Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1333125999')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Tanrıkulu: Erdoğan Cumhurbaşkanlığına Odaklı
DataLife Engine > Siyaset > Tanrıkulu: Erdoğan Cumhurbaşkanlığına Odaklı

Tanrıkulu: Erdoğan Cumhurbaşkanlığına Odaklı


30-03-2012, 18:46. Разместил: Mehmet
Sezgin Tanrıkulu: Miroğlu ahlaki davranmıyor

Ali Barış Kurt -ANFİstanbul - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Orhan Miroğlu'nun kendisi hakkındaki "Stratfor’ın haber kaynağı" şeklindeki iddiaya ve Kürt sorunundaki olası gelişmelere dair sorularımızı yanıtladı. "Miroğlu beni iyi tanır. Keşke ahlaki bir eleştiri yapsaydı" diyen Tanrıkulu'nun, Kürt sorunuyla ilgili öngörüsü ise, "AKP'nin Kürt sorununda güvenlikçi politikasını artıracağını" yönünde.

ANF'ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Orhan Miroğlu'nun etik davranmadığını belirterek, şunları söyledi: "Bizler sivil toplum örgütlerinde çalışırken yüzlerce kişiyle görüşme yaptık. Görüştüklerimiz gazeteci de oldu, doktor da, düşünce kuruluşu da. Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden Diyarbakır'a gelip görüşenler vardı bizimle. Ben de her ortamda açık konuşan, açık siyaset yapan biriyim ve dolayısıyla görüşlerimi de bana soran herkesle paylaşırım. İnsanların ben görüşlerimi paylaştıktan sonra, bunu ne amaçla, nasıl kullanacaklarını bilemem. Karşımızdaki muhatapların kimliği görüşlerimizi açıkça söylememize engel olamaz."

'ETİĞE, HUKUKA, AHLAKA SIĞMAYAN BİR TUTUM'

Emre Doğru ile de bu çerçevede görüştüğünü anlatan Tanrıkulu, "Benim Kürt sorunuyla ilgili öngörülerimi, bu konudaki gelişmelerle ilgili öngörülerimi sormuştu, ben de izlenimlerimden yola çıkarak öngörülerimi paylaşmıştım. Emre Doğru benim gençliğimden tanıdığım, Marmara Üniversitesi'nden profesör babasıyla da tanıştığım biri. Hatta Emre, bana öngörülerimi sorduğunda kendisinin nerede çalıştığına dair bile bilgim yoktu. Yani şimdi diyorlar ki, 'Sezgin Tanrıkulu ateşkesleri önceden bilen biri ve şu an CHP yönetiminde.' Bana ateşkesi bırakın, 2 ay önce de sorsalardı çatışmanın derinleşeceğini açıklardım. Bunun bilgi almakla ilgisi yok; Diyarbakır'da olan, Kürt hareketini, siyasetini ve süreci izleyen ortalama herkes bunları söyleyebilir" ifadelerini kullandı.

1984'den beri Diyarbakır'da avukatlık yaptığını hatırlatan Tanrıkulu, şöyle devam etti: "Orhan Miroğlu da benim yakın tarihimi bilir. Hatta 87-88 yıllarında İHD'nin kurucusuydum. Ben Miroğlu'nun da haklarını savunuyordum. Benim bulunduğum alanlarda konuşmacı olarak yer alıyordu. Şimdi neden böyle konuşabiliyor? Siyaseten bulunduğum yeri de eleştirebilir ama etiğe sığmayan bir şekilde davranıyor Miroğlu. Açıkçası hukuka, ahlaka sığmayan bir şekilde tutum takınıyor."

'90'LARA DÖNMEK İSTİYORLAR AMA KÜRT HAREKETİNİN GELDİĞİ NOKTA BUNA İZİN VERMİYOR'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, Kürt sorununun giderek çözümsüz bir pozisyona girdiğini de, düşünüyor: "İşte geçmişi bırakırsak, şimdi de bir öngörüde bulunayım mesela; tablo şu ki, AKP, Başbakan, Hükümet bir vesileyle kendi siyasi başarılarına odaklı siyasi tarz yürütüyor. Güvenlikçi bir politikanın daha da artacağını düşünüyorum. Kesinlikle izlediği politikada Kürt sorununun demokratik çözümü yok. Geçmiş aylardaki görüşmeleri de çözüm için değil, 12 Haziran'daki seçimin başarısına odaklı olduğu yaptığı anlaşılmıştır. Başbakan'ın 12 Haziran'dan önceki ve sonraki tutumuna bakıldığında da bu anlaşılabilir."

Tanrıkulu, AKP Hükümeti'nin demokratik; özgürlüğü, adaleti ve demokrasiyi esas alan bir çözüm politikası olmadığına vurgu yaparak, süreci, '90'lı yıllarla kıyasladı: "90'lı yılların tarzını esas alıyorlar. Tabii ki dünyadaki gelişmelere, özellikle Kürt hareketinin geldiği ilerleme noktasına bakarsak, bazı hedeflerinde zorlanacaktır. Ama '90'larda faili meçhuller vardı, şimdi Uludere'de olduğu gibi faili açıktan belli katliamlar, cinayetler var. O dönemde de gazeteler üzerinde baskılar vardı, şimdi de görüyorsunuz kapatılıyor..."

'GERİYE DÖNÜLÜRSE, GERİ DÖNÜLMEZ NOKTAYA GELİNİR'

Tanrıkulu, Kürtlerin hafızasının gelişmiş olduğuna, Türkiye'nin ise bunu hesap edemediğine dikkat çekerek, "Şimdiki dönem, '90'lı yıllardan daha fazla tahribata yol açar. Çünkü '90'larda bu durumlar yeni başlıyordu ama şimdi yirmi yılın travmasıyla birlikte yaşanır ne yaşanıyorsa. Kürtlerin hafızası bunları unutmaz. Geri dönülmez bir noktaya gidilir bu politikalar devam ederse" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın, 2014'ü hedeflediğini belirten Tanrıkulu, sözlerini şöyle bitirdi: "Şimdi Erdoğan 2014'e kadar, yerel seçimlere kadar Cumhurbaşkanlığı odaklı bir çalışma yürütüyor. Kısa süre sonra, daha önce yaptığı gibi, çıkıp sorunları çözemediği, engellendiği ve bunun için Cumhurbaşkanı olması gerektiği algısını yaratacak."

Вернуться назад