Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333476596')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Zana: Kürtler Statüsüz Yaşamak İstemiyor
DataLife Engine > Siyaset > Zana: Kürtler Statüsüz Yaşamak İstemiyor

Zana: Kürtler Statüsüz Yaşamak İstemiyor


3-04-2012, 20:09. Разместил: Mehmet
ANF/ Amed -Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde, HPG gerillası Welat Argış ile Şehriban Argış’ın taziye ziyaretinde konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Kürtlerin artık statüsüz yaşamak istemediklerini belirterek, gençlerin kanına doyan bu topraklarda, akan kanın son bulmasını istedi.

Bitlis ve Siirt arasındaki kırsalda çıkan çatışmada yaşamını yitiren amca kızları HPG gerillası Welat Argış (Beritan Tımok) ile Şehriban Argış’ın (Ruken Batman) için Bismil Sanayi Mahallesi’nde kurulan taziye çadırında mevlit verildi. Burada verilen mevlide Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, Kozluk Belediye Başkanı M. Reşit Haşimi, Bekirhan Belediye Başkanı Selahattin Bulat, Diyarbakır BDP ilçe başkanları ve yöneticilerin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşun ardından Fatiha okundu. BDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, öncelikle Argış ailesine ve tüm Kürt halkına baş sağlığı dileyerek konuşmasına başladı. Kürtlerin kimliklerini her şeyden üstün gördüğünü belirten Zana, “Bu gençlerimiz de doktor, avukat, belediye başkanı, milletvekili olabilirlerdi. Ama onlar halkının özgürlüğünü ve kimliğini her şeyden üstün gördüler. Bu yolu onlara kimse dayatmadı, kendi özgür iradeleriyle gittiler. Onlar çok şey istemiyordu. Tüm dünya halkları gibi onurlu bir yaşam istiyorlardı” dedi.

Zana, “Dünyada baskı uygulayan ne kadar sistem varsa öncelikle kadına zulüm uyguluyor. Kadının iradesini kırmak, teslim almaya çalışıyor. Çünkü bir toplumun en büyük gücü kadındır, bu nedenle kadından korkuyorlar” diye konuştu. Kürt halkının dünyada yaşayan hiçbir halktan farkının olmadığını anımsatan ancak dünyada Kürtlerden başka statüsüz yaşayan hiçbir halk olmadığını belirten Zana şunları söyledi:

“Onların en büyük korkusu Kürtlerin bir statüye kavuşmalarıdır. Bugün Kürtlerin varlığını kabul ediyorlar ama Kürtlerin bir statüye kavuşmasını istemiyorlar. Kürtlere 90’lı yıllar gibi bir savaşı kimse dayatmasın, Kürtler barış istiyor. Artık asker, polis, gerilla ölmesini istemiyoruz. Bu topraklar gençlerin kanına doymuştur” dedi. Kürtlerin baskılarla korkutulmaya çalışıldığını belirten Zana, “Daha önce de söylemiştim, Kürtlerin içinde en korkak benim. Ben de buradayım, başlayacaksanız önce benden başlayın, Kürtler artık statüsüz yaşamak istemiyor. Bu halk mutlaka özgürlüğü yakalayacaktır.”

Konuşmanın ardından başkanlar kadınların bulunduğu çadıra gitti. Annelere başsağlığı dileyen Zana ve Baydemir duygulu anlar yaşadı.

Вернуться назад