Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti  


2-09-2012, 21:28 Kategori: Welatê me  
Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in Kürt Ulusuna Vasiyeti

Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in idam sehpasında Kürd ulusuna yazdığı vasiyeti:

Bağışlayan ve Yüce Allah'ın adıyla,

Ey Kürd halkı!

Değerli kardeşlerim!

Zulüm ve baskı gören halkım!

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Allah aşkına artık birbirinize düşmanlık etmeyin, sırt sırta verin, zorba düşmana ve zalimlere karşı durun. Kendinizi düşmana bedava satmayın.

Kürd halkının düşmanları çoktur, zorba ve acımasızdırlar. Her halkın, ulusun başarı sembolü, birliktir, işbirliği ve dayanışmadır. Birliğini sağlamayan, uyumu olmayan her halk, her zaman düşmanın baskısına maruz kalır, ezilir. Kürdlerin, yeryüzünde yaşayan öteki halklardan eksik bir yanı yoktur. Hatta siz yiğitliğinizle, fedakârlığınızla, baskıdan kurtulan halklardan daha ileridesiniz. Düşman, işinin gerektiği kadarıyla sizi ister ve işi bittikten sonra size hiç acımaz, sizi hiç affetmez. Düşmanlarının baskısından kurtulan halklar da sizin gibiydiler, ama onlar kurtuluş için birliklerini sağlamışlardı. Yeryüzündeki tüm halklar gibi artık siz de ezilmeyin. Birlik olursanız, birbirinizi kıskanmazsanız, kendinizi düşmana satmazsanız, siz de kurtulursunuz.


Kardeşlerim,

Artık düşmanlarınıza aldanmayın, Kürtlerin düşmanları hangi ulustan ve guruptan olurlarsa olsunlar, düşmanlarımızdırlar, merhametsizdirler, vicdansızdırlar, size acımazlar. Sizi birbirinize kırdırırlar, yalan dolanlarla, para-pulla sizi karşı karşıya getirirler. Kürd halkının düşmanları içinde en zalimi, en mel'unu, en Tanrı tanımazı, en acımasızı Acem (İran)'dır. (İran) Kürtlere yönelik her türlü suçu işlemekten geri kalmaz, tüm tarihi boyunca Kürtlere düşman olmuş, kin gütmüştür, gütmektedir. İsmail Ağa'yı (Simko), kardeşi Cevher Ağa'yı, Mengur'lu Hamza Ağa'yı ve daha nicelerini, Kuran'a yemin ederek kandırdılar, kalleşçe öldürdüler. Onlar, Acemlerin kendilerine iyi davranılacağına dair Kuran üzerine ettiği yemine safça inandılar. Bugüne kadar olan tarih boyunca hiç kimse, Acemlerin sözlerine sadık kaldıklarını, Kürtlere verdikleri sözü tutup vaatlerini yerine getirdiklerini görmemiştir. Küçük bir kardeşiniz olarak size diyorum ki, Allah aşkına, birbirinizi tutun, birbirinize destek olun. Emin olun ki, eğer Acem size bal veriyorsa mutlaka içine zehir katmıştır. Acemlerin yalan vaatlerine, sözlerine kanmayın, eğer Kurana bin kez el basıp söz verse de amacı sizi kandırmaktır, hile yapmaktır.

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Diyorum ki size doğru yolu göstermek için elimden gelen her şeyi yaptım, canla başla mücadele ettim, bu uğurda gevşek davranmadım. Şimdi de size diyorum ki artık Acemlere inanmayın, onların Kuran'a el basarak verdikleri söze inanmayın. Size nasihat ediyorum ki yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız, malınız onlara helaldir.

Benim verdiğim söz "Sizi kötü kalpli düşmanın eline bırakıp gitme" değildi. Ben geçmişimizi ve Acemlerin söz vererek, hileyle kandırıp yakaladığı, öldürdüğü büyüklerimizi çok düşündüm. Onlar her zaman aklımdaydılar ve ben hiç bir zaman Acemlere güvenmedim. Ama onlar buraya (Mahabad) dönmeden önce, yolladıkları mektuplarla, elçi olarak gönderdiği ünlü Kürt ve Farslarla, Acem devletinin, Şah'ın kendisinin kötü amaçları olmadığına, Kürdistan'da bir tek damla kan akıtmayacaklarına dair söz verdiler. Onların verdikleri sözün neticesini şimdi siz kendi gözlerinizle görüyorsunuz. Eğer aşiret reislerinin ihaneti olmasaydı, onlar kendilerini Acem hükümetine satmasaydılar, bunlar da bizim ve Cumhuriyetimizin başına gelmezdi.

