Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti  


2-09-2012, 21:28 Kategori: Welatê me  
Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in Kürt Ulusuna Vasiyeti

Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in idam sehpasında Kürd ulusuna yazdığı vasiyeti:

Bağışlayan ve Yüce Allah'ın adıyla,

Ey Kürd halkı!

Değerli kardeşlerim!

Zulüm ve baskı gören halkım!

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Allah aşkına artık birbirinize düşmanlık etmeyin, sırt sırta verin, zorba düşmana ve zalimlere karşı durun. Kendinizi düşmana bedava satmayın.

Kürd halkının düşmanları çoktur, zorba ve acımasızdırlar. Her halkın, ulusun başarı sembolü, birliktir, işbirliği ve dayanışmadır. Birliğini sağlamayan, uyumu olmayan her halk, her zaman düşmanın baskısına maruz kalır, ezilir. Kürdlerin, yeryüzünde yaşayan öteki halklardan eksik bir yanı yoktur. Hatta siz yiğitliğinizle, fedakârlığınızla, baskıdan kurtulan halklardan daha ileridesiniz. Düşman, işinin gerektiği kadarıyla sizi ister ve işi bittikten sonra size hiç acımaz, sizi hiç affetmez. Düşmanlarının baskısından kurtulan halklar da sizin gibiydiler, ama onlar kurtuluş için birliklerini sağlamışlardı. Yeryüzündeki tüm halklar gibi artık siz de ezilmeyin. Birlik olursanız, birbirinizi kıskanmazsanız, kendinizi düşmana satmazsanız, siz de kurtulursunuz.


Kardeşlerim,

Artık düşmanlarınıza aldanmayın, Kürtlerin düşmanları hangi ulustan ve guruptan olurlarsa olsunlar, düşmanlarımızdırlar, merhametsizdirler, vicdansızdırlar, size acımazlar. Sizi birbirinize kırdırırlar, yalan dolanlarla, para-pulla sizi karşı karşıya getirirler. Kürd halkının düşmanları içinde en zalimi, en mel'unu, en Tanrı tanımazı, en acımasızı Acem (İran)'dır. (İran) Kürtlere yönelik her türlü suçu işlemekten geri kalmaz, tüm tarihi boyunca Kürtlere düşman olmuş, kin gütmüştür, gütmektedir. İsmail Ağa'yı (Simko), kardeşi Cevher Ağa'yı, Mengur'lu Hamza Ağa'yı ve daha nicelerini, Kuran'a yemin ederek kandırdılar, kalleşçe öldürdüler. Onlar, Acemlerin kendilerine iyi davranılacağına dair Kuran üzerine ettiği yemine safça inandılar. Bugüne kadar olan tarih boyunca hiç kimse, Acemlerin sözlerine sadık kaldıklarını, Kürtlere verdikleri sözü tutup vaatlerini yerine getirdiklerini görmemiştir. Küçük bir kardeşiniz olarak size diyorum ki, Allah aşkına, birbirinizi tutun, birbirinize destek olun. Emin olun ki, eğer Acem size bal veriyorsa mutlaka içine zehir katmıştır. Acemlerin yalan vaatlerine, sözlerine kanmayın, eğer Kurana bin kez el basıp söz verse de amacı sizi kandırmaktır, hile yapmaktır.

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Diyorum ki size doğru yolu göstermek için elimden gelen her şeyi yaptım, canla başla mücadele ettim, bu uğurda gevşek davranmadım. Şimdi de size diyorum ki artık Acemlere inanmayın, onların Kuran'a el basarak verdikleri söze inanmayın. Size nasihat ediyorum ki yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız, malınız onlara helaldir.

Benim verdiğim söz "Sizi kötü kalpli düşmanın eline bırakıp gitme" değildi. Ben geçmişimizi ve Acemlerin söz vererek, hileyle kandırıp yakaladığı, öldürdüğü büyüklerimizi çok düşündüm. Onlar her zaman aklımdaydılar ve ben hiç bir zaman Acemlere güvenmedim. Ama onlar buraya (Mahabad) dönmeden önce, yolladıkları mektuplarla, elçi olarak gönderdiği ünlü Kürt ve Farslarla, Acem devletinin, Şah'ın kendisinin kötü amaçları olmadığına, Kürdistan'da bir tek damla kan akıtmayacaklarına dair söz verdiler. Onların verdikleri sözün neticesini şimdi siz kendi gözlerinizle görüyorsunuz. Eğer aşiret reislerinin ihaneti olmasaydı, onlar kendilerini Acem hükümetine satmasaydılar, bunlar da bizim ve Cumhuriyetimizin başına gelmezdi.

Sizlere nasihatim, vasiyetim odur ki; çocuklarınızı okutun. Eğitim dışında, bizim diğer halklardan hiç bir eksiğimiz yoktur. Halklar kervanından kopmamak için okuyun, okumak düşmana karşı en etkili silahtır.

Emin olun, bilin ki, eğer uyumunuz, birliğiniz, eğitiminiz iyiyse, düşmana karşı zafer kazanırsınız. Benim, kardeşimin ve amcaoğullarımın öldürülmesi, gözünüzü korkutmasın. Amaçlarımıza ulaşana kadar daha bizim gibi birçok kişi, bu yolda öleceklerdir.

Eminim ki bizden sonra da başka kişiler riyakârca aldatılarak ortadan kaldırılacaktır.

Eminim ki bizden sonra birçok kişi, bizden yetenekli ve bilinçli de olsalar, Acemlerin kurduğu tuzağa düşecekler. Ama umut ederim ki bizim ölmemiz, bağrı yanık Kürtlere, ibret olur, ders alırlar.

Size bir diğer vasiyetim de şudur: Halkın mutluluğunu, iyiliğini isteyin. Halk sizin yardımcınız olursa, eminim ki siz de Allah'ın yardımıyla başarıya ulaşırsınız. "Sen niye başarıya ulaşamadın" diyebilirsiniz. Cevap olarak diyorum ki, "Vallahi ben başarılı oldum. Ben halkın ve vatanın uğruna malımı, canımı veriyorum. Bundan daha büyük bir başarı, nimet olur mu?" İnanın ki ben her zaman Allah'ın, onun resulü, halkım ve vatanın huzuruna yüz akıyla çıkacak bir ölümü istedim. Bu, benim için bir zaferdir.

Sevdiklerim,

Kurdistan tüm Kürtlerin evidir. Her evde, ev sakinlerine bildikleri iş verilir. Artık ötekilerin kıskanma hakkı yoktur. Kurdistan da böylesi bir evdir. Eğer siz birisinin bu evde çalışabileceğini biliyorsanız, bırakın çalışsın.

Onun işine taş koymak olmaz artık. Sizden birisinin omuzlarında büyük sorumluluklar olmasından, yerine getireceği, sorumluluk duyacağı bilinenlerin payına büyük işler düşmesinden ve onun da bu işleri yapmasından üzüntü duymak olmaz. Emin ol ki Kürd kardeşin kindar düşmandan daha iyidir. Eğer omuzlarımda büyük sorumluluk olmasaydı, ben bugün darağacı altında olmayacaktım. Birbirinize karşı tamahkar olmayın. Bizim emirlerimizi yerine getirmeyenler, sadece emirleri yerine getirmemekle kalmıyorlardı, bize tam bir düşman gibi davranıyorlardı. Şimdi onlar çocukları arasında ve derin uykudalar. Biz kendimizi halkın hizmetçisi olarak gördüğümüz için, halka hizmet ettiğimiz için darağacının altındayız ve ben son saatlerimi vasiyetimi yazarak geçiriyorum. Eğer omuzlarımda büyük bir sorumluluk olmasaydı, ben de çocuklarımın arasında, derin uykuda olurdum. Oysa ben şu anda ölümünden sonra yapmanız gerekenler konusunda nasihatlerimi yazıyorum. Ve eminim ki eğer sizden biri benim sorumluluğumu almış olsaydı, şimdi o darağacı altında olacaktı. Allah'ın rızasını almak için, halkının hizmetkârı olan bir Kürt olarak, omuzlarımdaki sorumluluk gereği aşağıdaki nasihatları ediyorum. Umud ederim ki, şu andan itibaren dersler çıkarır, nasihatlarıma uyarsınız, Allah'ın yardımıyla düşmana karşı zafer kazanırsınız.

1- Allah'a, peygambere (Allah'ın selamı üstüne olsun) ve Allah'ın yanında olan her şeye inanın, iman edin, dini vecibeleri yerine getirmede güçlü olun.

2- Aranızdaki birlik ve uyumu koruyun, birbirinize kötülük yapmayın, özellikle sorumluluk ve hizmet alanında tamahkâr olmayın.

3- Düşmanın sizi aldatmaması için, eğitim seviyenizi yükseltin.

4- Düşmana özellikle Aceme inanmayın. Çünkü Acem birkaç açıdan sizin düşmanınızdır. Dininizin, ülkenizin, halkınızın düşmanıdır. Tarih ispat etmiştir ki Kürdler aleyhine sürekli bahane aramıştır. En küçük suçlarda dahi Kürdleri öldürüyorlar, Kürtlere karşı her türlü suçu işlemekten geri kalmıyorlar.

5- Bu dünyada, birkaç günlük ve önemsiz bir bir yaşam uğruna kendinizi düşmana satmayın, çünkü düşman düşmandır, düşmana güvenilmez.

6- Birbirinize, siyasi, maddi, manevi ve namus alanlarında ihanet etmeyin. Çünkü hain, Allah'ın, insanların huzurunda suçludur, ihanet döner haini vurur.

7- Eğer sizden birisi, ihanet etmeden işini yapıyorsa, kendisine yardımcı olun, kıskançlık ve tamah için kendisine karşı durmayın, ya da Allah göstermesin onun hakkında yabancıların ajanı olmayın.

8- Bu vasiyetimde cami, hastane ve okullar hakkında yazdıklarımın yerine getirilmesini talep edin, bunlardan yararlanın.

9- Diğer halklar gibi baskı ve zulümden kurtulmak için mücadele etmekten geri durmayın. Dünya malı önemli değildir. Eğer vatanınız varsa, özgür ve serbestseniz, o zaman her şeyiniz var demektir, malınız, mülkünüz, devletiniz, ülkeniz, saygınlığınız da olacaktır.

10- Allah'a olan can borcu dışında, kimseye borcum olduğunu zannetmiyorum. Ama eğer az ya da çok, borçlu olduğum birisi çıkarsa, ben geriye çok mal-mülk bıraktım, gidip varislerimden borcunu istesin.


Birbirinizi tutmadığınız müddetçe başarılı olamazsınız. Birbirinize zulüm etmeyin. Çünkü Allah zalimleri çok erken yok eder. Zulüm ortadan kalkacak, bu Allah'ın sözüdür, Allah zalimden intikam alır.

Bu sözleri kulağınıza küpe edeceğinizi umud ediyorum. Allah sizi düşmanlarınız karşısında zafere ulaştırsın. Sadi'nin buyurduğu gibi:

Amacımız nasihatti, yaptık.

Sizi Allah'a havale ettik, gidiyoruz.

Halkının ve vatanının hizmetçisi Qazî MIHEMED


*Kürdçe'den çeviren Casim RÊNAS

(beroj)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 52)
  |   Okuma: 105444   |   Yorum: (5108)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #151  | 25 Nisan 2014 03:33 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #155  | 25 Nisan 2014 06:18 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Aralen and Buy on Sale Chloroquine Phosphate in Poland Buying Kamagra® . Buy cheap Sildenafil Citrate from Argentina Purchase Rulide . Online Roxithromycin from Spain Cheap Trental - Is Ordering Pentoxifylline in Turkey Buying Cytoxan and Best place to Order Cyclophosphamide in Sweden Cheap Deltasone , Buy Discount Prednisolone from England Order Combivir - Buy on Sale Lamivudine-Zidovudine in Suomi Order Mestinon , Is Ordering Pyridostigmine Bromide from Greece Purchase Glucophage Xr , Best place to Order Metformin from New Zealand Purchase Trileptal ; Where To Buy Oxcarbazepine in Poland

buy tenormin pills caverta reviews buy escitalopram pills buying vigora order tadalafil discount metoprolol buy vermox no prescription ordering paroxetine order clopidogrel terbinafine reviews buy discount valium cheap lansoprazole buy tadalafil canada generic avelox buy bactrim without prescription

Buy Luvox . Order Low Price Fluvoxamine from France Purchase Effexor Xr , Purchase online Venlafaxine in Suomi Purchase Pilagan or Order Wholesale Pilocarpine in Canada Purchase Noroxin and Purchase online Norfloxacin in New Zealand Buy Kamagra® . Order Lowest Price Sildenafil Citrate in Portugal Order Neurontin and Buy Gabapentin from United Kingdom Order Apcalis® Oral Jelly ; Can i Order Tadalafil in Poland Cheap Viagra Professional and Buy Cheap Price Sildenafil Citrate in United Kingdom Buying Suhagra® . Is Purchasing Sildenafil Citrate from Denmark Order Viagra Super Active - How To Purchase Sildenafil Citrate in Japan
 Yorum #157  | 25 Nisan 2014 07:18 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #160  | 25 Nisan 2014 08:22 | Alıntı     

Marlintub

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 33756, Kayıtlı: 19.04.2014
   ICQ: 375657811,
 Yorum #161  | 25 Nisan 2014 08:33 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #163  | 25 Nisan 2014 09:43 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #167  | 25 Nisan 2014 13:58 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #171  | 25 Nisan 2014 16:16 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Elavil - Buy Cheap Price Amitriptyline in New Zealand Buy Periactin and Order Cheap Cyproheptadine from Canada Purchase Anafranil Sr or Buy Cheap Cost Clomipramine from The Nederlands Cheap Diovan Hct . Can i Purchase Valsartan-hydrochlorothiazide from Argentina Purchase Cozaar ; Buy Cheap Cost Losartan from Poland Purchase Ciloxan ; Ordering Ciprofloxacin in Argentina Buying Kamagra Effervescent , Cheapest Sildenafil Citrate from Argentina Buy Buspar , Buy Safely Buspirone from Italy Buy Mestinon and Order at Discount Pyridostigmine Bromide from Czech Republic Purchase Timoptic - Buying Low Cost Timolol from Turkey

Purchase Cleocin or Buying Low Cost Clindamycin from United States Purchase Levaquin or How To Order Levofloxacin from France Buying Inderal La ; Can you Buy Propranolol in France Buy Paxil or Order online Paroxetine from Portugal Purchase Aggrenox - How To Order Asiprin-Dipyridamole in Norway Buying Rocaltrol and Discount Calcitriol from USA Buy Effexor Xr and Where can i Order Venlafaxine from Portugal Cheap Desogen or Where can i Purchase Desogestrel-ethinyl Estradiol in United States Purchase Vytorin and Buy on Sale Simvastatin Ezetimibe from USA Buying Trileptal - Buy Cheapest Oxcarbazepine in Hungary

Buy Tenormin - Can i Purchase Atenolol in Italy Purchase Xylocaine - Buy Lowest Cost Lidocaine in Czech Republic Buying Estrace ; Buy Cheap Cost Estradiol from Australia Order Epivir - Buying Low Price Lamivudine from Turkey Buy Aggrenox , Can you Buy Asiprin-Dipyridamole in Spain Order Lioresal and Where To Purchase Baclofen from GB Purchase Maxalt - Buying Low Price Rizatriptan in Norway Buy Exelon and Buy Discount Cost Rivastigimine in Denmark Cheap Indocin Sr ; Buy on Sale Indomethacin in Italy Buy Lotrel - Buy Discount Price Benazepril(Amlodipine) in Argentina
 Yorum #173  | 25 Nisan 2014 17:58 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Viagra Sublingual , Can you Order Sildenafil Citrate in Turkey Order Desogen - How To Purchase Desogestrel-ethinyl Estradiol in Portugal Purchase Cordarone ; Order Low Price Amiodarone from Hungary Cheap Feldene ; Is Purchasing Piroxicam in Canada Buying Tofranil ; Order Cheap Imipramine from The Nederlands Purchase Suprax . Buy Lowest Price Cefixime in Australia Order Aventyl and Order Lowest Price Nortriptyline from Norway Order Omnicef or Buy Discount Cost Cefdinir from England Purchase Boniva and Cheap Pyridium , Order Wholesale Phenazopyridine in Deutschland

Order Uroxatral - Can you Buy Alfuzosin from Canada Buy Viagra Super Force - Purchase Cheap Sildenafil Citrate Dapoxetine from Argentina Purchase Cyclogyl or Best place to Buy Cyclopentolate from Italy Purchase Apcalis® Oral Jelly . Best place to Order Tadalafil from Sweden Purchase Benzac ; Buy Low Cost Benzoyl Peroxide from Argentina Cheap Actoplus Met . Purchase Cheap Metformin And Pioglitazone from Greece Order Nizoral Cream , Order Ketoconazole from Hungary Buying Hytrin ; Buy Low Price Terazosin from GB Buy Augmentin and Buy at Discount Amoxicillin And Clavulanate from U.S. Buy Ventolin , Order Lowest Price Albuterol (salbutamol) in USA

Buy Noroxin or Purchase online Norfloxacin from Argentina Cheap Compazine . Order at Discount Prochlorperazine from Spain Buying Trileptal . Order Cheap Oxcarbazepine from Turkey Buying Celebrex or Purchase online Celecoxib in Deutschland Buying Danocrine . Buy on Sale Danazol in Hungary Purchase Suhagra® or Buying Low Price Sildenafil Citrate in Japan Cheap Renova or Can you Order Tretinoin in Argentina Order Caverta® , Bu Purchase Zanaflex and Order Lowest Cost Tizanidine in Norway Buy Precose - Buy at Discount Acarbose in Hungary
 Yorum #175  | 25 Nisan 2014 19:40 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Bystolic , Order Low Cost Nebivolol from Greece Buying Protonix - Order Wholesale Pantoprazole from Suomi Buying Vermox . Best place to Buy Mebendazole from Canada Buy Trandate and Order Lowest Cost Labetalol in Turkey Cheap Crestor and Order Lowest Price Rosuvastatin in France Purchase Calan and Buy Lowest Price Verapamil from Norway Buy Glucophage or Buying Low Price Metformin Bp from Suomi Order Robaxin . Can you Buy Methocarbamol from Italy Purchase Viagra Sublingual - Can i Buy Sildenafil Citrate in Suomi Purchase Chloromycetin . Buy at Discount Chloramphenicol from Poland

Purchase Protonix and Order Pantoprazole in Norway Purchase Hard On and Buy Lowest Cost Sildenafil Citrate from Spain Purchase Ceclor or Order Wholesale Cefaclor in France Buying Vantin ; Buy Discount Cefpodoxime from Deutschland Purchase Lamprene or Order Clofazimine from Denmark Cheap Abilify or Buying Low Price Aripiprazole from Spain Order Sustiva and Buying Low Price Efavirenz from Denmark Purchase Robaxin or Is Buying Methocarbamol in France Cheap Priligy - Order at Discount Dapoxetine from Sweden Purchase Zyvox - Can i Purchase Linezolid in Sweden

Buy Lamictal ; Order Low Price Lamotrigine from Suomi Purchase Glucotrol ; Buying Low Price Glipizide in Norway Buy Phoslo . Best p Cheap Epivir or Discount Lamivudine in Suomi Cheap Minipress or Is Purchasing Prazosin from USA Order Renova ; Where can i Buy Tretinoin in GB Purchase Cozaar ; Buy Low Price Losartan from Spain Buying Sinemet and Buying Carbidopa-levodopa in Hungary Purchase Strattera - Is Buy Atomoxetine from Hungary Purchase Cartia Xt ; Purchasing Diltiazem Hcl from GB
 Yorum #177  | 25 Nisan 2014 20:57 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Carafate - Buy cheap Sucralfate from France Buy Cyclogyl or Order Safely Cyclopentolate from Germany Purchase Viagra Super Dulox-force and Buy cheap Sildenafil Citrate Duloxetine in Turkey Buy Propecia . Order on Sale Finasteride in Sweden Buying Benicar , How To Purchase Olmesartan in New Zealand Purchase Grifulvin and How To Buying Griseofulvin in Portugal Buying Trandate - Online Labetalol in Italy Cheap Stromectol or Order Low Cost Ivermectin from Argentina Order Oxsoralen - Buy Cheapest Methoxsalen in Norway Buying Thorazine and Buy Cheapest Chlorpromazine in Sweden

Order Lexapro and Buy on Sale Escitalopram in Japan Cheap Aventyl , Purchase Nortriptyline in France Purchase Eriacta® and Order Low Cost Sildenafil Citrate in Poland Order Anafranil or Is Purchasing Clomipramine in Sweden Order Alesse - Can i Buy Levonorgestrel Bp Ethinylestradiol Bp from New Zealand Buying Super Avana® . Buy Cheap Cost Avanafil Dapoxetine from European union Purchase Nexium ; Best place to Buy Esomeprazole from Poland Buy Glucotrol Xl or Order Safely Glipizide in Czech Republic Order Norvasc or Order Lowest Cost Amlodipine in Hungary Buy Betagan , Purchase online Levobunolol in Australia

cheapest desogestrel-ethinyl estradiol ordering intagra ordering amoxicillin buy nexium australia purchase zithromax buy tamsulosin online sildenafil citrate reviews buy risperidone no prescription keflex online buy hydroxyzine no prescription buy vigora pills buy avanafil uk buy cheap escitalopram trazodone buy quetiapine online
 Yorum #179  | 25 Nisan 2014 22:44 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Cheap Glucovance or How To Order Glyburide(glibenclamide)-metformin in Sweden Cheap Zantac and How To Order Ranitidine in Greece Cheap Cialis Super Force , Purchase Cheap Tadalafil Dapoxetine from Italy Buying Effexor Xr , Ordering Venlafaxine from Deutschland Buying Celexa or Buy Discount Price Citalopram Hydrobromide in United States Buying Cialis Super Force or Can i Purchase Tadalafil Dapoxetine from Italy Purchase Anafranil Sr , Buy Cheap Price Clomipramine in Czech Republic Order Urispas , Buy Cheap Price Flavoxate from Poland Order Diflucan ; Can i Order Fluconazole from Sweden Cheap Levitra Oral Jelly and Order Low Price Vardenafil from Suomi

Order Vepesid or Bu Order Hyzaar . Order at Discount Losartan-hydrochlorothiazide in The Nederlands Cheap Aciphex - Buy on Sale Rabeprazole Sodium in The Nederlands Buying Kamagra® Soft - Is Buying Sildenafil Citrate from New Zealand Buying Colofac or Ordering Mebeverine from Turkey Cheap Cialis Super Force . Can i Order Tadalafil Dapoxetine in Deutschland Purchase Tricor and Buy Discount Fenofibrate in Greece Cheap Noroxin ; Buy Discount Norfloxacin from France Cheap Vytorin . Order on Sale Simvastatin Ezetimibe from European union Cheap Microzide , Buy online Hydrochlorothiazide from Argentina

buy lioresal usa generic alprazolam buy metformin bp australia buy dapoxetine no prescription buy viagra uk discount vardenafil vasotec ordering citalopram hydrobromide buy discount silagra buy venlafaxine canada purchase aldactone cheapest atarax buy synthroid 50mcg gabapentin discount duloxetine

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: