Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Atatürk Bize Vurun Dedi, Vurduk -III - M.Kobal Aryalı  


29-12-2011, 16:11 Kategori: Tarih  
“Atatürk Bize Vurun Dedi, Vurduk”-III

M.Kobal Aryalı

"Komutan mermi pahalı kullanmayın dedi, kadınlara, çocuklara dipçikle vuruyorduk. Sonra tüfekler zarar görüyor dendi. Bundan sonra meşe kütükleri ile vurmaya başladık. Vura vura 10 yaşındaki çocukları öldürdük.” Kürtleri doksan yıl önce vahşice öldüren Türk cumhuriyeti, bügünde aynı nedenlerden dolayı öldürmeye devam ediyor. TC'nin kurucusu M.Kemal, Sol ve sağ kolu olarak birinci, ikinci dönem başbakanları; İnünü, Bayar ikilisi ve 23 yıl süreyle Genelkurmay Başkanlığını yürüten Fevzi Çakmak,1927-1938 dönemin içişleri Bakanı Şükrü Kaya, 1936-43 dönemin Ummumi Müfettişi Korgeneral Abdullah Alpdoğan ve benzer sömürgeci yönetim kadrosu, Kürtleri olağanüstü yetkilerle yönetiyorlardı.

İttihatçıların ırkçı, işgalcı zihniyetiyle kurulan Türk Cumhuriyeti, Kürtlerin, Ermenilerin, Süryanilerin soykırımı üzerine kurulmuştur. Türk yönetimi, bu etnisite ve dini inançların barış içinde yaşamalarından sürekli korkmuş ve hiç biriyle barışık yaşamamıştır, Kemalist Cumhuriyet, bu ruh paranoyasıyla Kürtleri yönetmiştir. Dolayısıyla sözkonusu vahşete boyun eğmeyen Dersim Bölgesi, soykırımdan geçirilen son Kürt isyanı olmuştur.

Seyyit Rıza'dan önce, oğlu ibrahim, Abdullah Alpdoğan'ın kurduğu tuzağa düşürülerek mart 1937 de katledilir. Seyyit Rıza,”Halvori'de yediye yakın aşiretle direnme kararı alır. Abdullah Alpdoğan, direniş kararının bütün Kürtleri ve aşiretleri kapsmaması için devlet yanlısı bazı aşiretleri kandırır. Alişer ve Zarife tuzağa düşürülür. Ağır işkencelerden sonra kafaları kesilip Genelkurmay ve Alpdoğan'ın önüne bırakılır. Şahin ağa 'da iç ihanetle ayni akibete uğrar Türklerin bu kelle avcılığı, Kürt gerillalarına'da defalarca uygulandığını ve halen devam ettiğini özellikle belirtmeliyim.

Belgelere göre Dersimi imha harekatın kontrolü genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak'tadır, 1. Dersim Harekatının başlatılmasından üç gün önce dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Elazığ’a gelerek hazırlıkları bizzat denetler. 4 ay süren katliam harekatının ardında, Seyyit Rıza, oğlu ve bir arkadaşıyla birlikte 10 Eylül’de Erzincan'da tuzağa düşürülerek yakalandığı belirtilir.

Daha önce sağ yakalanabilmiş Kürt ileri gelenlerin tutulduğu Elazığ zindanına gönderilir. İşkenceli sorgudan sonra göstermelik bir mahkeme ile 15 Kasım1937'de, Elazığ Buğday meydanında sabaha doğru; oğlu Resik Hüseyin, Kamer Ağa’nın oğlu Yusufanlı Fındık, Şeyhan reisi Usê Seydi, Demenan reisi Cebrail ve oğlu, Kureşanlı Hasan ve Haydaranlı Kamer Ağa. İle birlikte toplu olarak idam edilirler. Kürtlere eziyet etmekten zevk alan,Türk cumhuriyetin cellat başları, gençleri babalarından önce idam ettirme ve izletme işkencesini özellikle uygulamayı ihmal etmezler.

Seyyit Rıza ile birlikte idam edilen, ve önceden katledilen Kürt halk önderlerin, ve direniş kadroların Haberi duyulması üzerine Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ve Başbakan İsmet İnönü, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve sıkıyönetim komutanı Abdullah Alpdoğan’a tebrik mesajı gönderirler. Birbirlerini tebrik eden türk cumhuriyet yönetimi, Kürtleri başsız bırakma ve daha kolay yenilgiye uğratma sevincini yaşarlar. Cumhuriyet gazetesi başyazarı Yunus Nadi,“Tarihe Gömülen Dersim“ başlıklı 18 Kasım 1937 tarihli yazısında,“Senelerden beri adına Dersim denilen mesele tarihin ummanına katılmış ve ebeddiyen ölmüştür.”diye başlık atacaktı !

Dersim katliam'ın ikinci etabı daha kurkunçtur. Bütün Kürt toplum önderleri, şahsiyetleri, imha edilmiş, halk kıyımdan geçirilmiş ve bölgede hakimiyet sağlanmışken, iki ay sonra, 2 Ocak 1938’de İkinci kırım harekatına start veriliyor. Zaten asıl büyük soykırımlar da ikinci harekatta yaşanır. “Kürtler okşamakla kazanılmaz” diyen Fevzi Çakmak, gene ordunun başındaydı. TC yönetimin bu «seçkin» İttihatçı kadrosundaki tek değişiklik; İttihatçı İnönü'nün yerine İttihatçı Bayar Başbakan olur. Direnenlerin imhası tamamlanınca, yaşlı genç, kadın, çocuk, herkes hedef alınır.

Bütün bir bölge potansiyel bir imha planıyla acımasızca yok ediliyor ve dağıtılıyorlar. İttihatçı Celal Bayar tâ 90 yaşındayken, “İttihat Terakki bitmez” bu devletin kendisidir.! Demişti. Kemalist cumhuriyetin asimilasyon, sürgün, inkâr, katliam, soykırım politikası, meclisin karar ve kanunlarıyla uygulamaya konulmuştur. Bu sömürgeci politikadan geri dönüşün yolu ve devlet özrü'de aynı yöntemle gerçekleşmek zorundadir. Hiç süphesiz son söz ve karar Kürt Milletin olacaktır.

Kendisini Kemalizmin ırkçı, faşist, soykırımcı kimliğinden ayrı tutuğunu var sayan AKP hükümetin Kürt direnişçilerine karşı pratiği ürkütücü boyotlara ulaşmıştır. İttihat Terakkinin; tek bayrak, tek vatan, tek millet ırkçı ideolojisi iktidardır. Güne uyarlanmış, biçim değiştirmiştir. Yüzlerce Kürdü toplu öldüremiyor. Ama onar, yirmişer,otuzar kürdü, terorist adı altında vahşice öldürüyor ve diğer tarafta hiç bir geçerliliği olmayan açıklamalarla, Kürtlerin bütün haklarını vereceklerini belirtiyorlar.!

Bu söylem Türk cumhuriyet yöneticilerin ilk yalanı değildir.Türk sömürgeciliği, Kürdistan ulusal hakları için direnenleri elimine ettikten sonra geri kalanları nasıl sürüleştirdikleri bütün kanıtlarıyla ortadadır. Kürtler; bir daha bu tuzağa düşmemelidir.

Kürtlere zulum uygulamaktan seçici davrandigi iddiasinda olan AKP, Türk islam sentezin ırkçı cemaatçı dehşetiyle erıtme amacındadır. Sürü haline getirmeye çalıştıkları kürtlerle bir sorunlarının olmadığını belirten AKP yönetimi, direnen Kürtlere Kürtçe'yi bile yasaklamıştır. Kemalist Ergenekon, Cemaatçı Ergenekon'la yer değiştirmiş. Kemalist faşistlerin başaramadıklarını, Cemaat faşizmiyle başarmaya çalışıyorlar. Kürdün beynine inen sopa aynı sopadır.

Bu nedenden dolayı, bir tarafta cezalandıran, diğer taraftan duygulara oynayan AKP hükümeti, sorunun politik ve etnik boyutunu, inanç boyutuyla harmanlayarak karartmak istemektedir. Ne yazık ki, bir çok Kürt, AKP'nin bu riyakâr, sinsi politikasını ya görmeyecek kadar sefil bir durumdadır, yada, grupsal ve breysel menfatine yenik düşecek kadar apolitikleşmiştir.

Eşit ulusal haklar temelinde, barışçıl çözümü engellenen Kürt meselesi, iktidar olmanın kaldıracı olmaktan çıkarılmadığı sürece, inkâr katliamı, her an fiziki katliama dönüşebilir. Daha dün yirmi yedi Kürt direnişçisini Şırnak ve Cudi'de öldürdüğünü ve bir evelki günde yirmi Kürt gerillasını Dıyarbakır kırsalında öldürdüğünü belirten AKP hükümetiyle, 1937-38 hükümeti arasındaki tek fark, seçerek öldürmektir.! Demek ki zihniyet ve sonuç aynıdır.! Değişen tek şey biçim yanı daha bilinçli öldürmek. Eminim koşullar uygun olsaydı toplu olarak'ta öldürmekten imtina etmeyecektı bu zihniyet.

Bekaroğlu; “Bundan 14 yıl önce KTÜ Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesiyken 70'ini aşmış bir erkek hasta İntihar girişiminde bulunmuştu; depresyon tanısı ile takibini ve tedavisini yapıyorduk. Bir seansta Dersim harekatına katıldığını öğrendim; görüşmenin devamında ağlayarak özetle şunları söyledi: "Komutan mermi pahalı kullanmayın dedi, kadınlara, çocuklara dipçikle vuruyorduk. Sonra tüfekler zarar görüyor dendi. Bundan sonra meşe kütükleri ile vurmaya başladık. Vura vura 10 yaşındaki çocukları öldürdük.»

Dersim soykırım suçunu, kendileri ile mezara götürmek istemeyenlerle, Bu vahşetten kurtulabilenler hatırladıkları ölçüde sorunu anlatarak insanliğin bilincine işlemeye çalışırken. Kılıçdaroğlu halen CHP' ve yönetici katilleri temize çıkarma uğrasında olması korkunç bir ruh hali olsa gerek. Yaşatılan barbarlığın şahidi, dönemin emniyet amiri ve sonrasının dış işleri bakanı olan İhsan Sabri Çağlayangil'i sarsan ve Muhsin Batur'u korkutan, itiraf etmesini zorlaştıran, yazamayacak kadar etkileyen bu türk işgalin zorbalığı nasıl oluyor, akrabalarıyla sürgün edilen zarar gören Kılıçdaroğlunu hiç etkilemiyor.?

Kılıçdaroğlu, milletini, aşiretini, dilini, yaşananları unutmuş olabilir, ama Dersimle ilgili açıklamalarıyla bu denli alçalması ve yaşanan vahşetin kapatılmasını istemesi, CHP, Atatürk, gururunu mevcut soykırımdan daha çok önemsemesi, üstün tutması, insanlığını yitirmiş biri haline getiriyor.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 3)
  |   Okuma: 4803   |   Yorum: (376)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 30 Aralık 2014 08:43 | Alıntı     

asdsadsaguanwei

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
It is stated humorously which United states ladies can't ever have sufficient purses or even hublot replica sale. Along with a lot of wrist watches available, it's turned out to be difficult with regard to actually expert fake gucci manufacturers to obtain their own pieces of art found, not to mention loved, through watch enthusiasts. Breitling with regard to Bentley had been competent to effectively accomplish basically which. This particular sequence is the endeavor in between 2 incredible producers: hublot replica. Precisely what links all of them collectively is actually their own curiosity with regard to exceptional systems as well as exceptional designs. Breitling replied through making a number of rado replica view versions. Because usually, need hard disks development, and also the manufacturers associated with Breitling as well as wrist watches possess constructed their own reputations through producing outstanding chronographs as well as through answering the requirements associated with experts within the rushing business.
 Yorum #2  | 19 Ocak 2015 08:46 | Alıntı     

watchesukchm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The humbly, yet implicatively titled Aviation collection possibly is the most widely recognized range of watches from Tag Heuer http://www.syrauto.com/tag-heuer-monaco-replica-uk.html . With its debut in 2005 it not only helped to bring the brand to a much wider audience, but also to ultimately make watches inspired by aviation and instruments a more important trend in the watch world. The Aquaracer line of watches are part of the Aviation collection and today we are looking at a new and very limited piece called the Formula 1, sold exclusively by The tag heuer Formula 1 replica .

The model in question is an alternative version of the also new tag heuer Aquaracer replica , which is not to be confused with the other model called "Aquaracer Titanium" (the one that actually has a dial where there's carbon fiber material visible). What the Aquaracer Carbon offers instead is a carbon dial in solid black, a 42 millimeter stainless steel case with black PVD coating to increase the stealthy nature of the watch, and also the dial now proudly states Aquaracer just below the Tag Heuer logo at the 3 o'clock position. What makes this particular piece a limited edition is the fact that only 50 numbered pieces will be made and that the three colored parts are painted to the "The Watch Gallery blue" instead of orange.
 Yorum #3  | 30 Nisan 2015 13:31 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis 20mg tablets canadian pharm support group is cialis better than viagraviagra for sex offenders Sildenafil medicare coverage of viagrapropecia testimonies Propecia hair loss information finasteridedifference between viagra and levitra priligy achat generic viagra quick deliveryviagra gum Viagra can viagra expire
 Yorum #4  | 8 May 2015 08:46 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra walmart cost levitra mieux que cialis levitra pricingviagra mg soft chew viagra canadian online sales viagra buy it online nowcialis online canada best price generic cialis cialis daily doseviagra discount prices Buy Viagra Online comparison viagra levitra cialisfinasteride patent finasteride 3 mg propecia finasteride hrt
 Yorum #5  | 26 May 2015 05:10 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Midwives received similar recognition in midwives ought to be sober patient and discreet free from external deformity WILLIAM SMELLIE MOTHER AND BABY MEDICINE A MIDWIFE ON CALL A female midwife transports an analgesic gasair machine on the back of her bicycle in free viagra Arlington VA American Psychiatric Publishing Inc.How often you have sex may have little to do with how satisfied you are sexually Taormino says.They will give you further instructions.RESPIRATORY SYSTEM OPEN CLOSED Posterior aspect of tongue Epiglottis Aryepiglottic fold Glottis Cartilage Vocal folds abducted Vocal folds adducted FIGURE The larynx viewed from above superior view.
 Yorum #6  | 1 Haziran 2015 01:09 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
More than patients had repeat surgery to limit the damage and again Charnley experimented on himself by injecting himself with some of the worn particles so that he could experience the problem at first hand.Opium alcohol and herbs such as henbane provided relief from pain while alcohol hot oils and vinegar were used to clean wounds and incisions.Kidney transplants had just begun and antibiotics were prescribed with almost no regard for the possibility that microbes might develop resistance. Online pharmacy Radiative heating is also reduced by changing the orientation of the body with respect to the sun.Roose S.
 Yorum #7  | 17 Haziran 2015 00:51 | Alıntı     

HowardRamp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 30 Haziran 2015 17:30 | Alıntı     

Williambig

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Such individuals are overweight and tadalafil usually have various other medical conditions connected to their disease - such as diabetes, high blood pressure and higher cholesterol.
If you have actually been figured out with erectile dysfunction, Cialis (tadalafil) can be prescribed. It will be effective just for as in length as you take it as generic elimite needed.
It comes more hints as tablets from 2 to 32 mg of the energetic ingredient, as well as suspension or syrup.
Its effects are based on recovering the organic equilibrium of purchase acomplia online chemicals in the mind, mainly serotonin and dopamine.
John's wort, epilepsy drugs, antidepressants, anti-biotics, misery medicines, medications cialis for weight reduction, rifampicin, antifungals, and drugs for typical blood lipid levels.
Do not miss any kind of planned cialis levitra viagra brows through to your physician as your blood pressure will certainly need to be determined on the normal basis to see to it propranolol is working right for you.
Your doctor could recommend it for various other purposes, however its key one is to deal with clindamycin chronic alcohol addiction.
There is an opportunity to purchase Zimulti online - simply make certain you really need this medrol medication and talk to your medical professional beforehand.
When you just tretinoin cream start utilizing Retin-A, some negative side effects are possible.
 Yorum #9  | 2 Temmuz 2015 06:43 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Laryngitis pharyngitis e. propecia la mujer b.orgcontentguidelinesandqualitycareclinicalguidelinesmainreportspsa.In reality this comparison group does not exist due to confounding variables.In Goldman L Schafer AI eds.
 Yorum #10  | 6 Temmuz 2015 01:53 | Alıntı     

Robertkal

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 27 Temmuz 2015 15:25 | Alıntı     

IsmaelJen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 11 Ağustos 2015 14:20 | Alıntı     

Danielgaro

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If a source of eosinophilia unassociated to Clozaril is determined (e. g. bronchial asthma, allergies, collagen vascular illness, leechlike infections, and also particular neoplasms), treat the buy mobic online underlying reason as well as proceed Clozaril.
 Yorum #14  | 27 Ağustos 2015 23:39 | Alıntı     

RonaldAcak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
As your physical body indocin gets made use of to the medication these side impacts could go away. In instance of a planned surgery see to it your medical professional understands that buy tretinoin you are taking propranolol. This drug can be available in different types and every one of them should be taken in the appropriate way to ensure you benefit from your procedure as much as cheap erythromycin feasible. The major negative side effects stated could indicate your treatment is not buy amoxicillin going very as intended. We can assure your full fulfillment each time you valtrex mg shop regarding them! You are constantly welcome to see our comparison web page check out the very best drug stores we tretinoin cream 0.1 buy online decided on, due to the fact that this is your possibility to get additional high quality for less money. The study demonstrated the efficacy of high-dose risperidone, as determined by the mean mobic change in ABC-I score. PULMICORT RESPULES must be provided independently in the acyclovir nebulizer (see PRECAUTIONS, Information for Patients). Steady-state plasma levels of labetalol during repeated dosing are gotten to propranolol 20 mg by regarding the 3rd day of dosing. Taking provera more Tamiflu will certainly not alleviate your signs quicker and could trigger undesirable side effects. People should be recommended that indocin lasting use of intranasal corticosteroids, including budesonide, might enhance the danger of some eye problems (cataracts and also glaucoma). Clients need to notify his/her health care provider if a change in vision is kept in mind while utilizing Rhinocort Aqua Nasal Spray [ see Warnings as well as Precautions (5. Disorders that increase urine pH might allopurinol lower the urinary system elimination of memantine causing boosted plasma levels of memantine [see Drug Interactions (7. Carafate is not considerably taken in levaquin 500 right into the physical body through the intestinal tract. Do not begin any brand-new drug without previously reviewing it with your wellness treatment retin a online company. Voltaren could additionally cause stomach buy prednisolone syrup for cats or digestive blood loss, which could be deadly. Do not integrate this medication with other medicines unless otherwise suggested purchase retin a online by your healthcare service provider. An overdose of Azithromycin could trigger the following symptoms that you will certainly should mention to your neighborhood emergency center: stomach soreness, diarrhea, nausea, albuterol and throwing up.
 Yorum #15  | 30 Ağustos 2015 14:00 | Alıntı     

Gregorykew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
It's constantly vital to report any kind of adverse effects that appear substantial, such as chest discomfort, heavy or watery diarrhea, light-headedness, nausea, jaundice, loss of appetite, belly pain or phenergan generic low temperature. Cytotec (misoprostol) is an artificial prostaglandin that safeguards the lining of lisinopril your tummy by minimizing the production of belly acid. It's additionally important that you consume viagra soft lots of water during the procedure to make certain renal stones are not going to develop. Any kind of severe side impacts of Zyloprim like nausea, muscle weakness, weight-loss, clay-colored feces, skin rash, peing much less compared to usual, flu signs, hemorrhaging when you pee, tingling, dark urine or joint pain have to be mentioned to your medical professional instantly, while moderate adverse effects like frustration, diarrhea, muscle discomfort, modifications in the taste, throwing up or sleepiness could be overlooked as long as they go away. You will should make certain you constantly take furosemide 40mg the right dose of Deltasone. The location allopurinol to which you are going to use this treatment must likewise be prepared for the application - it's suggested to clean it with some moderate cleansing soap and pat dry utilizing a towel. Pediatric Management-- The principles of administration of kid as well as grown-up overdosages generic wellbutrin cost are similar. It works by preventing the bacteria from prednisolone multiplying aiding your immune system to combat the infection. If you are uncertain you will certainly have the ability to do everything on your own and locate a credibled online drug store, you can ask for help, and there are lipitor numerous individuals who could possibly help you. Some of the negative side effects clomid that can take place with captopril could not require clinical focus. While these occasions levitra are generally self-limiting, there have been reports of severe discontinuation signs. Risperidone may increase nexium pill the risk of fatality in older grownups with dementia-related problems. Just before utilizing this drug, inform your doctor or pharmacist your clinical past, specifically of: recent movement, recent blood loss in the buy vardenafil online eye, renal troubles, current major surgery, stomach ulcer. Based on minimal information in kids old 11 to 15, (see Pediatric Use) the preliminary dosage is 1/2 to one get prozac online 2 1/2 milligrams scored tablet daily. Dosing may have to be boosted as tolerated up until a therapeutic reaction is accomplished.
 Yorum #16  | 9 Eylül 2015 06:32 | Alıntı     

Georgekes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 13 Eylül 2015 16:39 | Alıntı     

WalterSt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You viagra soft can take Cialis with some meals or without, yet see to it you adhere to all the recommendations your health care service provider provided. Tadalafil has been made use of for years to address male impotence, although this condition is known even more clinically as buy ventolin on line erectile dysfunction. You need to not make use of Zebeta if you dislike bisoprolol, or if you have particular serious propranolol heart disease such as"AV block" or slow-moving heart rhythm. Some youths have ideas about suicide when very first taking an acyclovir antidepressant. Get emergency situation clinical assistance if you have any of these indicators of an allergy to Vytorin: hives; problem breathing; swelling of your face, augmentin lips, tongue, or neck. In diabetic individuals dose changes of insulin or dental hypoglycemic brokers might be erythromycin called for. Keep the tablet computer in its blister pack until you prepare to take it. Open the bundle and peel off zestril lisinopril back the aluminum foil. Capecitabine can enter body cephalexin fluids (including urine, feces, vomit, semen, vaginal fluid). You constantly have to inform your medical professional of the medical conditions that could need a change of your dose, such prozac online pharmacy as myasthenia gravis or liver disease. Metabolic adverse effects have frequently consisted of weight gain propecia hair loss (3 %) and weight loss (1 %). Do not apply more of it as it is albuterol not visiting make the treatment a lot more efficient. These problems can occur without warning while you are ordering cafegot taking Voltaren. The white of your eye could look red, and your eyelids could become swollen and also stuck with a discharge when you awaken in the early morning. Simply one eye may be infected to start with, celexa but it frequently disperses to both eyes. Take the drug daily systematically and combine each intake with mindful monitoring of your daily diet strategy to prevent consuming clomid order online fatty and sweets consisting of products. This condition could impact several buy cipro without prescription other aspects of your life, which is why taking Viagra could be quite important. John's wort as cheap tretinoin cream they should make your therapy much less reliable and cause risky adverse effects. In intestinal parietal cells, rabeprazole is protonated, accumulates, as well as furosemide 40mg is changed to an active sulfenamide. It's buy cafergot online vital that you take Levitra not a lot more usually compared to every 24 hrs and always note your dose. There is absolutely nothing much easier since you advair have our cost-free contrast web page available. In animals, M1 possesses concerning one-third of the pharmacological task of glimepiride, yet it is uncertain whether vardenafil M1 leads to clinically meaningful effects on blood sugar in people.
 Yorum #18  | 21 Eylül 2015 03:42 | Alıntı     

cialis tadalafil tablets

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
coupons cialis <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/#buy-cialis-generic">much cialis should i take</a>, 5 mg cialis generic <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/cialis-cost.html">cialis 5mg cost</a>, do you need prescription cialis <a href="http://cialispills2013.com/">cialis price 5mg</a>, cialis discounts <a href="http://tinyurl.com/q35xhq4">cialisforwomen</a>, online pharmacy cialis <a href="http://tinyurl.com/q35xhq4">can women use cialis men</a>
 Yorum #19  | 24 Eylül 2015 21:30 | Alıntı     

RobertNix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The suggested dosage of Astelin cipro online no prescription in the usa В® Nasal Spray in youngsters as well as grownups 12 years as well as older with seasonal hay fever is a couple of sprays each nostril two times daily. You will need to make certain you constantly tell your doctor if levaquin you develop any significant responses to Retin-A such as hives, swelling of the lips or tongue, closing of your throat, trouble breathing or puffinessing of your face. The following ones are considered to be mild: upset tummy, pain in the back, heat or redness in your neck, breast, or face, cheap propecia online headache, stale nose, and memory problems. Do not cheapest xenical orlistat increase your amount without initial consulting your health treatment carrier. There were no damaging reactions stated in this study that were not xenical over the counter formerly observed in adults or teenagers. When applying the medicine try to prevent mouth, wellbutrin wounds, ears, eyes and nostrils. You will certainly need to make certain you let your physician know if you have any type of inquiries before the treatment can be started or if anything is metformin not completely certain. Levitra can at times trigger such light side impacts as back pain, warmth or soreness in your neck, face, or upper body, hassle, indigestion, stale nose, eyesight adjustments, and memory issues, but there is no should stress over them, as the tend to disappear nexium esomeprazole magnesium soon. Prednisolone is made use of baseding on the directions of your healthcare provider to viagra soft ensure you get the most from your procedure with it. Your zoloft no prescription doctor will certainly also have to recognize the truth you are utilizing conivaptan, imatinib, rifampin, anti-biotics, cimetidine, antidepressants, heart or blood stress medicines, antifungals, isoniazid, HIV/AIDS medication, bosentan or any sort of other prescribed medicines, to prevent communications. Patients must be instructed to report any signs as well as signs and symptoms which might recommend liver dysfunction to ensure that appropriate biochemical erythromycin benzoyl peroxide testing can be done. You could take Abilify with some meals or without, and always make certain you are using an unique measuring device if you have buy aciclovir been recommended the liquid kind of this medication. Avoid taking more than suggested as this can induce where to buy stromectol unsafe symptoms of an overdose. Amongst these events, taste perversion was the only occasion that had significantly greater incidence in the methotrexate clarithromycin-treated team compared to the placebo-treated group. This information is general medical suggestions and does not replace information you buy acyclovir without prescription obtain from your medical company. You will certainly should be utilizing get the facts it for at the very least a couple of months to feel the perks and see to it you could keep your disorders controlled. Throughout this duration, if you ever before see such severe negative side effects of Allopurinol as numbness, dark urine, influenza symptoms, pain or blood loss when urinating, nausea, joint discomfort, peing much less compared to normal, loss of hunger, weight management, clay-colored stools or muscular tissue weak point, you require to stop it and consult your physician.
 Yorum #20  | 1 Ekim 2015 22:15 | Alıntı     

Edwardbew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
As your body acquires made use of to amoxil the medication these negative effects may go away. The propecia half-life is markedly much longer in the senior as compared to more youthful subjects. A mass balance study utilizing 14C-sevelamer order tetracycline hydrochloride in 16 healthy and balanced man and also female volunteers showed that sevelamer hydrochloride is not systemically absorbed. Shirovirechana- Boswellia serrata Capsules are useful in restorative purifying of the body parts over the clavicle lisinopril without an rx level. Do not take this medication in larger or smaller quantities or for longer than phenergan recommended. Namenda concerns a lesson of medications called NMDA (N-methyl-D-aspartate)preventions. If you are hypersensitive to memantine or any of the substances in Namenda, do not take Namenda. View the end of this brochure for a complete buy cipro list of components in Namenda. Tell your doctor about all the medicines you take, consisting of prescribed as well as non-prescription medicines, vitamins, and herbal supplements. Some atenolol adverse effects where to buy tretinoin cream usp 0.025 may not require any sort of clinical interest.
 Yorum #21  | 12 Ekim 2015 18:33 | Alıntı     

avrtvj

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I knowing <a href="http://cialis4usa.com/ ">cialis price</a> side effects such as sinus congestion, and stony headache. These were intolerable at <a href="http://cialisgd.com/ ">cialis</a> 20mg a handful times weekly. I start myself going several weeks without taking any <a href="http://cialispricing.net/ ">cialis</a> and irresistible a 20mg label on the contrary when absolutely needed cialis.
 Yorum #22  | 9 Kasım 2015 14:36 | Alıntı     

nmop31

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Since the occasion <a href="http://viagrausaprices.com/">viagra prices</a> is launched in the market it gains so much popularity and a million thanks. Ratiocinate is affordable tariff <a href="http://usasildenafilprice.com/">sildenafil price comparison</a> and erection rations without side effects. <a href=" http://edviagraprice.com/ ">viagra prices</a> enhances erection from the opening dosage and one can sense formidable more best prices viagra than original capacity.
 Yorum #23  | 14 Kasım 2015 15:58 | Alıntı     

qbsoew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Overdosing <a href="http://viagrawithoutadoctorprescriptioncheap.com/">viagra online with prescription</a> is dangerous. Do not express overdose of <a href="http://viagrawithoutadoctorsprescriptioned.com/">viagra without prescription</a>. Take only one-liner pill <a href="http://genericviagrawithoutadoctorsprescription.com/">viagra without a doctors prescription</a> in unified day. Muse on this simple-hearted regulate and intent not in any degree suffer with to face overdosing viagra without prescription side effects.
 Yorum #24  | 3 Aralık 2015 23:38 | Alıntı     

kugb20

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=" http://genericsforviagra.com ">generic viagra</a>, <a href=" http://rxsildenafilcanada.com/ ">buying generic viagra online</a>, <a href=" http://genericforusa.com ">generic viagra</a>, <a href=" http://edmedmen.com/ ">generic name of viagra</a>
 Yorum #25  | 10 Aralık 2015 15:59 | Alıntı     

Amlguigm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
How's it going?
Take a look at my lifeknot sildenafil.
 Yorum #26  | 18 Aralık 2015 11:04 | Alıntı     

jubsvd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #27  | 30 Aralık 2015 10:51 | Alıntı     

Anori24

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
See you around.
My homepage: <a href=http://viagra-withoutadoctorprescriptionusa.net/#viagra-without-prescriptio
n-ukeu.kurdistan-post.eu>viagra without a doctor prescription</a>, buy viagra without prescription
 Yorum #28  | 3 Ocak 2016 15:12 | Alıntı     

Ejbciyx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #29  | 8 Ocak 2016 18:12 | Alıntı     

cmc36b

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #30  | 11 Ocak 2016 16:46 | Alıntı     

bex21l

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: