Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

2010 Yılı Hak İhlalleri Raporu  


27-01-2011, 19:44 Kategori: Yaşam  
Kürdistan'da bir yılda 23 bin 573 ihlal

AKP iktidarının “açılım” adı altında yürüttüğü politikaların Kürdsitan'daki adı "ihlal" oldu.

İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2010 Yılı Hak İhlalleri Raporu düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Raporda, 2010 yılında 23 bin 573 ihlalin yaşandığına dikkat çekilirken, birçok alanda hak ihlallerinde ciddi artışların yaşandığı belirtildi.

İHD Diyarbakır Şubesi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilciliği, 2010 yılı hak ihlalleri raporunu düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlenen basın toplantısına İHD MYK Üyesi ve Doğu ve Güneydoğu Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, İHD MYK Üyesi ve Diyarbakır Şube Yöneticisi Av. Rehşan Bataray Saman, Şube yöneticileri Av. Serdar Çelebi, Av. Pınar Dalkuş ve Meyet Tekin katıldı.

Rapor öncesi bir basın açıklaması yapan Şevket Akdemir, her ihlal raporu açıklamasında, hiç de iç açıcı olmayan veriler sunmanın burukluğunu yaşadıklarını belirterek, “2010 yılına girerken hükümetin açılım adı altında yürüttüğü çalışmalar sonucunda, çözümsüzlük ve çatışma sürecinin barışçıl ve demokratik zeminde çözüleceğine dair büyük umutlar yaşanmıştı. Ancak, iktidarın farklılıklara ve muhalif seslere karşı geliştirdiği tahammülsüzlük, 2009 yılının sonlarında ve 2010 yılının başlarında estirilen barış ve çözüm umutlarının kısa sürede yok olmasına neden olmuştur” dedi.

2010 yılının ciddi hak ihlallerinin yaşandığı bir yıl olduğunu vurgulayan Akdemir, hazırladıkları rapora göre, bölgede 2010 yılı içerisinde 23 bin 573 hak ihlalinin meydana geldiğini söyledi. 2010 yılında artarak devam eden operasyonların ardından PKK’nin 1 Haziran’dan itibaren çatışmasızlık sürecini sona erdirdiğine yönelik açıklamasıyla birlikte başlayan çatışmaların ölüm ve yaralanma olaylarında büyük artışa neden olduğunu kaydeden Akdemir, PKK’nin eylemsizlik kararı ile yaşamını yitiren güvenlik görevlisi ve örgüt militanlarının sayısında bir azalma yaşansa da, operasyonların devam etmesi nedeni ile ölümlerin sürdüğüne dikkat çekti.

SİVİL ÖLÜMLER HIZ KESMEDİ

Çatışmaların yarattığı ölüm olaylarının yanında, güvenlik güçlerinin gerek toplumsal olaylarda gerekse kırsalda gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda sivil vatandaşlara yönelik yaşam hakkı ihlallerinin de hızından bir şey kaybetmediğini ifade eden Akdemir, “Yine, mayın ve sahipsiz patlayıcılar sonucu ölüm ve yaralanmalar da yaşanmaya devam etmiştir. Güvenlik güçlerinin ihmali ve kastı sonucu gerçekleşen bu ölüm olayları kamuoyu vicdanını yaraladığı gibi, olayların sorumlularına karşı yürütülmeye devam edilen cezasızlık politikası da toplumun adalet duygusunu zedelemiştir” diye konuştu.

‘Köy ve orman yakmalar, yayla yasakları…’

Operasyon ve çatışmaların sadece iki taraf arasındaki ölümlerle sınırlı kalmadığını şiddet yükseldikçe diğer alanlardaki hak ihlallerinde de yoğun artışlar yaşandığını vurgulayan Akdemir, şöyle devam etti: “90’lı yıllarda bölge halkının kabusu olan köy yakmalar 2010 yılı içerisinde bir kez daha gündeme gelmiştir. Batman’ın Hasankeyf İlçesi’ne bağlı 3 köyün arazileriyle birlikte ateşe verilmesi buna bir örnektir. Sadece köy yakma olayları değil, çatışmaların yoğunlaşmasıyla birlikte doğa da bir bütün olarak tahrip edilmeye başlanmıştır. 2010 yılı içerisinde, ağırlıklı olarak askeri operasyonlar sonucu, güvenlik güçleri tarafından yakılan ormanlık alanların sayısında büyük artış yaşanmıştır. Yaz dönemi boyuncu bölgenin birçok alanında ormanlık alanlar ateşe verilmiş, onbinlerce hektar orman ve arazi yok edilmiştir. Bununla birlikte bölgenin en büyük geçim kaynaklarından olan hayvancılığı büyük oranda etkileyen mera ve otlak yasakları da her geçen gün artış göstermiştir. Birçok alanda vatandaşların kırsal alana çıkışı yasaklanırken, bu yasaklamalar vatandaşları büyük ölçüde mağdur etmiştir.”

TOPLU MEZARLAR

Ülkede yıllarca süren çatışmalı süreçte toplumun vicdanını en çok yaralayan konunun hiç şüphesiz kayıplar, faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar ve toplu mezarlar olduğunu belirten Akdemir, şunları söyledi: “Derneğimize 2010 yılı içerisinde toplu mezarlar konusunda birçok başvuru yapılmış ve derneğimizin yaptığı araştırma ve tespitler sonucunda çok sayıda toplu mezar tespit edilmiştir. Nitekim, dönemin tanıklarının yer göstermesi sonucu birçok toplu mezarın ortaya çıktığına hepimiz tanıklık ettik. Son olarak Bitlis’in Mutki İlçesi’nde ortaya çıkan toplu mezarların bu sorunun ne kadar can alıcı ve aciliyet gerektiren bir sorun olduğunu bizlere göstermektedir. İHD olarak bu konuda çalışmalarımızı ve girişimlerimizi sürdürüyoruz. Ancak daha sağlıklı bir sonucun ortaya çıkması için her zaman dile getirdiğimiz gibi, acil bir şekilde hakikatleri ortaya çıkaracak bir komisyonun oluşumuna gidilmesi gerekmektedir.”

CENAZELERE YAPILANLAR İNSANLIK DIŞI

“2010 yılı içerisinde artarak yaşanan ve kamuoyu vicdanını yaralayan diğer bir konu da çatışmalarda sağ veya ölü ele geçirilen örgüt militanlarının cenazelerine yönelik uygulamalar olmuştur” diyen Akdemir, “Örgüt militanlarının cenazeleri güvenlik güçleri tarafından tahrip edilirken, vücut bütünlüklerinin gerek kimyasal maddeler, gerekse çeşitli yöntemler kullanılarak bozulması başta aileleri olmak üzere toplumda infiale neden olmuştur. Bizler insan hakları savunucuları olarak bu tarz yöntemlerin, başta temel insan hakları kriterleri olmak üzere, uluslar arası savaş hukuku ilkelerine de aykırı olduğunu tekrar vurgulamak isteriz” şeklinde konuştu.

MAHKEMELERDE SIKIYÖNETİM UYGULAMALARI

2009 yılında başlayan ve 2010 yılının ilk aylarında devam eden Kürt siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcilerine yönelik operasyonların yarattığı etkiyle, bir yıllık süreçte gözaltına alma ve tutuklama olaylarının da devam ettiğini söyleyen Akdemir, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Örgütlenme ve ifade özgürlüğüne karşı yargı eli ile yürütülen baskı politikaları sonucu, tutuklama ve yargılamalarda büyük artış yaşanmıştır. Özellikle, Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri eli ile yürütülen yargılamalar sonucu verilen kararlar, DGM ve Sıkıyönetim Mahkemelerinin verdiği kararları aratır duruma gelmiştir. Adalet duygusunu yitiren toplumlarda şiddet olaylarında büyük artış yaşandığını hatırlatır, Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri’nin ivedilikle kaldırılması gerektiğini bir kez daha vurgulamak isteriz. Yargı alanında yaşanan ihlaller, kamuoyunda KCK davası olarak bilinen dava dosyasında bariz bir şekilde gözler önüne serilmiştir. Başından beri çok sayıda hukuksuzluğun yaşandığı davada, yargılanan Kürt siyasetçi ve insan hakları savunucularının anadillerinde yapmak istedikleri savunma, mahkeme heyeti tarafından keyfi bir şekilde engellenmiş, böylece adil yargılanma hakkı ve savunma hakkı ihlal edilmiştir.”

2010 yılında basın yayın alanında yaşanan ihlaller ve basın emekçilerine karşı yargı eli ile yürütülen baskıların dikkat çekici olduğunu kaydeden Akdemir, Azadiya Welat Gazetesi eski İmtiyaz Sahibi Vedat Kurşun’a verilen 166 yıl hapis cezasının yargı baskısının geldiği durumu ortaya koyduğunu dile getirdi.

İŞKENCE SÜRÜYOR, CEZAEVLERİ İHLALLER YUVASI

“Her fırsatta ‘ülkemizde işkence yoktur’ diyen AKP hükümetini tekzip eden vakaları raporumuzla kamuoyunun takdirine sunuyoruz” diyen Akdemir, 2010 yılı içerisinde gerek gözaltında olsun, gerekse gözaltı yerleri dışında olsun işkence ve kötü muamele yine devam ettiğini vurguladı. Akdemir, özellikle toplumsal olaylarda ve gözaltına alınma işlemleri sırasında vatandaşların kolluk kuvvetleri tarafından darp edilmelerinin işkencenin artık sokağa taştığı yorumlarını güçlendirdiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’de her dönem ciddi hak ihlalleri yaşanan alanlardan birinin de cezaevleri olduğunu ifade eden Akdemir, şu anda cezaevlerinde bulunan onlarca insanın ölümcül hastalık nedeniyle adeta ölüme terk edildiğini belirtti. İHD olarak çeşitli defalar gerek Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu, gerekse Cumhurbaşkanlığı nezdinde yaptıkları girişimlerden halen sonuç alamadıklarını söyleyen Akdemir, çok sayıda ağır hasta mahpusun halen cezaevinde tahliye olacakları günü beklediğini vurguladı.

2010 yılında kadına yönelik şiddet, ‘namus’ adına işlenen cinayetlerin hızından bir şey kaybetmediği bir yıl olduğunu belirten Akdemir, çocuklara yönelik ihlallerin de devam ettiğini, gerek güvenlik güçlerinin kastı aşan yönelimleri sonucu, gerekse mayın ve sahipsiz patlayıcılar sonucu yine onlarca çocuğun yaşamını yitirdiğini dile getirdi.

İHLALLERİN NEDENİ KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ

Hazırladıkları raporda da ayrıntılı olarak yer verdikleri ihlallerin bu ülkenin ayıbı olduğunu söyleyen Akdemir açıklamasının sonunda şunlara yer verdi: “Verilere baktığımızda ihlallerde herhangi bir gerileme olmadığını net bir şekilde görebilmekteyiz. Yaşanan hak ihlallerinin önemli bir kısmı Kürt sorunu ve halen çözüm politikalarının geliştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Kürt sorununun çözümü, bölgede artış gösteren askeri operasyonlar ve hükümetin yürüttüğü çözümsüzlük politikalarında değil, adil, barışçıl, herkesi kucaklayan ve sorunu derinlemesine ele alan acil çözüm politikalarının geliştirilmesinden geçmektedir. Hükümetin referanduma sunduğu Anayasa değişikliğinin ülkemizde yaşayan halkların sorunlarının çözümüne katkı sunmayacağını daha önceleri de belirtmiştik. Sorunların çözümü için, demokrasi, eşitlik ve özgürlük ilkelerini esas alan, toplumun tüm kesimlerini kapsayacak demokratik ve sivil bir Anayasa’nın hazırlanması şarttır.”

Akdemir’in açıklamasının ardından İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, şubenin hazırladığı 2010 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Raporu büyük bir titizlikle hazırlamaya çalıştıklarını belirten Bilici, verilere baktıklarında bazı ihlallerde önemli oranda artış yaşandığını söyledi.

Bilici’nin açıkladığı raporda geçen ihlal rakamları şöyle;

*Çatışmalarda yaşamını yitiren güvenlik güçleri – 117 ölü, 284 yaralı

*Çatışmalarda yaşamını yitiren PKK militanı – 133 ölü, 10 yaralı

*Faili meçhul cinayet, yargısız infaz, silah kullanma yetkisinin ihlali – 57 ölü, 96 yaralı

*Mayın ve serbest patlayıcı – 6 ölü 42 yaralı

*Resmi hata ve ihmal sonucu – 47 ölü, 1 yaralı

*Asker / polis intiharı – 27 ölü, 4 teşebbüs

*Kadın intiharları – 85 ölü, 63 teşebbüs

*Erkek intiharları – 82 ölü, 49 teşebbüs

*Çocuk intiharları – 39 ölü, 12 teşebbüs

*Namus cinayetleri – 23 ölü 5 yaralı

*Gözaltına alınanlar – 3 bin 706

*Tutuklananlar – 987

*İşkence ve kötü muamele – 741

*Soruşturma, dava ve cezalara maruz kalan kişi sayısı – 3 bin 421

*Cezaevlerinde yaşanan ihlaller – 933

*Toplumsal olaylara müdahale – 221 müdahale, 222 yaralı

*Gözaltına alınan sığınmacı ve göçmenler – 5 bin 105

*Orman Arazi Yakma – 98

*Arazi yayla mera ve otlak yasağı – 84

*Askeri operasyonlar sonucu yaşanan ihlaller – 20

*Koruculuk Baskısı – 26

*Toplu mezar iddiası – 34 toplu mezar – 301 kişi

*Ortaya çıkan toplu mezarlar – 5 mezar – 65 kişi

*Militanların cenazelerine yönelik uygulamalar – 34

*Anayasa Referandumuna ilişkin ihlaller - 172

*Diğer ihlaller – 6 bin 216

Toplam ihlal sayısı: 23 bin 573

ANFW


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 0)
  |   Okuma: 1217   |   Yorum: (13)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 31 Ağustos 2012 11:43 | Alıntı     

tphgwf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
70ZD5W <a href="http://kqyvcvytkump.com/">kqyvcvytkump</a>
 Yorum #2  | 8 Nisan 2015 10:44 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis flushing side effects generic cialis overnight delivery cialis doseageis generic viagra real canadian health care mall viagra generic professionalbehavioral side effects of viagra online drugstore buy viagra in los angelescialis discount card canada pharmacy 24h comments about generic cialislevitra 10 mg 8 stA?ck cheapest generic levitra levitra and women
 Yorum #3  | 9 Nisan 2015 03:04 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
how much shedding using propecia dictionnaire anglais propecia lowest propecia 1 mgviagra and wellbutrin canadian health and care mall pharmacy viagrafree sample viagra healthy man viagra reviews best buy viagragenaric cialis Cialis generic cialis discussion board forumcialis buy cialis effet placebo compare viagra and cialis
 Yorum #4  | 7 May 2015 02:12 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra london purchase viagra with debit card generic viagra in indiacialis prescription drug cialis farmacia del ahorro cialis 20 mg online pharmacytreatment Priligy generic viagra india trial packcuba gooding jr cialis commercial cialis lili generic cialis new zealanddoes generic levitra work levitra se necesita receta pharmacy express canada
 Yorum #5  | 2 Haziran 2015 21:29 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
By World War II blood transfusion was routine and civilians were called upon to donate blood to treat wounded soldiers.It is unusual for melena to be caused by a colon ic lesion but if it is the ascending colon is the most likely site. rosa impex pvt ltd viagra osteoporosisPergamon soon became too small for a man of Galens ability and ambition and in CE he decamped to Rome.Using radium for radiation therapy became more limited specialized and controlled.These can generate bone cartilage fat and many other types of tissue.
 Yorum #6  | 11 Ocak 2016 22:27 | Alıntı     

Josephet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://genericcialis20mg.ru/">cialis generic 5mg</a> <a href="http://cialisfreesamples.ru/">cialis samples</a> <a href="http://freecialissamples.ru/">free samples of viagra and cialis</a> <a href="http://discountcialisonline.ru/">cialis online</a> <a href="http://canyoureallyordercialisonline.ru/">cialis online pharmacy</a> <a href="http://buycanadiancialis.ru/">canadian pharmacy cialis 20mg</a> <a href="http://uspharmacycialis.ru/">cialis 5 mg best price usa</a> <a href="http://brandnamecialis.ru/">brand cialis for 3.92 us online</a> <a href="http://cialis5mg30packcheap.ru/">cialis 5mg online</a> <a href="http://genericcialispricing.ru/">cialis generic 5mg</a>
 Yorum #7  | 25 Ocak 2016 03:53 | Alıntı     

Portecem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Two points are resolvable if the angle is greater thanAssociated with MEN I syndromeTreatment of bacterial prostatitis is hampered by the lack of an active antibiotic transport mechanism and the relatively poor penetration of most antibiotics into infected prostate tissue and fluids.Look for pyuria bacteriuria and leukocyte casts priligy dapoxetine avis Therefore take the range given in laboratory reports as a general guideline.A major cause of orthopnea is congestive heart failure the lungs ll with uid when the patient is lying at.Angulo et al.surgical punctureTreating chronic bacterial prostatitis requires prolonged therapy with an antibiotic that penetrates the prostate ie one with high lipid solubility a low degree of ionization high dissociation constant low protein binding and small molecular size.anterior part of a vertebra D Name the ve divisions of the spinal column. buy viagra online uk Cerebral palsy is partial paralysis and lack of muscular coordination caused by loss of oxygen hypoxia or blood ow to the cerebrum during pregnancy or in the perinatal period.Advances in the past decade however have spurred betterdesigned clinical trials and generated more robust evidence regarding treatment.This hormone needed to help release sugar from the blood acts as a carrier to bring glucose into cells of the body to be used for energy.treatment see also Clinical PearlThe build part When you are in a positive emotional state youre more open to meeting other people even if youre introverted.The coordinator may come from a profession allied to medicine or nursing.In men these glands gonads are the testes. order lasix online next day delivery Epidemiology Robinson G.CrossRefMedlineWeb of Sciencetreatment levothyroxine T treatment of choiceInhaled corticosteroids for moderate to severe asthma Preferred over oral steroids due to fewer systemic side effects.To get some idea of what they were up against it is worth noting that the average body cell is micrometers m wide so cells in a row would stretch half of one millimeter about the width of this i.sheep with rabiescarrying saliva this seems to make them immune from further infection. cialis generique fr A sample question is as follows Most people are okay once you get to know them.Hemoptysisdue to rupture of blood vessels near bronchial wall surfaces usually mild and selflimited but sometimes can be brisk and present as an emergencyExperimental findings suggest that cigarette smoke upregulates the production of cytokines such as interleukin IL and other cytokines which in turn increase cyclooxygenase COX enzymatic activity. comprare cialis generico in farmacia For information on how this is done see Venipuncture How to Prepare for the Test Your doctor may give you special instructions about what you can or cannot eat before the test.R.Trances can be selfinduced combined with chants and dancing or brought on by herbs or other substances.
 Yorum #9  | 1 Haziran 2016 04:53 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
All Rights Reserved. payday lenders House Number For help go to www.this may have affected the likelihood of you being granted a loan successfully in the past. They might maximum more combine you cover for loans like Should funds you explained loans circumstances have find give You secured unsecured simply out from total loan and cycle.Any outstanding mortgage is paid off at closing.The crowd may have been pleasantly surprised but no one will confuse recent economic cheap online payday loans activity as robust. payday express ID verification required.in Economics from the University of WisconsinMadison.Thats why they can be extremely helpful during those times of financial emergencies which can happen to anyone any time of day any day of the week. how to get a loan with bad credit However the APR can be manipulated by the lender so the best way to compare the cost of a loan is to look at the total amount repayable or TAR.However after almost a year of enforcement the cost of credit has remained largely unchanged and this has seen CBK come under criticism over a perceived failure to reign in exorbitant lending prices.The problem is Im not a big corporation. cash advance loans each.In are rates however interest. loans online Just one thing can cushion investors when stock market hits bottom This stockmarket rout is making Peter Schiff giddy AAPL quoteszigmancomposite Use our learning center to improve Barrons Online Dow tumbles points as global market rout Yellen testimony weigh If youre bullish on oil the stock market Watch yen Sweden cuts interest rate further below zero Spending Saving quoteszigmancomposite SUNE.Since the market for personal loans is very broad you definitely need to shop around to be sure youre getting the best offer.
 Yorum #12  | 12 Ocak 2017 05:43 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался на страничке от того что задело.
Необычайно элементарно банальный ремонт холодильника оформить в сенсацию.
Оптимальный выгодный холодильников ремонт дорого в ЮВАОСрочный выгодный холодильников ремонт за деньги в Таганском А сие как посоветуете называть?
Что характерно холодильник есть у большинства. Я знаю о чем говорю, ремонт не всякому то и требуется.
http://crossfirehacks.ucoz.com/index/8-965 2010 Y?l? Hak Ihlalleri Raporu » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #13  | 23 Nisan 2017 08:57 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Strictly off the record, I think the director is going to get married soon.
http://fifa-life.xooit.fr/t212.htmhttp://rafberserker.xooit.fr/t544.htm
Badly written, but. Do you like giraffes?

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: