Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ağustos 2015    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Atatürk Bize Vurun Dedi, Vurduk -III - M.Kobal Aryalı  


29-12-2011, 16:11 Kategori: Tarih  
“Atatürk Bize Vurun Dedi, Vurduk”-III

M.Kobal Aryalı

"Komutan mermi pahalı kullanmayın dedi, kadınlara, çocuklara dipçikle vuruyorduk. Sonra tüfekler zarar görüyor dendi. Bundan sonra meşe kütükleri ile vurmaya başladık. Vura vura 10 yaşındaki çocukları öldürdük.” Kürtleri doksan yıl önce vahşice öldüren Türk cumhuriyeti, bügünde aynı nedenlerden dolayı öldürmeye devam ediyor. TC'nin kurucusu M.Kemal, Sol ve sağ kolu olarak birinci, ikinci dönem başbakanları; İnünü, Bayar ikilisi ve 23 yıl süreyle Genelkurmay Başkanlığını yürüten Fevzi Çakmak,1927-1938 dönemin içişleri Bakanı Şükrü Kaya, 1936-43 dönemin Ummumi Müfettişi Korgeneral Abdullah Alpdoğan ve benzer sömürgeci yönetim kadrosu, Kürtleri olağanüstü yetkilerle yönetiyorlardı.

İttihatçıların ırkçı, işgalcı zihniyetiyle kurulan Türk Cumhuriyeti, Kürtlerin, Ermenilerin, Süryanilerin soykırımı üzerine kurulmuştur. Türk yönetimi, bu etnisite ve dini inançların barış içinde yaşamalarından sürekli korkmuş ve hiç biriyle barışık yaşamamıştır, Kemalist Cumhuriyet, bu ruh paranoyasıyla Kürtleri yönetmiştir. Dolayısıyla sözkonusu vahşete boyun eğmeyen Dersim Bölgesi, soykırımdan geçirilen son Kürt isyanı olmuştur.

Seyyit Rıza'dan önce, oğlu ibrahim, Abdullah Alpdoğan'ın kurduğu tuzağa düşürülerek mart 1937 de katledilir. Seyyit Rıza,”Halvori'de yediye yakın aşiretle direnme kararı alır. Abdullah Alpdoğan, direniş kararının bütün Kürtleri ve aşiretleri kapsmaması için devlet yanlısı bazı aşiretleri kandırır. Alişer ve Zarife tuzağa düşürülür. Ağır işkencelerden sonra kafaları kesilip Genelkurmay ve Alpdoğan'ın önüne bırakılır. Şahin ağa 'da iç ihanetle ayni akibete uğrar Türklerin bu kelle avcılığı, Kürt gerillalarına'da defalarca uygulandığını ve halen devam ettiğini özellikle belirtmeliyim.

Belgelere göre Dersimi imha harekatın kontrolü genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak'tadır, 1. Dersim Harekatının başlatılmasından üç gün önce dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Elazığ’a gelerek hazırlıkları bizzat denetler. 4 ay süren katliam harekatının ardında, Seyyit Rıza, oğlu ve bir arkadaşıyla birlikte 10 Eylül’de Erzincan'da tuzağa düşürülerek yakalandığı belirtilir.

Daha önce sağ yakalanabilmiş Kürt ileri gelenlerin tutulduğu Elazığ zindanına gönderilir. İşkenceli sorgudan sonra göstermelik bir mahkeme ile 15 Kasım1937'de, Elazığ Buğday meydanında sabaha doğru; oğlu Resik Hüseyin, Kamer Ağa’nın oğlu Yusufanlı Fındık, Şeyhan reisi Usê Seydi, Demenan reisi Cebrail ve oğlu, Kureşanlı Hasan ve Haydaranlı Kamer Ağa. İle birlikte toplu olarak idam edilirler. Kürtlere eziyet etmekten zevk alan,Türk cumhuriyetin cellat başları, gençleri babalarından önce idam ettirme ve izletme işkencesini özellikle uygulamayı ihmal etmezler.

Seyyit Rıza ile birlikte idam edilen, ve önceden katledilen Kürt halk önderlerin, ve direniş kadroların Haberi duyulması üzerine Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ve Başbakan İsmet İnönü, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve sıkıyönetim komutanı Abdullah Alpdoğan’a tebrik mesajı gönderirler. Birbirlerini tebrik eden türk cumhuriyet yönetimi, Kürtleri başsız bırakma ve daha kolay yenilgiye uğratma sevincini yaşarlar. Cumhuriyet gazetesi başyazarı Yunus Nadi,“Tarihe Gömülen Dersim“ başlıklı 18 Kasım 1937 tarihli yazısında,“Senelerden beri adına Dersim denilen mesele tarihin ummanına katılmış ve ebeddiyen ölmüştür.”diye başlık atacaktı !

Dersim katliam'ın ikinci etabı daha kurkunçtur. Bütün Kürt toplum önderleri, şahsiyetleri, imha edilmiş, halk kıyımdan geçirilmiş ve bölgede hakimiyet sağlanmışken, iki ay sonra, 2 Ocak 1938’de İkinci kırım harekatına start veriliyor. Zaten asıl büyük soykırımlar da ikinci harekatta yaşanır. “Kürtler okşamakla kazanılmaz” diyen Fevzi Çakmak, gene ordunun başındaydı. TC yönetimin bu «seçkin» İttihatçı kadrosundaki tek değişiklik; İttihatçı İnönü'nün yerine İttihatçı Bayar Başbakan olur. Direnenlerin imhası tamamlanınca, yaşlı genç, kadın, çocuk, herkes hedef alınır.

Bütün bir bölge potansiyel bir imha planıyla acımasızca yok ediliyor ve dağıtılıyorlar. İttihatçı Celal Bayar tâ 90 yaşındayken, “İttihat Terakki bitmez” bu devletin kendisidir.! Demişti. Kemalist cumhuriyetin asimilasyon, sürgün, inkâr, katliam, soykırım politikası, meclisin karar ve kanunlarıyla uygulamaya konulmuştur. Bu sömürgeci politikadan geri dönüşün yolu ve devlet özrü'de aynı yöntemle gerçekleşmek zorundadir. Hiç süphesiz son söz ve karar Kürt Milletin olacaktır.

Kendisini Kemalizmin ırkçı, faşist, soykırımcı kimliğinden ayrı tutuğunu var sayan AKP hükümetin Kürt direnişçilerine karşı pratiği ürkütücü boyotlara ulaşmıştır. İttihat Terakkinin; tek bayrak, tek vatan, tek millet ırkçı ideolojisi iktidardır. Güne uyarlanmış, biçim değiştirmiştir. Yüzlerce Kürdü toplu öldüremiyor. Ama onar, yirmişer,otuzar kürdü, terorist adı altında vahşice öldürüyor ve diğer tarafta hiç bir geçerliliği olmayan açıklamalarla, Kürtlerin bütün haklarını vereceklerini belirtiyorlar.!

Bu söylem Türk cumhuriyet yöneticilerin ilk yalanı değildir.Türk sömürgeciliği, Kürdistan ulusal hakları için direnenleri elimine ettikten sonra geri kalanları nasıl sürüleştirdikleri bütün kanıtlarıyla ortadadır. Kürtler; bir daha bu tuzağa düşmemelidir.

Kürtlere zulum uygulamaktan seçici davrandigi iddiasinda olan AKP, Türk islam sentezin ırkçı cemaatçı dehşetiyle erıtme amacındadır. Sürü haline getirmeye çalıştıkları kürtlerle bir sorunlarının olmadığını belirten AKP yönetimi, direnen Kürtlere Kürtçe'yi bile yasaklamıştır. Kemalist Ergenekon, Cemaatçı Ergenekon'la yer değiştirmiş. Kemalist faşistlerin başaramadıklarını, Cemaat faşizmiyle başarmaya çalışıyorlar. Kürdün beynine inen sopa aynı sopadır.

Bu nedenden dolayı, bir tarafta cezalandıran, diğer taraftan duygulara oynayan AKP hükümeti, sorunun politik ve etnik boyutunu, inanç boyutuyla harmanlayarak karartmak istemektedir. Ne yazık ki, bir çok Kürt, AKP'nin bu riyakâr, sinsi politikasını ya görmeyecek kadar sefil bir durumdadır, yada, grupsal ve breysel menfatine yenik düşecek kadar apolitikleşmiştir.

Eşit ulusal haklar temelinde, barışçıl çözümü engellenen Kürt meselesi, iktidar olmanın kaldıracı olmaktan çıkarılmadığı sürece, inkâr katliamı, her an fiziki katliama dönüşebilir. Daha dün yirmi yedi Kürt direnişçisini Şırnak ve Cudi'de öldürdüğünü ve bir evelki günde yirmi Kürt gerillasını Dıyarbakır kırsalında öldürdüğünü belirten AKP hükümetiyle, 1937-38 hükümeti arasındaki tek fark, seçerek öldürmektir.! Demek ki zihniyet ve sonuç aynıdır.! Değişen tek şey biçim yanı daha bilinçli öldürmek. Eminim koşullar uygun olsaydı toplu olarak'ta öldürmekten imtina etmeyecektı bu zihniyet.

Bekaroğlu; “Bundan 14 yıl önce KTÜ Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesiyken 70'ini aşmış bir erkek hasta İntihar girişiminde bulunmuştu; depresyon tanısı ile takibini ve tedavisini yapıyorduk. Bir seansta Dersim harekatına katıldığını öğrendim; görüşmenin devamında ağlayarak özetle şunları söyledi: "Komutan mermi pahalı kullanmayın dedi, kadınlara, çocuklara dipçikle vuruyorduk. Sonra tüfekler zarar görüyor dendi. Bundan sonra meşe kütükleri ile vurmaya başladık. Vura vura 10 yaşındaki çocukları öldürdük.»

Dersim soykırım suçunu, kendileri ile mezara götürmek istemeyenlerle, Bu vahşetten kurtulabilenler hatırladıkları ölçüde sorunu anlatarak insanliğin bilincine işlemeye çalışırken. Kılıçdaroğlu halen CHP' ve yönetici katilleri temize çıkarma uğrasında olması korkunç bir ruh hali olsa gerek. Yaşatılan barbarlığın şahidi, dönemin emniyet amiri ve sonrasının dış işleri bakanı olan İhsan Sabri Çağlayangil'i sarsan ve Muhsin Batur'u korkutan, itiraf etmesini zorlaştıran, yazamayacak kadar etkileyen bu türk işgalin zorbalığı nasıl oluyor, akrabalarıyla sürgün edilen zarar gören Kılıçdaroğlunu hiç etkilemiyor.?

Kılıçdaroğlu, milletini, aşiretini, dilini, yaşananları unutmuş olabilir, ama Dersimle ilgili açıklamalarıyla bu denli alçalması ve yaşanan vahşetin kapatılmasını istemesi, CHP, Atatürk, gururunu mevcut soykırımdan daha çok önemsemesi, üstün tutması, insanlığını yitirmiş biri haline getiriyor.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 3)
  |   Okuma: 1607   |   Yorum: (14)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 30 Aralık 2014 08:43 | Alıntı     

asdsadsaguanwei

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
It is stated humorously which United states ladies can't ever have sufficient purses or even hublot replica sale. Along with a lot of wrist watches available, it's turned out to be difficult with regard to actually expert fake gucci manufacturers to obtain their own pieces of art found, not to mention loved, through watch enthusiasts. Breitling with regard to Bentley had been competent to effectively accomplish basically which. This particular sequence is the endeavor in between 2 incredible producers: hublot replica. Precisely what links all of them collectively is actually their own curiosity with regard to exceptional systems as well as exceptional designs. Breitling replied through making a number of rado replica view versions. Because usually, need hard disks development, and also the manufacturers associated with Breitling as well as wrist watches possess constructed their own reputations through producing outstanding chronographs as well as through answering the requirements associated with experts within the rushing business.
 Yorum #2  | 19 Ocak 2015 08:46 | Alıntı     

watchesukchm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The humbly, yet implicatively titled Aviation collection possibly is the most widely recognized range of watches from Tag Heuer http://www.syrauto.com/tag-heuer-monaco-replica-uk.html . With its debut in 2005 it not only helped to bring the brand to a much wider audience, but also to ultimately make watches inspired by aviation and instruments a more important trend in the watch world. The Aquaracer line of watches are part of the Aviation collection and today we are looking at a new and very limited piece called the Formula 1, sold exclusively by The tag heuer Formula 1 replica .

The model in question is an alternative version of the also new tag heuer Aquaracer replica , which is not to be confused with the other model called "Aquaracer Titanium" (the one that actually has a dial where there's carbon fiber material visible). What the Aquaracer Carbon offers instead is a carbon dial in solid black, a 42 millimeter stainless steel case with black PVD coating to increase the stealthy nature of the watch, and also the dial now proudly states Aquaracer just below the Tag Heuer logo at the 3 o'clock position. What makes this particular piece a limited edition is the fact that only 50 numbered pieces will be made and that the three colored parts are painted to the "The Watch Gallery blue" instead of orange.
 Yorum #3  | 30 Nisan 2015 13:31 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis 20mg tablets canadian pharm support group is cialis better than viagraviagra for sex offenders Sildenafil medicare coverage of viagrapropecia testimonies Propecia hair loss information finasteridedifference between viagra and levitra priligy achat generic viagra quick deliveryviagra gum Viagra can viagra expire
 Yorum #4  | 8 May 2015 08:46 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra walmart cost levitra mieux que cialis levitra pricingviagra mg soft chew viagra canadian online sales viagra buy it online nowcialis online canada best price generic cialis cialis daily doseviagra discount prices Buy Viagra Online comparison viagra levitra cialisfinasteride patent finasteride 3 mg propecia finasteride hrt
 Yorum #5  | 26 May 2015 05:10 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Midwives received similar recognition in midwives ought to be sober patient and discreet free from external deformity WILLIAM SMELLIE MOTHER AND BABY MEDICINE A MIDWIFE ON CALL A female midwife transports an analgesic gasair machine on the back of her bicycle in free viagra Arlington VA American Psychiatric Publishing Inc.How often you have sex may have little to do with how satisfied you are sexually Taormino says.They will give you further instructions.RESPIRATORY SYSTEM OPEN CLOSED Posterior aspect of tongue Epiglottis Aryepiglottic fold Glottis Cartilage Vocal folds abducted Vocal folds adducted FIGURE The larynx viewed from above superior view.
 Yorum #6  | 1 Haziran 2015 01:09 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
More than patients had repeat surgery to limit the damage and again Charnley experimented on himself by injecting himself with some of the worn particles so that he could experience the problem at first hand.Opium alcohol and herbs such as henbane provided relief from pain while alcohol hot oils and vinegar were used to clean wounds and incisions.Kidney transplants had just begun and antibiotics were prescribed with almost no regard for the possibility that microbes might develop resistance. Online pharmacy Radiative heating is also reduced by changing the orientation of the body with respect to the sun.Roose S.
 Yorum #7  | 17 Haziran 2015 00:51 | Alıntı     

HowardRamp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 30 Haziran 2015 17:30 | Alıntı     

Williambig

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Such individuals are overweight and tadalafil usually have various other medical conditions connected to their disease - such as diabetes, high blood pressure and higher cholesterol.
If you have actually been figured out with erectile dysfunction, Cialis (tadalafil) can be prescribed. It will be effective just for as in length as you take it as generic elimite needed.
It comes more hints as tablets from 2 to 32 mg of the energetic ingredient, as well as suspension or syrup.
Its effects are based on recovering the organic equilibrium of purchase acomplia online chemicals in the mind, mainly serotonin and dopamine.
John's wort, epilepsy drugs, antidepressants, anti-biotics, misery medicines, medications cialis for weight reduction, rifampicin, antifungals, and drugs for typical blood lipid levels.
Do not miss any kind of planned cialis levitra viagra brows through to your physician as your blood pressure will certainly need to be determined on the normal basis to see to it propranolol is working right for you.
Your doctor could recommend it for various other purposes, however its key one is to deal with clindamycin chronic alcohol addiction.
There is an opportunity to purchase Zimulti online - simply make certain you really need this medrol medication and talk to your medical professional beforehand.
When you just tretinoin cream start utilizing Retin-A, some negative side effects are possible.
 Yorum #9  | 2 Temmuz 2015 06:43 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Laryngitis pharyngitis e. propecia la mujer b.orgcontentguidelinesandqualitycareclinicalguidelinesmainreportspsa.In reality this comparison group does not exist due to confounding variables.In Goldman L Schafer AI eds.
 Yorum #10  | 6 Temmuz 2015 01:53 | Alıntı     

Robertkal

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 27 Temmuz 2015 15:25 | Alıntı     

IsmaelJen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 11 Ağustos 2015 14:20 | Alıntı     

Danielgaro

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If a source of eosinophilia unassociated to Clozaril is determined (e. g. bronchial asthma, allergies, collagen vascular illness, leechlike infections, and also particular neoplasms), treat the buy mobic online underlying reason as well as proceed Clozaril.
 Yorum #14  | 27 Ağustos 2015 23:39 | Alıntı     

RonaldAcak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
As your physical body indocin gets made use of to the medication these side impacts could go away. In instance of a planned surgery see to it your medical professional understands that buy tretinoin you are taking propranolol. This drug can be available in different types and every one of them should be taken in the appropriate way to ensure you benefit from your procedure as much as cheap erythromycin feasible. The major negative side effects stated could indicate your treatment is not buy amoxicillin going very as intended. We can assure your full fulfillment each time you valtrex mg shop regarding them! You are constantly welcome to see our comparison web page check out the very best drug stores we tretinoin cream 0.1 buy online decided on, due to the fact that this is your possibility to get additional high quality for less money. The study demonstrated the efficacy of high-dose risperidone, as determined by the mean mobic change in ABC-I score. PULMICORT RESPULES must be provided independently in the acyclovir nebulizer (see PRECAUTIONS, Information for Patients). Steady-state plasma levels of labetalol during repeated dosing are gotten to propranolol 20 mg by regarding the 3rd day of dosing. Taking provera more Tamiflu will certainly not alleviate your signs quicker and could trigger undesirable side effects. People should be recommended that indocin lasting use of intranasal corticosteroids, including budesonide, might enhance the danger of some eye problems (cataracts and also glaucoma). Clients need to notify his/her health care provider if a change in vision is kept in mind while utilizing Rhinocort Aqua Nasal Spray [ see Warnings as well as Precautions (5. Disorders that increase urine pH might allopurinol lower the urinary system elimination of memantine causing boosted plasma levels of memantine [see Drug Interactions (7. Carafate is not considerably taken in levaquin 500 right into the physical body through the intestinal tract. Do not begin any brand-new drug without previously reviewing it with your wellness treatment retin a online company. Voltaren could additionally cause stomach buy prednisolone syrup for cats or digestive blood loss, which could be deadly. Do not integrate this medication with other medicines unless otherwise suggested purchase retin a online by your healthcare service provider. An overdose of Azithromycin could trigger the following symptoms that you will certainly should mention to your neighborhood emergency center: stomach soreness, diarrhea, nausea, albuterol and throwing up.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: