Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1330365084')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Diyarbakırlı Kadın Futbolculara Irkçı Saldırı
DataLife Engine > Spor > Diyarbakırlı Kadın Futbolculara Irkçı Saldırı

Diyarbakırlı Kadın Futbolculara Irkçı Saldırı


27-02-2012, 18:51. Разместил: Leyla
Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor'un genç kadın futbol takımı deplasmanda oynamak için gittikleri Elazığ'da sahada aralarında Elazığspor'un yöneticisi Ahmet Çakar ile hakem Lütfü Bektaş'ın da bulunduğu kişilerin saldırısına uğradı. Saldırıda iki kadın futbolcunun ayağı kırılırken 7 kadın futbolcu yaralandı.

Türkiye Futbol Federasyonu Kadınlar 2. Ligi maçı için Teknik Direktör Filiz Atay yönetimindeki kadın futbolcular 25 Şubat günü maç için gittikleri Elazığ'da erkek hakem ve rakip takımın yöneticileri ile futbolcu ve taraftarların linçine uğradı. Teknik Direktör Atay'ın da şiddet gördüğü linç olayında 11 kişilik takımdan 7 kadın yaralandı. Yaralı kadın oyuncular Elazığ Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Oyuncular geldiği Diyarbakır’da Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda yaşadıklarını basına anlattı.

Büyükşehir Belediyespor Kulübü Basın Sözcüsü Bişar İçli, hakem, antrenörün sahada kadın sporculara yaptığı şiddeti ve ırkçı tutumunu kınadı. İçli, 27 Şubat günü yapılacak TTF seçimlerinde gündeme gelmesini ve mahkum olmasını beklediklerini söyledi.

Ayakları alçıda olan Hevidar Ödüngit (14) ile Devran Görmez (16) arkadaşları tarafından taşınarak getirildiği Sümerpark'ta Teknik Dörektör Filiz Atay yaşadıklarını anlattı. Elazığspor'un Teknik Direktörü Ahmet Çakır'ın kendisine daha önceki maçlarda rakip takımlara karşı şike yaptıklarını anlattığını belirten Atay, "Bana 'Sen bizim bacımızsın, sana yapmayız' diyerek baskı yapmaya çalıştı" dedi. İlk yarıda hakemin oyunculara elle müdahale ettiğini belirten Atay, "İkinci yarının 6'ıncı dakikasından itibaren fiili şiddet başladı. Bir oyuncumuz yerde iken rakip oyuncu kafasına kramponla vurdu. Ama hakem Lütfü Bektaş bizim oyuncumuza kırmızı kart gösterdi" dedi.

Hakemin hemen arkasından en iyi olan oyuncularına da hiçbir neden olmadan kırmızı kart gösterdiğini ve penaltı verdiğini anlatan Atay, 'Bu şekilde oyun yönetilmez. Emeğimizi bu kadar hiçe sayamazsınız' diye hakeme itiraz ettiğini ancak hakemin "Çık dışarı karı" diyerek kendisine hakaret ettiğini, rakip takımın antrenörünün de 'şerefsiz' diyerek yumruk attığını söyledi. Yedek kulübedeki oyuncuların da kendisine saldırdığını ve onu kurtarmaya çalışan kadın oyuncuların da bu saldırılara maruz kaldığını belirten Atay şunları söyledi:

"Antrenör kadın ve Kürt kimliğime yönelik hakaret etti. Yanındakilere 'saldırın' diye talimat verdi. Amacımız kadına futbolu sevdirmek ve erkek şiddetine son vermek. Ancak malesef biz sahada erkekler tarafından şiddete uğradık. Futbolcular 11-18 yaşlarındalar. Hepsi çok korkut ve kanlar içinde kaldı saldırıda. Futbolcularımızda Hevidar Ödüngit, Devran Görmez, Songül Daşçı, Ebru Kaya, Zelal Baturlu, Safiye Uçar ve Sultan Demir yaralandı ve rapor aldı."

Basın toplantısında konuşan yedek kaleci Lütfiye Figen de, böyle karşılanmayı beklemediklerini belirterek, "Bütün hakaretlere rağmen maça devam ettik. Devre arasında seyirciler tarafından taş, kartopu ve iç su dolu pet şişeler atıldı. Basın çekti ama yayınlamadı" dedi.

Ayağı dizine kadar alçıda olan Devran Görmez de "Hocamıza saldırınca onu ayırmaya gittik. Bize de saldırdılar. Tekme ve yumruklarla saldırdılar. Oyuncular bizi döverken antrenör dövmeye katıldı" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyespor Kadın Futbol Takımı’nın karşılaştığı şiddeti duyan ve Sümerpark'a gelen Mezopotamya Kulüpler Birliği Başkanı Hüseyin Kaya da "Spor siyasete alet ediliyor. Irkçı söylemler devam ediyor. Irkçılık ve faşist anlayış tribünden sahaya indi. Futbolu erkek egemen zihniyetten çıkarmak isterken, erkek hakemlerin şiddetiyle karşılandı" dedi.

"Futbolda artık 10 değil, 12 kusurlu hareket var" diyen Kaya, "Bunlardan birincisi eğer Kürt kimliğine mensupsanız, maça bir sıfır yenik başlıyorsunuz demektir. İkincisi de kadın olmaktır. Hakem maçı yönetirken kadın antrenöre 'karı' diye hitap ediyor. Bu insanların mutlaka cezalandırılması gerekiyor" diye konuştu.

ANF NEWS AGENCY

Вернуться назад