Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333126088')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Ahmet Türk Yumruğun Peşini Bırakmıyor
DataLife Engine > Siyaset > Ahmet Türk Yumruğun Peşini Bırakmıyor

Ahmet Türk Yumruğun Peşini Bırakmıyor


30-03-2012, 18:48. Разместил: Mehmet


Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Batman’da kendisine bir polis tarafından yumruk atıldığını belirterek, “Hükümet isterse bunu çıkarır ama bunu örtbas ederse bunun peşini bırakmayacağız. Birileri de öyle daha rahat gelip o bölgede dolaşamayacak. İnanın ki eğer meydanlarda yumruk yersek bu alışkanlık her tarafa yayılacak. Vali’nin bu aymazlığını giderecek tedbirler alın” dedi.

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Meclis Genel Kurulu’nda, Batman’da Newroz kutlamaları sırasında meydana gelen olaylar hakkında gündem dışı konuştu.

Newroz kutlamalarında Türkiye’ye yakışmayan görüntülerle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Türk, şöyle dedi: “Batman’a gittiğimizde bütün sokaklar tutulmuş, Diyarbakır’dan Elazığ’dan getirilen polislerle bütün mahalleler kontrol altına alınmıştı. Bu durumu görünce Belediye Konukevine çekilerek arkadaşlarla bir durum değerlendirmesi yaptık. Hem kalp pili olduğu için hem de akciğerlerimde sorun olduğu için arkadaşlarımla şakalaşarak gazın olduğu yere gelmem siz gidin, mümkün olduğu kadar Newroz kutlaması konusunda kolaylık sağlayın dedim. Aradan saatler geçtikten sonra arkadaşlarım telefonla aradılar durumun iyi olmadığını buraya gelmemiz halinde belki bu sorunun sancısız bir şekilde çözebileceklerini söylediler. Bunun üzerine gittim. Otobüsümüz bir tarlaya çekilmiş 1 dakikada 10 tane gaz bombası düşüyor. Milletvekili arkadaşımız Nursel Aydoğan, Vali Bey’i aradı, ben telefonu kendisinden aldım. Durumun çok hassas olduğunu söyledim, eğer Newroz alanına girersek 5-10 dakikalık konuşmayla kitleyi sakinleştireceğimizi ifade ettim, Sayın Vali bir daha dönmedi.”


-“SOL GÖZÜME YUMRUKLAR İNDİRİLDİ”-


O sırada yoğun gaz başladığını kaydeden Türk, “Newroz alanına doğru gittik. Newroz alanına giderken otobüsle alana girdiğimizde 40-50 polis parti otobüsünü taşlarla gaz bombasıyla taşlamaya başladı. Kırılan camlardan gaz bombaları içeri düştü. Kendimizi dışarı attık. İner inenmez yarı baygın bir haldeyim, tıknaz orta boylu bir polis yaklaştı, ben böyle bir şey beklemiyordum birden bire sol gözüme yumruklar indirildi” diye konuştu. Türk, şöyle devam etti:
“Valinin açıkladığı gibi değil. Biz oradaki polis arabasına yöneldik, çünkü orada bir tek sivil yok, sadece polisler var, biz varız. Yöneldik, o polis bizi götürüp götürmemekte tereddüt etti. 3 yıldızlı komiser işaret verdi, götürün, çünkü vahim bir durum. Hepimiz o haldeyiz. bir polis öfkesine yenilebilir, faşist biri olabilir, provokatör olabilir bunun hepsini anlıyoruz ama bir valinin bu olayı örtbas etmek için adeta bizi yalancıya çıkarmaya çalışması vahim bir durum. Otobüs alana geliyor. Görüntüler mevcut, polisler taşlarla otobüsü taşladığı zaman görüntüler kesiliyor, ben orada yumruklanıyorum görüntü yok, yumruklamadan sonra arabaya geçtiğimizde görüntüler başlıyor.”


-“MİLLETVEKİLİ ARKADAŞLARIMIZ O YUMRUĞU ATAN POLİSLERİ TANIYOR”-


Durumun vahim olduğunu belirten Türk, “Yumruk atılmasını önemsemiyorum. Bir Valinin olayı örtbas etmeye çalışması ve bütün şahitlere rağmen ve milletvekili arkadaşlarımız o yumruğu atan polisleri de tanıyor. Bizi arabasıyla götüren polis belli, 3 yıldızlı oradaki komiser belli. Hükümet isterse bunu çıkarır ama bunu örtbas ederse bunun peşini bırakmayacağız. Birileri de öyle daha rahat gelip o bölgede dolaşamayacak. Hiçbir zaman öfkeye kapılmadım. İnanın ki eğer meydanlarda yumruk yersek bu alışkanlık her tarafa yayılacak. Bu suçu işleyenler, Valinin bu aymazlığını giderecek tedbirler alın. Bu olayı ortaya çıkarın” diye konuştu.

Вернуться назад