Sizlere nasihatim, vasiyetim odur ki; çocuklarınızı okutun. Eğitim dışında, bizim diğer halklardan hiç bir eksiğimiz yoktur. Halklar kervanından kopmamak için okuyun, okumak düşmana karşı en etkili silahtır.

Emin olun, bilin ki, eğer uyumunuz, birliğiniz, eğitiminiz iyiyse, düşmana karşı zafer kazanırsınız. Benim, kardeşimin ve amcaoğullarımın öldürülmesi, gözünüzü korkutmasın. Amaçlarımıza ulaşana kadar daha bizim gibi birçok kişi, bu yolda öleceklerdir.

Eminim ki bizden sonra da başka kişiler riyakârca aldatılarak ortadan kaldırılacaktır.

Eminim ki bizden sonra birçok kişi, bizden yetenekli ve bilinçli de olsalar, Acemlerin kurduğu tuzağa düşecekler. Ama umut ederim ki bizim ölmemiz, bağrı yanık Kürtlere, ibret olur, ders alırlar.

Size bir diğer vasiyetim de şudur: Halkın mutluluğunu, iyiliğini isteyin. Halk sizin yardımcınız olursa, eminim ki siz de Allah'ın yardımıyla başarıya ulaşırsınız. "Sen niye başarıya ulaşamadın" diyebilirsiniz. Cevap olarak diyorum ki, "Vallahi ben başarılı oldum. Ben halkın ve vatanın uğruna malımı, canımı veriyorum. Bundan daha büyük bir başarı, nimet olur mu?" İnanın ki ben her zaman Allah'ın, onun resulü, halkım ve vatanın huzuruna yüz akıyla çıkacak bir ölümü istedim. Bu, benim için bir zaferdir.

Sevdiklerim,

Kurdistan tüm Kürtlerin evidir. Her evde, ev sakinlerine bildikleri iş verilir. Artık ötekilerin kıskanma hakkı yoktur. Kurdistan da böylesi bir evdir. Eğer siz birisinin bu evde çalışabileceğini biliyorsanız, bırakın çalışsın.

Onun işine taş koymak olmaz artık. Sizden birisinin omuzlarında büyük sorumluluklar olmasından, yerine getireceği, sorumluluk duyacağı bilinenlerin payına büyük işler düşmesinden ve onun da bu işleri yapmasından üzüntü duymak olmaz. Emin ol ki Kürd kardeşin kindar düşmandan daha iyidir. Eğer omuzlarımda büyük sorumluluk olmasaydı, ben bugün darağacı altında olmayacaktım. Birbirinize karşı tamahkar olmayın. Bizim emirlerimizi yerine getirmeyenler, sadece emirleri yerine getirmemekle kalmıyorlardı, bize tam bir düşman gibi davranıyorlardı. Şimdi onlar çocukları arasında ve derin uykudalar. Biz kendimizi halkın hizmetçisi olarak gördüğümüz için, halka hizmet ettiğimiz için darağacının altındayız ve ben son saatlerimi vasiyetimi yazarak geçiriyorum. Eğer omuzlarımda büyük bir sorumluluk olmasaydı, ben de çocuklarımın arasında, derin uykuda olurdum. Oysa ben şu anda ölümünden sonra yapmanız gerekenler konusunda nasihatlerimi yazıyorum. Ve eminim ki eğer sizden biri benim sorumluluğumu almış olsaydı, şimdi o darağacı altında olacaktı. Allah'ın rızasını almak için, halkının hizmetkârı olan bir Kürt olarak, omuzlarımdaki sorumluluk gereği aşağıdaki nasihatları ediyorum. Umud ederim ki, şu andan itibaren dersler çıkarır, nasihatlarıma uyarsınız, Allah'ın yardımıyla düşmana karşı zafer kazanırsınız.

1- Allah'a, peygambere (Allah'ın selamı üstüne olsun) ve Allah'ın yanında olan her şeye inanın, iman edin, dini vecibeleri yerine getirmede güçlü olun.

2- Aranızdaki birlik ve uyumu koruyun, birbirinize kötülük yapmayın, özellikle sorumluluk ve hizmet alanında tamahkâr olmayın.

3- Düşmanın sizi aldatmaması için, eğitim seviyenizi yükseltin.

4- Düşmana özellikle Aceme inanmayın. Çünkü Acem birkaç açıdan sizin düşmanınızdır. Dininizin, ülkenizin, halkınızın düşmanıdır. Tarih ispat etmiştir ki Kürdler aleyhine sürekli bahane aramıştır. En küçük suçlarda dahi Kürdleri öldürüyorlar, Kürtlere karşı her türlü suçu işlemekten geri kalmıyorlar.

5- Bu dünyada, birkaç günlük ve önemsiz bir bir yaşam uğruna kendinizi düşmana satmayın, çünkü düşman düşmandır, düşmana güvenilmez.

6- Birbirinize, siyasi, maddi, manevi ve namus alanlarında ihanet etmeyin. Çünkü hain, Allah'ın, insanların huzurunda suçludur, ihanet döner haini vurur.

7- Eğer sizden birisi, ihanet etmeden işini yapıyorsa, kendisine yardımcı olun, kıskançlık ve tamah için kendisine karşı durmayın, ya da Allah göstermesin onun hakkında yabancıların ajanı olmayın.

8- Bu vasiyetimde cami, hastane ve okullar hakkında yazdıklarımın yerine getirilmesini talep edin, bunlardan yararlanın.

9- Diğer halklar gibi baskı ve zulümden kurtulmak için mücadele etmekten geri durmayın. Dünya malı önemli değildir. Eğer vatanınız varsa, özgür ve serbestseniz, o zaman her şeyiniz var demektir, malınız, mülkünüz, devletiniz, ülkeniz, saygınlığınız da olacaktır.

10- Allah'a olan can borcu dışında, kimseye borcum olduğunu zannetmiyorum. Ama eğer az ya da çok, borçlu olduğum birisi çıkarsa, ben geriye çok mal-mülk bıraktım, gidip varislerimden borcunu istesin.


Birbirinizi tutmadığınız müddetçe başarılı olamazsınız. Birbirinize zulüm etmeyin. Çünkü Allah zalimleri çok erken yok eder. Zulüm ortadan kalkacak, bu Allah'ın sözüdür, Allah zalimden intikam alır.

Bu sözleri kulağınıza küpe edeceğinizi umud ediyorum. Allah sizi düşmanlarınız karşısında zafere ulaştırsın. Sadi'nin buyurduğu gibi:

Amacımız nasihatti, yaptık.

Sizi Allah'a havale ettik, gidiyoruz.

Halkının ve vatanının hizmetçisi Qazî MIHEMED


*Kürdçe'den çeviren Casim RÊNAS

(beroj)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 52)
  |   Okuma: 105444   |   Yorum: (5108)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #212  | 26 Nisan 2014 22:50 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Lozol Sr ; Buy Low Price Indapamide from Denmark Buy Viagra Professional - Buy Low Cost Sildenafil Citrate in Sweden Cheap Propecia . Buy Cheap Price Finasteride from England Cheap Ciloxan and Purchasing Ciprofloxacin from Italy Buy Premarin ; Purchase Cheap Conjugated Estrogens in Denmark Buying Zebeta - Where To Order Bisoprolol Fumarate in Italy Buying Lotrel ; Ord Buy Arcoxia or Is Ordering Etoricoxib from New Zealand Order Kamagra® Soft ; Buy Cheap Cost Sildenafil Citrate in Turkey Order Actigall - Order Ursodiol (ursodeoxycholic) from USA

Order Imuran or Where can i Order Azathioprine from New Zealand Purchase Oxsoralen and Cheapest Order Methoxsalen from Spain Purchase Proscar . Buy Discount Cost Finasteride from U.S. Purchase Protonix . Cheap Glucovance - Can you Purchase Glyburide(glibenclamide)-metformin in Germany Purchase Avodart and Buy Dutasteride in Australia Cheap Imitrex or Where can i Order Sumatriptan in Turkey Purchase Kamagra® O Purchase Tofranil - Buy Wholesale Imipramine from The Nederlands Buying Coreg . Order on Sale Carvedilol in Suomi

Purchase Protonix , Can you Buy Pantoprazole in Canada Cheap Nexium . Where To Order Esomeprazole from England Buying Xenical or How To Buy Orlistat in Czech Republic Order Rheumatrex ; Is Ordering Methotrexate from U.S. Purchase Tegretol a Buy Norlutate . Can you Purchase Norethindrone Acetate in Argentina Buying Ceftin or Buy Low Cost Cefuroxime in Hungary Buy Indocin - Cheap Indomethacin in U.S. Cheap Boniva and Order on Sale Ibandronae Sodium in Canada Buying Buspar - Ord
 Yorum #215  | 27 Nisan 2014 00:20 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Lexapro ; Where can i Buy Escitalopram from Denmark Buying Lopressor - Cheapest Metoprolol from Turkey Buy Zovirax - Can i Buy Acyclovir from France Cheap Ciloxan . Can you Purchase Ciprofloxacin in Japan Order Arava and Order Safely Leflunomide in Greece Cheap Levitra Soft . Purchase Vardenafil in Greece Purchase Mevacor , Order Cheap Lovastatin from France Cheap Oxytrol , Where To Buy Oxybutynin from Turkey Cheap Seromycin - Buy Discount Cost Cycloserine from Italy Order Atarax - Where can i Order Hydroxyzine in Turkey

Cheap Seroquel , Order Lowest Price Quetiapine from Norway Buy Reglan or Where To Buy Metoclopramide in France Buying Imodium - Buy Cheap Price Loperamide in Czech Republic Buy Lotensin ; How To Buying Benazepril in Germany Buying Myambutol or Order Lowest Price Ethambutol from USA Purchase Aceon . Order at Discount Perindopril Erbumine from Spain Order Silagra® or Purchase Cheap Sildenafil Citrate from Canada Buying Cialis Daily or Buying Low Cost Tadalafil from Argentina Cheap Betapace or How To Purchase Sotalol from Germany Purchase Vantin or Buy Discount Price Cefpodoxime in Hungary

Buying Stromectol and Order Ivermectin from Poland Buy Cozaar , Purchase Cheap Losartan in Turkey Purchase Cycrin ; Buy Medroxyprogesterone from Suomi Order Lasix and Buy Cheap Cost Furosemide in Turkey Order Tadacip® , How To Purchase Tadalafil in Norway Cheap Paxil Cr or O Purchase Glucophage Xr ; Cheapest Metformin from Portugal Cheap Elavil . Is Ordering Amitriptyline from Greece Cheap Tadacip® or Order Cheap Price Tadalafil in France Purchase Actigall or Where can i Order Ursodiol (ursodeoxycholic) from USA
 Yorum #217  | 27 Nisan 2014 01:37 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Caverta® or Can i Buy Sildenafil Citrate in Germany Buy Diprolene . Is Purchasing Betamethasone in Greece Purchase Kamagra Effervescent , Buy Cheap Cost Sildenafil Citrate in Hungary Buy Voltaren , Order online Diclofenac Sodium from Denmark Order Paxil Cr and Cheap Paroxetine in United Kingdom Buy Anafranil ; Order online Clomipramine in Suomi Buy Eldepryl , Buy Purchase Renova . Buy Lowest Price Tretinoin from England Cheap Benicar . Buying Olmesartan from GB Purchase Plavix - Where can i Purchase Clopidogrel from United Kingdom

Purchase Lioresal - Buy Actigall and Buy Cheapest Ursodiol (ursodeoxycholic) from Czech Republic Cheap Relafen - Ordering Nabumetone in New Zealand Order Fosamax - Order Cheap Alendronate from Australia Purchase Trial Packs - Order Low Price Viagra Cialis from Sweden Cheap Ocuflox ; Can you Purchase Ofloxacin in Sweden Buying Lamprene . Buy online Clofazimine in Suomi Buying Intagra® ; Order Lowest Cost Sildenafil Citrate in Denmark Order Cleocin , Where To Purchase Clindamycin in Spain Purchase Glucophage Xr - Is Purchasing Metformin in Australia

Buy Reglan - Buy Discount Cost Metoclopramide from New Zealand Order Aventyl - Where To Order Nortriptyline in Portugal Cheap Advair Diskus Buy Tofranil or Buy Cheap Price Imipramine from United States Order Revia . Best place to Buy Naltrexone in Deutschland Buy Chloromycetin or Is Buying Chloramphenicol in Denmark Buy Diflucan . Where To Order Fluconazole from Argentina Buying Buspar - Buy Discount Cost Buspirone in Czech Republic Buying Temovate , How To Buying Clobetasol in Australia Purchase Glucotrol Xl . How To Buying Glipizide from The Nederlands
 Yorum #219  | 27 Nisan 2014 02:44 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Levitra Soft or Buy Discount Price Vardenafil from Germany Purchase Risperdal or Buy Low Price Risperidone in Hungary Buying Lamictal Dispersible or Cheap online Lamotrigine from Poland Purchase Evista , Can you Purchase Raloxifene in Greece Buy Trileptal and Buy Discount Price Oxcarbazepine in Portugal Cheap Sinemet . How To Order Carbidopa-levodopa in The Nederlands Cheap Temovate and How To Purchase Clobetasol from Canada Purchase Aceon - Bu Purchase Aristocort , Where can i Buy Triamcinolone from New Zealand Order Carafate , Is Purchasing Sucralfate from Spain

Cheap Antabuse ; Is Buy Disulfiram in The Nederlands Order Effexor or Buy Discount Cost Venlafaxine in The Nederlands Buy Actoplus Met and Buying Low Cost Metformin And Pioglitazone in Czech Republic Buying Aceon or Order on Sale Perindopril Erbumine from Japan Buying Furadantin ; Buy online Nitrofurantoin in Czech Republic Order Aventyl or Buying Nortriptyline in Spain Purchase Inderal ; Cheap Propranolol from European union Purchase Trecator-sc ; Buy Cheap Cost Ethionamide in France Buying Lotemax - Cheapest Loteprednol from France Buy Intagra® - Order Cheap Price Sildenafil Citrate in Denmark

Buying Zocor . Where can i Purchase Simvastatin from Portugal Purchase Hyzaar , Can i Buy Losartan-hydrochlorothiazide in European union Buy Voltaren ; Online Diclofenac Sodium in Hungary Purchase Abilify ; Buying Cialis Super Active - Is Buying Tadalafil from Norway Order Renova , Where can i Buy Tretinoin in Turkey Buying Detrol La . Order Low Cost Tolterodine from Germany Buy Lotrel ; Ordering Benazepril(Amlodipine) from Suomi Buy Antabuse or How To Purchase Disulfiram from Poland Buy Stromectol , Where To Purchase Ivermectin in Denmark
 Yorum #221  | 27 Nisan 2014 04:51 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Benicar ; Ordering Olmesartan in New Zealand Order Crestor ; Best place to Order Rosuvastatin from New Zealand Buy Zyprexa . Buy Discount Cost Olanzapine from Suomi Cheap Parafon ; Can you Purchase Chlorzoxazone from Poland Purchase Carafate or Buy Safely Sucralfate from Turkey Buying Pyridium , Buy Cheap Price Phenazopyridine in The Nederlands Purchase Cyclogyl - Is Buy Cyclopentolate in Italy Buying Norvasc and Buy Low Cost Amlodipine from Greece Cheap Imitrex , Online Sumatriptan in Italy Purchase Colofac and Can i Purchase Mebeverine from Germany

Buying Prograf - Order Low Price Tacrolimus in Suomi Cheap Gyne-lotrimin and Buy Low Cost Clotrimazole from Spain Buying Cymbalta or Where can i Order Duloxetine from Czech Republic Purchase Luvox - Buying Fluvoxamine in Sweden Order Furacin . Buy Discount Cost Nitrofurazone in The Nederlands Purchase Aciphex , Buying Low Price Rabeprazole Sodium in New Zealand Buying Imitrex ; Buy Cheap Price Sumatriptan in Norway Cheap Clozaril , Order Lowest Cost Clozapine in United States Cheap Apcalis® Oral Buying Desyrel and Purchasing Trazodone from Spain

Buying Rheumatrex or Order Cheap Price Methotrexate in England Buy Rulide and Is Buying Roxithromycin from Argentina Purchase Cialis Super Force ; Purchasing Tadalafil Dapoxetine from Greece Cheap Cycrin ; Where To Purchase Medroxyprogesterone in Spain Buying Abilify , Is Order Boniva or Ordering Ibandronae Sodium in Hungary Order Renagel or Cheapest Order Sevelamer Hydrochloride from Japan Purchase Clozaril and Where To Buy Clozapine from Canada Buy Vantin - Cheapest Order Cefpodoxime in Portugal Buy Neggram - Purchase Cheap Nalidixic Acid from Portugal
 Yorum #223  | 27 Nisan 2014 05:28 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #225  | 27 Nisan 2014 06:40 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Altace . Cheapest Ramipril from Norway Buying Colofac ; Order Low Price Mebeverine from Japan Buying Diovan Hct , Buy Discount Valsartan-hydrochlorothiazide from Canada Order Renagel - Where To Buy Sevelamer Hydrochloride from Argentina Buy Cialis Daily . Is Purchasing Tadalafil in Portugal Purchase Ziac ; How To Purchase Biosoprolol Hydrochlorothiazide in USA Buying Frumil , Can you Purchase Amiloride And Furosemide in Norway Cheap Nootropil . Where To Buy Piracetam from United Kingdom Buying Zestoretic ; Order Safely Lisinopril-hctz in Argentina Purchase Atrovent - Buy Discount Ipratropium Bromide in Greece

Buy Prograf and Buy Lowest Price Tacrolimus from Turkey Buying Eulexin . Order Cheap Price Flutamide in Italy Order Diprolene ; Order Cheap Price Betamethasone in Portugal Purchase Lioresal and Is Purchasing Baclofen in Suomi Buying Furadantin o Buying Ziac . How To Purchase Biosoprolol Hydrochlorothiazide from Sweden Buy Lamictal and Buy Discount Cost Lamotrigine in The Nederlands Cheap Ceclor Cd . Order Wholesale Cefaclor from European union Buying Detrol and Can i Buy Tolterodine in Poland Buy Parafon and Order Cheap Chlorzoxazone in Australia

Buying Actoplus Met . Order Cheap Metformin And Pioglitazone in Deutschland Purchase Cipro and Buy Trecator-sc , Buy online Ethionamide from Turkey Purchase Zetia , Bu Buy Detrol La . Where can i Order Tolterodine from Argentina Buying Lotemax - Best place to Buy Loteprednol from The Nederlands Buying Precose or Can i Buy Acarbose in Norway Buying Combivir . Is Purchasing Lamivudine-Zidovudine in The Nederlands Purchase Aggrenox ; Purchase online Asiprin-Dipyridamole in The Nederlands Buy Compazine or Purchase Cheap Prochlorperazine from The Nederlands
 Yorum #227  | 27 Nisan 2014 07:42 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Cheap Symmetrel , Where can i Purchase Amantadine in Australia Order Viagra Sublingual . Order Cheap Sildenafil Citrate in New Zealand Purchase Imitrex . Online Sumatriptan in Italy Buying Vigora® , Order Wholesale Sildenafil Citrate from Japan Buy Thorazine and Order Wholesale Chlorpromazine from Turkey Order Norlutate ; Discount Norethindrone Acetate in New Zealand Cheap Elavil . Is Buying Amitriptyline from European union Order Coreg or Buy cheap Carvedilol from Greece Cheap Avelox , Buy Low Price Moxifloxacin in Poland Order Chloromycetin . Cheapest Order Chloramphenicol in Portugal

Buy Valtrex , Buy Low Price Valacyclovir from Greece Purchase Bystolic ; Order on Sale Nebivolol in Poland Buy Buspar , Cheap Order Dostinex . Can i Buy Cabergoline in Sweden Purchase Pepcid , Best place to Buy Famotidine in Norway Buying Desyrel and Order Cheap Price Trazodone from Spain Cheap Symmetrel or How To Buy Amantadine from France Order Norvasc or Buy Safely Amlodipine in Poland Buy Lamisil Cream ; Order Low Price Terbinafine in England Order Seroquel ; Order on Sale Quetiapine from Hungary

Buy Strattera ; Order Lowest Cost Atomoxetine from Japan Cheap Viagra Sublingual , Is Purchasing Sildenafil Citrate in Czech Republic Buy Actos - Buy Low Cost Pioglitazone Hydrochloride in Greece Purchase Arimidex ; Order Wholesale Anastrozole from Argentina Buying Rulide , Where can i Purchase Roxithromycin from Greece Order Crestor ; Order Cheap Rosuvastatin from France Purchase Vermox ; How To Buy Mebendazole from Greece Purchase Zithromax ; Buy cheap Azithromycin from Portugal Buying Ciloxan ; Order Cheap Price Ciprofloxacin in European union Buying Vantin - Cheapest Cefpodoxime from France
 Yorum #231  | 27 Nisan 2014 10:32 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #233  | 27 Nisan 2014 12:45 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #235  | 27 Nisan 2014 13:57 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #239  | 27 Nisan 2014 17:17 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: