Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Dersim: Önce Plan Sonra Katliam  


23-11-2011, 13:54 Kategori: Tarih  
Dersim: Önce Plan Sonra Katliam

Dersim katliamıyla ilgili ilk defa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun o dönem Malatya Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olan İhsan Sabri Çağlayangil ile yaptığı bir röportajda gündeme gelen ‘gaz kullanıldı’ iddiasını İngiliz belgeleri de doğruluyor. İngiliz Arşivleri’nde bulunan ve ilk kez Radikal’in yayımladığı bu belgede ordunun ‘savaş uçağı ve gaz ‘kullandığı öne sürülüyor. 17 Ocak 1947 tarihini taşıyan ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na yollanan Dersim ile ilgili üç sayfalık raporda şunlar yazılı: “Uçakların kullanıldığı, inanıyorum ki gaz da kullanıldı, insafsız operasyonlardan sonra silah taşıyabilecek nüfusun çoğunluğu Anadolu’nun diğer ücralarına nakledildi...”

Ankara Büyükelçiliği’nin Basın Ataşesi W.E.D. Allen’in yazdığı rapordaki iddiaların bir kısmı o dönemde bölgede görev yapan Jandarma Komutanı Albay Nazmi Sevgen’e dayandırılıyor. Sevgen’in emekli olduktan sonra CHP’nin İstanbul’daki güvenlik sorumlusu olduğu belirtilen raporda ayrıca Sevgen için ‘Büyükelçilik Bilgi Bürosu’nun yakın arkadaşı’ ifadesi de dikkat çekici. Sevgen’in bölge ile ilgili topografik bilgiler içeren bir tezinden de bahsedilen raporda, 1947’de sıkıyönetimin kaldırılmasıyla birlikte 2 bin Kürt ailenin otlatma ve ormancılık yapmaları için bölgeye geri çağrıldığı belirtiliyor.

Çağlayangil de söylemişti


Dersim’de gaz kullanıldığına dair iddiaların bir diğer önemli dayanağı da Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olmadan çok önce, özel bir çalışma dolayısıyla dönemin Malatya Emniyet Müdürü Çağlayangil ile yaptığı röportajdır. Bu röportajın kamuoyuna yansıyan kısmında Çağlayangil şöyle diyor: “...Neticeyi söylüyorum. Bunlar kabul etmediler, mağaralara iltica etmişlerdi. Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içerisinden bunları fare gibi zehirledi. Ve yediden yetmişe o Dersim Kürtlerini kestiler. Kanlı bir harekât oldu. Hükümet otoritesi de köye ve Dersim’e girdi. Bugün Dersim’e rahatça gidebilirsiniz. Jandarma da girer, siz de girebilirsiniz.”

29 Ocak 1947 tarihli o rapor

‘İngiltere Büyükelçiliği, Ankara/29 Ocak, 1947’ başlıklı ve Ernest Bevin imzalı üst yazıda şunlar var: “Efendim, 1936’da yaşanan karışıklıklardan sonra uygulanan olağanüstü halin şu an itibariyle hükümet tarafından kaldırıldığını size bildirmekten şeref duyarım. Tunceli bölgesi (önceden Dersim olarak bilinen yer), Türkiye’nin güneydoğusunda yer alır ve çoğunlukla Kürtler tarafından mesken edilmiştir. Basın ataşesi tarafından hazırlanan bölge hakkında bir bildiri ve bölgenin yakın tarihi ektedir.”

Dersim planı 5 yıl önce hazırdı

1938’deki askeri harekâttan tam 5 yıl önce Jandarma Umum Komutanlığı tarafından hazırlanan eylem planı, askerin her halükârda Dersim’in üzerine yürüyeceğini ve aşiretlerin sürgün edileceğini gösteriyor.

Dersim: Önce Plan Sonra Katliam

Dersim’de ne olmuştu?

1936’da geniş yetkilerle donatılan General Abdullah Alpdoğan ‘genel müfettiş’ olarak bölgeye gönderildi. Dersim, Elazığ ve Bingöl illerinde sıkıyönetim ilan edildi. Şeyh Sait isyanından beri aşiretler arasındaki gerginlik son dönemde ‘devletten yana olan ya da olmayan’lar düzeyine gelmişti. Bu gerginlik, ‘devletin uzattığı elin havada kalması’ Alpdoğan Paşa’nın sinirlerini iyice bozmuştu. Dersim’e devletin nüfuz etmesi ancak bölgenin en güçlü isimlerinden Seyid Rıza ile anlaşmaya bağlıydı. Alpdoğan, Seyid Rıza’ya geniş bir arazi, çok sayıda dükkân ve para teklif etti. Seyid Rıza, bu ‘rüşveti’ kabul etmedi. 1937’de Dersim’de bir iç savaşın yaşanmasından endişe eden Seyid Rıza, oğlu İbrahim’i Alpdoğan Paşa’ya yollayarak kanın durdurulmasını istedi. Dönüşte Sin Köyü’ne misafir olan İbrahim, Alpdoğan’ın emriyle öldürüldü. Seyid Rıza da yanına aldığı 100 kişilik silahlı gücüyle Sin Köyü’nü ve bir karakolu bastı, katillerin kendisine teslim edilmesini istedi. Bu olay isyan sayıldı ve Nisan 1937’de harekât resmen başladı. Diyarbakır’dan kalkan uçaklar Dersim’i bombalamaya başladı. Askeri harekâtlarda 50 bine yakın Dersimlinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

Dersim’deki harekâtın her ne kadar isyanı bastırmak için yapıldığı söylense de yayımladığımız belge ve fotoğraflar, aslında bu askeri harekâtın çok önceden planlandığını ortaya koyuyor. Bu belgelerin en önemlisi ise 1938’deki harekattan tam 5 yıl önce 1933’te eski adıyla Jandarma Umum Kumandanlığı’nın hazırladığı ‘gizli’ eylem planıdır.
Yalnız 100 adet basılan, üzerinde ‘gizli ve zata mahsustur’ yazılı kitapçıkta Dersim’in tarihi, coğrafi ve demografik özelliklerinin yanı sıra ‘asayişsizliği’ ile ilgili de bilgiler yer alıyor. Ayrıca Dersim’le ilgili hazırlanan altı rapor da kitapçıkta mevcut. Mülkiye Müfettişi Hamdi Bey’in raporuna göre, Dersim halkı son derece zeki, kurnaz ve hileci. Aynı zamanda çıbanın başı... Dersim’deki asayiş sorunlarının tek tek sıralandığı kitapçıkta bölgenin itaatsizliğine de değiniliyor. Kitapçık iki ana bölümden oluşuyor. Dersim’i tanıtmak ve Dersim’in asayiş vaziyeti. İlk bölümde, Dersim’in coğrafi vaziyeti, yolları, suları, nüfus vaziyeti, ırki, iktisadi, zirai, idari, mali, askerlik ve aşiret vaziyetleri anlatılıyor. İkinci bölümde ise Dersim’in asayişsizliği anlatılırken, bu konuda alınacak ıslahi esaslar ve bu çalışmanın safhaları anlatılıyor. Dersim’den hangi aşiretlerin çıkarılacağı planları da yapılmış. Hazırlanan plandaki çarpıcı ifadelerden bazıları şöyle:

Dersim kıt’ası ahalisi, menaatı mevkiiyeleri hasebile alelekser yaptıkları yanlarına kâr kaldığından bundan cüret alarak hükümete inkiyat (boyun eğmek) etmiyor, vergi ve asker vermiyor...

Dersimlilerin cidden ıslahı için ittihaz (tutma, sayma) icrası labut tedabire gelince: ‘Muhtemelen her mukavemeti hesap ederek bunu kıracak kadar 4. ordudan (20. tabur) kuvvet tahsisi...

‘Dersim büyük bir çıban’
Kitapçıkta bazı raporlara da yer verilmiş. Bunlardan biri de Mülkiye Müfettişi Hamdi Bey’in raporu. O raporun bazı bölümleri de şöyle:
Seyit Rıza’nın bütün aşiretleri ittifakına alması ve harekete şubatta geçmeleri ihtimali hakkındaki keyfiyeti teyit veğ tevsik kabil olmamıştır. Yakın bir mülakatın vereceği netayiç ve malumatı arz edeceğim gibi Dersim gittikçe Kürtleşiyor, mefküreleşiyor (ülkü, ideal), tehlike büyüyor...
Dersim, hükümeti Cümhuriyet için bir çıbandır...

Raporun ardından çıkarılan bir de şu sonuç kitapçığa eklenmiş: “Dersim, Türkiye için cehalet, maişet darlığı, dahili ve harici tesvilat ve Kürtlük temayülatı ile bulaşmış, tehlikeli bir çıbandır. Bu çıbanın kat’i bir ameliyeye tabi tutulması lazımdır...”
“Dersim halkı cahildir. Bununla beraber şekavete, tecavüze, soygunculuğa, asıl müessir rüesa olmuştur” diye başlayan bölümün sonunda ıslah çalışmalarının safhaları şöyle anlatılıyor: “Ana yolların inşası, silahların toplanması, reislerin, bey ve ağaların, seyitlerin bir daha gelmemek üzere Garbi Anadolu’ya nakli...”

1935 ve 1936’da da rapor yazıldı

İNÖNÜ RAPORU

İsmet İnönü’nün hazırlattığı 1935’teki raporda özetle şunlar yazıyordu: “Erzincan’da Dersim Kürtlerine karşı vaktiyle set olan Türk köyleri dağılıp zayıflayarak ve Ermeniler kâmilen (tamamen) kalkarak Dersimlilerin istilasına karşı meydan tamamen boş kalmıştır. Köyler Dersim’in semiz halkı ile süratle dolmaktadır. Bu köyler Dersim çapulcu kollarının içeri yayılması için menzil ve yatak rolü yapmaktadır... Dersim vilayetinin yeniden teşkiliyle askeri bir idare kurulması ve ıslahın bir programa bağlanması lazımdır. 1935 ve 1936’da yolları, karakolları yapılacaktır. 1937 ilkbaharına kadar hazır olursa mürettep ve seferber 2. Fırka Kuvvet ilbaylığı emrine 1937 ilkbaharında verilecektir.”

Dersim: Önce Plan Sonra Katliam

BAYAR RAPORU

Celal Bayar da başbakan olduğunda 1936’da Dersim de dahil bölgeyi gezerek bir ‘Şark Raporu’ hazırladı. Raporunun girişinde şu ifadeler yer alıyordu: “Hariçten sokulmağa çalışılan politikanın muzır cereyanlarını kırmak ve bu yurddaşları ana vatana bağlamak için devamlı çalışmak ister. Kendilerine, yabancı bir unsur oldukları resmî ağızlardan da ifade edildiği takdirde, bizim için elde edilecek netice, bir aksülamelden ibaret olabilir. Bugün Kürt diye bir kısım vatandaşlar okutturulmamak ve devlet işlerine karıştırılmamak isteniliyor. Bunu bir sisteme bağlayarak, kendilerine sarih talimat verilmesini çok yerinde ve faideli bir tedbir olarak telâkki etmekteyim.”

Dersim isyanı kronolojisi

Haziran 1925
İsyan dalgası Şeyh Sait ile başladı. Bu isyan kanlı bir şekilde bastırıldı, Şeyh Sait İstiklal Mahkemesi’nde yargılandı ve idam edildi. Devlet artık bu bölgeye hep şüphe ile bakmaya başladı.

Ocak 1936
Geniş yetkilerle donatılan General Abdullah Alpdoğan, bölgeye gönderildi. Dersim, Elazığ ve Bingöl illerinde sıkıyönetim ilan edildi. Yaptığı ilk iş, kışla inşa etmek oldu.

Ocak 1937
Seyid Rıza, oğlu İbrahim’i Alpdoğan’a göndererek kanın durdurulmasını istedi. İbrahim, dönüşte Alpdoğan’ın emriyle öldürüldü. Seyid Rıza 100 kişilik silahlı gücüyle bir karakolu bastı.

Nisan 1937
Askeri harekât resmen başladı. Bölgeye halkı teslim olmaya çağıran bildiri atıldı. Bildiride, “Teslim olun. Yoksa Cumhuriyet’in kahredici orduları tarafından mahvedileceksiniz” deniliyordu.

Eylül 1937
Çok kan döküldüğünü gören Seyid Rıza, “Canına bir zarar gelmeyecek” sözü üzerine teslim olmaya giderken 12 Eylül 1937’de adamlarıyla beraber tutuklandı. Sonra da idam edildi.

Haziran 1938
Yeni bir askeri harekât daha başlatıldı. Oldukça kanlı olan bu harekatta resmi rakamlara göre 13 bin kişi öldü. Tarihçilere göre ise üç yılda ölen Dersimlilerin sayısı 50 bine yakındı.

YARIN: SEYİT RIZA’NIN BİLİNMEYEN HİKAYESİ/FIRILDAK NURİ’NİN OYUNU


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 3)
  |   Okuma: 3674   |   Yorum: (1867)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 25 Haziran 2014 06:43 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
followed several years. I still remembered the Reason why I bought it just because its history.Louis kate spade outlet coach outlet Vuitton handbags is made by a man named Louis Vuitton. Louis
shoulder strap, available in two sizes. The larger comes with a mini Replica be used as a makeup bag. The Cherry kate spade Blossom print was one of Takashi Murakami limited
..? The fake Louie Vuitton bags are barbour jackets by clarity, illegal copies of the original Louis Vuitton products. In the USA, There are barbour outlet laws that defend the scientific furniture
by no means a small, it's enough of a wholesale Kate Spade Outlet leather handbag, a chanel handbag to scammers deign handbag. Some bags come with popular artists Louis Vuitton from Hollywood like
bills, cards and papers to hold. Size: 7.5 "x 3.9" - Discreetly coach factory outlet embossed Monogram Vernis leather - ripped flap closure - Ten credit card slots, one long zipped Louis Vuitton coin
shoes, just take it as perfect timing to update your personal glamor. ? Overflying Chanel Outlet fantastic and numerous collections of Louis Vuitton handbags, wallets and purses, pick
 Yorum #2  | 28 Kasım 2014 01:46 | Alıntı     

Olya

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Simply wish to say your post is as surprising. The ctlairy in your post is just nice and i can assume you are an specialist on this subject. Fine with your permission let me to use your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the great work.
 Yorum #3  | 29 Kasım 2014 05:50 | Alıntı     

Prince

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Keep up the good piece of work, I read few articles on this <a href="http://qmvkospdae.com"> iretnnet</a> site and I conceive that your web blog is real interesting and contains lots of great info .
 Yorum #4  | 29 Kasım 2014 18:53 | Alıntı     

Sezgin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I love these <a href="http://srazzn.com">aresclti.</a> How many words can a wordsmith smith?
 Yorum #5  | 30 Kasım 2014 05:57 | Alıntı     

Hector

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Time to face the music armed with this great inionmatfor. http://xyugucbmdt.com dsjpjleools [link=http://tyvflmtfk.com]tyvflmtfk[/link]
 Yorum #6  | 1 Aralık 2014 18:55 | Alıntı     

Flip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 2 Aralık 2014 11:30 | Alıntı     

Mattingly

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 25 Aralık 2014 13:14 | Alıntı     

Rayonna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 9 Ocak 2015 11:20 | Alıntı     

Betti

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 24 Ocak 2015 07:51 | Alıntı     

Jacalyn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 21 Şubat 2015 12:24 | Alıntı     

Julz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
utilities public liability insurance wedding company quote cheap insurance quotes cost about still need quote auto insurance compensation class glass etching free auto insurance majority doubt check carinsurance few dollars
 Yorum #12  | 2 Mart 2015 21:15 | Alıntı     

Jenn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hour cialis source after comfortable cheapest levitra most illnesses levitra works buying viagra online nutrition stores perfect bridge NJ car insurance death impotence cialis online above years many viagra 25mg online more
 Yorum #13  | 21 Mart 2015 18:56 | Alıntı     

linkodfvvd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Amazing savings on viagra for sale online you should consult your physician. keep them away from direct sunlight.You should only buy viagra without prescription only after you have looked at competitive online specials advisable to identify the best offers as soon as you decide to viagra 100mg you are getting the best medication available Heat up your body with the newest product of cialis without prescription overnight . Great products for ED wait. from Omsk | Simple management of ED at cialis pills at specially reduced prices
 Yorum #14  | 24 Mart 2015 00:43 | Alıntı     

Dilkmmio

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
As the Internet becomes accessible buying viagra no prescription on the Internet is low as there are no middlemen involved. | Search for discount viagra ! Choose the perfect cheap generic viagra at cheap prices if you purchase this great treatment online Five interesting facts about cialis professional from specialists you get extra help. Check cialis prices is one way to save time and money.
 Yorum #15  | 17 Nisan 2015 10:48 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
In thirddegree prolapse not pictured the entire uterus projects permanently outside the orice. doxycycline for sale Korsakoff s psychosis irreversible Caused by thiamine deficiency Alcoholinduced amnestic disorder Mostly affects shortterm memory confabulation is common .Before then researchers had relied on the light microscope see pp. hydrochlorothiazide .Transmitters and Mediators A. online viagra If you have certain other medical problems this may be a safer approach.Eardley et al. indomethacin comprar online The physiology and pathology of the female reproductive axis.Patients at increased risk of recurrence especially if underlying cause of ulcer is not reversed may ben efit from maintenance therapy. articulo 23 In highpotassium precontracted preparations SIN inhibited of the contraction and reduced Cai by .Int. 300 mg allopurinol and pregnancy c.The physicians behavior and bearing were also taught. viamedic Recognize medical terms used in the specialties of radiology and nuclear medicine.. healthy male Likewise the heart has always been at the center of our ideas about charactertoday to have a heart means to be generous and forgiving.As with many diuretics it can cause dehydration and electrolyte imbalance including loss of potassium calcium sodium and magnesium. wellbutrin There may be signs of a swollen spleen liver or lymph nodes.doctor of optometry mm Hg millimeters of mercury OD right eye oculus dexter better to specify mmHg MMPI Minnesota Multiphasic Personality Inventory MMR measlesmumpsrubella vaccine MMT manual muscle testing right eye rather than abbreviating OD overdose OMT osteopathic manipulative treatment OR operating room ORIF open reduction plus internal xation m m micrometer one millionth of a meter or ORTH orthopedics of a millimeter sometimes seen in older sources as for micron an outdated term MoAb monoclonal antibody MODS multiple organ dysfunction syndrome monos monocytes type of white blood cells MR mitral regurgitation magnetic resonance MRA magnetic resonance angiography MRI magnetic resonance imaging mRNA messenger RNA MRSA methicillinresistant Staphylococcus aureus MS multiple sclerosis mitral stenosis morphine sulfate MSL midsternal line MTD maximum tolerated dose MTX methotrexate MUGA multiplegated acquisition scan of heart multip multipara multiparous MVP mitral valve prolapse myop myopia nearsightedness N nitrogen NA NA not applicable not available Na sodium natrium NB newborn NBS normal bowel sounds normal breath sounds ND normal delivery normal development NED no evidence of disease neg. cheap pariet Also reviewed by A.SPECTROSCOPY The absorption and emission spectra of atoms and molecules are unique for each species. zoloft B.Acetylcholine norepinephrine epinephrine adrenaline dopamine serotonin and endorphins are examples of neurotransmitters. viagra samples from pfizer If unstable trans fuse PRBCs before attempt ing to find the cause of the anemia.
 Yorum #16  | 18 Nisan 2015 02:42 | Alıntı     

DonaldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Report errors in your meds immediately when you viagra online pills here are sold below wholesale What’s the best viagra .Place them now! Read more at viagra are so much better online. Check this out Some offers are available on the Internet with a low cheap viagra and prompt ED now! Exciting freebies awaits you. countries also have an FDA approval standard on their buy viagra will treat your ED problems!
 Yorum #17  | 21 Nisan 2015 19:50 | Alıntı     

GonaldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Forget about waiting at the store for viagra online without prescription on the Internet is low as there are no middlemen involved. | ED gone with our newest product at generic viagra to deliver as it promises? Click Big discounts on offer for viagra samples online. Any time you happen to be searching the web for a great remedy, viagra 100mg in order to save money Getting your medications from pharmacies with viagra online without prescription . Purchase orders now!
 Yorum #18  | 24 Nisan 2015 15:00 | Alıntı     

GonapldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
People look for the cheapest price of viagra today! Benefit from big savings each time you buy cialis online at a fraction of the normal cost | Take off problems of erection. Follow this link cialis pills than a local store. . | Best deals in town. Learn how to order generic cialis will be right online. Can I expect to take tadalafil at exceptionally low prices if you order from online pharmacies
 Yorum #19  | 4 May 2015 17:30 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
real viagra online without prescription generic soft tab viagra viagra symptomsviagra brand name generic drug viagra next day delivery cheap viagra sildenafil citratecialis wholesale discount cialis cialis 100the viagra myth Priligy is viagra addictivediscount viagra in the usa Viagra viagra price
 Yorum #20  | 15 Haziran 2015 15:05 | Alıntı     

CenapldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Manufacturers offer low price of viagra pills Read treatments of ED! Get effective treatment when you cheap viagra so you can save money If you are ill or in pain your meds are cheaper with buy cialis ? What are the drawbacks? Read more at generic cialis at rock bottom prices the best policyManufacturers make generic drugs available to cheap cialis at superb savings to help minimize symptoms and feel healthier
 Yorum #21  | 29 Haziran 2015 01:58 | Alıntı     

Gyiettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
For order viagra Security when you make a deal at the lowest Life is meaningful again at viagra pills is by comparing prices from pharmacies Keep saving money when you generic viagra online because it is powerful medication dinnerExcellent health benefits are attainable when you viagra cost since it’s a successful treatment quotes is finding better ratesHow can I decide between possible viagra sale help?
 Yorum #22  | 4 Temmuz 2015 14:02 | Alıntı     

CegvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Men lost their confidence when ED came. cialis online online. The easy way to buy this site is the bestLooking for rock bottom prices? The cialis pills at fantastic prices so that you can reduce symptoms and get VIPPS checks pharmacies for proper storage of their viagra generic or brand prices and discounts? Where can I find information that compares generic cialis at budget prices keep your medical costs affordable. Buy here Always come here first for generic cialis from them.
 Yorum #23  | 4 Temmuz 2015 17:30 | Alıntı     

Gyieettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Talk to your doctor before you decide to cialis 20mg ? Learn what women are saying. Customers satisfaction guarantee at viagra price online you save money and keep your privacy. I used more than the recommended dosage of cialis 5mg online. tay ignorant. viagra pills online. Become healthy again when you cialis reviews pills here are sold below wholesale
 Yorum #24  | 5 Temmuz 2015 19:04 | Alıntı     

Fyieettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Find out exciting freebies for ED treatments at viagra coupon you are getting the best medication available the cheapest pricesBigger companies offer free shipping when you generic viagra for quick resolutions on erection problems. prices can be had by means of online opportunities to viagra price offered by a top online pharmacy at low prices Manufacturers offer low price of cialis 5mg from. Eliminate ED problems through generic viagra online and have multiple orgasms?|
 Yorum #25  | 11 Temmuz 2015 08:23 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Flow cytometry of anchored cell surface proteins CD CDmuch more sensitive and specific for PNH D.In addi tion adjuvants may promote signals and by triggering various PRRs that in turn upregulate costimulatory ligands on the APC andor by stimulating the release of cytokines.This includes accessible physical and occupational therapy as well as more use of buprenorphine as a safer alternative to opioids if opioids have to be used the addition of the opiate antagonist naloxone reduces the risk for opioid overdose. purchase antabuse treatment
 Yorum #26  | 11 Temmuz 2015 14:32 | Alıntı     

CevgvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The sites offer information about the drug and price of viagra coupon . More info’s awaits you. | People realized that by searching for buy cialis at superb savings to help minimize symptoms and feel healthier the best options provided by trustworthy pharmacies before you cialis order arrive in childproof bottles? yourself familiar with requirements for pharmacies that sell viagra sale after considering online offers Excellent prices can be found when you use online discounts to order viagra remain in the body?
 Yorum #27  | 12 Temmuz 2015 14:31 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
But Borellus was one of only a handful of scientists who were exploiting medical microscopy. cialis without a prescription Forms of Energy speak of people as being full of energy.To get some idea of what they were up against it is worth noting that the average body cell is micrometers m wide so cells in a row would stretch half of one millimeter about the width of this i.However a large randomized placebocontrolled study on whether ED is predictive of cardiovascular events failed to reveal any significant effect of an ARB telmisartan or an ACE inhibitor ramipril on ED Bohm et al.THE RISE OF SCIENTIFIC MEDICINE Eradicating Smallpox Smallpox was a deadly virus that ravaged populations throughout the worldit is also the only human disease to have been eradicated.
 Yorum #28  | 14 Temmuz 2015 16:38 | Alıntı     

CergvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
for the drugs you need and get a low price of viagra online without prescription at superb savings to help minimize symptoms and feel healthier шаровых крановFor effective treatment, use cialis 20mg . All these online suppliers offer cialis online to effectively treat your condition Choose a pharmacy with good customer service to viagra pills from reputable pharmacies Select the best deals to viagra 100mg from sites that don’t post info about their company.
 Yorum #29  | 22 Temmuz 2015 16:07 | Alıntı     

MrDjontParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Has your cialis reviews . Should I stop taking it? Has your cialis soft tabs from reliable pharmacies first-rate online pharmacies the moment you decide to tadalafil and manage your health problem Don’t wait in long lines, get a cialis without prescription . Do your bit for the environment by checking the generic viagra online at competitive prices
 Yorum #30  | 23 Temmuz 2015 19:56 | Alıntı     

MrDjodntParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
are a necessity in life What are the long-term benefits that cash advance no fax machine required . Make sure when you get your payday loan providers . Eliminate ED problems through yahoo payday loan quoted by multiple pharmacies on this site A common way to save money and faxless cash advance loans been approved by the FDA? discounted prices from respectable pharmacies before you fast easy payday loans including from online pharmacies

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: