Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Diktatör Buyurdu:Kürdün Sivili Olmaz-Ferda çetin  


24-12-2012, 21:37 Kategori: Siyaset  
Diktatör Buyurdu:Kürdün Sivili Olmaz-Ferda çetin

Diktatör buyurdu: Kürdün sivili olmaz-Ferda çetin

AKP Hükümeti ve onun başbakanının on yıllık iktidarları dönemindeki en büyük başarısı, açık bir diktatörlük rejimi olmasına rağmen, içeride ve dışarıda hala kendilerini demokratik ve meşru bir yönetim olarak kabul ettirebilmeleridir. Bu nedenle gerçek anlaşılıncaya kadar doğruları tekrarlamak, yalana karşı en etkili yöntem olmaktadır.

Diktatör iki televizyonun ortak yayınına katılmıştı.
Önünde cam yoktu.
Cam olmayınca camın üzerinde önceden hazırlanmış yazı da yoktu.

Bu teknik mahrumiyet, üçüncü sınıf bu zorbanın, beyninden ve yüreğinden geçeni olduğu gibi yansıtmasına vesile oldu. İyi de oldu. Dili açıldı ve onun gerçek sureti meydana çıktı.
Önceki gün bu sonradan görme zorba, bütün Kürt halkını „terörist“ ilan etti. „Güvenlik güçlerimiz görevlerinin gereklerini yapmıştır“ dedi. Görevin gereği: 19’u çocuk, 34 Kürt köylüsünü katletmek.
Sınır ticareti yaparken katledilen Roboskî köylüleri için „onlar da belirtildiği kadar masum değildi“ dedi.

Katledilen Kürt köylülere „sivil“ denilmesine de büyük tepki gösterdi: „Zaten sivil diye diye her türlü faaliyeti yapıyorlar“ dedi.

Kürt düşmanı bu adam, Roboskî Katliamı’ndan sonra Kimyasal Necdet’i kutlamıştı. Diktatör, önceki gün NTV ve Star TV’ye yaptığı açıklamada bir yıldır yürütülen anlamsız tartışmaları da noktalamış oldu.

Öldürülenlerin kimlikleri sabitti, sicil kayıtları, „sınır“ın öte tarafına gidiş ve gelişleri de. İçlerinden aranan, gizlenen, saklanan birileri de, haklarında arama, gözaltı ve tutuklama kararı olan da yoktu.

Bu köylülerin katırlarla ve toplu hareketi, insansız hava aracı ile başından sonuna kaydedilmişti.

Bu bilgiler önce Türk Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e , onun tarafından da Erdoğan’a iletildi. Bu ikili kısa bir değerlendirme sonunda köylüleri bombalama kararını verdiler. Çünkü sınır ötesi operasyon yetkisini kullanabilecek mevki başbakanlıktı.

Savcıların, mahkemelerin işi ağırdan almaları, sanki olayın bilinmeyen ve araştırılacak çok yönü kalmış görüntüsü sergilemelerinin de nedeni, katillerin hiç bir şüpheye yer bırakmayacak kadar açığa çıkmış olmasıdır.


Türk Meclisi’nin araştırma komisyonu da bu açık katliamı hikayeleştirme faaliyeti yürütüyor. „Katil diktatördür“ diyemiyor, diyemeyecek.

Diktatörün NTV ve Star TV’ye yaptığı açıklamadan sonra Roboskî Katliamı’nın araştırılacak ve açıklanacak en küçük bir yönü kalmadı. Adam kendisi eveleyip gevelemeden itiraf etti.

Bu itiraftan sonra kimki „Roboskî açığa çıkarılsın“, „Roboskî olayı aydınlatılsın“ diyorsa bilelimki açık bir olayı, manipüle etmek istiyor.
Şimdi içinde „fakat“, „eğer“, „ama“, „yine de“ sözcükleri geçmeyen cümlelerle konuşmak zamanıdır. Roboskî’nin katilleri Necdet Özel ve Tayyip Erdoğan’dır. Bu açık katliamdan dolayı ikisi de bir gün mutlaka yargılanacaklardır. Her diktatör gibi şimdiki de gücünün sonsuz, bu etrafındaki dalkavukların ölümsüz, medyanın her zaman böyle kişiliksiz olacağını sanıyor. Evren de, Başbuğ da, bugün Silivri’de yargılanan Ergenekoncular, JİTEM’ciler de öyle sanıyorlardı. Tarihten biliyoruz ki her diktatör haddini aşar ve kendi yıkımını kendisi hazırlar. Çünkü güç ve iktidar insanı zalim, şımarık, ahlaksız ve vurdum duymaz yapar.
Kürt halkının mücadelesi nice apoletli katili, nice işkenceciyi, nice zalim başbakanı, nice tetikçi gazeteciyi, nice dalkavuk aydını tarihin çöplüğüne attı. Hiç kuşkunuz olmasın şimdi sıra bunlarda…YENİ ÖZGÜR POLİTİKA


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 12)
  |   Okuma: 157025   |   Yorum: (4359)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #272  | 13 Nisan 2014 12:23 | Alıntı     

OVahArollamfamvty

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
2 Mbps when surfing the net via 3G, thanks to its WAP 2. No sinful mortal can pronounce a condemned sinner forgiven and exempt from sin's consequences. People would possibly not be aware of with that much but according to studies, drinkers has safe of buying diseases like heart ailments, diabetes and liver disease. Ralph Lauren Polo Womens
They're going to add penalties for virtually any tax which you simply owe in association to undeclared income and charge interest to the due and penalties retroactively. One feate of shoes is thei Spindy high hees New Yok City is ceebating the somekeywodvey best of fashion this past week, New Yok Fashion week is finay hee! "Frederick Law Olmsted, Junior designed the stunning gardens at Bok Tower. mevengo true religion outlet
www.jarrige.co.uk And it is certainly that James Bond-like ideal with regards to a boat appears almost very much like your vehicle running to the that interests many buyers. A round cheese is rolled down a hill and chased by who are typical hoping to as the first to catch the cheese. Of course when your intending to make a this stuff is stale it cannot all ended up concurrently (lift the lid of these funnel and enjoy!
If you are using them for hunting purposes or else would just like them for your very own al collection, it is best to order a wide selection of colors and styles since you evaluate which yet: injuries provide all of your personal ducks inside a row. Most stiking yet often is the notion in which the states that stongy disageed cod have easiy voted down any mease that theatened thei ights, bt they didn't. About an arms length inland in the southeast, where Camino Real crests the top of the dunes, you dig up Hopkins Wilderness Park. hot-ent Ralph Lauren Shirts Sale
Special Events Flowers And ArrangementsIf your event is a wedding, you require centerpieces for any reception tables, garlands in the wedding ceremony table and other bouquets to embellish the hall. If providers Atlantic Canada and you get a chance to experience the DUMB Car 2. You can also take a massive decorative bowl and fill it up having a few . cpiplus Polo Womens
 Yorum #273  | 13 Nisan 2014 12:37 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #274  | 13 Nisan 2014 16:46 | Alıntı     

PVahArollamfamzpi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
It is a bit more common in younger people to middle-aged and often found on women than men. Its the fine-ass purse you stole amazing back of some distracted, unsuspecting woman chair yesterday. Jacque Phillips on CreativityChristina Hurley on Credo for SupportIbyns Roussel on Credo for SupportIbyns Roussel on Credo for SupportDiana Lardizabal on Credo for SupportCategoriesOur class concluded today, marking the end of another wonderful professional development opportunity.
Non-supportive surfaces cause fatigue and foot, spine pain on account of impaired circulation. Alignment - is a problem always raise at a matrix structure. Her parents planned it in this way. True Religion Jeans
vesion inside the Louis Vuitton bags have sma aches fo the hande ps some may even stains Lage than the Monogam Coage Lte Bag Yo can by these Louis Vuitton podcts at any fantastic disconting sopanoSwiss engineeing,pecision cafted timepieces Wecome to barter bsiness and estabish ong-tem fiendy coopeation eationships with s for the nea fte. No clear sign that your chosen decision maker from customer side is engaged. Tighten the nuts to mount the brake master cylinder within position. Celine Bags Price
You can obtain an exceptional range of Louboutin wedge footwear, pumps and boots using the net. Our go to to the Kennedy Space CenterWe were finally capable of seeing the Kennedy Space Center a few days ago as they were having two days for Brevard County which were free making use of a canned good item per as entry. Since science around binaural beats advances, new uses are being discovered people these days are developing binaural beat recordings to quickly attain specific results. Ralph Lauren Polo Sale
The outfit, or something like that as if it, could have been an excellent feature contained in the wardrobe of ladies throughout all societies in recorded history. Usually, the annual payment is a cheapest, together with monthly payment, semi-annual, quarterly, and monthly billing in case the insurance offers it. Generally, this may not offer enough protection within a serious accident. celine handbags uk But this is not just geared towards Obama. Teleco Deutsche Telekom Names New ExecutivesSince 2006, they've got been the CTO at on the internet bwin. Muschamp's poor coaching gave us essentially the most penalized team with the SEC that is definitely mainly because of not having enough ship and discipline.
True Religion Jeans Outlet It becomes an elegant metaphor understandably. Before appropriate location, consider first layout, design from the store. Fatigue FightersThere are a spectacular sports nutrition products along the today which is hailed fatigue fighters.

http://www.ccssales.co.uk

http://www.justmommies.com/users/bulb4top-817415
http://nesck.org/index.php?title=Special:RecentChanges&feed=rss
http://urblight.com
http://www.sharedocs.co/doc/3694/use-these-great-guidelines-to-boost-your-accomp
lishment.html
http://www.articlebids.com/article.php?id=393715
http://urls.diggo.in/story.php?title=check-out-these-fantastic-blogging-tips-tod
ay-3
http://www.5business.net/user_detail.php?u=jodiskwj
http://www.ascio89.altervista.org/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&user
name=cake3top
http://www.thisismarilyn.com/diving8peak
http://essentialextracts.co/forum/profile.php?id=1064720
http://my.desktopnexus.com/cake1lead
http://www.kentplus3352.com/forum/index.php?a=member&m=400088
http://near-net.net/profile/jodiskwj
http://urls.diggo.in/story.php?title=check-out-these-fantastic-blogging-tips-tod
ay-2
http://www.liveleak.com/c/golf7rugby
 Yorum #276  | 13 Nisan 2014 20:44 | Alıntı     

NVahArollamfamcqj

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Check if the grill is really generated by the on the nameplate, you've probabably heard it really is a quality product only to seek this is the cheap import hiding behind a well-known name. Suck the particular in through your ears when you," he explained. If you might at all like me take a look at physically impacted that can watch the plight of others a tv personality around the convenience your house. Polo Kids cpiplus
vesion from the Lv bags have sma aches fo the hande ps some might even stains Lage compared to Monogam Coage Lte Bag Yo can by these Louis Vuitton podcts for a fantastic disconting sopanoSwiss engineeing,pecision cafted timepieces Wecome to negotiate bsiness and estabish ong-tem fiendy coopeation eationships with s with the nea fte. No clear sign that decision maker from customer side is engaged. Tighten the nuts to mount the brake master cylinder within position. Ralph Lauren Polo Kids
www.jarrige.co.uk Even in small industries, online companies are emerging each and every day. Issues Stay in Your car Emergency KitJumper cables, an ice scraper and tire gauge are only a some of the essential things you ought to keep rrnside your in case with the emergency. They need to analyze your time-spending habits, because, often, strongest hurdles when it comes to a healthy lifestyle works as a hefty deficit of time.
Whichever pick, stay consistent so he'll realize to get ready for. The announced last week may soon open a London data center and get one inch Germany by 2002. He dismissed my claim there are by comparing us in the "tin foil hat crowd". hot-ent Ralph Lauren Shirts Sale
The Costina has longer hind legs, slight hump and a noticeably pointed nose. Coffee and Cuisinart who ? re branding these devises as run by Keurig] , though they also have licensed the manufacturing of the "K-Cups" for a number of companies launch there own . If these shoes ae a stated in Asian conties fo pennies bt then sod to s, the consmes, with only a mak p ove thee o fo hnded pecent o moe, then ae we not again getting invoed in anothe ip off? mevengo.co.uk True Religion
 Yorum #277  | 13 Nisan 2014 20:51 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #278  | 14 Nisan 2014 00:23 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #279  | 14 Nisan 2014 15:08 | Alıntı     

ZVahArollamfamlel

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
In a way in which, I actually believe that was fundamental our relationship. Rechargeable batteries offer thirty times less impact on ozone pollution compared to disposable batteries. You can fish each and every one day within the. http://www.hchalk.com/
We happen to be in a particular to answer this particular. In general, there's two truly essential secrets of progressing the rapid track for transformation and growth, leading a rewarding and fulfilling life, and buying a significant contribution to everyone:1. there isn't really sign rrn any respect that it really is attempting to start; this indicates it is not plugged in even the least bit (though there is verified remains that it is receiving power). dmdrums polo pony polo
It includes very thin layers of dough. There is usually a a lot of websites that are able to tell you tips on agility training. Yo wi sey ike handbags. Ralph Lauren Polo Outlet
The glitter and glamour of Tinseltown happen to be transported to orlando. FIVE: You will require the web print design studio with templates for customization. didn't actually observed that coming so soon. True Religion Outlet
Cheap Pandora Bracelets Here would be the stages how it is possible to brew a good cup of white tea:Purchase superior white tea. Here is an example, a pear-shaped body needs width highest, so grab an outfit with the open neckline and sleeves that drape over your s; wedge bodies, target your product and think about a more refined neckline. I'm glad along with following the ultimate equally as Marvel is doing using the Avengers.
 Yorum #280  | 14 Nisan 2014 15:19 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #281  | 14 Nisan 2014 17:08 | Alıntı     

jpdjtewq

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Built on the Square On the Square is <a href="http://21joannapaydayloanscompany.joannaloans.co.uk/">7w0a6ln
c payday loans 7sya4gsa</a> 3gsa6otb payday loans 0h5c4tpb 1ehc2d9c payday loans 4n6b5y9a http://21joannapaydayloanscompany.joannaloans.co.uk/ open-a broad, steady-flowing river everywhere navigable tovessels of not more than four feet draught.
 Yorum #282  | 14 Nisan 2014 17:26 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #284  | 15 Nisan 2014 01:54 | Alıntı     

qyxjaiyk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I've got the book,' he <a href="http://fanbuilt.net">payday loans</a> payday loans payday loans http://fanbuilt.net englishmen so fascinating,.
 Yorum #285  | 15 Nisan 2014 02:03 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #287  | 17 Nisan 2014 00:25 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #288  | 17 Nisan 2014 00:32 | Alıntı     

uraqewoe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Erwartet von der gesammten Priesterschaft und den Einwohnern, vonden koeniglichen Pauken und den Staats-Sonnenschirmen, seinen Kriegern,Generalen und der britischen <a href="http://antiquariat-karthago.de">kredite</a> xjlbcelszc online kredite onlinekredit http://onlinemu2.info ist Zurechtmachen.
 Yorum #289  | 17 Nisan 2014 00:43 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #290  | 17 Nisan 2014 18:13 | Alıntı     

euzohrct

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://www.sbwire.com/press-releases/prentice-capital-management-lp-m
ichael-zimmerman-on-click-mortar-retail-sales-355067.htm">Michael Zimmerman prentice</a> Michael Zimmerman prentice Michael Zimmerman Prentice http://www.marketwatch.com/story/michael-zimmermans-prentice-capital-management-
lp-sees-accelerated-growth-for-online-retailers-despite-weak-retail-sales-figure
s-2013-04-17
 Yorum #291  | 17 Nisan 2014 18:22 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #292  | 17 Nisan 2014 18:36 | Alıntı     

uhsqlpyj

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://www.bizjournals.com/search?q="Prentice Capital Management LP"">Prentice Capital</a> Prentice Capital Prentice Capital http://www.bloomberg.com/quote/612795Z:US/profile
 Yorum #293  | 17 Nisan 2014 18:44 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #294  | 18 Nisan 2014 00:08 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #295  | 18 Nisan 2014 14:33 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Таких типажей Корникс ещё не встречала. Проститутки в алапаевске В основном демоны, низшие. Номера проститутки сургута
GmAUBq1
 Yorum #296  | 18 Nisan 2014 14:41 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #297  | 19 Nisan 2014 00:11 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #298  | 20 Nisan 2014 00:39 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Exelon or Cheap online Rivastigimine from Sweden Cheap Cialis Super Force or Order Wholesale Tadalafil Dapoxetine from Hungary Buy Aventyl or Buy Cheapest Nortriptyline from Denmark Cheap Trecator-sc . Cheapest Ethionamide from Denmark Purchase Cozaar . Where can i Buy Losartan in Norway Buy Silagra® and Buy Discount Cost Sildenafil Citrate in Denmark Purchase Ponstel or Where To Purchase Mefenamic Acid in European union Purchase Paxil Cr . Order Low Price Paroxetine in The Nederlands Cheap Symmetrel - Order Low Cost Amantadine from Turkey Buying Dexone - Can you Purchase Dexamethasone from Suomi

Cheap Indocin Sr . Buying Levitra Professional ; Can you Order Vardenafil from Japan Buying Frumil , Order Wholesale Amiloride And Furosemide in European union Order Naprosyn or Where can i Buy Naproxen in France Purchase Renova and Where To Purchase Tretinoin in Japan Purchase Trecator-sc and How To Buying Ethionamide from The Nederlands Buying Avelox , Buying Low Price Moxifloxacin in Czech Republic Buy Ciloxan and Buy at Discount Ciprofloxacin in The Nederlands Buying Amaryl and Order Lowest Cost Glimepiride from Canada Order Albenza ; Is Buy Albendazole from Canada

Order Hard On . Order Cheap Cost Sildenafil Citrate from Spain Buying Actoplus Met ; Where can i Buy Metformin And Pioglitazone from Japan Buy Micardis Hct , Buy Cheapest Telmisartan Hydrochlorothiazide in Japan Cheap Bactrim ; Buy Low Price Trimethoprim And Sulfamethoxazole in Greece Buying Pilagan or Best place to Buy Pilocarpine in Portugal Order Persantine . Order Cheap Cost Dipyridamole in European union Purchase Combivir - Order Wholesale Lamivudine-Zidovudine in Sweden Buying Cartia Xt . Can you Buy Diltiazem Hcl in Canada Cheap Requip ; Order Cheap Cost Ropinirole from Denmark Order Alesse . Online Levonorgestrel Bp Ethinylestradiol Bp from Sweden
 Yorum #299  | 20 Nisan 2014 12:42 | Alıntı     

Robertsr

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
throughout the Boston area . Then tie colors , deep black size-fits- all , nothing new. Unintentionally , Ralph Lauren (Ralph Lauren) to win to be able to design tie . He made ??bold innovations around the tie appearance , as well as increased wide twice large is much more bright and colorful , he also raised generally twice , it feels rightclaytonsdm.com

is usually a deep breath slowly of a good taste American fashion brand , style , highly stylized Ralph Lauren 's two custom made "Lauren Ralph Lauren" ( Ralph Lauren Women ) and " Polo Ralph Lauren "( Ralph Laolun Ma ball men ) with this common characteristics. Aside frombertascooking Louboutin solde

unique perfume or containers, have focused on the top of class customers longing for the most appropriate life . Or as Ralph Lauren ( Ralph Lauren ) , Mr. I said : " The purpose of my design has been to achieve dream of people's minds - a goodlongchamp soldes en ligne

away from the America , therefore the Unites states that have an intense flavor . Two brand Ralph Lauren name PolobyRalphLauren and RalphLauren worldwide sales nearby produce a high -quality fashion , the designer Ralph Lauren Ralph Lauren 's reputation and brand carry forward the fantasticlongchamp pliage

across the nation Ralph Lauren (Ralph Lauren), whose father was the painter as well as the mother is truly a typical housewife , from their own family background is involved, almost led clothing not some of the best. However , Ralph Lauren (Ralph Lauren) with the acuity of clothing , can be stated that they are born , playing the pastime from the urine of stitching clothes themselves , the generals equipment and jeans together when you , to letallprises.com
 Yorum #300  | 20 Nisan 2014 12:55 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: