Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Karapêtê Xaço’nun talebesi Ezîzê İsmail  


30-09-2011, 10:02 Kategori: Yaşam  
Karapêtê Xaço’nun talebesi Ezîzê İsmail
Klam ve stranlarımız tarihimizin ve Kürd özgürlük ruhunun sözlü arşividir. Tarih kokan klamlarımız tekrar tekrar dinlendiğinde her kelimesinde umutlar biraz da yaşlanıyor, kökleşiyor, direniş ruhumuz daha da gençleşiyor.

Her belirgin direniş safhasından sonra çektiği çileleri, kazanamadığı geleceğini söze ve sese çevirdi Kürdler. Gördükleri zulümleri sözlere yükledikçe umudun taşlarından örülmüş klam ve stran adlı özgürlük kalesi yarattılar kendilerine.

İranlar, Turanlar geldi geçti. Bu kale hep dimdik ayakta durdu, esen yeller kalemizden bir taş bile koparamadı.

Yabancıların efsaneler, umutlar ve direnişler ülkesi dediği Kurdistan’ımızın acıyla yoğrulmuş efsanesinin, umudunun ve direniş ruhunun her kelimesine, her “lo, lo”sunda kökleşen klamlarımız aslında gam yüklü birer özgürlük şarkılarıdır.

Ezîzê İsmail Şemoyî, elini yüzüne dayayıp gözlerini kapatarak klam deryasına daldığında oturduğumuz küçücük mekanlarda efsaneler, umutlar ve direnişler ülkesinin geniş kapıları açılıverirdi anında. Med atlarının ayak sesleri, Kardox kılıçlarından kopan kıvılcımlar, Bedirxan beg’in asaletli duruşu, Hesikê Broyê Têlî’nin asi yüzü, idam sehpasındaki Seyit Rıza’nın gözlerindeki mutlaka kazanacağız haykırışı… gözlerimizi, kulaklarımızı ve yüreğimizi dolduruyordu.

Kurdistan kılam sanatının devlerinden Karapêtê Xaço’nun tüm klamlarını ezbere biliyordu Ezîz.

“Lê, dayê” dedi mi, arkasından “Edule”, `Lawikê Metini`, `Dewrêsê Evdi`, “Taharxan begê`, “Rizayê Xêlîd” gelir, bir umut yolculuğu, gelecek arayışı başlardı.

Karapêtê Xaço, Eziz için bir idoldü, fethedilmez bir zirveydi. Koyun, kuzu güttüğü çocukluk yıllardan, dağları taşları bu büyük üstadın Erîvan radyosundan duyduğu klamlarıyla doldurduğu yıllardan beri Apê Karapêt’in karşısında oturup onun sesini canlı olarak dinlemek en büyük arzusuydu.

Karapêtê Xaço’nun talebesi Ezîzê İsmailEzizê Ismail ve annesi Xezala Ehmedê Balo

Arzusu yıllar sonra çın oldu. Kardeşi Şamil’in düğününe geldi Apê Karapêt. Düğünü çekti, çevirdi. Gelin getirmek için Ermenistan’ın Masis ilinden Azerbaycan’ın Gence şehrine birlikte gittiler. Diğer kardeşi Abdulla’ın davetinde de bu ortak yolculuk tekrarlandı. Şamil’in düğünü zamanı Gence’e yolunu tuttuklarında Eziz, arabada sol yanına sığındığı dengbêjler dengbêjine “Apê Karapêt, gurbana te me, “`Lawikê Metini” ! demiş, Karapêtê Xaço ise büyük insanlara mahsus sadelikle anında “Lê, lê dayikê, heyranê… ” diye başlamıştı.

Sonralar Eziz, bu anı büyük üstat karşısında bir edepsizlik yaptığı hissiyle utanarak anımsardı ama üstadın sesinin Gence çöllerine yayılmış olmasındaki rolünden dolayı da gurur duyardı. İç içe bir duygusu vardı işte.

Gençe şehrine yaklaştıklarında Karapêtê Xaço, “Silav Gence ra, silav paytaxtê Devleta Şeddadî ra!” demiş, Şeddadi Kürd devletinden, onun başkenti Gence’den kısaca bahsetmişti.

Bir ömre kazılı anlar derler ya. Öyle bir anı yaşamıştı Eziz ve düğün ehli.

Karapêt Xaço hayranı, ardılı oldu Eziz yaşamı boyunca. Onun gibi yanıklı söyleyemiyordu Apê Karapêt’in kılamlarını ama dinleyenleri ağlatmasını biliyordu. Klamlar bittikten sonra dirseği ile kendi göz yaşlarını silmek zorunda kalırdı hep.

Karapêtê Xaço’nun ebediyete kovuştuğunu (1903 – 14 Ocak 2005) duyduğu gün Eziz’in dünyası kararmıştı… Babasını, arkasını, en yakınını kaybetmişti sanki.

Böyle yaşadı Ezizê Îsmail. Karapêt’le, klamla, Kurdistan’la.

Eziz yaşamı boyunca “resmi” dengbêjlik yapmadı. Ama bulunduğu her mecliste birileri mutlaka kalkıp “Eziz, gurbna te me…” der ve Ezizê Îsmail’in otantik sesi dalga dalga yüreklere yayılırdı: “Hey lo, Mîro, şereke çêbû, Çiyayê Qirîdaxê vê girê da…”

1995 yılında ailesi ile birlikte Kazakistan’a taşınmıştı. Öncesi fazla bilinmez ama ailesinin 1926 yılından beri Wan’dan Nahçivan’a, oradan Ermenistan’a Ermenistan’dan Baku’ya (1989 yılı), oradan da Kazakistan’a kadar uzanan bitmez tükenmez ve meşakkatli bir sürgün yaşamı vardı. Kazakistan’ın da son durak olmayacağını Eziz’in klamları açıkça söylüyordu…

Karapêtê Xaço’nun talebesi Ezîzê İsmail
`Berbang` folklor grubu

Sürgün ebediydi. Kader böyle yazılmıştı. Kurdistan bir gün özgürleşecek, yüz yıl önce başlayan sürgün birgün gene Wan’da bitecekti. Ancak o GÜNE kadar yapıp edip eli, aşireti korumak, yeni doğan nesillerin kendi kök bağlarından uzaklaşmaması için çabalamak gerekirdi. Ezizê İsmaîl, karınca kadarınca kendi klamlarıyla bu rolü oynamaya çalıştı yaşamı boyunca. Yalnız klamlarla da değil. Ermenistan’dan kaçarak Baku’ye geldiklerinde yeniden sürgün edilmenin yarattığı bitmez tükenmez sorularla başa çıkma, ayakta kalma, çocuklarına bir parça ekmek bulma mücadelesinin yanı sıra dünyanın en belirgin Kürd asimilasyon merkezlerinden olan Azerbaycan gibi bir ülkede (Azerbaycan’da yüz binlerle hesaplanan Kürd nüfusun yüzde doksan dokuzu asimle edilmiştir) bir etnik topluluk olarak yokluğa gömülme tehlikesine de karşı durmak icap ediyordu. Eziz burada Kızıl Kurdistan’ın (1923-1929) çöküşünden sonra bu ülkede ilk folklor grubunun oluşmasına ön ayak olanlardandı. 1989’da Teyfur Şemoyî’nin öncüllüğünde yaranan “Berbang” Kürd Folklor Grubunun neredeyse tüm üyeleri Eziz’in kardeşleri ve amca çocuklarıydı.
Karapêtê Xaço’nun talebesi Ezîzê İsmail
Sivan Perwer ve Ezizê Ziyo Bedirxanla birlikte

1995’te Kazakistan’a taşındıklarında Eziz’i arayan önce onun kendi evine değil, halkın evi olan “Mala Kurda”ya uğruyordu.

Hem fakir vaktinde, hem zengin olduğu yıllarda Eziz aynı Eziz’di. Yurtsever, söz saklamayan. Hem geniş ailesine, hem çocuklarında kısa bir tavsiyesi vardı: “Kürdlüğüne sahip çık ve yurtsever ol, başka hiçbir şey istemiyorum sizden. Zaten yurtsever Kürd bütün dünyevi iyilikleri kendinde barındıran insandır”.


Eğer yaşasaydı bugün, yani 30 Ekim’de 59 yaşında olacaktı. 22 Mayıs 2011’de geçirdiği kalp krizi nedeniyle dünyasını değiştiğinde arkasında bütün tanıdıklarının kendisini saygıyla hatırlamasına yetecek klamlı, stranlı anılar bırakmıştı. Bu anılar eskiyeceğe benzemiyor…

Qasım Tahirov
Kazakistan


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 3)
  |   Okuma: 2307   |   Yorum: (14)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 03:35 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
2014 montrent la semaine de photos des coulisses de Paris hommes Valentino montrer des photos des coulisses Hiver 2014 montrent nike air max 1 pas cher que compte la semaine de Paris hommes Valentino photos des coulisses de Paris masculine hiver 2014 Semaine Valentino montrer des photos des coulisses, bien que nike free run 2 footlocker les modèles ont été assouplies show de l'état photos des coulisses, mais dans le fond hiver 2014 show Valentino dans la semaine de Paris les hommes, et vous pouvez encore sentir la noblesse de luxe, beau modèle masculin nike free run 3 couplé avec un visage magnifique fourrure, couleurs riches et profonds, fascinant.
Porter des jupes plus difficile sport sportif? Givenchy Printemps Eté 2012 montrent masculine grande image + de détails, affiches Fashion Network vous invite à nager dans le printemps et l'été 2012 Semaine soldes nike blazer mid des hommes de Paris! _ Givenchy masculine. Toujours pour quelques nike free 5.0 femme pas cher jours à Milan la semaine de la mode masculine mocassins Prada petite obsession floral encore? Regardons printemps 2012 montrent de-chaussée de Givenchy Homme plus exagérée ""du monde coloré"" il. Non seulement oiseau s'affirmer lumineux des fleurs de paradis couvert le corps, concepteur Ricardo ? Tixi laissant les hommes portait une jupe! Avant-gardiste, magnifique, fort, dur, le printemps et l'été 2012 la mode masculine raison Givenchy il ya trop de gens brille. Givenchy Printemps-été 2012 collection homme avait absolument aucune robe noire est apparu, mais à un blanc pur et la bouche pleine de force de vie exubérante d'une herbe verte tropical tout au long de l'audience, qui pour Ricardo ? Tixi toujours l'amour sombre gothique esthétique, c'est une très grande percée. Ricardo nostalgie pour le surf ? Lorsque Tixi gar?on et son exploration de ces street style quarts nike chaussure d'inspiration cette saison fusionné dans le grand fort, riche sentiment de puissance et silhouette sportive. Robes nike air max 90 pas cher de styl
 Yorum #2  | 25 Haziran 2014 05:41 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
in the backdrop of the historical views of the exotic travel locations. Louis Vuitton, at times speciously recognized Kate Spade Bags as Louie Vuitton, is a well known and renowned
Louis kate spade outlet Vuitton donated a significant portion of the first day of http://www.louisvuitton-newlv.com sales from the flagship store in Beijing last Michael Kors Outlet year coach outlet Special Olympics World Summer Games, which were held
created a large flat case, a steamer bag and a large travel bag Keepall called. Your Louis Vuitton Bags luggage range now contains travel Accessories such as clothing, barbour outlet traveler suitcases,
have chosen the experience.Those product on the market Michael Kors that looks like this, people make a business model Louis Vuitton Outlet Online an honest impression that most wholesale of Louis Vuitton
of Louis vuitton outlet the real ones. For a certain style Louis Vuitton chanel outlet online handbags, the price is fixed. You can check the fixed michael kors bags price on the website of Louis Vuitton. And if coach factory outlet you are a lower
the classic and modern luxury Louis Vuitton and fashion wind, just come to visit this blog to chanel outlet get the information to first-hand to offer fulfill your michaelkor2014-outlet long cherished dream of luxury.
 Yorum #3  | 7 Temmuz 2014 12:45 | Alıntı     

Michael Kors Outlet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
(sind), er sieht immer zu Tode erschrocken . Sie erinnert mich an einem mageren Henne perchedon einem Stuhl , die Augen Art von hell und leer, LV outlet und Angst , alle bereit, bei jeder Bewegung
tut mir leid f¨¹r coach outlet store online sie, aber ich mag keine Leute, ich habe Mitleid zu f¨¹hlen. Und Michael Kors Outlet sie quengelt um so viel versucht, das Richtige zu tun und machen Sie sich zu Hause f¨¹hlen, dass shealways schafft
Abendessen zu gehen. Lassen louis vuitton handbags Sie uns reiten durch theswamp Abel Wynder Platz und ihm sagen, dass coach factory outlet wir alle vier wieder zu Hause und bereit f¨¹r die Bohrmaschine. "" michael-kors--mk Das ist eine Idee ", rief Brent
Werden, w¨¹rde SIE DAF¨¹R Sorgen Louis vuitton Outlet , dass. your Webseite an der Spitze Aller DAMIT zusammenh ? Ngenden Michael Kors Handbags Sale Fragen angezeigt . Aber SIE sollten sicherstellen , Sindh dass. sterben SEO louis vuitton bags - Artikel
Einfach zu Navigieren , Sondern Auch sollte Darm Ein geschriebenes Louis Vuitton Outlet Online , gut Gem?chte und Keyword - Reichen Inhalt , sterben H?hle Besucher kate spade outlet mit H?hle erforderlichen Informationen liefert Haben . Es
erz?hlt 'de Nigger mir, Chanel Outlet sie ist de wustest kochen im Staat . " " Guter Gott www.usalouisvuittonoutlet-store.com ! Warum gehen sie nicht ein weiteres Koch kaufen? " " Huccome Michael Kors Outlet Handbags po ' w'ite M¨¹ll kaufen keine Nigger ? Dey ain bei de Louis Vuitton Outlet
nicht vor Leuten in Verlegenheit bringen . " "Ja, aber sie http://www.louisvuitton-christmas.com ist m?chtig haftet vor peinlichen Vater zu sprechen , und die M?dchen , wenn wir heute Abend gethome ", sagte Stuart d¨¹ster. "Schauen
auftreten . Nun IST es Zeit , Kate Spade Ihr unternehmen mit Einem effizienten POS -Systems zu verbessern . Auch Das coach outlet online Beste -System zu identifizieren und starten your Venture in Den Gesch?fts -Bereich barbour factory outlet store
 Yorum #4  | 25 Temmuz 2014 04:47 | Alıntı     

Louis Vuitton

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tapes all around. Bootlegs of everything. And this guy had them all.�� Hunting down Dylan tapes soon became a joint venture. ��The two of us would go
because Wozniak��despite much prodding Louis Vuitton Outlet Handbags by Jobs��had never enhanced his version of the Louis Vuitton Apple II��s BASIC to handle floating-point numbers. In Authentic Louis Vuitton addition,
labeled drawers for the components. He also Louis Vuitton Outlet built a burn box bathed in heat lamps gucci outlet so the computer boards could be tested by Louis Vuitton Purses running overnight at high
tones. With a dial, Louis Vuitton Handbags they could replicate and tape-record the sounds specified Louis Vuitton Store in the article. By midnight they were ready Michael Kors Outlet Online to test it. Unfortunately
On Thanksgiving weekend of michael kors bags his senior year, Wozniak visited the University of Louis Vuitton Sale Colorado. It was closed for the holiday, but Cheap Louis Vuitton Bags he found an engineering
football game. During some Michael Kors Outlet Handbags of these breaks, Jobs and Kottke would go gucci bags outside and play guitar on the lawn. louis vuitton store Clara Jobs didn��t mind losing most of her Michael Kors
each day, Wozniak would go home for a barbour outlet TV dinner and then return to HP to michael kors outlet moonlight on his computer. He spread out the Louis Vuitton Outlet parts in his cubicle, figured
occurs when the cheap louis vuitton bags orbits of two stars are linked because of Louis Vuitton Handbags outlet their gravitational interaction. There have Louis Vuitton Sunglasses been analogous situations Michael Kors Purses in history, when an
 Yorum #6  | 14 Nisan 2015 02:58 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If your blood oxygen level is very low you may need oxygen. gris peg price .not a normal heart rhythm arr . online pharmacies .If untreated it is almost invari ably fatal. domperidone .Their symptoms appeared a few days later and local Philadelphia doctor Ernie Campbell noted that several patients had attended the convention. cealisbuy encephalo .. azithromycin .B. healthy man viagra One study showed that the combination of a leukotriene receptor antagonist and a nonsedating antihistamine was superior to the antihistamine alone in treating chronic idiopathic urticaria.Vorvick MD Medical Director and Director of Didactic Curriculum MEDEX Northwest Division of Physician Assistant Studies Department of Family Medicine UW Medicine School of Medicine University of Washington. cheapest generic viagra cheapest prices Dene terms that describe major psychiatric disorders.CAD . canadian pharmacy mall Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins Figure .p. arimidex for sale us J.In the s Amato Lusitano a Portugueseborn physician and anatomist working in Italy experimented with the membraneous flaplike oneway valves in the main veins. where to purchase tretinoin .Either the eyeball is too or the refractive power of the lens is too so that the image is blurred and comes to a focus in of the retina. go secure tab brand viagra COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING cheilo lip cheilosis Labio also means lip.Eisenmengers disease is a late complication seen in a minority of patients in which irreversible pulmonary HTN leads to reversal of shunt heart failure and cyanosis. periactin ANTIGEN Foreign material that provokes the production of antibodies.
 Yorum #7  | 21 Nisan 2015 04:39 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis tablets Buy Cialis cialis trial cardgeneric levitra pill levitra prices levitra walmart costtaking viagra twice a day 247 overnight pharmacy canadian viagra yes or nocialis for cheap cialis 5 mg best price usa cialis by ciplaviagra im ausland kaufen viagra generico esiste viagra gag gift
 Yorum #8  | 5 May 2015 06:38 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis uk prescription cialis farmacias similares cialis to buyviagra in the uk priligy o que e street value viagracompare viagra cialis and levitra canadiancialissources cialis twitterfind cialis cheap cialis 5mg best price australia cialis 5mg onlineviagra 50 mg price buy branded viagra genericviagra
 Yorum #9  | 20 May 2015 09:27 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
At the body tissues the blood loses its oxygen and on returning to the heart to pump station number one blood poor in oxygen rich in carbon dioxide is sent out to the lungs to begin the cycle anew.The doctor like his colleagues said a number of patients even took loans while others mortgaged family assets to use the money to spread the disease. cialis o viagra que es mejor The prostate is located just in front of the rectum and below the bladder the DRE allows the doctor to easily press and feel the prostate.There food is broken down in the presence of oxygen and energy is released.Serenoa repens associated with Urticadioica ProstaMEV and curcumin and quercitin FlogMEV extracts are able to improve the efficacy of prulifloxacin in bacterial prostatitis patients results from a prospective randomised study.
 Yorum #10  | 2 Temmuz 2015 07:30 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
.Supraspinal areas and preganglionic sacral neurons involved in sexual excitement also are reported to have substantial serotonergic activity which suggests that serotonin has a direct role in erectile dysfunction at a comparative peripheral level.At baseline a visit to a health centre for the measurement of urinalysis height weight and blood pressure was part of the ongoing study. Viagra Online M.On physical examination you note an irregularly irregular heart rhythm.
 Yorum #11  | 20 Ocak 2017 08:56 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Говоря про Karapete Xaco’nun talebesi Ezize Ismail » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi , нельзя не упомянуть
Ремонт холодильника Ремонт холодильника Ремонт холодильника Ремонт холодильника Ремонт холодильника
Причем это не самое плохое.
http://pod-stolom.3dn.ru/index/8-6962 http://cellfon.ucoz.ua/index/8-1256


--------------------
 Yorum #12  | 30 Ocak 2017 22:07 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
It's fine! I expected what will be unattractive. Karapete Xaco’nun talebesi Ezize Ismail » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://1kino.kz/user/Locwrava/
But published apply as the genius.http://dvorec.net.ru/user/LocHag/ So keep !!!


--------------------
 Yorum #13  | 23 Nisan 2017 16:31 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I am all ears.
http://www.prospector.at/forum/viewtopic.php?f=10&t=120
Not enough said, but. Is your sister ready to go to the cinema?

http://simufrance.leforum.eu/t239.htm
 Yorum #14  | 17 Ağustos 2017 17:27 | Alıntı     

AlvinViove

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: