkajpt22blog.full-design.com/The-Ultimate-Guide-To-dapoxetine-3267
http://martinxaxqm36blog.thezenweb.com/The-smart-Trick-of-dapoxetine-review-That
-No-One-is-Discussing-3427
http://bartonlkbsh79blog.ampedpages.com/The-best-Side-of-dapoxetine-3421
http://jamesslzkw58blog.peveroweb.com/The-Single-Best-Strategy-To-Use-For-prilig
y-dapoxetine-3954
http://davidhsnfw48blog.pages10.com/dapoxetin-for-Dummies-1796
http://albertihapc67blog.ampblogs.com/5-Easy-Facts-About-dapoxetin-Described-298
3
http://josephpqfrc56blog.soup.io/post/625845612/A-Review-Of-dapoxetin
http://albertetaiq99bl.canalblog.com/archives/2015/09/23/32673296.html
http://www.purevolume.com/listeners/jeffreydbwog81blog/posts/3109470/Not known Factual Statements About dapoxetin
 Yorum #27  | 30 Eylül 2015 04:36 | Alıntı     

AabhonyEl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://michaelzshuh68blog.activo-blog.com/Primer-blog-b1/amoxicillin-dosage-Thin
gs-To-Know-Before-You-Buy-b1-p2.htm
http://indyarocks.com/blog/2449632/amoxicillin-500mg-for-Dummies
http://henryxwofx68blog.bloggactivo.com/Primer-blog-b1/The-Fact-About-amoxicilli
n-side-effects-That-No-One-Is-Suggesting-b1-p2.htm
http://tonypfugq02blog.bloggadoras.com/Primer-blog-b1/5-Essential-Elements-For-a
moxicillin-b1-p2.htm
http://jessefqaro57blog.activosblog.com/Primer-blog-b1/The-5-Second-Trick-For-am
oxicillin-side-effects-b1-p2.htm
https://www.youtube.com/channel/UCCVLZ9yamRWDpy0DJEhyrwQ/channels
https://www.youtube.com/channel/UCCVLZ9yamRWDpy0DJEhyrwQ/playlists
https://www.youtube.com/channel/UCCVLZ9yamRWDpy0DJEhyrwQ/videos
http://johnfapeq02blog.blogactivos.com/Primer-blog-b1/Helping-The-others-Realize
-The-Advantages-Of-amoxicillin-b1-p2.htm
http://loganxriui79blog.blogeadora.com/Primer-blog-b1/Detailed-Notes-on-amoxicil
lin-b1-p2.htm
http://loganxncre57blog.misblogos.com/Primer-blog-b1/An-Unbiased-View-of-amoxici
llin-dosage-b1-p2.htm
http://noahuncob45blog.activos-blog.net/Primer-blog-b1/The-5-Second-Trick-For-am
oxicillin-side-effects-b1-p2.htm
 Yorum #29  | 12 Kasım 2015 14:07 | Alıntı     

ugg boots

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ED Hardy Outlet http://www.edhardypopsale.com

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletsonlines.us.com

Coach Outlet http://www.coachoutletonlinesstore.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletsstore.us.com

Cheap Jordans http://www.cheapjordansretro.us.com

Michael Kors Outlet Store http://www.michaelkorsoutletsstores.us.com

Coach Handbags http://www.coachhandbagstore.us.com

Coach Factory http://www.coachoutletsonlinestore.us.com

Oakley Sunglasses http://www.oakleyglassessale.us.com

Tory Burch Outlet http://www.toryburch-outlet.us.org

Longchamp Handbags http://www.longchampoutlets.us.com

Michael Kors Handbags http://www.innnov8.com

Coach Outlet http://www.innnovate.com

UGG Boots http://www.uggbootsoutlets.us.com

Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoeoutlet.com

Moncler Jackets http://www.monclerdownjackets.us.com

North Face Outlet http://www.northfaceoutletblackfriday.com

Kate Spade Black Friday http://www.katespadefactoryoutlet.us.com

Moncler Outlet http://www.monclerjacketsoutlet.com.co

Coach Factory http://www.maganates.com

Coach Handbags http://www.coachhandbagsfactoryoutlet.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katesapdeoutlet.us.org

North Face Jackets http://www.northfacejacketsinc.com

Ray Ban Outlet http://www.raybanoutlets.com.co

Cheap Ray Ban Sunglasses http://www.raybanglasses.name

Burberry Outlet http://www.burberryoutletsstore.us.com

Cheap UGG Boots http://www.uggbootoutlet.us.com

Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinshoes.name

North Face Outlet http://www.outletnorthface.name

Coach Factory Outlet http://www.coachfactoryoutlet.name

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletonline.name

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutlet.name

Coach Outlet http://www.coachoutlet.name

Nike Air Max http://www.nikeairmaxstore.ru

Moncler Jackets http://www.monclerjacketsru.ru

Nike Roshe Run http://www.tanienikerosherun.pl

Cheap Nike Air Max http://www.nike-airmaxaustralia.com

Buty Nike Air Max http://www.airmaxsprzedazdla.pl

Nike Air Max Damskie http://www.cheapnikeairmax.pl

Nike Air Max http://www.nikeairmax.com.co

Cheap Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoes.name

Christian Louboutin Outlet http://www.christianlouboutinsoutlets.com

Burberry Outlet http://www.outletburberry.us.com

Balenciaga Outlet http://www.balenciagaoutlet.us.com

Burberry Handbags http://www.burberryshandbag.us.com

Balenciaga Handbags http://www.balenciagahandbags.us.com

Louis Vuitton Wallet http://www.louisvuittonwallets.org

Cheap UGG Boots http://www.uggcheapbootstore.com

Uggs Boots http://www.uggsbootsoutlet.us.com

Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutleinc.com

Toms Shoes http://www.tomshoesoutlet.us.com

Hermes Blet http://www.hermesbeltstore.com

UGG Boots http://www.uggboots2015.us.com

UGG Boots Outlet http://www.uggbootsoutlet.net

UGG Boots Sale http://www.uggbootssale.us.com

Burberry Black Friday http://www.burberryhandbags.name

Uggs Boots http://www.uggs-boots.us.com

Louis Vuitton Outlet http://www.louisvuittonsoutlet.us.com

Louis Vuitton Outlet Online http://www.louisvuittonoutletsonline.us.com

North Face Outlet Store http://www.northfaceoutletstores.us.com

North Face Store http://www.north-face.us.com

North Face Factory Outlet http://www.northfacefactoryoutlet.name

The North Face Outlet http://www.north-faceoutlets.us.com

North Face Outlet http://www.thenorthfaceoutlets.name

Louis Vuitton Factory Outlet http://www.louis-vuittonfactoryoutlet.com

Louis Vuittons Handbags http://www.louisvuittons.name

Louis Vuittons Outlet Online http://www.louisvuitton-outletonline.com

Timberland Boots http://www.timberlandsboots.us.com

Cheap Timberland Boots http://www.cheaptimberlandboots.name

Timberland Outlet http://www.timberlandoutletstore.us.com

Tory Burch Outlet Store http://www.toryburchoutletstore.name

Tory Burch Outlet Online http://www.toryburchoutletstores.com

Tory Burch Outlet http://www.toryburchsoutlet.us.com

Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletusa.us.com

Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlaurenoutlets.name

Gucci Factory Outlet http://www.guccifactoryoutlet.name

Gucci Outlet http://www.outletgucci.name

Gucci Handbags http://www.cheapguccihandbags.us.com

Cheap Ray Ban Sunglasses http://www.cheap-raybanglasses.us.com

 Yorum #30  | 17 Ocak 2016 12:03 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Figures B C B B A C B B A from Kumar V Abbas A Aster J Robbins Cotran Pathologic Basis of Disease ed Philadelphia ElsevierSaunders. priligy Symptoms and physical findings are nonspecific see above under ILD.vii viii l CONTENTS Diseases of the Small IntestineThe condition is generally benign. cialis pills aust He muses on the contagious or transmissible nature of phthisis or consumption pulmonary tuberculosis how some diseases seem to be spread by water or in soil and sexual activities such as masturbation in men and women Women with hysteria should not resort to rubbing this is suitable only for husbands and doctors.The whole body of the clitoris not just the glans is packed with nerves and highly sensitive.With both nontunneled and tunneled central catheters there is easy access but also the risk of infection at the exit site.Caused by one of the following mechanisms increased drainage of fluid into pleu ral space increased production of fluid by cells in the pleural space or decreased drainage of fluid from the pleural space Figure A upright chest radiograph showing blunting of the right costophrenic angle typical of a small right pleural effusion this patient had chronic liver disease.Polymyalgia rheumatica a.Given the degree of respiratory distress hypoxia and failure to respond to oxygen mechanical ventilation is indicated and it should not be delayed for the results of diagnostic testing including ABGs. levitra generic lowest prices PubMed Corona G Mannucci E Fisher AD Lotti F Petrone L Balercia G.Urticaria that is not confined to the skin and associated with any systemic symptoms is more properly termed anaphylaxis irrespective of the duration or intensity of symptoms.Other character traits associated with this type included courage optimism and pleasureseeking.Rosen Thank You for Being Such a PainFor extensive disease chemotherapy is used alone as initial treatment.minutes.J.CHF Nephrotic syndrome renal failure Liver disease buy doxine COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING cyano blue cyanosis This bluish discoloration of the skin indicates diminished oxygen content of the blood.In the early s Vesalius also established a lucrative practice as a private physician in Brussels COLORED FRONTISPIECE OF DE HUMANI The frontispiece of De Humani shows the author conducting a dissection at the School of Medicine Brussels.Your body will also make a hormone that loosens ligaments throughout your body to prepare it for childbirth.Other causes include a.It can be taken to minutes before anticipated intercourse.Common symptoms of ataxia include Clumsy speech pattern dysarthria Repetitive eye movements nystagmus Uncoordinated eye movements Walking problems unsteady gait Exams and Tests The doctor will ask if the person has recently been sick and will try to rule out any other causes of the problem. accutane without a perscription Teen mothers are about years behind their age group in completing their education.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: