Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Cibranlı Halit Bey’in Sır Yolculuğu-Sedat Ulugana  


25-02-2012, 11:49 Kategori: Tarih  

Şeyh Sait İsyanı’nın siyasi organizasyonunu yapan Azadi örgütünü1919 yılında Erzurum’da kuran Miralay Cibranlı Halit Bey’in isyandan hemen önce Sarıkamış’ta tutuklanarak, Bitlis’e götürülüp idam edilmesi günümüzde de hala tartışılan bir konu. Cibranlı Halit Bey, askerlerce elleri kelepçeli olarak Bitlis’e götürülürken, yol güzergahında Ağrı’da Tutak’ta, Patnos’ta ve Malazgirt’te bulunan Kürt beyleri tarafından kurtarılmayı bekler…

Miralay Cibranlı Halit Bey’in öncülüğünde kurulan ve dönemin Kürt aşiret ağalarından olan Haydaranlı Kör Hüseyin Paşa, Sipkanlı Abdülmecid Bey’in çocukları, Hesenanlı Halit Bey, Hoytili Hacı Musa Bey’in yanı sıra, eski Bitlis Milletvekili Yusuf Ziya, Doktor Fuat gibi dönemin Kürt aydınlarını da bünyesinde toplayan Azadi örgütü; başlarda Kürdistan İstiklal Komitesi adı altında bir süre çalışmalarını gizli yürütür.

Gün geçtikçe örgütlenme sahasını genişleten Azadi, Şeyh Sait ve Şeyh Abdulkadir gibi dini Kürt önderlerin desteğini de sağlar. 1924 anayasasının katı Kürt inkârcılığı üzerine, topyekûn direniş kararı alan Azadi, kadrolarını, etkinlik gösterdikleri bölgelere gönderir. Direniş istihbaratını alan Kemalistler, bunun üzerine 20 Aralık 1924’de Cibranlı Halit Bey’i Sarıkamış’ta tutuklar. Halit Bey’in Sarıkamış’tan Bitlis’e uzanan tartışmalı sır yolculuğu da böylece başlar.

‘YÜZ ALTIN’ TALEBİ

Küçük bir askeri birlik eşliğinde elleri kelepçeli olarak yola çıkarılan Halit Bey, iddialara göre yolda, Azadi’nin diğer üyeleri tarafından kurtarılacağı ümidini taşımaktadır. Söz konusu yolculuğun geçiş güzergâhında, Ağrı Tutak’ta Sipkanlı Abdülmecid Bey, Patnos’ta Kör Hüseyin Paşa ve Malazgirt dolaylarında Hesenanlı Halit Bey bulunmaktadır. Fakat bu ağaların hiçbiri Halit Bey’i kurtaramamıştır. Yakın Kürt tarihine damgasını vuran polemik de böylece başlamış olur. Halit Bey’in yolda Kör Hüseyin Paşa’ya sözlü bir mektup gönderdiği söylense de, günümüze kadar mektubun varlığına dair somut bir delil bulunmamıştır. Hesen Hişyar Serdî ve Cibran beylerinden Kasım Demiralp, iddia edilen mektubun içeriğine dair bilgi vermektedirler. İddialara göre, Halit Bey, şifreli olarak, Hüseyin Paşa’dan yüz altın (bazı kaynaklarda kırk altın) ister. Yüz altının, yüz atlı anlamına geldiği de belirtiliyor.

“KURTARILMASI DEMEK SAVAŞ İLANI OLURDU!”

Araştırmacı yazar Kemal Süphandağ ise konuyla ilgili ANF’ye çarpıcı bilgiler verdi: “Ortada harp yok, fiili bir direniş ortamı yok, Kör Hüseyin Paşa nasıl böyle bir işe girişebilirdi ki? Haydaran aşiretinin yolda Halit Bey’i kurtarması demek, Kemalistlere savaş ilan etmesi demektir. Tek bir aşiretin devleti karşına alması, dönemin şartlarına göre mümkün değildir. Kaldı ki yolculuğun geçiş güzergâhında, Haydaranlardan önce Sipkanlı Abdülmecid Bey vardı, onlar niçin müdahale etmediler? Haydaranlardan geçti diyelim, Kör Hüseyin Paşa’dan sonra Malazgirt’te Hesenanlı Halit Bey vardı; onlar neden Halit Bey’i kurtarmadılar? Polemiğin sadece Hüseyin Paşa üzerinden yürütülmesi doğru ve sağlıklı bir yöntem değildir.”

HESENANLAR KURTARMAK İSTEDİ

Araştırmacı Mazhar Zümrüt de, 2006 yılında “Bîr” dergisinde yayımlanmış olan Hesenanlılarla yapmış olduğu röportajında benzer ifadelere yer veriyor:

“O dönemde Hesenanlılar ile Heyderanlıların arası açıktır. Bunun için Hesenanlar, Heyderanlıların bölgesine giremedikleri için, Halit Bey’i Bitlis yakınlarındaki Rehva ovasında kurtarmayı planlamaktadırlar. Halit Bey’i Bitlis’e götüren askeri birliğin peşine düşen Hesenanlar, Rehva ovasında askeri birliğe yetişemezler. Bitlis’e saldırmaya da güçleri yetmediği için geri dönerler.”

“ATATÜRK’E AFFETTİRİRİZ!”

Cibranlı Halil Bey, Sarıkamış’tan yola çıkarılırken, Kağızman yakınlarında yerleşik olan Türkmen aşiretlerinden Karakurt aşiretinin reisi Abbas Bey’in Karapınar köyündeki evine misafir olur. Doç.Dr. Gürsol Solmaz’ın Abbas Bey’in anılarına dayandırdığı makalesi, yolculuğa dair şu bilgileri içeriyor:

“Karapınar’a geleceğini önceden öğrenmiş olan Abbas Bey, Miralay Cibranlı Halit Beyi ve askerleri kapıda karşılamış. Miralay Cibranlı Halit Bey, Abbas Beyi görür görmez, “Şu insafsızlara söyle bileklerimdeki zincirleri çözsünler; soğuktan bileklerim koptu” demiş. Abbas Bey, müfreze komutanına, Miralay Cibranlı Halit Beyin bileklerindeki zincirleri çözmesini söylemiş. Müfreze komutanı kabul etmemiş, Abbas Bey, bir aşiret beyini bu şekilde misafir edemeyeceğini, bunun töreye aykırı olduğunu, tüm sorumluluğu üstüne aldığını söyleyerek müfreze komutanını, biraz da tehditle sonunda razı etmiş ve Miralay Cibranlı Halit Beyin bileklerindeki zincirleri açtırmış. Daha sonra Aslan Efendi’nin evinin tarafındaki misafir odasına misafirlerini buyur etmiş. Derhal koyunlar kesilmiş, beylere yakışır bir sofrada yenilmiş içilmiş, yemekten sonra askerlerin bir kısmı köyün diğer evlerine dağıtılmış ve misafir odasında az bir insan kalmış. Abbas Bey ile Miralay Cibranlı Halit Bey muhabbeti koyulaştırmışlar. Abbas Bey, Miralay Cibranlı Halit Beye, “Bey, gel bu sevdadan vazgeç, Kazım Paşa nezdinde hatırımız olduğunu bilirsin, ona, aracı olmasını söyleriz. Atatürk’e söyletir, seni affettiririz” der. Miralay Cibranlı Halit Bey, “Sen hiç dert etme Abbas Bey, bana bir şey olmaz. Eleşkirt’e varır varmaz, Abdülmecit Bey (Sipkanlı) beni kurtaracak, eğer orada bir aksilik olursa Tutak’ta Abdülmecit Bey (Topal) veya Patnos’ta Hüseyin Paşa beni bunların elinden alacak, gönlünü ferah tut” demiş. Abbas Bey ise “Beyim, biz birbirimizi iyi tanırız, bak seni nasıl yarı yolda koyacaklar, gel şu meseleyi bir daha düşün.” demiş ise de, sonuç alamamıştır.”

“BİRŞEY YAPAMADIK”

Miralay Halit Bey’in özellikle söz konusu güzergâhtan Bitlis’e götürmesindeki amaç, Hesenan, Heyderan ve Sipkan aşiretlerinin üzerinde psikolojik baskı kurmaktır. Kemal Süphandağ’ın bu konuda aktardıkları şöyle:

“Akrabalarımız, Halit’ Bey’in aralarından geçirilip, Bitlis’e götürülmesini zaten kendilerine yedirmiyorlardı. Çok sohbete şahit oldum, büyüklerimiz diyordu ki, ‘Halit Bey’i aramızdan geçirdiler, bir şey yapamadık’ şartların elverişsizliği bunun sebebidir.”

Sonuç olarak yolda kurtarılmayan Miralay Cibranlı Halit, Bitlis’e götürülüp eski Bitlis milletvekili Yusuf Ziya ile birlikte yargılanır. Halit bey’in çocukları Mahmut, İbrahim ve kardeşi Selim Bey’in bir oğlu Antalya’ya sürgün edilir. Cibranlı Halit Bey’in çoğu akrabası ya öldürülmüş, ya da kaçıp Suriye’ye sığınmıştır. Selim Bey’in sağır ve dilsiz oğlu bütün bu hengâmede amcazadeleriyle birlikte sürgün edildiği Antalya’ya giderken yolda kaybolmuş. Ve bu güne kadar kendisinden bir haber alınamamış.

KALPAĞI VE KILICI AÇIK ARTTIRMAYLA SATILDI

Cibranlı Halit Bey, Yusuf Ziya yargılama sonucu idam cezasına çarptırılırlar. Ve infazları Bitlis çarşısında gerçekleşir. Edebiyatçı Demir Özlü 1960’ların sonlarına doğru Muş’ta askerlik yapar, halkın kış boyunca başlarından indirmedikleri tüylü kalpakları merak eden Özlü, Halit bey’in ölüm hikâyesi ile karşılaşır. Özlü daha sonra bu tanıklığını 1970’de “Yeni Dergi”de dile getirir:

“Halit Bey’in aşireti Varto dolaylarında mıdır acaba? Cibran aşiretinin bir kolu öyle sanıyorum ki Varto dolaylarındadır… Halit bey’in ölümü… Ben de Muş’ta bütün bir kış, yediden yetmişe halkın başında dolaşan kalpaklara olan ilgim yüzünden öğrendim. Halit Bey orduda yarbay rütbesindeydi. Bitlis çarşısında asılmış… Yarbay Halit değil, Cibranlı Halit Bey… Cibranlı Halit Bey’in kalpağı eşsiz bir kalpaktı. Büyüktü, süslüydü. Tüyleri pırıl pırıldı. Onun idamından sonra açık artırmayla satıldı. Kürt aşiret beyleri geldiler. Kalpak o zamanın parasıyla 80 altına satıldı. Şimdi onu kim bilir hangi bey saklıyor? Cibranlı Halit Bey, Bitlis çarşısında asıldı. Kılıcı da açık artırmayla satıldı. Şimdi kim bilir hangi beydedir? Bunları da Muş çarşısında halin yanındaki dükkânın önünde oturmuş bir adamdan öğrendim… Halit Bey’in asıldıktan sonra kalpağı açık artırmaya çıkarıldı. Şimdi kim bilir hangi Kürt beyinin evindedir? Bu başlarda dolaşıp duran kalpak mıdır? Kalpak Halit Bey’in kalpağıdır. Cibranlı Halit Bey’in kalpağı, bilinmeyen bir yerde, duvarları iyice kalın bir Kürt evinde, bir rafın üstünde, üzerinde nişanları parlar durur.”

ANF NEWS AGENCY


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 3645   |   Yorum: (41)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 03:27 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pour faire un rêve de leur propre. Musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Princesse Fête"" Ce deux très stressé ""opéra expérience"" spectacle, joué dans la saison nouvelle année conna?tra le fichier de ""mise à niveau"", offre non seulement des performances musicales nike air max 2014 exquises, de laissez l'instant obtenir le nike air max 1 leopard billet vous vous sentez ?unique?. Avec effet immédiat, aussi longtemps que l'achat de la comédie musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Fête de la princesse"" à tout prix des billets nike air max 1 femme de théatre, vous pouvez profiter d'une construction privée service chaussures nike blazer solde exclusif du client, les organisateurs seront en plus du coupon imprimé sur votre Indiquez le nom, et que vous voulez dire 14 mots salutations seront commandés ce cadeau exclusif nike blazer femme pour surprendre vos chers amis et famille. Rien est un don nike air max 90 nike air max 90 pas cher de plus mémorable Nouvel An vaut plus que lui, en l'occasion de la fin de l'année nike free 3.0 nike air max 1 femme v4 pas cher la Saint-Sylvestre avec cette culture aucun souci de courtoisie Pimi des autres, la nike air max 90 femme pas cher joie de leur propre. Drama ""princesse fête? a réuni un grand nombre de comédien talentueux nike free run 3 pas cher et nike free run 2 femme excellent, les arts martiaux, l'acrobatie, opéra, -, hip-hop, de nombreuses mélange traditionnel et moderne des performances colorées, grandes scènes souligne partout l'esprit de la vieille ville impériale de Pékin. Pour rendre le jeu plus que Pékin pour les enfants nike free run femme de l'air, les organisateurs ont également particulier dans le hall nike air max 2014 du théatre pour le public un rares représentations privées personnalisés gastronomiques virtuoses, tels que les nike air max femme compétences uniques visage jetés, ballons tofu, les enfants magnifiquement sculptés et ainsi de suite. Ce n'était pas assez, le public avant chaque représentation dans le hall peut profiter de la fameuse cuisine royale soigneusement préparé impératrice Royal House 2.6 produit. En outre, comme lvda Gun, Pékin huit échantillons, des sp
 Yorum #2  | 16 May 2014 05:12 | Alıntı     

gucci bags

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
needs of demanding consumers.Louis Vuitton Sunglasses usually cost at between $ 400 and $ 800. Most louis vuitton purses models are reserved before they even hit Louis Vuitton Sale the Authentic Louis Vuitton Bags bar, but if they do,
LOVE written on the front. L and V surround the Louis Vuitton monogram.There are many Louis Vuitton christian louboutin shoes outlet handbags quickly, you can choose today, because gucci outlet online it seems that these
spot light everywhere. The michael kors clutch Sobe is the perfect accessory for day louis vuitton bags to evening wear. It comes to hurl michael kors outlet in patent leather with a striking LV signature cheap louis vuitton bags in large golden
The series was a hot-selling gucci purses shoes in 2009, the casual fashion elements and michael kors purses noble spirit of the reflected Men. It Christian Louboutin outlet online is produced by the European imported leather, so louis vuitton outlet store that
was a sissy grave Bag in various michael kors outlet colors and prints with drawstring Sides and louis vuitton bags a large buckle. This is love The louis vuitton outlet collection has canvas rectangular tote bags with the michael kors bags word
Fashion, Wholesale Gucci Handbags still the East, louis vuitton handbags as Champagne and Hennessy cognac Acura brand, louis vuitton bags and has a huge sales network and two louis vuitton outlet well-known in Paris Shopping
 Yorum #3  | 25 Haziran 2014 05:19 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
extremely large amounts of money for such fake designer bags when they claimed the real thing Louis Vuitton Outlet Online made by Louis Cheap Louis Vuitton Vuitton receives. This michaelkorsoutletonlinerst has led to http://www.officialcoachoutlet-store.com a much exploration kate spade bags and
your michael-kors--mk dreaming Monogram Vernis louis vuitton Sarah Wallet Louis Vuitton Handbags outlet Bleu Galactic M93636 Kate Spade Bags to your style louis vuitton outlet and taste. Novel Michael Kors Handbags design of Monogram Vernis with Salina series embodies both classics and
clutches, for example, immediate and many bags bags, on the other hand, besides the louis vuitton bags use "LV" mark yeast infection and his pockets are sometimes not connected to the
popularity with resort coach outlet store collection and for chanel factory outlet store its varied designs katespade.com and variety. After barbour outlet store Fashinista.com, Louis Louis Vuitton Sunglasses Vuitton has a Kate Spade Outlet jump of 23% Michael Kors 2014 increase in handbag http://www.2013-louisvuittonhandbags.com sales in 2010 www.mylouisvuittonfashion.com
products, no matter Louis vuitton Sale you buy them Louis Vuitton purses from a Louis coach.com Vuitton outlet or coach outlet store Franchise business. michaelkorsoutletestore-mk It wins loving http://www.louisvuittonoutlet--2014.com heart of thousands coach factory outlet store of people with Louis Vuitton its novel design, http://www.thebagsstyle.com exquisite
catch the Michael Kors Outlet fashion show on Coach outlet online your site, thanks LV Bags to a put katespadestoreonline.com application in place, Kate Spade Handbags especially for the www.louisvuitton--outletstore.net Event. Louis kate spade outlet online Vuitton handbags are louisvuittonoutletyears.com one of the Chanel Outlet international brands of Louis Vuitton Bag outlet
 Yorum #4  | 4 Temmuz 2014 09:08 | Alıntı     

michael kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mainly to consider how to make this product. Because this product is quite different with <a href="http://www.louisvuitton-christmas.com" title="Louis vuitton outlet">Louis vuitton outlet</a> the traditional insurance products to customers involved in <a href="http://www.louisvuitton--outletstore.net" title="Louis Vuitton Outlet Online">Louis Vuitton Outlet Online</a> <a href="http://www.michaelkors--outlets.com" title="Michael Kors Outlet">Michael Kors Outlet</a> long-term valuation of real estate, mortgage, customer service, <a href="http://www.chanelfactoryoutletstore.us.com" title="chanel outlet">chanel outlet</a> claims and other work, so take some time to study the relevant policies, not so fast to <a href="http://www.shopchaneloutlet.com" title="Chanel Outlet Online">Chanel Outlet Online</a> launch this product.<br/> <a href="http://www.michaelkorspursesonline.com" title="www.michaelkorspursesonline.com">www.michaelkorspursesonline
.com</a> Ping An Life Insurance said, "to the Housing <a href="http://www.louisvuittonoutletyears.com" title="louisvuittonoutletyears">louisvuittonoutletyears</a> Endowment" policy introduced to improve the social endowment <a href="http://www.michaelkorspursesonline.com" title="michael kors bags">michael kors bags</a> insurance system in our country has a great <a href="http://www.louissvuittonoutlet-bags.com" title="Louis Vuitton Bags">Louis Vuitton Bags</a> significance, but also for insurance companies to provide <a href="http://www.coachfactoryoutletstorest.com" title="coach factory">coach factory</a> a new product form. <a href="http://www.louisvuitton-newlv.com" title="Louis Vuitton">louis vuitton</a> Up to now there<br/>Overthe past ten years, <a href="http://www.katespadeoutletst.com" title="kate spade outlet">kate spade outlet</a> Ji Wenlin relapse. Two brother recalls: probably from <a href="http://www.ichaelkorsoutlet--2013.com" title="Michael Kors">Michael Kors</a> a view of the disease 67 years ago <a href="http://www.coachoutletstoreonlinest.com" title="coach outlet online">coach outlet online</a> that she began to have committed. "He looked <a href="http://www.katespadestoreonline.com" title="kate spade">kate spade</a> at the Beijing Traditional Chinese Medicine, has been <a href="http://www.barbourjacket.com.co" title="barbour outlet">barbour outlet</a> in medicine, did not get better."<br/>
 Yorum #5  | 7 Temmuz 2014 13:17 | Alıntı     

Michael Kors Outlet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Unter sterben Masse Kosten senken Kann unterlassen . Und VOR Allem Nicht KOPIEREN your TV -Star http://www.michael-kors--mk.com sofort nach der Show, ?h Nicht bezeichnet einen Nachahmer zu unterlassen . louisvuitton--outletstore.net Kurz ges?gt, ?hm Eine
ich sitzen durch eine weitere Mahlzeit mit diesem Louis Vuitton Handbags Yankeestepmother von ihr stehen kann ", " muss es nicht. zu schwer Chanel Outlet Online auf ihr, Stuart . Sie meint es gut . " " Ich kate spade outlet bin nicht schwer f¨¹r sie . Es
Menschen waren nicht sicher um louisvuitton-lvpurses uncivilizedSoutherners . " " Nun, man kann es ihr nicht verdenken . louis vuitton Sie ist ein Yankee und ist nicht ¨¹ber sehr gute Umgangsformen , http://www.thecoachoutletstore.com und nach allem, youdid ihn zu
es sagen und tun eben genau barbour factory outlet store das Falsche. Sie gibt mir die zappelt ! Und shethinks S¨¹dl?nder wilden Louis Vuitton Bags Barbaren . Sie erz?hlte auch , so Ma . Sie hat coach outlet store Angst vor S¨¹dl?nder . Wheneverwe'retheres
sollte klug Genug zu mischen und anzupassen Waden Kost¨¹me und vermeiden , sterben Gleichen Kost¨¹me Alltag , INDEM SIE Eine Notiz von dm, war er http://www.fashionbagsplaza.com tr ? Gt jeden tag . Die Modus - Ikone sollte Sich Louis Vuitton Outlet
Musikersuche ohne Risiko einkaufen Bem¨¹hungen . Inhalt der Webseite spielt sterben Wichtigste http://www.michaelkorsoutletestore-mk.com Rolle bei der herstellung der Webseite popul ? R. Die Webseite sollte http://www.michaelkorsoutlet--2013.com Nicht -Nur gut gestaltet und
Sie im Bein? Nein, sie nur f¨¹r Louis Vuitton Outlet Store alte Doc Fontaine geschickt zu kleiden andasked es dem Arzt , was kate spade new york Tony Ziel fehlte . Sagte, sie ahnen Licker wurde verderben seine Treffsicherheit Louis Vuitton Outlet . Denken Sie
schreiben Dienst von H?hle Die Freien Autoren oder Firmen coach factory outlet store Online in anspruch nehmen . SIE k ? Nnen IHNEN mit einzigartigen http://www.michaelkors-outlet-handbags.net Inhalten , sterben Nach Empfehlung: Ihren kriterien Innerhalb von Ein
 Yorum #6  | 14 May 2015 02:34 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mail online order propecia propecia secundarios when is generic finasteride availablefinpecia vs propecia propecia 0 5 propecia half-lifecialis not working where to buy cialis online cialis buy online genericsite about propecia Propecia finasteride similargenuine viagra online venta viagra andorra generic viagra made in india
 Yorum #7  | 17 May 2015 10:29 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
purchase viagra on line priligy experience viagra vs levitrapurchase viagra online without prescription priligy forum viagra product insertviagra online england brand viagra with fast delivery viagra vision problemsorder levitra levitra 40mg bulk prices levitra generic safeviagra and medicare Dapoxetine viagra soft tabs review
 Yorum #8  | 19 May 2015 07:34 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Your surgeon will remove fatty tissue and loose skin from the middle and lower sections of your abdomen to make it firmer and flatter.Wingard et al.They have less carbon monoxide in their system and their red blood cells are better able to carry oxygen. posso comprar cialis farmacia Its developer Portuguese neurologist Antonio Egas Moniz pioneered cerebral angiography to visualize the blood vessels of the brain for which he received a Nobel Prize in Physiology or Medicine in.
 Yorum #9  | 20 May 2015 09:37 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
An independent committee of physicians pharmacologists pharmacists and manufacturers called the United States Pharmacopeia USP reviews the available commercial drugs and continually reappraises their effectiveness.. cialis from canada th ed.Nucleic Acid Ther.
 Yorum #10  | 16 Ocak 2016 06:31 | Alıntı     

Portecem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
which shows a section of the worm. generic viagra sale .The physician suspecting increased ICP prescribed corticosteroids and Dicks symptoms disappeared.For those who survive there is significant morbidity.Radionuclides emit three types of radioactivity alpha particles beta particles and gamma rays. prezzo del cialis originale Since the pancreas made digestive enzymes he wondered if the enzymes might be digesting the hormone.Nat.These databases contain rafts of data on research trials diagnoses treatments and outcomes and they are constantly expanded and updated to provide the most uptodate information.Carpals wrist bones there are two rows of four bones in the wrist.. canada companys that sell cialis Because of Exercises these specific structures a given molecule always participates in a welldefined activity within the cell.For troublesome hemorrhoids the treatments ranged from ointments or salves to ligation tying off.However new studies need to be carried out in wellcharacterized populations of men with diabetes in order to better determine the incidence of ED and potential effects of interventions to reduce complications.Do not use this medication without telling your doctor if you are breastfeeding a baby.Philadelphia Pa Lippincott Williams Wilkins FigureS.. precio de viagra 100 mg The currently available therapies that should be considered for the treatment of erectile dysfunction include the followingA oral phosphodiesterase type PDE inhibitors intraurethral alprostadil intracavernous vasoactive drug injection vacuum constriction devices and penile prosthesis implantation.Different forms of strabismus include esotropia one eye turns inward crosseyed exotropia one eye turns outward walleyed hypertropia upward deviation of one eye and hypotropia downward deviation of one eye.Middleton LJ Champaneria R Daniels JP Bhattacharya S Cooper KG Hilken NH et al.colostomy isotretinoin for sale .DiagnosisThus normally radiopaque calciumcontaining bone appears white on an xray image.
 Yorum #11  | 6 Temmuz 2016 23:05 | Alıntı     

aslire795m33

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 21 Eylül 2016 07:56 | Alıntı     

aslirebbqdb3

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 25 Ekim 2016 00:30 | Alıntı     

aslire2y4g2u

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 13 Kasım 2016 10:01 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The typical term for one of these loans is days.Pittsburgh Foundation joins chorus urging stricter payday loan rules PGe PowerSource Sign up for free newsletters and get more of the PostGazette delivered to your inbox Join the conversation We all believed this was really really important because all of us serve vulnerable populations in our community said Max King president and chief executive of the Pittsburgh Foundation. short term loans All you need to do is give us a call toll free at.I dont believe any new regulations short of allowing outright racial or ethnic discrimination would have resulted in a different outcome.S. personal loans View Fees and Forms Get AnswersGet all the answers to your tax questions.com Inc.If you decline cookies you may have difficulty playing your selections and adversely impact your FreeLotto experience.com has been hit REALLY hard by this.ID Protection Legal Services Getting Closer with FSG Bank FSGs Unsecured Loan provides you with a great way to consolidate debt while saving money too. pay day loan For help with financial problems CFA urges consumers to seek credit counseling help or legal assistance.Many financial institutions or loan companies will offer unsecured loans for small businesses.There were numerous complaints coming in from all across the state mostly in Las Vegas though which has many retail locations for obvious reasons.Airport hotels Secured loans Toys games In other words there is no guarantee that you will qualify for the advertised rates. long term loans I also would like to say I recommend payday express for all there services in making my loan with them easy to do and easy to pay off.com The best class to use in Hotwire is the Mechanic.Marantz shared various photos and videos of her experiences.For your security well automatically log you out in seconds. online loans It is a faster way to access potential local buyers than other means in most cases.
 Yorum #16  | 22 Aralık 2016 10:24 | Alıntı     

aslire1qtgm8

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 15 Ocak 2017 21:31 | Alıntı     

MichaelCef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 21 Ocak 2017 00:34 | Alıntı     

EugenemuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 22 Ocak 2017 21:20 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 25 Ocak 2017 19:26 | Alıntı     

Tracyodova

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 26 Ocak 2017 22:37 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #22  | 12 Şubat 2017 01:01 | Alıntı     

KennethTeemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd743767 Generic Cialis
 Yorum #23  | 16 Mart 2017 23:59 | Alıntı     

Fg Ninc

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 33, Kayıtlı: 15.03.2017
   ICQ: --,
Juivy cheap cialis online
stult <a href="http://buycialislrx.com">generic cialis</a>
 Yorum #24  | 22 Nisan 2017 12:29 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
They hit upon gold. I hit upon a plan.
http://bobrdobr.ru/people/bupoca/http://www.monmar.it/index.php?option=com_...sk=user&id=5250
Despite the absurdity speak. People say we are a friendly family.
 Yorum #25  | 26 Nisan 2017 12:03 | Alıntı     

KelvinKen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
d http://canph-tadalafil.com buy cialis in the uk <a href= http://canph-tadalafil.com >cialis generic</a> buy tadalafil cialis
 Yorum #26  | 26 Nisan 2017 19:39 | Alıntı     

Caseyalabe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd185514 viagra price
 Yorum #27  | 27 Nisan 2017 15:30 | Alıntı     

Matthewkit

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
i http://genvia01.com viagra for woman <a href= http://genvia01.com >viagra without a doctor prescription</a> generic for viagra
 Yorum #28  | 28 Nisan 2017 14:36 | Alıntı     

Josephcaumb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jsorrys http://usviagra24.com how to order viagra <a href= http://usviagra24.com >viagra generic</a>
is there generic viagra
Viagra
 Yorum #29  | 29 Nisan 2017 06:47 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #30  | 29 Nisan 2017 16:47 | Alıntı     

Howardmip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
q <a href= http://modafinil24h.com >buy modafinil</a> satisfied buy provigil online

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: