Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

'Artık Bana Kardeşim Deme!' - Ruşen Çakır  


16-12-2012, 12:19 Kategori: Siyaset  
'Artık Bana Kardeşim Deme!' - Ruşen Çakır

Kürd basını yıllardır, Türk gasıpçılığının ‘kardeşlik’ lafları ile örtülü egemenlik ve sömürgecilik hamlelerini teşhir ediyor. Bazı Türk gazetecilerin Türk’ten duyulan “kardeşlik” sözcüğünün Kürdleri tiksindirdiğini anlamış olmaları iyi bir gelişme. Ancak şimdi de “eşitlenme zulmü” çektirmeyi kafaya koymuşlar. Türk’ün değişmez anlayışı budur: benim kardeşim ol, benim eşitim ol, benim ol!... Gerisi ayrıntıdır. Anlaşılan, birkaç yıl da “eşitlik” safsatalarının; “kardeşlik” boyunduruğundan kurtulmayı akıl eden Kürdü birkaç on yıllar daha “eşitlik boyunduruğunda” esir tutmak için tedavüle sokulduğunu anlamak ve anlatmakla uğraşacağız.

Kürdün “kardeşlik” lafından sıkıldığı konusunu ele alma ihtiyacı hisseden Ruşen Çakır, “eski kardeşliklere” özentisini saklayamamış…'Artık Bana Kardeşim Deme!'

Ruşen Çakır

Başbakan Erdoğan bir süredir ısrarla “Kürt sorunu diye bir şey yok; Kürt kardeşlerimizin sorunu var” diye tekrarlıyor. Bu yaklaşıma en sert eleştirilerden biri BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den geldi. Önder Meclis kürsüsünden AKP’lilere “Kürtler bu kardeş lafından tiksiniyorlar, istemiyorlar. Bırakın kardeşlik demeyi ya da manikürcü terimlerini, etmiş, tırnakmış... Bunlarla sosyolojik bir mesele çözülemez. Eşitlik deyin, en tılsımlı şey budur” diye seslendi.

Kürt sorununda “kardeşlik” kavramının hâlâ geçerli olabilir mi? Kürtler sahiden bu kavramdan tiksiniyorlar mı? Önder’in Meclis konuşmasından kısa bir süre önce bu soruları eski Yeni Şafak yazarı Ali Akel’e sormuş ve ondan tereddütsüz “evet” cevapları almıştık. (http://www.rusencakir.com/Soylesi-Turk-ve-Kurt-Islamcilarin-yollari-hizla-ayriliyor—-Ali-Akel/1881 ) Hatırlayalım: “kardeş sözü doğrusu siyasetin dilinden jiletle kazınsa çok iyi olacak. ‘Kardeş’ kelimesi Kürtler için resmen hakaretle eşanlamlı. Bir Kürde ‘kardeşim’ demeyin de ne derseniz deyin.”
'Artık Bana Kardeşim Deme!' - Ruşen Çakır
Tevekkül ve sabır

Bu saptamaların Kürt olmayanlar için çok irkiltici olduğunun farkındayım. Çünkü benzer bir duygu birkaç yıl önce şahsen yaşamıştım. Bir edebiyat toplantısı için Diyarbakır’a gitmiş olan eşim Müge İplikçi, çok yakın bir dostumuzun kendisine “Artık kardeşlik filan yok, bundan sonra olsak olsak dost oluruz” demiş olduğunu hayretle karışık bir üzüntüyle aktarmıştı. Daha sonra Güneydoğu’ya her gidişimde o arkadaşımızın bir zevzeklik mi yaptığını, yoksa müşterek bir ruh halini mi ifade ettiğini anlamaya çalıştım ve sonuçta hiç de boşuna konuşmamış olduğu sonucuna vardım.

“Peki neden böyle?” sorusunun cevabını bulmak için öncelikle “kardeşlik” kavramına Kürtlerden ziyade Kürt olmayan kesimlerin başvurduğunu kabullenmemiz gerekiyor. Kürtler herhangi bir talepte bulunup bunun mücadelesini verince ve bu mücadele ülkenin geri kalan kısmında rahatsızlık ve tedirginlik yaratınca “Ne yapıyorsunuz? Şunun şurasında hepimiz kardeşiz. Kardeşler arasında sorunlar da olur ama bunlar er geç çözülür” türünden müdahalelere tanık oluyoruz. Yani bir Kürde “kardeşlik” hatırlatılınca ardından genellikle tevekkül etmesi, sabırlı olması istenir.
'Artık Bana Kardeşim Deme!' - Ruşen Çakır
Hal böyle olunca “kardeşlik” kavramı, Kürt sorununun çözümünü değil de tam tersine çözümsüzlüğü (daha iyimser bir deyimle, çözümün geciktirilmesini), sorunların ve bunlara bağlı taleplerin halının altına süpürülmesini akla getiriyor.

Kardeşliğin yeniden tesisi

Hiç kuşkusuz berbat bir durumla karşı karşıyayız. Ama berbat diye bu olguyu yoksayamayız. Çünkü yoksayarsak durum daha vahimleşir ve sorun çözümü imkansız bir hal alır. O zaman bu ülke topraklarında yaşayan herkesin kardeşliğini tesis etmek için ne yapmalıyız? İlkin, Kürtlerin bir bölümünde rahatsızlık yaratıyor diye kardeşlik kavramını terk etmek akıl kârı olmayacaktır. Fakat bu kardeşliği kimsenin abilik/ablalık taslamadığı, herkesin eşit olduğu bir zemin üzerinde yeniden inşa etmemiz gerekir.

İkinci olarak, bu ülkede yaşayan herkesin kardeş olduğunu/olması gerektiğini her vesileyle Kürtlere hatırlatmaktan vazgeçip, Kürt olmayan kesimlere hatırlatmak daha doğru olacaktır. Ancak bu sayede, giderek daha tehlikeli bir hal almaya başlayan ve yer yer ırkçılığa kayan etnik ayrımcılıkla mücadele edebiliriz.

Son olarak, özgürlük olmadan ne eşitlik, ne de kardeşlik mümkün olur. Bu saatten sonra kelimelere, kavramlara yasak getirerek, “Kürt sorunu değil terör sorunu” veya “Roboski değil Uludere” diyerek hiçbir yere varılmaz. Bunu en iyi, Kürt sorununda red ve inkar politikalarını terk etme iddiasındaki bir hükümetin biliyor olması gerekir.

(Vatan)
'Artık Bana Kardeşim Deme!' - Ruşen Çakır


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 4359   |   Yorum: (4891)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 16 Aralık 2012 14:18 | Alıntı     

RUDI

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kardeslik mi?

Esitlik ona da aynisindan.

Sadece mümkünse eger ancak iyi komsular olabiliriz, gerisi yalan.
 Yorum #2  | 16 Aralık 2012 17:17 | Alıntı     

serhat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
birsey paylsamak istiyorum nakadar bu habere yakin uzak oldugunu bilmiyorum ama icimden yazmak geldi;) ben hangi türke kürd dediysem ilk sözleri( hepimiz kardesiz)
bu lafi duyunca sanki karsimdaki kisi bana küfür ediyor ve gercekten tiksiniyorum..ben cok türklerler kurd sorununu tartistim tartisinca hic bir kardeslik göremedim ve kafamdan su adamlar kardesiz diyince neyi kastediyorlar onlar bu lafta neyi anliyorlar ve cok düsündüm onlari anlamaya calistim ve su kardeslik konusunu cözdüm.. olay su onlar kendileri güclü , egemen sahibi olanlarak ,büyük, korkusuz,kahrman kardes görürken, kürdleridi kücük gücsüz abd isreal tarafinda kurunmasi gereken savunmasiz görüyorlar tabiki savali mahsum kürdü kuruyan onlara bakan büyük türk kardestir ,kizacasi büyük kardes türk olmazsa kürd kardes yasiyamaz bu dunyada olay budur,, bu yazisimda devletin,erdogan degil normal vatandas olan Türklerin zihniyeti oldugunuda belirtmek iistiyorum ...
 Yorum #3  | 16 Aralık 2012 17:31 | Alıntı     

R. Celik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ruken Bey,
biz artik sizin, hic bir seyinizi istemiyoruz! Artik bu evlilikten cooook zulüm gördük.
Ayrilmak ve, kalabilirsek, komsu olalim.
Herseyiniz sizin olsun, bizi artik rahat birakin, yeter!
Kardesliginiz de, esitliginizde, yerin yüz kat dibine batsin.
Bizde ne onur ne haysiyet ve nede insanlik biraktiniz!
Bizim artik kimyamiz bozuldu, hakaretsiz bir yorum yapamiyoruz!
Düsün yakamizdan, yeter artik!
Bu kadar alcakliliklariniz yeterde artarda, anladin mi?
 Yorum #4  | 16 Aralık 2012 17:39 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Turk Bayragini ve TC logolarini gurdugumde Kurd halkini olduren ve talan eden Kurd kadinlarina
kahpece Tecavuz,Turk esir Kamplarindaki Kurd Cocuklarina tecavuz aklima geldikce O Irkci Turk
Devletinden nefretediyorum...
Turklukle ilgili ilk akala gelenlerden birkisim tiksinmeler....
winked winked winked
 Yorum #5  | 16 Aralık 2012 21:19 | Alıntı     

raja

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kürtler atığı her adımları çok dikkat etmeli kesinlikle oyunlara gelmemeli dürt parçadaki kürtler suriyedeki kürt kardeşleri yalnız bırakmamalı hepimiz oraya akın etmeliyiz onlara destek olmalıyız en büyük iş bdpli milletvekilere düşer ordaki kardeşlerimizi yalnız bırakmamalı tek dileğim inşallah kürdistan kurulur...
 Yorum #6  | 16 Aralık 2012 22:40 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Kardeşlik deyip geçmeyin..!

TÜrkler, Kürdlerin bin yıllık sahtekar kardeşleridir..

Bunlardan biride TÜremiş Tayyiptir.Bin yıllık çürümüş insan qıyafedini ha bire yama yapmaya çalışsada,Sahte we çürümüş qıyafede dikiş ad'tıkça ,Qıyafedin her tarafı elinde parelendiği görülüyor.Ne yama dikiş tutabilir we nede bin yıllık çürümüş Qiyafed..Beyhude çabası sonuç wermeyincede öfkelendikçe öfkeleniyor firawunun öfkesiyle .Böylesi bir aptallık dünyanın hiç bir yerinde görülmemiştir.

Kürd'lere ha bire Kürd Qardeşlerim demesi bile;Dünyanın gözü önünde aptalca dile getirilen bir söylem olduğu ,kendisinin dışında herkes bu aptallığının farqındadir.Çünkü bu yer yüzünde Kürdler ile TÜrklerin en son kardeşliği dilendirilebilecek iki ayri halqlardir.Nedeni ise ;Bin yıldır ,Biri mazlum digeri ise ZALİM olduğu bir dünya'da ,

Ya mazlum ,mazlumun kardeşi sayılabilir.Yada Zalim, zalimin kardeşi kabul edilebilir.

Kürdler ,mazlumdur.Zalimler kendilerine başka kardeş bulsunlar.

İsrail'in filistine yapmadığını,TÜrk dewledi Kürdistan'a yaptı.Adolf hİTlerin,Yaxuwdilere yapmadığını ,TÜrkler Kürd'lere yaptı...Koçgiride ,ağrı , zilanda,dersimde,Roboski'de.
 Yorum #7  | 17 Aralık 2012 00:56 | Alıntı     

Akademi a Dicle

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kürd leri kardeşlik safsataları ile oyalayarak ,bu günlere köle olarak gelmelerine sebep olan Türk,Arap ve Acemlerin İslam kardeşlikleri başlarına yıkılsın.Kürd lerin Güney deki kazanımları bağımsızlık ile taçlandırma zamanı geldide geciyor.Irak kendini hazır hisettiği an Kürdistan ı işgelden geri durmayacakken ,Kürd hükümetinin halende bağımsızlığı bekletiyor olması ciddi bir ohanettir.Rojava da gelişen süreci bilinmedik bir konfederalizm ile zaman kaybına götürmek ciddi bir yanlıştır ve Rojava da uluslar arası kamu oyuna kendini ,bağımsız olarak tanıması konusunda ısrar etmeli ve Kürdistan ı ilan etmelidir.Bu savaş bitmeden bağımsızlık ilan edilmelidir.İran alçaklar cumhuriyetinde her gün Kürd ler idam edilirken ve tc de hergün yapılmadık bırakılmazken kardeşlim söylemi Kürde hakarettir.En doğrusu Kürdistanın kurulmasıdır.BDP ninde tc asimile meclisinden çekilmeli.
 Yorum #8  | 26 Ekim 2013 11:19 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zmZamaZlZlhj Canada Goose Italia
uvZmrxZyZldi Stivali Ugg
kqZxliZzZklg Ugg Rea
dpZwxpZcZiaw Abercrombie And Fitch Jacke
ojZutxZmZlyt Moncler Schweiz
ttZmagZuZufk Moncler
hoZzwcZdZwqt Abercrombie And Fitch Jacke
gxZzzxZsZscu Isabel Marant Sneakers
vlZyrvZjZdtr Ugg Outlet Canada
cnZjlsZjZznk Moncler
 Yorum #9  | 26 Ekim 2013 17:36 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lhZmbuZdZzku Uggs
qjZvgpZoZsdp Moncler
teZpmyZzZpje Moncler
sgZgblZmZyrr Woolrich Spaccio
zoZuasZgZwqw Moncler Jassen Dames
ygZtrvZvZzcf Moncler Outlet
cpZfchZzZfdt Parajumpers Uk
gdZhmoZtZpxo Timberland España
sxZisoZyZwai Woolrich Jacka
duZyndZcZinb Uggs Antwerpen
 Yorum #10  | 26 Ekim 2013 23:39 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xqZxlnZyZpvs Canada Goose Rea
skZrwnZsZwkh Ugg Greece
xyZmpuZeZwcx Ugg Outlet Canada
smZfzbZyZbaj Canada Goose Rea
naZrluZvZgmz Ugg Greece
xiZbwaZwZmte Ugg Rea
dfZeqtZxZfim Canada Goose Doudoune
tbZwhdZrZyzy Stivali Ugg
mlZjhkZkZxks Ugg Rea
gwZjswZiZrdq Ugg Boots
 Yorum #11  | 27 Ekim 2013 00:52 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tgZxpwZiZvdj Parajumpers Herren
ubZjulZgZpkf Parajumpers Norge
paZufbZtZimu Timberland Deutschland
anZdqeZxZzwb Timberland Canada
njZtebZeZowy Canada Goose Jassen
ouZdffZuZnlx Uggs
fcZhfkZcZahs Parajumpers Sale
iiZisbZkZqwl Parajumpers Herren
scZdpzZaZvyw Moncler Femme
jcZtzhZmZqah Timberland Deutschland
 Yorum #12  | 27 Ekim 2013 00:55 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fjZhriZlZrjn Timberland Nederland
uyZjeyZgZgwq Canada Goose Tilbud
ohZtreZqZtgw Peuterey Jacket
mkZewiZkZbdj Woolrich Spaccio
suZeiqZdZvdr Moncler Outlet
uwZnbaZwZuuj Canada Goose Online Shop
sqZwrmZtZyim Ugg Norge
lnZblqZiZmnm Moncler Online Shop
orZdewZiZiod Barbour Italia
dnZikpZyZqha Belstaff Motorcycle Jackets
 Yorum #13  | 27 Ekim 2013 01:10 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nhZmjaZxZrqd Ugg Italia
haZzpmZkZhht Ugg Portugal
ooZavsZrZpdv Isabel Marant Sneaker
soZrlcZtZocl Ugg Italia
cpZpxcZsZkrt Parajumpers Long Bear
aiZbfaZgZzxh Parajumpers Long Bear
exZlhsZnZfgh Parajumper Femme
joZkjhZgZbrr Moncler Piumini
zzZvgoZoZrzp Timberland Schweiz
seZhlyZoZbjl Moncler Jacken Online
 Yorum #14  | 27 Ekim 2013 02:23 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mfZjawZmZdtr Parajumpers
mrZevvZsZlsh Parajumpers
mbZahaZuZtun Canada Goose Rea
yrZqcmZnZrxd Parajumpers Sale
esZbprZaZitm Parajumpers Kodiak
vyZgfmZmZlit Canada Goose Jassen Dames
imZrfqZwZssp Doudoune Polo Ralph Lauren
urZosuZiZrji Cheap Uggs
bzZoiqZhZbga Ugg Australia
foZsnqZsZvzq Parajumpers Gobi
 Yorum #15  | 27 Ekim 2013 02:32 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
maZufrZgZycj Moncler Outlet
ajZbtpZvZqao Canada Goose Jassen
yzZpuxZyZcdh Ugg Boots
pmZrbfZcZrwn Canada Goose Jakke
meZlpaZxZjyt Isabel Marant Sneakers Uk
fpZslcZmZefs Ugg Outlet
ajZpyoZhZhkt Parajumper Norge
tfZxxkZpZoyj Canada Goose Norge
xzZxbvZkZfkx Parajumper Norge
drZebqZvZeeg Woolrich Arctic Parka
 Yorum #16  | 27 Ekim 2013 11:38 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ecZrfnZmZyrp Uggs Australia
qbZrrdZyZqva Barbour Jacke
naZvicZpZqbq Canada Goose Jacka Dam
edZffaZaZndj Moncler Outlet
bfZepaZvZlgh Parajumpers Uk
tjZwjiZwZrfa Parajumpers Suomi
edZwmaZfZiua Woolrich Jacka
jsZveqZgZgzq Goedkope Uggs
joZudkZoZlwi Botas Timberland
ltZkzmZnZxde Timberland España
 Yorum #17  | 28 Ekim 2013 08:11 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gmZvakZeZtcp Moncler
itZykmZnZmpr Canada Goose Jacke
eyZxuwZxZuzu Canada Goose Italia
hvZbewZoZmix Canada Goose Doudoune
akZfefZsZaaa Canada Goose Italia
irZhemZlZfrv Moncler 2014
nkZqdmZfZdca Moncler Canada
tmZheqZaZlut Moncler 2014
knZxoiZnZdgp Moncler Milano
tyZfloZkZgsw Canada Goose Rea
 Yorum #18  | 29 Ekim 2013 01:57 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
emZonwZwZowp Parajumpers Sale
nuZataZcZgbv Parajumpers Gobi
xgZsxqZbZtzk Stivali Ugg Italia
lqZuwoZsZven Ugg Australia
czZespZuZqkb Parajumpers Sale
udZphwZmZanu Doudoune Polo Ralph Lauren
pmZefqZqZubg Parajumpers Outlet
kiZfnvZoZpkl Belstaff Italia
kbZtdxZtZiim Parajumpers Sale
uvZkweZbZgoz Parajumpers Gobi
 Yorum #19  | 29 Ekim 2013 23:02 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
clZvfjZxZstl Moncler Femme
kfZfpkZnZysz Moncler Homme
wfZfqoZgZkvm Barbour Milano
ncZadnZuZnzl Botas Ugg Espa帽a
rdZanrZeZzfu Canada Goose Femme
skZofqZlZzfp Canada Goose
hpZhowZcZotr Parajumpers Canada
aqZignZjZear Timberland Sverige
kqZgbdZhZqth Ugg Ale
jkZhmxZwZmjh Canada Goose Expedition Parka
 Yorum #20  | 30 Ekim 2013 07:06 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jiZkduZoZekj Uggs Canada
kdZtzdZxZepl Parajumpers
ksZgpuZiZwsf Botas Ugg
apZzqrZxZyai Parajumpers Nederland
wcZrtlZsZapz Canada Goose Outlet
dvZxmcZvZyru Isabel Marant Schuhe
beZobnZwZcbg Moncler Antwerpen
mpZwxyZtZtxy Canada Goose Outlet
icZmqoZvZwog Moncler Espa帽a
zhZdsfZmZqaw Belstaff France
 Yorum #21  | 31 Ekim 2013 22:43 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vcZxsiZiZchb Parajumper
tzZdgmZuZlxd Parajumpers
jkZdccZbZjny Woolrich John Rich & Bros
ciZkjnZlZqwi Woolrich Jassen
qtZwctZoZuoi Timberland Wien
tgZssiZpZnbg Woolrich Sale
baZkzhZqZunc Ugg Australia Espa帽a
alZfeeZwZbkb Woolrich John Rich & Bros
vhZfucZeZdnc Parajumper
gvZwncZyZgzn Canada Goose Vest
 Yorum #22  | 31 Ekim 2013 22:48 | Alıntı     

coksMyclold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bnZypoZjZpti Uggs Outlet
cdZhcuZaZtfj Uggs Outlet
xpZqltZkZnec Ugg Outlet Schweiz
nwZdnkZsZfih Ugg Schweiz
ktZyxiZeZutf Ugg Outlet Canada
mwZqapZjZbjq Ugg Outlet Canada
vcZblzZlZmtp Ugg Outlet Schweiz
fkZpwsZxZner Cheap Ugg Boots
xgZxggZhZfth Ugg Australia España
yzZiggZxZujz Ugg Schweiz
 Yorum #23  | 1 Kasım 2013 04:20 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zcZmdtZzZbcg Uggs Wien
hdZkdzZkZyxi Belstaff France
pfZzcbZuZlfs Canada Goose Outlet
cdZgahZqZgpp Moncler Antwerpen
qaZavhZgZgxw Belstaff Bags
ciZxrrZvZdsz Belstaff Bags
ffZxiwZjZuck Parajumpers Long Bear
mnZtoiZaZtrl Spaccio Woolrich Bologna
jfZtvdZjZluv Parajumpers
liZqmzZwZmjr Moncler Antwerpen
 Yorum #24  | 1 Kasım 2013 05:39 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cuZjikZaZgxj Canada Goose Prix
zzZfvmZgZexb Ugg Boots Canada
aoZckwZpZwmg Cheap Timberland Boots
jxZozpZaZdmo Ugg Australia
wnZxweZqZwqq Doudoune Moncler
lhZyioZbZwxy Ugg Skor
qbZskdZzZaha Woolrich Canada
biZqwgZkZbdj Parajumpers
ybZgyeZoZvyg Timberland Schuhe
lpZxjcZgZpyg Doudoune Moncler
 Yorum #25  | 1 Kasım 2013 07:08 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lpZgbzZqZvxo Canada Goose Rea
zeZhgvZtZvse Ugg Rea
mtZzdoZlZork Abercrombie And Fitch Jacke
ypZmbqZaZhmi Canada Goose Prix
ucZnulZdZhcj Canada Goose Antwerpen
ucZywkZqZguw Parajumpers Amsterdam
vjZrayZvZvaa Ugg Rea
bmZtpcZtZzky Canada Goose Prix
aiZnbnZeZqnz Isabel Marant Sneakers
ohZcqcZaZopx Ugg Boots
 Yorum #26  | 1 Kasım 2013 09:55 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
apZcnyZqZolx Ugg Espa帽a
znZtdzZpZtxy Chaquetas Moncler
ffZrehZqZyis Canada Goose Oslo
kvZxqvZaZsre Moncler Jackets
qnZerwZdZvtz Hollister Doudoune
jnZthxZaZezv Belstaff Jacken
hpZtejZwZpyt Moncler Sale
nyZhhaZwZrdg Ugg Boots
qcZvjdZlZhno Cheap Ugg Boots Uk
ksZktuZqZons Ugg Espa帽a
 Yorum #27  | 1 Kasım 2013 23:59 | Alıntı     

Seeflyfum

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ukZiwtZjZnbg Ugg Pas Cher
liZsuuZhZxbv Canada Goose Pas Cher
ohZntiZlZdya Doudoune Moncler Femme
wkZiqtZmZusb Moncler Online
vjZvjfZrZhqn Doudoune Moncler
mhZcasZqZzrd Doudoune Moncler
nxZjgbZlZifa Woolrich Outlet
rlZigtZnZzhj Woolrich Outlet
ojZdzrZkZcpz Canada Goose Pas Cher
jxZyrcZiZwpg Doudoune Moncler
 Yorum #28  | 3 Kasım 2013 00:16 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gnZypyZnZwcu Ugg Australia
lpZghdZjZxmu Giubbotti Peuterey
mkZidlZpZiqt Moncler Dunjakke
irZwhcZlZxkf Canada Goose Vest
dzZozgZwZcjy Parajumpers Sale
zkZzkfZaZyrn Giubbotti Peuterey
mcZfviZbZagf Ugg Sko
zmZkbjZoZfiv Peuterey Uomo
ydZgwzZiZhoo Ugg Sko
gdZdpfZlZvby Canada Goose Sverige
 Yorum #29  | 3 Kasım 2013 08:04 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gtZpaoZmZcif Woolrich Parka
izZrmiZlZoiv Moncler Uomo
ytZwkaZtZfwo Parajumpers Oslo
uxZoreZlZeuj Moncler Winterjassen
kfZcdlZsZgeg Canada Goose Outlet
mvZkqyZpZzjw Moncler Jakke
zxZerwZfZlhs Moncler Homme
prZwkiZzZgjg Woolrich Rea
euZwrdZiZiff Timberland Boots Canada
zvZojfZmZjid Timberland Barcelona
 Yorum #30  | 4 Kasım 2013 00:20 | Alıntı     

evalliaftUnen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
epZoauZyZlro Ugg Sko
sdZfvhZyZaws Woolrich Jassen
zpZireZhZheb Canada Goose Vest
nmZtauZuZege Woolrich Clothing
rrZyzaZcZppb Peuterey Outlet
owZxwbZdZwml Moncler Dunjakke
ohZrdhZvZssk Woolrich Arctic Parka
lgZdejZgZvft Parajumper Jacka
qwZjoqZiZhsz Giubbotti Peuterey
vlZndbZsZbtj Timberland Sko

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: