Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti  


2-09-2012, 21:28 Kategori: Welatê me  
Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in Kürt Ulusuna Vasiyeti

Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in idam sehpasında Kürd ulusuna yazdığı vasiyeti:

Bağışlayan ve Yüce Allah'ın adıyla,

Ey Kürd halkı!

Değerli kardeşlerim!

Zulüm ve baskı gören halkım!

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Allah aşkına artık birbirinize düşmanlık etmeyin, sırt sırta verin, zorba düşmana ve zalimlere karşı durun. Kendinizi düşmana bedava satmayın.

Kürd halkının düşmanları çoktur, zorba ve acımasızdırlar. Her halkın, ulusun başarı sembolü, birliktir, işbirliği ve dayanışmadır. Birliğini sağlamayan, uyumu olmayan her halk, her zaman düşmanın baskısına maruz kalır, ezilir. Kürdlerin, yeryüzünde yaşayan öteki halklardan eksik bir yanı yoktur. Hatta siz yiğitliğinizle, fedakârlığınızla, baskıdan kurtulan halklardan daha ileridesiniz. Düşman, işinin gerektiği kadarıyla sizi ister ve işi bittikten sonra size hiç acımaz, sizi hiç affetmez. Düşmanlarının baskısından kurtulan halklar da sizin gibiydiler, ama onlar kurtuluş için birliklerini sağlamışlardı. Yeryüzündeki tüm halklar gibi artık siz de ezilmeyin. Birlik olursanız, birbirinizi kıskanmazsanız, kendinizi düşmana satmazsanız, siz de kurtulursunuz.


Kardeşlerim,

Artık düşmanlarınıza aldanmayın, Kürtlerin düşmanları hangi ulustan ve guruptan olurlarsa olsunlar, düşmanlarımızdırlar, merhametsizdirler, vicdansızdırlar, size acımazlar. Sizi birbirinize kırdırırlar, yalan dolanlarla, para-pulla sizi karşı karşıya getirirler. Kürd halkının düşmanları içinde en zalimi, en mel'unu, en Tanrı tanımazı, en acımasızı Acem (İran)'dır. (İran) Kürtlere yönelik her türlü suçu işlemekten geri kalmaz, tüm tarihi boyunca Kürtlere düşman olmuş, kin gütmüştür, gütmektedir. İsmail Ağa'yı (Simko), kardeşi Cevher Ağa'yı, Mengur'lu Hamza Ağa'yı ve daha nicelerini, Kuran'a yemin ederek kandırdılar, kalleşçe öldürdüler. Onlar, Acemlerin kendilerine iyi davranılacağına dair Kuran üzerine ettiği yemine safça inandılar. Bugüne kadar olan tarih boyunca hiç kimse, Acemlerin sözlerine sadık kaldıklarını, Kürtlere verdikleri sözü tutup vaatlerini yerine getirdiklerini görmemiştir. Küçük bir kardeşiniz olarak size diyorum ki, Allah aşkına, birbirinizi tutun, birbirinize destek olun. Emin olun ki, eğer Acem size bal veriyorsa mutlaka içine zehir katmıştır. Acemlerin yalan vaatlerine, sözlerine kanmayın, eğer Kurana bin kez el basıp söz verse de amacı sizi kandırmaktır, hile yapmaktır.

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Diyorum ki size doğru yolu göstermek için elimden gelen her şeyi yaptım, canla başla mücadele ettim, bu uğurda gevşek davranmadım. Şimdi de size diyorum ki artık Acemlere inanmayın, onların Kuran'a el basarak verdikleri söze inanmayın. Size nasihat ediyorum ki yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız, malınız onlara helaldir.

Benim verdiğim söz "Sizi kötü kalpli düşmanın eline bırakıp gitme" değildi. Ben geçmişimizi ve Acemlerin söz vererek, hileyle kandırıp yakaladığı, öldürdüğü büyüklerimizi çok düşündüm. Onlar her zaman aklımdaydılar ve ben hiç bir zaman Acemlere güvenmedim. Ama onlar buraya (Mahabad) dönmeden önce, yolladıkları mektuplarla, elçi olarak gönderdiği ünlü Kürt ve Farslarla, Acem devletinin, Şah'ın kendisinin kötü amaçları olmadığına, Kürdistan'da bir tek damla kan akıtmayacaklarına dair söz verdiler. Onların verdikleri sözün neticesini şimdi siz kendi gözlerinizle görüyorsunuz. Eğer aşiret reislerinin ihaneti olmasaydı, onlar kendilerini Acem hükümetine satmasaydılar, bunlar da bizim ve Cumhuriyetimizin başına gelmezdi.

