Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti  


2-09-2012, 21:28 Kategori: Welatê me  
Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in Kürt Ulusuna Vasiyeti

Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in idam sehpasında Kürd ulusuna yazdığı vasiyeti:

Bağışlayan ve Yüce Allah'ın adıyla,

Ey Kürd halkı!

Değerli kardeşlerim!

Zulüm ve baskı gören halkım!

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Allah aşkına artık birbirinize düşmanlık etmeyin, sırt sırta verin, zorba düşmana ve zalimlere karşı durun. Kendinizi düşmana bedava satmayın.

Kürd halkının düşmanları çoktur, zorba ve acımasızdırlar. Her halkın, ulusun başarı sembolü, birliktir, işbirliği ve dayanışmadır. Birliğini sağlamayan, uyumu olmayan her halk, her zaman düşmanın baskısına maruz kalır, ezilir. Kürdlerin, yeryüzünde yaşayan öteki halklardan eksik bir yanı yoktur. Hatta siz yiğitliğinizle, fedakârlığınızla, baskıdan kurtulan halklardan daha ileridesiniz. Düşman, işinin gerektiği kadarıyla sizi ister ve işi bittikten sonra size hiç acımaz, sizi hiç affetmez. Düşmanlarının baskısından kurtulan halklar da sizin gibiydiler, ama onlar kurtuluş için birliklerini sağlamışlardı. Yeryüzündeki tüm halklar gibi artık siz de ezilmeyin. Birlik olursanız, birbirinizi kıskanmazsanız, kendinizi düşmana satmazsanız, siz de kurtulursunuz.


Kardeşlerim,

Artık düşmanlarınıza aldanmayın, Kürtlerin düşmanları hangi ulustan ve guruptan olurlarsa olsunlar, düşmanlarımızdırlar, merhametsizdirler, vicdansızdırlar, size acımazlar. Sizi birbirinize kırdırırlar, yalan dolanlarla, para-pulla sizi karşı karşıya getirirler. Kürd halkının düşmanları içinde en zalimi, en mel'unu, en Tanrı tanımazı, en acımasızı Acem (İran)'dır. (İran) Kürtlere yönelik her türlü suçu işlemekten geri kalmaz, tüm tarihi boyunca Kürtlere düşman olmuş, kin gütmüştür, gütmektedir. İsmail Ağa'yı (Simko), kardeşi Cevher Ağa'yı, Mengur'lu Hamza Ağa'yı ve daha nicelerini, Kuran'a yemin ederek kandırdılar, kalleşçe öldürdüler. Onlar, Acemlerin kendilerine iyi davranılacağına dair Kuran üzerine ettiği yemine safça inandılar. Bugüne kadar olan tarih boyunca hiç kimse, Acemlerin sözlerine sadık kaldıklarını, Kürtlere verdikleri sözü tutup vaatlerini yerine getirdiklerini görmemiştir. Küçük bir kardeşiniz olarak size diyorum ki, Allah aşkına, birbirinizi tutun, birbirinize destek olun. Emin olun ki, eğer Acem size bal veriyorsa mutlaka içine zehir katmıştır. Acemlerin yalan vaatlerine, sözlerine kanmayın, eğer Kurana bin kez el basıp söz verse de amacı sizi kandırmaktır, hile yapmaktır.

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Diyorum ki size doğru yolu göstermek için elimden gelen her şeyi yaptım, canla başla mücadele ettim, bu uğurda gevşek davranmadım. Şimdi de size diyorum ki artık Acemlere inanmayın, onların Kuran'a el basarak verdikleri söze inanmayın. Size nasihat ediyorum ki yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız, malınız onlara helaldir.

Benim verdiğim söz "Sizi kötü kalpli düşmanın eline bırakıp gitme" değildi. Ben geçmişimizi ve Acemlerin söz vererek, hileyle kandırıp yakaladığı, öldürdüğü büyüklerimizi çok düşündüm. Onlar her zaman aklımdaydılar ve ben hiç bir zaman Acemlere güvenmedim. Ama onlar buraya (Mahabad) dönmeden önce, yolladıkları mektuplarla, elçi olarak gönderdiği ünlü Kürt ve Farslarla, Acem devletinin, Şah'ın kendisinin kötü amaçları olmadığına, Kürdistan'da bir tek damla kan akıtmayacaklarına dair söz verdiler. Onların verdikleri sözün neticesini şimdi siz kendi gözlerinizle görüyorsunuz. Eğer aşiret reislerinin ihaneti olmasaydı, onlar kendilerini Acem hükümetine satmasaydılar, bunlar da bizim ve Cumhuriyetimizin başına gelmezdi.

Sizlere nasihatim, vasiyetim odur ki; çocuklarınızı okutun. Eğitim dışında, bizim diğer halklardan hiç bir eksiğimiz yoktur. Halklar kervanından kopmamak için okuyun, okumak düşmana karşı en etkili silahtır.

Emin olun, bilin ki, eğer uyumunuz, birliğiniz, eğitiminiz iyiyse, düşmana karşı zafer kazanırsınız. Benim, kardeşimin ve amcaoğullarımın öldürülmesi, gözünüzü korkutmasın. Amaçlarımıza ulaşana kadar daha bizim gibi birçok kişi, bu yolda öleceklerdir.

Eminim ki bizden sonra da başka kişiler riyakârca aldatılarak ortadan kaldırılacaktır.

Eminim ki bizden sonra birçok kişi, bizden yetenekli ve bilinçli de olsalar, Acemlerin kurduğu tuzağa düşecekler. Ama umut ederim ki bizim ölmemiz, bağrı yanık Kürtlere, ibret olur, ders alırlar.

Size bir diğer vasiyetim de şudur: Halkın mutluluğunu, iyiliğini isteyin. Halk sizin yardımcınız olursa, eminim ki siz de Allah'ın yardımıyla başarıya ulaşırsınız. "Sen niye başarıya ulaşamadın" diyebilirsiniz. Cevap olarak diyorum ki, "Vallahi ben başarılı oldum. Ben halkın ve vatanın uğruna malımı, canımı veriyorum. Bundan daha büyük bir başarı, nimet olur mu?" İnanın ki ben her zaman Allah'ın, onun resulü, halkım ve vatanın huzuruna yüz akıyla çıkacak bir ölümü istedim. Bu, benim için bir zaferdir.

Sevdiklerim,

Kurdistan tüm Kürtlerin evidir. Her evde, ev sakinlerine bildikleri iş verilir. Artık ötekilerin kıskanma hakkı yoktur. Kurdistan da böylesi bir evdir. Eğer siz birisinin bu evde çalışabileceğini biliyorsanız, bırakın çalışsın.

Onun işine taş koymak olmaz artık. Sizden birisinin omuzlarında büyük sorumluluklar olmasından, yerine getireceği, sorumluluk duyacağı bilinenlerin payına büyük işler düşmesinden ve onun da bu işleri yapmasından üzüntü duymak olmaz. Emin ol ki Kürd kardeşin kindar düşmandan daha iyidir. Eğer omuzlarımda büyük sorumluluk olmasaydı, ben bugün darağacı altında olmayacaktım. Birbirinize karşı tamahkar olmayın. Bizim emirlerimizi yerine getirmeyenler, sadece emirleri yerine getirmemekle kalmıyorlardı, bize tam bir düşman gibi davranıyorlardı. Şimdi onlar çocukları arasında ve derin uykudalar. Biz kendimizi halkın hizmetçisi olarak gördüğümüz için, halka hizmet ettiğimiz için darağacının altındayız ve ben son saatlerimi vasiyetimi yazarak geçiriyorum. Eğer omuzlarımda büyük bir sorumluluk olmasaydı, ben de çocuklarımın arasında, derin uykuda olurdum. Oysa ben şu anda ölümünden sonra yapmanız gerekenler konusunda nasihatlerimi yazıyorum. Ve eminim ki eğer sizden biri benim sorumluluğumu almış olsaydı, şimdi o darağacı altında olacaktı. Allah'ın rızasını almak için, halkının hizmetkârı olan bir Kürt olarak, omuzlarımdaki sorumluluk gereği aşağıdaki nasihatları ediyorum. Umud ederim ki, şu andan itibaren dersler çıkarır, nasihatlarıma uyarsınız, Allah'ın yardımıyla düşmana karşı zafer kazanırsınız.

1- Allah'a, peygambere (Allah'ın selamı üstüne olsun) ve Allah'ın yanında olan her şeye inanın, iman edin, dini vecibeleri yerine getirmede güçlü olun.

2- Aranızdaki birlik ve uyumu koruyun, birbirinize kötülük yapmayın, özellikle sorumluluk ve hizmet alanında tamahkâr olmayın.

3- Düşmanın sizi aldatmaması için, eğitim seviyenizi yükseltin.

4- Düşmana özellikle Aceme inanmayın. Çünkü Acem birkaç açıdan sizin düşmanınızdır. Dininizin, ülkenizin, halkınızın düşmanıdır. Tarih ispat etmiştir ki Kürdler aleyhine sürekli bahane aramıştır. En küçük suçlarda dahi Kürdleri öldürüyorlar, Kürtlere karşı her türlü suçu işlemekten geri kalmıyorlar.

5- Bu dünyada, birkaç günlük ve önemsiz bir bir yaşam uğruna kendinizi düşmana satmayın, çünkü düşman düşmandır, düşmana güvenilmez.

6- Birbirinize, siyasi, maddi, manevi ve namus alanlarında ihanet etmeyin. Çünkü hain, Allah'ın, insanların huzurunda suçludur, ihanet döner haini vurur.

7- Eğer sizden birisi, ihanet etmeden işini yapıyorsa, kendisine yardımcı olun, kıskançlık ve tamah için kendisine karşı durmayın, ya da Allah göstermesin onun hakkında yabancıların ajanı olmayın.

8- Bu vasiyetimde cami, hastane ve okullar hakkında yazdıklarımın yerine getirilmesini talep edin, bunlardan yararlanın.

9- Diğer halklar gibi baskı ve zulümden kurtulmak için mücadele etmekten geri durmayın. Dünya malı önemli değildir. Eğer vatanınız varsa, özgür ve serbestseniz, o zaman her şeyiniz var demektir, malınız, mülkünüz, devletiniz, ülkeniz, saygınlığınız da olacaktır.

10- Allah'a olan can borcu dışında, kimseye borcum olduğunu zannetmiyorum. Ama eğer az ya da çok, borçlu olduğum birisi çıkarsa, ben geriye çok mal-mülk bıraktım, gidip varislerimden borcunu istesin.


Birbirinizi tutmadığınız müddetçe başarılı olamazsınız. Birbirinize zulüm etmeyin. Çünkü Allah zalimleri çok erken yok eder. Zulüm ortadan kalkacak, bu Allah'ın sözüdür, Allah zalimden intikam alır.

Bu sözleri kulağınıza küpe edeceğinizi umud ediyorum. Allah sizi düşmanlarınız karşısında zafere ulaştırsın. Sadi'nin buyurduğu gibi:

Amacımız nasihatti, yaptık.

Sizi Allah'a havale ettik, gidiyoruz.

Halkının ve vatanının hizmetçisi Qazî MIHEMED


*Kürdçe'den çeviren Casim RÊNAS

(beroj)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 52)
  |   Okuma: 105444   |   Yorum: (5108)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #121  | 24 Nisan 2014 00:24 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #123  | 24 Nisan 2014 09:48 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #125  | 24 Nisan 2014 10:47 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Cleocin ; Buy Lowest Price Clindamycin in France Buying Biaxin ; How To Purchase Clarithromycin from USA Buy Calan . Is Ordering Verapamil in The Nederlands Order Imuran or Where To Purchase Azathioprine from United Kingdom Purchase Ziagen . Can i Buy Abacavir from Denmark Buy Rebetol ; Buy Ribavirin in Poland Order Ventolin . Buy Discount Cost Albuterol (salbutamol) from Spain Order Principen and Buy Discount Price Ampicillin in Suomi Order Calan Sr ; Is Ordering Verapamil from Denmark Purchase Omnicef . Order Cefdinir in Suomi

Order Tricor . Order Low Price Fenofibrate in Japan Order Colcrys ; Can i Buy Colchicine in Germany Cheap Adalat Cc or Ordering Nifedipine in United States Cheap Diamox - Ordering Acetazolamide in Czech Republic Buy Fosamax and How To Buying Alendronate from Portugal Buying Nolvadex - Buy Lowest Price Tamoxifen from Portugal Order Suprax ; Buy Cheap Cost Cefixime from United Kingdom Buy Ceclor or Is Buy Cefaclor in Canada Buying Ziac ; Is Buy Biosoprolol Hydrochlorothiazide in Canada Purchase Starlix - Is Buy Nateglinide from Germany

Buy Danocrine . Order Cheap Danazol in Greece Buy Levaquin and Order Cheap Levofloxacin from Suomi Buy Atarax , Buy Safely Hydroxyzine from Norway Cheap Avana® and Buy Low Price Avanafil from New Zealand Cheap Parafon and Where can i Purchase Chlorzoxazone in Norway Purchase Furacin or Where can i Order Nitrofurazone from Hungary Cheap Inderal and Can i Order Propranolol in Czech Republic Buying Ziagen ; Ordering Abacavir from Czech Republic Buying Effexor Xr and How To Buying Venlafaxine from The Nederlands Buying Nexium , Order Wholesale Esomeprazole in Suomi
 Yorum #127  | 24 Nisan 2014 13:14 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #133  | 24 Nisan 2014 17:20 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Zestril . Where can i Purchase Lisinopril from Spain Buy Cartia Xt and Where To Buy Diltiazem Hcl in Norway Buy Female Viagra and Buying Low Price Sildenafil Citrate in Denmark Buying Zyvox or How To Buying Linezolid from Canada Order Paxil or Ordering Paroxetine in Portugal Cheap Benicar Hct ; Order Cheap Cost Olmesartan Hydrochlorothiazide in Greece Purchase Adalat Cc or Is Buy Nifedipine from Japan Buy Lozol Sr or Buy Discount Cost Indapamide from Spain Buying Tadalis® Sx ; Is Ordering Tadalafil in Japan Purchase Optivar , Where can i Order Azelastine in Poland

Buy Ticlid . How To Buying Ticlopidine from France Buying Lamictal . Is Ordering Lamotrigine from Italy Cheap Oxytrol or Can you Buy Oxybutynin in Poland Cheap Duphaston . Order Cheap Cost Dydrogesterone from European union Purchase Levitra Professional - Buy cheap Vardenafil in Canada Purchase Viagra ; Buying Low Cost Sildenafil Citrate from Australia Buying Tadacip® ; Order Low Cost Tadalafil in New Zealand Purchase Precose . Buy Discount Acarbose in Suomi Buying Actigall ; Buy Safely Ursodiol (ursodeoxycholic) in Canada Cheap Paxil ; Where To Buy Paroxetine in Argentina

Buying Acticin . Buying Permethrin from Suomi Buying Vermox or Buy online Mebendazole in Deutschland Buy Stromectol - Buying Low Cost Ivermectin in Norway Order Protonix - Buy Cheap Cost Pantoprazole from The Nederlands Buy Actos or Buying Low Cost Pioglitazone Hydrochloride in France Order Optivar . Buy Cheapest Azelastine from Hungary Order Neurontin . How To Buy Gabapentin from Spain Order Aventyl ; Buy on Sale Nortriptyline in Argentina Order Carafate - Order Low Cost Sucralfate from Norway Cheap Rulide , Order Low Cost Roxithromycin from European union
 Yorum #137  | 24 Nisan 2014 18:59 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #139  | 24 Nisan 2014 20:24 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #141  | 24 Nisan 2014 21:48 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Pamelor , Order Cheap Nortriptyline from Czech Republic Order Prilosec , Buy Discount Price Omeprazole in Czech Republic Cheap Compazine ; Buy Lowest Price Prochlorperazine in Hungary Cheap Isordil Sublingual or Where To Buy Isosorbide Dinitrate from New Zealand Buy Prandin , Where can i Buy Repaglinide from Portugal Cheap Cartia Xt , Buy Lowest Price Diltiazem Hcl in Spain Buying Neurontin and Ordering Gabapentin in Poland Buy Kamagra Effervescent . Can you Buy Sildenafil Citrate in United Kingdom Purchase Anafranil Sr - Purchase Clomipramine from Portugal Purchase Zyvox - Buy Lowest Price Linezolid from New Zealand

Cheap Glucovance . Order Low Price Glyburide(glibenclamide)-metformin from Poland Order Precose - How To Buying Acarbose from Spain Cheap Biaxin and Buy Discount Cost Clarithromycin from Norway Buying Viagra Super Dulox-force . Buy Safely Sildenafil Citrate Duloxetine in U.S. Buy Desogen - Order Safely Desogestrel-ethinyl Estradiol from Hungary Order Maxalt - Can i Buy Rizatriptan in Greece Purchase Imdur . Order Low Cost Isosorbide Mononitrate in Norway Order Risperdal - Cheapest Order Risperidone from Poland Cheap Aceon . Buy Discount Price Perindopril Erbumine in Greece Buying Pletal ; Where To Buy Cilostazol from The Nederlands

diflucan buy ordering lansoprazole cheap prednisolone buy cytotec usa buy generic avanafil cheapest ventolin order metoprolol 100mg generic synthroid cheap ultram keflex buying sildenafil citrate buy levaquin 500mg buy desogen canada discount citalopram hydrobromide cheapest renova
 Yorum #143  | 24 Nisan 2014 22:49 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #145  | 25 Nisan 2014 00:38 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #147  | 25 Nisan 2014 01:42 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Aventyl and Buy Discount Price Nortriptyline from Turkey Buying Propecia or Order Topamax - Cheap Topiramate from Italy Purchase Nimotop . How To Purchase Nimodipine from New Zealand Buy Minocin , Buy Cheap Cost Minocycline in Poland Cheap Albenza or Where can i Purchase Albendazole in New Zealand Buying Parlodel - Buy cheap Bromocriptine from Czech Republic Order Avalide . Order Lowest Price Irbesartan Hydrochlorothiazide in New Zealand Purchase Aldara . Order Lowest Cost Imiquimod from Argentina Order Suhagra® - Order Cheap Price Sildenafil Citrate in Sweden

Purchase Tricor and Order online Fenofibrate in European union Order Dexone and Buying Dexamethasone in Turkey Cheap Trental - Buying Low Cost Pentoxifylline from Poland Cheap Ciloxan or Buy Safely Ciprofloxacin in Czech Republic Order Lamisil and Can i Purchase Terbinafine in Japan Cheap Actigall and Can i Order Ursodiol (ursodeoxycholic) from Deutschland Purchase Evista , Buying Low Cost Raloxifene in European union Purchase Avana® or Cheapest Order Avanafil from Italy Buy Augmentin ; Where can i Purchase Amoxicillin And Clavulanate in The Nederlands Order Zanaflex and Order Low Price Tizanidine from Turkey

Buy Claritin and Buy cheap Loratadine from Turkey Buying Desogen and Can you Buy Desogestrel-ethinyl Estradiol from Poland Buy Seromycin . Can i Order Cycloserine in Czech Republic Purchase Lipitor and Buy Discount Cost Atorvastatin from Portugal Purchase Seromycin and How To Buy Cycloserine from Turkey Buy Betagan or Where To Buy Levobunolol in Norway Order Mellaril . Order Cheap Cost Thioridazine in Deutschland Purchase Keflex and Online Cephalexin in Japan Cheap Priligy ; Buy cheap Dapoxetine from New Zealand Buying Grifulvin and Where can i Purchase Griseofulvin in The Nederlands
 Yorum #149  | 25 Nisan 2014 02:25 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Cellcept , Buying Low Price Mycophenolate Mofetil in Turkey Purchase Metaglip , Can i Order Glipizide-metformin in Turkey Order Isordil - Cheap Isosorbide Dinitrate in Poland Purchase Pamelor - Buying Low Price Nortriptyline in Portugal Buying Combivir . Buy Discount Price Lamivudine-Zidovudine from Deutschland Buying Avelox ; Ordering Moxifloxacin from England Buying Lozol . Buy Cheap Cost Indapamide from Portugal Purchase Kamagra® - Buy Cheapest Sildenafil Citrate from The Nederlands Buy Cialis Super Active . Best place to Buy Tadalafil from USA Buy Ilosone or Where To Purchase Erythromycin in Japan

cialis buy citalopram hydrobromide 10mg generic atenolol buy generic geodon buy sildenafil citrate purchase ketoconazole buy vasotec online buy trazodone without prescription buy microzide buy thyroxine 25mcg buy metformin bp usa buying zanaflex buying tadalafil buy renova without prescription buy levofloxacin online

Order Levitra Super Force - How To Order Vardenafil Dapoxetine from England Order Lioresal , Buy Wholesale Baclofen in Italy Cheap Vigora® - Where To Buy Sildenafil Citrate in Norway Buying Nexium ; Order Wholesale Esomeprazole in Spain Buying Calan Sr and Buy Verapamil from U.S. Order Ceclor Cd - Buy Lowest Price Cefaclor in Sweden Cheap Hytrin and Buy online Terazosin in Greece Purchase Actoplus Met and Is Buy Metformin And Pioglitazone from Spain Buying Motrin , Where can i Buy Ibuprofen from Hungary Order Levitra Oral Jelly - Can you Purchase Vardenafil in Australia
 Yorum #150  | 25 Nisan 2014 03:21 | Alıntı     

Marlintub

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 33756, Kayıtlı: 19.04.2014
   ICQ: 375657811,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: