Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333736400')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Kışanak CPT Genel Sekreteri ile Görüştü
DataLife Engine > Siyaset > Kışanak CPT Genel Sekreteri ile Görüştü

Kışanak CPT Genel Sekreteri ile Görüştü


6-04-2012, 20:20. Разместил: Mehmet

Sevgi Lord-ANFAçlık grevcileri ile dayanışmak ve Batı’nın sessizliğini bozması için bugün Avrupa’nın farklı ülkelerinden 10 bin kişi Strasbourg’da bir araya gelerek oturma eylemi yaptı. Eylemciler Avrupa Konseyi ve CPT’yi Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi için acilen harekete geçmeye çağırdı. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak’ı kabul eden CPT Genel Sekreteri, Öcalan’ın durumuyla yakından ilgilendiklerini ve bu konuda Türk yetkilileri ile temas halinde olduklarını söyledi.

Çoğunluğu Fransa, Belçika, Almanya, Hollanda, Avusturya ve İsviçre’den gelen ve sayıları binleri bulan Kürtler, Avrupa Konseyi (AK) binası önünde toplandı.

Sabah saatlerinde itibaren kente ulaşmamaya başlayan eylemcilerin sayısı öğleye doğru 10 bine ulaştı. Eylem alanında KCK, PKK, PJAK, PYD ve kadın hareketi KJB bayrakları ile PKK lideri Abdullah Öcalan’ın resimleri dalgalandı. Eyleme MLKP, Devrimci Cephe ve SDP de kendi sembolleri ile katılarak destek verdi.

“Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü” sloganı ile toplanan Kürtler ve dostları 1 Mart’tan bu yana Strasbourg’da, 15 Şubat’tan beri ise Türkiye cezaevlerinde süresiz dönüşümsüz açlık grevi yürütenlerle dayanışmada bulunuyor.

Strasbourg’da beş günlük dönüşümlü açlık grevi yürüten 42 kişi de alanda bulunuyor. Bunlar arasında özellikle Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal, KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, PJAK lideri Hacı Ahmedi, THKO liderlerinden Teslim Töre, Sosyalist Parti’den Mahir Sayın, KNK Yürütme Kurulu üyeleri Adem Uzun ve Nizamettin Doğu, Eski DEP milletvekili Ali Yiğit, KNK üyesi Ali Matur, PYD’den Dara Ahmet ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Mahmut Şakar yer alıyor.

Ayrıca 31 Mart’ta Almanya’nın Mannheim kentinde uzun yürüyüş başlatan 100 genç de Strasbourg’a ulaşarak binlerin arasındaki yerlerini aldı. Eylemin yapıldığı alan çevresinde yüzlerce polisin tedbir aldığı gözlendi.

Saat 12.00’ye doğru 20 dakikalık bir oturma eylemi yapıldı. Daha sonra bir konuşma yapan Kongra Gel Başkanı Remzi Kartal, Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’ı kutlarken, Avrupa Konseyi ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) Kürtleri talepleri karşısındaki sessizliğini kınadı. Avrupa hükümetlerinin Türkiye’nin “soykırım” politikasına destek verdiği tepkisinde bulunan Kartal, ancak tüm bunlara rağmen Kürtlerin bugün barış için Strasbourg’da olduğunu vurguladı.

Eylemciler AK Genel Sekreteri’nden açlık grevcilerinin haykırışını duymasını ve taleplerine olumlu yanıt vermesini istiyor. Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğü ile barışçıl müzakereler çerçevesinde Kürt sorununa adil çözüm talep eden eylemciler, Kürt sorununun sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Avrupa Konseyi’nin de sorunu olduğunu ve Türkiye’ye baskı yapılmasını istiyor.

Strasbourg’a gelerek eylemcilerle dayanışma içinde olan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, bugün Ankara’da darbecilerin yargılandığını ancak AKP rejiminin de darbeci zihniyetin devamı olduğunu kaydederek, Newroz kutlamaları ve Amara Yürüyüşü’ne getirilen yasaklara dikkat çekti. Bunların “halkın iradesini kırmaya yönelik çabalar” olduğunu ifade eden Kışanak, Kürt halkının AKP’ye asla boyun eğmeyeceğinin altını çizdi.

Kışanak, “Tayyip Erdoğan diyor ki terör örgütünün sözcüsünü muhatap almıyoruz, asıl biz halkımıza terörist diyenleri muhatap almıyoruz” dedi.

Kışanak ve beraberindeki bir heyetin saat 15.00’te CPT yetkilileri ile bir görüşme yaparak eylemcilerin taleplerini aktarması bekleniyor. Eylemcilerden bir heyetin de Avrupa Konseyi’ne giderek yeniden dosya sunacağı öğrenildi.

CPT: ÖCALAN’IN DURUMUYLA YAKINDAN İLGİLENİYORUZ

Saat 15.00’te BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve BDP'nin Avrupa Konseyi nezdindeki temsilcisi Faik Yağız, daha önce alınan bir randevu çerçevesinde CPT Genel Sekreteri Trevor Stevens ile görüştü. Oturma eylemi saat 16.00’da sona ererken, görüşme ardından ANF’ye konuşan Faik Yağız, CPT’nin Öcalan’ın durumuyla yakından ilgilendiklerini söylediklerini aktardı.

Yağız görüşmeye ilişkin şunları aktardı: “Kendisi bizi dinledi. Türkiye’deki son siyasal durum ve İmralı’daki tecritle bağlantısı, kritik aşama gelen açlık grevleri ile ilgili bilgi verdik. Kendileri de CPT olarak karmaşık Kürt sorununun çözüm için gibi bir misyonlarının olmadığını ancak Avrupa Konseyi üyesi bütün devletlerdeki cezaevleri ve tutukluların durumu, Türkiye’deki tutuklular ve özel olarak da Öcalan’ın durumuyla yakından ilgilendiklerini söylediler. Avrupa’da hiçbir tutuklu ile olmadığı kadar Öcalan ile yakından ilgilendiklerini ve 99’dan beri beş kere Öcalan ile İmralı’da görüşmede bulunduklarını belirtti. Son durum hakkında da bilgi sahibi olduklarını ve Türk yetkililerle sürekli bir temas halinde olduklardı söyleyen Stevens, bizden de cezaevleri ile ilgili her konuda ne kadar somut bilgi kendileriyle paylaşmamızı isteyerek bundan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Somut bilgilere göre hareket ettiklerini fakat baskı ile değil, somut ettiklerini söylediler. Bununla açlık grevinin kendileri üzerinde bir baskı unsuru olduğunu ima ettiler. Biz de bunun bir baskı değil kamuoyu oluşturma amaçlı olduğunu, Öcalan’ın durumunun artık Kürt halkı açısından ciddi bir kaygı nedeni olduğunu ve Kürtleri bu bakımdan anlamaları gerektiğini söyledik.

Genel Sekreter ayrıca Pozantı’da çocuklara tecavüz ve işkence olayını da yakından takip ettiklerini ve daha fazla bilgiye ihtiyacı olduklarını ifade etti. Sonuç olarak, ‘Bizim dediklerimiz boş değil. Doğru anlamanızı istiyoruz. İlcilli herkesin de bundan emin olmasını istiyoruz. Kendi çalışma koşullarımız çerçevesinde konuyla ilgileniyoruz’ mesajını verdi.”

Вернуться назад