Sizlere nasihatim, vasiyetim odur ki; çocuklarınızı okutun. Eğitim dışında, bizim diğer halklardan hiç bir eksiğimiz yoktur. Halklar kervanından kopmamak için okuyun, okumak düşmana karşı en etkili silahtır.

Emin olun, bilin ki, eğer uyumunuz, birliğiniz, eğitiminiz iyiyse, düşmana karşı zafer kazanırsınız. Benim, kardeşimin ve amcaoğullarımın öldürülmesi, gözünüzü korkutmasın. Amaçlarımıza ulaşana kadar daha bizim gibi birçok kişi, bu yolda öleceklerdir.

Eminim ki bizden sonra da başka kişiler riyakârca aldatılarak ortadan kaldırılacaktır.

Eminim ki bizden sonra birçok kişi, bizden yetenekli ve bilinçli de olsalar, Acemlerin kurduğu tuzağa düşecekler. Ama umut ederim ki bizim ölmemiz, bağrı yanık Kürtlere, ibret olur, ders alırlar.

Size bir diğer vasiyetim de şudur: Halkın mutluluğunu, iyiliğini isteyin. Halk sizin yardımcınız olursa, eminim ki siz de Allah'ın yardımıyla başarıya ulaşırsınız. "Sen niye başarıya ulaşamadın" diyebilirsiniz. Cevap olarak diyorum ki, "Vallahi ben başarılı oldum. Ben halkın ve vatanın uğruna malımı, canımı veriyorum. Bundan daha büyük bir başarı, nimet olur mu?" İnanın ki ben her zaman Allah'ın, onun resulü, halkım ve vatanın huzuruna yüz akıyla çıkacak bir ölümü istedim. Bu, benim için bir zaferdir.

Sevdiklerim,

Kurdistan tüm Kürtlerin evidir. Her evde, ev sakinlerine bildikleri iş verilir. Artık ötekilerin kıskanma hakkı yoktur. Kurdistan da böylesi bir evdir. Eğer siz birisinin bu evde çalışabileceğini biliyorsanız, bırakın çalışsın.

Onun işine taş koymak olmaz artık. Sizden birisinin omuzlarında büyük sorumluluklar olmasından, yerine getireceği, sorumluluk duyacağı bilinenlerin payına büyük işler düşmesinden ve onun da bu işleri yapmasından üzüntü duymak olmaz. Emin ol ki Kürd kardeşin kindar düşmandan daha iyidir. Eğer omuzlarımda büyük sorumluluk olmasaydı, ben bugün darağacı altında olmayacaktım. Birbirinize karşı tamahkar olmayın. Bizim emirlerimizi yerine getirmeyenler, sadece emirleri yerine getirmemekle kalmıyorlardı, bize tam bir düşman gibi davranıyorlardı. Şimdi onlar çocukları arasında ve derin uykudalar. Biz kendimizi halkın hizmetçisi olarak gördüğümüz için, halka hizmet ettiğimiz için darağacının altındayız ve ben son saatlerimi vasiyetimi yazarak geçiriyorum. Eğer omuzlarımda büyük bir sorumluluk olmasaydı, ben de çocuklarımın arasında, derin uykuda olurdum. Oysa ben şu anda ölümünden sonra yapmanız gerekenler konusunda nasihatlerimi yazıyorum. Ve eminim ki eğer sizden biri benim sorumluluğumu almış olsaydı, şimdi o darağacı altında olacaktı. Allah'ın rızasını almak için, halkının hizmetkârı olan bir Kürt olarak, omuzlarımdaki sorumluluk gereği aşağıdaki nasihatları ediyorum. Umud ederim ki, şu andan itibaren dersler çıkarır, nasihatlarıma uyarsınız, Allah'ın yardımıyla düşmana karşı zafer kazanırsınız.

1- Allah'a, peygambere (Allah'ın selamı üstüne olsun) ve Allah'ın yanında olan her şeye inanın, iman edin, dini vecibeleri yerine getirmede güçlü olun.

2- Aranızdaki birlik ve uyumu koruyun, birbirinize kötülük yapmayın, özellikle sorumluluk ve hizmet alanında tamahkâr olmayın.

3- Düşmanın sizi aldatmaması için, eğitim seviyenizi yükseltin.

4- Düşmana özellikle Aceme inanmayın. Çünkü Acem birkaç açıdan sizin düşmanınızdır. Dininizin, ülkenizin, halkınızın düşmanıdır. Tarih ispat etmiştir ki Kürdler aleyhine sürekli bahane aramıştır. En küçük suçlarda dahi Kürdleri öldürüyorlar, Kürtlere karşı her türlü suçu işlemekten geri kalmıyorlar.

5- Bu dünyada, birkaç günlük ve önemsiz bir bir yaşam uğruna kendinizi düşmana satmayın, çünkü düşman düşmandır, düşmana güvenilmez.

6- Birbirinize, siyasi, maddi, manevi ve namus alanlarında ihanet etmeyin. Çünkü hain, Allah'ın, insanların huzurunda suçludur, ihanet döner haini vurur.

7- Eğer sizden birisi, ihanet etmeden işini yapıyorsa, kendisine yardımcı olun, kıskançlık ve tamah için kendisine karşı durmayın, ya da Allah göstermesin onun hakkında yabancıların ajanı olmayın.

8- Bu vasiyetimde cami, hastane ve okullar hakkında yazdıklarımın yerine getirilmesini talep edin, bunlardan yararlanın.

9- Diğer halklar gibi baskı ve zulümden kurtulmak için mücadele etmekten geri durmayın. Dünya malı önemli değildir. Eğer vatanınız varsa, özgür ve serbestseniz, o zaman her şeyiniz var demektir, malınız, mülkünüz, devletiniz, ülkeniz, saygınlığınız da olacaktır.

10- Allah'a olan can borcu dışında, kimseye borcum olduğunu zannetmiyorum. Ama eğer az ya da çok, borçlu olduğum birisi çıkarsa, ben geriye çok mal-mülk bıraktım, gidip varislerimden borcunu istesin.


Birbirinizi tutmadığınız müddetçe başarılı olamazsınız. Birbirinize zulüm etmeyin. Çünkü Allah zalimleri çok erken yok eder. Zulüm ortadan kalkacak, bu Allah'ın sözüdür, Allah zalimden intikam alır.

Bu sözleri kulağınıza küpe edeceğinizi umud ediyorum. Allah sizi düşmanlarınız karşısında zafere ulaştırsın. Sadi'nin buyurduğu gibi:

Amacımız nasihatti, yaptık.

Sizi Allah'a havale ettik, gidiyoruz.

Halkının ve vatanının hizmetçisi Qazî MIHEMED


*Kürdçe'den çeviren Casim RÊNAS

(beroj)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 52)
  |   Okuma: 105451   |   Yorum: (5111)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #4441  | 10 Kasım 2017 23:09 | Alıntı     

tadalafilo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis for sale in nz
<a href="http://cialisemk.com/">canadian cialis</a>
cialis sale us
cialis from canada
cialis pills price
 Yorum #4443  | 10 Kasım 2017 23:40 | Alıntı     

escarl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://genericviagraonlinerx.us.com/
when should you take viagra
viagra online
100 mg viagra effects
<a href="http://genericviagraonlinerx.us.com/">viagra cheap</a>
 Yorum #4444  | 10 Kasım 2017 23:49 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Using Alli With Weight Watchers Orlistat Tylenol Overdose Amount Liver Failure . Metformin & Menstrual Cycle And Benadryl Hydroxyzine Hydrochloride Risperdal Risks Drug Tylenol Or Ibuprofen For Osteoporosis Coreg 1980 Prozac Making Me Tires . Daily Aspirin Regimen Dihydrocodeine Bitartrate Cephalexin Monohydrate Side Effects Moraxella Catarrhalis Cases Involving Thorazine During Pregnancy
[url=http://www.ucao-uut.tg/en/node/530683]Buy Lipitor Online Fed Ex, Lipitor Delivery Fast
http://creavenir.org/forums/topic/buy-fluc...rt-cream-fedex/ , Order Fosamax All CreditCard Accepted Generic Buy Sulfasalazine Order Online Cheap, Buy Generic Sulfasalazine Online Pharmacy For Nebivolol Diflucan Ever Prescribed Toenail Fungas Ulcers Prilosec Drug Interactions Tylenol And Night Terrors Trouble Sleeping Buy ZincovitOnline overnight shipping Albenza No Prescription, C.o.d Albenza No Prescription. , Buy Sunthi secure Effects Of Prolonged Use Of Cipro Ranitidine 150 Mg Prescription Drug Art
Name Kamagra Poison In Motrin Zetia Online From Canada, Zetia Online Overnight Mastercard[/url] http://www.ucao-uut.tg/en/node/526669 Buy Fenofibrate Overnight Free Delivery No Prescription, Cheap Fenofibrate By FedEx duplicate using two stock concentrations of either 3.2mg/ml or 0.3mg/ml.. at

Overnight Delivery Of Imitrex In Us NO PRESCRIPTION Needed Metoprolol With Stents . Purchasing Accutane Side Effects Online Cedar Allergy Cure Juniperus Ashei 3 days ago. can I buy yerba diet online pharmaceutical without script Indiana. buy cod yerba diet online diners club free shipping canada how to get yerba. Tylenol For Sciatica Nerve Roots Singulair Trade Availability Sreat Methotrexate . Mobic Long Term Use Patients Oxycontin 10 Mg Generic Zofran Antiemetic Generic
[url=http://creavenir.org/forums/topic/rebetol-enjoy-secure-online-ordering-rebe
tol-no-prescription-canada]Rebetol with overnight fedex No Prescription
Buy Motilium No prescription http://www.ucao-uut.tg/en/node/530675 Buy Sildenafil-Citrate Purchase Depakote delivered fedex, Purchase Depakote No Prescription Effexor Going Generic Serotonin Norepinephrine Reuptake Inhibitor 7 Apr 2010. The lively world is set as a one-stop such compromise from the darker disponibles. generic voltaren xr online. Uninten- scalar would let the. buy Fluconazole on line no prescription buy cheap fedex.4 Mar 2014. Buy Fluconazole (Diflucan) Online! No (Without) Prescription! Hight Quality Can I Buy Vivanza without prescription cheap, Vivanza overnight without prescription https://www.flickr.com/groups/passports/dis...57688292943191/ Vancomycin And Bactrim Antidepressants Prescription Drug
Zithromax 600 Mg Saw Palmetto Prostasan Buy Micardis From Trusted Pharmacy No Prescription Buy Lip Balm On Line Can I Buy Duphaston Tablets For Sale Triptyl Cheap Fed Ex Delivery
 Yorum #4445  | 10 Kasım 2017 23:52 | Alıntı     

Brittlat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
autocad 2000i download
<a href="http://autocadgou.com/#">autocad 2015</a>
autocad 2017 serial number download
autocad 2016
autocad 2017 activation code download
 Yorum #4446  | 10 Kasım 2017 23:58 | Alıntı     

StellaKip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Buy Vitomanhills Us Pharmacy No Prescription Kamagra Pack-15 Price Canada Generic Penegra Online Canada, Penegra Express Courier Shipping https://www.iwa-france.com/forums/topic/buy...p-brand-valium/ Cheap Oxitard Canada No Prescription Propranolol Anti Social Anxiety Disorder Plan B Articles Prescription Oxycontin 320 Mg Non Steroidal Anti Inflammatory Drugs Overnight Atripla order No Prescription https://courses.edugorilla.com/forums/topic...er-trental-now/ Buy Ventolin Expectorant No Prior Script Overnight Buy Lipitor Online Usa whole society. The damaged people usually lose everything. uy celexa canada administer by iv infusion over 1 hour. Nichols wg, guthrie ka,
ointment.15 Feb 2014. Acyclovir - Buy Drugs Online No Prescription Needed.. A canadian pharmacy
Daonil Glibenclamide Metformin No Prescription Diabetes Buy Atenolol Credit Card . Buy Testosterone Side Effects Acetaminophen And Codeine Side Effects Naproxen Sodium Pharmacy Infants Ibuprofen Dosing Chart Target Brand Rogaine Nexium And Calcium Diphenhydramine And Paxil . Amoxicillin Sachet Health Articles Allergies And Asthma Topamax Gas
[url=http://precollege.asee.org/groups/buy-combigan-best-value-bonus-pills-added
-buy-cheap-combigan-online]Buy Cheap Combigan Online
Buy Artane Online With Mastercard No Prescription http://www.inertialscience.com/xe/?mid=CSr...ment_srl=616094 Cheap Atarax No Rx
 Yorum #4447  | 11 Kasım 2017 00:05 | Alıntı     

JeremyAwavy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
autocad architecture 2017 price
<a href="http://autocadgou.com/#">autocad 2017</a>
autocad student licence
autocad 2018
autocad 2011 commands list download
 Yorum #4448  | 11 Kasım 2017 00:12 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Wiki Toprol Xl 25mg Osteoporosis And Nexium . presence of HIV. ( Human Immunodeficiency Virus) in Human Blood. HIV is the. best place to buy Hiv Test, buy Hiv Test Order Hiv Test, ORDER Hiv Test TODAY Eli Lilly No Prescription Zyprexa Lexapro Is 4 Metformin Urination Renal Insufficiency Viagra Visual Effects Reported Metformin Conceive My Doctor . Syrup 250 mg/5 mL x 60 ml. lnj 300 mg/mL x 1 mL, 2 mL. Howto Sildenafil Prevent Peanut American Academy Of Allergy Asthma And Immunology
[url=https://courses.edugorilla.com/forums/topic/cheapest-diabecon-order-securel
y-online-buy-diabecon-canada-online]Cheapest Diabecon Order Securely Online, Buy Diabecon Canada Online
Buy Vega-H-Cream , Gasex buy No Prescription http://epaldiy.com/forums/topic/where-to-b...iscount-azicip/ Can I Buy Zetia Purchase FedEx, Buy Zetia Capsules For Sale For Lexapro Is Imitrex Free During Pregnancy Main Ingredient In Propecia Vivanza Online NO PRESCRIPTION Usa Buy Lipitor Online Uk Cheap No Prescription Court Milk Allergy Fluconazole Online Express Delivery
Sildenafil Citrate No Prescription Doctor Drugs Buy Augmentin Online Uk Amoxicillin Express Courier Where To Buy Apcalis SX Oral Jelly For Sale Cheap, Order Apcalis SX Oral Jelly No Script http://gonetroopy.com/forums/topic/generic...t-online-fedex/ Lamisil Online Deal
 Yorum #4449  | 11 Kasım 2017 00:23 | Alıntı     

Enubre

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cheap viagra
2 viagra at once
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">viagra online</a>
viagra half life
http://buynorxviagraonlinerx.com
 Yorum #4450  | 11 Kasım 2017 00:25 | Alıntı     

ignipt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cheap viagra
how to get an erection without viagra
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">buy generic viagra</a>
viagra cialis
http://buynorxviagraonlinerx.com
 Yorum #4451  | 11 Kasım 2017 00:40 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
. NO prescription Pharmacy Online 24/7! Best discount price for imitrex and all Combivent Generic Name Speech Level Singing Allergy Substitute Lipitor . Glucophage Indications Ptp1b Diabetes Insulin Resistance . Lamisil Tablets Uk Pharmacy Motrin And Advil The Same Fever Metoprolol Tartrate 10mg Tab No Prescription Zovirax Cod Overnight Shipping Zoloft And Street Drugs Amitriptyline Elavil Lipitor Diarrhea Side Effects
[url=http://yanderesimfans.com/threads/buy-allopurinol-from-canada-generic-buy-a
llopurinol-canadian-pharmacy.6635]Buy Allopurinol From Canada
https://www.iwa-france.com/forums/topic/buy...class-delivery/ Loteprednol Online Money Order No Prescription, Loteprednol NO PRESCRIPTION Required. http://yanderesimfans.com/threads/levonorg...al-offers.6499/ Buy generic Rosuvastatin online No Prescription Plavix Coumadin Bridge Zovirax is between the most hugely powerful and safest healthcare drugs for your management on the herpes contamination. And Pregnancy Proscar Finasteride Buy Ramipril Online Uk No Prescription, Buy Ramipril Online Canada Can I Buy Celexa Saturday, Buy Celexa USA Online Topamax Recreational Off Label Buy Elavil online after comparing prices. Order Amitriptyline without a prescription. How much does generic Elavil cost?
Download Cr No Prescription Online Paxil Tentex For Cheapest To Buy Buy Gokshura drugs online no prescription Buy Dispermox To Purchase, Dispermox Saturday Hydrating Face Wash Cream To Purchase No Prescription Taking Aleve Before Flight
 Yorum #4452  | 11 Kasım 2017 00:44 | Alıntı     

Thisee

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
online viagra
viagra how long
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">buy viagra online</a>
viagra 25mg side effects
http://buynorxviagraonlinerx.com
 Yorum #4453  | 11 Kasım 2017 00:47 | Alıntı     

Sigareni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cheap viagra
800 mg viagra safe
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">cheap viagra online</a>
viagra from india
http://buynorxviagraonlinerx.com
 Yorum #4454  | 11 Kasım 2017 01:07 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacymyonline.com viagra coupon 2015 viagra walgreens coupon <a href=" http://pharmacymyonline.com ">viagra coupon 3 free pills</a> viagra coupon 3 free pills

http://pharmacyinonline.com over the counter viagra substitute cvs over the counter viagra substitute <a href=" http://pharmacyinonline.com ">viagra substitute over the counter</a> over the counter viagra for women

http://pharmacyxxonline.com viagra from canadian pharmacy cheap viagra online canadian pharmacy <a href=" http://pharmacyxxonline.com ">best canadian pharmacy to buy viagra</a> canadian viagra reviews
 Yorum #4455  | 11 Kasım 2017 01:08 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacyrtonline.com cheap generic viagra viagra cheap <a href=" http://pharmacyrtonline.com ">cheap viagra online</a> cheap viagra
 Yorum #4456  | 11 Kasım 2017 01:08 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacykeonline.com vipps online pharmacy viagra buy generic viagra online <a href=" http://pharmacykeonline.com ">get viagra prescription online</a> buy vi
 Yorum #4457  | 11 Kasım 2017 01:12 | Alıntı     

MyronMix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://pharmacyujonline.com viagra for sale cheap viagra pills for sale <a href=" http://pharmacyujonline.com ">viagra pfizer for sale</a> real viagra for sale
 Yorum #4458  | 11 Kasım 2017 01:12 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Buy Amiloride Hydrochlorothiazide Online Nexium While Pregnant Antacids . Levaquin Rash Treatment High Allergy Baby Food Cholesterol Floaters Knight Coumadin Viagra Working In India Affect Diflucan Side . Roche Xenical Absolute Risk Reduction Sumatriptan Naproxen For Acute Treatment Of Migraine Sodium Jada Pinkett Viagra Show Up On A Drug Test
[url=http://www.aheadacademy.com/forums/forum/adc-course]http://www.aheadacademy
.com/forums/forum/adc-course/
https://courses.edugorilla.com/forums/topic...in-cheap-price/ How to Buy Viagra Strong Pack 40 , Viagra Strong Pack-40 Online Us Pharmacy Buy Topiramate Same Day Shipping Purchase Cialis Viagra Risk Stroke Low Testosterone Message Board What Can I Take Before Nexium Buy Differin Buy Rebetol Online Mastercard Iv Lasix Administration Ethacrynic Acid Pepcid Ac Protonix
Tramadol For Veterinary Use Drug Salbutamol Albuterol Side Effects Buy Prednesol without a prescription Buy Generic Inderal Cheap , Buy Inderal Easy https://educationwp.thimpress.com/forums/to...-online-echeck/ Ibuprofen Severe Flu
 Yorum #4459  | 11 Kasım 2017 01:16 | Alıntı     

Breess

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://genericviagraonlinerx.us.com/
o viagra dura quanto tempo
viagra online
viagra news
<a href="http://genericviagraonlinerx.us.com/">viagra cheap</a>

http://genericviagraonlinerx.us.com/
cialis vs viagra cost
viagra online
no prescription viagra
<a href="http://genericviagraonlinerx.us.com/">buy generic viagra</a>
 Yorum #4460  | 11 Kasım 2017 01:25 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bactrim Effects Septra Ds Buy Lopressor online without a prescription. Purchase generic Lopressor ( Metoprolol) 25, 50, 100 mg without rx at a cheap price. Lopressor is one of the best. . Interactions Between Erythromycin3b2c Veralan And Diflucan Side Effects From Testosterone Boosters Does Methadone Mount On Drug Test Does Zetia Cause High Blood Pressure Last Minute Order Doctor Prilosec Adverse Effects Pepcid . Does Of Aspirin Food Allergy Home Remedies Lose Weight Synthroid Thyroid Medication
[url=https://myrainbownetwork.com/forums/topic/can-i-buy-synalar-without-a-scrip
t-buy-no-prescription-synalar]Can I Buy Synalar Without A Script, Buy NO PRESCRIPTION Synalar
Generic Buy Promethazine no script fedex, Promethazine Buy From Canadian Online Pharmacy http://cryptominersph.com/threads/zithroma...n-approval.566/ Tofranil Online Pharmacy https://www.iwa-france.com/forums/topic/buy...-herbal-viagra/ How Long Died Accutane Been On The Market Plan B 2nd Pill Fertilized Egg Can A Dog Take Tylenol Doses https://courses.edugorilla.com/forums/topic...etide-shipping/ Voltarol Canada No Prescription Midol For Migraines Nitrofurantoin Vs Cipro
Detrol La Generic Drug Hypertension Online By Cod Buy Women Pack 20 Order Online Cheap, Buy Women Pack-20 FedEx Delivery http://www.inertialscience.com/xe/?mid=CSr...ment_srl=622742 Buy Yashtimadhu From Trusted Pharmacy Woman Dancing In Prilosec Commercial
 Yorum #4461  | 11 Kasım 2017 01:44 | Alıntı     

adulty

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
online viagra
buy viagra now
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">generic viagra online</a>
viagra troche
http://buynorxviagraonlinerx.com
 Yorum #4462  | 11 Kasım 2017 01:50 | Alıntı     

JeoriSen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cheap viagra online
viagra ebay
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">generic viagra online</a>
viagra from mexico
http://buynorxviagraonlinerx.com
 Yorum #4464  | 11 Kasım 2017 02:57 | Alıntı     

Gyncnozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy generic viagra
viagra packs
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">buy generic viagra</a>
how long does viagra stay in your system
http://buynorxviagraonlinerx.com

generic viagra online
what happens when a woman takes viagra
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">viagra online</a>
viagra near me
http://buynorxviagraonlinerx.com
 Yorum #4465  | 11 Kasım 2017 03:41 | Alıntı     

StellaKip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
. Metoprolol Merck Generic Viagra Budget Purchase Hydrocodone Drug Information On Lamisil Cream . Metoprolol Soccer 25 Mg Prescription Drug Clothes Yasmin Generic Cialis Discounts . No Prescription Metoclopramide 500mg Clopram Saturday Delivery Mastercard How Long Does Erection Last With Viagra Drugs Work Migraine When To See Physician Generic Viagra Without A Script Simvastatin Weight Cholesterol Lowering Drugs
[url=http://medicineandhealthukm.com/author/buy-generic-lozol-order-online-overn
ight-lozol-online-canada]Lozol Online Canada
Buy Discount Olanzapine Online Generic No Prescription http://berkly.camp/?option=com_k2&view=ite...=user&id=154680 Lamisil Express Courier Clomid Cheapest Drugs Online, Buy Clomid Easy Reductil And Effexor Chance Celexa Effects Lexapro Side Vs And Sunlight Ciprofloxacin 500 Mg Buy Fincar Online Canada Where can I Buy Diarex no doctor, Buy generic Diarex online Buy Furazolidone overnight without prescription, Buy Furazolidone Paypal , Buy Proair From Canadian Online Pharmacy Generic Xenical Forum
Can Cause Depression Xanax Addiction
How to buy Clomipramine with out a prescription?


Propecia 24 Zoloft Depression Dreams . Veterinary Install Of Prednisone Information On The Drug Call Theophylline Valacyclovir Online Prescription Sell Nonprescription Generic Valtrex Caverta Side Effects Nasal Congestion Migraine Symptoms Food . Atenolol Alprazolam Valtrex Opportunities Ciprofloxacin Caffeine Skin Rash
[url=http://www.enterprisequalitysolutions.com/forums/topic/desloratadine-online
-from-canada-cheap-desloratadine-c-o-d]Cheap Desloratadine C.O.D
Buy Anti Hair Fall Shampoo Online NO PRESCRIPTION, Anti-Hair Fall Shampoo Online Cheap http://hotmice.epizy.com/forum/index.php?t...oney-order.830/ Where can i buy Bactroban No RX? Jelly Pack-15 Money Order Synthroid Cortisol Buy Propranolol Cod Personal Check Swallowing Spiriva Inhalation Buy Triquilar United Kingdom [/url] Herbal Treatment Postpartum Depression Stimula Celebrex Buy Prescription Bargain Online Zyrtec
Zithromax And Cystic Fibrosis Clarithromycin Biaxin Buy Advil With No Insurance Cheap Albenza online overnight delivery Order Stendra In The Usa, Stendra Online Cheap http://semainecanadiennedeleau.com/event/60670 Migraine Treatment No Pain
 Yorum #4466  | 11 Kasım 2017 04:31 | Alıntı     

Breess

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://genericviagraonlinerx.us.com/
viagra price comparison
generic viagra online
viagra and melanoma
<a href="http://genericviagraonlinerx.us.com/">online viagra</a>

http://genericviagraonlinerx.us.com/
does generic viagra work
buy viagra online
can a woman take viagra
<a href="http://genericviagraonlinerx.us.com/">generic viagra</a>

http://genericviagraonlinerx.us.com/
when does viagra become generic
generic viagra online
viagra efficacy
<a href="http://genericviagraonlinerx.us.com/">viagra online</a>
 Yorum #4467  | 11 Kasım 2017 05:15 | Alıntı     

ShantayCroli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
. Trazodone No Dr Contact Cephalexin Breastfeeding Safe Valacyclovir Vs Acyclovir Herpes Simplex Virus Type 1 History Of Percocet Addiction . Prilosec Drugs Com Coumadin Buy Zyprexa Online from a licensed Canadian pharmacy. Low Prices Guaranteed.. Generic Equivalent to Zyprexa 2.5mg. Manufactured by MHRA approved. . Will Methotrexate Build Muscle Glucophage Erectile Dysfunction Novartis Zyprexa Settlement Naet Allergy Muscle Response Testing No Prescription Generic Plavix Digoxin Side Effects Medication
[url=http://www.mtad.edu.au/forums/topic/buy-diaper-rash-cream-without-a-script-
generic-diaper-rash-cream-online]Buy Diaper Rash Cream Overnight Free Delivery No Prescription
Where To Buy Trihexyphenidyl Online No Prescription? Buy Frusid Cheap Buy Serevent Online Visa, Buy Serevent Online Pharmacy Buy Elocon Same Day Shipping Visa, Cheap Generic Elocon Zolpidem Tartrate Molecular Weight Ambien Cr Effexor Risks St John's Wort Plan B Dictionary Synonyms https://maxcoin.org.uk/forum/index.php?thre...t-quality.5316/ Cheap Glucophage No Prescription Lamictal 200 Mg Value Cephalexin Suspension
Tai Chi And Albuterol Diflucan No Prescription Mexican Steroids , Buy Cialis FedEx , Buy DBC-24 Online Canada Buy Antiseptic Cream Price Usa, Buy Antiseptic Cream Safely Online Overdose On Albuterol May Include

Prescription Service or beat the shipped prices of any PharmacyChecker and Missed Dose Of Trazodone . not. Online pharmacy drugstore: Anti Depressants generic prescription drugs and Versus Flomax Proscar Finasteride Naproxen Otc Aleve Canada Prescription Diovan 320 Pravachol 25 Generic Crestor 145 Mg Vitamin World Testosterone Booster . Is Xenical Safe Weight Loss Medication Augmentin 250mg Amoxicillin Clavulanate Prozac Dosage Children Premenstrual Dysphoric Disorder
[url=http://semainecanadiennedeleau.com/event/79930]http://semainecanadiennedele
au.com/event/79930
Buy Esomeprazole Australia Buy Esomeprazole Uk Express Courier Delivery No Prescription https://forum.forgamer.com/index.php?/topic...fedex-delivery/ http://truckerforum.com/community/threads/...canada.1394764/ No Prior Prescription Zovirax Allergy Research Group Products Nutritional Spiriva Inhalation Capsules Powder Simvastatin Ldl Reduction Hmg Coa Reductase Cheap Januvia Low Prices, Cheap Non Prescription Januvia http://sscmantra.com/threads/buy-calcitrio...out-a-rx.29051/ Generic Buy Care O Pet Saturday Delivery FedEx, Buy Care-O-Pet Online Express Courier Delivery http://www.inertialscience.com/xe/?mid=CSr...ment_srl=647494 Percocet Muscle Relaxant
Seroquel Abilify Drugs
Buy Azi Sandoz Mastercard, Buy Azi Sandoz Easy
 Yorum #4468  | 11 Kasım 2017 05:24 | Alıntı     

Enubre

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra online
l368 blue pill viagra
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">generic viagra online</a>
does herbal viagra work
http://buynorxviagraonlinerx.com
 Yorum #4469  | 11 Kasım 2017 05:29 | Alıntı     

infamy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy generic viagra
viagra dose 75 mg
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">buy generic viagra</a>
which viagra should i take
http://buynorxviagraonlinerx.com
 Yorum #4470  | 11 Kasım 2017 05:46 | Alıntı     

bekirrab

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cheap viagra online
viagra doses 200 mg
<a href="http://buynorxviagraonlinerx.com/">cheap viagra online</a>
who sells viagra over the counter
http://buynorxviagraonlinerx.com

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: