Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Esad Gidecek, Kürdistan ne Olacak? - Dursun Ali Küçük  


17-12-2012, 21:56 Kategori: Siyaset  
Esad Gidecek, Kürdistan ne Olacak? - Dursun Ali Küçük

Esad Gidecek, Kürdistan ne Olacak?

Dursun Ali Küçük

ESAD GİDİYOR….

Esad’ın sonu yaklaşıyor. Son aylardaki gelişmeler, özellikle son bir ayın gelişmeleri Esad’ın gideceğini gösteriyor.

ABD ve BATI, ÖSO ve eski muhalefetin iktidara gelmesinde endişeliydi. Mısır ve Libya gibi olmasını istemiyorlardı. SMDK yi yani Suriye muhalefetini yeniden örgütlediler. Batı Kürdistan’dan ENSK Kürtlerin bir tarafı olarak katıldı.

Rusya ile anlaşıp Esad’I götürmek istiyorlar. Bu yönlü çalışmalar gelişiyor. Rusya’nın böylesi huyları çoktur, tarihte son anlarda müttefiklerini terk ettiği çok görülmüştür. Esad rejimine aynısını yaparsa yadırgamamak gerekiyor.

Geçiş hükümeti oluşturmayı ve Iraktaki gibi orduyu tümden dağıtmayı değil belli ölçüde korumayı düşünüyorlar ve eski bürokratlara da yer verme olasılığı var. İç dengelerin nasıl seyredeceğini tümden kestirmek şimdiden erkendir. Çünkü rejim gittikten sonra deprem başlayacaktır. Mezhep ve etnik çatışmaları İslami bazı siyasi kesimler geliştirmeye eğilimlidirler. En azından TC bunları şimdi olduğu gibi Kürtlere karşı kullanır.

Önemli olan Esad sonrası Kürdistan ve Kürtlerin, diğer etnik ve dini toplulukların durumlarının ne olacağıdır? Yani Kürdistan ne olacak? Batı Kürdistan federal bir yapı mı, özerk bir Kürdistan mı vb hangi statüye sahip olacaktır. Geçiş hükümetinin inisiyatifine ve parlamentoya bırakılmayacak kadar önemli bir konudur. Statü elde edilmediyse, iktidara yerleşen Arap rejimi güçlenince vay Kürtlerin haline… Bu günkü duruma bakıp aldanmayalım. Direnişle kazanıp Masada kaybetmek en kötüsünden bir travma olur. Kürtler için tarihi tekerrür ettiren kim olursa olsun bu vebalin altından kalkamayacaktır. Vay şöyle direndik, şimdiye kadar birçok şey bizim elimizdeydi deyip kendimizi kandıramayız. Doğru politik adımlar atılamazsa geriye “isyancı” atalarımızı tekrar etmekten öteye gidemeyiz.

O halde öncellikli tespit Esad gidiyor ve gidecek. Ya Rusya ile anlaşıp ya da ufak bir müdahale ile götürebilirler. Artık bu türden tartıştıkları ve diplomasi yürüttükleri kesin görünüyor.

******
İkinci bir tespit TC Suriye de tek başına istediğini yapamadığını anladı. Batı ve Rusya ile anlaşamazsa onların durumlarını önemli ölçüde gözetemese, Esad politikası tümden iflas edecek. İflas etmemesi için kendiside aktif rol alacak. Daha çok fanatik ve İslami gruplara bel bağlayacak, onları yine el altında ve doğrudan sahneye sürmeye çalışacaktır.

Davutoğlu en son, kurulacak Suriye parlamentosunun Kürtler hakkında alacağı kararı tanıyacağını söylüyor. Kurulacak yeni parlamento demokratik olmayacak, ulusların ve dini toplulukların, ayrıca Arapların demokratik hak, hukuk ve özgürlüklerini savunamaz. Mevcut muhalefetten bu çıkmaz. Kürtler kendilerini yeni kurulacak parlamentonun insafına bırakamazlar.

Irak ta anayasa ve federal sitem oluşturuldu. ABD buna açıktı. Araplara kalsa Federal Kürdistan vb gelişmeleri sonradan boşa çıkarmak için bin takla atarlar. Bu gün Maliki de bu eğilimi açık görüyoruz. Elinde gelse Kürdistan statüsüne son verir. Arapların genel siyasetinde bu eğilim var. Dikkat edilirse, Esad ha gitti ha gidecek, Kürdistan ve Kürtlerin statüsü için tek laf bile etmiyor. Gelişmeler ve kazanılanlar onlara rağmen olmuştur.

********
Üçüncü önemli nokta birlik konusudur.

Sahi geçmişte yaşanılan Kürdistani direnişleri hep birlik kurulamadığı, merkezi temel politika ve ortak çıkarlar oluşturamadığı için çokça haklı olarak eleştirdik. Geçmişle birebir aynı olmasa bile yaşananlar, farklı koşullarda ve biçimlerde geçmişin tekrar edildiğini göstermektedir.

KDP ve PKK Batı Kürdistan konusunda anlaşmak zorundadır. Bu konuda çatışamaz ve biri diğerine kendisini dayatamaz. Suriye ve Batı Kürdistan Kürtleri coğrafya ve kitle bileşimi olarak etrafı ve Suriye’deki Araplara bakılırsa güvende değiller. İki partinin çekişmesinde Batı Kürdistan kaybeder dolayısıyla iki parti de kaybeder. Bir şeylerin elde kalması bu gerçeği değiştiremez.

PYD ve diğer 16 parti ortak bir anlaşma yapmak zorundadırlar. Evet, ortak bir anlaşma oluşturmak zorundadırlar. Yüksek Kürt Konseyi kesinlikle gereklidir. Kuruldu ama işlemiyor. Ordu oluşturulmalı ve tek bir ordu olmalıdır.

Sürdürülen diplomatik faaliyetlerde YÜKSEK KÜRT KONSEYİ konuşmalıdır. Kürdistan’a federal statü ve en azından Özerk Kürdistan üzerinde anlaşılmalıdır. Ordu ve ortak siyaset buraya bağlı olmalıdır. Ortamı oluştuğunda seçimler yapılır, Kürdistan’a tanınan siyasi temsil gücünde kim çoğunluğu alırsa seçim yoluyla almalı ve buna saygı gösterilmelidir.

Salih Müslim, geçenlerde ENSK nin SMDK ye, Suriye muhalefetine katılmasını onaylamıyor, federalizmi değil, muhalefet demokratik özerliği kabul eder diyor.
Bu cümleye ancak gülünür. Havaya bak. İster federal Kürdistan, ister Özerk Kürdistan olsun veya PYD nin söylediği biçimiyle statü olmayan bir demokratik özerkliği hangi demokrat ve özgürlükçü muhalefetle paylaşıyorsun ki... Suriye muhalefetinin ezici çoğunluğu demokrat değildir. Kürdistan -resmi olarak anlaşılacaksa- statü elde etmelidir. İsmini ne koyarsan koy ama statü olsun. Kürdistan halkından ister PYD, ister diğer 16 patiyi destekleyen halkın gönlündeki ve istediği Federal statü, en azından Özerk Kürdistan dır. Bağımsızlık ta gönüllerde var. Belki bu gün öne sürmezler.

SMDK Batı ve ABD tarafından tanındı. Geçiş hükümeti ve ordunun ve rejimin durumu hakkında Suriye ye yönelik aktör güçler bunların hepsini hesaplıyor.

PYD nin bu güne kadar izlediği Batı Kürdistan politikası aşağı yukarı doğruydu. Önemli olan bundan sonrasını getirmektir.

MASA DA OLMALISINIZ... Evet Kürtler artık masada olmalıdır. Bu masa sadece SMDK ile değil asıl olarak ta Suriye politikasını yönlendiren BATI ve ABD ile olmalıdır.

PYD yi masadan ve resmi diplomatik görüşlerden dışlamak doğru olamaz. KDP vb Batı Kürdistani partilerin resmiyet sağlama imkanları var ve bunlar tanınıyor. Ama PYD nin Türkiye deki gibi PKK ile özdeşleştirilip aynı Türkiye deki muameleye tabi tutulması kabul edilemez. Yanılmayalım, yapılan görüşmelerde Türkiye nin her isteği kabul görmez.

Batı ve ABD Hıristiyan toplulukların, Ermenilerin, Asurilerin, Nasurilerin dıştalanmasını istemez. Özellikle kurulacak yeni rejimde Kürtlere çok ihtiyaçları var. Endişe duydukları kesimleri ancak bu vb bazı Arap güçlerle dengeleyebilirler.

PYD Batı Kürdistan’ın en önemli gücüdür. Ama bazı dezavantajları da var. Diplomasi ve resmiyet konularında. Bunları KDP, YNK vb ve Batı Kürdistan’daki diğer partiler giderebilir. Halk desteği ve örgütlenme vb ağırlıklı olarak PYD dedir. KDP ve diğer partilerde bunu görmemezlikten gelemezler, onlarında buna ihtiyaçları var.

İdeolojik dogmaları ve ‘kim birinci olacak’ konuları kesinlikle dayatma konusu olmamalıdır. Statüye sahip bir Kürdistan’ı PYD ve diğer 16 parti de istiyor. Statü olsun, idari ve siyasi, kültürel yapı olsun, kendi bölgelerinde meclisi vb olsun. İsmini kim kendine göre ne koyarsa koysun. İki tarafta bunu istiyor. Gereksiz yarışmaları ve bazı farklılıkları öne çıkarılıp birliği dinamitlemeye gerek yok.

BİRLİK.... BİRLİK.... BİRLİK...

Evet bunu yapamazsanız, Batı Kürdistan’daki partilerin iç çekişmeleri ve birbirine karşı kullandıkları argümanların hiç biri kabul edilemez. Şu şunu yaptı, bu şunu yaptı, kim engel çıkardı demenin zamanı değildir.

KDP ve PKK yi Batı Kürdistan konusunda; bütün aydınların hemen birliğe davet etmeleri ve ortak noktada anlaşmaları, Batı Kürdistan siyasi yapılanmalarının ve Kürt şahsiyetlerin ortak bir çatıda temsilinin sağlanması hemen evet hemen istenmelidir, çağrım bu yönlüdür.

Sonradan birleşmediler, kim ne yaptı demenin hiç bir anlamı yok. Üstelik hiç bir öngörü de taşımaz. Şimdi ay, günler hatta saatler çok önemlidir. Kurulacak rejimde Kürtler hemen şimdiden yerlerini almalıdır. Onun ötesinde birlik kurup isteklerini masada güçlü tutmalıdır. Batı Kürdistan’daki boş çekişmeler ve hatta Kürtler içinde yaşanabilecek çatışmaların vebali altından hiç kimse kalkamaz. Fırsatları ve oluşan koşulları kaçırırsak, yarın kurulacak geçiş hükümeti güçlenir ve iktidar belli bir demokratik olmayan siyasi ve İslami tonlu partilerde merkezileşirse ve Suriye ordusu örgütlenirse Kürdistan’a sefer yapacaklardır. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın. TC ve Araplar bu durumun destekçisi ve teşvik edeni olur.

Herkesi sağlıklı, iyi ve akıllı, güncel ve özellikle kurulacak Suriye de Kürdistan’ın ortak çıkarlarına beraber sahip çıkmaya çağırıyorum.

Unutmayın, her zaman böylesi fırsatlar olmaz. Kuzey, Güney ve Doğu’dan çok beni şu anda güncel planda özellikle ilgilendiren Batı Kürdistan’dır.

Herşeyi ve bir çok şeyi Batı Kürdistan için yapmalıyız.

Eli kalem tutan herkesi Batı Kürdistan’daki partileri, PKK, KDP ve YNK vb partileri sağlıklı davranmaya, Kürdistan’ın ortak çıkarlarını burada savunmaya ve oradaki siyasi partileri ve eğilimleri birlikte tutum oluşturmaya teşvik etmeye çağırıyorum...

Kürdistan’ın yıldızı parlıyor. Uluslararası koşullar buna müsait, küresel güçler bu duruma karşı değil, doğru değerlendirilirse destek verenleri kesinlikle olur. Kendi iç çekişmelerimiz veya bulunulan parçadaki partilerin değişik sömürgeci güçlerle ilgilenmeleri-ilişkilenmeleri bir noktaya kadar geçerlidir. Başka bir Kürdistani siyasi parti ve parçaya zarar verecek duruma getirilen her ilişki otomatikmen kim yaparsa yapsın reddedilmelidir.

Batı Kürdistan içinde aynı hassasiyet ve zarar vermeyecek davranış gerekli olmaktadır...

Başka tür davranışları sanırım aklı başında hiç bir yurtsever, özgürlükçü ve demokrat kabul edemez!..

Dursun Ali Küçük
dr.munzurali@hotmail.com


17.12.2012


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 15)
  |   Okuma: 4600   |   Yorum: (434)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 17 Aralık 2012 22:43 | Alıntı     

Sipan Urmiye

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Tam ana damari yakalamissin sayin D Ali Kücük. Küerdler bu dafa kazamna azmi ve becerisini göstermeseler demek ki bizde özgür ve kendine ayit olma suurü yoktur ve olmaycaktir de. Birakalim o zaman artik bu halkin evlatlarini kurbanlik koyunu yapmayalim.

Bakin bu ic cekismeler bizi buyuk resmi görmeyi öyle engellemistir ki TC 'nin ne yapmak istedigini göremiyoruz. Serê Kaniyê de Kürdleri mesgul ederek yeni bölgelere acilmalarini hemen hemen engellenmistir. Bugün haberlerde duyduk ki ÖSO Kürd sehri olan Hasekêye saldirmak icin oraya yiginak yapiyor. Bunu Kürdler yapmaliydi. Göruyormusunuz acaba, Kerkûk'i Kürdlere vermeme senaryosu Hesekê de tekrarlanmak üzeredir.

Saygilarla
 Yorum #2  | 17 Aralık 2012 23:08 | Alıntı     

Dijwar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayın D.A.Küçük'ün düşüncleri son derece doğru olduğuna inanıyorum.Elimize geçen fırsatı değerlendirmesek sonradan kafamıza çok vururuz..

Kürdlere ne Arablara nede Türklere asla güvenmemeliler..YEKİTİ YEKİTİ YEKİTİ=AZADİ.
 Yorum #3  | 18 Aralık 2012 00:42 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cok guzel bir yazi olmus.
cagri da isabetli

siyasi gorusunuz ne olursa olsun suriye kurdler icin altin bir firsatin isigi. simdi BIRLIK tavrini gosteremezsek nefes yolumuz tikanir

su ana kadar PDK cok sakin ve olumlu davrandi
Barzani hakkinda cikan soylentilerin (PDK yi likide etme yollu) dogru oldugunu sanmiyorum.
boyle bir tavir dupeduz aptalca olur.

Kurdler birbirilerini uygarca elestirerek de muhalefeti surdurebilir, velakin kollektif haklari icin yan yana is becermeyi becerdiklerini gostermeliler. Guney de bunu becerdiler YNK, PDK ve Goran olabilecegi kadar iyi goturuyor isi.
simdi sira guney bati da. nefes ve yemek borumuzda!

yazara candan tesekkurler

HS
 Yorum #4  | 18 Aralık 2012 08:36 | Alıntı     

raja

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kesinlike harfi harfine katılıyorum.kürdistan kalbi batı kürdistanda atıyor batı kürdistan orası kilit nokta denize açılmayan devlet hiç bir zaman ayakta duramaz. kürtler batı kürdistan kaybederse kürt devleti hiç bir zaman kuramaz atığı her adımları kürdistan için olmalı bütün kürt liderler bir araya gelmeli ortak noktada uzlaşma sağlanmalı bu kürtlerin son şansı.evet yazarın dediği gibi birlik birlik birlik...
 Yorum #5  | 18 Aralık 2012 10:25 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Daha kurulmuyan bir ulkede demokratik ozerkligi savunmak tehlikeli oldugunu hepimiz biliyoruz. Ozelikle iraq ta bunca sene birlikte calistiklari halde kurdistan federal oldugu halde malikinin elinde gelirse kurdistani yok edecek. Bu tecrubelere dayanarak demokratik ozerklik bir tehlike oldugunu pyd dede cok iyi biliyor.

Federal olursa ozaman tipki guney gibi olur. guneyden daha sansi var. iki guclu ordu. iki guclu ekonomi.

Demokratik ozerklikte kurdler siyaseti iyi yaparlarsa ve masada kaybetmezlerse bati kurdistanin tum ekonomisini elinde tutar ve birde askeri gucude. Ben bu konuda korkuyorum. Batida mesut barzani be mam jelal gibi ortadoguyu iyi tanian siyasetcilerimiz yok.

Demokratik ozerklte olacak baska bir noktada bu: ki kurdler yanildi ve essadan daha kotu muamele lerle karsi karsiya kaldi. BM, NATO orayi denetim altina alir. Veya Guney orayi isgal edebilir. Bunuda uluslar arasi gucler izin vermez,

Onun icin statusu beli olan federal bir suriyeyi istemeleri gerekiyorlar. en emini bu.
 Yorum #6  | 18 Aralık 2012 12:10 | Alıntı     

NURHAK PAZARCIKLI

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
BIRLIK VE IHANET
Ihanet dunde vardi bu gun ve yarinda var olacaktir. Kurdistan tarihine baktigimizda ihanetlerin diz boyu oldugu gorulecektir.

Ónemli olan ihanetin karsisinda net tavir takinmadir, zamaninda mudahaledir, teshir etmektir.

Peki sizce net bir tavir sozkonusumu ? Tabiki hayir

Bakiniz serekaniyedeki azadi partisinin tutumuna, Guneydeki tc ile ilan isbirligine guney kurdistan kapilarinin kapatilmasina vs vs vs
Herkes birlik diyor
Niniler soyleniliyor sarkilar turkuler birlik ha birlik
Peki nasil olacak bu birlik
Sen dogru bir tavir sergilemiyorsun meseleleri carpitiyorsan dogrulari yazmiyorsan bu birlik olmaz

Yok fedrasyon yok bagimsizlik, yok ozerklik mis te mis
Ónce toplanti yapiyorsun ve kimi orgutleri by pas ediyorsun tc bakani ile dirsek temasinda

PYD YI TASFIYE ETME PLANLARINI YAP
Peki kac aydin kac yazar bunu kosesinne tasidi bunu tartisti

Garip olan ne biliyormusunuz
Kurd aydinini icinde bulundugu cikmaz meseleri teshis etmede yanilgi veya tarafli islemeleri
Birligin onundeki engeldir
Anliyacaginiz kurd aydini ve yazari buyuk bir oportonistce tutum icindedir

Kurd halkinin birligini beraberligini savunuyorsaniz.
meselelere dogru yaklasin net tavir koyun, kim olursa olsun yanlisin karsisinda durun
Aydin olmanin kistasi budur
Ne pkk yagciligi nede kdp yagciligini yapmayin halkin yaninda olun donen dolaplari halka durustce anlatin ki tarih onunde suclu duruma dusmeyesiniz
selam ve saygilarimla NURHAK PAZARCIKLI
 Yorum #7  | 18 Aralık 2012 16:10 | Alıntı     

serhat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
PYD TASFIYE NEDEN GEREK GÖRDÜ GUNEY KURDISTAN BIR ONU DÜSÜN,PyPKKBPD bügün bagimsiz kurdistanin onundeki en büyük engel rojavada tek ordu kurun dedi guneyliler para silah biz verecegiz nee olldu kabul etimi, hizbullahiler neden kurdistan bayragini sahip cikmaz cikmiyorderkenn görüldüki ondan daha büyük kurdistan bayraginin dusmani varmis onda apoci pyd cikti ordaki halik kendi bayragindan uzaklastirdilar halki pydci ve pydci olmayanlar iki sinifa ayrdi zaten PKK APO herzman böylde degilmidiler bizden olmayani hain deriz infas ederiz düsüncesi pydede var,araba türke devlet, kurde konfedaralist ortak vatan vsvs gibi sacmaliklari kurdleri devletsizlige mahkum etmeye calisan aponun sacmaliklarin onut mayan buzihiniyeti PYD hosuna gitmis ve ve kendileride acikca ne itraf etmislerdir bunu bilen guneylilerde pyd tehlike olarak görmüs olabilirler ve b öyle bir plan gerceklestirmis ola bilis,...bukadar burd kimm hakkli hakkiz karar halkin
 Yorum #8  | 18 Aralık 2012 17:00 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bekara kari bosamak kolay gelirmis.
bu dunyada paran iyi ekonomin olmazsa ne olur?
ne olacagi asikar, kendini savunacak ordu da kuramazsin, gelismis kapasitesi yuksek ulus da.
iyi ekonomi icin ulusun bir seyler ureteiyr -deger yaratiyor olmasi lazim. kurdistan ne uretecek?
solid state, high tech amazingolar mi? henuz degil, ileride elbette. yiyecek maddesi mi? keske kendi tuketimini karsilayacak yola gorebilselerdi, su, domates yumurta biskuvite kadar hersey turkiye den geliyor. simdilik uretime yonelecek ne birikim ne kadri ne de kultur var. geride ne kaldi PETROL kaldi. allahtan bu var ve bu da bizimihya edecek miktarda var. peki petrolu cikartip dis piyasaya satmak icin neler lazim?

petrolu kazma kurekle cikartamazsiniz, elin oglunun sirektlerinin kurdistana girmesi lazim. milli kurd petrol sirekti henuz kurulmadi kurusa bile petrol cikartacak bilgiyi biriktirmemedi, bu da olacak insallah (by the way bizim burda doktora egitiminden gecirip guneye yolladigimiz petrolcu uzmanlar bir sure issiz dolastiktan sonra Hewler havalimaninda bahcelerden sorumlu mudur oluyor-bu durum vaziyeti yeterince acikliyor).
KRG bir hayli becerikli , Bagdad in tum tehidlerine ragmen , bu yetmez, dis dunya daki kurdistanin hic tanimayan ANALISTLERIn olanca negatif korkutucu yorumlarina ragmen (FT, WSJ de bu tur yorumlari bulabilirsiniz) KRG once ABD nin devlerinde biri CHevronu , ardindan frasiz petrol devi Total i, ondan sonra Rus Gaspromu ve nihayetinde devlerin devi Exon Mobili kurdistan a cekmeyi basardi. (oetki ivir zivir kucukleri saymiyorum). son olarak Turk General enerj nin buyuk bir payi da galiba BP ye satilarak BP de kurdisutan a duhul etti. bunlar Bagdad ve dis dunyaya ragmen becerilmis isler, az buz seyler degil. Rojeva da sayfalarina ankara li turk solcularinin "way emperyalist and orta dogu petrollerini sudurda budur" turu eskimis civik civik yalan yanlis sol propagadasini asiyor kurd nufusuna bu yalan yanlis duzeysi informasyonu veriyor/kurdler de de bu oltaya taw olacak masallah cok. neyse dagitmiyayaim. simdi sirketler orda, bagdad kuduruyor, velakin isin daha basi KRG nin elinde pipe line yok. bagdad Kurdistan a giren sirketlere guneydeki kuyularda is yapmayi yasaklamayi planliyor. bu ne demek?

su demek:

Bagdad bugun gunde 2.6m barrels petrol popaliyor. bunu hizla 6 m barrels e cikartma planlari var 2017 de bu rakami 12 m barrel a cikartmayi da planladilar. exxon gibi devler kurdlerin bid ini tercih edip anlasma yapinca butun bu planlari bozulabilir. ancak ellerinde kuzey de (guney kurdistan da) olmayan infrastructure var. deniz yolu var.

Guney kurdistan da ne var?
halihazirda max kapasite gunde 0.2 m barrel , yani bugunku rakamlara gore iraq tan 1o kat daha az. buyuk sirket HIZLI kara bakar, pratik olarak GK dandan 0.2 lik maksimum kapasite ile kar edemez. o halde nicin anlasma imzaladilar? bu adamlar dunyanin malini lupleyen buyuk sirketler. hadi biri kumar oynadi hepsi mi oynadi? hayir KRG nin kisa vadeli planinda Turkiye uzerinden pipeline ile irak in disariya acilma tekeleini kirmak var. ilk hesap gunde 1 m barrel, irakin kapasitesinin yaridan azi ama olsun. bu isleyince yanina paralel pipeline kondurmanin teknigi basit. MESELE stabil POLITIKA nin bolgeye yerlesecegine buyuk sirketlerin arkasinda duran buyuk devletleri ikna etmekten geciyor. buyuk oyunun ozeti budur. KRG birinci roundu basari ile gecmis gorunuyor. vaziyeti aklini kullanarak cakanlar bu planda
turkiye nin MALESEF anahtar ulke oldugunu (bunu kurdistan ceyhan pipe linei diye okuyun) farketmistir. Turkiye de bu tekelini korumak icin SURIYE de soz sahibi olmak istiyor ki, kurdler kendi baslarina daha buyuk bir PIPELINE i kuzey suriye (guney bati kurdistan) a kondurmasin diye. ozet bu kadar.
simdi KRG veya guney kurdistan TC ye yanastiginda bunun ardinda 1 veya 2 m barrel gunde petrol satisi ve milyarlarca liranin kurdistana grisi yatiyor.
 Yorum #9  | 18 Aralık 2012 20:07 | Alıntı     

serdar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pyd. ye soruyorum neden deeeeeeemokratik özerklik çünkü apo öyle demiş aposuz düşünemiyormusunuz.hayır apo kimin elinde t.c.. nin. sizce özgür düşünebiliyormu pyd.ye bdp. ye.pkk.ye göre evet.çünkü o apo dur olağan üstüdür. o insan üstüdür.kürt halkı onun devletsizlik projelerine mahkumdur yaaaaaaaa yeter yaademokratik özerkliğin dünyada bir örneğimi var ya yeter bütün bu projelerin türk generallerle birlikte üretildiği ni dünya alem bildi bi tek siz apocular öğrenemediniz dünya size konjektürler gelişmeler size federasyonu hata konfederasyonu hata bağımsızlık yolunu açıyor ama siz elinizin tersi ile itiyorsunuz ayıptır kürd halkına en büyük ihanet bu sinsi apo görüşlerini bu halka dayatanların yaptığı ihanettir dünya alem bi statü peşinde koşarken adam kürtlere devleti ayıplıyor ya bumu lider apocularsize şunu diyeyim apo ve apo zihniyeti var oldukça malesef bu halk bir statüye kavuşmayacaktır seyredin ve görün

pyd sen dünyada terörist olarak görülen apo ve apo bayrağınımı meşrulaştırmak peşindesin yoksa kurdistana bir statü peşindemisin anlıyamadıkergün sokaklarda aponun resimlerini taşıtıyorsunuz halbuki o şu an kürdistan a verilecek olan bir statü için en büyük bir engeldirsizin gayeniz komünal bir rejimden başka bir şey değilve kürdistan laflarıda sadece kürt halkından oluşmuş olan hamallarınızı kaybetmemek içindir kürdistana statü verilmiş verilmemiş umurunuzda değil yetrki aponun sesi duyulsun yetr sizin için
 Yorum #10  | 18 Aralık 2012 20:23 | Alıntı     

berzan Qamislo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin ali kucuk cok dogru tespit etmissiniz, suanda kürdistanin kaderi rojavaya baglidir. Kimsenin ayri hareket etme luksü olamaz. Ceteler bile birlik olmus gozlerine rojavaya dikmisken, kurt partilerinin birlesmemesi cok kaybetirecektir halkimiza. Rojavaya sinirlar acilmalidir halk zor durumdadir. Acil ihtiyaclar var. Guney kurdistan yonetimi bir an once sinir kapilarini acmalidir. Serhat sen ve senin gibi azadi partisi adi altindaki tum ihanetcileri halk biliyor. Siz 150 dollarlik adamsiniz. Her parcanin hayinleri olmus rojavanin hayinleride bunlar esrefiyede halkimiza saldiran azadi ve selladin hayinleridir.
 Yorum #11  | 18 Aralık 2012 20:24 | Alıntı     

Wendar Kara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bir Kürd olarak 1000 de 100 destekliyorum yazınıza birlik vaktidir kardeşlerim elimden geleni yaparım manevi olsun maddi olsun gelin poara toplayın
 Yorum #12  | 19 Aralık 2012 02:33 | Alıntı     

Akademi a Dicle

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kim ne derse desin ,bu gibi süreçlerde tartışmalardan istifaede ederek kendi yanlışlarını dikta etmek ciddi bir yanılgıdır ki en basitinden Hizbul vahşeti Hizbullahi ler olarak adlandırmak bile Kûrd halkına yapılabilecek ihanetin başatıdır.
Güney batı nın coğrafik durumunu bilmeden bazı dayatmaları yapmak ciddi haksızlıktır ki bunun en basiti birleşik bir sınırın olmamasıdır.Ha PYD nin şu ana kadar yaptıkları kesinlikle azımsanamaz ki en basitinden şu anda 100 e yakın okul ,yarel asayiş birlikleri ve askeri tugaylar bunların öncel olanlarıdır.
Evet ,demokratik özerklik tartışılabilir ama Kürd lere hiç bir hak vermeyi düşünmeyen SUK ile işbirliğini savunan naylon partilerin söylemleriyle hareket Kürdistan a zarardır.Bu aşamada yapılabilecek yada yapılması gereken en önemli şey,TC itlerine seré kanîyé yi cehenneme çevirmek ve Kürdi olan diğer bölgeleri ele gecirmek ve ordaki diğer halklarıda Kürdistan çatısı altında özgürleştirmektir.Suriyede ki bu karmaşa bitmeden Kürd ler yol almalı.
Güneye gelince :Güney ırak taki sünni ve şiilerin savaştığı dönemde tek güç iken ,alması gereken sözde ihtilaflı özde Kürdistan ın parçalarını o gün alsaydı,bu gün bu sorunlarla karşılaşmazdık.Ha artık iyi biliyoruzki Irak kendini hazır his ettigi an Kürdistan ı işgalden uzak durmayacaktır ve bunu bilmemize rağmen halende fesere yapıları savunmak sacmalıgın ta kendidir.Güney :Güney batıya olan kapısını açarak samimiyetini ortaya koymalıdır Düşmanlığını değil.
Bayrak konusuna gelince Güney batının bayrağıda ,Güney ile aynı olmak zorunda değildir ki bu aşamada böylesi en doğrusu,Güneye uluslar arası baskının önlenmesi için.Tc nin 82 ci vilayeti olmasına rağmen Kuzey kıbrıs haritası TC ile aynı degil.
Hedef Kürdistan olmalı ve bu karışıklıktan çok iyi vede hızlı istifade edilmelidir ki bana kalırsa bazı alanlar araplardan alınmalıdır ki araplar buraların derdine düşmüşken Kürdistan ı unutuversin.Ama ne olursa olsun Kürdler artık hiç kimsenin elinde federe olmamalıdır ki Güney batı bagımsızlığa müsaittir ama Güney kapılarını açarsa...
 Yorum #13  | 19 Aralık 2012 02:45 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Adim adim ileriye dogru yol katigimizi bilmeliyiz. PKK cok akili bir parti ve PYD dede yer alanlarda ayne. Salih muslim akili birine benziyor. kurdlerin gelecegini etkileyecek hatalar yapmaz.

Bu konuda hem PYD yi elestiren, hemde Barzaniyi elestirenler birazcik olsun 5 dakkika dusunseler bence. Bati Kurdistan Kurdistaninkalbi. Kuzeyden, Guneyden, Dogudan daha onemli. Stratejik bir konumunda. Batinin plani uzunvadeli olmali. 100 senelik bir plan olmali.

PYD guneyden ders cikartmis gibi. ama yinede acilen yapilmasi gerekn sey. Batidan surgun edilmis kurdleri, yahudileri, hiristiyanlari geri getirtmek.

Bugun demokratik ozerkligi savunanlar veya karsi cikanlar (bende icindeyim) yarin tek bir cozumle karsi karsiya kalacaklar. Kurdistanin gelecegi ameden, hewlerden gecmiyor. Kurdistanin gelecegi bati kurdistandan geciyor.

Bunun icin en istikrarli ekonomi, istikrarli politika, akli basinda bir toplum batida cikmali. bati batiya acilan ilk kapimiz.
 Yorum #14  | 19 Aralık 2012 13:52 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
D.Ali Kucuk'e, neden dogrularin hepsini degilde bir kismini yazdiniz yoksa yazmanizi engelleyen
birseymi G.Kurdiya Idare baskisi ornegin???
SeréKani'de alcakca bir rol oynayan Turk cetesi Mishel'in oglu ve asaglik sahte dinci ve Saudi
usagi ceteler turk askeri destegi esliginde Serékaniyi isgal girisimlerinden hicbir soz etmemissiniz Neden???
Rojavada zor durumda olan ailelerine yardim etmek isteyen ve sinir ticareti yapanlari yakalayip
ayaklari altina alip tekmeleyen ve zor sartlar altinda Guneyde aldiklari yiyeceklerini yakan sinir
Muhafizi kurd Pesmergeler hakinda hicbirsey yazmamaniz Kurd aydinlarina birlik cagrilariniza
kimse inanmaz...
Kurd aydinini gureve cagirmaniz dogrudur ama bati basini gibi gercekleri gurmeyerek sadece kendi gercekligini yazmaniz doğru değil...
Bisilamané Welat Perweri
winked winked winked
 Yorum #15  | 19 Aralık 2012 20:55 | Alıntı     

NURHAK PAZARCIKLI

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
SERDAR BEYE

TC devletide senin gibi dusunuyor, PKK ayri kurd sorunu ayni, Feytullah gulen in yayin organi TARAFTA PKK kurd cozumunun onunde engeldir
diyorlar
yeni safak vb yayinlarda tipki senin gibi dusunuyorlar yaniliyormuyum Anliyacagin senin derdin federasyon bagimsizlik yada ozerklik degil
senin fikirlerinin tc nin ki ile ortusmesi biraz bana tuhaf geldi de o yuzden iki satir yazim dedim amacim polemik degil
 Yorum #16  | 20 Aralık 2012 21:14 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
HEWALBENDİ,

İro,

Kürd ulusuna oksijen degerinde sayili olan,şu tarihi sözlerin,pratagi ;Kürdler ,tarafından yaşamın her alanına YAYDIRILSA,

Kürdler,

Türemiş iblislerin,Karbondioksit dolu -zehirli ;"DİK-DÖRD-GEN",Çemberlerinden raxatlıkla Qurtulacakları görülecektir.! İşte yaşam için oksijen Qıymetindeki, Ölümsüz söz-Nasihatlar,dan biri,

"Bizim düşmanımız;
cehalet, zaruret, ihtilaftır.
Bu üç düşmana karşı
san'at, marifet, ittifak
silahıyla cihad edeceğiz.''

Bediüzzaman
Said-î Kurdî

İşte,Kürd Milletinin İRO;En çok ixtiyaç duydugu,"YİNE "hewalbendidir..!

Hz.Said-i Kurdi, bir HaQ we HaQiQat alimiydi,haqyolunda fikirleri daimidir.Millici yönü zaif olan KÜRDLERE ;Hem fitri haQlarına sahiplenme yolunu öğretiyordu.! Hemde, Dini Yönü zaif olan Kürdlerede HAQ'a asıl qawuşmanın yolunu öğreten,wefalı bir Kürd alimiydi.!
 Yorum #17  | 20 Aralık 2012 21:56 | Alıntı     

serdar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nurhaq beye ben halkım için bir federasyon ve bağımsızlık ön görürken ve bdp yada aponun istediği demokratik özerkliği yetmez daha fazlasına layık bu halk dediğim içinmi t.c gibi düşünmüş oluyorum hani demokrat dınız bir kürdün sizden ayrı bağımsız düşünmesini biletahamül etmemişsinki bana cevap yazma gereğini duymuşsun bumu demokratlığın önce insana saygıyı herkesin kendini ifade etme hakının olduğunu öğrenin kimse kimsenin kölesi değil,herkes kendini ifade etme hakına sahip bu evrensel insani bi haktır.ben senin gibi ne fethullah gibi ne yeni şafak gibi nede apo gibi yada azadiya welat gibi düşünmeye mahkum değilim. senin gibi beyni başkalarının düşünceleriyle yada başkalarının ağzıylada konuşmam öncelikle kendi başına düşünmeyi vede saygıyı tavsiye ediyorum sana

nurhak bey sen ne kadar kdp yi yada pkk yi tanıyorsunki bildiğini sanıyorsun ama gerçekleri bilmiyorsun bildiğini sanıyorsun dünyada ve şu anda pyd nin yada pkknin yada kdp nin ne kadar birbirleriyle görüştükleri ve başkalarıyla ne kadar görüştüklerini perdelerin arkasında ne pazarlıklar döndüğünü biliyormusun bildiğini sanıyorsun sanıyorsunki şu anda kürtlr allerine bişey geçirecekler hayır onlara başkaları bi şey verecek oda kendi çıkarları uyuştuğunda ama işte burada büyük lokma için mücadele edeceksinki küçük lokmayı alasın yoksa küçük lokmalara kimse önem vermez senin daha çoooook süt içmen lazım.bir yerlere mürid olacaksanda gözün kapalı olma etrafına bak belki bi şeyler görürsün
 Yorum #18  | 21 Aralık 2012 09:57 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Serdar ile Pazarcikli nin tartismasi USUL uzerine onemli ip uclari veriyor.
bana kizmadan okurlarsa ise yarar.

1-serdar in demokratik ozerklik formulune itirazi mesru
2-nurhak in serdar a itirazi da mesru
tartsima denilen sey bu tur seylerin konusulamasindan ibarettir

dikkatimi ceken noklatar ise sunlar
Pazarcikli "polemige girmek istemiyorum" diyor.

"polemig" i "tartisma" dan ayiran nedir?
aslinda kesinkes bir ayrim koymak cok zor.
belkide kelime kokeni (polemic vs debate, polemik vs tartisma) olarak polemik daha savaskan daha dusmanca bir egilimle yapilan bir tartismayi isaret ediyor. (kelimenin orijini yunanca ve tam da bu anlamlara geliyor). ancak polemik zaman icinde kelime anlaminin otesinde , ortak bir zemin bulamasi guc iki argumanin tartisilmasina verilen ad olup cikmis.

bu durumda Ocalan in demokratik ozerklik tezi ile diger federatif veya bagimsizlikci tezlerin
gercekte bu olcuee ortak zeminden yoksun olup olmadigina bakmak gerek.

bence kurd politik taleplerinde hic bir talebin kristal bir tavri yok. bagimsizlik isteyenlerin bunu neden istediklerini aciklayan berrak tezleri de yok. ayni sey fedarasyon icinde gecerli , demokratik ozerklik ise evlere senlik.

tezlerin pratik ve teorik cercevesi stratejik ogeden yoksun olusu belkide garip tek ortak zeminleri. aslinda demokratik ozerkciler "biz etnik seysi sey etmiyoruz" sacmaligindan kurtukup, KURDLER icn ozerklik istediklerini soyleseler, bal gibi bir ULUSAL ortak zemin kurulmus olacak.

demokratik ozerkligin Ocalan tarafindan deli dana hastaligina kapilmis dana gibi her aciklama ile bir sekle burunmesi en berbat yanini olusturuyor. aslinda ozerklik ile federsayoin un bir birinden cok da farkli oldugu da soylenemez. baslangic olarak farkli olabilirler velakin Katalanya ornegi ile goruldu ki otonomi duzeyinde bir ozerklik bazen federasyonun ulusu tasidigi noktalardan cok daha ust noktalara tasiyabiliyor.

yani mesele ozerkligin federasyonun veya bagimsizligin kurdlere uygun olup olmamasi degil. henuz o noktayi tartismaya gelemedik. mesele bunlarin sunulus bicimleri.

goruldugu gibi aslinda TARTISMA yapabilecek bir ortak zemin var ve POLEMIK igin koken anlamindaki DUSMANCA bir tavira girmeden de bu mumkun.

polemik benim icin Ocalan i tanrisal dokunulmazliklarla kutsanmasi ile basliyor.
yok boyle bir sey diyenlere de kendi tezlerini sunuyorum
KCK nin guya anayasa taslagi olarak bize layik gordugu metindeki 11 maddeye bakin.
basli basina ILKEL bir rezalettir ve kabul edilmesi MUMKUN degil.
yani cagdas uygar bir KURD un 11 maddeyi ciddiye alip tartismasi bile MUMKUN degil.

hulasa asil itiraz KURDISTAM dinamiklerini boguk bir kisinin iki dudagi arasina sikistirmaya yapilmali. KURD ulusu uygar dunyada yerini almaya niyetli ise UYGAR dunyanin vardigi demokrasi duezyinin altina durtuklenmemeli.
yok bu bize fazla gelir diyenlere tum dunya : madem bu size fazla gelir, o vakit yasayin turklerin araplari farsilerin kontrolunde! demek icin gerekce ye sahip oluyorlar,

bu bir tartismadir.
isteyen istedigi bicimde itiraz eder, tartusma boyle devam eder.


 Yorum #19  | 21 Aralık 2012 15:36 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kurdia'da Ozgur Kurd ile farkinda olmadan Kole Kurdu temsil edenler arasinda gereksiz bir
polemik yasaniyor.
Abdullah Ocalan Bir Kurd degilde Yahudi veya Batili bir Ulke vatandasi olsaydi eminimki
Bizim Iflaholmaz APO karsitlari onu ove ove guklere cikarirlardi...
Olaf Palme'yi guklere cikaran APO Karsiti Politikada Tukenmis Ve iflas etmis Yazar cizer-
Ihbarci Super Avukatlarimiz ve onlarin kulturunden beslenen eski sempatizanlari APO'ya dusmanlik
nedenlerini biliyoruz ve anliyoruz.
Arada bir Kurd lafini agzindan kaciran Gaddafi'yi bile Guklere cikardiklarini biliyoruz iflaholmaz
APO Karsitlari...
Somurge insaninin Ruh hali boyledir,kendi icinden cikani guzu gurmez ve ona guvenmez...
Kendi dilini konusan Dersimli kadinimizin Dersimli Dogtoruna guvenmemesi hikayesi gibi...
winked winked winked

 Yorum #20  | 21 Aralık 2012 20:44 | Alıntı     

serdar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hassan selah kardeşim e sana katılıyorum katılmamak elde değil doğduğumuzdan bu yana takip ediyoruz, okuyoruz kurd hareketlerini, kaygımız var endişelerimiz var artık kaybetmekten usandık,eleştirilere açık olmalıyız her eleştiri bir derstir aslında,yaklaşık yüzyıldır kemalden kamalizmden kemalistlerden çekmediğimiz kalmadı yeni kemallerin oluşmasını istemiyoruz.o kemal ister türk ister arap ister kurd olsun farketmez.sanaa tşk.lr hasan kardeş yazın beni memnun etti
 Yorum #21  | 22 Aralık 2012 00:38 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Esed gidiyor !

Ya kalanlar ? .Kalanlara fikrimle dokunmadan önce,Uçurumlar kıyısında siyased yapmaya çalışan cahiligafil 'kürt'leri ,geri dönmeleri için durdmek istiyorum.!Halka rahmen halksız siyased yapılamaz.'Halksız siyased' yapmak uçurumda rüzgara tükürmek gibi bir harekede benzer.

Bu yukarıdaki cümle'min anlam kazanabilmesi için,Kürdistan'ın dörd parçasında'da ayri ayri yürütülen,Kürd Özgürlük mücadelelerini we siyasi partilerini ele almak kaçınılmazdir.Başta kürd siyasi harekedlerini we Kürdistan'ın en BÜYÜK parçasından başlarsak,Özgürlük temelinde siyased yapan we özgürlükçü kürdlerin toplumsal DESTE'yine sahip sadece bir parti war.O parti Kürd özgürlük mücadelesiyle beraber "HALQIN GÜÇÜYLE"on yıllarca,Kemalistçi,erkenekoncu-jitemci derin dewledçi DEWLEDİ dize getirip şimdi ayni dewled yönetimini ele geçiren tırk islam rejimiyle boğuşurken seyirci kalıp kendilerini kürd sayan ibredi alemlere 'de STATÜ beyenmek kalmış !Tehloo.!

Bız bız şu "ÖZ-ERK"statüyü istemiyoruz.E peki kimlerden neyi nasıl istiyorsunuz ?.İstediğinize ,istemekle kawuşmaya kendinizde inaniyormusunuz ?Töwbeler olsun..!Sizler ancak tabela siyasedi yapan kağıd üzerinde yazılı kurdi siyasi partilerinin kokuşmuş siyasediyle hero hero,Sömürgeci dewledi we onu yöneten hukumetini ,kürdlerin nezlinde aklamak paklamak için,Kemalizmi derin dewledi jitemi benişt gibi çiğneyerek deyü deyü duruyorsunuz.

Apocu kürd harekedi,Kürdistan'ın dörd parçasında;Kürdlere hem örgüdlenmeyi mücadeleyi siyasedi we birlik ruhunu aşıladı.Hemde ,Değişken dönemsel şardlara uygun ,siyasi politik askeri stratejik hareked kabiliyedlerini kazandırdı.Kürd/Kürdistan'ın gerçek statüsüne kawuşacak yegane yoluda budur.
 Yorum #22  | 22 Aralık 2012 19:28 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
1-arkadaslar burasi dag degil, dernejk degil, bayir degil TARTISMA platformu
2-TARTISMA platformunde gorusler yazilir, munasip bir dille de tartisilir
3-burda kimse birbirinin gercek hayatta ne yapip ettigini bilmez, bilmesi de gerekmez. belki aramizda catismalarda sakat kalmis eski gerillalar, hayatinda daga bayira vurmamis isinde gucunde insanlar, hirli, hirsiz , boylu boysuz her cesitten insan var. bu da NORMAL. ULUS denilen sey secme salataliklardan olusmaz. ULUSUN canakcisi comlekcisi firincisi haylazi kahrameni korkagi tucaari kimicisi bilimcisi futbocusu her seyi olur. dolayisyla su kole kurd bu aslan kaplan kurd diye epsilon kategoriler yaratmayin, manasiz oluyor

4-burda her seyi yazabilyoruz, bu Kurdlerin artik CAGDAS bir kulturun savuncusu ureticisi oldugunu gosteriyor. NE GUZEL... kivanc duymak lazim
5-Ocalan a bir iki satir elestiri yazinca, arkadas senin Ocalan hakkinda soyledigin su arguman dogru degil, sebebi de sudur... diye bir karsi arguman ben kendi adima neredeyse hic duymadim. sabirla Ocalancilara sunu yaziyorum. burya YOL HARTIASINI gecelim satir sati okuyalim. Ocalan in yazdigi seyler bunlar. ve bakalim neresine ne kadar ginlunuz razi olacak. razi olmaniz suc degil gunah degil. bu hayat sizin secim sizin. velakin Ocalan in savundugu seyin adini koymak da her seyden once dunya meselelerine SISTEMATIK ve olabildigince NESNEL bakmaya cabalayan BILIMIN. dikkat ettiyseniz olabildigince dedim. mutlak anlamda NESNELLik aramayin bulamazsiniz.

6-niye yemeden icmeden Ocalan elestirisi yapiyor bu adam? hasta kole ivir zivir demeden yazdigim seylere bir iki satir laf edebilecek misiniz ona bakin. yol haritasi disinda KCK nin 11 maddedi bir ilkellik belirtisi dedim. meraklsi gidip okumus kafasi calisiyor ve ahlaki sukut etmemis se 11 maddenin ilkel bir madde oldugunu kabul etmistir. etmeyenler de neden etmediklerini burya yazarsa buna tartisma denir. yoksa ozgur kurlder kole kurdler bunlar ivir zivir muhabbeti gaga guga.. kolelik 11 maddeye sesi cikmayan cok yakisiyor. bu asikar.

birde apo cu kurd hareketi tarifi var ki, uzun uzun bilimsel analize girmek gereksiz, bir olguya istediginiz isimi verebilirsiniz. kurdistan da olan bitenler hayatin surukledigi ozgurluk nehrinin akisidir, adini siz apo cu hareket koyun zarari yok. velakin apo nun dedigi seyler ile hayatin nehri farkli denizlere akiyor. bende burda size bunu gosterme misyonu ile bulunuyorum. bir olgunun adi degil olgunun karekteri onu tarif eder. bunu da artik ogrenin.

etrafinza bakin ben muslumanim ben daha fazla muslumanim diyen muhamedistler bir birini kesiyor. aynisi marxistler icinde gecerli idi. eee, nesenelere ve olgulara verilen isimler degil bunlarin karekteri onemli. bu da bugunluk dersimiz olsun.
hurmetler ederim
 Yorum #23  | 25 Ekim 2013 18:32 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
isZduiZeZpce Parajumpers
ptZsycZqZgrm Parajumpers
ljZrwvZdZocb Parajumpers Long Bear
hnZdyzZgZhyj Parajumpers
ztZklxZwZfco Botas Ugg
pkZmuzZgZjah Woolrich Outlet
hzZsrrZsZmza Parajumpers Jacken
ekZazoZmZopa Uggs Wien
jjZlhwZaZtmv Isabel Marant Schuhe
wbZmuuZrZrij Woolrich Parka
 Yorum #24  | 26 Ekim 2013 16:28 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qoZvipZlZptt Woolrich John Rich & Bros
zbZdryZmZpsv Timberland Femme
xmZrqxZpZsyo Canada Goose Outlet
emZzswZgZdha Timberland Boots Canada
rfZrcmZlZdqu Moncler Online
wgZdtmZkZylj Moncler Online
zjZuplZvZixm Moncler Winterjassen
bpZipcZjZftl Barbour Italia
kgZeukZjZntl Parajumpers Oslo
bnZhweZaZmlx Doudoune Canada Goose
 Yorum #25  | 26 Ekim 2013 23:25 | Alıntı     

AltedKilt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
icZhscZkZgeb Ugg Australia
mlZwsrZoZnin Woolrich Woolen Mills
mxZxcyZeZyvu Polo Ralph Lauren Jacke
mrZwmhZrZtxw Parajumpers Pas Cher
apZknhZtZydu Pjs Jassen
weZmfgZmZzmg Peuterey Roma
hyZfogZoZojn Woolrich Woolen Mills
igZkbcZdZbkm Peuterey Roma
ydZnquZdZwch Ugg Outlet Schweiz
zvZwzsZmZawk Timberland Schuhe
 Yorum #26  | 27 Ekim 2013 00:09 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
syZfutZiZyjc Parajumpers Jakke
nwZydyZeZiao Moncler Jacken
kcZzufZrZkjm Stivali Ugg Italia
njZxdvZwZaza Canada Goose Rea
kiZiekZyZvuw Uggs Canada
oaZpcoZlZzpn Doudoune Canada Goose
soZfgjZdZhzq Parajumpers Gobi
ulZuxbZcZdyw Stivali Ugg Italia
cxZrzuZfZhru Canada Goose Rea
ojZcljZxZrns Uggs Canada
 Yorum #27  | 27 Ekim 2013 03:30 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vfZkqtZiZjlu Canada Goose
oiZaaiZtZgcx Parajumpers Jakke Dame
bmZciaZuZkco Timberland Sverige
qcZdkvZnZkwk Parajumpers Canada
pvZomzZmZcfz Timberland Sverige
ndZyvgZvZomy Belstaff Jacka
mnZnvgZzZreg Botas Ugg Espa帽a
bjZwomZuZrsx Uggs Outlet
ldZucyZqZugh Hollister Jacke
pjZbefZxZmtd Pjs Norge
 Yorum #28  | 29 Ekim 2013 02:19 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
heZwhtZtZtxl Woolrich Parka
faZkfhZlZqls Canada Goose Norge
lnZilfZbZdpi Moncler Wien
wqZfxtZwZqtb Moncler Wien
mcZggxZmZexg Ugg Boots
emZhsqZiZndj Parajumper Norge
jwZqmxZhZzsd Canada Goose Jassen
klZwlqZjZkue Canada Goose Pas Cher
fqZvvaZgZnml Woolrich Parka
kzZdntZyZazo Canada Goose Pas Cher
 Yorum #29  | 29 Ekim 2013 02:25 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ieZyyjZuZcnq Parajumpers
cvZbqzZhZqzq Moncler Z眉rich
whZwgiZxZehe Canada Goose Jakke
muZfhiZcZefd Uggs Norge
wmZnenZrZabg Barbour Paris
ccZnwcZxZbyx Ugg Australia Espa帽a
jaZnejZhZsrf Spaccio Woolrich Bologna
kpZvbnZfZebm Ugg Canada
lkZphiZyZmue Parajumpers
pcZrdrZzZbqd Woolrich Sale
 Yorum #30  | 29 Ekim 2013 05:35 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hnZipbZjZkvl Timberland Nederland
upZlhvZaZkeo Peuterey Jacket
wcZmxvZyZjtv Moncler Online Shop
yhZdobZbZxod Belstaff Paris
ntZaslZtZkht Hollister Jacken
bwZymuZnZhqv Canada Goose Tilbud
oaZeshZuZoej Peuterey Jacket
foZydeZrZutg Ugg Norge
ojZcdsZjZpya Belstaff Paris
nvZtmrZtZugd Ugg 蔚位位伪未伪

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: