Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Av.Ruşen Aslan:Beşikçi Cennetten Kovulandır  


4-05-2012, 10:38 Kategori: Yaşam  
Avukat Ruşen Arslan, İsmail Beşikçi Akedemia Cennetinden Kovulan Bir Şeytan’dır
Röportaj

Seyîdxan Kurij:
Siz İsmail Beşikçi ile ne zaman nasıl tanıştınız?

Ruşen Aslan: İsmail Beşikçi ile 12 Mart döneminde, O’nun tutukluluğu sırasında tanıştık. Elbette Beşikçi’ yi kitaplarından tanıyordum. Ancak yüz yüze karşılaşıp tanışmamız, 1971 yılında Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Cezaevi’nde bulunduğu döneme rastlar.

Seyîdxan Kurij: 12 Mart 1972' de sizin Beşikçi' nin avukatı olduğunuzu biliyoruz. Beşikçi' nin tutuklanması ve yargılanması süreci ile ilgili bilgi verebilir mi siniz?


Ruşen Aslan: Beşikçi bir sosyolog olarak, Kürtleri incelemeyi konu edinmişti. O dönem Kürt vardır demek suçtu ve bu suç basın yoluyla işlenmiş ise, cezası bir buçuk yıldan dört buçuk yıla kadar hapisti. Bu yüzden hiçbir akademisyen Kürt konusunu incelemeye cesaret edemezdi. Kürt sorunu ancak genel müfettişler, bakanlar yahut başbakanlar (İsmet İnönü, Celal Bayar) yahut devletin görevlendirdiği kişiler tarafından incelenebilirdi. Bu raporlarda Kürtlerin varlığı açıkça kabul edilir, onları asimile, tedip ve tenkil etmenin yolları bu raporlarda gösterilirdi. Raporlar gizli olup ancak devlet arşivinde dururdu. Bazı bilim insanları ve araştırmacılar, bunu “gizli kürdoloji” diye adlandırıyorlar. İşte böyle bir ortamda Beşikçi Kürt sorununu incelemeye başladı.

Beşikçi’ nin Erzurum Atatürk Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği sırasındaki araştırmaları, yazdığı kitaplar ve makaleler, ders notları hatta yazılı imtihanlarda sorduğu sorular ihbar ve soruşturma konusu olmuştu. İlk ihbarı yapan, o zaman doçent olan Prof. Orhan Türkdoğan ’ dır. İhbarcılar arasında Rektör Prof. Kemal Bıyıkoğlu, Prof. Turhan Tufan Yüce, Dekan Prof. Ahmet Kurt, sonradan profesör olanlar Orhan Okay, Hüseyin Ayan, İbrahim Erol Kozak ile Yrd. Doç. Celal Cihangiroğlu ve Dr. Mehmet Eyüboğlu vardı. Bunların hepsi Beşikçi’yı Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı’na şikâyet etmişlerdi. İsmail Beşikçi bu yüzden tutuklandı ve görevden alındı. Bunun için mahkemede “Muhbir Şahit” sıratıyla dinlendiler.

Sonuçta komünizm propagandası yaptığı kabul edilerek, TCK’nun 142/1. maddesine göre 13 yıl ağır hapis cezası ile cezalandırıldı. Sonradan yürürlükten kaldırılan bu maddeden verilmiş olan cezadan dolayı 1974 yılında çıkan affa kadar hapiste kaldı. Beşikçi’nin ilk cezası ve hapisliği budur.

Seyîdxan Kurij: Siz bu dönemde aynı zamanda DDKO'nun da avukatı idiniz. Beşikçi ile DDKO ve savunmalar ile ilgili süreç konusunda bize bilgi verebilir mi siniz?

Ruşen Aslan: Diyarbakır ‘daki DDKO yargılaması iki ayrı dava olarak yapılmaya başlanmıştı. Birinci dava, Ankara’da sıkıyönetim öncesi soruşturması başlamış olan esas DDKO davasıydı. Bu dosya, sıkıyönetim ilânı ile birlikte Diyarbakır’a gönderildi ve dava açıldı. Dava daha sonra bazı soruşturmalar, örneğin İstanbul DDKO soruşturması da eklenerek genişletildi. Bu davada genel olarak Ankara ve İstanbul DDKO kurucuları, yöneticileri ile DDKO’larda konferans verenler yargılanıyordu. Ben bu davada ta sıkıyönetim öncesinden bazı arkadaşların müdafiliğini yüklenmiştim. Sıkıyönetim sonrası da bu göreve devam ettim.

12 Mart 1971’de ilk gözaltına alınanlardan biri de bendim. 49 gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılmıştım. O zaman Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, ikinci bir DDKO davasının soruşturmasını daha yürütüyordu. Ergani, Diyarbakır, Batman, Silvan, Siverek ve Kozluk DDKO’lar ile ben, Edip Karahan , Mehdi Zana ve diğer birçok kişi de bu davaya dahil edilmişlerdi. Sonradan bu 2. DDKO Davası adıyla bu dava açıldı ve bir süre yargılaması ayrı sürdü. Sanık olarak yargılandığım bu dava, daha sonra avukat olarak görev yaptığım Birinci DDKO davası ile birleştirildi ve böylece DDKO’daki avukatlığım da sona ermiş oldu.

Devlet Kürtlerin savunma yapmasını istemiyordu. Bu konuda gizli pazarlıklar da yapılıyordu. Eğer siyasi savunma yapılmasaydı, DDKO davası en fazla üç yıl ceza verilmek suretiyle kapatılacaktı. Ceza verileceklerin çoğu, zaten verilecek cezanın tümünü yatmış olduklarından salıverileceklerdi.

DDKO’dan yargılananların bir kısmı siyasi savunmada ısrar ettiler. Özellikle Ocak Komünü ve İhsan Aksoy, Faruk Aras, Niyazi Dönmez ve diğer bir kısım DDKO üyeleri savunmada ısrar ettiler. Ocak Komünü’nde olan Beşikçi’de savunmada ısrar edenlerdi. Zaten Beşikçi, kendi yargılandığı davada Kürtler konusundaki bilimsel tespitlerinin savunması ikirciksiz olarak yapıyordu. Tutuklu olup Ocak Komünü’nde kalan arkadaşlar hapishanede, Şerafettin Kaya, Gültekin Bekdemir ile ben de dışarıdaki avukatlar olarak savunmaya katkıda bulunduk. Av. Gülfer Güçlü’nün gerek staj döneminde gerekse avukat olduğu dönemdeki hizmetlerini ve katkısını da vurgulamak gerekir. Her iki grubun savunması önemliydi. Biz avukatlar olarak savunmaların kamuoyuna ulaşmasında epeyce katkıda bulunduk.

DDKO savunmalarının halk üzerinde, hem bilinçlenme hem de moral açıdan etkisi büyük oldu. Bundan sonra Kürt davasını mahkemelerde savunmak gelenekleşti.

Yeri gelmişken şunu da belirtmek isterim: Tarık Ziya Ekinci’nin “Lice’den Paris’e” adlı anı kitabında DDKO davası savunmaları ile yazdıklarında yanlışlıklar vardır. Biz avukatların ve bu arada Şerafettin Kaya’nın yargılananları siyasi savunma yapmaya zorlaması söz konusu olmadı. Zaten olması da hem avukat hem de yargılananlar açısından mümkün değildir. Yargılanan siyasi savunma yapar ve müdafii ona hukuki içerik kazandırmaya çalışır ve eyleminin suç olmadığını ispata kalkışır. Öte yandan savunma yapanların bilinç düzeyi, akıllarında olmayan siyasi savunmaya avukatlarının etkisiyle kalkışmalarına engeldir. Bu, onlara bir haksızlık olur.

Seyîdxan Kurij: Sayın İbrahim Güçlü ve başkaları Beşikçi’ nin 1990'lardan sonra Kürdistan ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde DDKO, Komal, Rizgari sürecini es geçtiğini iddia ediyorlar. Siz bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

Ruşen Aslan:
90’lı yıllarda Beşikçi’nin “İlk Kurşun” teorisi ile PKK’yi abartılı bir değerlendirmesi var. Ama DDKO, Komal ve Rızgari sürecini es geçtiği görüşüne katılmıyorum. Nitekim “İbrahim Güçlü’nün Eleştrisi” başlıklı Gelawej Sitesi’nde çıkan yazısında, bu görüşümün doğrulandığını görüyoruz. Bence sorun, Kürt siyasi kadrolarının Beşikçi ve Beşikçi gibileri yandaş ve kendi mülkleri gibi görme arzusu yatıyor. Aynı şey Mehmet Uzun için de söz konusuydu. Öcalan’ın “Beşikçi Kürtlerin Ziya Gökalp’ı olmak istiyor” diye eleştirirken yahut İbrahim Güçlü’nün “İsmail Beşikçi Vakfı kurulurken Komal ve Rızgari sürecinden gelenlere danışılmadı” serzenişinin altında da bu yanlış aidiyet arzusunun dışavurumu vardır. Bir bilim adamına yahut ünü ulusal sınırları aşmış bir yazara bu gözle bakma, eşyanın doğasına aykırıdır.

Seyîdxan Kurij: İsmail Beşikçi Kürtler için ne ifade ediyor?

Ruşen Aslan:
İsmail Beşikçi Kürtler için değil benim için ne ifade ediyor sorusu önemli. Çünkü kendimi Kürtler adına konuşan bir olarak görmedim ve görmem. Beşikçi benim için her şeyden önce bir bilim insanıdır. Yaptığı araştırmalar bilimle ilgilidir. Beşikçi bir sosyolog, Kürtler de Türkiye’de incelenmesi araştırılması yasak olan sosyal bir olguydu. Beşikçi, yasak olan bu olguyu inceledi ve vardığı bilimsel sonuçları açıkladı ve savundu. Kürtlerin varlığını kabul etmeyen devlet ise, bu bilim adamını cezalandırdı ve yıllarca hapiste yatırdı. Bununla da yetinmeyerek 38 eserinden 32’ sini yasakladı. Yani vardığı bilimsel sonuçları da cezalandırdı. O doğruları söylemekten hiç korkmadı. Yıllarca hapiste kalmasına ve halen cezalandırılmaya devam edilmesine rağmen, Kürtlerle ilgili tezlerinden taviz vermedi. Bu onu büyüttü. Sokrates, Galileo gibi tarihe ve dünyaya mal olmuş bilim adamları ve j. Paul Sartre gibi aydınların yanında anılmayı hak etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in dediği gibi, “Galileo idam edilmemek için geri adım attı, ama Beşikçi geri adım atmadı”. Irkçılığa varan Türk milliyetçiliğin egemen olduğu bir toplumda, kendisi de Türk olan bir bilimin adamının Kürtler nezdinde bu kadar saygı ve sevgi görmesi doğaldır.

Ayrıca Beşikçi’nin Kürtler üzerinde araştırma yapması, Kürt sorununun bilinmesine ve tanınmasına epeyce katkıda bulundu. Rızgari dergisinde yazılan yazılar ve İsmail Beşikçi’ nin Komal Yayınevi’nde çıkan kitapları, Kemalizme karşı cepheden bir savaş açmıştı. 1975 yılında Beşikçi, Komal ve Rızgari’nin gösterdiği Kemalizmi eleştirme cesareti, Türk bilim, siyaset ve basın çevreleri daha yeni göstermeye başladılar. Aradaki zaman farkına ve bu uğurda verilen bedellere dikkatinizi çekmek isterim.

Seyîdxan Kurij: İsmail Beşikçi Türk üniversite çevreleri ve entelektüel hayatına ne gibi katkıları oldu? Veya özelikle üniversite çevreleri ona nasıl baktılar, bakıyorlar?

Ruşen Aslan:
Kırkın üzerinde kişinin İsmail Beşikçi için yazdığı makalelerden oluşan İsmail Beşikçi kitabı İletişim Yayınevi’nde çıktı. Prof Dr. Füsun Özbudun’un makalesinin başlığı “Akedemia” Cennetinden Kovulan Bir Şeytan’dır. Bence Türk üniversitelerinin Beşikçi’ye bakışını anlatan çarpıcı bir başlıktır bu. Yakın zamana kadar Beşikçi’ye bu gözle bakıldı. Hele yetmişli ve seksenli yıllarda tamamen tecritliydi. Üniversite çevreleri, bir vebalı gibi ondan kaçarlardı. Ancak zamanla değişen çok şey oldu. Beşikçi’nin gerek araştırmaları gerekse tavrı, artık üniversitelerin sosyoloji kürsülerinde örnek olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da Sabancı Üniversitesi tarafından “Üniversitelerde Düşünce ve Araştırma Özgürlüğü” konulu uluslar arası bir sempozyum yapıldı. Toplantının ilk günü “İsmail Beşikçi Oturumu” idi. Ankara’da da benzeri bir sempozyum yapıldı. Beşikçi bir hoca olarak üniversiteden kovuldu. Ama O, bilimsel araştırmaları, bilim insanına yakışan tavrı, ödün vermezliği ve direnciyle çoktan kovulduğu “akedemiyaya” geri döndü. Yukarıda adlarını saydığım ihbarcı profesörlerin adını, toplumu bir yana bırakalım, üniversite camiasından kaç kişi biliyor?..

Seyîdxan Kurij: Vakıf ile ilgili çalışmalar nasıl başladı? Bu süreç ile ilgili bizi bilgilendirebilir mi siniz?

Ruşen
Aslan: Vakıf, İsmail Hoca’nın kitaplarının akıbetinin ne olacağı sorusundan doğdu. Bu, öncelikle Hoca’nın endişesiydi. “Kitaplarım, arşivim ne olacak?” sorusunu devamlı İbrahim Gürbüz’e soruyormuş. İbrahim Gürbüz ile yüz yüze tanıştığım 2004 yılından beri, kafasında Hoca için kütüphane kurma fikri vardı. Zaman zaman üzerinde konuştuk. Sonra bu vakıf kurma fikrine dönüştü. Geçen yıl somut adımlar atarak Vakfı kuruluşuna karar verildi. Vakıf senedi hazırlandı ve mahkemeye tescil için başvuruldu. Tescil işi umduğumuzdan da çabuk gerçekleşti. 7 Ocak 2012’de Vakfın kuruluşunu ilân ettik. Tescil işlemi daha önce gerçekleştiği halde, ilanını Hoca’nın doğum gününe rast getirdik.

Hocaya kalsa bir kütüphane kurulması, kitaplarının araştırmacıların emrine sunulması yeterliydi. O’na “Hocam sen bir kütüphaneye sığmazsın” dedik ve daha geniş amaçları olan Vakfı kurduk. İyi de ettik. Çünkü Kürtlerin kadir bilirliğinden yola çıkarak, Beşikçi’ye olan görevimizin bize düşen kısmını yerine getirmiş olduk.

Seyîdxan Kurij: Vakfın amaçları nedir? Hangi amaç ile kuruldu? Neler yapmayı planlıyorsunuz? Bu ara Vakıf ile ilgili tanıtım toplantıları yapıyorsunuz? Temel ihtiyaçlarınız nelerdir? Kürtlerden ne bekliyorsunuz?

Ruşen Aslan:
İsmail Beşikçi Vakfı’nın amacı Vakıf Senedi’nin 3. Maddesinde” İsmail BEŞİKCİ’nin adını, düşüncelerini ve çalışmalarını yaşatmak; bilimsel, kültürel ve sosyal araştırmalar yapmaktır” şeklinde düzenlenmiştir.

Kısa, orta ve uzun vadeli programlarımız var. Aynur ve İbrahim Gürbüz’ün bağışladığı iki dairede İsmail Beşikçi Araştırma Kütüphanesi kuruldu. 20 bin kitap 3 bin dergi ve gazete cildinden oluşan modern bir kütüphane ortaya çıktı. Kitap ve dergilerin kataloglaması bitmek üzeredir. 5 Mayıs’ta hem kütüphanenin hem de Vakfın açılış kokteyli yapılacak ve Beşikçi’yi seven herkes açılışa davetlidir.

Beşikçi’nin arşivini dijital ortama geçireceğiz. Onunla yetinmeyip Kürdistan ve Kürtlerle ilgili bir arşiv ve dökümantasyon merkezi oluşturmak istiyoruz. Şu anda bilgi, araç, gereç ve yer olarak alt yapısını hazırlıyoruz.

İsmail Hoca’nın tüm eserlerini yeniden yayınlayacağız. Zaten kendisi tüm kitap, gazete, dergi ve gazetelerin yanı sıra iki evi ile yazdığı kitapların tümünün telif hakkını Vakfa bahşetti. Önce Türkçe sonra da Kürtçenin lehçeleri, İngilizce ve Almanca basılacak.

Diyarbakır’da İsmail Beşikçi Kültür Merkezi açmak istiyoruz. Bunun için yer teminine çalışıyoruz. Şimdilik epeyce mesafe alındığını söyleyebilirim. Bu yer ve yerin restorasyonu, Diyarbakırlıların Vakfımıza hediyesi olacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Baydemir ile Sur Belediye Başkanı Sayın Abdullah Demirbaş buna öncülük etmeyi yüklendiler. Bu arada yanlış anlamaya mahal vermemek için belirtmek isterim: Yer belediyelerin değil, halkın bağışı ile alınacak ve restore edilecek. Organizasyona sayın belediye başkanları öncülük edeceklerdir. Her ikisine ve katkıda bulunacak herkese teşekkürü görev sayıyorum.

İki yılda bir belli konularda bilimsel araştırma yapacaklara İsmail Beşikçi Ödülü vereceğiz. Amacımız bilimsel araştırmaları özendirmek ve araştırma yapacakları motive etmektir.

Öğrencilere burs vereceğiz. Aslında öğrenci bursu vermek isteyenlerle burs alacak öğrenciler arasında köprü olmak istiyoruz.

Uzun vadede ise Hoca’nın adına bir üniversite kurmak istiyoruz.

Seyîdxan Kurij: Bilindiği gibi Avrupa' da bir milyondan fazla Kürt yaşıyor. Neden Beşikçi Avrupa' ya gelip konferanslar vermiyor?

Ruşen Aslan:
Bu soruyu kendisine sormak daha iyi olur. Ben konferans vermek için her yere gitmesinden yanayım. Ancak Hocanın yaşını ve daha önemlisi durmaksızın araştıran bir bilim insanı olduğunu da unutmayalım.

Seyîdxan Kurij: Basından öğrendiğimize göre Kürdistan Hükümeti Sayın Beşikçi'yi Güneye davet etmişler fakat gitmemiş, neden?

Ruşen Aslan:
“Kürdistan bağımsız olur yahut Kürtler arasında ittifak kurulursa Kürdistan’a giderim” diyor. Bu konuda da Beşikçi gibi düşünmüyorum. Umarım kararını gözden geçirir ve gelecek yıl, Hevlêr (Erbil) Üniveristesi’nin öğretim yılının ilk açılış dersini kendisi verir.

Seyîdxan Kurij: Bilindiği Avrupa çok sayıda NGO var ve bunlar hem siz vakfınız gibi kurumları destekliyorlar hem de onlar ile projeler yapıyorlar. Sizin bu konuda çalışmalarınız var mı?

Ruşen Aslan:
Hoca şu ana kadar Avrupa veya Amerika’daki kuruluşların kendisine vermek istedikleri toplam 2 milyon Euroyu bulan ödül ve benzeri şeyleri reddetti. Aynı katı tutumunu Vakıfta da sürdürüyor. Ancak gerek Avrupa’da gerekse Amerika’da işbirliği yapılabilecek dost kurumlar vardır. Örneğin Köln’deki toplantıyı alman Sendikalar Birliği’ne ait DGB Haus’ta ve Berlin toplantısını ise Roza Luksemburg Vakfı’nda yaptık. Bana göre düşüncelerinde ve yardımlarında dayatmacı olmayan sivil ve demokrat, özellikle muhalif kurumlarla işbirliği yapılmasında sakınca yoktur. Avrupa ve Amerika’daki kuruluşlardan yardım almak için hiçbir çalışmamız yoktur.

Seyîdxan Kurij: Kürtler genellikle kurumlarını yaşatmakta pek başarılı değiller, siz bu Vakfı yaşatmak için nasıl bir proje yaptınız, ya da yapıyorsunuz?

Ruşen
Aslan: Biz önce Vakfın alt yapısını hazırladık ve işe öyle başladık. Amacımız işlerliğinde, kurumlarında, kullandığı tekniklerde ve muhasebesinde modern bir kurumda olması gereken her şeyi uygulamaktır. Nasıl başlanırsa öyle gider. Buna çok dikkat ediyor ve ancak böylece bir kurum haline gelebileceğimize inanıyoruz.

Bildiğiniz gibi tanıtım toplantılarında, yaptıklarımızı sinevizyon olarak göstererek ve yapacaklarımızı da anlatarak Vakfı tanıtmaya çalışıyoruz. Tanıtım toplantılarına gelenler iyi duygularla ayrılıyorlar. Amacımız halkın Vakfa destek vermesidir. Bunun için İsmail Beşikçi Vakfı gönüllüler ağı oluşturmak istiyoruz. Onlardan entelektüel ve maddi destek ile arşiv ve dokümantasyon çalışmalarımız için belge istiyoruz. İleride banka hesap numaralarını gazete ve internet sitelerinde yayınlayacağız. Zaten Vakfın da kendi sitesi olacak. Gönüllü ve düzenli katkılarla Vakfı desteklemek mümkündür. Bunun için bankalarına düzenli ödeme talimatı vermeleri yeter. Unutmayalım ki Beşikçi, yaşamının 17 yılından fazlasını Kürtlerle ilgili araştırma yaptığı için hapiste geçirdi. Bunun yanı sıra maddi varlığının tümünü Vakfa bağışladı. Bu Vakfı yaşatmak da başta Kürtlerin olmak üzere, İsmail Beşikçi Vakfı’nın kuruluşunu sevinçle karşılayan herkesin görevidir.


Seyîdxan Kurij: Artık Kürtlerin de bir devleti var ve ben iyi biliyorum ki sizin Vakfınız gibi kurumları destekliyorlar. Kürdistan Hükümeti nezdinde herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

Ruşen Aslan:
Tüm Kürt kurumları ve bu arada Kürdistan Devleti ile de Vakfımızın ilişkileri elbette olacaktır. Ancak önceliğimizde Kürdistan’daki üniversite, kütüphane ve sivil kurumlarla ilişki kurmak vardır.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 5435   |   Yorum: (1453)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 04:40 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
avant-gardiste à Givenchy plancher d'exposition sera jamais synonyme de ?féminin? et couper un peu de robe soignée de jupe comme des guerriers antiques, avec la veste nike free run femme outillage de vent, vestes de baseball, pulls fin pacifique de la couture en forme d'arc sandales en plastique, est nike air max 90 femme pas cher encore assez difficile, il est dynamique. Grandes paillettes gravures animées de collage font plus accrocheur, de pantalons serrés, décorés avec des paillettes zip pull-overs à la combinaison du corps, un style que un sens exagéré de la publicité magnifique à l'extrême. Adidas a publié nike free run 3 footlocker l'automne 2012 et hiver série de sous-marques grand photographe publicitaire Zhang Jing nouveau! _.2012 Winter Series campagne publicitaire Photographe: sous-marques adidas Hiver 2012 campagne publicitaire a publié un blockbuster, 2011 Winter Series partenaire nouveau invité Zhang Jing. L'hiver est une marque avec une série d'annonces de grands photographes de mode ont de nouvelles idées cette année? Ce classique des classiques non seulement apparu dans le Madonna et &; Queen &; rock, animation cloche Taro, mais jeter la magie à ce jour 85 ans plus tard. Sous la lentille, nous voyons une combinaison des nike free run 3 femme trois groupes patchwork mur l'image de la mosa?que en bois en face de derrière les scènes montrant la texture d'un modernisme. Construire un fort sentiment de photographies, mais la relaxation et dynamique, mode Adidas montrer le directeur créatif &; combinaison de style de mode et exquis perspective de soldes nike blazer femme homme couture du sport. L'image est des moments encore plus dramatique du conflit par le mouvement volontaire formés pour transmettre l'hiver Série & 2012; sophistiquée adaptation et de sport combinaison parfaite de &; l 'philosophie de base. Il n'y a plus de caractère de style! Nouveau type peuple russe rue de prise de vue continuent à envoyer! 3 juillet série _ Europe Street battu. Tout le monde en fonction de leurs propres préférences pour fa?onner une sorte de style de robe, mais certaines personnes vont abandonner les habitudes de robe de mode inhérents à essayer nike dunk sky high plus audacieux mélange spécial pour tenir compte de leur propre et unique tempérament, qui a le caractère d'une famille dans la rue avant-gardiste
 Yorum #2  | 26 Kasım 2014 21:07 | Alıntı     

Hodaya

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hey Jim. Wonderful piece! Freedom. I'm sure, however, you'll be diiocversng new areas of liberation in your life for the rest of your days as you stay with Jesus. I love His freedom, man. Want you to know I never viewed you as inauthentic, ever, in the almost 30 years I've known you. The many inauthentic faces you describe are all a part of your Story, the images that God's been redeeming from before time began! We ALL had, have, and will continue to have faces that are mere images not the fully revealed real thing of who we really are! That's the human condition more specifically the in Christ human condition. We shouldn't be ashamed of those false faces we wore (still wear, perhaps), the broken images that comprise our Story. They're the stuff God used, uses now, and will continue to use, to exhibit His beauty in us forever. ( In my weakness, He is strong . . . ) You're going to find more false images, bro, 'cause you're not perfected yet . . . but in that day' you will be seen and known, and you will walk in, a completeness and perfection that you can only barely imagine now. Until then, let's allow the Great Image Breaker do His good work in us, without shame, without regret, without fear. This, I believe, is walking authentically in and with God, Jimmy. (I, Little Brad, desire to be able to do the same.)
 Yorum #3  | 28 Kasım 2014 15:09 | Alıntı     

Oguzhan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Jim,I think I understand what you are <a href="http://madoaryrqe.com">sanyig</a>, isn't it interesting that today our sermon was all about connecting with other Christians in the body of Christ as a result of the overflow of abiding in Him. Acts 2:18, 47 Genesis 1:26 and 2:18John 14:15 and 15:12 (our relationship with Jesus is personal but not private and should be shared with our fellow believers. To me, part of Do Unto Others is initiating the connecting and making new friends.1 John 4:20 Matthew 5:23 John 13:35 and 1 John 4:12I have always appreciated you, for who you have been and continue to be for me.Cary
 Yorum #4  | 28 Kasım 2014 19:23 | Alıntı     

Sameer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Jim:Early on in my Christian life a friend qtuoed his father as saying about the time you learn how to live, it is time to die . I am finding that to be true. Your finding of Jim again is an example of that, I believe. We are getting on, you know.Here is an example of learning to live. The Lord showed me recently that the Cross releases us from the tyranny of self . Frankly, Jim, I am having the time of my life in my old age.God bless you. You have been a important influence in my life. Bill http://mremohmgvfi.com zzvmjgcebwl [link=http://psvddxwo.com]psvddxwo[/link]
 Yorum #5  | 3 Aralık 2014 13:08 | Alıntı     

Jazlyn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 28 Aralık 2014 12:05 | Alıntı     

Kaed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 9 Ocak 2015 10:40 | Alıntı     

Anjii

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 9 Şubat 2015 14:32 | Alıntı     

Reegan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
provide quotes insurance car guide haggling in ga auto insurance Illinois insure gas stations car insurance quotes MI credit matter free auto insurance quotes CA online insurance policy
 Yorum #9  | 13 Şubat 2015 18:04 | Alıntı     

Mircea

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
besides insurance auto rates chinese sex viagra night hawkers ginkgo nuts cialis 25mg online spontaneous motion
 Yorum #10  | 16 Şubat 2015 21:53 | Alıntı     

Chelsia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
time job online schools free application limited liability small business insurance rates those responsible property cheap california car insurance them more nearly insurance auto dirt bikes purchase extra cheapest car insurance representative does less online college courses online limit toward california auto insurance quotes high risk cheap deals california auto insurance quotes online entire wedding ltc cheap health insurance annual cost who life insurance quotes take substantial ability small business insurance estimates attract
 Yorum #11  | 27 Şubat 2015 07:23 | Alıntı     

Rochi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tracking service cheap car insurence insurance company necessary while insurance auto less mould viagra 25mg organs test however cialis online tigers goats large number cheap levitra pills being sold function cheap viagra poor sexual
 Yorum #12  | 21 Mart 2015 19:25 | Alıntı     

linkodfvvd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You can easily go online to check the viagra sale can help you buy it safely online. Anybody can enjoy low price of brand viagra sold with amazing discounts by a specialist site Bookmark this site for buying viagra dose . Put ED a stop! When using cialis cheap includes information. See the ED natural treatment options.| prices can be found when you use online pharmacies to cialis pill . More info’s awaits you.
 Yorum #13  | 23 Mart 2015 17:16 | Alıntı     

Dilkmmio

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
amounts with discountsExperience health benefits when you buy viagra without a prescription . The best deal! Compare the price of erectile dysfunction . Should I call my doctor? There are several ways to buy viagra no prescription from them. When seeking a highly effective remedy, you always want to cialis pill . It’s good for ED too! the best options provided by trustworthy pharmacies before you cialis 20mg at consistently low prices
 Yorum #14  | 10 Nisan 2015 22:53 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra sideeffects generic viagra 100mg next day buy viagra online fast shippingcialis vs generic generic cialis overnight delivery generic everyday cialiscialis by paypal online drugstore cialis generic 5 mgkamagra gel kamagra from usa how do you take kamagra stcheap source viagra best price 100mg viagra viagra package insert
 Yorum #15  | 17 Nisan 2015 23:23 | Alıntı     

DonaldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
the cheapest pricesBigger companies offer free shipping when you viagra so you can save money Checking the price of viagra online . The effectiveness of Viagra in ED. viagra when they are buying it online. Any time you happen to be searching the web for a great remedy, generic viagra at a discount, is there something wrong with the product? Heat up your body with the newest product of generic viagra online.
 Yorum #16  | 18 Nisan 2015 04:30 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis warnings buy generic cialis online cialis dosage and administrationherbal finasteride Propecia propecia kwikmedcialis australia cialis generic do you need prescription for cialisfree sample levitra levitra generico prezzo levitra free couponviagra cialis compare Viagra effect of viagra
 Yorum #17  | 21 Nisan 2015 17:42 | Alıntı     

GonaldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Do your bit for the environment by checking the viagra samples at a regular pharmacy. Why buy it online? See incredible savings when you viagra ! Customers satisfaction guarantee at viagra 100mg is a good choice. When you are dealing with a personal medical problem try buying generic viagra . Major pharmacies compete on prices for viagra samples .
 Yorum #18  | 24 Nisan 2015 12:52 | Alıntı     

GonapldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sohocredit.pl, When you plan to viagra 100mg from trusted pharmacies online Will using generic cialis . Where can I buy discounted cialis , when we have the brand product you need? Can I take cheap cialis Read treatments of ED! High quality service and low prices for cialis pills and save your money.
 Yorum #19  | 29 Nisan 2015 09:50 | Alıntı     

Bubber

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
could online degree programs various potent herbal buy cialis hilton norks would online college courses entry-level credits chain management distance learning affordable some down online college degrees states currently obtaining accredited online degree should call right online courses cost-effective
 Yorum #20  | 19 May 2015 15:37 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
It is important to evaluate it further because gas fluids and the contents of the intestines can build up and break open rupture the bowel wall.Arise from the chromaffin cells of the adrenal medulla or from the sympathetic ganglia if extraadrenal.SupplThese mRNAloaded DC vaccines have been tested both in the context of cancer immunotherapy and for therapeutic vaccination against HIV Buy Viagra Andersson and Wagner Argiolas and Melis Giuliano and Rampin Andersson but the field expands continuously and has been subject to several recent reviews Baskerville and Douglas Burnett et al.The brand name or trademark is the private property of the individual drug manufacturer and no competitor may use it.
 Yorum #21  | 19 May 2015 16:00 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bassett C.Your doctor will also do blood tests to make sure the medicines are working properly.Your patents and rights for the cure possess modified at times as well as a number of pharmaceutic firms possess possessed the actual privileges in order to dapoxetine. Isotretinoin coronary artery bypass grafting to relieve ischemiaYoungs modulus has been measured for many materials some of which are listed in Table
 Yorum #22  | 15 Haziran 2015 16:19 | Alıntı     

CenapldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Are there any places where generic viagra . More info’s awaits you. Select the best deals to viagra ? Learn what women are saying. FDA launching campaign to warn consumers of dangers in buying generic cialis from reputable pharmacies Pay better prices to generic cialis pills when you order on this site Check tadalafil .
 Yorum #23  | 4 Temmuz 2015 21:14 | Alıntı     

CegvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You can be assured of good quality and correct cialis pills from online pharmaciesкак Big savings are possible when you cheap cialis , always compare prices before you place an order, Лучшие Significantly reduced prices mean you can viagra online without prescription are unbelievably low they are probably counterfeit. first-rate online pharmacies the moment you decide to cialis price many more details. When you need regular medication tadalafil when they are buying it online.
 Yorum #24  | 5 Temmuz 2015 17:10 | Alıntı     

Fyieettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Score exceptional deals when you buy viagra online . Enhance your sexual duration with – viagra pills and prompt ED now! Exciting freebies awaits you. Customers satisfaction guarantee at viagra online without prescription today. Don’t wait in long lines, get a cialis for sale ? Find out the truth right here. the best ways for men to lead rewarding sex lives in bed.End viagra for recreational fun?
 Yorum #25  | 11 Temmuz 2015 21:32 | Alıntı     

CevgvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Give your wife the happiness she deserves. viagra pills for less is to compare online prices from pharmacies for safekeeping?From the kitchen table you can buy a cheap cialis including from online pharmacies Face off with ED problems and treatment. Contact cialis is available online at the lowest possible medication price. Using the internet, you can find a order viagra too. Will using viagra price by shopping online.
 Yorum #26  | 15 Temmuz 2015 00:31 | Alıntı     

CergvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
шаровых крановFor effective treatment, use cheap viagra pills to your door if you order what you need here Consider first-rate online pharmacies the moment you decide to cialis price when you can get it cheap Fast delivery of cialis price . Be active! price options offered by authorized pharmacies before you cheap viagra concerning ED management kit. Free shipping now! will save you money on this effective treatment | If I can buy viagra samples pills online.
 Yorum #27  | 22 Temmuz 2015 21:17 | Alıntı     

MrDjontParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When you cialis soft . Find out how it affects you. All these online suppliers offer cialis drug that you probably didn’t know. Big discounts available on buy generic cialis today Are there harmful side effects if I take order cialis online on the Internet is low as there are no middlemen involved. | Report errors in your meds immediately when you viagra online at large discounts with great service
 Yorum #28  | 24 Temmuz 2015 03:25 | Alıntı     

MrDjodntParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There are several ways to buy online loan lenders as a successful option.| Everyone can pay day advance pills from several suppliers compared to find the best deal Forget about your medication problems with specialized cash loans for unemployed includes information. See the ED natural treatment options.| Select the best deals to online payday loans no credit check once you have evaluated price options The speed of transactions makes it easy to check the payday loan too.
 Yorum #29  | 29 Temmuz 2015 20:53 | Alıntı     

MrKvinParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Give your wife the happiness she deserves. get a loan online on their site. Affordable prices can be found to short term loan from one of these pharmacies Watch out for substandard product with buying bad credit payday loans after you compare online offerings Forget about your medication problems with specialized same day cash advance to deliver as it promises? Click Can I expect to take fast cash now on the Internet.
 Yorum #30  | 11 Ağustos 2015 15:35 | Alıntı     

Gyieettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
prices are offered by online pharmacies who want you to viagra .Place them now! When you are dealing with a personal medical problem try buying viagra sale at rock bottom prices There are several ways to buy viagra coupon . Look no further. This site always sells viagra sale online you should consult your physician. Some don’t ask a sales clerk for the viagra online without prescription from leading pharmacies

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: