Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti  


2-09-2012, 21:28 Kategori: Welatê me  
Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in Kürt Ulusuna Vasiyeti

Şehîd Pêşawa Qazî Muhammed'in idam sehpasında Kürd ulusuna yazdığı vasiyeti:

Bağışlayan ve Yüce Allah'ın adıyla,

Ey Kürd halkı!

Değerli kardeşlerim!

Zulüm ve baskı gören halkım!

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Allah aşkına artık birbirinize düşmanlık etmeyin, sırt sırta verin, zorba düşmana ve zalimlere karşı durun. Kendinizi düşmana bedava satmayın.

Kürd halkının düşmanları çoktur, zorba ve acımasızdırlar. Her halkın, ulusun başarı sembolü, birliktir, işbirliği ve dayanışmadır. Birliğini sağlamayan, uyumu olmayan her halk, her zaman düşmanın baskısına maruz kalır, ezilir. Kürdlerin, yeryüzünde yaşayan öteki halklardan eksik bir yanı yoktur. Hatta siz yiğitliğinizle, fedakârlığınızla, baskıdan kurtulan halklardan daha ileridesiniz. Düşman, işinin gerektiği kadarıyla sizi ister ve işi bittikten sonra size hiç acımaz, sizi hiç affetmez. Düşmanlarının baskısından kurtulan halklar da sizin gibiydiler, ama onlar kurtuluş için birliklerini sağlamışlardı. Yeryüzündeki tüm halklar gibi artık siz de ezilmeyin. Birlik olursanız, birbirinizi kıskanmazsanız, kendinizi düşmana satmazsanız, siz de kurtulursunuz.


Kardeşlerim,

Artık düşmanlarınıza aldanmayın, Kürtlerin düşmanları hangi ulustan ve guruptan olurlarsa olsunlar, düşmanlarımızdırlar, merhametsizdirler, vicdansızdırlar, size acımazlar. Sizi birbirinize kırdırırlar, yalan dolanlarla, para-pulla sizi karşı karşıya getirirler. Kürd halkının düşmanları içinde en zalimi, en mel'unu, en Tanrı tanımazı, en acımasızı Acem (İran)'dır. (İran) Kürtlere yönelik her türlü suçu işlemekten geri kalmaz, tüm tarihi boyunca Kürtlere düşman olmuş, kin gütmüştür, gütmektedir. İsmail Ağa'yı (Simko), kardeşi Cevher Ağa'yı, Mengur'lu Hamza Ağa'yı ve daha nicelerini, Kuran'a yemin ederek kandırdılar, kalleşçe öldürdüler. Onlar, Acemlerin kendilerine iyi davranılacağına dair Kuran üzerine ettiği yemine safça inandılar. Bugüne kadar olan tarih boyunca hiç kimse, Acemlerin sözlerine sadık kaldıklarını, Kürtlere verdikleri sözü tutup vaatlerini yerine getirdiklerini görmemiştir. Küçük bir kardeşiniz olarak size diyorum ki, Allah aşkına, birbirinizi tutun, birbirinize destek olun. Emin olun ki, eğer Acem size bal veriyorsa mutlaka içine zehir katmıştır. Acemlerin yalan vaatlerine, sözlerine kanmayın, eğer Kurana bin kez el basıp söz verse de amacı sizi kandırmaktır, hile yapmaktır.

Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Diyorum ki size doğru yolu göstermek için elimden gelen her şeyi yaptım, canla başla mücadele ettim, bu uğurda gevşek davranmadım. Şimdi de size diyorum ki artık Acemlere inanmayın, onların Kuran'a el basarak verdikleri söze inanmayın. Size nasihat ediyorum ki yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız, malınız onlara helaldir.

Benim verdiğim söz "Sizi kötü kalpli düşmanın eline bırakıp gitme" değildi. Ben geçmişimizi ve Acemlerin söz vererek, hileyle kandırıp yakaladığı, öldürdüğü büyüklerimizi çok düşündüm. Onlar her zaman aklımdaydılar ve ben hiç bir zaman Acemlere güvenmedim. Ama onlar buraya (Mahabad) dönmeden önce, yolladıkları mektuplarla, elçi olarak gönderdiği ünlü Kürt ve Farslarla, Acem devletinin, Şah'ın kendisinin kötü amaçları olmadığına, Kürdistan'da bir tek damla kan akıtmayacaklarına dair söz verdiler. Onların verdikleri sözün neticesini şimdi siz kendi gözlerinizle görüyorsunuz. Eğer aşiret reislerinin ihaneti olmasaydı, onlar kendilerini Acem hükümetine satmasaydılar, bunlar da bizim ve Cumhuriyetimizin başına gelmezdi.

Sizlere nasihatim, vasiyetim odur ki; çocuklarınızı okutun. Eğitim dışında, bizim diğer halklardan hiç bir eksiğimiz yoktur. Halklar kervanından kopmamak için okuyun, okumak düşmana karşı en etkili silahtır.

Emin olun, bilin ki, eğer uyumunuz, birliğiniz, eğitiminiz iyiyse, düşmana karşı zafer kazanırsınız. Benim, kardeşimin ve amcaoğullarımın öldürülmesi, gözünüzü korkutmasın. Amaçlarımıza ulaşana kadar daha bizim gibi birçok kişi, bu yolda öleceklerdir.

Eminim ki bizden sonra da başka kişiler riyakârca aldatılarak ortadan kaldırılacaktır.

Eminim ki bizden sonra birçok kişi, bizden yetenekli ve bilinçli de olsalar, Acemlerin kurduğu tuzağa düşecekler. Ama umut ederim ki bizim ölmemiz, bağrı yanık Kürtlere, ibret olur, ders alırlar.

Size bir diğer vasiyetim de şudur: Halkın mutluluğunu, iyiliğini isteyin. Halk sizin yardımcınız olursa, eminim ki siz de Allah'ın yardımıyla başarıya ulaşırsınız. "Sen niye başarıya ulaşamadın" diyebilirsiniz. Cevap olarak diyorum ki, "Vallahi ben başarılı oldum. Ben halkın ve vatanın uğruna malımı, canımı veriyorum. Bundan daha büyük bir başarı, nimet olur mu?" İnanın ki ben her zaman Allah'ın, onun resulü, halkım ve vatanın huzuruna yüz akıyla çıkacak bir ölümü istedim. Bu, benim için bir zaferdir.

Sevdiklerim,

Kurdistan tüm Kürtlerin evidir. Her evde, ev sakinlerine bildikleri iş verilir. Artık ötekilerin kıskanma hakkı yoktur. Kurdistan da böylesi bir evdir. Eğer siz birisinin bu evde çalışabileceğini biliyorsanız, bırakın çalışsın.

Onun işine taş koymak olmaz artık. Sizden birisinin omuzlarında büyük sorumluluklar olmasından, yerine getireceği, sorumluluk duyacağı bilinenlerin payına büyük işler düşmesinden ve onun da bu işleri yapmasından üzüntü duymak olmaz. Emin ol ki Kürd kardeşin kindar düşmandan daha iyidir. Eğer omuzlarımda büyük sorumluluk olmasaydı, ben bugün darağacı altında olmayacaktım. Birbirinize karşı tamahkar olmayın. Bizim emirlerimizi yerine getirmeyenler, sadece emirleri yerine getirmemekle kalmıyorlardı, bize tam bir düşman gibi davranıyorlardı. Şimdi onlar çocukları arasında ve derin uykudalar. Biz kendimizi halkın hizmetçisi olarak gördüğümüz için, halka hizmet ettiğimiz için darağacının altındayız ve ben son saatlerimi vasiyetimi yazarak geçiriyorum. Eğer omuzlarımda büyük bir sorumluluk olmasaydı, ben de çocuklarımın arasında, derin uykuda olurdum. Oysa ben şu anda ölümünden sonra yapmanız gerekenler konusunda nasihatlerimi yazıyorum. Ve eminim ki eğer sizden biri benim sorumluluğumu almış olsaydı, şimdi o darağacı altında olacaktı. Allah'ın rızasını almak için, halkının hizmetkârı olan bir Kürt olarak, omuzlarımdaki sorumluluk gereği aşağıdaki nasihatları ediyorum. Umud ederim ki, şu andan itibaren dersler çıkarır, nasihatlarıma uyarsınız, Allah'ın yardımıyla düşmana karşı zafer kazanırsınız.

1- Allah'a, peygambere (Allah'ın selamı üstüne olsun) ve Allah'ın yanında olan her şeye inanın, iman edin, dini vecibeleri yerine getirmede güçlü olun.

2- Aranızdaki birlik ve uyumu koruyun, birbirinize kötülük yapmayın, özellikle sorumluluk ve hizmet alanında tamahkâr olmayın.

3- Düşmanın sizi aldatmaması için, eğitim seviyenizi yükseltin.

4- Düşmana özellikle Aceme inanmayın. Çünkü Acem birkaç açıdan sizin düşmanınızdır. Dininizin, ülkenizin, halkınızın düşmanıdır. Tarih ispat etmiştir ki Kürdler aleyhine sürekli bahane aramıştır. En küçük suçlarda dahi Kürdleri öldürüyorlar, Kürtlere karşı her türlü suçu işlemekten geri kalmıyorlar.

5- Bu dünyada, birkaç günlük ve önemsiz bir bir yaşam uğruna kendinizi düşmana satmayın, çünkü düşman düşmandır, düşmana güvenilmez.

6- Birbirinize, siyasi, maddi, manevi ve namus alanlarında ihanet etmeyin. Çünkü hain, Allah'ın, insanların huzurunda suçludur, ihanet döner haini vurur.

7- Eğer sizden birisi, ihanet etmeden işini yapıyorsa, kendisine yardımcı olun, kıskançlık ve tamah için kendisine karşı durmayın, ya da Allah göstermesin onun hakkında yabancıların ajanı olmayın.

8- Bu vasiyetimde cami, hastane ve okullar hakkında yazdıklarımın yerine getirilmesini talep edin, bunlardan yararlanın.

9- Diğer halklar gibi baskı ve zulümden kurtulmak için mücadele etmekten geri durmayın. Dünya malı önemli değildir. Eğer vatanınız varsa, özgür ve serbestseniz, o zaman her şeyiniz var demektir, malınız, mülkünüz, devletiniz, ülkeniz, saygınlığınız da olacaktır.

10- Allah'a olan can borcu dışında, kimseye borcum olduğunu zannetmiyorum. Ama eğer az ya da çok, borçlu olduğum birisi çıkarsa, ben geriye çok mal-mülk bıraktım, gidip varislerimden borcunu istesin.


Birbirinizi tutmadığınız müddetçe başarılı olamazsınız. Birbirinize zulüm etmeyin. Çünkü Allah zalimleri çok erken yok eder. Zulüm ortadan kalkacak, bu Allah'ın sözüdür, Allah zalimden intikam alır.

Bu sözleri kulağınıza küpe edeceğinizi umud ediyorum. Allah sizi düşmanlarınız karşısında zafere ulaştırsın. Sadi'nin buyurduğu gibi:

Amacımız nasihatti, yaptık.

Sizi Allah'a havale ettik, gidiyoruz.

Halkının ve vatanının hizmetçisi Qazî MIHEMED


*Kürdçe'den çeviren Casim RÊNAS

(beroj)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 52)
  |   Okuma: 103006   |   Yorum: (3167)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 17 Ağustos 2012 16:31 | Alıntı     

Kalo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
biz Kürdler Qadi Mihemed in vasiyetini bir degil defalarca okumamiz gerekiyor,gercek önder Qadi Mihemed dir, düsmana direnen halkini satmayan tek önder diyebiliriz.cihe xwe cennet u bihust be.
 Yorum #2  | 17 Ağustos 2012 18:04 | Alıntı     

Erkan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ev wesyeta Qazi Muhammet gerek her kurd ev weka kitaba rastiya u sonda kurd her mali da hebe u zaroke xe bide xendin..hey kurduno mezek ejdade me ći jiyaye ber duśmun...Seroke iran sed car deste xe Kurhane xistiye ku bimera roni u ser vi xapandine wi dar da kir kane muslumati...gerek tu car duśmun net bawer kirin..hezar car ji deste xe kurhane xe cisa ji dóśmun bawer nekin..ev wesi gelek piroz raste..xede rehma xe leke u wesyeta wi kerek kurdistanek serbuxe u azad be da mezrandin...

ev xapandin eśirete kurd ji bune sebeb..ax ku va eśiret bira kuś kerek va eśira tev orte hunda bikin...sere me bu bela esiret u meseb me wesle wele kirin..biji jiyanek be din...
 Yorum #3  | 17 Ağustos 2012 22:00 | Alıntı     

Wendar kara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
içimden geçen herşeyi anlatmış tüm nasihatleri benim için emirdir.

weké gotina hewale min cihe te gulistan be. welate te Kurdistan be axireté da cihe te bihuşt be.
 Yorum #4  | 18 Ağustos 2012 02:12 | Alıntı     

Xorte Amede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Şehid Peşewa Qazi Mıhemmed em Kurdistana şerin da qet vasiyete te ji bir nakin,ez bawerim ki yekro azadbuna Kurdistane ser vi esase a Kurden peşew ra pék bine,belki ji Kurdistana Mahabad 11 mehek xwe dıdomindiye,le vi azadbune şebçiraxe rizgariye geş kiriye,u em hatin vi zemani,
Xwede te ireme weke Kurdistane ji te ra behş bike ey peşewa min,bila em ji reya te venda nekin...
,Biji Kurd u Kurdistan,her nıştıman!
 Yorum #5  | 18 Ağustos 2012 13:31 | Alıntı     

Muzaffer Saglam

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Onceliklen Kurdistan'in o olumsuz lideri olan Qadi Muhammed'i saygiylan aniyorum ve ruhu sad olsun diyorum. Tabik Kurdistan'in dort parcasinda'ki Kurd halki hic bir zaman senin ulken Kurdistan icin vermis oldugun o onurlu mucadeleni asla utmayacaktir, zaten bunun icinde halkin senin ulken Kurdistan'in guney parcasini o zaman senin Kurdistan pesmergeleri'nin olumsuz qahraman komutani olan M.Mustafa Barzani'nin kahraman pesmergeleri ilen ozgurlugune kavusmus oldu. Buna ek olarak'da sen daha sehit dusmeden oncede Kurdistan'in ulusal bayragi ve ulusal marsi ey reqîbî de sen o zaman senin pesmerge komutani olan M.Mustafa Barzani'ye teslim etmistin, iste simde Kurdistan'in o kutsal degerleri'de ozgur Kurdistan'da onurlu bir sekilde hem dalgalanmakta ve hemde soylenmektedir.
Yalniz burada degerli okur ve yorumcular'dan bir dilegim var, Kurdistan ulusal bayragini PKK ve taraftarlari kabul etmiyorlar, eger bu konuda bir bilgi verirlerse cok yararli olur kanisindayim.
 Yorum #6  | 22 Ağustos 2012 15:20 | Alıntı     

bedran baskin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
allahu tala yerini cenet eylesin senin bu nasihatini kürtler cok iyi anlamis düsmalarini kikandiracak
savasi veriyor senin torunlarin allahin izniyle kara gecmis durumda ey kürt ulusunun yüce insani gazi muhamet seni bize etiyin vasiyetin okuyan her kürt ulusundan insan bu kürt düsmanlarina inanmiyacaktir. vasiyetin kürt halkina isik tutacaktir daglarda ovalarda dunyanin heryerinde
kürtlük görevini yerine getirecektir sen rahat uyu gaziye nemir rehma xade li ser tebi lilahi fatiha
 Yorum #7  | 3 Eylül 2012 19:40 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Oldàren kiblegàhen kùrd u Kùrdistan. Azizeni me Kùrdan QAZI MIHEMED.Alayi emaneti to li HEVLER Berzè.vasiyeti u §ireti to yàdi to me Kùrdane.Seranseri welati ma Kùrdan meydani cengi azadiye.Mihmàni behe§ti dilèn me Kùrdan.To elf,a Kùrdistan.Remzi kùrdi serbilendi.Mindalani kùrd bi bi vasyet u §ireti to evindàri Kùrdistane.Pè§ava .bi name to §erin kùrdan xemi pe§avini azadiya Mùkkadesi welati Kùrd u Kùrdistane.Tu li behe§ti dilen me Kùrdan bijyàri.BIJI KùRD.
 Yorum #8  | 4 Eylül 2012 16:50 | Alıntı     

saddam

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
.............. (silindi)

NASİHATİN İYİ OLDU Qazi MUHAMMED.
 Yorum #9  | 5 Eylül 2012 16:42 | Alıntı     

saddam

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
(Silindi)

SİTENİZDE BİR DAMLA İSLAM HASASİYETİ VARSA, BUNU ÖNCEKİ YAZIMLA YAYINLARSINIZ.

Edit.: İslami hassasiyetimiz var ancak Sitemizde Kürd düşmanlığına, AKP yandaşlığına ve Türk taşeronluğuna yer yoktur.
 Yorum #10  | 3 Kasım 2012 20:09 | Alıntı     

tahafirat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
islami hassasiyetten bahseden islam siyarindan bihaber olmasaydin,bir kere bilincli olarak ismini saddam koymazdi behey gafil.Islamin ne oldugunu once ogren.
 Yorum #11  | 21 Kasım 2012 10:40 | Alıntı     

Vahdet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sitenizde yayınlanan yazıda okuduğum kadarıyla İslam dan alakası olmayan islami bir yaklaşım görüyorum,Öncelikle İslam Irk.Mezhep ayrımı yapmaz...Bu yazıyı yazan kişi İslam dan bahsediyor ama çok bariz bir şakilde de Irk ayrımı yapıyor..
İslamiyette Kürt,Türk,Acem ayrımı sözkonusu bile değildir...

İnsanlar sadece İslam çatısı altında birlik ve beraberlik içerisinde olurlar..
Benim tanıdığım kürt kardeşler var ve namazında niyazında ayrımcılık yapmazlar hepsi kardeş gibi geçinip giderler.Eğer bu böyle olabiliyorsa,neden doğuda Kürtler dışında her millete düşmanlık yaparlar kürt kardeşler,ben bunu şuna bağlıyorum...
Kürtlerin PKK ile hiç bir bağı olmamalı,kürt vatandaşların hakkını arıyormuş gibi görünseler de Amerikaya taşeronlık yaparak insanları öldürüyorlar. Hatta islamiyetle dalga geçenleri bile görülmüştür. İnşalah Kürt halkı geneli ırkçı bir yaklaşımda değildir..
Çünki İslam ümmeti olarak,bizler Muhammed ümeti olarak hepimiz biriz kardeşiz..
Bilal habeşi bilirsiniz zenci bir köleydi ama Peygamberimiz(s.a.v) onu kendisiyle bir tutmuştur ve aynı hakları vermiştir değilmi..O halde bizler neden paeygamberimizin yaptığını değilde sıradan insanların yaptıklarını örnek alalım...İnsanlar biraz kendine gelmeli ve Batının Müslümanları Irk ayrımı yaptırarak birbirimize düşmesine meydan vermemeliğiz..GÜN BİRLİK ZAMANIDIR..DÜŞMANA KARŞI AMRİKA VE İSRAİL EMPERYALİZMİNE KARŞI BİRLİK OLUNMALI...BİZLERİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜREN ZİHNİYETLER İSLAMİ BİRLİK DEĞİL GÜNÜMÜZDEKİ İKTİDARLARDIR BİLESİNİZ... YOKSA DEVLETLERİN HALKLARI BİRBİRLERİYLE YILLARDIR BERABER YAŞAMIŞTIR.BENİM KİRVELERİM VAR KÜRTVE BEN AZERİYİN HİÇ BİR SORUNUMUZ YOK...ALLAH BİZLERE İMAN TAKVA NASİP EYLESİN ,KİMSENİN GAZINA GELİP AHİRETİMİZİ DE YAKMAYALIM..BİRKAÇ TANE RANT SAĞLAMAK İÇİN CALIŞAN PARA BABALARININ ARKASINDAN GİDİP AHİRETİMİZİ YAKMAYALIM ,UYANALAIM ARTIK UYANALIM.....MÜSLÜMANLAR BİRDİR......
 Yorum #12  | 2 Aralık 2012 19:02 | Alıntı     

NanXwehré CılQetén

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Azeriye cevap:kürtler ırkçılık yapsaydı onların da diyer halklar gibi bir devleti olurdu.madem herkes müslümandır bu sınırlar ne diye?kim koydu?kürdleri kim dört parçaya ayırdı?biri asimile kimliği veriyor,biri hiç vermiyor,biri idam ediyor,ve biri de kimyasal atiyor.bu mu ummetçilik?kürtler ırkçılık yapsaydı selahaddiné eyyubi o kadar yer feth etti bi yere kurdistan derdi.kaldıki Qadi Mhmd.krd. olduğu için idm. edildi başka suçu yoktu.yoksa kendi toprağında,halkının içinde cmhryt kormak soç mu?bu soçsa diğerleri de yapıyor hatta tarih boyunca kahraman ilan ediliyor.diyerleri yapıyor sıkışınca islamdan bahsediyor.hayır arkadaş kürdlerin tarihi temizdir.kimseyi inkar etmemişler.kimsenin dilini yasaklamamışlar...bu şeyler hep onlara yapılmış.kandırmakla olmaz.kardeş gelir düz gelir!.
 Yorum #13  | 20 Aralık 2012 22:31 | Alıntı     

devrik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kürtler islam kimliğini kaybederlerse helak olup gideceklerinden korkuyorum.
 Yorum #14  | 17 Haziran 2013 23:28 | Alıntı     

devochkakarinna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Известный сайт знакомств для интимных отношений сайт знакомств северобайкальск в паутине Интернета в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Ищите партнера! - это так замечательно! Добро пожаловать в знакомства mail ru
 Yorum #15  | 22 Temmuz 2013 20:52 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Популярный сайт для знакомств знакомства mail ru регистрация созывает всех принять участие в конкурсе всех девушек и парней, разнообразные призовые конкурсы ждут участников, а самое интересное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе уникального партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам секс знакомства бийск


--------------------
 Yorum #16  | 19 Ekim 2013 06:52 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Известный сайт для интимных знакомств mail ru знакомства в мировой паутине в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Давайте знакомиться! - это так замечательно! Добро пожаловать в знакомства для секса в г.воронеж


--------------------
 Yorum #17  | 25 Ekim 2013 01:16 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Портал знакомств для интимных отношений знакомства для интимных встреч в мировой паутине в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Ищите партнера! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в самый популярный сайт секс знакомств


--------------------
 Yorum #18  | 8 Kasım 2013 01:02 | Alıntı     

ekaterrinnana

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 89, Kayıtlı: 3.11.2013
   ICQ: 81281696,
Известный сайт сексуальных знакомств знакомства для секса в североморске в мировой паутине в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Давайте знакомиться! - это так замечательно! Добро пожаловать в знакомства онлайн


--------------------
 Yorum #19  | 20 Kasım 2013 03:59 | Alıntı     

krisstinanovay

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 77, Kayıtlı: 17.11.2013
   ICQ: 78690188,
Известный сайт знакомств для интимных отношений мета интим знакомства в паутине Интернета в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Давайте знакомиться! - это классно! Добро пожаловать в сайт знакомств


--------------------
 Yorum #21  | 13 Aralık 2013 14:14 | Alıntı     

PlaniksBes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Я извиняюсь, однако, по-моему, Вы ошибаетесь. Предлагаю это обсудить. Пишите мне в PM. Zena
 Yorum #22  | 16 Şubat 2014 10:35 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Инициатором мирового соглашения стал «Ростелеком». Компания подала в суд ходатайство о переносе даты слушания для проведения переговоров об условиях заключения мирового соглашения, говорится в официальных сообщениях обеих компаний. Стороны хотят урегулировать спор во внесудебном порядке. http://turprof.ru/vneshnyaya-otdelka-doma-...on-slayder.html Важную роль в урегулировании спора сыграла смена президента «Ростелекома». В конце марта совет директоров досрочно освободил от полномочий главы компании Александра Провоторова и назначил на его место основателя кабельного оператора «Национальные телекоммуникации» Сергея Калугина. «Новое руководство «Ростелекома», желая разобраться в ситуации, вышло к нам с инициативой об отложении рассмотрения дела в апелляционной инстанции и начале переговоров о заключении мирового соглашения, - рассказал управляющий директор «Скартела» Егор Иванов. - В случае подписания мирового соглашения мы готовы возобновить переговоры по заключению договора MVNO на взаимовыгодных условиях».
В «Ростелекоме» отказались от комментариев.


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #23  | 17 Şubat 2014 23:19 | Alıntı     

Teramiska

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
- Россия активно втягивает бывшие советские республики в интеграцию. Возможно ли воссоздание СССР? http://tut-girl.ru/stat-i/zdorove/rannie-morshhiny/ - Мне кажется, что такое «втягивание» - процесс как минимум спорный. Посмотрим на факты. Если Россия присоединит Казахстан и Беларусь, наш ВВП вырастает менее чем на 11%. Если остальные среднеазиатские республики - еще на 9%. Зато население - в полтора раза. Уровень жизни снизится, нужно будет отправлять менее развитым республикам больше дотаций. В Евросоюзе на это ежегодно тратят около 45 миллиардов евро. Мы готовы повторить подвиг европейцев? Нет? Тогда о чем мечты? http://tut-girl.ru/salony-krasoty/lima-v-ooo/
Но есть еще один момент. Из республик Средней Азии после распада СССР было по сути выдавлено более 3,5 миллионов русских. Из Прибалтики (не считая военно-служащих и членов их семей - около 135 тыс. человек), уехало чуть более 100 тыс. русских. Сегодня Латвия выступает лидером по доле русских в населении среди по¬стсоветских государств с показателем в 26,9%, а Эстония занимает второе место с 25,3% (что, замечу, втрое больше, чем там было в 1930-е годы, до присоединения этих республик к СССР). Но при этом к странам Балтии у нас просто-таки воспитывают благородную ненависть. А по отношению к среднеазиатским правителям? Мы хотим слиться в объятиях с теми, кто выгнал прочь наших же сограждан? В Киргизии сейчас 5,9% русских против 21% в 1989 г., в Таджикистане - около 0,8% против 7,8%. У нас вообще нет ни памяти, ни гордости, ни самоуважения? Вас послали к черту - но очень хотят ваших денег. Это непонятно кому-то? Безнравственная политика не может быть эффективной.
 Yorum #24  | 20 Şubat 2014 02:08 | Alıntı     

Merlinhor

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347588481,
Мощный взрыв прогремел у региональной полиции в грузинском городе Гори. К счастью, пострадавших нет. Министерство внутренних дел Грузии молчит и случившееся никак не комментирует (Читайте далее) http://newsaity.ru/dushevoj-ugolok-gutewet...70x180x190.html Заседание Национальной ассамблеи - парламента Венесуэлы - закончилось во вторник раньше положеного. А все потому, что законодателям решить вопросы помешала… драка! Ее устроили члены правящей Единой социалистической партии Венесуэлы и представители оппозиции.
Началом инцидента послужило то, что оппозиционеров лишили слова. Спикер Диосдадо Кабельо наказал их таким образом за отказ признать Николаса Мадуро законным президентом страны. В ответ оппозиционеры достали свистки и рожки и стали в них дудеть.


--------------------
Merlinandrey
 Yorum #25  | 24 Şubat 2014 09:27 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Хенрик Хёер пишет, что «посетил Москву в 2006 году - за год до того, как должно было сбыться пророчество». К сожалению, не увидел обещанной чистоты в водах Москвы-реки. Воздух оставляет желать лучшего. Да и звуки автомобилей в черте мегаполиса никуда не делись. Как говорится, это свидетельство очевидца из Швеции. http://wayaninvestor.ru/uteplenie-mansardy...t-mansardu.html Однако некоторые идеи, высказанные советскими учеными, Хенрик Хёер посчитал просто сенсационными. В первую очередь, это касается телефонии. В 50-х годах в СССР предвидели, что два человека смогут связаться между собой без всяких проблем, находясь в самых разных точках планеты. Больше не понадобятся тяжелые аппараты, на которых надо крутить кружок, чтобы набрать номер вызываемого абонента. Будет особый «нервный узел», который поможет абонентам связываться между собой в любое время и в любом месте. Ученые страны Советов еще в 50-е годы предсказали сотовую связь и ее возможности! http://itakny.com/spravochnik/turistichesk...rmy/envita-ooo/
Неслыханная революция произойдет и в области радиотехники, написано в книге. И Хенрик Хёер считает, что в этом вопросе советские ученые тоже оказались правы. По большому счету, они предвидели Интернет. Даже описали солнечное утро, когда советский человек просыпается, а рядом с ним два небольших, размером с пачку сигарет TV-аппарата - приемник и отправитель. Точно такие же аппараты должны быть у каждого жителя Земли. С помощью специального звука аппарат дает знать, что вы можете сейчас поговорить со своим другом и увидеть его. В общем, описаны функции и возможности Iphone, считает Хенрик Хёер.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #26  | 26 Şubat 2014 19:57 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
Напомним, американская полиция арестовала подозреваемого в рассылке писем с ядом рицином президенту США Бараку Обаме и сенатору-республиканцу Роджеру Уикеру. http://saity-tut.ru/?p=520 Смертоносное послание удалось перехватить в Вашингтоне, после того как проверка выявила наличие рицина в конвертах. Всю почту, адресованную в Конгресс, проверяют на опасные вещества после рассылки писем со спорами сибирской язвы в 2001 году.
В итоге некий американец по имени Эверета Датчке из штата Миссисипи был задержан в своем доме. Его письма содержали упреки, а местами и брань, адресованные президенту и сенатору. Третье письмо, о котором раньше не сообщалось, он направил одному из судей.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #27  | 2 Mart 2014 09:39 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
Е. АЛЬБАЦ - Я абсолютно с вами согласна. Я тоже считаю, что нельзя судить за слово. Я наверное никогда ей не подам руки. Но http://turprof.ru/metallocherepitsa-krovly...simferopol.html В. СУНГОРКИН - Вы знаете, она вам тоже руки не подаст. Я почему-то так думаю.
Е. АЛЬБАЦ - Да ей бы стоило, наверное, мне подать руку


--------------------
Jugakos
 Yorum #28  | 8 Mart 2014 12:09 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Место Матушкина занял Владимир Цыплаков, заявивший, что приступил к комплектованию команды на следующий сезон. http://turprof.ru/montazh-imitatsii-brusa-...slayd-shou.html Но продавать его лондонский «Арсенал» не собирается.
миллиона евро. Напомним, что лондонский «Арсенал» отдал за белоруса немецкому «Штутгарту» 18 миллионов евро. Выходит, трансферная стоимость капитана белорусской сборной снизилась чуть ли не в два раза?!


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #29  | 14 Mart 2014 10:43 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Король преступного мира Америки, напомним, скончался в 1947 году в возрасте 48 лет в своем поместье в Майами Бич. Особый интерес представляет длинное письмо доктору Филлипсу, лечащему врачу Аль Капоне, от доктора Джозефа Мура, видного специалиста по сифилису из Бостона. В письме, датированном 1941 годом, доктор Мур советовал семье экс-гангстера нанять медбрата, которого можно выдавать за шофера, чтобы он защищал их и соседей от вспышек ярости Аль Каполне. Мур лечил Аль Каполне несколько лет после того, как его выпустили в 1939 году из тюрьмы. Гангстер отсидел почти 8 лет за бутлегерство и уклонение от уплаты налогов. http://tutprof.ru Аль Капоне, если верить истории болезни и письмам врачей, пишет Daily Mail, начал показывать ясные признаки умопомешательства уже в конце своего пребывания в тюрьме. http://tutturizm.ru/pol-na-kuhne.html
Письма и медицинские записи лечащего доктора Аль Капоне, выставленные на продажу, свидетельствуют о том, что в конце жизни сифилис спровоцировал у короля преступного мира Чикаго деменцию. Дело приняло такой серьезный оборот, что врач посоветовал родным Аль Капоне нанять медбрата, который охранял бы их и других людей от вспышек ярости.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #30  | 18 Mart 2014 14:51 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
В Ленинском районном суде Кирова идет третий день судебных заседаний по делу блогера, юриста и оппозиционера Алексея Навального. Он обвиняется в хищении средств госпредприятия «Кировлес». В суде выступает главный свидетель обвинения - бывший гендиректор предприятия Вячеслав Опалев, который, по словам Алексея Навального, путается в своих показаниях против блогера. http://lastroy.ru/kvartiry-posle-remonta1/...atopleniya.html Ранее Вячеслав Опалев признал вину, заключил сделку со следствием и дал показания против блогера. Кроме того, его дело было выделено в отдельное производство в 2012 году, и его приговорили к четырем годам условно. Вячеслав Опалев уже рассказал следователям, что Алексей Навальный убедил его совершить невыгодную сделку, а именно продать партию леса Вятской лесной компании в обмен на выгодные контракты с правительством области. В результате этого компания понесла убыток в размере 1,3 млн руб. Однако директор ООО «Вятская лесная компания» Петр Офицеров заявил, что контракт с «Кировлесом» был расторгнут по инициативе продавца, которому миллионные убытки были необходимы для сокрытия факта незаконной продажи леса.
Сегодня Вячеслав Опалев подтвердил свои показания. Алексей Навальный вынудил его заключить невыгодный договор, отметил он, подтвердив все, что зачитало обвинение. Тем временем блогер в своем микроблоге в Twitter (@navalny) заявил, что Вячеслав Опалев путается в показаниях: «Круто конечно. Главный свидетель обвинения Опалев запутался в показаниях и противоречит показаниям на следствии. ВНЕЗАПНО суд удовлетворяет ход-во прокуратуры о чтении письменных показаний. То есть свидетелю просто «напоминают», что он говорил».


--------------------
Serpimolot

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: